Cilt Bakımı Güzellik

Dermaterapi (Dermapen)

Dermaterapi nedir?

Dermaterapi; üzerinde mikro iğneler bulunan, Dermaroller, Dermastamp ve Dermapen olarak adlandırılan medikal aletler yoluyla cilt sorunlarını giderme tedavisidir. Aynı zamanda bu tedavi tipi “mikroiğneleme” olarak da bilinmektedir. Mikroiğneleme yoluyla deride açılan minik kanallar, hücrenin yapıtaşı olan kök hücre ekstresinin cilt altına 200 kattan daha fazla geçmesini sağlayarak ciltteki sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadırlar.

Dermaterapinin uygulandığı alanlar

 • Akne ve sivilcelerin oluşturduğu izler
 • Yara izleri
 • Cilt kırışıklıkları
 • Cilt dokusunun ve renginin bozulması
 • Anti-aging işlemleri
 • Cilt yenilenmesi ve gençleştirilmesi
 • Çatlakların giderilmesi
 • Cilt lekelerinin giderilmesi
 • Saç kaybı ve kellik tedavisi
 • Siğil tedavisi

Dermaterapi aletleri

Dermaroller

Dermaroller, deriye uygulandığında üzerindeki çelik ya da titanyum iğneler sayesinde ciltte mikro kanallar açar. Bu işlem derideki kolajen düzeyini arttırarak cildin kendini doğal ve güvenli bir şekilde onarıp yenilemesini; ayrıca, sonrasında kullanılan ilaçların cildin derinliklerine daha kolay ve daha fazla nüfuz etmesini sağlar. Dermaroller ile yapılan dermaterapi sonrasında cilt daha pürüzsüz, daha parlak, daha sağlıklı ve daha genç görünümlü olmaktadır. Dermaroller her cilt tipine uygulanabilmektedir.

Dermaroller üzerinde 0.25mm’den 3mm’ye kadar farklı uzunlukta ve 90-540 adet arasında iğne bulunabilir. Dermaroller’lar tek kullanımlıktır, seans bitiminde imha edilir.

Dermaroller işe yarıyor mu?

Klinik çalışmalar, dermaterapinin cilt üzerinde açtığı mikro kanallar sayesinde 6-8 hafta sonra cildin yenilenmesinde elzem rolü olan kollajende yeterli artış kaydedildiğini ortaya koymuştur. Sorunlu bölgenin yapısına göre uygulanan dermaterapi, ihtiyaç olan seansların tamamlanmasından kısa süre sonra etkisini göstermektedir.

Dermapen ve Dermastamp

Dermastamp ve Dermapen, Dermaroller’la aynı prensipte uygulanmaktadır. Ancak farklı olarak, Dermastamp’te mikro iğneler Dermaroller’daki gibi silindir bir alette değil, damgaya benzer bir alet üzerindedir. Dermapen ise kaleme benzer bir alet olmakta birlikte, içindeki küçük motor sayesinde iğnelerin deriye batma hızının ve derinliğinin ayarlanabildiği bir teknolojiyle geliştirilmiştir.


Dermaterapi seansları

Mikroiğneleme seanslarına başlamadan önce, uygulamanın yapılacağı bölge anestezik özellik taşıyan bir krem ile uyuşturulur. Ardından bölge antiseptik bir solüsyon ile temizlenir ve Dermaroller, Dermastamp ya da Dermapen uygulanır.

Seans sayısı ve sıklığı sorunlu bölgenin genişliğine, özelliklerine ve kişinin iyileşme hızına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin kırışıklıkları giderme amacıyla kullanıldığında 2 haftada bir 8 seans önerilirken, çatlak tedavisinde 5 haftada bir 4 seans yapılması önerilmektedir. Mikroiğneleme seansları fiyat-performans açısından da beklentileri karşılamaktadır.


Dermaterapi hakkında merak edilenler


Dermaterapinin zararları nelerdir?

Dermaterapi sırasında zaman zaman işlemin yapıldığı bölgede ciddi olmayan minik kanamalar görülebilir ancak bu işlemin bilinen ciddi zararları bulunmamaktadır. Dermaroller, Dermastamp ve Dermapen ile uygulanan cilt tedavisi ağrıya yol açmamaktadır. Hatta saç kaybını önleme işlemlerinde kafa bölgesinde bile söz konusu aletler kullanılabilmektedir. Aynı zamanda bu terapi cinsi güneş hassasiyeti yaratmadığından yaz aylarında da rahatça yapılabilmektedir.

Kaynaklar
 • http://dermarollerinfo.com/what-is-dermaroller-treatment/
 • https://www.realself.com/derma-rollers-microneedling
 • http://torontodermatologycentre.com/dermaroller/
 • https://www.theprivateclinic.co.uk/treatments/anti-ageing/dermaroller

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!