Estetik Güzellik

Dudak Estetiği

İçindekiler

Dudak estetiği hakkında merak edilen tüm bilgilere bu yazı içerisinde yer verilmiştir. Sağ tarafta yer alan içindekiler kutucuğundaki linklere tıklayarak ilgili başlığa hızlıca ulaşabilirsiniz.

Dudak estetiği hakkında bilinmesi gerekenler

Dudak estetiği ile dudakları dolgunlaştırmak, küçültmek, kaldırmak, düzeltmek, eros yayını belirginleştirmek ve dudak üstü çizgilerini gidermek mümkündür.

Dolgu

İmplant

Dudak estetiği nedir?

İstenen dudak şekline sahip olmak için yapılan uygulamalara dudak estetiği denir. Güzel bir dudak şekli, çekici ve güzel bir yüze sahip olmanın en önemli unsurlarından biridir. İdeal dudak şekli ise kişiden kişiye, kişinin yüz özelliklerine göre değişmektedir. Kişinin yüzüyle orantılı olarak dolgun, simetrik ve pürüzsüz dudaklara sahip olması, hem gülüş estetiğini etkilemekte hem de kişinin özgüveni üzerinde etkili olmaktadır.

Dudak estetiği nasıl yapılır?

Dudak estetiği ile dolgunlaştırma, inceltme, kaldırma, düzeltme, eros yayını belirginleştirme, çizgileri yok etme gibi işlemler yapılır ve istenen dudak görünümü elde edilir. Her bir işlem için farklı yöntemler uygulanır. Linklere tıklayarak her bir estetik işlemin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Dudak dolgunlaştırma / büyütme / kalınlaştırma estetiği

Dudakların dolgunlaştırarak daha çekici görünmek isteyen kişiler, çeşitli dudak dolgunlaştırma yöntemlerine başvurur. Hem üst hem de alt dudağa uygulanabilen teknikler kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Dudak dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak, büyütmek ya da genişletmek için kullanılan geçici ve kalıcı yöntemler aşağıdaki gibidir:

Dudak dolgusu ameliyatsız bir yöntem olup, çeşitli dolgu maddelerinin enjeksiyon yoluyla dudağa verilmesi şeklinde yapılır. Dudak silikonu uygulaması ise ameliyatla gerçekleştirilir. Cerrahi işlemlerden çekinen kişiler daha çok dudak dolgusu yöntemini tercih etmektedir.

Dudak dolgusu

Dudak dolgusu nedir?

Dudak dolgusu, çeşitli dolgu maddeleri kullanarak dudakların hacmini, şeklini ve aynı zamanda yapısını değiştiren bir işlemdir. Alt, üst ya da her iki dudağa uygulanabilen dolgu maddesi enjeksiyonu; dudakların dolgunlaşmasını, asimetri veya şekil bozukluğunun düzeltilmesini, nemlenmesini ve kolajen miktarının artmasını sağlar. Kısa sürede gerçekleştirilen ameliyatsız bir uygulamadır.

Dudak dolgusu halk arasında dudak botoksu olarak da bilinmektedir. Ancak botoks, dudak dolgunlaştırma amacıyla kullanılan bir madde değildir.

Dudak dolgusu çeşitleri

Dudak dolgusunda kullanılabilecek dolgu maddesi çeşitleri 4 tanedir. Hyaluronik asit, yağ ve kolajen, vücutta doğal olarak bulunan maddelerdir. Sentetik dolgu maddesi çeşitleri laboratuvar ortamında üretilir.

 • Hyaluronik asit
 • Yağ
 • Kolajen
 • Sentetik dolgu maddeleri
Hyaluronik asit dudak dolgusu

Hyaluronik asit, dudak dolgunlaştırmada en sık kullanılan dolgu maddesidir. Diğer dolgu işlemlerindeki gibi, dudak ve çevresine topikal anesteziyle uyuşturulduktan sonra, çok ince iğnelerle enjekte edilerek uygulanır. İşlemden hemen sonra günlük hayata devam edilebilir. Yan etkileri genellikle hafif ve kısa sürelidir (detaylı bilgi: dudak dolgusunun yan etkileri).

Hyaluronik asit, dolgunluğun yanında dudağa nem de kazandırır. İnsan vücudunda doğal olarak bulunduğu için güvenlidir ve alerjiye neden olmaz. Hyaluronik asit dudak dolgusunun kalıcılığı 6-12 aydır. Fakat hareketli bir bölge olduğu için dudaktaki kalıcılık süresi biraz daha kısadır (detaylı bilgi: dudak dolgusunun kalıcılığı).

Dudak dolgusunda kullanılan hyaluronik asit dolgu markalarının bazıları şunlardır: Restylane, Restylane-L, Restylane Silk, Juvederm Ultra, Juvederm Volbella, Teosyal Kiss, Belotero Balance, HylaForm, Elevess, Prevelle Silk, Captique.

Hyaluronik asit dolgusu hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: hyaluronik asit dolgusu

Yağ enjeksiyonu ile dudak dolgusu

Yağ enjeksiyonu ile dudak dolgusu, dudakları büyütmek, dolgunlaştırmak ve şekil vermek için sıkça kullanılan yöntemlerdendir. Üst, alt ya da her iki dudağa birden uygulanabilir. Dolgu maddesi olarak kişinin kendi yağı enjekte edildiği için alerjiye neden olmaz.

Dudağa enjekte edilmek üzere kullanılacak yağ dokusu genellikle karın bölgesinden liposuction yöntemiyle alınır. İşlemden geçirildikten sonra (bazen PRP ile birleştirilerek) dudaklara küçük miktarlarda enjekte edilir. Dudağa yağ enjeksiyonu sonrasında yağ hücrelerinin bir kısmı ölür. Yaşamaya devam eden hücre oranı dudaklarda %40 civarındadır ve bu hücreler hayat boyu kalıcıdır. Yağ hücrelerindeki azalmayı karşılamak üzere enjeksiyonlar tekrarlanıp daha fazla dolgunluk elde edilebilir (detaylı bilgi: yağ enjeksiyonu).

Kolajen dudak dolgusu

Kolajen dudak dolgusu yönteminde insan ya da sığır kaynaklı kolajen kullanılır. Sığırlardan elde edilen kolajenin kullanıldığı dolgu maddelerinin alerjik reaksiyon yaratma olasılığı vardır. Sığır kolajeni içeren dolgu maddeleri markaları Zyderm ve Zyplast’dır. İnsan kaynaklı kolajen içeren dolgu maddeleri alerjik değildir. Ancak içerdikleri anestetik madde olan lidokain, bazı kişilerde alerjiye yol açabilir. İnsan kaynaklı kolajen dolgu maddeleri markalarının bazıları Cosmoderm, Cosmoplast, Dermalogen, Cymetra, Autologen, Fascian’dır. Kolajen dudak dolgusu, kalıcılık süresi en az olan dolgu yöntemidir (detaylı bilgi: kolajen dolgu).

