Estetik Güzellik

Ben Aldırma

Tıbbi adı nevüs olan ben, vücudumuzda her bölgede bulunabilir. Benler kızıl, kırmızı, kahverengi, mor, siyah renkte gözlenebilir ve iyi ya da kötü huylu olabilir. Benler doğuştan mevcut olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir.

Benler neden çıkar ve neden çoğalır?

 • Genetik faktörler
 • Hormonal faktörler
 • Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak
 • Aşırı kilo alımı
 • Hamilelik
 • Şeker hastalığı
 • Menopoz
 • Yaşlılık

Ben aldırma işlemleri nerede yapılır?

Ben aldırma işlemleri özel ve devlet hastaneleri, estetik klinikleri ve tıp merkezlerindeki dermatologlar ve plastik cerrahlar tarafından yapılır.

Ben nasıl aldırılır?

Ben aldırma yöntemleri

Benlerin alınmasında ameliyat, lazer, radyofrekans, kriyoterapi (dondurarak) ve buharlaştırma olmak üzere 5 farklı yöntem kullanılır.


Ben aldırma ameliyatı (Cerrahi ben aldırma)

Et beni gibi büyük benlerin ve kötü huylu veya kötü huylu olma ihtimali yüksek benlerin alınması genellikle ameliyatla ya da diğer bir deyişle cerrahi olarak gerçekleştirilmektedir. Zira benler lazerle alınırken doku parçalandığı için patolojik yönden incelenemez.

Ben aldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Hastanelerin dermatoloji bölümlerine ya da özel cilt kliniklerine uğranarak cildiye doktoru tarafından yapılan muayene sonrası, benlerin ameliyatla alınmasına karar verilir.

 1. Ameliyata başlamadan önce bölgeye lokal anestezi uygulanır.
 2. Ardından ben ve benin bulunduğu bölgenin çevresi bistüri yardımıyla çıkarılır. Bu işleme tıraşlama yöntemi de denilmektedir. Dolayısıyla, tıraşlama yöntemiyle ben aldırma da cerrahi ben aldırma sayılmaktadır.
 3. Kesilen bölge eriyebilen dikiş ipiyle dikilir. Dikişler iyileştikten sonra bölgede hafif bir iz kalmaktadır.

Ben aldırma ameliyatı ne kadar sürer?

Ben aldırma ameliyatı süresi ve fiyatları benin adedine ve boyutlarına göre değişiklik gösterse de fazla uzun süren ve pahalı bir işlem değildir.


Lazerle ben aldırma

Lazerle ben aldırma işlemi, vücutta fazla iz kalmasının istenmediği ve ben aldırma işlemi sonrasında bölgeden çıkan dokunun analiz ettirilmesine ihtiyaç duyulmayan durumlarda tercih edilir.

Lazerle ben nasıl aldırılır?

 1. Benlerin alınacağı bölgelere lokal anestezi uygulanır.
 2. Ardından hem cilt seviyesindeki hem de ciltten kabarık benlerin üzerine lazer uygulaması yapılır.

Lazerle ben aldırma fiyatları

Lazerle ben aldırmak pahalı bir işlem değildir. Ancak benin boyutuna bağlı olarak seans ücretleri ve tek seansta alınan ben adedi değişiklik gösterebilir.

Ben aldırma sonrası

Ameliyatla ben aldırma sonrası:

 • Ben aldırdıktan sonra kişi aynı gün içinde taburcu olabilir.
 • Ben aldırma ameliyatından sonra 1-2 gün boyunca biraz ağrının ve şişliğin olması normaldir.
 • Ameliyatın ardından dikişi korumak ve 3-4 gün boyunca su değdirilmemesi önerilir. Doktor bu süre boyunca antibiyotik kullanılmasını da önerebilir.
 • Ameliyattan 2-3 hafta sonra izlere bitkisel yağlarla hafif masaj yapılabilir.
 • Ameliyattan sonra 1-2 ay dikiş izlerinin güneş ışınlarından korunması ve solaryuma girilmemesi önerilir.

Lazerle ben aldırma sonrası:

 • Lazer, ben dokusunu parçalayıp buharlaştırarak, parçalanan bölgede hafif pembe bir iz bırakır. Bu pembe iz yaklaşık bir hafta sonra kendiliğinden geçerek bölgedeki cilt rengi normal rengine döner.
 • Lazer işlemi ardından doktor, işlem yapılan bölgeye özel losyon sürülmesini tavsiye edebilir.

Ben aldırma hakkında merak edilenler


Ben aldırmak zararlı mıdır? Ben aldırınca iz, leke kalır mı? Ben aldırma izi ne zaman geçer?

Ben aldırma bir dermatolog ya da plastik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde zararı olmayan bir işlemdir. Ancak ben aldırınca benin büyüklüğüne ve tercih edilen operasyona göre iz ya da leke kalması muhtemeldir. Ben aldırma izi ciltte açılan kesiğin boyutuna ve yapılan işleme göre değişiklik gösterir. Örneğin; büyük bir benin cerrahi müdahale ile alınmasından sonra iz belirgin olacak ancak zaman içinde azalarak yarı görünür bir niteliğe ulaşacaktır. Lazerle yapılan işlemlerde ise hafif pembelik yaklaşık bir hafta içinde kaybolmaktadır. Ancak yine bu durum benin boyutuna, lazerin kaç seans uygulandığına ve uygulamayı yapan kişinin deneyimine göre değişiklik gösterebilir (detaylı bilgi: ben aldırma yöntemleri).

Ben aldırmak için hangi bölüme gidilir?

