Estetik Güzellik

Botoks

İçindekiler

Botoks hakkında bilinmesi gerekenler (özet bilgi)


Botoks nedir?

Bir çok tıbbi uygulamada yararlanılan Botoks, hem botulinum toksini verilmesi işleminin günlük kullanımdaki adı hem de clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen botulinum toksinini içeren ilk ticari markadır (Botox ®).

Botulinum toksini, uygulandığı kasın kasılmasını geçici olarak azaltır veya engeller. Bu sayede estetik sorunların ortadan kaldırılmasında ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Botoks, günümüzde en çok uygulanan estetik operasyonlardandır. Botoksun kelime anlamı yoktur; botulinum ve toksin kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuş bir marka adıdır.

Botoks nerede yapılır, kimler uygulayabilir?

Botoks yapma yetkisi sadece uzman doktorlara ve medikal estetik sertifikası olan hekimlere verilmiştir. Bu yüzden ancak hastane ve tıp merkezlerinde yapılabilir. Botoksun güzellik salonlarında, hekimin olmadığı yerlerde yapılması yasal değildir.

Botoksu hangi doktor yapar?

Botoksun estetik amaçlı uygulamaları plastik cerrahlar, dermatologlar ve medikal estetik hekimleri tarafından yapılır. Tedavi edici uygulamalar ise nörolog, göz doktorları, diş hekimleri gibi tedavinin ilgili branş hekimi tarafından yapılır.

Botoks nasıl yapılır?

 1. Hasta onam formunun imzalanması: İşlemin nasıl yapılacağı, süresi, riskleri, olumlu ve olumsuz etkileri, alternatif tedavi yöntemleri, iyileşme süreci ve dikkat edilmesi gerekenler gibi bilgilerin yer aldığı bir formdur. Hasta bu formu imzalayarak işlemi yapacak hekime yetki vermiş olur.
 2. Uygulama noktalarının belirlenmesi: Doktor işlem öncesindeki son muayene sırasında botoks enjeksiyonları yapacağı noktaları belirler.
 3. Cilt temizliği: Anestetik maddenin cilde nüfuzunun engellenmemesi için cilt temizlenir.
 4. Lokal anestezinin uygulanması: Botoks işleminden 15-30 dakika önce, cilt üzerine anestezik özellikli krem (topikal anestezik krem) sürülerek enjeksiyon uygulanacak yerler uyuşturulur. Bu sayede enjeksiyon sırasında hissedilen acının çok hafif (sinek ısırığı gibi) olması sağlanır.
 5. Botoks enjeksiyonunun yapılması: Hasta yatırılır ya da yarı oturur pozisyona getirilir. Çok ince uçlu botoks enjektör iğnesi kullanılarak hedef kasın içine botilinum toksini verilir. Belirlenen her bir uygulama noktası için bu işlem tekrarlanır. Verilen doz, uygulanacak kasın kütlesine bağlıdır. Gelişmiş bir kasın kasılmasını engellemek için zayıf bir kasa oranla daha yüksek doz toksin uygulamak gerekir. Kadınlarda da kaslar genellikle daha az gelişmiş olduğu için erkeklere göre daha düşük doz uygulanır.

Botoks ne kadar sürede yapılır?

Cilt temizliği ve lokal anestezi 15-30 dakikada, botoks enjeksiyonu ise 10-15 dakikada tamamlanır. Bu işlem için yaklaşık 1 saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır.

Botoks uygulaması kaç seans sürer?

Botoks tek seansta gerçekleştirilen bir işlemdir. Genellikle 10-15 gün sonra kontrole gidilir. Bu kontrolde, varsa eksikliklerin giderilmesi için rötuş yapılabilir.

Botoks etkisini ne zaman gösterir?

Botoks, uygulandıktan hemen sonra etkisini göstermez. Etki, 48-72 saat sonra başlar, 10 güne kadar artarak devam eder. Nadir olarak, etkinin başlaması 5. günü bulabilir. Botoksun tam sonuçları 10. günden itibaren görülür.

Beklenen etkinin görülmemesi durumunda, enjeksiyonun doğru uygulanmadığı veya uzun süre bekletilmiş botoks ilacının kullanıldığı akla gelmelidir.

Botoksun etkisi kaç ay sürer?

