Estetik Güzellik

Boyun ve Gıdı Estetiği

Güzel bir boyuna sahip olmak özellikle kadınlar için zarif ve alımlı bir görüntü sergilemelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda boyun bölgesi hem erkekler hem de kadınlar için kişinin yaşını en çok belli eden kısımlardan biri olarak karşımıza çıkar. Kalın bir boyun kişiyi olduğundan daha kilolu göstererek öz güven kaybı yaşamasına sebep olabilir ve özellikle yaz aylarında boyun bölgesindeki terlemeden dolayı boyunda isilik oluşabilir.

Boyun güzelliğini sağlamak için ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere farklı estetik teknikler uygulanmaktadır.


Boyun yağı aldırma (gıdı estetiği)

Gıdı, bir yüz detayı olarak sayılsa da kişinin yüz güzelliğini ve özellikle yüzün profilden görünüşünü etkileyen önemli bir bölgedir. Sağlık açısından bir etkisi olmamasına karşın, güzel bir gıdıya sahip olmak kadınlar ve erkekleri fit, genç ve sağlıklı göstermektedir. Bu nedenle kişinin özgüveni ve kendini beğenme etkisi konusunda önemlidir.

Gıdı, halk arasında gıdık olarak da bilinir.

Gıdı neden oluşur?

Gıdının belirginleşme ve sarkma nedenleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Genç yaşta kilo alımı
 • Yaşlanma
 • Genetik faktörler
 • Çene ucunun küçüklüğü

Kilo almak, dengesiz ve düzensiz beslenmek, spor yapmamak, tiroid bezlerinin düzensiz çalışması ve genetik faktörler kişinin çene altındaki yağlarının birikerek gıdı ya da gıdığının oluşmasına yol açabilir. Gıdık ileride sarkarak boyun kırışıklığına sebep olabilir. Bu nedenle gıdıyı inceltme operasyonu gerçekleştirilmesi önerilir. Gıdı, sağlıklı beslenme ile zayıflayarak eritilebilir. Ancak bazı inatçı yağlardan spor ya da diyetle kurtulmak oldukça zor olabilir. Bu nedenle fiyatı uygun, ameliyatsız olarak uygulanan gıdı inceltme tekniklerine başvurulabilir.

Gıdı nasıl yok edilir?

Gıdı yok etme, ameliyatlı gıdı estetiği ve ameliyatsız gıdı estetiği olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir.

Gıdı ameliyatı

Gıdı toparlama egzersizleri, hareketleri ya da farklı yöntemlerin işe yaramadığı veya kalıcı olarak gıdısını aldırmak ya da eritmek isteyen kişilerin başvurduğu bir yöntem olan gıdı ameliyatı, kısa sürede istenilen görüntüye ulaşmayı sağlamaktadır.

Gıdı ameliyatına başlamadan önce, plastik cerrah tarafından yapılan muayenede gıdının oluşma nedenleri saptanır. Zira eğer gıdı söz konusu bölgedeki fazla yağlar sebebiyle ortaya çıkmışsa farklı, yaşlılık nedeniyle sarkma yaşanmışsa farklı operasyonlar uygulanır. Gıdı ameliyatı fiyatları, gıdı bölgesine yapılan işlemlere göre değişiklik göstermektedir.

Gıdı ameliyatı nasıl yapılır?
 • Gıdı yağlanma nedeniyle çıkmışsa:

Yağlanmadan dolayı ortaya çıkan gıdı ameliyatında öncelikle hastaya anestezi uygulanır.

Ardından yağlanma küçük çaptaysa karın ya da göbek bölgesinde de kullanılan bir teknik olan liposuction (liposakşın) yöntemiyle buradaki yağlar açılan minik kesikten çekilerek alınır.

Ancak yağlanma büyük çaptaysa çene altından açılan kesikten özel tekniklerle girilerek buradaki fazla yağ dokusu bir operasyon ile alınır.

 • Gıdı yaşlılık nedeniyle çıkmışsa:

Yaşlılıktaki sarkma nedeniyle oluşan gıdıda ise boyun germe ameliyatı yapılır. Hem yağlanma hem sarkma oluşmuşsa, yağ alma ve boyun germe işlemleri ameliyat sırasında birlikte yapılır. Gıdı ameliyatının ne kadar süreceği de bu doğrultuda belirlenir (detaylı bilgi: boyun gerdirme).

Ameliyatsız gıdı estetiği

Gıdı bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak isteyen ama ameliyat olmaktan kaçınan kişiler için lazer lipoliz yöntemi kullanılmaktadır. Lipoliz operasyonu fiyatı yağlanmanın miktarına göre değişiklik göstermektedir (detaylı bilgi: lipoliz).


Boyun germe

Boyun estetiği konusunda en çok yaptırılan işlemlerden bir diğeri de boyun germedir. Boyun germe, boyundaki deri sarkması ve kırışıklığı gidermek amacıyla cerrahi müdahale ile yapılmaktadır.

Boyun gerdirme ameliyatı diğer estetik operasyonlardan biraz daha zorlu bir ameliyat olabilir. Ancak uzman bir doktor tarafından dikkatli icra edildiğinde risklerin minimuma indirilmesi sağlanır. Boyun germe ameliyatının fiyatları, bu işlem sırasında yapılan müdahalelere göre hesaplanır.

Boyun germe ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Ameliyata başlamadan önce kişiye genel anestezi uygulanır.
 2. Ardından cilt, kulakların ön orta bölümlerinden arka orta bölgelerine kadar kesilir.
 3. Kesilen kısımların içinden kaslara müdahale edilerek gevşemiş yüz ve boyun kasları yeniden düzenlenir ve uygun yerlere özel tekniklerle sabitlenir.
 4. Boyun derisinin fazlalığı kesilir ve estetik dikişle dikilir.
 5. Bu ameliyat sırasında gıdıdaki fazla yağlar alınır, kişinin profilden görünümü düzeltilir ve boyun bölgesini güzelleştirmek için küçük müdahaleler yapılabilir.

Boyun germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci

 • Yaklaşık 4 saat süren ameliyat sonrasında kişi bir ya da iki gün hastanede tutulur.
 • Ameliyattan 1 hafta sonra dikişler alınır ve kişi yavaş yavaş günlük hayatına dönmeye başlayabilir.

Boyun ve gıdı estetiği hakkında merak edilenler


Boyun kırışıklığı kaç yaşında başlar?

Yüzde ve vücutta kırışık oluşma sebepleri arasında çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında cildin yeterli nemlendirilmemesi, hormonal değişiklikler, güneş ışınlarının zararlı etkileri, cilde bakım yapmamak, yaşlanmak ve genetik faktörler bulunmaktadır. Yüzdeki kırışıklıklar ve boyun kırışıkları, yer çekiminin de etkisiyle genellikle 30’lu yaşların sonunda kendini belli etmeye başlar. Ancak bu durum kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir, zira her birey kendi cildine farklı şekillerde özen göstermektedir (detaylı bilgi: boyun germe).

Kaynaklar
 • https://www.docshop.com/education/cosmetic/face/neck-lift
 • http://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/face/neck-contouring-guide/
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/neck-lift
 • https://www.totaldermatology.com/jowls/
 • http://www.beverlyhillscenter.com/jowl-lift-surgery.html

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!