Estetik Güzellik

Burun Estetiği

İçindekiler

Burun estetiği hakkında merak edilen tüm bilgilere bu yazı içerisinde yer verilmiştir. Sağ tarafta yer alan içindekiler kutucuğundaki linklere tıklayarak ilgili başlığa hızlıca ulaşabilirsiniz.

Burun estetiği hakkında bilinmesi gerekenler (özet bilgi)

Burun estetiği nedir?

Güzel bir yüze sahip olmanın yollarından biri hiç kuşkusuz iyi bir buruna sahip olmaktan geçmektedir. Yüzün orantılarına uygun bir burun, yüzü hem daha ince gösterirken hem de kişinin öz güven kazanmasını sağlar.

Doğuştan sahip olduğu burundan memnun olmayan kişiler farklı teknikler ve estetik ameliyatlar sayesinde günümüzde birkaç saatlik operasyonlar sonrasında istedikleri buruna kavuşma imkânı bulmaktadır. Aynı zamanda solunum güçlüğü çeken ya da burnundan kaynaklı farklı solunum hastalıkları bulunan kişiler de sağlık açısından burun ameliyatlarına başvurmaktadırlar.

Burun estetiği nerede yapılır?

Burun estetiği operasyonlarının büyük çoğunluğu, steril şartlarda yapılması gerektiğinden hastanelerin ameliyathanelerinde yapılır. Doktorunuzla görüşmeleriniz muayenehanede yapılabilir fakat ameliyatınız için doktorunuz çalıştığı hastaneye yönlendirecektir.

Burun estetiği için hangi bölüme gidilir?

Burunla ilgili nefes alma gibi fonksiyonel problemler ön planda ise KBB (Kulak Burun Boğaz); şekil bozukluğu gibi estetik kaygılar ön planda ise plastik cerrahi (plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahiyi) bölümüne gidilir.

Burun estetiği fiyatları

Burun estetiği fiyatları burnun ihtiyacı olan işleme, uygulanan yönteme, kullanılan malzemelere, ameliyatı yapan doktora ve ameliyatın yapıldığı hastaneye göre değişiklik göstermektedir. İşlem ücreti muayene sonucunda belirlenir.

Kredi kartıyla & taksitle burun estetiği yaptırılır mı?

Bazı hastane ve kliniklerde kredi kartıyla ödeme, hatta taksit yapma seçenekleri bulunmaktadır. Hastane veya doktorlarla iletişime geçerek ödeme koşulları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Burun estetiğini sigorta karşılar mı?

Burun estetiğini devlet karşılar mı?

Vücut bütünlüğünü sağlamak amacıyla yapılan ve iş kazası ile meslek hastalığına, kazaya, hastalıklara veya konjenital (doğumsal) nedenlere bağlı olarak yapılan sağlık hizmetlerini devlet karşılamaktadır. Ancak sağlık açısından zorunlu olmayıp, sadece estetik amaçla yapılan diğer işlemler gibi, rinoplasti ameliyatının da ücreti SGK (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) ya da Yeşilkart tarafından karşılanmamaktadır (bkz: SGK Sağlık Uygulama Tebliği

Burun estetiğini özel sağlık sigortası karşılar mı? Ne kadarını karşılıyor?

Sigorta şirketleri, estetik amaçla yapılan bazı işlemleri ek ücret karşılığında poliçeye dahil edebilmektedir. Böylece, belirlenen limit dahilindeki estetik ameliyat giderleri, anlaşmalı hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarında yapılması koşuluyla karşılanmaktadır.

Burun estetiği yaptıranların psikolojisi

Burun estetiği yaptırmayı düşünen çoğu kişi cesaretini toplayamamakta ve akıllarına “burun ameliyatı tehlikeli mi, zararlı mı, ağrılı mı, zor mu, çok acır mı” gibi sorular gelmekte; ameliyatların başarı oranını merak etmektedir.

Bu soruların yanıtlarını, daha önce burun estetiği yaptıranların hikayelerini ve yorumlarını en içten anlatımlarla kendi ağızlarından dinleyip, burun estetiği yaptırmaya karar verirken ve yaptırdıktan sonraki psikolojilerini anlayabilir; karşılaşabileceğiniz durumlar hakkında deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Burun estetiği olanların yorumları: Blogger’ların gün gün hikayeleri (günlüğü)

Aşağıdaki linklere tıklayıp, daha önce burun estetiği yaptıranların bloglarını ziyaret ederek yorumlarını okuyabilirsiniz.

Burun estetiği öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

 • Estetik ameliyat yaptıracağınız doktoru seçin: Hekimin tecrübesi ameliyatın başarısındaki en önemli etkendir. Mümkün olduğunca burun estetiği konusunda çok sayıda ameliyat deneyimi olması size güven verecektir. Karar vermeden önce birkaç doktordan fiyat alın. Fakat geri dönüşü çok zor olan böyle bir operasyonda önceliğiniz düşük ücret olmamalıdır.
 • Ameliyat yöntemini araştırın: Doktorun sizin için planladığı ameliyat yöntemini diğer yöntemlerle karşılaştırmalı olarak inceleyin.
 • Çevrenizden yardım alın: Daha önce burun estetiği yaptıran tanıdıklarınız varsa, tavsiyeleri karar vermenizde yardımcı olabilir.
 • Beklentilerinizi belirleyin: Nasıl bir buruna sahip olmak istediğinizi belirlerken gerçekçi olun. Her burun tipi yüz yapınıza uygun olmayabilir.
 • Muayene öncesi hazırlık yapın: Beklentilerinizi, doktora ileteceğiniz konuları ve sorularınızı not alın.
 • Beslenmenize dikkat edin: Ameliyat öncesi son hafta pıhtılaşmayı etkileyen bitkileri (deniz yosunu, kara silcan, anıt ağacı, ayakotu, demirhindi, fil kulağı, gilobru germisek, ginseng, karahindiba, karanfil, koyungözü, kaşıkotu, keklik üzümü, meyankökü, sarımsak, su yoncası, sinameki, karayılan kökü ekstresi, su rezenesi, süt otu, söğüt, toz ağacı, yer elması, zencefil, ananas, ginseng, kırmızı biber, sarımsak, soğan) tüketmeyin. Kan sulandırıcı ilaçları (doktorun onayıyla) ve bitki çaylarını içmeyin, E vitamini almayın. Ameliyattan 6-12 saat önce yeme-içmeyi bırakın.
 • Doktorun önerilerine uyun: Son 2 hafta kan sulandırıcı ilaç kullanılmaması, sigara ve alkollü içki içilmemesi, ameliyattan önceki gün ılık duş alınması ve erken yatılması; ameliyat günü ise refakatçi ile hastaneye gelinmesi, makyaj yapılmaması, oje sürülmemesi, saç spreyi veya jöle kullanılmaması gibi doktor önerilerini dikkate alın.

