El, Ayak, Tırnak Bakımı Estetik Güzellik

Ayak Estetiği

Gün boyunca vücudun tüm ağırlığını taşıyan ayakların bakımı ve estetiğini korumak oldukça önemlidir. Hem konfor açısından hem de açık ayakkabı modelleri giyildiğinde estetik bir görüntü sergilemek için ayak estetiği operasyonları sıklıkla kadınlar ve erkekler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda ayak estetiği, bacakların tamamlayıcısı olduğundan vücut oranı açısından da ayrıca özen gösterilmesi gereken bölgelerdendir.

Ayak estetiği kapsamında; ayak parmağı kısaltma ve uzatma, ayak bileği inceltme ve kalınlaştırma, ayak küçültme ve taraklı ayak estetiği gibi en çok gerçekleştirilen uygulamalar aşağıda yer almaktadır.


Ayak bileği estetiği

Ayak bileği özellikle kadınların en önem verdikleri bölgelerden biridir. Bacakla orantılı, ince bir ayak bileği zarifliğin ve güzelliğin simgesi haline gelmiştir. Bu nedenle ayak bileğinin estetik görünümünü sağlamak amacıyla ayak bileği inceltme ya da kalınlaştırma uygulamaları gerçekleştirilebilir.

Ayak bileği inceltme

Ayak bileğini inceltmek için önceki dönemlerde liposuction işlemi uygulanmaktaydı. Ancak gelişen araştırmalar ve teknolojik imkanlar sayesinde bu işlemin yerini günümüzde lazer lipoliz aldı.

Lazer lipoliz ile ayak bileği inceltme

Liposuction işlemi sırasında oluşabilecek komplikasyonlar ve yağın alınması sırasında ayak bileğinin şeklinin bozulması gibi görülebilecek yan etkiler, lazer lipolizle minimuma indirilmektedir. Lazer lipoliz işlemi kişinin ayak bileğindeki yağ oranına göre birkaç seans sürebilir. Lazer lipoliz ile ayak bileği inceltmenin fiyatları seans sayısına göre değişiklik göstermektedir (detaylı bilgi: lazer lipoliz).

Ayak bileği kalınlaştırma

Ayak bileklerinin kalın olması gibi, normalinden ince olması da estetik açıdan bir problem sayılmaktadır. Fazla kemikli ve ince ayak bileklerine sahip kişiler hem bilekten bağlamalı ayakkabı seçiminde zorlanırlar, hem de ayak bileklerini hep gizleme isteğinde olduklarından öz güven kaybı yaşayabilirler. Bu nedenle ayak bileklerinin kalınlaştırılması operasyonu, günümüzde sıklıkla yapılan bir işlem haline gelmiştir.

Ayak bileği nasıl kalınlaşır?

Kişinin fazla yağlarından alınan dokuların ayak bileğine orantılı bir şekilde enjekte edilmesiyle, ayak bileği kalınlaşarak istenilen boyuta ulaşır.

Yağ enjeksiyonuyla ayak bileği nasıl kalınlaştırılır?

 1. Hastanın ayak bileği ölçüleri alınarak hangi bölgelere, ne kadar müdahale edilmesi gerektiği tespit edilir.
 2. Ardından hastanın ayak bileği bölgesi uyuşturulur.
 3. Kalınlaşmaya ihtiyaç duyulan bölgelere yağ enjeksiyonu yapılır.

Bu işlem istenilen kalınlığa göre birkaç seansta yapılabilir. Seanslar genellikle 20-30 dakika sürmektedir. Ancak yağ tabakası hızlı bir şekilde eriyebileceği için işlemin aylık periyotlarla tekrarlanması gerebilir.

Yağ enjeksiyonuyla ayak bileği kalınlaştırma sonrası

Enjeksiyon işleminden sonra kişi 1-2 saat istirahat ettikten sonra günlük hayatına geri dönebilir.

Yağ enjeksiyonuyla ayak bileği kalınlaştırma fiyatları

Ayak bileğini yağ enjeksiyonuyla kalınlaştırma fiyatları kullanılan yağ miktarına ve seans sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Daha detaylı bilgi için: yağ enjeksiyonu


Ayak parmağı estetiği

Ayak parmakları istenen estetik görünüme sahip değilse, kişilerin ayakkabı seçimlerinde zorlanmalarına neden olabilir. Aynı zamanda yazın deniz ya da havuz gibi halka açık yerlerde çıplak ayakla dolaşmak, ayak güzelliğinden şikayetçi olan kişilere zor anlar yaşatabilir. Bu sebeple ayak parmağı uzun olan kişiler, ayak parmaklarını kısaltmakta ya da ayak parmakları kısa olanlar ayak parmaklarını uzatmak için estetik operasyonlara başvurmaktadırlar.

