Estetik Güzellik

Aşırı terleme tedavisi

Terleme nedir? Nasıl terlenir?

Terleme, vücudun her yerine dağılmış olan ter bezlerinden vücut yüzeyine ter salgılanmasıdır. Ter bezleri yoğun olarak koltuk altları, avuç içleri, ayak tabanları ve yüzde bulunur.

Aşağıdaki durumlarda terlenir:

 • Vücut sıcaklığının normalin üzerine çıkması: Vücut sıcaklığı, besinlerin yakılmasıyla, fiziksel aktivitede bulunulduğunda ve ortam sıcaklığıyla artar. Vücut, sıcaklığını belli derecede tutmak zorundadır. Bu yüzden aşırı ısındığında sıcaklık kaybetmesi gerekir. Beyin tarafından vücudun fazla ısındığını gösteren uyarılar gönderildiğinde ter bezlerinden salgılanan terin buharlaşmasıyla vücudun soğuması sağlanır.
 • Heyecan, stres gibi durumlar: Sempatik sinir sisteminin aktive olmasıyla terleme gerçekleşir.
 • Hormonal değişiklikler: Tiroid, insülin ve östrojen hormonlarının dengesizliği durumunda terlenir.

Ter neden kokar?

Vücudumuzdaki ter bezleri iki çeşittir: ekrin ter bezleri ve apokrin ter bezleri. Ekrin ter bezlerinden şeffaf, kokusuz ve bol miktarda ter salgılanır. Aşırı terleme durumunda salgılanan ter, bu bezlerce üretilmektedir. Ekrin ter bezleri koltuk altının alt kısımları, avuç içleri, ayak tabanları ve yüzde yoğun olarak bulunur.

Apokrin ter bezleriyse koltuk altlarında ve genital bölgede yer alır. Yoğun ve gözle görülemeyecek kadar az salgı yaparlar. Terlediğimizde, eğer ter cilt üzerinde kalırsa apokrin ter bezlerinden salgılanan ter, deri üzerinde bulunan bakterilerle etkileşmesi sonucunda kokar. Sık giysi değiştirmek, teri vücuttan uzaklaştıracağı için koku oluşmaz.

Ter, bazı yiyeceklerin etkisiyle de kokar. Pastırma, soğan, sarımsak, balık ve baharatlar ter kokusuna neden olan yiyeceklerdendir.

Aşırı terleme nedir? Neden olur? Nedenleri nelerdir?

Ortamın sıcak olması, fiziksel aktivitede bulunulması ve stres durumunda, beklenenin üzerindeki terleme durumuna aşırı terleme denir. Aşırı terleme, tüm vücutta olabileceği gibi, bazen de bölgesel (koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı, yüz ya da boyun gibi bazı bölgelerde) olur.

Aşırı terleme neden olur?

Aşırı terleme, ter bezlerinden ter salgılanmasında rolü olan sinirlerin fazla çalışması nedeniyle (primer hiperhidroz) veya hastalık, ilaç kullanımı gibi tıbbi durumların sonucunda (sekonder hiperhidroz) olur. Primer hiperhidroz çoğunlukla çocukluk ve ergenlik döneminde başlarken, sekonder hiperhidroz hayatın herhangi bir döneminde olabilir. Primer hiperhidroz toplumun yaklaşık %3’ünde görülen bir durumdur.

Aşırı terleme nedenlerinin bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 • Ter bezlerini uyaran sinirlerin aşırı aktivitesi
 • Hormonal bozukluklar: Şeker hastalığı, hipertiroidi (tiroid bezinin fazla çalışması)
 • Psikolojik hastalıklar: Yaygın anksiyete bozuklukları
 • Akciğer hastalıkları: Tüberküloz, zatürre, akciğer kanseri vb. hastalıklar
 • Genetik
 • Şişmanlık
 • Menopoz
 • Endokardit
 • AIDS
 • Gastrit
 • Lösemi
 • Sıtma
 • Bazı ilaçlar

Aşırı terleme için hangi bölüme ve doktora gidilir?