Botoksun etki süresi aşağıdakilere göre değişir:

 • Uygulanan doz: Daha yüksek doz uygulanması etki süresini bir miktar artırabilir.
 • Uygulanan kasın kuvveti: Güçlü ve geniş kaslara enjekte edildiğinde botoksun etkisini yitirmesi daha kısa sürede olur.
 • Kasın kullanım derecesi: Diğerlerine göre fazla kullanılan kaslarda botoksun etki süresi daha kısadır.
 • İlacın hazırlanma şekli ve hazırlandıktan ne kadar süre sonra kullanıldığı: Botoksun hazırlanma/sulandırma şekli toksinin etkinliğini değiştirir. Botoks sulandırıldıktan hemen sonra kullanılmalıdır. Ancak buzdolabında 2 ila 8 derecede 24 saat saklanabilir ve etkinliğini korur (Detaylı bilgi için ilacın prospektüsündeki “Preparation and Dilution Technique” başlığını inceleyebilirsiniz).
 • Botoksun kaçıncı kez uygulandığı: Birkaç yıl boyunca botoksun düzenli kullanımı, kasın giderek zayıflamasına yol açarak, botoks uygulamaları arasındaki sürenin 6 ay veya daha uzun olmasını sağlayabilir.
 • Uygulama sıklığı: Gerekenden daha sık uygulanan enjeksiyonlar, vücutta toksini etkisizleştiren antikorların oluşmasına yol açar. Bu da uygulamanın etkinlik süresini kısaltır.
 • Hasta yaşı: Yaşlı hastalarda kasların daha zayıf olması nedeniyle botoksun etki süresi daha uzundur.
 • Kişinin genetik yapısı

Botoks hangi sıklıkla yapılmalı?

Botoksun tekrarlanma sıklığı yapılan bölgeye ve yapılma amacına bağlı olarak değişir. Örneğin yüzdeki kırışıklıklardan kurtulmak için botoks işlemi 3-6 ayda bir yapılırken; koltuk altındaki terleme sorunu için yapılan botoks, 6-12 ayda bir tekrara ihtiyaç duyar.

Kısa aralıklarla tekrarlanan enjeksiyonlar sonucunda vücut, botulinum toksinini (botoks maddesini) etkisizleştiren antikorlar üretir. Bu yüzden botoks uygulamaları en az 3 ay arayla yapılmalıdır ve bu süre mümkün olduğunca uzun tutulmalıdır.


Botoks çeşitleri ve markaları

Clostridium botulinumun A, B, C1, C2, D, E, F ve G olmak üzere 8 farklı türü vardır. Estetik uygulamalarda ve tedavilerde kullanılan Tip A, en güçlü olanıdır.

Türkiye’de botulinum toksin A içeren iki marka bulunmaktadır: DysportTM ® ve Botox ®. Bu markaları üreten botoks firmaları ise Ipsen ve Allergan’dır.

Botoks mu Dysport mu?

 • Her ikisinin de etki mekanizması aynıdır.
 • Dysport ilaç fiyatı, Botoksa göre biraz daha ucuzdur. Ancak bu, estetik işlemin maliyetini etkileyecek oranda değildir. Maliyeti etkileyen asıl unsur uygulama bedelidir.
 • Dysport’un etkisi 1-2 gün kadar daha önce başlar.
 • Hangisinin daha uzun etkili olduğu konusunda henüz fikir birliğine varılamamıştır. Her birinin lehine sonuçlanan çalışmalar mevcuttur.
 • Dysport, enjeksiyon yapılan yerde daha geniş alana yayılır. Bu durum, alın ve koltuk altı bölgesine yapılan uygulamalarda Dysport’a üstünlük sağlar. Ancak göz çevresine yapılan enjeksiyonlarda tam tersi durum söz konusudur. Karmaşık kas yapısına sahip bu bölgedeki uygulamalarda, yayılmanın daha sınırlı kalması istenir ve Botox tercih edilir.

Sonuç olarak her iki ürünün etkisi birbirinden çok farklı değildir. Burada tercih, daha çok doktorun her bir ürünle ilgili deneyimine ve hastanın özel ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir.


Botoks uygulama fiyatları ve seans ücretleri

Botoks uygulama fiyatları, kullanılan toksinin markasına, botoks yapılacak bölgeye, uygulama noktalarının sayısına, hastanın cinsiyetine ve özellikle doktora/hastaneye göre değişiklik gösterir.

Botoksu sigorta karşılıyor mu?

Botoksu devlet karşılıyor mu?

SGK (SSK, Emekli Sandığı, Bağkur) ve Yeşil Kart estetik amaçlı botoks uygulamalarını karşılamamaktadır. Ancak hekimin gerekli gördüğü durumlarda bazı hastalıkların tedavisi devlet tarafından karşılanmaktadır. SGK Sağlık Uygulama Tebliği’ni buradan inceleyebilirsiniz.