Burun estetiği uygulama ve programları

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin hayallerindeki burnu, kendi yüzünde görebileceği ve beklentilerini doktora görsel bir biçimde iletebileceği simülasyon uygulamaları bulunmaktadır.

Bu uygulamalar sayesinde farklı denemeler yapılarak ameliyat öncesi ve sonrası arasındaki değişim, animasyon olarak görüntülenebilmektedir.

IOS ve Android işletim sistemli telefonlarda kullanabileceğiniz uygulamalara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Burun estetiği muayenesi nasıl olur?

 • Doktorunuz muayene sırasında burnunuzla ilgili şikayet ve beklentilerinizi dinler ve bunlarla ilgili sorular sorar.
 • Burun ve yüz şeklinizi inceler.
 • Fotoğrafınızı çeker.
 • Bilgisayarda fotoğraf üzerinde değişiklikler yaparak yüzünüze uygun burun tipi seçeneklerini görsel olarak sunar.
 • Birlikte karar vereceğiniz burun estetiği çeşidine göre sizi aşağıdaki konularda bilgilendirir.
  • Burnunuzla ilgili problemin çözüm yöntemleri
  • Yöntemlerin olası sonuçları, yaygın sıkıntıları, riskleri ve bu risklerin görülme sıklığı
  • Anestezi uygulamaları
  • Ameliyat süresi
  • Hastanede kalış süresi
  • Ameliyatın yapılacağı hastane
  • Ameliyat öncesi yapılması ve yapılmaması gerekenler
  • İyileşme süreci
 • Genellikle ameliyattan bir gün önce, ameliyat yapılacak hastanede bazı tahliller yaptırmanızı ister. Tahlillerin sonucuna göre ameliyata uygun olup olmadığınıza karar verilir. Uygun değilseniz ameliyat tarihi ertelenebilir.
 • Ameliyat ücreti hakkında bilgi verir.
 • Muayene sonucunda veya daha sonraki bir zamanda kararınızı verdiğinizde ameliyat gün ve saatini kararlaştırabilirsiniz.

Bazı doktor ve hastaneler, online muayene ile burun estetiği ücreti ve yapılabilecek işlemler konusunda ücretsiz olarak bilgi verebilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) nasıl yapılır?

 1. Ameliyattan 2-3 saat önce son kontrol yapılır. Tüm koşullar uygun olursa ameliyata başlanır.
 2. Burun içinden veya dışından müdahale edilerek, planlanan operasyon türüne göre burun içindeki kemik ve kıkırdaklar alınarak/törpülenerek düzeltilir veya vücudun bir bölümünden alınan kemik/kıkırdak ya da sentetik materyallerle buruna ekleme yapılır. Böylece istenen burun şekli elde edilir.
 3. Ameliyatın sonunda, açılan kesiler dikilerek kapatılır. Ardından burun deliklerine tampon yerleştirilir ve burun üzerine atel (alçı) uygulanır. Böylece ameliyat tamamlanmış olur.

Detaylı bilgi: burun estetiği çeşidine göre yapılan işlemler

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Rinoplasti ameliyatının süresi buruna uygulanan işleme göre değişiklik gösterir ve genellikle 1-4 saat sürer.

Burun estetiğinde anestezi

Genel anestezi

Genel anestezi, damardan verilen bir ilaçla hastanın geçici bilinç kaybı yaşamasını yani ameliyat sırasında ağrı hissetmemesini, yapılan işlemleri görmemesini ve duymamasını sağlayan bir anestezi yöntemidir.

Lokal anestezi

Lokal anestezi ise, sadece ameliyat bölgesinin uyuşturulduğu, hastanın bilincinin açık yani ameliyattaki tüm işlemleri izleyebildiği ve kısa süreli etkisi olan anestezi yöntemidir. Lokal anestezik madde cilde sürülerek, sprey şeklinde sıkılarak veya enjeksiyon yoluyla uygulanabilir.

Burun estetiği ameliyatında lokal anestezi sağlamak için, ilaç enjeksiyon yoluyla verilir. Ancak iğnenin cilde batarken yaratacağı acının hissedilmemesi için önceden enjeksiyon yapılacak alan lokal anestezik krem veya sprey ile uyuşturulur.

Burun ameliyatında lokal anestezi mi genel anestezi mi uygulanır?

Burun ameliyatında genel ya da lokal anestezi uygulanması, yapılacak işleme ve doktorun tercihine bağlıdır. Hastanın ameliyat sırasındaki işlemleri görmek, duymak istememesi durumunda bunu hekimle paylaşabilir ve anestezi yöntemi seçiminde hastanın talebi dikkate alınabilir.

Burun estetiği sonrası

Burun estetiği iyileşme aşamalarına geçiş yapmak için tıklayın.

Doktorunuz, burun estetiği ameliyatı sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili önerilerde bulunacaktır. Bunların bazıları aşağıda yer almaktadır.

