Estetik Güzellik

Bacak Estetiği

Bacaklar, özellikle kadın vücudunun estetiği için en önemli bölgelerdendir. Güzel bir bacak estetiğine sahip olmak düzgün bir fiziği de beraberinde getirir. Hem görsel olarak bacaklarının görünümünden şikâyet eden hem de sağlık açısından yürüyüş sıkıntısı yaşayan kadın ve erkekler günümüzde bacak estetiği operasyonlarına başvurmaktadır.

En çok tercih edilen bacak estetiği operasyonları arasında çarpık bacak estetiği, bacak düzeltme estetiği, bacak inceltme estetiği, bacak kalınlaştırma estetiği ve bacak içi germe işlemleri bulunmaktadır.


Çarpık (parantez, x) bacak estetiği

Bacakların topuklardan birleştirilip yan yana getirildiğinde iki bacağın düz bir şekilde birleşmemesi, bacaklarda içe ya da dışa kıvrım (parantez şekli) oluşması ya da bacak arasındaki görüntünün estetik açıdan olumsuz bir durum sergilemesi kişinin çarpık bacak rahatsızlığı bulunduğunu gösterir.

Bebeklerde ve çocuklarda sıkça görülen çarpık bacak, kişinin büyümesiyle genellikle ortadan kalkan bir durumdur. Ancak bazı durumlarda çarpık bacak rahatsızlığı yetişkinlikte de devam ederek kişinin estetiğinin bozulmasına neden olabilir.

Çarpık bacak nasıl anlaşılır?

Genel anlamda topukların yan yana getirilmesi durumunda iki bacak birbirine paralel olarak uzanmıyorsa kişinin çarpık bacaklı olduğu söylenebilir. Dizlerin birbirine uzak kaldığı çarpıklık, parantez bacak (genu varum, o-bain deformitesi) olarak adlandırılır. Dizlerin yakın ayakların birbirinden uzak olduğu deformiteye x bacak (genu valgum, x-bain) denir. Çarpıklık varsa, türünün ve tedavisinin tam olarak tespiti için bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Yetişkinlerde görülen çarpık bacak rahatsızlığının nedenleri

 • Genetik faktörler
 • Bacaklardaki eklem iltihabı
 • Kırıldıktan sonra yanlış kaynayan bacak kemikleri
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği
 • Aşırı kilo

Çarpık bacak estetiği yöntemleri

Çarpık bacak estetik sorununu düzeltmek için D vitamini tedavisinden, özel diyet programlarına ve bacak hareketlerini içeren fizik tedavi egzersizlerine kadar birçok yöntem uygulanmaktadır. Ancak söz konusu yöntemler arasında en hızlı ve en etkili sonuç genellikle medikal/cerrahi müdahale ile gerçekleştirilen çarpık bacak estetiği yöntemlerinden alınmaktadır. Bu doğrultuda en çok aşağıda belirtilen uygulamalar yapılmaktadır.

Bacak implantı / silikonu

Hızlı ve etkili bir işlem olan bacak implantı günümüzde sıklıkla tercih edilen bacak düzeltme operasyonlarındandır. Yaklaşık 2 saat süren operasyon sonucu kişi aynı gün taburcu edilebilmekte ve 1 hafta sonra normal hayatına dönebilmektedir. Bacak implantı kalıcı bir işlem olduğundan bacağa takılan protezler ömür boyu bozulmadan kullanılabilmektedir. Bacak implantı işleminin diğer operasyonlara göre fiyatı yüksektir ancak en kalıcı işlemdir.

Bacak implantı/silikonu nasıl yerleştirilir?

 1. Çarpık bacağın implant ile tedavisinde ilk olarak çarpık bacak sorunu olan kişinin bacaklarındaki problem tespiti yapılarak takılacak protezin ebatları seçilir.
 2. Ardından bacaklar lokal anesteziyle uyuşturularak protez takılmasına uygun hale getirilir ve protez takılma aşamasına geçilir.
 3. Hastanın tercihine göre lokal anestezi yerine genel anestezi de yapılabilir.
 4. Silikon protez, dizin arkasındaki bölgede yapılan küçük bir kesiden baldır kasının üzerine ya da içine uygun bir şekilde yerleştirilir.
 5. Protezlerin yerleştirilmesinin ardından bacaktaki kesi estetik bir şekilde kapatılır.