Botoksu özel sağlık sigortası karşılıyor mu?

Sigorta şirketleri, estetik amaçla yapılan bazı işlemleri ek ücret karşılığında poliçeye dahil edebilmektedir. Böylece, belirlenen limitler dahilindeki botoks uygulama giderleri, anlaşmalı sağlık kuruluşlarında yapılması koşuluyla karşılanmaktadır.


Botoks yaptıranlar: Blogger’ların yorumları ve tavsiyeleri


Botoks öncesi yapılmaması gerekenler

Son 1 hafta: Kan sulandırıcı, ranitidine ve non-steroid antienflamatuar grubu ilaçları; gingko biloba, ginseng, omega 3 ve E vitamini takviyelerini kullanmayın ve balık yağı, sarmısak, zerdeçal tüketmeyin.

Son 3 gün: Tretinoin, retinoller, retinoidler, glikolik asit, alfa hidroksi asit içeren kremleri sürmeyin. Ağda, cımbız ya da tüy dökücü krem ile epilasyon yapmayın.

Son 1 gün: Botoks uygulamasından 1 gün önce alkollü içki içmeyin.

Tedavi günü: Botoks uygulaması sırasında cildinizin temiz olması gerekir; makyaj yapmayın.

Botoks ve antibiyotik

Bazı antibiyotikler botoksun etkisi artırır. Bu nedenle antibiyotik kullanılıyorsa mutlaka doktora bildirilmesi gerekir.

Botoks ve sigara

Sigara da çevre kirliliği, güneş ışınları gibi cildi yaşlandıran etkenlerden biridir. Sigara kullanılması, botoksun cildi güzelleştirici etkisini olumsuz yönde etkiler.


Botoks sonrası


Komplikasyonları (yan etkileri) ve riskleri

Botoksun yan etkileri hafif ve kısa sürelidir. Kozmetik amaçla uygulamada en sık oluşabilecek yan etkiler aşağıda detaylıca açıklanmıştır. Ayrıca enfeksiyon yerinde ağrı, halsizlik ve soğuk algınlığı belirtileri de görülebilir.

Göz kapağı düşmesi (pitozis)

Göz çevresine uygulanan botoks sonrası görülebilecek en önemli yan etki, geçici göz kapağı düşmesidir. Bu yan etkinin görülme sıklığı ortalama %2’dir. Botoks kalıcı bir uygulama olmadığı için etkisini kaybettikçe göz kapağı düşüklüğü de giderek düzelir.

Kızarıklık ve kaşıntı

Botoks enjeksiyonu oldukça güvenli bir işlemdir ancak nadir de olsa kızarıklık ve kaşıntı bir yan etki olarak karşımıza çıkar. Ancak bu yan etkilerin esas nedeni, enjekte edilen botoks toksini değildir. Olası nedenler, enjeksiyon öncesinde cilt temizliğinde kullanılan alkol veya antiseptik bir losyon, cildi uyuşturmak için kullanılan topikal anestezik madde ya da toksini sulandırmak için kullanılan tuzlu sudaki koruyucu maddedir. Veya botoks enjeksiyonuyla ilgili olmayıp başka bir nedenle kişide alerji gelişmiş olabilir. Kızarıklık ve kaşıntı kısa sürelidir. 1-2 gün içinde geçmesi beklenir.

Baş ağrısı

Baş ağrısı, botoks enjeksiyonunun nadir görülen bir yan etkisidir. Botoks, birkaç nedenle baş ağrısı yapabilir.

 • Alın kemiğinin enjeksiyon sırasında zedelenmesi
 • Yüksek dozda toksin verilmesi sonucunda alın kaslarının fazla gevşeyip, kişinin gözlerini açık tutabilmek için sürekli çaba harcaması (Ağrı, botoksun etkisi azaldıkça ve alın kasları eski kasılma gücünü yavaş yavaş kazandıkça hafifleyecek ve 15 gün içinde geçecektir. Daha uzun ağrılarda doktorunuza bildirmeniz gerekir.)
 • Enjeksiyon nedeniyle alın kaslarının hassaslaşması
 • Alındaki sinirlerin enjeksiyon nedeniyle hasarı ya da iltihaplanması

Botoks nedeniyle olan baş ağrısı genellikle 1 gün içerisinde geçer. Ağrıyı gidermek için basit bir ağrı kesici (paracetamol gibi etken maddeler içeren) ilaçlar kullanılabilir.

