Estetik Güzellik

Çene Estetiği

Yüz güzelliğini sağlayan en önemli bölgelerden biri de çenedir. Yüz hatlarını tamamlayan çene, yüzün ince ya da şişkin görünmesine neden olabilir. Dolayısıyla çeneye yapılan estetik operasyonlar en çok yüz güzelliklerini tamamlamak ve vurgulamak isteyen kadınlar ve erkekler tarafından tercih edilmektedir.  Çene estetiği operasyonları özel kliniklerde ve özel hastanelerde yapılabilmektedir.

Çene estetiği, diğer bir adıyla mentoplasti ameliyatı çeşitleri aşağıdaki gibidir.


Çene ucu estetiği (genioplasti)

Çene ucu estetiği, diğer adıyla genioplasti aşağıdaki uygulamaları kapsamaktadır.

Alt çene geriliği ve alt çenenin önde olması tedavisi

Alt çene geriliği tedavisi (çene uzatma estetiği) ve çene çıkıklığı (alt çenenin önde olması) tedavisi çene kemiği estetik ameliyatı ile yapılmaktadır.

Çene kemiği estetiği

Çene kemiği estetiği öncesi

Bu operasyonlara başlamadan önce çenesinin fazla ileride ya da geride olması sebebiyle yüz estetiği bozulan kişilerin çeneleri analiz edilir. Çene yapısının burun ve yüz ile olan oranı ölçülür ve ideal çene uzunluğu belirlenir.

Çene kemiği estetik ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Ameliyata başlamadan önce hastaya genel anestezi uygulanır.
 2. Çene geri çekme ve uzatma ız içinde gerçekleştirilir.
  • Çeneyi geri çekmek için çene kemiğinin bir kısmı kesilerek çıkarılır. Daha sonra uçlar birbirine özel metal materyallerle sabitlenir.
  • Çeneyi uzatma işlemindeyse çene kemiği kesildikten sonra araya bir kemik parça eklenir.
 3. Yaklaşık 2 saat süren işlemden sonra açılan ameliyat kesiği eriyebilen dikiş ipiyle dikilir. Tüm işlem ağız içinden gerçekleştirildiği için yüzde herhangi bir ameliyat izi kalması söz konusu değildir.

Çene kemiği estetiği sonrası

 • Ameliyattan sonra hasta 1 gün hastanede misafir edilir.
 • Ameliyattan sonra 4-5 gün boyunca kişi yutkunmakta zorluk çekebilir.
 • Operasyonun tamamlanmasından 7-8 gün sonra hasta normal hayatına dönebilir.

Çene tipine göre estetik çeşitleri

Çene küçültme ya da büyütme operasyonları da genellikle ağız içinden yapılan işlemlerdendir. Her iki işleme de çene analiziyle başlanır. Çenenin geri çekilerek ya da ileri itilerek küçültme ya da büyütme ihtimalleri üzerinde durulur. Bu seçenekler hastanın beklentilerine ve yüz yapısına uygun değilse, çene küçültme, diğer adıyla çene törpüleme veya çene büyütme yani çene implantı uygulamaları gerçekleştirilir.

Çene törpüleme ile çene küçültme (daraltma) ve sivri çene estetiği

Çene ucu uzunluğu sebebiyle yüz şeklinden memnun olmayan hem kadın hem erkeklerin yaptırdığı çene törpüleme işlemi, günümüzde özel hastanelerde ve kliniklerde yapılmaktadır.

Çene törpüleme estetiği, diğer adıyla sivri çene estetiği, burun estetiğiyle de birleştirilebilmektedir. Çene törpüleme ameliyatı sırasında yüzün simetrisini korumak için iki işlem birlikte yapılabilmektedir.

Çene törpüleme ile çene küçültme ameliyatı genellikle 2 saat civarında sürmektedir.

Çene törpüleme ile çene ucu ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Ameliyat yapılmadan önce hasta anesteziyle uyutulur.
 2. Ardından çenenin törpülenmesi için hastanın ağız içine bir kesik açılır.
 3. Bu noktadan çeneye ulaşılır ve yüz simetrisine dikkat edilerek özel aletler ile çene törpülenerek küçültülür.
 4. Ameliyat bitiminde açılan kesik erime özelliği olan dikiş ipiyle kapatılır ve hasta bir süre hastanede bakıma alınır.

Çene törpüleme ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrasında yutkunma zorluğu, şişlik, morluk gibi olumsuz durumların yaklaşık bir hafta boyunca devam etmesi normaldir. Bir haftadan fazla süren durumlarda mutlaka bir doktora başvurup iyileşme süreci yakından takip edilmelidir.

Farklı bir durum oluşmadıkça, bu ameliyattan sonra kişi genellikle 1,5 hafta içinde normal hayatına dönebilmektedir.