Sentetik maddeler ile dudak dolgusu

Sentetik dolgu maddeleri, dudağın yapısında doğal olarak bulunmayan, laboratuvarlarda üretilen maddelerdir. Yan etkilerinin fazla olması nedeniyle dudak dolgusunda fazla tercih edilmez. PMMA (Polymethyl methacrylate), PLLA (Poly-L-Lactic acid) ve kalsiyum hidroksilapatit, sentetik dolgu maddelerindendir. PMMA’nın kullanıldığı ürünlerin içerisinde %80 oranında sığır kolajeni ve %20 PMMA bulunur. İçerdiği sığır kolajeni nedeniyle alerji yapma olasılığı vardır. Bu yüzden kullanmadan önce test yapılması gerekir. PLLA’nın kalıcılık süresi 2 yıldır. Kalsiyum hidroksilapatit ise yarı kalıcı bir sentetik dolgu maddesidir (detaylı bilgi: sentetik dolgu maddeleri).

Dudak dolgusu fiyatları

Dudak dolgusunun fiyat aralığı çok geniştir. Dudağı dolgunlaştırmak için uygulanacak dolgu maddesinin miktarı, dolgu yöntemi (hyaluronik asit dolgusu, yağ enjeksiyonu, kolajen dolgu, vb), dolgu malzemesinin markası (Juvederm, Teosyal, vb.), doktorun popülaritesi gibi pek çok etken fiyatın belirlenmesinde rol oynar. Dudak dolgusu geçici bir uygulama olduğundan, kaç kere tekrar edildiği de dolgu için ödenecek toplam ücreti belirler. Toplam ücret önemseniyorsa kalıcı dudak büyütme işlemleri tercih edilebilir.

Dudakları kalınlaştırmak için yapılacak dolgu işlemine karar verirken mümkünse daha önce bu işlemi yaptıran kişilerle görüşerek ve doktorun uygulamalarına ait fotoğrafları görerek hareket etmek daha doğru olacaktır. En ucuz yerine, en iyi ve kişiye en uygun dolgu yöntemi tercih edilmelidir.

Dudak dolgusu geçici mi, kalıcı mı?

Dudak dolgusunda kalıcılık, kullanılan dolgu maddesi çeşidine göre değişir.

Kolajen ve hyaluronik asit enjeksiyonları geçici dolgulardandır. Kolajen dudak dolgusu kalıcılığı en kısa olan uygulamadır. Ortalama olarak 3 ay sonra tekrarlanması gerekir. Hyaluronik asit dudak dolgusunun kalıcılığı kolajen dolguya göre daha uzundur. Hyaluronik asit içeren Teosyal, Juvederm ve Restylane gibi ürünlerle yapılan dudak dolgusunun kalıcılığı 4 ay ile 1 yıl arasındadır. Hyaluronik asit dolgusunun kalıcılığını üründeki üründeki çapraz bağ yapmış molekül oranı belirler. Bu nedenle en kalıcı hyaluronik asit dudak dolgusu, molekülleri arasında en fazla çapraz bağ bulunan ürünlerle gerçekleştirilir.

Dudakların dolgunlaştırılmasında uygulanan yağ enjeksiyonu, uzun süre kalıcı ya da yarı kalıcı dudak dolgusu olarak adlandırılabilir. Kişinin vücudundan alınarak dudağa enjekte edilen yağ hücrelerinin %40 kadarı, vücuttaki diğer yağ hücreleri gibi yaşamaya devam eder.

Sentetik dolgu maddeleri yarı kalıcı ya da kalıcıdır. Ancak komplikasyonları nedeniyle dudak dolgunlaştırmada tercih edilmez.

Dudak dolgusu acıtır mı?

Her enjeksiyon gibi dudak dolgusu enjeksiyonu da canı acıtır. Ancak dolgu işleminden önce cilde ağrı / acı duyulmasını engelleyen krem sürülür. Ayrıca dolgu maddelerinin içinde de genellikle anestezik madde bulunur. Böylelikle enjeksiyonlar acısız bir şekilde uygulanır. İşlem sonrası dönem de ağrılı değildir ya da çok hafif bir acı verir.

Dudak dolgusu zararlı mı? Zararları nelerdir?

Dudak dolgunlaştırma işlemlerinde kullanılan hyaluronik asit (juvederm, teosyal, restylane, vb.), kolajen (sığır kolajeni hariç) ve yağ, insan vücudunda doğal olarak bulunan maddeler olduğu için bu maddelerle yapılan dolgular zararlı değildir. Sığır kolajeni alerji yapabilir fakat öncesinde test yapılarak olası zararları önlenmiş olur. Kalıcı bir dolgu çeşidi olan sıvı silikonun; vücuda yayılma, hepatit, pnömoni, granülom gibi tehlikeli zararları görülebileceği için kullanımı önerilmez.

Sonuç olarak, güvenilir bir uzman tarafından, steril bir ortamda ve kaliteli malzemelerle uygulandığında dolgu ile dudak estetiği yaptırmak zararlı değildir.

Dudak dolgusu nasıl olmalı?

 • Doğal görünüm sağlamalı.
 • Kalıcılığı uzun süreli olmalı.
 • Vücuda zarar vermemeli.
 • Yan etkisi ve komplikasyonları az olmalı.
 • Kullanılan dolgu maddesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmalı.
 • Dolgu miktarı, kullanılacak madde ve uygulama bölgeleri kişiye özel planlanmış olmalı.

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudak dolgunlaştırmada en sık kullanılan yöntem olan ve yaklaşık yarım saat süren dudak dolgusu aşağıdaki adımlarla yapılır:

 1. Dudak dolgusu işleminden önce dudak ve çevresinin temizliği yapılır.
 2. İşlem sırasında acı duyulmaması için dudaklar topikal (cilt üzerine sürülen) kremle ya da lokal anestezi sağlayan enjeksiyonla uyuşturulur. Ancak dolgu maddeleri genellikle lidokain gibi bir anestezik madde içerdiğinden çoğu zaman lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaz.
 3. Dolgu maddesi, çok ince iğnelerle veya kanülle (ucu küt ince borucuk) dudağa uygulanır. İğne yerine kanül kullanılması morarmanın daha az olmasını sağlayabilir.
 4. Dolgu maddesinin dağılması için doktor tarafından yapılan masajla dudak dolgusu işlemi tamamlanmış olur.
 5. Şişme ve kanamanın engellenmesi amacıyla dudak dolgusu işleminin öncesinde ve sonrasında buz uygulaması yapılabilir.
 6. Dudak dolgusu işlemi sonunda kişi günlük aktivitelerine devam edebilir.

Dudak dolgusu kaç cc (ml) yapılır?

Dudak dolgusunun kaç cc (ml) yapılacağı, dudakların yapısına, büyüklüğüne ve istenen sonuca göre değişir. Çoğunlukla tercih edilen yol, dolgu maddesinin önce az miktarda verilip, daha fazla dolgunluk istenmesi durumunda ek enjeksiyonlar yapılmasıdır. Dudak dolgusu genellikle 1 cc yapılır ve gerek duyulursa arttırılır. Ek enjeksiyonu yapmadan önce, dolgu sonuçlarının sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için 2 hafta beklenmesi önerilir.

Dudak dolgusu iyileşme süreci kaç gün sürer? Dudak şekli ne zaman oturur?

Dudak dolgusu kaç günde iyileşir?