Botoks uygulamasında ağırlık hissi de görülebilir. Fazlaca gevşetilmiş alın kasları kişinin bu hissi yaşamasına neden olur.

Şişlik (ödem) ve morarma

Botoks uygulandıktan sonra hafif şişlik ve morarma görülmesi olağandır. Bu yan etkiler botoks işlemi sırasında verilen botulinum toksini nedeniyle oluşmaz. Her enjeksiyonda olduğu gibi botoks işlemi sırasında da iğnenin girişi cildi travmatize eder (yaralar) ve cilt altındaki kılcal kan damarlarda küçük kanamalar yapabilir. Bu da ciltte şişlik ve morarma olarak karşımıza çıkar Hangi nedenle olursa olsun, şişlik ve morarma birkaç gün içerisinde kaybolur. Bu yan etkilerin daha az olması ve daha çabuk kaybolması için enjeksiyon bölgesine aynı gün aralıklarla buz uygulanabilir.

Mide bulantısı

Botoks uygulamasından sonra görülebilecek hafif mide bulantısı, basit bulantı kesici ilaçlar ile giderilebilir.

Geçici hissizlik (uyuşma)

Enjeksiyonun acı vermemesi amacıyla cilde sürülen lokal anestetik maddeler bir süre hissizliğe neden olabilir. Bu hissizlik en fazla birkaç saat içerisinde kaybolur.

Botoks uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler

Botoks, uygulama sonrasında hastaları fazla kısıtlamayan, basit bazı önerileri uygulayarak sorunsuz bir şekilde günlük yaşamınıza dönebileceğiniz bir estetik uygulamadır.

İlk gün

 • Enjeksiyonu izleyen 4 saat boyunca yatmayın. Oturur veya yarı oturur pozisyonda uyuyabilirsiniz.
 • Uygulama sonrasındaki 24 saat içinde uçağa binmeyin.
 • Uygulama bölgesine herhangi bir baskı uygulamayın.
 • Şişme ve morarmayı engellemek için ilk gün aralıklarla buz uygulayın.
 • Uygulama sonrasında yüzün (enjeksiyon yapılan bölgenin) yıkanmasında sakınca yoktur.

İlk 2 gün

 • Dinlenin, egzersiz ve spor yapmayın.
 • Alnınıza bant takmayın ya da şapka/benzeri bir şey kullanmayın.
 • Sauna ve buhar odasına girmeyin, sıcak suyla banyo yapmayın.

İlk hafta

 • Kan sulandırıcı ilaç kullanmayın.

İlk 2 hafta

 • Yüzünüze masaj yapmayın, ovuşturmayın.
 • Nazik hareketlerle krem sürebilirsiniz.

Botoks sonrası mimikler kaybolur mu?

Botoks enjeksiyonunda toksin, uygun dozda verilir ve doğru noktalara uygulanırsa mimikler etkilenmez. Değişim sadece ciltteki kırışıklıklarda olur. Yani hasta yine kızgınlığını, heyecanını, mutluluğunu mimikleriyle ifade edebilir. Hatalı uygulamada ise yüzde donuk bir ifade oluşur ve kişinin tüm mimikleri kaybolabilir.

Botoks sonrası kırışıklıklar artar mı?

Botoksun etkisi geçtikten sonra kırışıklıkların botoks yaptırmadan önceki döneme göre arttığına dair bazı yanlış kanılar vardır. Fakat botoks cildi geren, zarar veren bir uygulama olmadığı için kırışıklıkları arttırması mümkün değildir. Kırışıklıklar bir miktar artmışsa bile bu, geçen zamanın etkisidir.

Botoksun etkisi nasıl giderilir?

Botoks uygulandıktan sonra vücuda verilen madde geri alınamaz. Ayrıca botoksun etkisini çabucak giderecek panzehir gibi bir madde yoktur.

Ancak botoksun etkisi kalıcı değil geçici olduğundan, yapılan değişikliğin geri dönüşü de mümkündür. Botoks uygulamasından genellikle 3-6 ay sonra cilt eski halini alır. Bu süre, botoksla zayıflatılmış kasları çalıştıracak egzersizlerle kısaltılabilir.

Birçok doktor botoks uygulamasında geri dönüşün zorluğunu bilerek, hastalarına önce düşük doz botoks uygular ve etkiyi gördükten sonra tamamlama yolunu seçer.

Botoks hataları düzeltilebilir mi?

