Estetik Güzellik

Alın Estetiği

Yüzdeki kemik yapısına göre alın normalinden geniş, dar, bombeli (çıkıntılı) ya da düz olabilir. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı alında kırışıklıklar oluşabilir. Bu gibi durumlar sağlık açısından bir risk taşımasa da yüz estetiği için kadın ve erkekler estetik operasyonlara başvurmaktadır.

Alın estetiği kapsamında genellikle alın kırışıklığı giderme, alın genişletme, alın daraltma, bombeli alın estetiği ve alın kemiği törpüleme işlemler yapılmaktadır.


Alın kırışıklığı estetiği

Yaşlanma, genetik, ciltteki nem kaybı, hormonal değişiklikler, güneş ışınlarının zararlı etkileri gibi faktörlerden dolayı alın bölgesinde kırışıklıklar meydana gelmektedir. Alındaki kırışıklıkların giderilmesi için ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır.

Alın kırışıklığı nasıl giderilir?

Alın kırışıklığının giderilmesi için alın germe ve alın botoksu yöntemleri uygulanmaktadır. Alın botoksu ameliyatsız bir işlem olup, alın germe ameliyat ile yapılmaktadır.

Alın germe

Bir tür yüz ve kaş düzeltme estetiği de sayılabilecek alın germe estetiğinin ana amacı alındaki kırışıklıkları gidererek kişiyi genç göstermektir. Alın germe estetiği aynı zamanda kaş düşmelerini de düzeltmekte kullanılır.

Alın gerdirme fiyatları uygulamanın yapıldığı yönteme ve alın gerdirme estetiği ile bir başka estetiğin bir arada yapılıp yapılmadığına göre değişmektedir.

Alın germe tekniği klasik ve endoskopik olarak iki yöntemle gerçekleştirilir. Hangi yöntemin uygulanacağına doktor muayenesinden sonra karar verilir. Ancak klasik alın germe estetiği hemen hemen artık pratiği olmayan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Endoskopik alın germe

Endoskopik alın germe operasyonu nasıl yapılır?

 1. Kişiye genel anestezi uygulanarak operasyona başlanır.
 2. Saçların şakaklara ve alın kısmına yakın olan bölgelerine 4 adet kesi yapılır.
 3. Bu mikro kesiler içinden özel aletler yardımıyla alnın kırışmasına, kaş ve alnın sarkmasına neden olan kaslara müdahale edilir.
 4. Gerdirilen kaslar özel tekniklerle kafa derisine tutturulur.
 5. İşlem tamamlandıktan sonra saç içindeki kesikler eriyebilen dikiş ipiyle dikilir.
 6. Ameliyat yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Endoskopik alın germe operasyonu sonrası

 • Operasyonun ardından hasta 1 gün boyunca hastanede misafir edilir.
 • Ameliyattan sonra göz çevresinde şişlik ve morluk oluşması normaldir ancak bu durumun 1 hafta içinde geçmesi gerekir.

Alın germe estetiğinde endoskopinin zararları nelerdir?

Alında oluşan kırışıklığı gidermek için yapılan alın germe estetiği iki teknikle yapılmaktadır. Klasik yöntem riskli ve artık pek fazla pratiği olmayan bir uygulamadır. Endoskopik alın germe estetiği ise güncel olarak uygulanan ameliyat türlerindendir. Endoskopik operasyonun, her ameliyatta oluşabilecek komplikasyonlar dışında ekstra bir zararı bulunmamaktadır. Ancak yine de ameliyatın sorunsuz geçmesi için bu tür işlemlerin mutlaka deneyimli bir cerrah tarafından yapılması gerekir.

Klasik alın germe estetiği

Klasik alın germe estetiği nasıl yapılır?