Bacak implantı / silikonu yerleştirme operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 • Operasyon sonrasında kişi çok hızlı bir şekilde günlük hayatına dönse de ilk 15 gün çok dikkatli olması ve protezlerin bacaklara alışması için özel bir çorap kullanması gerekmektedir.
 • Kadınlar bir süre boyunca topuklu ayakkabı gibi bacak kaslarını yorabilecek ayakkabılar kullanmamalıdır.
 • Yaklaşık 3 ay boyunca bacak kaslarını zorlayan sporlar yapılmamalıdır.

Bacağa yağ enjeksiyonu

Parentez bacak sorununu düzeltmenin bir başka yöntemi olarak yağ enjeksiyonu da günümüzde oldukça fazla tercih edilen yöntemlerdendir. Kişinin aşırı derecede bacak çarpıklığı bulunmuyorsa ya da bacak implatına ihtiyacı yoksa bacaktaki bozukluğu düzeltmek için vücuttan alınan belirli miktardaki yağ ile bacak dolgusu yapılabilir.

Bacağa yağ enjeksiyonu nasıl yapılır?

 1. Yağ transferi olarak da bilinen işlemden önce bacakların bu operasyona uygun olup olmadığı tespit edilir. Eğer çarpıklık dize yakın bir bölgeden dolayı kaynaklanıyorsa, kişinin bacak deformasyonu yağ enjeksiyonuyla kamufle edilmeye uygun demektir.
 2. Bölgedeki çarpıklığı düzeltmek için gerekli olan yağ miktarı tespit edildikten sonra, kişiye lokal ya da genel anestezi uygulanır.
 3. Bel, karın, kalça, basen gibi kişinin yağ fazlası bulunan bölgelerine açılan küçük deliklerden yağ dokusu alınarak bacaktaki sorunlu bölgeye enjekte edilir.
 4. Yaklaşık bir saat süren operasyondan sonra kişi günlük hayatına devam edebilecek duruma gelerek taburcu olur.
 5. Enjeksiyon işleminden sonra bacaklarda oluşan ödem 4-5 gün sonra inerek bacak olması gereken estetiğe kavuşur.

Daha detaylı bilgi için: yağ enjeksiyonu

Parantez bacak tedavisinde yağ enjeksiyonu sonrası

Yağ enjeksiyon işlemiyle parantez bacak tedavisinde 1 ya da 2 seans ile sonuç alınmaktadır. Ancak yağ hücreleri bacak gibi hareketli bölgeye enjekte edildiğinde, kişinin spor alışkanlıklarına da bağlı olarak zaman içinde belli bir miktar eriyebilmektedir. Bu gibi durumlarda yağ enjeksiyon işleminin belirli periyodlarda tekrar edilmesi gerekir.

Yağ enjeksiyonuyla parantez bacak tedavisi fiyatları

Yağ transferi ile çarpık bacak tedavisi fiyatları gerçekleştirilecek seans sayısına ve enjekte edilmesi gereken yağ miktarına göre değişiklik gösterebilir.

Bacak dolgusu (aquafilling)

Ameliyatsız bir şekilde çarpık ya da parantez bacak sorunundan kurtulmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen dolgu, diğer adıyla aquafilling yöntemi günümüzde yaygın bir şekilde uygulanan işlemlerdendir.

Temelinde su bazlı bir jel olan aquafilling bacaktaki çarpıklığı yağ enjeksiyonu gibi kamufle ederek bacağın estetiğine kavuşmasını sağlamaktadır.

Bacak dolgusu (aquafilling) nasıl yapılır?

Dolgu işleminde de yağ enjeksiyonunun uygulama aşamaları takip edilir.

 1. Anesteziyle bacağın uyuşturulmasının ardından mikro delikler vasıtasıyla aquafilling jeli bacağa enjekte edilir.
 2. Yaklaşık bir saatlik işlem sonunda kişi taburcu olarak normal hayatına devam edebilir.