Aşırı terlemenin tıbbi bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığının saptanabilmesi için öncelikle dahiliye, endokrinoloji gibi bir bölüme gidilmelidir. Eğer tıbbi neden bulunamamışsa yani terlemenin nedeni bir hastalık değilse, aşırı terleme tedavisi uygulayan dermatoloji veya plastik cerrahi bölümü doktorlarına gidilir.

Terleme aşağıdaki şekillerdeyse mutlaka doktora gidilmelidir:

 • Gece terlemesi
 • Tüm vücudun terlemesi
 • Giderek artış gösteren terleme
 • Orta yaş ve üzerinde başlayan terleme
 • Tek taraflı vücut terlemesi
 • Başka belirtilerle birlikte olan terleme

Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir?

Aşırı terleme, en önemli belirtileri olmasa da bazı hastalıklara işarettir. Genellikle bu hastalıkları tanımlayan, daha öne çıkan belirtiler vardır. Şeker hastalığında çok su içme isteği, gastritte midede ekşime ve yanma, sıtmada yüksek ateş, tüberkülozda öksürük bu belirtilere örnek verilebilir.

Belirtisi aşırı terleme olan bazı hastalıklar şunlardır: Şeker hastalığı, hipertiroidi, anksiyete bozukluğu, endokardit, AIDS, gastrit, lösemi, tüberküloz, sıtma.

Aşırı terlemenin zararları nelerdir?

Vücudun sürekli ıslaklığı, cilt problemlerine ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Ayrıca bazı kişilerin iş ve sosyal yaşamlarından uzaklaşmalarına neden olabilir. Aşırı terlemenin en sık görülen zararları şunlardır:

 • Aşırı terlemenin cilde zararları: Vücut ve ayak mantarı, bakteriyel enfeksiyon, siğiller.
 • Aşırı terlemenin psikososyal zararları: Ter kokusu ve kötü görünüm nedeniyle duygusal etkilenme, sosyal yaşamın bozulması ve iş hayatının etkilenmesi

Aşırı terleme nasıl önlenir / engellenir?

 • Antiperspirantlar (sprey, losyon ve roll-on)
 • Antikolinerjik kremler
 • Ağız yoluyla alınan terlemeyi azaltan ilaçlar
 • Kafein tüketiminin azaltılması
 • Gevşeme ve rahatlama egzersizleri (meditasyon gibi)

Aşırı terleme yukarıdaki yollarla geçici olarak engellenebilir. Uzun vadeli ve kalıcı olarak, aşağıdaki aşırı terleme tedavi yöntemleriyle önlenir.

Aşırı terleme nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Aşırı terlemenin tedavisi mümkündür. Terleme bazı alternatif yöntemlerle azaltılsa da aşırı terleme sadece tıbbi tedaviyle geçer. Aşırı terlemede uygulanacak tedavi yöntemi; tedavinin maliyetine, kalıcılığına ve terlemenin şiddetine göre seçilebilir. Aşırı terlemede kullanılan tıbbi tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Cilt üzerine uygulanan (topikal) tedaviler
 • Botoks
 • Ağız yoluyla ilaç tedavisi
 • Radyofrekans
 • Lazer
 • Koltuk altı ameliyatları
 • İyontoforez
 • Endoskopik torasik sempatektomi (ETS)

.

Cilt üzerine uygulanan (topikal) tedaviler

Aşırı terlemenin tedavisinde öncelikle denenmesi gereken yöntemdir. Fayda görülmediğinde diğer yöntemlere başvurulur. Antiperspirantlar ve antikolinerjik kremler tüm vücutta kullanılabilir. Fakat bu ürünler alerjiye neden olabilir.