 1. Kişiye genel anestezi uygulanarak operasyona başlanır.
 2. Klasik alın germe estetiği ameliyatında bir şakaktan diğer şakağa kadar saç çizgisinin biraz gerisinden başlayarak boydan boya kesilir.
 3. Ardından alın yukarı doğru gerdirilerek fazla deri kesilir ve alın saçların içine doğru çekilerek kapatılır.

Alın dolgusu

Yukarıdaki iki alın germe yönteminin dışında alındaki kırışıklardan ameliyatsız bir şekilde kurtulmak isteyen kişiler alın dolgusu estetiğine başvurmaktadırlar. Alın dolgusu, estetik merkezlerinde gerçekleştirilen bir işlemdir ve kişi 20-30 dakika süren seans sonunda hayatına kolaylıkla devam edebilir. Alın dolgusu fiyatları alın germe yöntemlerine göre daha uygun olsa da kalıcılığı daha azdır.

Alın dolgusu nasıl yapılır?

Alın dolgusunda, hyaluronik asit bazlı karışımlar kırışıklıklara mikro enjeksiyon şeklinde uygulanır ve alın bölgesinin daha fazla kolajen üreterek düzleşmesi sağlanır. Kırışıklıkların derinliğine göre bu tekniğin yeterince etkili olmadığı ya da fazla seans sayısı gerektirdiği durumlar oluşabilir (detaylı bilgi: hyaluronik asit dolgusu).


Alın genişletme estetiği

Dar bir alın, yüz hatlarının orantısını bozarak çehrenin asimetrik durmasına neden olabilir. Aynı zamanda normalinden daha dar alınlar kişinin burnunu, çenesini ve profilini şekilsiz gösterebilir. Bu nedenle kadınlar ve erkekler alın genişletme estetiğine başvurmaktadırlar.

Alın nasıl genişletilir?

Alın genişletilmesi için lazer epilasyon ve alın dolgusu yöntemleri uygulanmaktadır.

Lazer epilasyon ile alın genişletme

 • Alın genişletme, estetiği cerrahi bir aşamayı içermeyen bir operasyon türüdür.
 • Alın genişletme estetiğinde alın ve şakaktaki saç çizgisi lazer epilasyon ile geriye çekilir ve alının kaşla saç arasındaki mesafesi arttırılmış olur.
 • Alın genişletme için saç çizgisine hangi tür lazerin uygulanması gerektiği saç ve ten yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle lazer uygulamasını gerçekleştiren bir uzmana danışmak gerekir.

Dolgu ile alın genişletme

Lazer epilasyonla saç çizgilerinin yukarı çekilmesinin dışında eğer alın bombeli bir şekilde genişletilmek isteniyorsa alın dolgusu işlemine başvurulabilir (detaylı bilgi: alın dolgusu).


Alın daraltma estetiği (geniş alın estetiği)

Alın bölgesinin geniş olmasından şikayet eden kadınlar ve erkeklerin alınlarını küçük göstermek için ilk başvurdukları yöntemlerden biri saç şekillerini değiştirmektir. Kaküllü saç kesimi, geniş alın problemini geçici olarak çözebilmektedir. Ancak denize, havuza girildiğinde ya da saçlar toplandığında alın genişliği yeniden ortaya çıkmaktadır.

Alın nasıl daraltılır?

Alın genişliğine kalıcı çözüm bulmak isteyen kişiler, geniş alın estetiği olarak da tabir edilen saç ekim yöntemlerine başvurmaktadırlar. Alın daraltma estetiği de alın genişletme estetiğinde olduğu gibi, aslında saç çizgisinin yerini değiştirme operasyonudur.

Saç ekimi ile alın daraltma

 1. Alın küçültme estetiği için öncelikle bir saç ekim uzmanı ziyaret edilerek, kişinin ideal alın boyutuna karar verilir.
 2. Ardından saç ve şakak çizgilerini aşağı çekerek frontal bölgeyi daraltmak için ne kadar saç köküne ihtiyaç duyulduğu hesaplanır.
 3. Yeni saç çizgisinin oluşturulması için saç ekim tekniği belirlenerek, hastaya anestezi uygulanarak işleme başlanır.

