Cilt Bakımı Güzellik

Cilt Yenileme ve Cilt Gençleştirme

Yaşın ilerlemesi ve derinin güneşin zararlı ışınlarına maruz kalması gibi sebeplerden dolayı cilt giderek parlaklığını ve tazeliğini yitirir. Bu gibi durumlar sağlık açısından bir sorun oluşturmasa da estetik açıdan düzeltilmesi gereken cilt kusurları olarak değerlendirilmektedir. Ameliyatsız cilt yenileme ve cilt gençleştirme seansları sırasında ciltteki sert tabakanın yumuşatılması, cildin sıkılaşması, ciltteki kırışıklıkların, çizgilerin ve lekelerin yok edilerek cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır.


Cilt kusurları

 • Statik kırışıklıklar: Statik kırışıklar yüz hareketlerinden etkilenmeyen ve daimi özellikte olan, sabit kırışıklıklardır.
 • Dinamik kırışıklıklar: Yüz hareketleriyle değişiklik gösteren kırışık tipleridir.
 • Pigmentasyon: Cilt lekeleri olarak da bilinen cilt pigmentasyonuna güneş lekeleri, hormonal lekeler örnek verilebilir.
 • Yara izleri: Akne, ameliyat ya da cildin yaralanması sonucunda oluşan yara izleridir.
 • Vasküler (damarsal) sorunlar: Cildin yüzeyinde görünen genişlemiş kılcal damarlar, küçük parlak kırmızı damarsal benler (cherry hemangioma), şarap lekesi adı verilen ve doğuştan gelen hemanjiomlar.
 • Cilt tonus (esneklik) kaybı: Kolajenin ve elastinin cilt yapısında azalmasından dolayı ortaya çıkan cilt problemidir.

Cilt yenileme ve cilt gençleştirme yöntemleri

Cildin yıpranmış görünmesine ve taze görünmemesine yol açan cilt kusurlarını gidermede ameliyatsız birçok yöntem kullanılmaktadır. Söz konusu yöntemlerden en çok tercih edilenler:

Kırışıklık enjeksiyonları ve dermal dolgular

Anti-aging tedavilerinde de kullanılan kırışıklık giderici enjeksiyonlar ve dermal dolgular, çatlakların, alındaki çizgilerin, gözün etrafındaki kaz ayaklarının, dudak çevresinde oluşan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Kırışıklık enjeksiyonları yalnızca mevcut çizgileri ve kırışıklıkları tedavi etmekle kalmaz aynı zamanda dinamik kırışıklıkları azaltarak yaşlanmanın önüne geçmek için de kullanılır (detaylı bilgi: hyalüronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu).

Dermaroller ile dermaterapi

Dönen bir makaranın üzerindeki mini iğnelerle cilde mikro kanallar açan bir cihazdır. Dermaroller, cilt üzerinden geçerken açtığı mikro delikler sayesinde cildi doğal ve güvenli bir şekilde yenileyip onarırken, daha pürüzsüz, daha parlak, ve daha genç görünümlü bir cilt yaratır. Dermaroller çoğunlukla yoğun sivilce izlerinin tedavisinde ve cilt dokusunun değiştirilmesinde kullanılır (detaylı bilgi: dermaterapi).

Kimyasal peeling

Kimyasal peelingler temel olarak kimyasal ürünlerin kullanımı ile hızlandırılmış deri soyma yöntemleridir. Ciltteki pigmentasyonun giderilmesinde, çizgilerin ve kırışıklıkların azaltılmasında, akne ve yara izi tedavisinde kullanılan farklı kimyasal soyma türleri vardır. Kimyasal peelingler, cildine daha parlak ve daha sağlıklı bir görünüm vermek isteyenler tarafından tercih edilmektedir (detaylı bilgi: kimyasal peeling).

CoolGlide

CoolGlide, yüz damarlarında ve kılcal damarlardan dolayı oluşan cilt kusurlarını tedavi eden lazer teknolojisiyle üretilmiş bir cihazdır. Tüm cilt tiplerinde güvenli bir şekilde kullanılabilir. 3 seans sonunda ciltteki farklılaşma gözle görülür hale gelmektedir.