Daha detaylı bilgi için: aquafilling dolgu

Bacak dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Aquafilling işlemi, enjekte edilen maddesi gereği yağ transferinden daha uzun dayanır. Yağ transferinin ortalama ömrü 1-2 yılken, aquafilling’in ömrü kişinin metabolizmasına da bağlı olarak ortalama 5-6 yıldır. Aynı zamanda aquafilling de yağ transferi gibi zaman içinde minik dozlarla yenilenebilir.

Bacak dolgusu ile çarpık bacak estetiği fiyatları

Bacak dolgusunun fiyatları kullanılan malzemeye, dolgu miktarına ve seans sayısına göre değişiklik gösterebilir.

Parantez, çarpık, eğri ya da yamuk bacak egzersizle veya ameliyatsız nasıl düzelir?

Bacaktaki deformasyonun şekline göre parantez, çarpık, eğri ya da yamuk olarak adlandırılan bacağın estetiğini bozan olumsuzluklar için özel bacak egzersizleri uygulanabilmektedir. Bu egzersizler sayesinde kişi ameliyatsız olarak bacağındaki şekil bozukluklarını düzeltebilir. Ancak bu egzersizler her bacak deformasyonunda etkili olmayabilir. Zira bacakta söz konusu şekil bozukluğunun derecesi, oluşum nedeni gibi faktörlere göre egzersizler etkisiz olabilir. Bu nedenle bacak deformasyonları konusunda herhangi bir egzersize başlamadan önce mutlaka bir doktora başvurulmalı ve şekil bozukluğunun derecesi tespit edilmelidir.


Bacak düzeltme estetiği

Çarpık ya da parantez bacak bozukluğu dışında kişinin bacak estetiğini bozan farklı sorunlar da bulunmaktadır. Örneğin alt bacağın üst bacağa nazaran daha ince ya da kalın olması, ayak bileğinin kalın ya da ince olması sebebiyle bacak orantısını bozması, üst bacağın fazla kalın ya da ince olması sebebiyle genel görünümün bozulması söz konusu olabilir.

Bacak düzeltme yöntemleri

Bacaktaki orantı sorunlara göre düzeltme işlemleri aşağıdaki gibidir:

 • Alt bacak kalınlaştırarak üst bacak ile orantılama

Bacak implantı, yağ enjeksiyonu, aquafilling

 • Üst bacağı kalınlaştırarak alt bacak ile orantılama

Bacak implantı, yağ enjeksiyonu, aquafilling

 • İnce bileği kalınlaştırarak bacak ile orantılama

Yağ enjeksiyonu, aquafilling

 • Alt ve üst bacağı ya da bileği inceltme

Yağ aldırma işlemleri


Bacak inceltme estetiği

Vücutta kilo verilmesi en zor bölgelerden biri olan bacaklardaki yağ, bazen düzenli spor ve beslenme ile erimeyebilir. Bu gibi durumlarda kişi ne kadar kilo kaybetse de bacaklarını inceltemediği için balıketi görünümünden kurtulamayabilir. Bacakları uzatma ya da uzun gösterme konusunda bacak inceliği de önemli bir faktördür ancak bacak inceltme hareketleri, kalça sıkılaştırma hareketleri, üst bacak zayıflatma egzersizleri her ne kadar doğru yapılsa da istenilen estetik ve ince görüntü oluşmayabilir.

Bacak kalınlığı nedenleri

Bacak kalınlığı aşağıdaki üç farklı nedenden dolayı oluşabilir. Bacakların inceltilmesi için hangi operasyonun yapılacağına bu üç nedene göre karar verilir.

 • Lipödem
 • Lenfödem
 • Fazla kaslanma

Bacak kalınlığı nedenlerine göre bacak inceltme yöntemleri

Lipödem tedavisi

Ergenlikten itibaren kadınlarda görülmeye başlayan bir sağlık sorunu olan lipödem, kalıtsal olarak bacakların yağlanması durumu anlamına gelmektedir. Alt ve üst bacağın fazla yağlanması ve kalçanın veya basenin genişlemesi sonucunda vücutta orantısızlık meydana gelir. Lipödemden kaynaklanan bacak kalınlığında yağ alınması uygulamaları yapılır. Bu doğrultuda en çok aşağıdaki teknikler tercih edilmektedir.