Yapılması gerekenler

 • Yüzde oluşan ödemi azaltmak için, burun estetiğinden sonraki birkaç haftalık süreçte, baş kalp seviyesinin üzerinde kalacak şekilde, sırt üstü pozisyonda uyuyun.
 • Alın ve yanaklara 2 gün süreyle soğuk kompres uygulayın.
 • Burnun 6 hafta süreyle travmadan (darbeden) ve güneşten koruyun.
 • Verilen ilaçları zamanında kullanın.
 • Önerilen bakımları yapın (masaj, temizlik vb. önerilebilir).
 • Beslenme: Burun estetiği sonrası çok özel bir diyet uygulamanız gerekmese de ilk bir-iki gün daha önemli olmak üzere 1 hafta boyunca beslenmenize dikkat edin.
  • Ameliyat bölgesinde gerilmeye yol açmamak için kolay çiğnenen besinleri tercih edin. Ameliyatta kullanılan ilaçlar ve hareketsizlik nedeniyle oluşabilecek kabızlığı önlemek amacıyla lifli besinler yiyin.
  • Ameliyattan sonra en sık karşılaşılan komplikasyon olan ödemi azaltmak için tuzsuz diyet uygulayın.
  • Yara iyileşmesini hızlandırmak için bol protein ve C vitamini içeren besinler tüketin.
  • Bol sıvı alın.

Yapılmaması gerekenler

 • Ameliyat sonrası ilk hafta (atel çıkarılana kadar) duş alırken başınızı ıslatmayın. Yüz temizliği sırasında burun bölgesine su değdirmeyin.
 • 2 hafta süreyle sigara içilmeyin ve alkol almayın.
 • 2 hafta eğilmeyin,ağır kaldırmayın, itme-çekme hareketlerini yapmayın.
 • Cildin nefes alması için 2 hafta boyunca burna makyaj yapmayın (atel çıktıktan 1 hafta sonrasına kadar). Ameliyat sonrasında yüzün diğer kısımlarına makyaj yapılmasının sakıncası yoktur.
 • 4 hafta süreyle öpüşmeyin.
 • 4 hafta boyunca yüz bölgesine lazer epilasyon yaptırmayın.
 • 6 hafta gözlük kullanmayın (genellikle ameliyat sonrası lens kullanımında sakınca görülmez).
 • 6 hafta boyunca cildiniz UV ışınlarına daha az dirençli olacağı ve ciltte lekelenmelere yol açabileceği için güneşe maruz kalmayın.
 • 6 hafta boyunca vücudunuzu zorlayacak spor ve aktivitelerden kaçının. 8-12 haftadan önce dalış yapmayın.
 • Burun içi ödemin durumuna göre bir ya da birkaç hafta uçağa binmeyin.
 • Birkaç ay hızma/piercing takmayın (doktorunuz hiç takmamanızı da önerebilir.)
 • Birkaç adet dönemi geçmeden hamile kalmayın.
 • Kuvvetli sümkürmeyin.
 • Burnunuzu zorlayacak hareketlerden (gülmek, burnu kaşımak, siyah nokta bandı kullanmak vb.) kaçının.
 • Kanamaya yol açabilecek ilaçlar kullanmayın (doktorunuz izin veriyorsa).
 • Kanamayı arttırabilecek ananas, ginseng, sarımsak gibi besinleri tüketmeyin. Kusma sırasında operasyon bölgeniz zarar göreceği için, bulantı yapabilecek yiyeceklerden uzak durun. Aynı şekilde, alerjik etkisiyle hapşırmanıza neden olabilecek baharatları da kullanmayın. Sıcak içecekleri, kan damarlarını genişleterek ödem ve morarmayı arttırabileceği için içmeyin.

Komplikasyonlar (yan etkileri) nelerdir? Ne zaman geçer?

Burun ameliyatı sonrasında burun içinde ve yüzde ödem (şişlik), burunda ağrı, morluk, kanama, kaşıntı, enfeksiyon, hissizlik (uyuşma), sivilcelenme, burun tıkanıklığı, nefes almada zorluk, göz kanlanması, tat ve koku almada geçici kayıp gibi genellikle hafif komplikasyonlar gelişebilir.

Burun estetiği iyileşme süreci ve evreleri

Rinoplasti ameliyatının iyileşme süreci; yapılan işlemin kapsamına, kullanılan yönteme ve hastaya göre değişikliklik gösterse de iyileşme evreleri genellikle şu şekildedir:

İlk gün

Hasta aynı gün veya 1 gün hastanede yatışının ardından taburcu edilir. Rinoplasti sonrası ilk gün baş ve burunda hafif ağrı olabilir. Ağrıyı gidermek için doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Burundan bir miktar kanama görülebilir.

İlk hafta

2. günden itibaren morarma olur. 3-5 gün sonunda burun deliklerindeki tamponlar çıkarılır. 5-10. günde dikişler alınır, atel (alçı) ve bandaj çıkarılır. Burun kemiğinin kırıldığı, geniş kıkırdak parçasının çıkarıldığı ya da açık rinoplasti tekniğinin kullanıldığı işlemlerde daha fazla olmak üzere, göz çevresinde 10 güne kadar uzayan morarma görülebilir.

İkinci hafta

10. gün sonunda, zorlayıcı aktiviteler dışında günlük yaşama dönülür. Yüzünüzde, sadece tanıdıklarınız tarafından fark edilebilecek düzeyde bir şişlik bulunabilir. 10. gün sonunda, zorlayıcı aktiviteler dışında günlük yaşama dönülür. Yüzünüzde, sadece tanıdıklarınız tarafından fark edilebilecek düzeyde bir şişlik bulunabilir. 1-2 hafta sonra ödem geçmeye başlar. Bu sayede nefes almanız kolaylaşır. Ödem nedeniyle 1-2 hafta üst dudak daha serttir ve bu durum gülümsemenizi biraz zorlaştıracaktır. Burun ameliyatından 10-15 gün sonra yavaş yavaş burun oturmaya (şekil almaya) başlar.

İlk 1 yıl

1 yıl sonunda yara izi son halini alır ve ödem bütünüyle kaybolur. Eğer burun şekli oturduktan sonra memnun kalınmazsa veya aşağıdaki durumlar gözlenirse revizyon ameliyatı yapılabilir (detaylı bilgi: revizyon ameliyatı)

Burun estetiği riskleri ve hataları

Burun estetiği ameliyatı sonrasında en sık görülen risk ve hatalar şunlardır:

 • Burun düşmesi (sarkma)
 • Eğrilik
 • Burun çökmesi
 • Burun ucu kalkıklığı
 • Burun deliklerinde asimetri
 • Dudak şeklinin değişmesi, gülüş bozukluğu
 • Burun ve dudak arasındaki mesafede değişiklik

Burun estetiği teknikleri ve yöntemleri

Burunda yapılması istenen değişikliklere göre ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere farklı burun estetiği teknikleri ve yöntemleri uygulanır. Küçük değişiklikler gereken durumlarda ameliyatsız yöntemlerle sonuç alınabiliyorken; burun şeklinde kalıcı olarak, büyük bir değişiklik yapılması planlandığında ameliyat yöntemlerine başvurulur.