Yanlış botoks uygulamalarının bir kısmının düzelmesi için botoksun etkisinin geçmesi gerekirken bir kısmı düzeltilebilir. Örneğin işlem sonucunda kaşlardan birinin daha yukarıda olması gibi bir yüz asimetrisi gelişmişse, daha yukarıda olan kaş üzerine biraz daha botoks enjekte edilerek eşitlenmeleri sağlanır.

Botoks vücuttan nasıl atılır?

Botoks maddesi kas içinde zamanla değişime uğrar. Oluşan artıklar karaciğer ve idrar yoluyla vücuttan atılır.


Botoks ne işe yarar, faydaları nelerdir?

Botoks estetik ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Estetik amaçlı uygulamalarda kırışıklıkların ve aşırı terlemenin giderilmesi sağlanırken, tedavi amaçlı uygulamalar tıbbın çok çeşitli alanlarında yapılmaktadır.

Botoks hangi bölgelere, nerelere yapılır?

Botoks genellikle aşağıdaki bölgelere uygulanır.

Alın botoksu

 • Alın kırışıklığı

Göz botoksu

 • Göz çevresi kırışıklıkları (kazayağı çizgileri)
 • Göz altı kırışıklıkları
 • Kısık göz

Kaş botoksu

 • Kaş kaldırma
 • Kaş arası kırışıklıklar (çatık kaş botoksu)

Burun botoksu

 • Burun ucu kaldırma
 • Konuşurken burun ucu hareketinin önlenmesi
 • Burun kanatlarının daraltılması
 • Burun kökü kırışıklıkları

Dudak botoksu

 • Dudak üstü (bıyık bölgesi) ve dudak altı kırışıklıkları
 • Dudak kenarı çizgileri (nazolabial oluk)
 • Dudak kenarı kaldırma
 • Gülerken üst diş etlerinin görünmesinin engellenmesi

Boyun botoksu

 • Boyundaki dikey ve yatay çizgiler

Çene botoksu

Yüz botoksu

Koltuk altı botoksu


Botoks tedavisi


Botoks hangi hastalıklarda kullanılır?

Botoks birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bazıları aşağıda açıklanmıştır.

Şaşılık tedavisi

Botoks uygulaması, bazı şaşılık çeşitlerinin tedavisinde kullanılır. En sık kullanıldığı durum, göz siniri felcine bağlı şaşılıktır. Bir taraftaki göz siniri felç olduğunda göz küresi sağlam olan diğer tarafa kayar ve bu durum çift görmeye yol açar. Kaymayı ortadan kaldırmak ve gözü orta hatta çekmek için sağlam taraftaki kasın içine botoks enjekte edilerek kasılma gücü zayıflatılır. Bu şekilde çift görme şikayeti azaltılmış olur.

Botoks ayrıca guatr hastalığına bağlı göz kaymalarında ve şaşılık ameliyatından yeterli sonucun alınamadığı hastalarda da kullanılır.

Bruksizm (diş gıcırdatma) tedavisi

Diş gıcırdatma, çene kasının aşırı kasılmasından kaynaklanır. Bu kas içine enjekte edilen botoks, kasta gevşemeyi sağlayarak diş gıcırdatmayı önlediği gibi, kasılmadan etkilenen çene eklemini de rahatlatır. İşlemin 3-4 ayda bir tekrarlanması gerekir.

Çene kaslarının fazla kasılması, yüze erkeksi bir şekil verir. Botoks enjeksiyonuyla bu kasların gevşemesi sonucunda yüz sert ve köşeli görünümden yumuşak ve oval şekle dönüşür.

Makat çatlağı (anal fissür) tedavisi

Makat; parmak uçları, dudaklar gibi sinir uçlarının yoğun bulunduğu ve bu nedenle hassas olan bir bölgedir. Makatta, zorlanma ya da iltihaba bağlı olarak oluşabilecek bir çatlak, dışkılama sırasında ve sonrasında çok fazla ağrıya neden olur. Makat kaslarının kasılı olması, hem dışkılama sırasında daha fazla ağrıya yol açar hem de bölgedeki kan akımını azaltarak çatlağın iyileşmesini geciktirir.

Makat çatlağı ilaçlarla tedavi edilir. Bu tedaviye ek olarak, botoks enjeksiyonuyla makat kasları gevşetilerek hastanın duyduğu acı azaltılır ve çatlağın iyileşmesi hızlandırılır.