Dolgu sonrası dudaklar çok kısa sürede iyileşir ve bu nedenle çalışan kişilerin sadece hafta sonu tatillerinde bile yaptırabilecekleri bir işlemdir. Dudak dolgusu işlemi sonrası iyileşme sürecinde kişiyi en fazla rahatsız eden yan etki dudaktaki ödemdir. Ödem genellikle 2-3 günde geçtiği için çalışan kişilerin dudak dolgusunu cuma öğleden sonra ya da cumartesi günü yaptırması daha uygun olur. Uygulamadan sonra oluşacak morarma rujla kapatılabilir.

Dudak şekli ne zaman oturur?

Dudak dolgusu sonrası 15 gün içinde dudak şekli oturur.

Dudak dolgusu sonrası

Komplikasyonları (yan etkileri) ve riskleri nelerdir? Nasıl geçer?

Dudak dolgusu sonrası çoğunluğu hafif olan bazı yan etkiler ve riskler görülür. Verilen dolgu maddesiyle ilgisi olmaksızın, her enjeksiyonda görülebilen ve birkaç gün içinde geçen hafif komplikasyonlar ve riskler şunlardır:

 • Sişlik (ödem): Enjeksiyonların yarattığı küçük doku hasarlarına bağlı olarak şişlik oluşur. Dolgudan sonraki ilk iki gün her saat başında 10 dakikalık buz uygulaması ile bu ödemin daha kolay inmesi sağlanır. Gereğinden daha uzun süreli buz uygulaması şişmeyi arttıracağı için 10’ar dakikalık sürenin üzerine çıkılmamalıdır. Uygulama sırasında buz havluya sarılmalı ve cilde doğrudan temas etmesi engellenmelidir.
 • Morarma: İğnenin kılcal damarları yaralaması nedeniyle oluşur. Dudak dolgusu sonrası morarma için herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Morluk genellikle1 hafta içinde kendiliğinden geçer.
 • Kızarıklık: Cilt tahrişine bağlı olarak hafif kızarıklık görülebilir. Genellikle 1-2 gün içinde kaybolur.
 • Kanama: Dudak dolgusunun hemen sonrasında enjeksiyon yerinden hafif kanama olabilir fakat yalnızca birkaç dakika içinde durur.
 • Uyuşukluk, hissizlik: Lokal anesteziye bağlı olarak, dudaktaki uyuşukluk ve hissizlik 1-2 saat devam edebilir.
 • Kuruluk: Hyaluronik asit dolgu maddesi kullanıldığında, bu maddenin suyu çevresindeki dokulardan kendisine çekmesi sonucunda dudaklarda geçici olarak kuruluk görülebilir. İşlem sonrası 2 hafta içerisinde düzelmesi beklenir. Kuruluk hissedilmemesi için bu süre içinde bol su içilmesi ve dudakları nemlendiren krem sürülmesi önerilir.

Daha ciddi komplikasyonlar ve riskler:

 • Uçuk: Dudağa dolgu enjeksiyonu, daha önce uçuk enfeksiyonu geçirmiş kişilerde enfeksiyonun yeniden aktif hale gelmesine neden olabilir. Bu durumu önlemek için uygulama öncesinde uçuk virüsüne karşı ilaç alınması gerekebilir. Eğer uygulama öncesi ilaç alınmamışsa, uçuk enfeksiyonu gelişir gelişmez tedaviye başlanmalıdır.
 • Topaklanma: Çoğu zaman dolgu maddesinin yüzeye yakın olarak enjekte edilmesi sonucu oluşan ve sertlik şeklinde hissedilen topaklar, genellikle kendiliğinden ya da hafif masaj yapılmasıyla kaybolur. Hyaluronik asit enjeksiyonu sonrası gelişen ve 2 hafta sonrasında hala kaybolmayan topaklanma, hyaluronidaz enjeksiyonu ile geçer. Sentetik dolgu maddeleri nedeniyle oluşan topaklanma ise ancak cerrahi olarak ortadan kaldırılabilir.
 • Asimetri: Dolgu maddesinin iki tarafa eşit miktarda uygulanmaması sonucunda oluşur. Eksik tarafa daha fazla dolgu maddesi vererek asimetrinin giderilmesi sağlanabilir. Dudak dolgusu sonrası asimetrinin bir başka çözüm yolu ise şişkin olan tarafın indirilmesidir ancak yalnızca hyaluronik asitin kullanıldığı dolgularda mümkündür. Hyaluronidaz enjekte edilerek hyaluronik asitin bir kısmı parçalanır ve şişlik indirilir.
 • Şekil bozukluğu: Dolgunun yanlış şekilde yapılması nedeniyle şekil bozukluğu oluşabilir.
 • Enfeksiyon: Enjeksiyon yerinde cilt bütünlüğü bozulduğu için, dikkat edilmezse her enjeksiyonda olduğu gibi dudak dolgusu sonrası enfeksiyon gelişebilir.
 • Doku kaybı: Dolgu maddesinin yanlışlıkla damar içine verilmesi sonucu oluşur.
 • Kist: Dolgu maddesinin dudak içinde dağılmadan kalması sonucu oluşur. Hyaluronik asit dolgusu sonrasında gelişmişse kist içerisine hyaluronidaz enjekte edilebilir ya da kesilerek içi boşaltılabilir.
 • Alerji: Hyaluronik asit enjeksiyonunda, dolgu maddesi olan hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunan bir madde olduğu için alerjiye neden olmaz. Ancak enjeksiyon sırasında acı duyulmasını engellemek için dolgu maddesine katılan lokal anestezik madde (lidokain gibi) bazı kişilerde alerji yapabilir. Yağ enjeksiyonunda, kişinin kendi dokusu kullanıldığı için alerji görülmez. Kolajen, eğer sığırdan elde edilmişse (Zyderm, Zyplast) alerjiye yol açabilir. Sığır kolajenine alerji ihtimali %3’tür. İnsan kaynaklı kolajenler (Cosmoderm, Cosmoplast, vb.) ise sadece içerdikleri lidokain nedeniyle alerjik reaksiyon yaratabilir. Sentetik dolgu maddeleri vücuda yabancı maddeler olduğu için alerji ve yabancı cisim reaksiyonu oluşturabilir.

Yapılması, yapılmaması ve dikkat edilmesi gerekenler

 • Masaj: Dolgu işleminin hemen sonrasında dolgu maddesinin uygun şekilde dağılması için doktor tarafından dudağa masaj yapılır. Bundan sonra masaj yapılmasına gerek yoktur.
 • Ağrı kesici kullanımı: Genellikle ağrı kesici gerektirmeyecek kadar hafif bir ağrı hissedilir. İhtiyaç durumunda parasetamol içeren bir ağrı kesici kullanılabilir.
 • Yatış pozisyonu: Baş yukarıda kalacak şekilde dinlenmeli ve uyunmalıdır.
 • Dudak hareketleri: Konuşma, yemek yeme gibi hareketler dolgu maddesinin daha iyi dağılmasını sağlar. Ancak lokal anestezinin etkisiyle dudaklarda uyuşma devam ediyorsa geçene kadar yemek yenmemeli ve sıcak bir şeyler içilmemelidir (yanlışlıkla dudakların ısırılmaması veya ağzın yanmaması için). Ayrıca dolgu sonrası 24 saat süresince öpüşme gibi aşırı dudak hareketlerinden kaçınılmalıdır.
 • Spor: İlk gün yorucu egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
 • Aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalınması: İşlem sonrasında enjeksiyon bölgesinde enfeksiyon gelişmesini önlemek için birkaç gün aşırı sıcak (güneşlenme, solaryum, sauna, hamam gibi) ve aşırı soğuktan kaçınılmalıdır.
 • Makyaj: Uygulamadan sonraki 4-6 saat içinde makyaj yapılırken ruj sürülmemelidir.
 • Nemlendirme: Dudak kurumasının önlenmesi için susuz kalmamaya dikkat edilmeli ve nemlendirici krem sürülmelidir.
 • Dudak dolgusu sonrası 1 hafta alkol, sigara, E vitamini, balık yağı, sarımsak, yeşil çay tüketilmemeli, kan sulandırıcı ve antienflamatuar ilaçlar alınmamalıdır.