Ameliyatlı burun estetiği

Burun estetiği ameliyatları, açık veya kapalı tekniğin kullanıldığı farklı ameliyat yöntemleriyle gerçekleştirilebilir.

Cildin kesilerek alttaki dokulara ulaşıldığı teknik açık; burun deliklerinden girilerek yapılan ise kapalı teknik olarak adlandırılır. Sık kullanılan ameliyat yöntemleri ise; lazerle burun estetiği, iple burun estetiği (askı yöntemi), let-down yöntemi, Piezo yöntemi ve Türk lokumu yöntemidir.

Uygulanacak teknik ve yöntem, burunda gerçekleştirilmesi amaçlanan değişikliğe, burnun yapısına, hekimin ve hastanın tercihine göre belirlenir.

Burun estetiği açık teknikle mi kapalı teknikle mi yapılmalı?

Burun ameliyatında uygulanacak tekniğin açık mı kapalı mı olacağına her iki tekniğin aşağıdaki özellikleri dikkate alınarak karar verilir.

 • Kapalı teknikle burnun üst ve orta bölgesiyle ilgili değişiklikler yapılabilirken, açık teknikle ek olarak burnun alt bölgesi (burun ucu) değişiklikleri de yapılabilir.
 • Ciddi şekil bozukluklarında açık teknik, daha az kapsamlı ameliyatlarda kapalı teknik tercih edilir.
 • Açık teknikte iki burun deliği arası kesilerek, kapalı teknikte ise burun içindeki kesilerle işlemler gerçekleştirilir.
 • Açık teknikte belli belirsiz iz kalırken, kapalı teknikte herhangi bir yara izi kalmaz.
 • Kapalı teknikte ameliyat sonrası ödem ve morarma, açık tekniğe göre çok daha azdır.
 • Kapalı teknikle yapılan ameliyatta iyileşme süresi açık tekniğe göre daha kısadır.
 • Açık teknikte görünürlük kapalı tekniğe göre daha fazla olduğu için, hekimin işlem yaptığı bölgeyi kontrol etme ve hassas çalışma imkanı daha yüksektir.
 • Kapalı teknikte yapılabilen işlemler sınırlıyken, açık teknikte daha fazla işlem yapılabilir.

Açık ve kapalı teknik arasında bu tür farklar olsa da ameliyat başarısını belirleyen esas etken, plastik cerrahın beceri ve sanatıdır.

İple burun estetiği

İple burun estetiği burun ucunu kaldırmak için uygulanan işlemlerden biridir. Aynı zamanda burun asma olarak da bilinmektedir.

Kimlere yapılır: İple burun estetiği, burun ucu düşüklüğü şikayeti olan kişilere yapılır.

Nasıl yapılır: Bu işlem sırasında kişiye lokal anestezi uygulanarak, burnunun içinden geçirilen medikal iple burun ucu kaldırılır. İşlem yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir. İple burun estetiği sonrasında kişi günlük hayatına hızlı bir şekilde dönebilir. İşlem çok küçük bir kesiyle yapıldığı için ameliyatsız burun estetiği yöntemi olarak da düşünülebilir.

Kalıcı mıdır: İple burun estetiği kalıcı bir yöntem değildir. Etkisi genellikle 1-2 yıl sonra geçer. Ancak kullanılan ipler kolajen üretimini arttırdığı için, burun önceki haline tamamen dönmez.

Fiyatları: Bu tekniğin fiyatı diğer yöntemlere göre oldukça uygundur. Kullanılan malzemenin fiyatı düşük olduğu için fiyatı belirleyen etken, işlemin hangi hastanede ve hangi doktor tarafından yapıldığıdır.

Lazerle burun estetiği

Lazerle burun estetiği olarak bilinen uygulama, aslında rinoplasti ameliyatının lazer destekli olarak yapılmasıdır. Bu uygulama sırasında rinoplasti ameliyatının daha hızlı ve etkili olabilmesi için lazerle burun derisi inceltilir. İncelen burun derisiyle daha rahat çalışılabildiği için rinoplasti işleminin sorunsuz geçmesi sağlanır ve kişinin iyileşme süresi de hızlandırılmış olur (detaylı bilgi: rinoplasti).

Piezo yöntemi ile burun estetiği

Piezo tekniği, geleneksel aletler yerine elektrik akımı kullanılarak, ultrasonik ses dalgalarıyla burun kemiğinin şekillendirildiği yöntemdir. Bu yöntem sadece burun kemiğinin şekillendirilmesi kısmında uygulandığı için ameliyatın küçük bir kısmını oluşturur. Piezo yönteminin diğer yöntemlere göre üstünlüğü konusunda hekimler arasında fikir birliği yoktur.

Türk lokumu yöntemi ile burun estetiği

Türk lokumu yönteminde, kişiden alınan kıkırdaklar çok küçük parçalara ayrılıp hamur kıvamına getirilir. Bu hamur, şakaklardan alınan bir zar (temporal fasya) içine konup gerekli kısımlara eklenerek burun sırtının şekillendirilmesinde kullanılır. Bu sayede burun sırtı düz bir forma ulaşır.

Letdown yöntemi ile burun estetiği

Rinoplastide kullanılan letdown tekniği, daha önceki dönemlerde uygulanan pushdown tekniğinin geliştirilmiş halidir. Bu teknik, burun sırtında (burun ucundan burun köküne kadarki kısım) herhangi bir sorun bulunmayıp, burun yanlarında kemer olan kişilerde tercih edilir. Burun sırtındaki kemik ve kıkırdak yapıyı bozmadan, daha alt kısımdan bu dokular çıkarılarak kemer yok edilir. Bu teknikte, ameliyat sonrası komplikasyonlarından ödem ve morluk daha az görülür. Daha kısa bir iyileşme süreci vardır.

