Güzellik Zayıflama - İncelme

Diyet

Sağlıklı ve dengeli beslenmek fiziksel olarak fit bir görünüme sahip olmayı sağladığı kadar ruhsal olarak da kendimizi iyi hissetmemizi sağlamaktadır. Sağlıklı yaşam için vücudumuzun ihtiyaçları doğrultusunda dengeli bir diyet listesini takip etmek ve hızlı zayıflama konusunda doğru teknikleri uygulamak adına diyetisyenlere başvurmak oldukça önemlidir. Diyetisyenler tarafından kişiye özel olarak hazırlanan beslenme programları takip edildiği takdirde fit ve sağlıklı görünümün kalıcı olması sağlanmaktadır.

Günümüzde yaş, vücut tipi, kan grubu, ruhsal ve fiziki rahatsızlıklar, yaşam tarzı gibi kriterleri göz önüne alan diyetisyenler, kendilerine başvuran kişiler için birbirinden farklı diyet programları ve diyet menüleri hazırlamaktadırlar. Söz konusu diyet menüleri, gün boyunca alınması gereken kalori sınırları kapsamında oluşturulmaktadır.

Günlük alınması gereken kalori miktarları

 • 2 ila 8 yaş arası çocuklar: 1000-1400 kalori
 • 8 ila 14 yaş arası çocuklar: 1600 kalori
 • 14 ila 30 yaşları arasındaki aktif kadınlar: 2400 kalori
 • 14 ila 30 yaş arası fazla hareket etmeyen kadınlar: 1800-2000 kalori
 • 14 ila 30 yaşları arasındaki aktif erkekler: 2800-3000 kalori
 • 14-30 yaş arası fazla hareket etmeyen erkekler: 2000-2600 kalori
 • 30 yaş üstü aktif erkek ve kadın: 2200-3000 kalori
 • 30 yaş üstü fazla hareket etmeyen kadın ve erkekler: 1800-2200 kalori

Diyet testleri

Kişilerin günlük olarak alması gereken kalori miktarları metabolizma hızlarına ve özel sağlık durumlarına göre değişiklik gösterebilir. En etkili diyet programını saptayabilmek adına diyetisyenler, hastalarından çeşitli ölçümler ve testler isteyebilirler. Söz konusu testlerin arasında aşağıdaki tahliller bulunabilir.

 • Açlık ve tokluk kan şekeri tahlili, insülin testi: Tahlil yaptıran kişilerin şeker hastası (diyabetik) olup olmadığı konusunda bilgiler verir.
 • HDL, LDL, trigliserid, total kolesterol: Kandaki yağ seviyesini gösteren testlerdir.
 • TSH, serbest T3 , serbest T4 (tiroid fonksiyon testleri): Kişilerin metabolizmaları hakkında bilgiler veren testlerdir.
 • ALT, AST (karaciğer fonksiyon testi): Karaciğer hasarı hakkında bilgi veren testlerdir.
 • Üre, kreatinin (böbrek fonksiyon testi): Kişilerin böbrek rahatsızlıkları olup olmadığını saptayan testlerdir.
 • Fe, B12, folik asit, hemogram: Kansızlığı saptayan testlerdir.

Tahliller ve testlerin ardından kişilere özel beslenme programları, ana öğünler, ara öğünler, uzak durulması gereken yiyecekler saptanarak uygun diyet menüleri hazırlanır. Dukan diyeti, İsveç diyeti, Aristo diyeti, Ketojenik diyet gibi farklı isimlerle adlandırılan diyet programlarının uygulamaları, besinleri ve avantajları birbirinden farklıdır.


Söz konusu diyet listelerini internetten okunan bilgilerle oluşturmak, zayıflama sürecinde bir etki yaratamayabileceği gibi sağlık için de tehdit oluşturabilir. Herhangi bir diyet programına başlamadan önce en doğrusu uzman bir diyetisyene başvurmaktır.


Popüler diyet çeşitleri


Dukan diyeti

Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından geliştirilen diyetin ana prensibi düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli öğünler tüketmektir. Dukan diyeti 4 fazdan oluşur. Her aşamanın süresi, kilo verme hızı, cinsiyet, yaş ve başlangıç ​​ağırlığına bağlı olarak değişir.