Çene implantı ile çene büyütme (çene genişletme, çene uzatma)

Çene ucu yüzüne oranla küçük olan kişilerin yüzleri geniş görünmekle birlikte çekici bir görünüme sahip olmalarına da engel olabilmektedir. Bu gibi durumlarda çeneye takılan implantlar çenenin genişlemesini ve yüzle orantılı bir hale gelmesini sağlar. Çene implantı işlemi alt ve üst çeneye uygulanabilir.

Çene implantı nasıl yapılır?

 1. Genel anestezi uygulanır.
 2. Ardından kişinin çene yapısına uygun olan implant, ağız içine açılan bir kesikten geçirilerek çeneye yerleştirilir.
 3. Yerleştirilen implantın dayanıklılığını arttırmak için implant çeneye özel tıbbi vidalarla sabitlenir. Bir başka yöntem olarak da çene altına bir kesik atılarak implant yerleştirilebilir.
 4. İmplant yerleştirildikten sonra kesik estetik bir şekilde kapatılarak yara izi riski minimuma indirilir.

Üst çene ya da alt çene büyütme operasyonu yaklaşık 2 saat sürmektedir.

İmplant ile çene büyütme ameliyatı sonrası

İmplant takılan hasta 1 gün hastanede bekledikten sonra taburcu olur. 1 hafta içinde günlük hayatına dönebilecek kadar iyileşir.


Çene gamzesi (çukuru) estetiği

Kalıtsal olarak çene ortasında V ya da Y şeklinde oluşan çukur çene gamzesi olarak adlandırılmaktadır. Çene gamzesi deri altındaki bağ dokusunun yeteri kadar gelişememesi ve o bölgedeki kasların kısa kalması sebebiyle genetik olarak ortaya çıkmaktadır. Çene gamzesi aslında genetik bir kusur olsa da bazı kişiler söz konusu çene çukurunun kendilerini farklı ve güzel gösterdiğini düşünürken diğer kişiler bu gamzeden kurtulmak için estetik operasyonları tercih edebilmektedirler.

Çene gamzesi nasıl yok edilir?

Çene gamzesinden kurtulmak için ameliyatlı ve ameliyatsız farklı yöntemler bulunmaktadır. Ameliyatsız yöntemler arasında çene dolgusu yer alırken ameliyatlı yöntem olarak çene implantı tercih edilmektedir (detaylı bilgi: çene implantı).

Çene dolgusu

Çene çukurunu (gamzesini) düzeltmek isteyen ancak ameliyat olmayı istemeyen kişiler, geçici bir yöntem olarak çene dolgusundan faydalanabilirler.

Dolgu ile çene gamzesi nasıl yok edilir?

 1. Çene dolgusu yaptıracak hastanın öncelikle dolgu maddesine karşı herhangi bir alerjisinin olup olmadığı test edilir.
 2. Ardından isteğe göre lokal anesteziyle çene bölgesi uyuşturularak dolgu işlemine başlanır.
 3. Yüzdeki farklı estetik operasyonlarda da kullanılan ve hyaluronik asit, sığır kolajeni gibi sağlığa zararlı olmayan maddeler içeren dolgu, çene çukuruna enjekte edilerek çukurun dolması sağlanır.

Dolgu ile çene gamzesi estetiği sonrası

Yaklaşık 20 dakika içinde tamamlanan işlem sonrasında kişi günlük yaşamına hemen dönebilir.

Dolgu ile çene gamzesi estetiği fiyatları

Çene dolgusunun fiyatı diğer çene estetiği operasyonlarına göre daha uygundur. Ancak kalıcı bir yöntem olmadığı için periyodik olarak dolgunun yenilenmesi gerekir.

Daha detaylı bilgi için: hyalüronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu

Çene implantı (çene protezi)

Çene çukurundan kalıcı olarak kurtulmak isteyen kişiler çene implantı ameliyatına başvurmaktadırlar. Çenenin büyümesini ve çenedeki bozukluğun giderilmesini sağlayan çene implantı ya da bir diğer adıyla çene protezi, çene gamzesini doldurmak için de kullanılmaktadır.

Çene implantı yukarıda bahsedildiği gibi, hastaya anestezi uygulandıktan sonra, ağız içinden ya da çene altından açılan kesik ile çene çukuruna yerleştirilir ve tıbbi vida ile sabitlenir (detaylı bilgi: çene implantı).

Çene implantının fiyatı dolguya nazaran daha yüksektir. Ancak çene implantı çıkarılmadıkça ömür boyu rahatlıkla kullanılabilir. (Çene implantı çıkarma işlemi yalnızca uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.)