Dudak dolgusu sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenlere dikkat etmek, iyileşme sürecinin daha kısa ve rahat olmasını sağlar.

Dudak dolgusu ne kadar dayanır? Etkisi kaç ay sürer?

Dudak dolgusunun etkisinin ne zamana kadar süreceğini belirleyen en önemli unsur kullanılan dolgu maddesidir. Kolajen dolgunun etkisi 3 ay sürer; hyaluronik asit dolgusu ise 4 ay-1 yıl dayanır. Bu sürelerden sonra dolgunun etkisi geçmeye başlar ve dudakların dolgunluğu giderek iner. Enjekte edilen dolgu maddesi miktarı daha fazla olduğunda dudak dolgusu da daha uzun süre kalır. Yağ enjeksiyonunda ise tersine küçük miktarlarda yapılan dolgular hücrelerin canlı kalma ihtimalini, dolayısıyla dayanma süresini arttırır. Yağ enjeksiyonu sonrasında canlılığını yitirmemiş hücreler dudakta ömür boyu kalır.

Sigara içenlerde, aşırı egzersiz yapanlarda, ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalanlarda ve hipertiroidi (guatr) hastaları gibi metabolizması hızlı olan kişilerde dudak dolgusunun etkisi daha kısa sürede geçer.

Dudak dolgusu tamamen erir mi? Nasıl eritilir?

Hyaluronik asit ve kolajen kullanılarak yapılan dudak dolgusu kalıcı bir işlem değildir. Dudağa enjekte edilen bu dolgu maddeleri değişen sürelerde tamamen erir ve dudaklar eski halini alır. Ne zaman eriyeceği, kullanılan dolgu maddesine, markasına, uygulama bölgesinin hareketliliğine, dolgu maddesinin miktarına, kaçıncı kez uygulandığına, kişinin yaşına ve metabolizma hızına göre değişir.

Hyaluronik asit ile yapılan dudak dolgusunda, sonuç istendiği gibi gerçekleşmediğinde ya da kişi karar değiştirdiğinde, dudak dolgusunu eritmek için dudağa hyaluronidaz adlı madde enjekte edilir. Böylece daha önce verilmiş olan hyaluronik asit eritilir ve hyaluronik asit eridikten sonra dudak tamamen eski haline döner. Diğer dudak dolgusu yöntemlerinde dolguyu eritme amacıyla kullanılabilecek bir madde bulunmamaktadır (kolajeni eritmek için kolajenaz maddesi vardır fakat yüze uygulanmaz).

Dolgu maddesi olarak yağ dokusu kullanıldığında, dudaklara enjekte edilen yağın büyük kısmı ilk günlerde erir. Ancak araştırmalar %40 kadarının erimediğini, canlı olarak hayat boyu kaldığını göstermektedir.

Geçici dudak dolgusu eriyince dudaklar eski görünümlerine döner. Kalıcı dudak dolgusunda ise erimeyen maddeler kullanıldığı için yok edilmesi mümkün değildir.

Dudak dolgusu nerede yapılır?

Dudak dolgusunun nerede yapılacağı dolgu maddesi çeşidine göre değişir. Yağ enjeksiyonu, dolgu işlemi öncesinde vücuttan liposuction ile yağ dokusu alınmasını gerektirdiği için sadece hastanelerde yapılır. Hyaluronik asit, kolajen ve sentetik madde dolgularında sadece enjeksiyon işlemi uygulandığından poliklinik şartlarında da yapılır.

Dudak dolgusu yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler

Doktorla görüşme: Dudak dolgusu yaptırmadan önce doktorla yapılacak görüşme sırasında alkol-sigara kullanımı, herhangi bir maddeye alerjinin olup olmadığı, önceki ameliyatlar, geçirilmiş ve mevcut hastalıklar bildirilmeli; istenilen dudak şekli görseller kullanılarak detaylıca anlatılmalıdır.

Doktor ise alternatif dolgu maddeleri ve diğer yöntemler, işlemin olumlu ve olumsuz sonuçları, riskleri, dikkat edilmesi gerekenler, işlemin yapılış şekli ve süresi, maliyeti hakkında bilgi verecektir. Ayrıca daha önce dudak dolgusu yaptıran diğer hastaların fotoğraflarını göstererek nasıl bir fark yaratılacağını açıklayacaktır.

Doktorunuz, üç boyutlu dijital görüntülemeden yararlanarak veya dudaklara serum fizyolojik enjeksiyonu yaparak uygulama sonrasında nasıl bir değişim olacağını gösterebilir. Serum fizyolojik zararsız ve vücut tarafından kolayca emilen bir madde olduğu için, dolgu yaptırmadan önce tasarlanan dudak şeklinin denenmesi amacıyla dudağa enjekte edilmesinde sakınca yoktur.

Son hafta: E vitamini, balık yağı, sarımsak, yeşil çay, gingko, ginseng, sigara, alkol, kan sulandırıcı, antienflamatuar ilaçlar (romatizma ilaçları) kullanılmamalı.

Son gece: Gece yarısından sonra yeme-içme bırakılmalı.

İşlem günü: Makyaj yapılmamalı, takı takılmamalı ve dolgu işleminden önce kontakt lens çıkarılmalıdır.

Dudak dolgusu yaptıranların tavsiye ve yorumları (blog)

Daha önce dudak dolgusu yaptıranların tavsiye ve yorumlarını, samimi anlatımlarıyla kendi ağızlarından dinlemek için aşağıdaki blogları ziyaret edebilirsiniz.

Hamileyken dudak dolgusu yapılır mı?

Hamileyken dudak dolgusu yapılıp yapılmaması gerektiği konusunda kesin bir görüş yoktur. Ancak komplikasyon gelişmesi durumunda alınacak ilaçlar bebeğe zarar verebileceği için her ihtimale karşı hamilelikte dolgu gibi uygulamaların yapılması önerilmez.

Dudak dolgusu … yapar mı?

Alerji: Hyaluronik asit, yağ ve insan kaynaklı kolajen vücutta doğal olarak bulunan maddeler olduğu için alerji yapmaz. Sığır kolajeni ve içerisinde anestezik madde bulunan dolgu maddeleri bazen alerji yapar.

Hissizlik: Enjeksiyonlar sırasında oluşabilecek acıyı önlemek için kullanılan lokal anestetik madde, uygulama sonrasında dudakta birkaç saat süreyle his kaybı yapar.