Migren ve baş ağrısı tedavisi

Botoks, kronik migren ve kronik gerilim tipi baş ağrısında uygulanmaktadır. Botoksun baş ağrısını azaltma ya da kesmesinde iki mekanizmanın etkili olduğu düşünülmektedir: bazı kimyasal maddelerin beyinden salınmasını engellemesi ve bazı kasların kasılmasını önlemesi. Botoksun baş ağrılarında kullanılabileceği fikri, yüzdeki kırışıklıkların azaltılması amacıyla botoks yaptıranlarda daha az baş ağrısı görülmesi üzerine doğmuştur.

Botoks, uygulamadan 2 hafta kadar sonra etkisini gösterir. Bu işlemde botulinum toksini hastanın baş, boyun, omuz ve sırt bölgelerine enjekte edilir. Enjeksiyonlar 3 ayda bir yapılır ve genellikle 5 seans uygulanır.

Hemoroid (basur) ameliyatı sonrası ağrı tedavisi

Botoks, hemoroid tedavisinde değil ameliyat sonrasındaki ağrıyı azaltmak için uygulanılır. Bazı hemoroid ameliyatları sonrasında dikiş yerinde kuvvetli ağrı hissedilebilir. Bu durum, hastanın büyük tuvaletini yapmasını güçleştirebilir. Makat kasına uygulanan botoks enjeksiyonu, gergin durumdaki kasın gevşemesini ve ağrının azalmasını sağlar.

Vajinismus tedavisi

Cinsel birleşmeye engel olacak şekilde vajinal kasların istem dışı kasılması şeklinde tanımlanan vajinismus, penisin girişi sırasında değişik şekillerde hissedilen ağrıya, korkunun da eşlik ettiği psikolojik bir rahatsızlıktır. Birçok vajinismus hastası aynı rahatsızlığı vajinal tampon koyarken ya da vajinal muayene olurken de yaşar.

Vajinismusun botoks ile tedavisinde, vajinal kaslara botulinum toksini enjeksiyonları uygulanarak kasılmaları azaltılır. Genellikle tek seans uygulanması yeterlidir.

Göz kuruluğu (kuru göz sendromu) tedavisi

Gözyaşı salgısının miktar veya kalitesinde yetersizlik olması durumunda ortaya çıkan göz kuruluğu, botoks ile tedavi edilebilen hastalıklardandır. Her iki gözün burun tarafındaki deliklerden başlayan ve burun boşluğuna açılan gözyaşı kanalları çevresine uygulanan botoks enjeksiyonları ile göz yaşının göz üzerinde daha fazla kalması sağlanır.

Hiperhidroz (aşırı terleme) tedavisi

Botoks, aşırı terleyen koltuk altı bölgelerine uygulanacak enjeksiyonlarla bu sorunu ortadan kaldıran pratik bir uygulamadır. Etkisi, uygulandıktan 2 gün kadar sonra görülmeye başlar ve 6-8 ay sürer. Avuç içi, ayak tabanı, genital bölge, göğüs altları ve kafa derisinde kullanımının, etkinlik ve güvenlik açısından kanıtlanmadığı, ilaç prospektüsünde (Indications and usage > Important limitations) belirtilmektedir.

Botoks ile koltuk altı terleme tedavisi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Botoks ile avuç içi terleme tedavisi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Botoks ayrıca; çeşitli spastik hareket bozuklukları, artmış tükürük salgısı (hipersalivasyon), tik bozuklukları, kekemelik, parkinson hastalığı, miyofasyal ağrı, tenisçi dirseği ve prostat tedavisinde uygulanmaktadır.


Botoks ile ilgili sıkça sorulan sorular


Botoks ana maddesi nedir?

Botoksun içeriği Clostridium Botilinum bakterisinden elde edilen botulinum toksinidir. Küçük şişeler (flakonlar) içinde toz halinde bulunur. Enjeksiyondan önce serum fizyolojik ile sulandırılır.

Botoks kimlere yapılmaz?

Botoks uygulamasının sakıncalı olabileceği bazı durumlar aşağıda yer almaktadır.

 • Botulinum toksinine aşırı duyarlılık
 • Botoks enjeksiyonu yapılacak bölgede enfeksiyon olması
 • Hamilelik
 • Emzirme
 • Psikolojik dengesizlik
 • Bazı ilaçların kullanımı: Aminoglikozit grubu antibiyotikler (botulinum toksininin etkisini artırabilir), penisilamin, kinin, klorokin ve hidroksiklorokin içeren ilaçlar (toksinin etkisini azaltabilir), kalsiyum kanal blokerleri ve kan sulandırıcı ilaçlar (morarmaya yol açabilir)
 • Miyastenia Gravis
 • Motor nöron hastalığı

Botoks kaç yaşında yapılmalı?

