Cilt Bakımı Güzellik

Çatlak Tedavisi

Çatlak nedir?

Çoğunlukla karında, göğüste, kalçalarda ve uyluklarda görülen; pembe, kırmızı, mavi, mor, beyaz renkteki çizgisel cilt değişiklikleridir. Kişiye acı vermez ve zararsızdır. Kadınlarda erkeklere göre 2 kat fazla görülmektedir. Açık tenli kişilerde de görülme sıkılığı daha fazladır.

Çatlak neden oluşur?

Stria olarak da bilinen vücuttaki çatlaklar sıklıkla faktörlere bağlı olarak oraya çıkar:

 • Hamilelik
 • Obezite
 • Ergenlik
 • Vücut geliştirme sporu yapma
 • Kısa sürede kilo alıp verme
 • Kortikosteroid içeren ilaç kullanma
 • Bazı hastalıklar
 • Genetik ve hormonal faktörler

Çatlak nasıl oluşur?

Çatlaklar, cildin şekil ve elastikiyetini koruyan cilt tabakası dermisin tolere edebileceğinden fazla gerilmesiyle oluşur. Derideki elastin liflerinin kopması ve kolajen üretiminin kesintiye uğraması yara izi görünümlü çatlaklara neden olur.

Yeni oluşan çatlaklarda, vücut o bölgeye kan göndermeye devam ettiği için çatlak kırmızı renkte olmakta; zaman geçtikçe kırmızı çatlaklar beyaza dönmektedir. Kırmızı renkteki erken dönem çatlaklarında tedavi beyaz renge dönmüş çatlaklara oranla daha kolaydır. Ancak, hiçbir yöntemle çatlakların tamamen tedavisi mümkün olmadığından, esas olan çatlak oluşumunun önlenmesidir.

Çatlak izleri tedavisinde uygulanan yöntemler

Çatlak kremleri ve çatlak yağları

Kakao yağı, badem yağı, zeytinyağı gibi bitkisel yağlar ve E vitamini, hiyalüronik asit,  ile tretinoin (topikal retinoid) gibi maddeler içeren krem ve losyonlar derinin kurumasına engel olarak çatlak önleyici olarak kullanılabilmektedir.

Silikon jel masajı

Silikon jellerle uygulanan masaj seansları ciltteki kolajen düzeyini arttırarak çatlakların önlenmesinde kullanılır. Uzman masaj terapistlerinin uyguladığı bu tedavi yöntemi medikal estetik çözümleri kadar kalıcı olmasa da fiyat açısından daha uygundur.

Lazer

Lazerle çatlaklardan kurtulma işlemi sırasında cilt dokusundaki moleküler bağları kesmek için yüksek enerjili ultraviyole lazer ışığı kullanır ve bu da dokunun parçalanmasına neden olur. Lazerle çatlak temizleme tamamlandıktan sonra, tedavi edilen bölge hızlıca iyileşir ve sorunlu bölgede sağlıklı bir görünüm elde edilir. En çok kullanılan yöntem, karbondioksit fraksiyonel lazer tedavisidir. Bu tedavi yönteminde vücuda gönderilen lazer ışınları sayesinde deride kontrollü hasarlar oluşturularak, sorunlu bölgenin tedavi sürecinin hızlandırılmasıyla ciltteki çatlaklar temizlenir.

Cerrahi müdahale

Estetik karın germe ameliyatı olarak da bilinen abdominopalasti, karındaki yağ dokusunun ve fazla derinin alınması işlemi olmasıyla birlikte, çatlak problemi olan derilerin alınması yöntemi olarak da kullanılır (detaylı bilgi: abdominoplasti).

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling, yani kimyasal çözeltilerle deriyi soyma işlemi çatlak tedavisinde uygulanan yöntemlerden biridir. İşlem sırasında çatlağın yapısına göre hazırlanan kimyasal solüsyonlar pamuk yardımıyla çatlaklar üzerine uygulanarak sorunlu tabakanın soyulması sağlanır. Bu yöntem aynı zamanda cilt pigmentasyonu sorununun giderilmesinde, cilt gençleştirme ve yenileme gibi işlemlerde de uygulanmaktadır (detaylı bilgi: kimyasal peeling).

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon işlemi de kimyasal peelingle aynı prensipte çalışmaktadır. Kimyasal peeling işleminde cildin üzerindeki istenmeyen tabaka kimyasallarla “yakılırken”, mikrodermabrazyon işlemi sırasında sorunlu bölge özel bir spreyle “patlatılır”. Mikrodermabrazyon işlemi genel olarak 1 saat sürmekte ve tam sonuç elde edebilmek adına 5-12 seansa ihtiyaç duyulmaktadır.

Mavi ışık terapisi

Özellikle akne tedavisi için yaygın olarak kullanılan mavi ışık terapisi, zaman zaman çatlakları iyileştirmek için kullanılabilmektedir. Mavi ışık tedavisi çatlaklardan kurtulma konusunda geçici çözümlerden biridir.

Dermaroller

Mikroiğneleme yönteminin kullanıldığı Dermaroller tedavisi de çatlakların giderilmesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Dermaroller, üzerinde bulunan mikro iğneler sayesinde deriye uygulandığında cilt yüzeyinde minik kanallar açar ve çatlak bölgesinde kolajen düzeyini arttırarak sorunlu bölgenin yenilemesini sağlar (detaylı bilgi: dermaroller).


Çatlak ve çatlak tedavisi hakkında merak edilenler


Çatlaklar nasıl geçer?

Göğüs çatlakları nasıl geçer?

Göğüs çatlakları günümüzde badem yağı, kakao yağı gibi bitkisel maddeler kullanılarak geçirilmeye çalışılsa da bu tip uygulamalar ne yazık ki kalıcı olmamaktadır. Göğüsteki çatlakların geçmesi için medikal estetik operasyonlara başvurulması önerilmektedir.

Doğum sonrası oluşan çatlaklar nasıl geçer?

Gebelik boyunca hızlı olarak alınan kilolar derinin esnekliğini kaybetmesine yol açarak çatlak oluşumuna sebebiyet vermektedir. Doğumdan hemen sonra çatlakları gidermede kalıcı çözüm olmayan krem, losyon, bitkisel yağ uygulamaları yapılabilir ancak çatlaklardan tamamen kurtulmak için bir uzmana danışılarak bebeğe ve emzirme sürecine zarar vermeyecek estetik yöntemlere başlanabilir.

Çatlaklar nasıl önlenir?

Çatlakların oluşma nedenlerine göre, çatlakları önleme yöntemleri de değişmektedir. Hormonal ve genetik olmayan faktörler için bir diyetisyene başvurarak sağlıklı ve dengeli beslenme menüleri oluşturulmalı ve fiziksel aktiviteler ihmal edilmemelidir. Hamilelik ve ergenlik gibi süreçlerde fazla kilo alımının önlenmesi, cildin nemli tutulması etkin önlemlerdendir. Hamilelerin C ve E vitamininden zengin beslenmeleri, bol sıvı almaları, cildi nemli tutacak kremlerle cilt masajı yapmaları; doğum sonrasında uygun diyetle yavaş kilo vermeleri önerilir.

Kaynaklar
 • http://www.docshop.com/education/dermatology/body/stretch-mark-removal
 • http://www.top10homeremedies.com/how-to/how-to-get-rid-of-stretch-marks-fast.html
 • https://www.realself.com/stretch-marks-treatment
 • http://www.medicalnewstoday.com/articles/283651.php
 • https://www.harleymedical.co.uk/skin-treatments/stretch-mark-removal
 • http://www.healthline.com/health/stretch-marks

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!