Ödem: Enjeksiyonun dudak dokusunda yarattığı küçük çaplı hasara bağlı olarak ödem gelişir. Bu ödem nedeniyle dudak, dolgunlaştırılmış halinin %10-15’i kadar daha büyük görünür. Ödem genellikle 2 gün içerisinde iner.

Kanser: Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış dudak dolgusu ürünlerinin kanser yaptığına dair bulgular yoktur.

Dudak silikonu (permalip)

Dudak silikonu nedir?

Dudak silikonu (permalip), çok yumuşak katı silikondan üretilmiş, dudak dokusuyla doğrudan temasının engellenmesi amacıyla özel bir maddeyle kaplı, her dudağa uyacak uzunluk ve kalınlıkta, yüzeyi pürüzsüz bir dudak dolgunlaştırıcı implant çeşididir.

İyi bir dudak implantı, vücut tarafından reddedilmeyen, ayarlanabilen, değiştirilebilen, geri alınabilen, dokunarak hissedilmeyen ve kalıcı özellikte olmalıdır. Ayrıca kolay uygulanmalı, lokal anestezi altında gerçekleştirilmeli ve iyileşme dönemi kısa sürmelidir. Dudak silikonu (permalip), bu özellikleri karşılayan bir implanttır. Zamanla kopma, patlama veya yırtılma gibi deformasyonlara uğramaz. Dudak silikonu FDA tarafından onaylanmıştır.

Dudak silikonu kalıcı mı? Etki süresi ne kadar?

Dudak silikonu, dudak dolgunlaştırmada kullanılan kalıcı bir yöntemdir. Ancak istendiği takdirde, dudak kenarında açılacak küçük bir kesiden, pürüzsüz yüzeyi sayesinde kısa sürede ve kolayca çıkarılabilir.

Dudak silikonu nasıl yapılır?

Dudak silikonu ameliyatı:

 1. Operasyona başlamadan önce dudak ve çevresinin temizliği yapılır.
 2. Ardından dudak bölgesine lokal anestezi yapılır.
 3. Dudak kenarında küçük bir kesi oluşturulur.
 4. Kişinin ihtiyacına uygun ölçülerdeki dudak silikonu, dudak içerisinde oluşturulmuş bir tünelden geçirilerek yerleştirilir.
 5. 20-30 dakikada yapılan dudak silikonu operasyonunun sonunda, kesilen bölge eriyebilen dikiş ipiyle dikilir.

Sıvı silikon enjeksiyonu: FDA tarafından onaylanmayan sıvı silikon, dudak dolgunlaştırmada tehlikeli sonuçlar yaratabilen bir dolgu maddesidir.

Dudak silikonu sonrası

 • Kişi operasyondan bir iki saat sonra normal hayatına devam edebilir.
 • Dudak silikonu ameliyatı sonrası 3-4 gün süren hafif şişlik, kızarıklık ve 1 hafta kadar süren morluk olması normaldir.
 • Dudaklarda yaklaşık 2 hafta süren hassasiyet olabilir ve bu durum yemek yeme veya gülme sırasında kişiyi rahatsız edebilir.
 • Doktor, takılan silikonun daha iyi yerleşmesi için ameliyattan sonra çeşitli dudak egzersizleri yapılmasını önerebilir.

Dudak silikonu fiyatları

Permalip dudak silikonu estetik ameliyatı fiyatları; takılan silikon sayısına (üst dudak, alt dudak veya her ikisine birlikte takılmasına), operasyonun yapıldığı hastaneye, yapan doktorun popülaritesine ve tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. Dudak silikonu kalıcı bir uygulama olduğu için toplam ücret açısından geçici dudak dolgunlaştırma uygulamalarına göre daha uygun olabilmektedir.

Dudak silikonu zararları

Katı silikon (permalip) uygulamasında yabancı cisim reaksiyonu, implantın yer değiştirmesi ve enfeksiyon görülebilir. Ancak bunlar kalıcı zararlar değildir.

Dudak dolgunlaştırmada sıvı silikon kullanımı ise, dudakta granülom adı verilen ve cerrahi olarak tedavi edilmesi gereken doku bozukluğuna, kronik enfeksiyona ve dudakta şekil bozukluğu gibi zararlara yol açabilir.

Dudak silikonu yaptıranlar

Dudak dolgunlaştırma hakkında merak edilenler

Dudak dolgusu mu, silikonu mu, botoksu mu?

Botoks, dudak estetiğinde dolgunlaştırıcı veya dudak büyütme amaçlı kullanılmaz. (detaylı bilgi: botoks)

Dudak dolgusu ile silikon kıyaslandığında ikisinin de birbirinden üstün yanlarının olduğu görülür.

Dudak dolgusunun

Artıları:

 • Dudak hacmi kontrollü olarak artırılır. Dolgu maddelerinin verilmesi sırasında dudak hacmi ve şeklindeki değişiklik her an izlenebilir. İstenen değişiklik gerçekleştiğinde işlem sonlandırılır.
 • Dudak dolgusunun tek seansta uygulanma zorunluluğu yoktur. Dudaklara değişik zamanlarda müdahale edilebilir. Sonuç alana kadar, sonraki seanslarda eklemeler yapılabilir.
 • Yapılan dolgu enjeksiyonu sonrasında silikona göre şişme ve morarma yan etkileri daha azdır.
 • İyileşme süresi çok kısadır.
 • Enjeksiyon bölgesinin cilt üzerine sürülen (topikal) anestezik kremle uyuşturulması yeterlidir.
 • Dudağa şekil vermede daha başarılıdır.
 • Dudak dolgusu daha kısa sürede uygulanır.
 • Sonuçtan memnun kalınmadığında dudaklar hemen (hyaluronik asit kullanıldığında hyaluronidaz enjekte edilerek) ya da 3-4 ay sonra (kolajen kullanıldığında, herhangi bir işlem yapmadan, bekleyerek) eski haline döner.
 • İmplant ile kalıcı dudak büyütmeyi planlayan kişilerde deneme amaçlı kullanılabilir.

Eksileri:

 • Dudak dolgusu geçicidir.
 • Tek seans uygulama maliyeti düşüktür ancak enjeksiyonların tekrarlanması gerektiği için toplam maliyet daha yüksektir.

Silikonun

Artıları:

 • Dudak silikonu kalıcıdır.
 • Başlangıç maliyeti yüksek olsa da uzun vadede daha düşük maliyetlidir.

Eksileri:

 • İyileşme süresi uzundur. Genellikle 2-3 hafta sürer.
 • Dudak silikonunda cerrahi müdahale gerekir.
 • Morarma ve şişme daha fazla olur ve geçmesi daha uzun zaman alır.

Dudak dolgusu ve silikonlu dudak belli olur mu?

Dudak dolgusu veya dudağın silikonla dolgunlaştırılmasının dışarıdan belli olup olmayacağı, kullanılan dolgu miktarına ve dolgu maddesinin yerleştirilme şekline bağlıdır. Abartılı olmayan miktarlarda ve dudak anatomisini bozmayacak şekilde uygulanan dolgular doğal olur ve bu değişikliğin dolgu ile yapıldığı belli olmaz. “Ördek dudak” ya da “iki sosis” şeklindeki dudakların sebebi, kişinin, dolgu yaptırdığının fark edilmesini istemesi veya dolgu işlemini gerçekleştirenin deneyimsizliğidir.

Nasıl anlaşılır?