Ameliyatsız burun estetiği

Ameliyatsız burun estetiği yöntemleri, burun dolgusu ve burun botoksudur. Burunda yapılması planlanan değişikliklere göre bu iki yöntemden biri veya iki yöntem birlikte uygulanabilir.

Burun dolgusu (hyaluronik asit ve yağ enjeksiyonu)

Ameliyatsız bir burun estetiği uygulaması olan burun dolgusu, çok pratik bir işlemdir. Yanlış olarak “burun botoksu” şeklinde de adlandırılan burun dolgusu, burundaki eğrilikleri ve çukurlukları 15-20 dakikalık bir sürede anestezi kullanmaksızın düzeltmeyi sağlar. Ayrıca, burun ucunun kaldırılmasında, burnun üst dudak ve alın ile orantısının düzeltilmesinde kullanılabilir.

Fiyatı ameliyatlı uygulamalara göre oldukça uygundur.

Dolgu ile burun estetiği nasıl yapılır?

 • Dolgu maddesi olarak genellikle hyaluronik asit veya vücudun başka bölümlerinden alınan yağ dokusu kullanılır. Miktarı, buruna verilmek istenen şekle göre ayarlanarak bölgeye enjekte edilir.
 • Kişinin burnuna tampon konulmasına gerek yoktur. Bu nedenle tamponsuz burun estetiği olarak da bilinmektedir.

Daha detaylı bilgi için: hyaluronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu

Burun dolgusu sonrası

 • İyileşme süresi kısadır; enjeksiyon işleminden sonra kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
 • Ağrı, ödem (şişlik), kızarıklık gibi oldukça hafif şikayetler olabilir.
 • Burun dolgusunun fiyatı diğer uygulamalara göre daha uygunken, dayanıklılık süresi daha azdır. Yaklaşık 6 ay boyunca dayanan enjeksiyonun belirli aralıklarla tekrar edilmesi gerekebilir. Aksi takdirde burun hacmini kaybedebilir.

Burun botoksu

Burun botoksu, 10-15 dakikada uygulanan pratik ve ameliyatsız bir yöntemdir.

Burun botoksu hangi durumlarda yapılır?

 • Botoks ile burun ucu kaldırma: Gülme esnasında burun ucu aşağı doğru yöneliyorsa, burun ucunu aşağı çeken kas içine çok az miktarda botoks enjekte edilerek kasın kasılması zayıflatılır. Böylece burun ucu hafif olarak yukarı kaldırılır. Burun ucunda gülme gibi mimiklerden etkilenmeyen, sabit bir düşüklük mevcutsa, bu durumda botoksun yararı yoktur.
 • Botoks ile gülme çizgilerini/burun çevresi kırışıklıklarını yok etme: Gülme sırasında burun kenarlarında oluşan çizgiler, buna neden olan kasların botoksla geçici olarak felce uğratılmasıyla ortadan kaldırılır.
 • Gülerken genişleyen burun kanatlarını daraltma: Burun deliklerindeki kaslara botoks uygulanarak bu sorun ortadan kaldırılabilir.
 • Kemerli burnu düzeltme: Burun hafif kemerli yapıdaysa, burun köküne dolgu, burun ucuyla üst dudak arasındaki kasa botoks uygulanarak burun sırtının düzleşmesi sağlanır. Böylece kemerli görünüm yok edilir.

Daha detaylı bilgi için: botoks

Burun botoksu sonrası

 • Kısa bir süre buz uygulandıktan sonra kişi günlük yaşamına devam edebilir.
 • Kanama, morarma, şişme gibi istenmeyen etkiler görülmez.
 • Etkisini 2 günde göstermeye başlar. Tam etki 1 hafta-10 gün sonra görülür.
 • Botoks işleminin etkisi kısa sürelidir. Bu yüzden 4-8 ay sonra tekrarlanması gerekir.

Burun estetiği kimlere, hangi durumlarda yapılır?

Burun estetiği, aşağıdaki durumlardan şikayetçi olan kişilere yapılır.

 • Burnun yüze göre geniş veya uzun olması
 • Burnun yüze göre dar veya küçük olması
 • Burunda girinti veya çıkıntıların olması
 • Burun eğriliği
 • Burun ucunda şekil bozukluğu
 • Burnun veya burun ucunun düşüklüğü
 • Gülme sırasında burun ucunun düşmesi
 • Burnun kemerli yapıda olması
 • Burun deliklerinin yüze ve buruna göre büyük veya küçük olması
 • Burun deliklerinin birbirine göre orantısız olması
 • Üst dudak ile burun arasındaki mesafenin orantısız olması
 • Burnun işlevlerini tam olarak yerine getirememesi ve şeklinden memnun olunmaması

Burun estetiği çeşitleri

Burun estetiği, kişinin ihtiyaçlarına göre çok farklı türlerde gerçekleştirilebilir. Yaygın olarak yapılan burun estetiği çeşitleri aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

Burun ucu estetiği

Burun ucu estetiği aşağıdaki durumlarda yapılmaktadır:

 • Burun ucu düşüklüğü
 • Burun ucunun geniş ya da dar olması
 • Burun deliğinde şekil bozuklukları

Burun ucu kaldırma

Burun ucu kaldırma işlemi, tip rinoplasti ameliyatıyla veya iple  olmak üzere iki şekilde yapılır.

Burun ucu kaldırma ameliyatı (tip rinoplasti)

Burun ucu kaldırma ameliyatı hokka buruna sahip olmayı isteyen kadın ve erkeklere uygulanan bir işlemdir.

