Cilt Bakımı Güzellik

Dudak Bakımı

Dudak bakımı yöntemleri

Olumsuz hava koşulları, zararlı güneş ışınları, yaşlanma, sıvı eksikliği, besin yetersizliği ve hormonal durumlar dudakların canlılığını, yumuşaklığını kaybederek çatlamasına, kırışmasına, sarkmasına, dudak kalınlığında azalmaya sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda dudaklara uygulanabilen ameliyatlı ya da ameliyatsız çözüm yollarına başvurulabilir.

Canlılığını, yumuşaklığını yitirmiş, çatlamış dudaklar için bakım yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Dudak maskesi ve dudak peelingi

Dudak maskesi ve dudak peelingi kuru ve çatlak dudakların tedavisi için uygulanan yöntemler arasındadır. Çeşitli karışımlardan oluşturulan maskeler ile dudaklar nemlendirilerek canlılığını tekrar kazanması sağlanır. Peeling uygulamasında ise ölü deriler uzaklaştırılarak dudaklar daha pürüzsüz ve parlak hale getirilir.

Mikroenjeksiyon

Dudağın canlılığını kazanmasını sağlayan özel karışımlar dudak bölgesine mikroenjeksiyon olarak uygulanır. Yaklaşık 20 dakika süren işlem sonrası kişi günlük hayatına devam edebilir.

CO2 lazer

Dudakta oluşan ölü dokuyu, pürüzlükleri ve yaraları geçirmek üzere CO2 lazer uygulamaları yapılmaktadır. İşlem sırasında CO2 fraksiyonel lazerler, dudağın hasar görmüş bölümüne ışınlar gönderir. Bu sayede hasar görmüş alan buharlaştırılarak eritilir. Dudaktaki sağlam diğer tabakalar sayesinde hasarlı bölüm sağlıklı bir şekilde onarılır.

Dudak bakımı ürünleri ve kremleri

Çatlamış ve canlılığını kaybetmiş dudaklara nemini geri kazandırmak amacıyla piyasadaki dudak kremleri ve maskeleri ekonomik bir yol olarak sıkça kullanılmaktadır. Ancak bu krem ve losyonların geçiremediği çatlaklar ve daha sağlıklı dudaklara sahip olmak için yukarıda bahsettiğimiz yöntemler tercih edilmektedir.

Estetik

Dudakları dolgunlaştırma işlemi ameliyatlı ve ameliyatsız olarak iki farklı seçenekle yapılmaktadır. Ameliyatlı yöntemlerde dudak dolgunluğunun kalıcı olması için silikon yerleştirilirken, ameliyatsız yöntemde çeşitli dolgular dudağa enjekte edilmektedir.

Ameliyatla dudak dolgunlaştırma (dudak implantları)

Dudaklarının inceliğinden şikayet eden kişilerin, kalıcı olarak dudaklarını büyütmede ve dolgunlaştırmada başvurdukları ameliyatlı işlemlerdir. Söz konusu işlemler sırasında en çok Gore-Tex, SoftForm ve AlloDerm markalı silikonlar kullanılır (detaylı bilgi: dudak silikonu)

Ameliyatsız dudak dolgunlaştırma (dudak dolgusu)

Dudaklarının şeklinden rahatsız olan kişilerin kısa sürede istedikleri dudak dolgunluğuna kavuşmalarını sağlayan dudak dolgu enjeksiyonları, oldukça popüler uygulamalardandır.

Mikroenjeksiyon yöntemiyle 30 dakikalık bir işlem sonrasında kişi günlük hayatına rahatlıkla devam edebilmektedir. Ameliyatlı işlemlere göre riski daha az ve fiyatı daha uygun olan ameliyatsız dudak dolgunlaştırma işlemlerinde, aşağıdaki dolgu çeşitleri kullanılmaktadır (detaylı bilgi: dudak dolgusu).


Dudak bakımı hakkında merak edilenler


Dudak kuruluğuna ne iyi gelir?

Dudakların çatlamasını önlemek amacıyla öncelikle kişinin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte düzenli olarak dudak nemlendirmesine devam etmesi önerilir. Tüm bunlara rağmen dudak kuruluğu devam ediyorsa bir dermatoloğa danışılabilir.

Dudak çatlaması için ne yapılmalı?

Bu gibi durumlarda dudak maskesi ve doğal bakım yolları önerilebilir ancak çatlamadan dolayı oluşan yaralar varsa lazer tedavisine başlanabilir.

Dudak üstü kırışıklıkları için ne yapılmalı?

Dudağı germek dudak üstü kırışıklıklarını azaltmakta yardımcı olabilir. Bununla birlikte kırışık giderici IPL ya da lazer tedavileri uygulanması da sonucu kalıcı kılacaktır.

Kaynaklar
  • https://aestheticsjournal.com/feature/treating-lips
  • http://www.docshop.com/education/cosmetic/face/lip
  • http://www.estetikinternational.com/lip-augmentation/
  • http://www.docshop.com/education/cosmetic/face/lip
  • https://www.realself.com/Lip-augmentation/reviews

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!