 • Antiperspirantlar: Hafif vakalarda alüminyum klorür hekzahidrat içeren ürünler denenebilir. En fazla etkiyi görmek ve yan etkilerini mümkün olduğu kadar azaltmak için cilt kuruyken uygulanmalıdır. Yatmadan hemen önce ve duş aldıktan sonra uygulanması idealdir. Serin bir ortamda kullanılması, uygulama esnasında bölgenin terlemesini önler. Sabah, sabun kullanmadan, sadece suyla uygulama bölgesi yıkanmalıdır.
 • Antikolinerjik kremler: Aşırı terleme tedavisinde glikopirolat gibi antikolinerjik etkili maddeler içeren kremler de etkili olabilir.

Aşırı terleme için botoks tedavisi

Terleme sorunu olan kişilerin koltuk altı, yüz (alın, yanak), boyun, el, ayak bölgelerine uygulanabilen botoks, enjekte edildiğinde terlemeyi sağlayan maddenin etkisini geçici olarak durdurur.

Nerede yapılır: Botoksla aşırı terleme tedavisi muayenehane şartlarında yapılabilecek bir işlemdir. Terleme botoksu uygulamasının doktor olmayan kişiler tarafından ve güzellik salonu gibi sağlık kurumu olmayan yerlerde yapılması yasal değildir.

Nasıl yapılır?

 1. Botoks uygulaması öncesinde tedavi bölgesi lokal anestezik maddeyle uyuşturulur.
 2. Nişasta ve iyot kullanılarak terleyen alan belirlenir.
 3. Bu alan kalemle, enjeksiyon uygulanacak küçük alanlara bölünür.
 4. Çok ince iğneler kullanarak botoks enjeksiyonu yapılır.
 5. Bölge bu enjeksiyonlar sırasında hava üfleyen cihazlar ya da buz ile soğutulur.

İşlem ne kadar sürer: 10 dakikalık bir sürede uygulanabilir.

Etkisi / kalıcılığı: Yapılan klinik araştırmalarda botoksun terlemeyi %82-87 oranında azalttığı görülmüştür. Etkisi 2-4 gün sonra başlar ve tam etkisini 2 hafta içerisinde gösterir. Botoks uygulaması,4 ila 12 ay arasında terleme faaliyetlerini durdurur. Bu süre nadiren 14 aya kadar uzayabilir. Etkisi geçtiğinde söz konusu işlemin tekrar edilmesi gerekmektedir.

Avuç içi, ayak tabanı, genital bölge, göğüs altları ve kafa derisinde kullanımının, etkinlik ve güvenlik açısından kanıtlanmadığı, ilaç prospektüsünde (Indications and usage > Important limitations) belirtilmektedir.

Sonrası: Botoks uygulamasından hemen sonra günlük aktivitelere başlanabilir.

Yan etkileri: En önemli yan etkileri işlem sırasında hafif acı ve işlem sonrasında kızarıklık ve morarmadır. Botoksun el ve ayaktaki uygulanışı biraz daha ağrılıdır. Terlemenin durdurulması vücuda herhangi bir zarar vermez.

Fiyatı: Botoksla aşırı terleme tedavisi fiyatları uygulanan bölgeye, enjeksiyon sayısına ve uygulamayı yapan hekimin deneyimine göre değişmektedir.

SGK karşılar mı: Devlet (SGK, SSK, Emekli Sandığı, Bağkur, Yeşil Kart) botoksla aşırı terleme tedavisini karşılamamaktadır.

Daha detaylı bilgi için: botoks

Ağız yoluyla ilaç tedavisi

Oxybutynin, glikopirolat gibi etken maddeleri içeren antikolinerjik ilaçlar vücudun her bölgesindeki terlemede yararlı olabilir. Ancak, bulanık görme, ağız kuruluğu, kabızlık ve uyuşukluk gibi yan etkileri sıkça görülür.

Aşırı terleme tedavisinde propranolol, klonazepam ve gabapentin etken maddelerini içeren ilaçlar da kullanılabilir.