Burun ucu kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Operasyona geçmeden önce kişinin üst dudak ve kulak hizasına göre burun ucunun yüksekliği ve burnun ne kadar kaldırılmaya ihtiyacı olduğu tespit edilir.
 2. Ardından burun kaldırma işleminin lokal ya da genel anestezi altında yapılmasına karar verilir ve ameliyat başlar.
 3. Burnun şeklini bozan ve burnu basık gösteren kıkırdaklar özel dişli aletler ile törpülenerek düzeltilir.
 4. Kişinin burun ucunda yeterli kıkırdak bulunmuyorsa, vücuttaki farklı bölgelerden kıkırdak nakli yapılabilir ya da protez kullanılabilir. Aynı zamanda burnu basık gösteren kalın burun derisi de inceltilir.
 5. Yaklaşık 1 saat süren ameliyatın sonunda kişinin burnu bandajlanır ve tampon koyulur. Eğer doktor uygun görürse burun içine sentetik destekler yerleştirilebilir.

Burun ucu kaldırma ameliyatı sonrası

 • Hastanın destekleri 2-3 gün boyunca kullanması gerekmektedir.
 • Burun ucunda gerçekleştirilen operasyon sonrasında genellikle şişkinlik ve morartı oluşmaz.
 • Burun ucu kaldırma ameliyatından sonra kişi çok kısa zaman içinde günlük hayatına dönebilir.
 • Burun ucunun tam olarak istenen şekle ulaşması 3 ayı bulmaktadır.

Burun ucu daraltma ve genişletme

Burun ucunun geniş olduğu durumlarda burun ucundaki kıkırdak doku törpülenerek düzeltilir; dar olması durumunda ise burun ucuna ekstra kıkırdak ya da tıbbi sentetik materyaller yerleştirilir. Yaklaşık bir saat süren operasyon sonucunda kişi çok kısa bir zamanda günlük hayatına geri dönmektedir.

Burun deliği estetiği

Burun deliği estetiğinde içeriden müdahale edilerek burun deliklerinin darlığı, genişliği, asimetrisi, yamukluğu gibi sorunlar giderilir. Ameliyatta eriyen dikiş ipi kullanıldığı için ameliyat sonrasında dikiş aldırmaya gerek duyulmaz. Burun deliği ameliyatı oldukça pratik bir operasyondur. Bu sayede kişi kısa sürede normal hayatına geri dönebilir.

Detaylı bilgi: rinoplasti

Burun deliği şekil bozuklukları estetiği kapsamında yapılan işlemler:

 • Burun deliği küçültme (burun deliği daraltma)
 • Burun deliği büyütme (burun deliği genişletme)

Kemerli burun estetiği

İtalyan burun olarak da bilinen kemerli burun, yüz güzelliğine gölge düşürdüğü düşünülen fiziksel özelliklerden biridir. Burundaki kemerin fazla geniş ya da biçimsiz olması kişinin yüzündeki tüm dikkatin o noktaya çekilmesine sebep olabilir.

Kemerli burun nasıl düzelir?

Kemerli buruna sahip olan kişiler bu deformasyonu ortadan kaldırmak için kemerli burun ameliyatına başvurur.

Kemerli burun ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Kemerli burun estetiği ameliyatı olmaya karar veren kişiye operasyon gerçekleştirilmeden önce, burun yapısı analizi uygulanır.
 2. Burun kemerinin genel burun şeklini bozmadan ne kadar törpülenmesi gerektiğine karar verilerek 3D modelleme çıkarılır.
 3. Lokal ya da genel anestezi uygulanarak operasyona başlanır.
 4. Burun uygun şekilde açılarak burun kemeri önceden kararlaştırıldığı şekilde düzeltilir ve törpülenir.
 5. Yaklaşık 2 saat süren operasyon bitiminde açılan burun derisi, eriyebilen dikiş ipiyle dikilir.

Ayrıca burun kemerinin törpülenmesi burun ucunun düşmesine sebep olursa, burun ucu kaldırma operasyonu da ameliyata ilave edilebilir.

Geniş burun estetiği (burun küçültme / daraltma estetiği)

Burnu geniş olan kişiler yüzlerinin şekline uygun, daha küçük bir burnu tercih ettiklerinde yapılan işlem burun küçültme estetiğidir. Burun küçültme estetiği uzun yıllardan beri uygulanan bir operasyon olmakla birlikte, gelişen teknoloji sayesinde daha hızlı ve daha az riskli bir işlem olarak yapılmaktadır.

Burun küçültme estetiği nasıl yapılır?

 1. Burun küçültme estetiği öncesinde hastanın burun yapısı analiz edilir ve ameliyat sonrasında burnun alacağı şekle karar verilir.
 2. Ameliyat öncesi hastaya anestezi uygulanır ve burun küçültme operasyonuna başlanır.
 3. Burnu daraltmak için öncelikle fazla kıkırdak doku alınır. Eğer istenen oran sağlanamazsa, kişinin ihtiyacına göre burun kemeri de törpülenir.

Burun küçültme estetiği ameliyatı sonrası

 • Ameliyat bitiminde kişi bir gün hastanede kalır.
 • Ameliyat sonrasında şişlik, göz çevresinde ağrı ve morarma, göz kapaklarını açamama gibi durumlar oluşabilir. Ancak bu gibi komplikasyonların 1-1,5 hafta içinde azalması ve geçmesi beklenir.
 • Ameliyattan sonra ağır fiziki işler yapılmaması ve sigara içilmemesi önerilir.

Uzun burun estetiği (burun kısaltma estetiği)

Yüzle orantısız şekilde fazla uzun olan bir burun, yüz estetiğini bozmaktadır. Burnunun uzunluğundan şikayetçi olan kişilere kısaltma ameliyatı yapılmadan önce burun uzunluğunun kaynağı tespit edilir. Zira burnun orta bölgesinde fazla kıkırdak büyümesi ve dokular burnun uzun olmasına sebep olabileceği gibi, burnun ucunda yer alan gereksiz dokular da burnu uzun gösterebilmektedir.

Uzun burun estetiği nasıl yapılır?

 1. Diğer burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi kişiye anestezi uygulanır.
 2. Burnun uzunluğuna neden olan dokular ve kıkırdaklar alınır ya da küçültülür.
 3. Eriyebilen dikiş ipiyle ameliyat kesisi kapatılır.

Uzun burun estetiği sonrası

Hastanın bir gün hastanede kalması yeterlidir. Burun kısaltma ameliyatı sonrası oluşan şişlik, morarma gibi şikayetler 1 hafta içinde geçer ve kişi normal yaşamına devam edebilir.

