Estetik Güzellik

Dövme Sildirme

Özel bir tür boyanın cilt altına enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen kalıcı dövme, zaman içinde kişinin zevklerinin değişmesinden ya da farklı sebeplerden ötürü vücutta rahatsızlık yaratabilir ve dövmenin tamamen silinmesi istenebilir. İstenmeyen dövmelerden kurtulmak için günümüzde birçok tıp merkezi ve hastanede farklı uygulamalar gerçekleştirilmektedir.


Dövme sildirme yöntemleri

Dövmenin rengine ve boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösteren dövme silme işlemlerinde en çok tercih edilen yöntemler aşağıdaki gibidir.


Lazerle dövme sildirme

Dövme silme uygulamaları arasında etkili sonuç alınan işlemlerden biri lazerdir.

Kalıcı dövmenin doğal yöntemlerle silinmesi günümüzde ne yazık ki mümkün değildir. Dövmeler doğal ve organik boyalarla yapılmış olsa dahi, dövmeden kurtulmak için lazerle ya da cerrahi olarak dövmenin çıkarılması işlemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu tür işlemlerden sonra bile dövme en fazla %90 oranında deriden silinmektedir.

Lazerle kalıcı dövme nasıl silinir?

 1. Lazerle dövme sildirme işleminde, uygulamanın yapılacağı alan lokal anesteziyle uyuşturulur.
 2. Ardından lazerle deri yüzeyine zarar vermeden, deri altındaki dövme mürekkebi pigmentlerine ulaşılır.
 3. Pigmentlerin lazerden gönderilen ışınlarla parçalanması sağlanarak, küçülen boya pigmentlerinin vücut tarafından ayrıştırılarak vücuttan atılması sağlanır.

Lazerle dövme sildirme seanslarının süresi ve fiyatları

Farklı derinlikteki dövmeler farklı dalga boylarıyla tedavi edilirken, dövmenin derinliği ve boyutuna göre lazerle dövme silme seansları 5 ila 15 seans arasında değişkenlik gösterebilir ve seanslar 1,5-2 ay aralıklarla yapılır. Dövme sildirme fiyatları da seans uzunluğuyla doğru orantılıdır.

Kimler lazerle dövme sildirme işlemi yaptırabilir?

Lazerle dövme sildirme işleminde en iyi sonuç açık tendeki koyu renk dövmelerde alınır. Lazer kullanarak dövme sildirme uygulaması ne yazık ki çok renkli ya da açık renkteki dövmelere uygulanamayabilir. Bu sebeple lazer dışında dermabrazyon ya da ameliyatla dövme sildirme işlemlerine başvurulur.


Dermabrazyon (cilt soyma) ile dövme sildirme

Cilt soyma işlemi olarak da bilinen dermabrazyon daha çok yaralı ve pürüzlü cildin düzleştirilmesinde kullanılan bir işlemdir. Ancak lazerin silemediği dövmelerde de son zamanlarda dermabrazyon kullanılmaktadır.

Dermabrazyon işlemi sonrasında deride iz kalabileceği için ve farklı deri komplikasyonlarına yol açabilen riskli bir uygulama olduğundan genellikle en son çare olarak tercih edilir.

Dermabrazyon ile dövme nasıl silinir?

 1. Dermabrazyon’a başlanmadan önce dövmeli bölge soğutularak uyuşturulur ya da bölgeye lokal anestezi uygulanır.
 2. Ardından ucu pürüzlü metal dermabrazyon aletiyle dövme üzerinden geçilerek derinin zımparalanıp dövmenin parçalanması sağlanır.
 3. Zedelenen deri pansuman yapılarak sağlığına kavuşturulur.

Ameliyatla dövme sildirme

Cerrahi Dövme Silme işlemi olarak da bilinen ameliyatla dövme sildirme işlemi küçük dövmelere uygulanır. Bu işlem tek seferde kesin sonuç almayı sağlasa da ameliyat sonrasında iz kalma riski taşımaktadır.

Dövme silme ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat öncesinde dövmenin olduğu bölge anesteziyle uyuşturulur. Ardından bistüri yardımıyla dövmenin bulunduğu deri çıkarılır ve ameliyat kesiği estetik dikişle kapatılır.


Dövme silme kremleri

Dövme silme kremleri, evde dövme sildirmek amaçlandığında akla ilk gelen yöntemlerden biridir. Kimyasal bazlı peeling özellikli asitli maddelerden elde edilen kremin periyodik olarak dövme üzerine sürüldüğünde derinin rengini açarak dövmenin silinmesini sağladığı iddia edilmektedir.

Dövme sildirmek için kullanılan kremlerin ücretleri diğer işlemlere göre daha uygun olsa da, bu kremler sayesinde kesin sonuç almak söz konusu değildir. Aynı zamanda yanlış uygulamalar deriye zarar verebileceği gibi farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu tür kremler kullanılmadan önce mutlaka bir dermatoloğa başvurulması gerekmektedir.


Dövme sildirme hakkında merak edilenler


Kaş dövmesi sildirme

Kaş dövmesi koyu renkte ise lazer ile silinebilir. Aynı zamanda bu dövmeyi silmek için TCA asit bazlı özel solüsyonlar ve kremler kullanılabilir. Ancak cilde ve göze zarar vermemek için bu kremler kullanılmadan önce bir dermatoloğa başvurulması önerilir (detaylı bilgi: dövme sildirme yöntemleri).

Dövme sildirme işlemlerinden sonra iz kalır mı?

Yapılan işleme ve sildirme merkezindeki profesyonelliğe göre dövme sildirmek iz bırakabilir. Söz konusu işlemler arasında iz kalma olasılığı en yüksek olanı cerrahi dövme silme uygulamasıyken, riski en düşük uygulamalardan biri lazerle dövme sildirmedir (detaylı bilgi: lazerle dövme sildirme).

Kaynaklar
 • https://www.sknclinics.co.uk/treatments-and-pricing/laser-tattoo-removal
 • http://www.businessinsider.com/how-does-laser-tattoo-removal-work-2015-6
 • http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/laser-tattoo-removal
 • https://www.luxe-laser.com/tattoo-removal
 • https://www.asds.net/TattooRemovalInformation.aspx

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!