Cilt Bakımı Güzellik

Cilt Lekesi Tedavisi

Farklı iç ve dış etkiler sebebiyle ortaya çıkan cilt lekeleri deri üzerinde beyazdan siyaha kadar birçok renkte ve farklı boyutlarda belirebilmektedir. Kansere dönebilecek lekeler olduğu gibi, sadece estetik açıdan rahatsızlık veren lekeler de vardır. Cilt lekelerinin giderilmesi için öncelikle leke çeşidini ve neden oluştuğunu doğru bir şekilde saptamak gerekir.

Leke oluşma nedenleri

  • Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlara maruz kalmanın ve yaşlanmanın sonucu olarak vücutta karaciğer lekeleri, yaşa bağlı lekeler, güneş yanığı lekeleri, güneşten dolayı beliren çiller gibi birçok leke ortaya çıkmaktadır. Vücudun çok fazla ya da çok az melanin üretmesiyle ortaya çıkan lekeler çoğunlukla vücutta en çok güneş gören yerler olan ellerde, yüzde, omuzlarda, kollarda, göğüs dekoltesinde, sırtta ve alında belirir. Bu tip lekelerin bir kısmı kontrol altına alınmadığı takdirde cilt kanserine dönüşebilir.
  • Bununla birlikte vücutta doğuştan var olan cilt lekeleri de bulunmaktadır. Bazı cilt lekeleri de mikroorganizmalar tarafından oluşturulmaktadır.
  • Ciltte bölgesel olarak az ya da çok pigment bulunması olarak da adlandırabileceğimiz cilt lekeleri, hamile kadınlarda ya da gebelik önleyici hap kullanan kadınların vücutlarındaki hormonal değişimden dolayı da ortaya çıkabilir.

Başlıca cilt lekesi çeşitleri

Yaşlılık lekeleri (lentigo)

Derinin uzun süre ultraviole ışınlarına maruz kalması sonucunda bölgesel olarak melanin birikmesiyle oluşur. Açık veya koyu kahve rengindedir. Genellikle yüz, elin sırt kısmı ve ön kol gibi çok güneş gören vücut kısımlarında oluşur. Açık tenli kişilerde daha çok görülür. Yuvarlak, oval  ya da düzensiz şekilli olabilir. Kanserleşmez.

Ben (nevüs)

Cilt rengini oluşturan melanosit adlı hücrelerin lokal olarak artmasıyla oluşur. Leke şeklinde ya da deriden kabarık olabilir. Doğuştan olanların yanında sonradan gelişenler de vardır. İyi veya kötü huylu olabilir. Bazı iyi huylu benler sonradan kanserleşebilir.

Çil

Melanin adını verdiğimiz renk verici maddenin (pigment) artışı sonucu oluşan küçük, kahverengi lekelerdir. Çoğunlukla burun, yanaklar, omuzlar ve kollarda görülür. Renklerinin koyuluğu değişkendir; güneş ışınlarıyla artar, kışın daha soluktur. Sadece estetik sorun yaratır.

Gebelik maskesi (kloazma / melazma)

Çoğunlukla gebelikte, bazen de oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullananlarda görülen ve genellikle kahverengi olan cilt lekesidir. Gebelik sürecinde artan bazı hormonların pigment yapımını artırması sonucunda gelişir. Gebelik bitiminde genellikle kaybolur. Ancak bazen uzun sürer ya da yaşam boyu kalır.

Mantar

Tinea versicolor adlı cilt mantarının nedeni olan bu hastalıkta lekeler genellikle sırt, göğüs, kollarda ve karında gözlenir. Yarattığı renk değişikliği dışında pek fazla belirti vermez. Mantarın örttüğü cilt bölgeleri güneşten etkilenmediği için, bronzlaşan tende açık renkli lekeler oluşturur.


Cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt lekelerinin oluşma nedenleri ve yapıları bir dermatolog tarafından değerlendirildikten sonra genellikle aşağıdaki dört tedavi yönteminden biri ya da birbirleriyle kombine versiyonları uygulanmaktadır.

Kimyasal peeling

Cilt tabakasını yüzeysel ya da daha derin şekilde fenol gibi kimyasallarla soyma yöntemi genel olarak kimyasal peeling işlemi olarak bilinmektedir. Bu işlem sırasında cilt lekelenmesi ve cilt yüzeyinde yaraların oluşması riskine karşı bu teknik uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir (detaylı bilgi: kimyasal peeling).