Dudak dolgusunda nasıl bir dolgu maddesinin uygulandığı, dolgunun miktarı ve uygulandığı  bölge önemlidir. Dudak çizgilerine yapılan enjeksiyonlar, etli kısma yapılan enjeksiyonlara kıyasla çok daha kolay anlaşılır. Aynı şekilde, sert bir dolgu maddesi kullanıldığında ve dolgu maddesi miktarında aşırıya kaçıldığında da dudak dolgusu anlaşılır.

Dudak dolgusu ve silikonu çıkarılabilir mi? Nasıl çıkarılır?

Dudak dolgusunda hyaluronik asit, kolajen, yağ dokusu ve sentetik maddeler kullanılır. Dudağa enjekte edilen bu maddelerin hiç biri geri çekilemez. Hyaluronik asit, hyaluronidaz maddesi kullanılarak hemen eritilebilir ve dudak eski haline getirilebilir. Kolajen, 3-4 ay içerisinde kaybolur. Dolgu maddesi olarak yağ dokusu kullanılmışsa, enjekte edilen yağın önemli bir bölümü canlılığını kaybeder ancak %40 kadarı dudakta kalır. Sentetik maddelerle yapılan dolgular ise kalıcı olduğundan yapılan işlemi geri almak mümkün değildir.

Dudak dolgunlaştırmada başta silikon olmak üzere çeşitli implantlar kullanılır. Bu implantlar istenildiği takdirde çıkarılabilir. Çıkarma işlemi sırasında acı duymaması için kişiye önce lokal anestezi uygulanır. Dudak ve çevresi tamamen uyuştuktan sonra silikon bulunan dudağın kenarında küçük bir kesi açılır. Bu kesiden sokulan pensle silikon ucundan tutularak geri çekilir ve çıkarılır. Kesi dikilerek işlem tamamlanır.

Dudak dolgunlaştırıcı ürünler ve doğal / bitkisel çözümler işe yarıyor mu?

Aşağıdaki dudak dolgunlaştırıcı, büyütücü, kalınlaştırıcı yöntemlerin ve tekniklerin etkileri çok kısa sürelidir. Uzun süreli veya kalıcı bir çözüm aranıyorsa, bu formüller yerine dolgu ve silikon gibi dudak estetiği uygulamalarına başvurulmalıdır.

Alet ve aparatlar: Bardak, deodorant kapağı, kaşık, pompa, şişe, vakum özellikli emzik şeklinde aparat.

Doğal / bitkisel yöntemler: Tarçın, zencefil, bal, bitkisel yağlar (nane yağı, zeytinyağı), organik bitkiler ve meyveler ile hazırlanan kürler, maskeler, tarifler.

Ürünler: Balm, balsam, peeling, jel, krem, serum, sprey, lipstick, likit parlatıcı, ruj, vazelin, vicks.

Egzersizler: Yüz yogası hareketleri, kalem egzersizleri ve dudak masajı.

Dudak estetiği uygulamaları / photoshop programları

Dudak dolgusu, dudak silikonu, dudak küçültme gibi dudak estetiği işlemlerini yaptırmak isteyen kişilerin hayal ettiği dudakları kendi yüzünde görebileceği ve beklentilerini doktora görsel olarak iletebileceği photoshop programları ve uygulamaları bulunmaktadır. Fotoğraflarda dudak büyütme, dolgunlaştırma, kalınlaştırma, küçültme, kaldırma, düzeltme işlemleri yapılarak dudaklar istenen boyut ve şekle getirebilmektedir.

IOS ve Android işletim sistemli telefonlarda kullanabileceğiniz uygulamalara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dudak estetiği yaş sınırı nedir? Kaç yaşında yapılır?

Dudak dolgusu, dudak küçültme, dudak kaldırma gibi estetik amaçlı uygulamaları yaptıracak kişilerin, işlemin gerekliliği ve sonuçları hakkında karar verebilmek için yeterli olgunlukta olması gerekir. Bu nedenle dudak estetiğinin alt yaş sınırı 18’dir. Üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Dudaktaki şekil bozukluklarında, ailenin de onay vermesi koşuluyla 18 yaşından küçük kişilere dudak düzeltme estetiği yapılır.

Yarık dudak ve damak, bebeğin beslenmesini zorlaştıran doğumsal bir deformitedir. Yarık dudak ve damak ameliyatı estetik olarak düzeltme sağlar. Fakat bu ameliyatın yapılmasındaki asıl amaç, dudak ve damağı fizyolojik olarak düzeltmektir. Bu nedenle ameliyat bebeklik döneminde yapılır.

Dudak küçültme / inceltme estetiği

Kalın ve büyük dudaklara sahip olmak her ne kadar birçok kadının hayali olsa da yüzle orantısız şekilde büyük dudaklara sahip olan bazı kişiler dudaklarını küçülttürmek istemektedir. Ayrıca, büyük dudaklar erkeklerde feminen görünüm yarattığı için dudak inceltme estetiği erkekler tarafından da tercih edilir.

Dudak nasıl küçültülür?

Kalın dudaklarını inceltmek ve küçültmek isteyen kişilere, dudak küçültme ameliyatı uygulanır. Bu ameliyat ile alt, üst veya her iki dudak inceltilebilir.

Dudak küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Operasyon öncesinde lokal ya da genel anestezi uygulanır.
 2. Dudağın iç kısmına atılan oval bir kesiden dudağı kalınlaştıran dudak yağı kesilerek çıkarılır.
 3. Kesilen kısım eriyebilen dikiş ipiyle dikilir ve dudakta iz kalmaz.
 4. Yaklaşık 35-40 dakika süren operasyonun ardından hasta aynı gün taburcu edilir.

Dudak küçültme ameliyatı sonrası

 • İlk 24 saat dudak ve çene hareketleri kısıtlanmalı; yemek yerken ve bir şey içerken dikkatli olunmalıdır.
 • Ameliyattan sonra dudaklarda şişlik ve morarma olması normaldir. Ancak bu durumun 1 hafta -10 gün içinde geçmesi gerekir.
 • Dikişler 7-10 gün içinde erir. Erimeyen iplik kullanıldıysa dikişler 1 hafta sonra alınır.
 • Dudak inceltme ameliyatının nihai sonucu birkaç hafta sonra görülür.

Dudak küçültme fiyatları

Dudak küçültme ameliyatının fiyatları; ameliyatın yapıldığı hastaneye, doktorun yetenek ve popülaritesine göre değişiklik göstermektedir.

Ameliyatsız yöntemler ile dudak küçültülür mü?

Dudakların ameliyatsız olarak; egzersizler, hareketler ve kremler ile doğal yolla küçültülmesi mümkün değildir. Ancak ruj sürerek, makyajla kapatarak dudaklar küçük gösterilebilir.

Dudak kaldırma estetiği

Dudak nasıl kaldırılır?

Dudak kaldırma estetiği kapsamında üst dudağı kaldırma ve dudak kenarlarını kaldırma işlemleri yapılmaktadır. Dudak kaldırma yöntemleri aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

Üst dudak kaldırma (lip lift)

Yaşlanmayla birlikte hyaluronik asit ve kolajen azalmasına bağlı olarak burun ile dudak arasındaki kısmın aşağı doğru sarkması, üst dudağın ağız içine doğru kıvrılıp ince görünmesine neden olur.