Kozmetik amaçlı botoks, mimiklerle ortaya çıkan, henüz sabit hale gelmemiş, iz yapmamış geçici çizgilerin oluşmasını önlemek için yapılır. Çünkü müdahale edilmezse, yıllar geçtikçe bu izler derinleşir ve kalıcı hale gelir. Yüzdeki çizgiler kalıcı hale geldiğinde bunları sadece botoks uygulamasıyla yok etmek mümkün değildir. Bu nedenle botoks uygulamasına 30 yaş civarında başlanabilir.

Aşırı terleme, tik, diş gıcırdatma, istemsiz olarak kasılma gibi sorunları gidermek veya hafifletmek amacıyla uygulanan botoks, ergenlikten hemen sonra yapılabilir.

Botoks hangi mevsimde yapılır?

Botoks yılın herhangi bir zamanında yapılabilir ve tamamen aynı sonuçları verir. Ancak ilkbaharda yapılması faydalı olabilir. Çünkü yaz aylarında güneşin etkisiyle gözler kısıldığında göz çevresi ve alın kırışır. Botoks uygulaması ilkbaharda yapılırsa göz kısılması engellenerek, bu kırışıklıklar önlenmiş olur.

Botoks acıtır mı?

Botoks enjeksiyonları öncesinde cilt anestezik kremlerle uyuşturulur. Botoks iğneleri insülin iğneleri gibi çok incedir. Vücuda verilen botoks maddesi de acı verir nitelikte değildir. Dolayısıyla enjeksiyon sırasında hissedilecek acı “sinek ısırığı” gibi tanımlanabilir. Ancak stresli anlarda acı biraz daha fazla hissedilebilir.

Botoks tehlikeli midir?

Deneyimli doktorlar tarafından uygulandığında botoks enjeksiyonları oldukça güvenlidir. Uygulama sonrası yan etkiler genellikle hafif ve kısa sürelidir. Güçlü bir zehir olan botulinum toksini, estetik amaçlı kullanımda çok seyreltilir yani verilen toksin miktarı çok azdır. Yapılan araştırmalar, bu dozda verilen toksinin hayati tehlike yaratmadığını göstermiştir.

Botoks zehir midir?

Botoks işleminde kullanılan botulinum toksini felce sebep olabilecek güçte bir zehirdir. Ancak uygun dozda kullanıldığında tedavi edici özelliğe sahiptir. Sıklıkla kozmetik ve tedavi amaçlı kullanılır. Botoks zehirlenmesi gibi bir duruma neden olmaz.

Halk arasındaki yaygın inanışlardan biri de botoksun bir yılan zehiri olduğu yönündedir. Ancak bu bilgi doğru değildir.

Botoks zararlı mı?

Botoks, uygulandığı kasın kasılmasını geçici olarak azaltarak etki gösterir. Ortalama 4 ay sonra kas fonksiyonel olarak eski haline gelecektir. Yan etkileri arasında en çok rahatsız edici olan göz kapağı düşüklüğü bile toksinin etkisi geçince tam olarak düzelir. Şimdiye kadar yapılan uygulamalar sonucunda hayati tehlike yaratacak kadar ciddi bir botoks alerjisi görülmemiştir. Botoksun etkisi bittiğinde, botoks öncesi duruma dönülür.

Botoks cilde zarar verir mi?

Botoks cilde değil, cilt altındaki kas dokusuna uygulanır. Yani cildi doğrudan etkileyen bir işlem değildir. Ayrıca botoks enjeksiyonlarında kullanılan iğneler çok ince, verilen ilaç zararsız ve az hacimlidir. Bu nedenle ciltte veya uygulandığı kas dokusunda herhangi bir harabiyete sebep olmaz.

Botoks belli olur mu?

Botoks dozunda aşırılığa kaçılmadıkça uygulandığı anlaşılmaz. Yüksek dozda botoks enjeksiyonu, donuk ve ifadesiz bir yüze neden olur. Bu yüzden doğal bir görünüm için, botoks dozunun iyi ayarlanması gerekir.

Botoks pahalı mı?