Köşeli çene – masseter kası estetiği

Köşeli çene erkeklere sert bir görünüm katarken, kadınlarda erkeksi bir görünüme neden olmaktadır. Köşeli çene, aslında çene kemiğinden ziyade, çenenin kenarlarında bulunan kaslardan kaynaklanmaktadır. Çiğneme kaslarının adı olan masseter’ların aşırı gelişmesi çene köşelerini şişkin göstermektedir. Köşeli çeneden hoşlanmayan kadın ve erkekler ameliyat veya botoks yöntemine başvurmaktadırlar.

Çene botoksu

Masseter kasının botoksla tedavisinde, kasın şişkinlik oranına göre uygulanacak botoks hacmi ayarlanır ve kasın şişkin olduğu bölgelere uygulanır. Yaklaşık 15-20 dakika süren operasyon sonucunda çiğneme kasları gevşeyerek şişkinlik azalır ve kişi normal hayatına devam eder. Botoks uygulamasının fiyatı uygundur, ancak periyodik olarak tekrar edilmesi gerekir (detaylı bilgi: botoks).

Köşeli çene ameliyatı

Köşeli çene ameliyatı nasıl yapılır?

Yaklaşık bir saat süren köşeli çene estetik ameliyatının işlem aşamaları aşağıdaki gibidir.

 1. Masseter kasının ameliyatla tedavisinde, diğer çene estetik operasyonlarında olduğu gibi hastaya anestezi uygulanır.
 2. Daha sonra, ağız içine bir kesik atılarak masseter kasının fazla olduğu bölüme ulaşılır.
 3. Buradaki fazla kaslar kesilerek bölgedeki şişkinliğin kalıcı olarak azalması sağlanır.

Köşeli çene estetik ameliyatı sonrası

Hasta bir süre hastanede kontrol altında tutulur. Ameliyattan sonra kişi yaklaşık bir hafta içinde günlük hayatına dönebilir.


Çene estetiği hakkında merak edilenler


Çene kayması ya da yamukluğu nasıl düzelir?

Çene kaymasının ya da çene yamukluğunun birden fazla nedeni ve tedavi çeşidi olabilir. Herhangi bir tedavi uygulanmadan önce, çene kaymasının ya da çenedeki şekil bozukluğunun nedeni tespit edilmelidir. Çene yamukluğu kemik hastalıkları nedeniyle, 20’lik dişin baskı yapması sonucu zaman içinde ya da çeşitli kazalar sonucunda meydana gelebilir. En doğru tedaviye ulaşmak için mutlaka bir diş hekimine başvurulması gerekir.

Çene asimetrisi nasıl düzeltilir?

Çene asimetrisi implant ile düzeltilebilmektedir. Çenede bozukluğa sebep olan bölgenin özelliklerine göre protez yerleştirerek çene asimetrisi düzeltilebilir.

Çene kemiği nasıl belirginleştirilir?

Çene kemiği, çenenin zarif ya da yapılı görünmesini sağlayan en önemli bölgelerden biridir. Çene kemiğini belirginleştirmek için kadınlar genellikle makyaj hilelerine başvururlar. Ancak belirginleştirme işleminin kalıcı olmasını isteyen kadınlar ya da makyajla bu hileye başvuramayan erkekler de çene implantı ile ya da diğer adıyla çene proteziyle istedikleri çene stiline sahip olabilirler.

Çene kası nasıl yapılır?

Çene kası genellikle erkeklerin tercih ettiği ve maskülen görüntülerini arttırmak için önem verdikleri bir bölgedir. Çene kasının hacminin arttırılması yapılan egzersizlerle sonuç vermeyebilir. Bu durumda çene protezlerine ya da çene dolgularına başvurulabilir. Ancak her uygulama her çene boyutu için uygun olmayabilir. Yanlış yapılan uygulamalar, kişiyi olduğundan kilolu gösterme ya da çenenin formunu bozma gibi olumsuzluklara yol açabilir.

Kaynaklar
 • https://www.aafprs.org/patient/procedures/mentoplasty.html
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/chin-surgery
 • http://www.docshop.com/education/cosmetic/face/chin-augmentation
 • http://emedicine.medscape.com/article/839645-overview
 • https://www.consultingroom.com/Treatment/Genioplasty-Chin-Reduction-Surgery
 • https://www.baoms.org.uk/patients/procedures/25/genioplasty_chin_surgery
 • http://www.akronoralsurgerygroup.com/face/genioplasty/
 • http://www.williamsfacialsurgery.com/blog/fixing-cleft-chin
 • http://www.plasticsurgeryportal.com/articles/cleft-chin-surgery
 • http://www.eppleyplasticsurgery.com/masseter-muscle-reduction
 • https://deschamps-braly.com/plastic-surgeon-san-francisco-ca/massetter-muscle-reduction-surgical-non-surgical/
 • https://www.shahfacialplastics.com/procedures/masseter-reduction

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!