Radyofrekans yöntemi (miraDry, ThermiDry)

2011 yılı başında FDA onayı almış olan bu teknikte ter bezlerini ısıtarak etkisizleştiren mikrodalga enerjisi kullanılır. Muayenehane şartlarında ve lokal anesteziyle uygulanabilir. Radyofrekans cihazının mikro iğneli başlığıyla deri altına kontrollü sıcaklık verilir. Deri herhangi bir zarara uğramaz. British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, 3 ay arayla yapılan iki seans sonucunda terlemenin kalıcı olarak ortalama %82 azaldığı görülmüştür.

Yaklaşık 1 saat süren uygulama sonucunda hafif kızarıklık ve şişme görülür. Kişi, uygulamanın hemen sonrasında günlük yaşamına devam edebilir. Radyofrekans yöntemi sadece koltuk altı terlemesi tedavisinde uygulanmaktadır. Diğer bölgelere de uygulanabilmesi için araştırmaların sonucu beklenmektedir.

Lazer tedavisi

Aşırı terleme tedavisinde lazer, yalnızca koltuk altı bölgesinde kullanılır. Deri altına uygulanır ve çevre dokulara zarar vermez.

Nasıl yapılır:

 1. Lazer ile terleme tedavisinde önce koltuk altına anestezik krem sürülür.
 2. Daha sonra cihaz ucunun deri altına girebilmesi için, işlem sonrasında dikiş gerektirmeyen çok küçük kesiler oluşturulur.
 3. Koltuk altındaki ter bezleri lazer ışınlarıyla kontrollü bir şekilde parçalanarak aşırı terlemenin durdurulması sağlanır.

Sonrası: Sadece 1 saat içerisinde tamamlanan ve genellikle tek seansın yeterli olduğu işlemin hemen ardından kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. İşlem sonrasında birkaç gün süreli ağrı, şişlik, morarma görülür.

Koltuk altı ameliyatları

Koltuk altı ameliyatları iki şekilde uygulanabilir: Koltuk altı ter bezleri kazınabilir (küretaj) veya liposuction ile emilebilir. Bu iki uygulama birlikte yapılabileceği gibi, uygulanacak yönteme lazer de eklenebilir. Her iki yöntemde de amaç, ter bezlerini çıkartmak ya da ter üretmeyi engelleyecek şekilde hasar vermektir. Bu ameliyatlar sadece koltuk altı bölgesinde uygulanır.

Nasıl yapılır: Ter bezleri derinin hemen altında, deri altı yağ dokusuyla birleştiği yerde bulunur. Liposuction yönteminde deri altına ince bir boruyla girilir ve yağ dokusunun üst tabakası burada bulunan ter bezleriyle birlikte emilir. Kazıma yöntemindeyse, özel bir alet kullanılarak ter bezleri çıkartılır ya da onlara zarar verilir.

Koltuk altı terleme tedavisinde uygulanan yeni bir teknikte liposuction, lazer ile birlikte kullanılmaktadır. Lazerli liposuction olarak anılan teknikte, ter bezlerini içeren doku lazer uygulanarak sıvılaştırılır ve liposuction ile vücuttan dışarı atılır.

Koltuk altı ameliyatları lokal anesteziyle ve muayenehane şartlarında yapılabilir.

Etkisi / kalıcılığı: Koltuk altı ameliyatlarının en önemli özelliği kalıcı olmasıdır. Ter bezleri çıkarıldığı veya zarar verdiği için artık terleme olmaz. Ancak ter bezleri gözle görülemeyecek kadar küçük yapılar olduğundan, ne kadarının çıkarıldığı işlem bitip sonuçları görülene kadar anlaşılamaz; ihtiyaç duyulursa seanslar tekrarlanır. Burada önemli olan nokta, işlemi gerçekleştiren hekimin deneyimidir.