Kalın derili burun estetiği (burun inceltme ameliyatı)

Burnunun şeklinden memnun olmayan kişiler, farklı burun estetiği ameliyatları seçeneklerini değerlendirirken burun derilerinin özelliklerini de dikkate almalıdır. Zira kalın derili buruna sahip olan kişilerde her türlü burun estetiği ameliyatı daha zorlukla yapılmakta ve estetiğin sonuçları ince deride olduğu gibi net bir şekilde ortaya çıkmayabilmektedir.

Dolayısıyla burun derisi kalın olan kişilere herhangi bir burun estetiği operasyonu yapılmadan önce kalın derinin inceltilmesi işlemi uygulanabilir.

Kalın derili burun estetiği nasıl yapılır?

 1. Kalın derili burun estetiği ameliyatı öncesinde kişiye anestezi verilir.
 2. Burun derisine kalınlık katan yağlı doku temizlenir. Bu dokunun temizlenmesiyle deride %50’ye kadar incelme sağlanabilir.
 3. Ardından buruna verilmek istenen şekle göre diğer burun estetiği ameliyatlarına devam edilir.
 4. Ameliyat sonrasında buruna tampon takılır.

Kalın derili burun estetiği sonrası

Kalın derili burun estetik ameliyatı sonrası birkaç gün süreyle burunda ödem, şişlik, kabuklanma ya da ameliyat izi morlukları görülmesi normaldir.

Deviasyon / burun eğriliği / yamukluğu / asimetrisi / ameliyatı (septoplasti)

Burnun ortasındaki bölmeye septum; septumdaki eğriliğe deviasyon (septum deviasyonu), bu eğriliği gidermek için yapılan ameliyata “septoplasti” denir. Septoplasti (deviasyon ameliyatı) halk arasında “burun kemiği eğriliği ameliyatı” olarak bilinmektedir. Rinoplastiyle birlikte yapılması durumunda septorinoplasti ismini alır.

Deviasyon ameliyatı, burun eğriliğinin doğuştan olması veya buruna alınan darbelerle kemik ya da kıkırdakların kırılması durumunda yapılır.

Deviasyon, burun asimetrisine neden olarak estetik görünümü etkilediği gibi, rahat nefes alamama, horlama, uyku bozukluğu, burun kanaması, solunum yolu rahatsızlıkları gibi birçok probleme de yol açar.

Burun iç yapısına (kemik, kıkırdak) müdahale etmeden, yamukluk ve eğrilik ameliyatsız olarak dolguyla düzeltilebilir. fonksiyonel bozukluğu (nefes alamda zorlanma gibi) gidermeyen, dış görünümünü düzelten dolgu uygulaması geçici bir işlemdir (detaylı bilgi: burun dolgusu).

Deviasyon ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Genel veya lokal anestezi uygulanır.
 2. Genellikle burun deliğinin içinde yapılan kesilerle septuma (burnun ortasındaki bölmeye) ulaşılır.
 3. Eğri kemik ve kıkırdaklar düzeltilir.
 4. Kesiler dikilerek kapatılır.
 5. Septumun pozisyonunu geçici olarak sabitleyip kaymasını önlemek için, burun deliklerine tampon yerleştirilir. Genellikle ortasındaki delik sayesinde nefes alınmasını sağladığı için silikon tamponlar veya kendiliğinden eriyen tamponlar kullanılır.

Deviasyon ameliyatı ne kadar sürer?

Septoplasti, 30-90 dakikalık bir sürede gerçekleştirilir.

Deviasyon ameliyatı sonrası

 • Deviasyon ameliyatı sonrasında kişi bir gün hastanede tutularak sağlık durumu gözlemlenir veya aynı gün taburcu edilir.
 • İşlemler burun içinde yapıldığından, ödem ve morluk oluşması beklenmez.
 • Tamponlar 24-48 saat içinde çıkarılır.
 • Hasta, günlük aktivitelere ve işe 1-2 hafta içinde devam edebilir.
 • Burun eğriliğini düzelterek hava yolunu düzleştirmeyi sağlayan septoplasti, riskli bir işlem değildir. Ancak ameliyat sonrası iyileşme sürecini kısaltmak için tuzlu su (okyanus suyu) kullanılmalı ve doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.
 • 3-6 haftanın sonunda hasta tamamen iyileşir.
 • Deviasyon ameliyatı sonrasında genellikle burun şekli değişmez. Bunun sebebi, operasyonun burun içinden yapılmasıdır. Eğer burun eğriliği dışarıdan fark edilebilecek düzeydeyse, bu görüntü de ameliyat ile düzeltilir.

Deviasyon ameliyatı fiyatları

Burun tıkanıklığını gidermek için yapılan müdahalelere göre fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Kırık burun estetiği

Darbe nedeniyle burun kemiğinde kırık oluşmuş ve bunun sonucunda deviasyon gelişmişse bu sorun septoplasti adı verilen ameliyatla ortadan kaldırılır (detaylı bilgi: septoplasti).

Burun revizyon / rötuş ameliyatı

Revizyon rinoplasti, rinoplasti ameliyatı yapılmış burnun yapısal ya da fonksiyonel sonuçlarından memnun kalınmaması durumunda uygulanan rötuş (düzeltme) ameliyatıdır.

Rinoplastinin istenmeyen şekilde sonuçlanması her zaman rinoplastiyi gerçekleştiren doktorun hatası olmayabilir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde doktorun önerilerine uyulmaması da oldukça etkilidir. Ayrıca kişilerdeki yapısal farklılıklar, iyileşme sürecinin seyrinde rol oynamaktadır.

Revizyon rinoplasti, ilk rinoplasti gibi, lokal veya genel anesteziyle, kapalı veya açık teknikle yapılabilir. İlk ameliyatta burundan kesilip alınan kemik ve kıkırdak dokusunu yeniden oluşturmak, revizyonun zorluklarından biridir. Bu sorun, ihtiyaç duyulan kıkırdakların burun bölmesinden, kulaktan ya da kaburgadan alınmasıyla çözülmektedir.