Ben aldırma işlemi dermatolog ve plastik cerrahlar tarafından yapıldığı için, dermatoloji (cildiye) ve plastik cerrahi bölümleri ziyaret edilir.

Benler kaç yaşında alınır?

Benlerin alınmasında bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bebeğin estetiğini bozan benler ebeveynleri tarafından verilen karar doğrultusunda 1 yaşında bile alınabilir. Özellikle ergenlik çağına gelen kişiler özgüvenlerini yükseltmek adına ben aldırma işlemlerine sıklıkla başvurmaktadırlar.

Benler doğal yollarla nasıl yok edilir?

Ben sildirme için cerrahi ya da estetik yöntemlere başvurmak istemeyen ve evde bu sorununa çözüm bulmak için yol arayan kişiler genellikle internette gördükleri yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu yöntemler arasında farklı aletlerle evde benlere müdahale etme ya da bitkisel kremler veya maskelerle benleri geçirme gibi tarifler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin tıbbi açıdan bir geçerliliği bulunmamakla birlikte sorunun olduğundan daha da büyümesi konusunda riskli olduğu bilinmektedir. Zira beni evde koparmaya çalışmak, rengini açmak için asitli tarifler uygulamak enfeksiyon kapmasına ve iz kalmasına yol açabilir. Ayrıca eğer söz konusu ben kanser riski taşıyorsa, o beni incelemeden yok etmek teşhis sürecine zarar vermektedir. Bu durum kanserin vücutta yayılmasına yol açabilir (detaylı bilgi: cerrahi ben aldırma yöntemleri).

Yüzdeki ya da vücuttaki benler nasıl yok edilir?

Bazı benlerin kötü huylu olup kansere dönüşme ihtimali yüksektir. Bazı benler ise iyi huyludur ve sağlık açısından olumsuz bir özellik taşımazlar. Ancak estetik açıdan yüz ve vücudun pürüzsüzlüğünü bozabilecek noktalarda bulunan iyi huylu benler de lazerle ya da ameliyatla alınabilir. Hangi işlemin yapılacağı doktor muayenesi sonrasında karar verilir (detaylı bilgi: ben aldırma yöntemleri).

Yüzde ben neden oluşur? Yüzdeki siyah, kahverengi, kırmızı benler nasıl geçer?

Yüzde ben çıkma nedenleri, diğer ben çıkma nedenleriyle aynıdır. Genetik ve hormonal farktörlerin yanında güneş ışınları, yaşlılık ya da cilt bakımının ihmal edilmesi de lekelenme ve bene neden olabilir. Yüzdeki siyah, kahverengi, kırmızı benler ve lekelerin oluşma nedenlerinin tespit edilmesinin ardından dermatolog tarafından hangi tedavinin uygulanması gerektiğine karar verilir. Büyük benler cerrahi yöntemle alınabildiği gibi küçük benler için lazer ya da farklı uygulamalar yapılabilir (detaylı bilgi: ben aldırma yöntemleri).

Hangi benler tehlikelidir? Tehlikeli benler nasıl anlaşılır?

Benlerdeki anormallikler genellikle kanserin habercisi olabildiği için, bir benin tehlikeli olup olmadığını anlamak hayati önem arz etmektedir. Kanser riskli olan tehlikeli benler, genellikle asimetrik yapıda, düzensiz sınırlı, kırmızı, mor, mavi gibi farklı renk karışımlı, 5mm’den büyük, kanamalı ve kaşıntı yapan özelliktedir. Ancak bu tür benlerin kesinlikle tehlikeli olup olmadığı dermatolog tarafından yapılan muayeneden sonra anlaşılabilir.

Et beni neden çıkar, tehlikeli midir ve nasıl yok edilir?

Et beni bir cilt deformasyonu olarak tanımlanır ve farklı nedenlerden dolayı vücutta ortaya çıkmaktadır. Ancak genel olarak et benleri vücut kıvrımlarının artarak derinin birbirine fazla sürtünmesiyle oluşur. Hamilelik, obezite, hormonal nedenler, genetik faktörler, şeker hastalığı gibi farklı rahatsızlıklar et beninin oluşma nedenlerinin başında gelir. Et beni çıktığı boyutta kalabildiği gibi zaman içinde büyüyebilir. Bebeklerde ya da yetişkinlerde et beninin bir tehlikesi yoktur, kansere yol açmaz. Ancak dikkat edilmezse enfeksiyon kapmaya ve ağrıya neden olabilir. Et beni cerrahi müdahale ya da lazer tedavisiyle yok edilebilir (detaylı bilgi: ben aldırma yöntemleri).

Ben kanaması ve kopması tehlikeli midir?

Benler estetik açıdan kişiyi rahatsız eden cilt deformasyonları arasından sayılmaktadır. Özellikle et beni gibi 3 boyutlu yapıda olan benlerden kurtulmak isteyen kişiler evde bu sorunlarını çözmek için çeşitli teknikler uygulamaktadır. Ancak bu yöntemler bende kanamaya ya da sorunlu bir şekilde kopmaya yol açabilmektedir. Dolayısıyla benin olduğu bölge enfeksiyon kapmaya açık bir hale gelmekle birlikte estetik olarak durumun daha da kötüleşmesine neden olabilir. Aynı zamanda ben kanaması kanserin de habercisi olabileceğinden bene herhangi bir müdahalede bulunmadan önce dermatoloğa başvurulmalıdır.

Kaynaklar
 • https://www.emedicinehealth.com/mole_removal/article_em.htm
 • https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/tc/removing-moles-and-skin-tags-topic-overview
 • https://www.lamfacialplastics.com/plastic-surgery-procedures-dallas/mole-removal/
 • https://jolieplasticsurgery.com/mole-removal-miami

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!