Sonrası: Koltuk altı ameliyatı sonrasında ağrı, morarma, şişme gibi hafif yan etkileri olur ve birkaç günde geçer. Küçük kesi izi kalabilir ve his kaybı olabilir.

Fiyatı: Aşırı terleme ameliyatının fiyatı, uygulanacak yönteme ve ameliyatın yapıldığı hastaneye göre değişir.

İyontoforez

Nedir, nasıl yapılır: İyontoforez uygulaması temel olarak, el ya da ayakların içine sokulduğu musluk suyu ile dolu bir kaba cihaz tarafından zayıf elektrik akımı verilmesidir. Uygulama, çeşitli cihazlarda farklılık gösterir.

Etkisi: İyontoforez uygulaması uzun yıllardır yapılmaktadır. 1940’lardan beri el ve ayak terlemesinde uygulanan bu yöntemle başarılı sonuçlar alınmaktadır. Araştırma sonuçları, terlemeyi %81-91 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Tedavi süresi: İşlem süresi 15-40 dakika arasındadır. İstenilen sonuç alınıncaya kadar haftada üç kez uygulanır. Daha sonra haftada 1 kez olarak devam ettirilir. Tedavinin daha etkili olabilmesi için bazen su içine terlemeyi azaltan ilaçlar eklenebilir.

Hangi bölgelere uygulanır: İyontoforez, esas olarak el ve ayak terlemesi için uygulanmakta olup, pedler kullanılarak koltuk altı terlemesinde de uygulanabilmektedir.

Kimlere uygulanmaz: İyontoforez; hamilelere, kalp pili olanlara, epilepsi hastalarına ve vücudunda metal protezi bulunanlara uygulanamaz.

Endoskopik torasik sempatektomi (ETS)

ETS ameliyatı; uygulaması zor, komplikasyonları fazla olan bir yöntemdir. Bu nedenle aşırı terleme tedavisinde kullanılabilecek en son çare olarak değerlendirilir. ETS ameliyatı, kasık ve ayak terlemesinde kullanıldığında lomber sempatektomi ameliyatı adını alır.

Aşırı terlemeye çözüm

Aşırı terlemeye karşı evde uygulanması önerilen bitkisel, doğal çözümler bulunmaktadır. Fakat bunlar kesin çözümler değil, geçici çözümlerdir. Kalıcı ve etkili sonuçlar için ameliyatlı (cerrahi) ve ameliyatsız tıbbi yöntemlere başvurulmalıdır (detaylı bilgi: aşırı terleme tedavisi yöntemleri).

… terlemeyi önler mi?

Şifalı bitkiler / doğal kürler:

 • İçecekler: Bitki çayları (adaçayı, yeşil çay vb.)
 • Bitkisel yağlar: Yasemin yağı, lavanta yağı, adaçayı yağı
 • Diğer gıda maddeleri: Limon, tuz, şap, karbonat, elma sirkesi, soda.

Ürünler:

 • Antiperspirant (terlemeyi önleyici) ürünler: Deodorant, sprey, roll on, stick, pomad, jel, krem, losyon, solüsyon, sabun, pudra, kristal taşı, kan taşı terlemeyi geçici olarak önler.
 • Terletmeyen ürünler: Uygun malzemelerle üretilen atlet, gömlek, ayakkabı, tabanlık, minder, yastık gibi ürünler fazla terlemeyi önler.
 • Terlemenin kıyafetlere geçmesini engelleyen ürünler: Mendil, ped, bant gibi ürünler kullanılarak terin kötü görüntüsü önlenir.
 • Terlemeyi önleyen cihazlar

Yukarıdaki bitkisel ve antiperspirant ürünlerin yan etkileri ve ilaçlarla etkileşimleri bilinmemektedir. Kullanmadan önce doktor onayının alınması önerilir.

Eğer terleme çok fazlaysa aşırı terleme tedavisi yöntemleri uygulanarak terleme önlenebilir.