Revizyon yaptırmak için acele etmemek gerekir. Çünkü burnun iyileşip şeklinin oturması 1 yıl veya daha fazla sürebilir.

Revizyon ameliyatı, rinoplastiye göre daha karmaşık, daha yüksek maliyetli ve ameliyat süresinin daha uzun olduğu bir operasyondur. Dolayısıyla, ilk ameliyatınızın istenilen şekliyle sonuçlanması için doktor seçimine dikkat etmeli ve doktorunuzun önerilerine uymalısınız.


Burun estetiği ile ilgili merak edilenler ve sıkça sorulan sorular


Erkek burun estetiği kadın burun estetiğinden farklı mıdır?

Burun estetiği ameliyatları cinsiyete göre değişmemektedir. Genellikle erkeklere uygulanan burun estetiği operasyonları kadınlara uygulanan ameliyatlarla aynı aşamalardan geçerek yapılır. Ancak erkek ve kadın burnu anatomik olarak farklılıklar taşıyabileceğinden burundan alınan yağ ve kıkırdak dokusunun büyüklüğü, törpülenen kemik büyüklüğü gibi faktörler değişiklik gösterebilir. Bu değişiklikler de ameliyat süresini ya da ameliyattan sonraki iyileşme hızını etkileyebilir.

Burun estetiği kaç yaşında olunur?

Estetik burun ameliyatının kaç yaşında olunabileceği konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Kadın ve erkeklere göre yaş sınırının değiştiğini belirterek, kadınlarda 16-17, erkeklerde ise 17-18 yaşından sonra burun ameliyatı yapılmasının uygun olduğunu savunan doktorlar bulunmaktadır. Ancak genel kanıya göre burun estetiği olma yaşı, kişinin sağlık açısından erken müdahale edilmesi gereken bir durumu yoksa, burnundaki kıkırdak ve dokuların gelişimini tamamladığı yaştır. Eğer burundaki problem sağlık açısından sorun yaratıyorsa, burun ameliyatı mümkün olan en erken yaşta yapılmalıdır.

Burun estetiği yazın mı, kışın mı, hangi mevsimde yapılır?

Burun estetiği her mevsim yapılır. Ancak yazın yapılırsa güneşe maruz kalınmamalıdır. Çünkü UV ışınları lekelenmelere neden olur. Kışın da grip olmamak için soğuktan korunulmalıdır.

Burun estetiğinde dikişler ne zaman erir?

Burun estetiği ameliyatlarında genellikle eriyen dikişler kullanılarak, ameliyat sonrasında dikiş alma işlemi sırasında oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilmiş olur. Eriyen dikişlerin tamamen vücuttan atılması, doktorun kullandığı dikiş malzemesinin içeriğine, dikiş atış tekniğine ya da dikiş sayısına göre değişebilir. Ancak buruna atılan eriyen dikişler genellikle 2 hafta içinde erir ve vücuttan atılır.

Evde burun egzersizleri ve düzleştirici aparatlar işe yarar mı?

Evde uygun fiyata burun şeklini düzeltme umuduyla satın alınan ve burun düzleştirici özelliği olduğu iddia edilen kremlerin etkisi kanıtlanmamıştır. Ayrıca burun küçültme hareketleri ve egzersizleri de video olarak çekilip güzellik bloglarında paylaşılmakta ancak bunlar da işe yarar teknikler değildir. Zira burundaki estetik sorunlar yüksek ihtimalle burun içindeki kıkırdak ya da kemik dokudan kaynaklanır. Bu sorunların çözülebilmesi için de burun içindeki bölgelere müdahale edilerek gerekli cerrahi işlemlerin uzmanlar tarafından yapılması gerekir (detaylı bilgi: burun estetiği yöntemleri)

Yuvarlak (top) burun ucu neden olur?

Burnu güzelleştirmek için gerçekleştirilen estetik operasyonlardan sonra, ameliyatın dikkatli yapılmaması veya bünyenin reaksiyon göstermesi sonucu burun ucunda bir ödem gelişmesi, yuvarlak burun ucu oluşmasına neden olabilir. Bu durumun, ameliyatın ardından birkaç gün sürmesi normaldir. Top şeklindeki görünüme neden olan ödemi azaltmak için doktor tarafından kremler ve losyonlar önerilebilir ya da kendiliğinden geçmesi beklenir.

Kaynaklar
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/rhinoplasty
 • http://www.webmd.com/beauty/rhinoplasty
 • https://www.transforminglives.co.uk/surgical/face-procedures/nose-surgery/
 • http://www.healthline.com/health/septoplasty
 • http://www.webmd.com/allergies/tc/repair-of-a-deviated-septum-septoplasty-surgery-overview
 • http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/septoplasty/home/ovc-20205412
 • https://westsidemedicalspa.com/procedures/non-surgical-procedures/non-surgical-nose-job/
 • http://www.harpersbazaar.com/beauty/health/a21787/filler-nose-job-facts/
 • http://www.tiffinyyangclinic.com/nose-bridge-filler-nose-tip-filler/
 • http://laserandskin.ie/non-surgical-nose-reshaping/
 • http://www.enjoylifeplast.co.uk/nose-reshaping/
 • http://ssmlaseradvantage.com/cosmetic-surgery/nose-rhinoplasty/
 • https://www.seoultouchup.com/korean-nose-lift-bridge-tip-augmentation/
 • http://www.domenicodefazio.it/nose-lift.html
 • http://thelineclinic.com/barbie-nose-rhinoplasty/rhinoplasty-by-nose-types/
 • http://m.wonjinbeauty.com/en/Rhinoplasty-Surgery-in-Korea/aquiline-nose-surgery-in-korea.asp
 • https://www.realself.com/question/why-does-rhinoplasty-surgery-not-allow-nose-be-made-small-want
 • https://www.newbeauty.com/hottopic/blogpost/7099-a-surgical-solution-for-a-small-nose/
 • http://www.nhs.uk/Conditions/cosmetic-treatments-guide/Pages/nose-job.aspx
 • http://istanbultip.istanbul.edu.tr/wp-content/uploads/attachments/021_turk_toraks_uzlasi_raporu.pdf

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?

[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!