Lazer tedavisi

Cilt lekelerinden kurtulmanın bir başka yöntemi olarak lazerle tedavi işlemleri yaptırılmaktadır. Cilt lekelenmesine neden olan melanine lazerle dalgalar gönderilmesiyle lekelerin deri rengiyle eşitlenmesi sağlanır. Cilt lekelerinin özelliğine göre lazer makineleri ve seans ücretleri değişiklik göstermektedir. Cilt lekelerini gidermede kullanılan lazer çeşitleri:

Karbondioksit (CO2) lazer

Cilt gençleşmesi için de kullanılan bu lazer tipi sivilce izlerinden oluşan pigmentasyonu, doğum lekelerini, güneş lekelerini temizlemekte kullanılır. Koyu ten renklerine uygun değildir.

Er:YAG lazer

Yüz, el, boyun ve göğüs çevresindeki bölgelerde kullanılır, CO2 lazere göre daha az yan etkisi bulunur ve daha hızlı sonuç verir.

Pulsed dye lazer

Yüze ve vücudun diğer bölümlerinde uygulanır. 3-5 seanstan sonra etkisi görülmeye başlar. Doğum lekelerinde, kılcal damarın bozulmasından dolayı oluşan kırmızı lekelerin ve çatlakların tedavisinde kullanılır.

Nd:Yag lazer

Cilt pigmentasyon sorunlarını gidermede etkili bir lazerdir, aynı zamanda epilasyon ve dövme sildirme işlemlerinde de kullanılır.

Alexandrite lazer

Vücutta oluşan kahverengi lekelerin giderilmesinde kullanılan Alexandrite lazer, güneşin hasar verdiği cilt yüzeylerine uygulanmaktadır. Bu lazer tipi, Nd: Yag lazer gibi epilasyonda ve dövme sildirme işlemlerinde de kullanılır.

Photofacial (IPL)

Cilt pigmentasyonunu düzenlemek amacıyla tercih edilen yöntemlerden biri de yoğun ışık tedavisi olan Photofacial ya da diğer adıyla IPL’dir. Bu işlemin lazer tedavisinden farkı, lazerle uygulama yapılan bölgede bir dalga boyutu ışık kullanılırken, IPL tedavisinden birden fazla dalga boyu kullanılır.

Cilt kremleri ve maskeleri

Hidrokinon, retinoidler, kojik asit ve C vitamini gibi cilt rengini değiştiren bileşenleri içeren kremler ve maskeler cilt tedavisinde bir çözüm olarak kullanılmaktadır.


Cilt lekeleri hakkında merak edilenler


Cilt rengi nasıl açılır?

Cilt rengini açmak için derideki pigmentlerin rengini değiştiren kremler sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak kalıcı bir çözüm elde etmek için kimyasal uygulamalara başvurulması önerilmektedir (detaylı bilgi: kimyasal peeling).

Hamilelikte yüzde oluşan lekeler nasıl geçer?

Öncelikle lekelerin oluşması engellenmelidir. Bu amaçla hamileler uzun süre güneşe maruz kalmamalı, korunmak için yeterli genişlikteki gölgelikli şapka ve dermatoloğun önerdiği bir uv koruyucu krem kullanmalıdır. Uygun lazer tedavileri ve IPL tedavisi, hamilelikte oluşan lekeleri gidermekte etkilidir. Lekelerin anne ve emzirilen bebeğin sağlığını tehdit etmeyecek şekilde yok edilmesi için, uygulama zamanına bir dermatolog tarafından karar verilmesi gerekmektedir.

Kaynaklar
  • http://skinhealthspa.com/skin-pigmentation
  • http://www.medindia.net/homeremedies/skin-pigmentation.asp
  • http://laserandskin.ie/skin-pigmentation/
  • http://www.mirror.co.uk/lifestyle/how-rid-pigmentation-causes-treatments-726579
  • https://www.thevictoriancosmeticinstitute.com.au/detail/skin-pigmentation-treatment/
  • https://www.realself.com/Hyperpigmentation/info
  • http://www.stylecraze.com/articles/types-of-laser-skin-treatments-and-their-benefits/

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!