Pahalı ve ucuz kavramları, göreceli kavramlardır. Aslında önemli olan, kişinin botoksa olan ihtiyacı ve bu işlemi yaptırmayı ne kadar istediğidir. Orijinal ürün kullanılmayan, çok seyreltilerek uygulanan, deneyimi az olan bir doktor tarafından ucuza gerçekleştirilen bir işlem pahalıya mal olabilir. Bu yüzden, konusunda uzman, uygulamalarıyla kendisini kanıtlamış doktorlarla görüşüp fiyat almak daha doğru olacaktır.

Botoks etkili ürünler var mı?

Piyasada botoks etkili olduğu iddia edilen botoks kremi, serumu, maskesi, kürü, sabunu, otu, bitkisi, makyaj malzemeleri (botoks etkili ruj, fondöten), botoks bandı, jeli, hapı, yağı gibi ürünler bulunmaktadır. Ayrıca yüz egzersizi ve masajı, akupunktur, sülük tedavisi, botoks rejimi gibi uygulamalar yapılmaktadır. Fakat bu ürün ve uygulamaların etkisi botoksla karşılaştırılamayacak kadar azdır ya da hiç yoktur.

Hamileyken botoks yapılır mı?

Botoks enjeksiyonu, uygulandığı kas içinde sınırlı kaldığından vücudun diğer bölümlerini etkilemesi ve bebeğe zarar vermesi beklenmez. Ancak hamileler üzerinde diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi botulinum toksiniyle de deneysel bir çalışma yapılamadığından, sonuçları kesin olarak söylenemez. Bu yüzden, bilinen bir gebelik varsa işlemin yaptırılmaması önerilir.

Emzirirken botoks yapılır mı?

Botoksun anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle emzirme süresince botoks uygulaması yaptırılmaması uygun olur.

Adetliyken botoks yapılır mı?

Botoks uygulaması sırasında kişinin regl döneminde bulunması, enjekte edilen toksinin etkinliğini değiştirmeyeceği gibi; adet döneminin kısalması, uzaması, daha fazla ya da daha az kanamalı olmasına da yol açmamaktadır. Ancak, olası yan etkiler bu dönemdeki kişiye daha fazla rahatsızlık hissi verebilir.

Erkeklere botoks yapılır mı?

Cildi genç ve canlı göstermek için uygulanan botoks özellikle kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Ancak son zamanlarda kendine özen gösteren erkekler de botoks yaptırmaktadır. 40’lı yaşlarına doğru yüzünde kırışıklıklar oluşmaya başlayan erkekler özellikle kaş ortasındaki, alınlarındaki, göz çevresindeki çizgi ve kırışıklıklara müdahale etmek üzere botoks uygulaması yaptırmaktadır. Bu doğrultuda uygulamayı yapan kişinin erkek yüz kaslarını iyi tanıması, sakal ve bıyıkların çıktığı bölgelere dikkat ederek botoksu gerçekleştirmesi gerekir.

Botoks, dolgu ve yağ enjeksiyonu arasındaki farklar nelerdir?

Yağ enjeksiyonu mu, dolgu mu, botoks mu yaptırılmalı? Halk arasında botoks, dolgu ve yağ enjeksiyonu sıklıkla birbirleriyle karıştırılmaktadır ve hangisinin yaptırılacağına karar verilmesinde zorlanılmaktadır. Oysa ki hem uygulanan malzeme hem de uygulanan bölgeler açısından bu üç işlem birbirinden ayrılmaktadır. Öncelikle ana farklardan biri olarak, botoks doğru uygulandığında yapılan bölgede şişme değil gerilme sağlarken; dolgu ve yağ enjeksiyonları uygulandıkları bölgenin şişmesini sağlarlar. Bu nedenle ince kırışıklıkların giderilmesinde botoks tercih edilirken, yüz çukurlarında ve derin kırışıklıklarda dolgu ya da yağ enjeksiyonu tercih edilir.

Aynı zamanda dolgu ve yağ enjeksiyonu vücut bölgelerindeki hacmin arttırılmasında kullanılır. Botoks ve dolgu, içerik bakımından vücut dışındaki maddelerden elde edilirken, yağ enjeksiyonu kişinin kendi yağ dokusunun kullanılmasıyla yapılır. Bu nedenle alerji riski en düşük uygulama türüdür. Bu üç uygulamadan hangisine ihtiyaç duyulduğu kesinlikle bir estetik uzmanına ya da doktoruna danışıldıktan sonra belirlenmelidir.

Kaynaklar
 • https://www.drugs.com/botox.html
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/158647.php
 • https://www.skintour.com/fillers-botox-injectibles/botox-dysport/botox-versus-dysport/
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/dermal-fillers/types
 • http://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/non-surgical/injectable-fillers-guide/

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!