Liposuction (lipödem ameliyatı)

Yağ aldırma ya da lipödem ameliyatı olarak da bilinen liposuction, bacaklardaki yağlardan kurtulmayı ve bacak estetiğine kavuşmayı sağlayan hızlı ve etkili operasyonlardan biridir.

Liposuction ile lipödem tedavisi nasıl yapılır?

 1. Liposuction işlemine başlamadan önce bacakta şekil bozukluğu yaratmamak için yağ alınacak bölgeler analiz edilerek işaretlenir ve alınacak yağ miktarı hesaplanır.
 2. Ardından hastaya genel anestezi uygulanır ve yağ aldırma operasyonuna başlanır.
 3. Bacak derisine uygulanacak küçük kesilerden sokulan kanül ya da enjektörle fazlalık yağlar vakumlanır ve vücuttan çıkarılır. Bacaklara istenilen şekil verilene kadar işleme devam edilir.
 4. Ortalama 1-1,5 saat süren yağ alma ameliyatı sonrası hasta aynı gün taburcu edilerek günlük yaşamına dönebilir.

Liposuction ameliyatı sonrası

 • Ameliyat sonrasında bacaktaki şişkinliğin birkaç hafta boyunca devam etmesi normaldir.
 • Liposuction ameliyatı sonrasında bacakta istenilen görüntüye genellikle 6 ila 8 hafta sonunda ulaşılır.
 • Ameliyattan sonra operasyonun başarılı bir seyir göstermesi için doktor tarafından önerilen özel giysiler ve korseler kullanılabilir.

Liposuction ile lipödem tedavisi fiyatları

Liposuction ameliyatı fiyatları bacaktan alınacak yağ oranına göre değişiklik gösterebilir.

Superdry

Bir tür liposuction işlemi olan Superdry uygulamasında da liposuction ile aynı teknik kullanılır. Farklı olarak Superdry, kansız, doku içine kimyasal sıvı verilmeden uygulanan ve alınan yağ hücrelerin canlılık oranının daha fazla olduğu bir tekniktir. Superdry, liposuction teknolojisinin gelişmiş bir versiyonu olarak nitelendirilmektedir.

Lipoliz

Bacak inceltme için yağların vücuttan atılması konusunda ameliyatsız ve ağrısız bir yöntem olarak lipoliz çeşitleri de tercih edilmektedir (detaylı bilgi: lipoliz).

Hypoxi

İnatçı bacak yağlarından kurtulmada son teknolojik uygulamalardan biri olan Hypoxi yöntemi de sıklıkla kullanılmaktadır (detaylı bilgi: hypoxi).

Karboksiterapi

Bacak inceltme hareketleri ve egzersizlerinin işe yaramadığı durumlarda bacak estetiğini sağlamak için ameliyatsız yöntemlerden biri olarak karboksiterapi de tercih edilir (detaylı bilgi: karboksiterapi).

Lenfödem tedavisi

Fil hastalığı olarak da bilinen lenfödem ise lipödemden oldukça farklı bir bacak kalınlaşması nedenidir. Lenfödemden kaynaklanan bacak kalınlığında neden, lenf dolaşımının bozulması sonucunda hücreler arasındaki sıvının artmasıdır. Bazen de lenf damarlarının az gelişmesinden ötürü bacaklardaki kalınlık artar. Lenfödemden kaynaklanan bacak kalınlığında fazla lenf sıvısının alınması uygulamaları yapılır. Bu doğrultuda en çok lenf drenaj tekniği tercih edilmektedir.

Lenf drenaj

Hem manuel olarak masaj tekniğiyle uygulanan lenf drenaj terapisi hem de özel bir alet vasıtasıyla gerçekleştirilen aletli lenf drenaj tedavisi lenfödem tedavisinde en çok tercih edilen ameliyatsız yöntemlerdendir (detaylı bilgi: lenf drenaj).