Deri yüzeyini yenileyici lazerler

Lazer ışınlarıyla gerçekleştirilen deri yüzeyi yenileme işlemleri günümüzde oldukça tercih edilen tedavi yöntemlerindendir. Bu tip lazerler, ciltteki çizgilerin, kırışıklıkların, yara izlerinin, güneşten zarar görmüş bölgelerin ve pürüzlü dokunun giderilmesi konusunda kısa sürede etkili tedavi sunmaktadırlar.

IPL

Yoğun ışık tedavisi olarak da bilinen IPL, özellikle cildin rengini ve dokusunu iyileştirmek için tasarlanmış bir tedavidir. Rosacea, yaşlılık lekeleri, cilt pigmentasyonu, güneş lekeleri gibi cilt kusurlarını gidermekte kullanılır.

Mikrodermabrazyon

Derinin üzerindeki ölü tabakayı soyarak vakumlu sistemiyle ciltten atılmasını sağlayan Mikrodermabrazyon cihazının kullanımı; cansız, akne izli, lekeli veya güneş hasarlı cildi tazelemek için kullanılan yöntemlerdendir. Aynı zamanda cildin kollajen konstrasyonunu arttırarak cildin gençleşmesini sağlar.

Thermage

Thermage, ameliyatsız ve iğnesiz bir cilt sıkılaştırma tedavisidir. Vücuttaki kollajen üretimini hızlandırarak, cilt esnekliğinin kazanılmasında ve cildi gençleştirmekte etkilidir. Thermage aynı zamanda yüz ütüsü olarak bilinen tekniğin de bir diğer adıdır. Yüz ütüsü, ev tipi makinelerle kişisel olarak da gerçekleştirilebilir ancak özel kliniklerde uzman kişiler tarafından yapılan işlemler daha risksizdir ve uygulama yapılan cildin daha sağlıklı bir şekilde gençleşmesi sağlanır.

PRP

Cilt gençleştirme konusunda en popüler uygulamalar arasına giren PRP tedavisi, kişinin kendi kanının santrifüj edildikten sonra yeniden cildine enjekte edilmesi yöntemidir. Kök hücre tedavisiyle farkı; kök hücre tedavisinde hasar görmüş organlara yeni hücre enjekte edilirken, PRP tedavisinde hücre onarımı sürecinde onarımı hızlandıran bir yöntem kullanılmaktadır (detaylı bilgi: PRP tedavisi).

Radyofrekans

Radyofrekans uygulamasında, cilt radyo dalgalarına maruz bırakılır ve oluşan sıcaklık dokuda kontrollü bir hasar yaratır. Bölgenin yeni kolajen ve bağ dokusu üretimi uyarılır. Böylece cilt yüzeyinde gerilme ve sıkılaşma sağlanır. Hassas ciltler için lazerden ziyade radyofrekans  tedavisi önerilmektedir.


Cilt yenileme ve cilt gençleştirme hakkında merak edilenler


Cilt maskeleri cilt yenileme ve gençleştirmede etkili midir?

Cildin kollajen artırımını sağlayan cilt maskeleri, cildin tazelenmesinde ve cilt bakımında kullanılan uygun fiyatlı yöntemlerdendir. Ancak en iyi sonucu alabilmek ve cildin zarar görmemesi için uzman kişiler tarafından yapılan uygulamaların tercih edilmesi önerilmektedir.

Yüzdeki ölü deriler nasıl temizlenir?

Yüzdeki ölü derilerin yapısına ve boyutuna bağlı olarak farklı ameliyatsız işlemler seçilebilir. Kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon ölü derinin temizlenmesinde yararlanılan yöntemlerdendir.

Kaynaklar
 • http://health.usnews.com/health-news/family-health/slideshows/9-top-cosmetic-treatments-for-aging-skin?slide=1
 • https://www.realself.com/question/whats-best-skin-rejuvenation-treatment
 • https://www.theprivateclinic.co.uk/treatments/anti-ageing/skin-rejuvenation
 • http://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/non-surgical/skin-resurfacing-guide/
 • http://www.docshop.com/education/dermatology/facial
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/skin-rejuvenation-and-resurfacing

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!