Dudak kaldırma estetiği olarak da bilinen lip lift işlemi, hem üst dudağı büyük göstermek hem de burun ile üst dudak arasındaki mesafeyi kısaltıp dudağı kaldırarak daha çekici bir görünüme sahip olmak için yaptırılmaktadır. Lip lift işlemi, ameliyatla ya da iple asma (boca dudak ipi estetiği) yöntemiyle ameliyatsız olarak gerçekleştirilebilir.

Üst dudağın kaldırılması, dudak kenarlarının daha aşağıda görünmesine ve böylece mutsuz yüz ifadesinin oluşmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek için ek olarak iple dudak kenarı kaldırma işlemi yapılabilir.

Dudak kaldırma operasyonu

Dudak kaldırma operasyonu nerede yapılır?

Basit bir operasyon olduğu ve lokal anestezi ile yapılabildiği için ameliyathane şartları gerekmez, poliklinik şartlarında da yapılır.

Dudak kaldırma operasyonu nasıl yapılır?

 1. Dudakların ne kadar kaldırılmak istendiğine karar verilir.
 2. Operasyona başlamadan önce lokal anestezi yapılır.
 3. Burnun hemen altına küçük bir kesi atılır.
 4. Bu kesiden üst dudak yukarı doğru kaldırılır ve fazla deri kesilerek çıkarılır.
 5. Dudak kesisi kendiliğinden eriyebilen dikiş ipiyle dikilir.
 6. Operasyon 45 dk – 1 saat sürede tamamlanmış olur.

Dudak kaldırma operasyonu sonrası

Operasyon sonrasında hafif şişlik oluşması normaldir. 7-10 gün içinde kesi iyileşir ve şişlik ortadan kalkar. Dikiş burnun hemen altına atıldığı için görülmez, genellikle de birkaç ay sonra kaybolur.

Dudak kaldırma operasyonu fiyatları

Dudak kaldırma operasyonu fiyatları, diğer operasyonlarda olduğu gibi, operasyonun yapıldığı hastaneye, doktorun tecrübe, beceri ve popülaritesine göre değişir. Ayrıca, burun ameliyatıyla birleştirildiğinde daha farklı bir fiyatlandırma yapılır.

İple asma (boca) yöntemi ile dudak kaldırma

Kadınların erkeksi ve daha yaşlı görünmesine neden olan dudak ile burun arasındaki uzun mesafe, iple asma yöntemiyle de daraltılabilir. Bu yöntemde kullanılan BOCA markalı özel ipliklerin özelliği dikenli yapıya sahip olmasıdır. Bu sayede iplik çevre dokulara daha iyi tutunur ve cildin canlanmasını sağlayan hyaluronidaz, fibrin ve kolajen üretimini arttırır.

İple asma yöntemi ile dudak nasıl kaldırılır?

İşlem öncesinde lokal anestezi uygulanır. İplik burun bitimiyle dudağın üst kısmı arasına yerleştirilir. İstenilen kısaltma sağlandığında ipliğin iki ucu çevre dokulara sabitlenir. İşlem 30-90 dakika sürer.

İple asma yöntemi ile dudak kaldırma sonrası

Nihai sonuç 1 ila 3 hafta sonra görülür. Sonuçtan memnun kalınmazsa iplikler ayarlanabilir ya da çıkarılabilir. İplikler 2,5 – 3 yılda erir fakat işlemin sağladığı hyaluronidaz, fibrin ve kolajen üretimi sayesinde dokunun dolgunluğu ve canlılığı devam eder.

Dudak kenarlarını kaldırma

Dudak kenarlarının aşağıya doğru sarkık olması mutsuz bir yüz ifadesine ve yaşlı görünüme neden olur. Daha genç ve gülen yüz ifadesine sahip olmak için; botoks, dolgu veya iple asma yöntemiyle dudak kenarlarını kaldırma estetiği yaptırılmaktadır.

 • Botoks: Dudakların her iki yanında, dudak köşelerini aşağı doğru çeken “depressor anguli oris” adı verilen kaslar bulunur. Botoks enjeksiyonu yapılarak bu kasların geçici olarak kasılması engellenir. Yaklaşık yarım saat içinde tüm işlem tamamlanır. Geçici bir yöntem olduğu için aralıklarla tekrar edilmesi gerekir (detaylı bilgi: botoks).
 • Dolgu: Dudak köşeleri, dolgu enjekte edilerek yukarı kaldırılır. Botoks gibi kısa süren bir işlemdir ve etkisi geçtiğinde tekrar edilmesi gerekir (detaylı bilgi: dudak dolgusu).
 • İple asma yöntemi: Dudak köşeleri eriyebilen BOCA iplikleri ile yukarı doğru asılır. Etkisi yaklaşık 3 yıl sürer ve istendiğinde tekrarlanabilir.

Dudak kaldırma estetiği yaptıranlar

Evde dudak kaldırma egzersizleri işe yarıyor mu?

Evde uygulanan dudak kaldırma egzersizleri ve yüz yogası hareketleri ile dudakların ve dudak kenarlarının kaldırılması mümkün değildir (detaylı bilgi: dudak kaldırma yöntemleri).

Eros yayı dudak estetiği

Dudakta eros yayı nedir?

Eros yayı, üst dudakta bulunan M şeklindeki kıvrımdır. Eros yayına benzediği için bu ismi almıştır.

Üst dudak kontürünü ve üst dudağın orta kısmında yer alan çukurluğu belirginleştirmek için yapılan estetik operasyonlara eros yayı estetiği (aşk yayı estetiği) adı verilir.

Eros yayı dudak estetiği nasıl yapılır?

Eros yayı estetiği dolgu ya da implant kullanılarak yapılır.

 • Dolgu: Lokal anestezinin ardından dudaktaki eros yayını belirginleştirecek şekilde dolgu enjeksiyonu yapılır. Dudak şeklinin korunması için belirli periyotlarla dolgu işleminin tekrar edilmesi gerekir (detaylı bilgi: dudak dolgusu).
 • İmplant: Lokal anestezi uygulandıktan sonra dudak köşelerinin iç kısmına küçük kesiler atılır. Silikon implantlar, kesilerden dudak içine yerleştirilerek eros yayı görünümü elde edilmiş olur. Kesiler eriyebilen dikiş ipleri kullanılarak dikilir ve operasyon tamamlanır (detaylı bilgi: dudak silikonu).

Eros yayı dudak estetiği fiyatları

Eros yayı estetiği fiyatları; uygulanan yönteme, kullanılan malzemeye, doktora ve hastaneye göre değişiklik gösterir. Dolguyla eros yayı estetiğinin fiyatı implanta göre düşük olsa da tekrarlanması gereken bir uygulama olduğu için toplam maliyeti daha yüksektir.

Eros yayı dudak estetiği yaptıranlar

Dudak düzeltme (dudak yamukluğu / eğriliği / asimetrisi estetiği)

Dudakların kalın ya da inceliğinin dışında, dudak şeklinin yamuk, eğri ya da asimetrik olması da yüz güzelliğini etkilemektedir.

Dudak yamukluğu neden olur?

Dudak yamukluğu, genetik nedenlerle veya geçirilen kaza ya da rahatsızlıklar sonucunda oluşabilir.