Fazla kaslanma tedavisi

Bacaktaki kalınlık yağlanmadan ya da lenf bozukluğundan kaynaklanmıyor ise, bacak kalınlığının nedeni vücuttaki fazla kaslar olabilir. Bu durumda kas fazlalığının azaltılması için farklı işlemler uygulanabilir. Bu amaçla en çok aşağıdaki teknikler tercih edilmektedir:

Mikronörotomi (kas tıraşlama)

Mikronörotomi ya da diğer bir deyişle kas tıraşlama, bacaktaki kas fazlalığı dolayısıyla kalın bacak görünümüne sahip olan kişilerin ince bacaklara kavuşmak için tercih ettikleri yöntemlerin başında gelmektedir.

Özellikle baldır bölgesindeki kalın ve sert görünüm fazla gelişmiş kaslardan kaynaklanıyorsa, bu bölgedeki kasların öncelikle sayısı ve yapısı incelenir. Ardından kişinin günlük aktivitelerini etkilemeyecek kaslar sinirlerinden kesilerek hareketsiz hale getirilir. Bu durumdaki kaslar zamanla hacim kaybeder ve işlemin yapıldığı bacak incelir. Oldukça hızlı ve ağrısız olan bu işlem sayesinde kişi günlük hayatına kolayca dönebilir.

Bacak botoksu

Kalın bacak kasları dolayısıyla bacak estetiğinde bozukluk yaşayan kişilerin tercih ettiği bir diğer yöntem bacak botoksudur. Bu yöntem de mikronörotomide olduğu gibi bazı kasların etkisiz hale getirilmesi prensibiyle çalışır. Farklı olarak, kas hacminin azaltılması için özel karışımlı bir botoks kaslara enjekte edilir. Ancak bu işlem mikronöromotiye göre daha az etkilidir. İşlemin belirli periyodlarla tekrarlanması gerekebilir (detaylı bilgi: botoks).


Bacak kalınlaştırma estetiği

Bacaklarının inceliği sebebiyle orantısız vücut hatlarına sahip olan ya da biraz daha balık etli olmayı tercih eden kişiler günümüzde bacak kalınlaştırma için farklı yöntemlere başvurmaktadır. Bacak egzersizleri, çeşitli aerobik hareketleri, bacak geliştirme yöntemleri ile bacak kalınlaştırma her zaman mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda bacak kalınlaştırmak için farklı estetik yöntemlere başvurulmaktadır.

Bacak nasıl kalınlaştırılır?

Bacak kalınlaştırmaya odaklı spor ve beslenme programları bu konuda kişilere yardımcı olabilir. Ancak daha hazlı ve etkili çözümler için cerrahi ve cerrahi olmayan bacak kalınlaştırma yöntemlerine başvurulabilir. Bu yöntemler arasında bacak implantı (bacak silikonu) ve yağ ya da dolgu (aquafilling) uygulamaları bulunmaktadır. Doğru yöntemin tespiti ve uygulaması için alanında uzman kliniklere başvurulması gerekir.

Bacak kalınlaştırma yöntemleri

Bacak kalınlaştırmada en sık kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir:


Bacak içi germe estetiği

Bacak estetiğini bozan durumlardan biri de hiç şüphesiz bacaktaki derinin deforme olarak sarkmasıdır. Aşırı kilo alıp verme, gebelik, yaşlılık, derinin elastikiyetini kaybetmesine sebep olan sağlık durumları gibi nedenlerden dolayı bacaktaki deri sarkabilir ve bacak içi germe operasyonlarına ihtiyaç duyulabilir.

Bacak içi germe ameliyatı

Uyluk germe operasyonu olarak da bilinen bacak germe işlemi mini bir cerrahi operasyon gerektirir.

Bacak içi germe ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Bacak içi germe ameliyatı öncesinde deri sarkmasının durumu saptanır ve alınması gereken yağ dokusu ve deri hacmine karar verilir.
 2. Ardından kişiye genel ya da lokal anestezi uygulanır.
 3. Yaklaşık iki saat süren ameliyatta fazla deri ve yağ tabakası özel teknikler yardımıyla deriden kesilerek çıkarılır.
 4. Deri gerilerek bikini bölgesi çizgisine saklanabilecek şekilde genellikle eriyebilen dikiş ipliği teknolojisi kullanılarak dikilir.
 5. Ameliyatı izleyen bir iki günlük gözlem sonrasında hasta günlük hayatına geri dönebilir.