Detaylı bilgi: saç ekimi


Bombeli alın estetiği (alın çıkıntı estetiği)

Alnı düz olan kişiler özellikle profil duruşlarında güzel bir yüz estetiği sergileyemedikleri için özgüven kaybı yaşayabilirler. Düz alın sağlık açısından bir sorun teşkil etmese de estetik açıdan müdahale edilen bölgelerden biridir.

Düz alınlı kişiler bombeli alın estetiği ya da alın çıkıntı estetiği olarak da bilinen yöntemle kısa süre içinde arzuladıkları alın şekline kavuşmaktadırlar.

Bombeli alın estetiği nasıl yapılır?

Bombeli alın estetiği ameliyatsız bir uygulamadır ve yağ enjeksiyonu ile yapılmaktadır.

Yağ enjeksiyonu ile bombeli alın estetiği

 • Yağ enjeksiyonu ile bombeli alın estetiği, vücudun belirli bölgelerinden alınan fazla yağların alına enjeksiyonuyla gerçekleştirilir.
 • Yaklaşık 40 dakika süren işlem sonrasında kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Risksiz bir uygulama olan bombeli alın estetiği birden fazla seansla gerçekleştirilebilir.
 • Yağ enjeksiyon işlemi geçici bir operasyondur ve zaman içinde tekrar edilmesi gerekebilir.

Detaylı bilgi: yağ enjeksiyonu


Alın kemiği estetiği (alın kemiği törpüleme)

Frontal kemik ameliyatı olarak da bilinen alın kemiği estetiği, kafatasının ön tarafında bulunan kemik kısma uygulanan operasyona verilen isimdir. Kafatasında kırık, çatlak, çökme gibi durumların haricinde alın kemiği estetiği denildiğinde genellikle akıllara alın kemiği törpüleme işlemi gelir.

Alın kemiği törpüleme işlemi, kafatasında alın bölgesinin fazla çıkıntılı olmasından şikâyetçi olan kişiler tarafından tercih edilen bir operasyondur. Bununla birlikte alındaki bombelikte de orantısızlık varsa, alın kemiği törpüleme operasyonu gerçekleştirilebilir.

Alın kemiği törpüleme ameliyatı burun törpüleme, çene törpüleme gibi operasyonlardan farklı olarak sayılı doktor tarafından özel ekipmanlı hastanelerde yapılan bir işlemdir. Dolayısıyla bu ameliyata girmeden önce bu konuda uzman bir doktor ile görüşülmesi ve ameliyatın tüm gidişatının iyi anlaşılması gerekir.


Alın estetiği hakkında merak edilenler


Şakak neresidir?

Yüz detaylarından biri olan şakak, çoğu kişi tarafından alınla karıştırılmaktadır. Ancak şakağın tam olarak gözün bittiği bölge ile saç çizgisinin başladığı bölgeye verilen isim olduğu söylenebilir. Şakak bölgesinin uzunluğu da bu kritere göre ölçülür, şakak bölgesinin büyüklüğünü ölçerken ise alın kemiğinin başladığı nokta ile kulağın üst noktasının hizası baz alınır.

Kaynaklar
 • http://draharonov.com/foreheadreduction.html
 • http://www.lbps.co.uk/plastic-surgery-procedures-london/specialty-procedures/hairline-lowering/
 • https://www.westlakedermatology.com/blog/hairline-lowering/
 • https://www.docshop.com/education/cosmetic/face/brow-lift
 • https://www.asoprs.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3652
 • https://bevhills.com/procedure/forehead-reductionhairline-lowering/
 • https://www.2passclinic.com/ffs/forehead-recontouring/
 • http://www.eppleyplasticsurgery.com/what-is-the-best-way-to-fill-in-a-forehead-burr-hole-and-built-up-the-brow-ridges-at-the-same-at-the-same-time

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!