Dönemsel terleme

Menopozda aşırı terleme

Neden olur: Aşırı terleme, sıcak basmasıyla birlikte peri-menopoz (menopoz öncesi), menopoz ve post-menopozun (menopoz sonrasının) en sık görülen belirtilerinden biridir. Yumurtalıklar tarafından üretilen östrojen hormonunun seviyesi, menopozla birlikte düşer. Östrojen düzeyindeki değişiklikler, beynin vücut sıcaklığını kontrol eden merkezini etkiler ve vücut sıcaklığında dalgalanmalar olur. Sıcaklığın her artışında terleme de ona eşlik eder.

Ne kadar sürer: Aşırı terleme, menopoz döneminde ortalama olarak 2 yıl sürer.

Nasıl önlenir / geçer:

 • Kilo verme: Fazla kilo, sıcak basması ve dolayısıyla aşırı terlemeye daha fazla neden olur. Kilo vermek bu şikayetleri azaltır.
 • Egzersiz: Düzenli yapılan egzersizlerin menopozda aşırı terlemeye iyi geldiği görülmüştür.
 • Hormon tedavisi: Menopoza bağlı aşırı terleme ve diğer şikayetlerin ortadan kaldırılmasında en etkili yoldur. Uygun kişilere doktor tarafından önerilebilir.
 • Bitkisel/doğal takviyeler: Etkileri kanıtlanmamıştır. Kullanılan diğer ilaçlarla etkileşebilirler. Doktora danışılmadan kullanılmamaları önerilir.
 • Sigarayı ve alkolü bırakma
 • Ortamın serinletilmesi
 • İnce giysiler giyilmesi
 • Soğuk içecekler içilmesi
 • Kafein ve baharat kullanılmaması

Adet (regl) döneminde terleme

Nedenleri: Yumurtalıktan yumurtanın atılması (ovulasyon) ile birlikte kanda östrojen hormonu azalıp progesteron hormonu yükselir. Bu andan itibaren regl dönemini de içine alan ve yeni adet döngüsünün öncesine kadar olan süreçte vücut sıcaklığında bir miktar yükselme ve terlemede çok hafif artış görülebilir. Bu süreç her regl döneminde tekrarlanır.

Adet düzensizliği ve gecikmesi durumunda sıcaklık artışı da düzensizleşir. Gece terlemesi olduğu gibi, gündüzleri de terleme yapar. Çok ağrılı olan adetlerde soğuk terleme görülebilir.

Hamilelikte (gebelikte) terleme

Nedir: Hamileliğin 1. ve 3. döneminde (ilk 3 ve son 3 ayda) gece terlemesi görülür ve normal bir durumdur. Hamilelik sonrası dönemde kaybolur.

Neden olur: Hamilelikte terlemelerin nedeni östrojen hormonu düzeyindeki değişikliktir. Hamileliğin özellikle son haftalarındaki kilo artışı da çok terlemenin bir diğer nedenidir.  Ancak hamilelik döneminde, hamilelikle ilgili olmayan nedenlerle de aşırı terleme görülebileceği unutulmamalıdır.

Gebelikte uyurken terlemenin yanı sıra gündüzleri ateş basması da gözlenebilir. Soğuk terleme olabilir ancak bu durum doğrudan gebelikle ilgili değildir.

Emzirme döneminde terleme

Emzirme döneminde aşırı terleme seyrek görülmeyen bir durumdur. Emzirmede terleme genellikle gece terlemesi şeklindedir ve haftalarca devam edebilir. Emzirme dönemi, hamilelikte vücutta toplanan suyun atıldığı ve böbrekler yanında ter bezlerinin de çok çalıştığı bir dönemdir. Anne olmak da duygusal açıdan kişiyi etkiler ve yarattığı stres terlemeye neden olabilir. Doğumla birlikte östrojen hormonunun azalması, diğer bir neden olarak düşünülmektedir. Emzirirken terleme normal bir olaydır ancak ek olarak ateş varsa enfeksiyonu düşündürür. Bu durumda geç kalınmadan doktora başvurulmalıdır.