Ayak parmağı kısaltma (sindirella estetiği ameliyatı)

Ayak parmakları orantısız bir şekilde uzun olduğu için ayakkabı seçiminde ve günlük yaşamlarında zorlanan kişiler, ayak parmağı kısaltma operasyonu seçeneğini değerlendirmektedir. Sindirella estetiği olarak da bilinen söz konusu ameliyat oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Zira ayak vücudun bütün dengesini belirleyen noktalardan biri olduğu için, ayak parmaklarındaki orantısızlık kişinin yürüyüşünü ve duruşunu etkileyerek sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ameliyatta kişiye genel anestezi uygulanır ve başparmak hariç boyu uzun diğer parmakların fazla eklemleri çıkarılır. Oldukça riskli bir ameliyat olan Sindirella Estetiği çoğu doktor tarafından tavsiye edilmez.

Ayak parmağı uzatma

Parmak kısalığı tedavisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Söz konusu yöntemler parmağın ne kadar kısa olduğuna göre değişmektedir. Parmaklar cerrahi müdahale ile ya da eksternal fiksatör aleti ile zaman içinde uzatılabilir.

Eğer kişinin yürüyüşünde ya da duruşunda parmaklarından kaynaklanan bir sorun yoksa, sadece estetik açıdan bu tarz uygulamaların yapılması önerilmemektedir. Zira keyfi olarak ayak parmağı uzatma ve kısaltma sağlık sorunlarına yok açabilir.


Taraklı ayak estetiği

Ayaktaki kemik çıkıntısı neden olur?

Ayak başparmağının yanındaki kemiğin yana doğru çıkıntı oluşturması taraklı ayak olarak adlandırılmaktadır. Taraklı ayağın oluşma nedenleri arasında yanlış ayakkabı seçimi ya da genetiğe dayalı sebepler bulunmaktadır. Ayak estetiğine olumsuz etkisi olan taraklı ayak çıkıntısı sadece cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir.

Taraklı ayak nasıl düzeltilir?

 1. Taraklı ayak estetiği tedavisinde kişiye lokal ya da genel anestezi uygulanır.
 2. Ayakta çıkıntı yapan kemiğin olduğu bölge neşter yardımıyla açılır.
 3. Ardından şekli bozuk olan kemik törpülenir.
 4. Törpüleme işleminin ardından taraklı estetik ameliyatı için açılan kesi dikilir.
 5. Son olarak ayak bir bandaj ile sarılır.

Taraklı ayak ameliyatı sonrası

 • 1 saat civarında süren ameliyat sonrasında, kişi yaklaşık 4 gün sonra özel bir ayakkabı giyerek yürümeye başlayabilir.
 • 5-6 aya kadar ayakta hafif bir şişlik olması normaldir.

Ayak küçültme estetiği (ayak daraltma)

Kadınlar için küçük ayaklara sahip olmak genel güzellik kriterlerine göre arzu edilen bir durumdur. Aynı zamanda geniş ve büyük ayaklar, özellikle topuklu abiye ayakkabı modelleri ve seçimini zorlaştırır. Bu nedenle günümüzde birçok kadın ayak küçültme operasyonunu merak ederek araştırmalar yapmaktadırlar.

Ayak daraltma konusunda genellikle ayak orta parmağındaki kemiklerden biri çıkartılarak küçülme sağlama gerçekleştirilir. Ancak bu yöntem doktorlar tarafından pek tavsiye edilmemektedir.

Ayağa yapılan her estetik ve cerrahi müdahale yürüme ve duruş bozukluklarına yol açabileceği için bu tür işlemlerin ayak sağlığı açısından zorunlu olmadıkça yaptırılmaması önerilmektedir.

Kaynaklar
 • https://www.realself.com/question/cankles-procedure-reduce-size-liposuction
 • http://www.theplasticsurgerychannel.com/2017/06/22/can-cankles-solved-plastic-surgery/
 • http://www.plasticsurgeryportal.com/articles/ankle-cankle-liposuction

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!