Dudak yamukluğu nasıl düzeltilir?

Dudak yamukluğunun nedeni çöküntülerse bu kısımları düzeltmek için dudak silikonu veya dudak dolgusu uygulaması yapılabilir. Şişkin kısımları düzeltmek için ise dudak inceltme operasyonuna da başvurulabilir. Çöküntü veya şişkinlikten kaynaklanmayan eğrilik ve doku kaybı gibi şekil bozukluklarını düzeltmek için cerrahi tedavi yapılır. En uygun tedavi yöntemine muayene sonucunda karar verilir.

Dudak çizgisi (dudak üstü çizgileri) estetiği

Burun ile üst dudak arasındaki bölgede hyaluronik asit, kolajen ve yağ dokusunun azalmasına, fazla mimik kullanımına ve güneş ışınlarına maruz kalınmasına bağlı olarak dikine çizgiler oluşur. Kişiyi yaşlı gösteren ve çok sigara içilmesiyle artan bu çizgilere “sigara çizgileri” de denir.

Dudak üstü çizgilerinin ortadan kaldırılması için dolgu, botoks ve cilt yenileme yöntemleri uygulanır. Genellikle bu yöntemlerden iki ya da üçünün bir arada kullanılması tercih edilir. Çünkü tek başına dolgu uygulanması ördek dudağa; tek başına botoks uygulanması mimik kaybına ve sarkmaya neden olabilir. Cilt yenileme işlemleri ise derin kırışıklıklarda tek başına yeterli olmaz.

Dudak çizgisi estetiği uygulamaları 1 saat içerisinde tamamlanır ve hemen sonrasında kişi günlük hayatına devam edebilir. Botoks ve dolgu geçici uygulamalar olduğu için aralıklı olarak tekrarlanması gerekir.

Yarık (tavşan) dudak ve yarık damak estetiği

Yarık dudak ve yarık damak nedir? Neden olur?

Yarık dudak ve yarık damak deformiteleri; bebeğin beslenmesini, dolayısıyla gelişimini ve sağlığını etkileyen doğumsal (anne karnında oluşan) rahatsızlıklardır. Aynı zamanda akciğer ve kulak enfeksiyonlarına, konuşma ve diş problemlerine neden olurlar. Dudak yarığı ve damak yarığı tek başına olabileceği gibi bir arada da görülebilir. Bu deformitelere her bin bebekten birinde karşılaşılır. Yarık dudak, “tavşan dudak” olarak da anılmaktadır.

Yarık dudak ve yarık damağın nedeni çevresel etkenler ve genetiktir. Annenin sigara kullanması, aldığı ilaçlar (epilepsi, akne, eklem iltihabı ve sedef tedavisinde kullanılan ilaçlar), bazı kimyasallara maruz kalması, gebeliğin 1. döneminde kızamıkçık geçirmesi, vitamin eksikliğinin olması çevresel sebepler arasında sayılabilir.

Yarık dudak ve yarık damak tedavisi nasıl yapılır?

Yarık dudak ve damak tedavisi sadece ameliyat ile, genel anestezi altında yapılır. Bitkisel, doğal yöntemler ile çözüm bulunması mümkün değildir.

Her iki ameliyat öncesinde de bebeğin ebeveynine onam formu imzalatılır. Bu şekilde ameliyatı yapacak doktora yetki verilmiş olur.

 • Yarık dudak ameliyatı: Dudak yarığı her zaman burundaki şekil bozukluğuyla birlikte olduğu için ameliyattaki amaç, dudak yarığını tamir etmenin yanında dudak ile burun arasındaki bölgenin ve burnun düzeltilmesidir.
 • Yarık damak ameliyatı: Yarığın iki tarafındaki dokular, alttaki kemiğin dış zarını da içerecek şekilde ortaya doğru kaydırılarak birleştirilir.

Yarık dudak ve damak ameliyatı ne zaman yapılır?

Yarık dudak ameliyatı doğumdan sonraki 6 ay içerisinde doktorun tercih ettiği herhangi bir zamanda yapılabilir. Yalnızca damak yarığı olan bebeklerde ise ameliyat genellikle 9-18 ay içinde yapılır. Ameliyat zamanına kadar beslenmeyi kolaylaştırmak için ağız içine bazı aparatlar takılır. Bu deformitelerde özel biberon kullanılarak da beslenmenin kolaylaşması sağlanır.

Yarık dudak ve damak ameliyatı kaç saat sürer?

Ameliyat süresi deformitenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir ve ortalama 2-3 saat sürer. Deformitenin büyüklüğü, ameliyat fiyatını da etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Yarık dudak ve damak ameliyatı sonrası

Yarık dudak ameliyatı sonrasında bebek geceyi hastanede geçirir ve ertesi sabah taburcu edilir. Beslenmesi oturtularak ve kaşık yardımıyla yapılır. Yaranın temiz ve kuru tutulması sağlanmalıdır.

Yarık damak ameliyatı sonrası bebeğin iyileşme süreci ve bakımı daha zordur. Ağız içi kanama hava yolunda tıkanmaya sebep olabileceği için aile dikkatli olmalıdır. Bebek ilk 2-3 gün sıvı ve parçacıksız gıdalar ile beslenmelidir.

Yarık dudak ve damak ameliyatları genellikle estetik ve fizyolojik olarak tam bir düzelme sağlamaz. Dudak ameliyatlarında yara izi ve burunda şekil bozukluğu kalır. Ergenlik döneminin bitiminde yara izi ve şekil bozuklukları estetik operasyonlar ile onarılır. Yarık damak ameliyatı sonrasında ise damak tam olarak kapanmayabilir ve damak protezi kullanılması gerekebilir.

Yarık dudak ve damak ameliyatı yapan doktorlar ve hastaneler

Yarık dudak ve damak ameliyatlarının yapan doktorlar plastik cerrahi uzmanlarıdır. Ancak ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanının da desteği gerekir. Tedaviye ortodonti, kulak burun boğaz ve çocuk hastalıkları uzmanı da dahil olabilir.

Yarık dudak ve damak gebe ultrasonunda belli olur mu? Ne zaman belli olur?

Yarık dudak ve damak, gebeliğin 8-12. haftalarındaki bir gelişim bozukluğuna bağlı olarak oluşan deformitelerdir. Bebeğin yarık dudaklı bir şekilde doğup doğmayacağı gebe ultrasonunda belli olur. Çoğunlukla hamileliğinin ikinci döneminin sonlarına doğru ultrason muayenesine giren anne adayları, bebekte yarık dudak deformitesinin olup olmadığını öğrenebilirler. Bebeğin anne karnındaki duruşu, amniyon sıvısının miktarı ve yarığın derecesi, deformitenin ne zaman saptanabileceğini etkiler.

Kaynaklar
 • https://www.fda.gov/medicaldevices/productsandmedicalprocedures/cosmeticdevices/wrinklefillers/default.htm
 • https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-lip-augmentation
 • https://www.allure.com/story/lip-reduction-new-plastic-surgery-trend
 • http://www.ghsplasticsurgery.com/dermal-fillers.php
 • http://www.avenueplasticsurgery.com.au/face-procedures/lip-enhancement
 • https://www.realself.com/question/difference-types-lip-lift-surgery

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?

[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!