Gece terlemesi (uyurken terleme)

Nedir: Uyunan ortamın sıcaklığı ya da kalın giysi-yorgan gibi nedenlerin dışında, vücut kimyasındaki değişiklikler ve bazı hastalıklar gibi çeşitli nedenlerle uykuda meydana gelen terlemelere gece terlemesi adı verilir. Gece terleme şikayetine genellikle öksürük, kilo kaybı, ağrı, ateş gibi başka belirtiler eşlik eder. Nedenlerinin araştırılıp tedavi edilmesi için doktora başvurulmalıdır.

Neden olur: Gece terlemesi sebepleri şunlardır:

 • Menopoz: Vücuttaki hormonal değişiklikler sonucunda menopoza girildiğinde gece terlemeleri olabilir. Uykudayken olan bu terlemeler menopozun başlangıcından itibaren görülebileceği gibi aylar sonra da başlayabilir.
 • Enfeksiyonlar: Tüberküloz (verem), osteomiyelit (kemik iltihabı), Brusella, akciğer apsesi, AİDS, kalp kapakçıkları iltihabı.
 • Bazı kanser türleri: Lenfoma, lösemi.
 • Hormonal bozukluklar: Tiroid hormonlarının fazla salgılandığı bir hormonal bozukluk olan hipertiroidi (guatr), feokromositoma (böbrek üstü bezi tümörü), karsinoid sendrom ( çoğunlukla sindirim sisteminde yer alan karsinoid tümörlerin salgıladığı meddelerle gelişen durum).
 • Bazı ilaçlar: Antidepresanlar, bazı kanserlerde kullanılan hormon tedavi ilaçları.
 • Kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi)
 • Stres
 • Uyku apnesi
 • Felç
 • Reflü
 • Fibromiyalji
 • Hamilelik

Nasıl önlenir:

 • Yatak odası sıcaklığının düşürülmesi
 • İnce, pamuklu pijama giyilmesi
 • Terletmeyen yatak / yatak pedi kullanılması

Bebeklerde ve çocuklarda terleme

Bazı bebeklerde ve çocuklarda sadece baş terlemesi görülürken, bazen de terleme tüm vücutta yaygındır.

Bebek ve çocuklarda terleme nedenleri:

 • Bulundukları ortamın fazla ısıtılması, kalın giydirilmesi
 • Doğumsal kalp hastalıkları
 • Solunum zorluğu (uyku apnesi, burun tıkanıklığı, geniz eti)
 • Çeşitli enfeksiyonlar
 • Tiroid bezinin fazla çalışması
 • D vitamini eksikliği
 • Genetik bozukluk
 • Sinir sistemi bozukluğu

Soğuk terleme

Nedir: Ortam sıcaklığı ya da egzersizle bağlantılı olmayan, en çok koltuk altı, el ve ayaklarda görülen terlemeye soğuk terleme denir. Gece ya da gündüz herhangi bir zamanda olabilir. Soğuk terleme tıbbi bir sorun değildir ancak ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Neden olur:

 • Şok
 • Enfeksiyonlar
 • Baş dönmesi ve tekrarlayan kusmalar
 • Bayılma öncesi veya sonrası
 • Şiddetli ağrı
 • Ruhsal gerginlik, korku
 • Yeterli oksijen alamama
 • Migren
 • Menopoz
 • Tansiyon düşüklüğü
 • Kan şekeri düşüklüğü
 • Kalp krizi
Kaynaklar
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/symptoms-causes/syc-20367152
 • https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/common-complications-of-hyperhidrosis
 • https://emedicine.medscape.com/article/1073359-overview
 • https://www.sweathelp.org/home/types-of-hyperhidrosis.html
 • https://dermatology.ca/public-patients/skin/hyperhidrosis/
 • https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17113-hyperhidrosis

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?

[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!