Bacak içi germe ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrasındaki ilk 15 gün çok önemlidir ve kişinin günlük hareketlerine dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda bacak germe operasyonu geçirenlerin yaklaşık 1 ay boyunca özel bir giysi giymeleri ve fiziksel aktivitelerde bulunmaması istenir.

Bacak içi germe ameliyatı fiyatları

Bacak içi germe ameliyatı fiyatları bacaklardaki deformasyona göre değişiklik göstermektedir.


Bacak estetiği hakkında merak edilenler


Alt bacak, üst bacak ve baldırlar nasıl incelir?

Bacaklarının kalınlığından şikayetçi olan erkekler ve kadınlar genellikle ilk yöntem olarak spora başvurmaktadırlar. Aynı zamanda beslenme alışkanlıklarına da dikkat etmelerine rağmen kimi durumlarda bacaklar istenilen inceliğe kavuşmayabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle bacak kalınlığının neden kaynaklandığını saptamak gereklidir. Ardından saptanan nedene göre hızlı ve etkili estetik operasyonlardan biri uygulanabilir. Bacakların tamamının inceltilmesi için üst, alt bacak ya da baldırlarda yağ aldırma işlemi en çok tercih edilen uygulamalardandır (detaylı bilgi: bacak inceltme estetiği).

Spor bacakları inceltir mi?

Bacaklar kalınlaştığında, bacaklardaki estetik görünümü korumak için ilk başvurulan yöntemlerden biri spordur. Spor bacakları inceltebilir, ancak doğru egzersiz hareketlerinin yapılmaması, yanlış sporla birlikte yanlış beslenme bacakların incelmesine değil aksine daha da kalınlaşmasına neden olabilir. Dolayısıyla sporla bacak inceltme metoduna başvurulduğunda spor eğitmeni ile çalışılarak aynı zamanda bir diyetisyenin görüşünü almak önemlidir.

İç bacak sarkması nasıl toplanır?

Aşırı kilo alıp verme, hamilelik, yaşlılık, deri hastalıkları gibi nedenlerden dolayı gergin olan bacak içlerindeki deri ve yağ tabakasının deformasyonu iç bacak sarkmasına neden olabilir. Bu tür durumlarda bacak egzersizleri, özel fiziksel hareketler ve kişiselleştirilmiş diyet programları iç bacak sarkmasını tam olarak toparlamayabilir. Bu noktada bacak içi germe ameliyatına başvurulabilir (detaylı bilgi: bacak içi germe estetiği).

Bacak eğriliği nedenleri nelerdir?

Kişi bacak formunu bozabilecek herhangi bir kaza ya da hastalık geçirmemişse, bacak eğriliğinin en temel sebebi D vitamini eksikliği olarak da bilinen raşitizmdir. Çocuklukta yeterli güneş ışını alınmaması ya da dengeli beslenmenin sağlanamaması sebebiyle vücuttaki D vitamini eksikliği kemik gelişimini olumsuz etkiler ve kemiklerde deformasyona neden olur (detaylı bilgi: çarpık bacak estetiği).

Kaynaklar
 • http://emedicine.medscape.com/article/1259772-treatment#d10
 • http://www.healthline.com/health/genu-valgum#overview1
 • http://www.beautyandmakeup.net/what-does-bowlegged-mean/
 • http://improvingmyappearance.com/how-to-fix-bow-legs/
 • http://www.lipo-sculpting.com/thigh-liposuction.php
 • http://feelbeautiful.com/body/thigh-lift-san-diego-ca/
 • https://www.realself.com/question/invasive-fat-removal-for-inner-thighs
 • http://www.americanboardcosmeticsurgery.org/liposuction/how-to-choose-between-liposuction-and-noninvasive-fat-reduction-procedures/
 • https://www.drlanzer.com.au/liposuction/leg/
 • https://www.realself.com/Thigh-lift/reviews
 • http://www.docshop.com/education/cosmetic/body/thigh-lift

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!