 1. Diyetin ilk fazı olan “Saldırı Aşaması” 1 ila 10 gün sürer. Bu aşamada neredeyse sadece protein içeren ürünler (kırmızı et, beyaz et, deniz ürünleri, yumurta, yağsız süt ürünleri) tüketilir.
 2. İkinci aşamada diyete sebzeler dâhil edilir.
 3. Üçüncü faz olan “Konsolidasyon Aşaması”nda diyet menüsüne meyve, peynir ve bazı nişastalı ürünler eklenir.
 4. Ardından son faz olan “Stabilizasyon Aşaması”na geçilir. Bu aşamada her türlü sağlıklı besin tüketilebilir ancak haftanın bir günü mutlaka sadece protein tüketilmelidir. Stabilizasyon fazı mümkün olduğunca uzun tutulur hatta diyet bittikten sonra bile bu aşamanın bir yaşam tarzı olması önerilir.

İsveç diyeti

İsveç Diyeti yavaşça metabolizmayı artırır, iştahı azaltır ve sürdürülebilir kilo vermeyi teşvik etmek için sindirimi destekler. Besleyici vitaminler, mineraller, temel proteinlerden oluşan diyet programı kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmış bitkisel çayları da içerir. İsveç Diyeti, zararlı toksinleri vücuttan atar, metabolizmayı hızlandırır ve iştahı bastırarak güvenli, sağlıklı ve hızlı kilo kaybını sağlar. İsveç diyetiyle bir haftada 5 kilo verilebilmektedir.


Ketojenik diyet

Ketojenik diyette az karbonhidrat tüketilerek karaciğerin vücut yağlarını parçalaması ve yağ asidi üretmesi hedeflenir. Ketojenik diyet aynı zamanda kanser, epilepsi, Alzheimer, Parkinson, yüksek tansiyon hastalarının beslenme alışkanlıklarını düzenlemekte de kullanılır.


1000 kalorilik diyet

1000 Kalorilik diyetin amacı, gün içinde fiziksel hareketi kısıtlı olan kişilerin kalori alımını sınırlı tutarak kilo vermelerini sağlamaktır. 1000 kalorilik diyette vücut enerjisi düşer ve %8 yağ yakımı sağlanır.


Alkali diyeti

Alkali diyeti, günümüzdeki beslenme stillerinin vücutta fazla asit üretmesine neden olduğu fikrine dayanarak ortaya çıkmıştır. Alkali diyetin prensibine göre, vücuttaki aşırı asit yağa dönüşmekte ve bu da kilo almaya yol açmaktadır. Vücuttaki yüksek asitlik seviyesi ayrıca osteoporoz, yorgunluk, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Alkali diyetinde amaç, asidi az yiyeceklerin tüketilmesi ve vücuttaki asit seviyesinin sağlığı tehdit etmeyecek ölçüde kalmasını sağlamaktır.


Yunan diyeti (aristo diyeti)

Akdeniz’de yaşayan kişilerin beslenme tarzlarından yola çıkarak hazırlanan özel diyet menüde özellikle zeytinyağı, yoğurt, sebzeler ve balık önemli bir yer tutuyor. Organik ve doğal olan besinlerin tüketilmesi felsefesinin benimsendiği diyette işlenmiş hiçbir yiyecek tüketilmiyor. Kahve ve çayın serbest olduğu Yunan diyetinde ayrıca baharat kullanımı da serbesttir.


Paleo diyeti (taş devri diyeti)

Paleo diyeti olarak da bilinen Taş Devri diyeti yaklaşık 10.000 yıl önce, tarımın gelişmesinden önceki evrede yaşamış ve avcılık-toplayıcılık yapmış olan atalarımızın yeme alışkanlıklarına dayanan bir diyettir. Paleo diyeti, avlanabilen hayvanların etleri, deniz ürünleri, yumurta, fıstık, tohum, meyve, sebze, otlar ve baharatlar gibi toplanabilir gıdaların yer aldığı bir menüyü kapsar. Paleo diyetinde, buğday, süt ürünleri, rafine edilmiş şeker, patates ve tuz gibi besinlerin tüketilmesi yasaktır.


Atkins diyeti

Atkins diyeti, 1970’li yıllarda Dr. Robert C. Atkins tarafından hazırlanmıştır. Kişilerin hızlı zayıflamasını sağlayan diyette karbonhidrat oranı oldukça düşüktür. Atkins diyeti dört farklı aşamadan oluşur ve verilmek istenen kilo hedefine göre diyete herhangi bir aşamadan başlanabilir.


Diyet hakkında merak edilenler


En hızlı kilo verdiren diyet hangisi?

En hızlı kilo verdiren diyet modeli herkes için farklılık gösterebilir; zira bu tarz diyetler metabolizma hızına, vücut tipine, kan grubuna ve yaşa göre değişkenlik gösterebilmektedir. En hızlı ve kalıcı şekilde kilo vermek için diyet programı uzman bir diyetisyene danışılarak hazırlanmalıdır.

Hamileyken diyet yapılır mı?

Hamilelik sırasında kilo vermek için yapılan diyet, annenin vücudundaki demir, folik asit, vitamin ve mineraller gibi önemli besin maddelerini azaltabileceğinden, hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir. Dolayısıyla hamilelik sırasında dengeli bir şekilde kilo almak için bir diyetisyene başvurulması önerilir.

Emziren anneler diyet yapabilir mi?

Emziren annelerin diyet yapmadan önce bebeğin en az iki aylık olmasını beklemeleri önerilmektedir. Her gün bebeğini emziren bir annenin günde 1.500-1.800 kalori alması gerekmektedir. Ayrıca anneler bebeklerini emzirerek günde 500 kaloriye kadar yakmaktadır. Araştırmalar bebeğini sıkça ve 6 aydan uzun süre emziren annelerin kilolarını çok daha rahat verebildiklerini göstermektedir.

Diyet yaparak zayıfladım ancak basenlerim ve göbeğim incelmedi, neden?

Vücuttaki bazı bölgeler yalnızca diyet yaparak incelmeyebilir. Bu tür durumlarda ayrıca fiziksel aktiviteler yaparak sıkılaşma sağlanabilir. Bununla birlikte modern teknolojinin sunduğu bölgesel incelme metotları da kullanılabilir (bkz: zayıflama ve incelme yöntemleri).

Diyet yapıyorum ancak kilo veremiyorum, neden?

Uygulanan diyet programı ve menüsü kişinin metabolizmasına, alerjisi olduğu gıdalara kadar birçok etkene bağlı olarak hazırlanmaktadır. Kişinin bir uzmana danışmadan hazırladığı diyet listeleri ise kilo verilememesine hatta kilo alınmasına bile yol açabilir. Bir diyetisyenle çalışıldığı takdirde, diyetisyen tüm zayıflama ve yağ yakımı süreçlerini yakından takip edebileceği için hedeflenen vücut değerlerine ulaşılmasındaki evrelerde kişileri en doğru şekilde yönlendirmektedir.

Kaynaklar
 • https://intothegloss.com/2017/01/most-popular-diets-2017/
 • https://meuk.atkins.com/
 • http://www.livestrong.com/article/360842-atkins-diet-proportion-fat-protein-on-induction/
 • https://www.freedieting.com/1000_calorie_diet.htm
 • http://www.stylecraze.com/articles/the-1000-calorie-diet-and-menu-for-weight-loss/
 • http://www.health.com/health/gallery/0,,20786451,00.html
 • http://www.rd.com/health/diet-weight-loss/lose-weight-mediterranean-diet/
 • http://guff.com/you-can-lose-10-pounds-in-2-weeks-by-following-the-greek-diet
 • http://blog.slimmingsolutions.com/all/slimmer-lost-12lbs-in-one-week-on-the-swedish-diet/
 • http://www.dukandiet.co.uk/the-dukan-diet/method/food-list
 • http://www.healthline.com/health/balanced-diet

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!