Estetik Güzellik

Elmacık Kemiği Estetiği

Elmacık kemiği yanak bölgesinde bulunur ve yüz hatlarının belirlenmesini sağlar. Hem erkek hem de kadınlar için çekici bir yüzde dikkati ilk çeken noktalardan olan elmacık kemiği özellikle kadınlar için ayrı önem taşımaktadır. Yüz profilinin belirlenmesi konusunda da çene, burun ve elmacık kemiği baz alınmaktadır.

Elmacık kemiği estetiği çeşitleri

 • Elmacık kemiği büyütme
  • Elmacık kemiği dolgusu ve yağ enjeksiyonu
  • Elmacık kemiği implantı (silikonu)
 • Elmacık kemiği küçültme

Elmacık kemiği estetiği ameliyatları çene, çene törpüleme ve yanak estetik ameliyatları ile birleştirilerek yapılabileceği gibi tek başına da yapılabilmektedir.


Elmacık kemiği büyütme

Makyajla elmacık kemiklerini çıkık ve dolgun göstermek mümkün olabilir. Ancak elmacık kemiklerinin yeterince çıkık olmamasından şikayet eden ve bu durumu uzun süreli ya da kalıcı olarak değiştirmek isteyen kişiler günümüzde çeşitli estetik yöntemlerine başvurmaktadır.

Elmacık kemiği büyütme yöntemleri

Elmacık kemiği dolgusu ve yağ enjeksiyonu

Elmacık kemiğini ameliyatsız ve geçici olarak büyütmek isteyen kişilerin ilk başvurduğu yöntemler elmacık kemiği dolgusu ve yağ enjeksiyonudur. Bu işlemlerin bir seansı genellikle 20 dakika civarında sürmektedir.

Elmacık kemiği dolgusu ve yağ enjeksiyonu nasıl yapılır?

 1. Öncelikle kişinin yüz tipine ve hatlarına göre elmacık kemiklerinin ne kadar dolgun durması ve belirginleştirme yapılması gerektiğine karar verilir.
 2. Elmacık kemiğinin olduğu bölgeyi büyütmek için gerçekleştirilecek sentetik dolgu ya da yağ enjeksiyonu işleminden önce yanaklara anestezik özelliği olan bir krem sürülür.
 3. Ardından kişinin kendi vücudundan alınan yağ grupları ya da hyaluronik asit dolgusu ile elmacık kemiğinin üzerine mini enjeksiyonlar yapılır.

Detaylı bilgi: hyaluronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu

Elmacık kemiği dolgusu ve yağ enjeksiyonu sonrası

 • Dolgu ve yağ enjeksiyonu sonrasında kişi bir iki saat içerisinde normal hayatına dönebilmektedir.
 • Elmacık kemiği dolgusu ve yağ enjeksiyonun kalıcı değil, geçici çözümler olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla söz konusu enjeksiyonun yaklaşık 10 ayda bir tekrar edilmesi gerekmektedir.

Elmacık kemiği dolgusu ve yağ enjeksiyonu fiyatları

Elmacık kemiğinin istenilen boyuta ulaşması için birden fazla seans düzenlenmesi gerekebilir. Dolgu ve yağ enjeksiyonu fiyatları da bu doğrultuda değişebilir.

Elmacık kemiği implantı (silikonu) ameliyatı

Elmacık kemiğini kalıcı olarak dolgunlaştırmak ve büyütmek isteyen kişiler, ameliyatlı bir yöntem olan implant (silikon) yerleştirilmesini tercih etmektedirler. Bu işlemin, dolgu işlemlerine göre kalıcılığı daha uzun sürmekte ve fiyatı genellikle daha yüksek olabilmektedir.

Elmacık kemiği implantı aynı zamanda yanak implantı ya da yanak büyütme operasyonu olarak da adlandırılır (detaylı bilgi: yanak implantı).


Elmacık kemiği küçültme

Dolgun bir elmacık kemiği her ne kadar istenilen bir özellik olsa da, bazı durumlarda bu bölgenin fazla dolgun olması kişiyi olduğundan şişman gösterebilir. Aynı zamanda şişkin elmacık kemikleri, yüzü geniş olmayan kişilerde yüz oranını ve profil görüntüsünü bozabilir.

Elmacık kemiğini olması gereken boyuta getirmek için yanak yağları alınabilir. Bichat yağ yastıkları adı verilen yağ kümelerinin kısmen çıkartıldığı bu operasyon, ayrıca yanak inceltme ya da Hollywood yanağı olarak da bilinmektedir (detaylı bilgi: yanak inceltme estetiği).


Elmacık kemiği estetiği hakkında merak edilenler


Elmacık kemiği dolgunlaştırma ve belirginleştirme egzersizleri veya hareketleri var mıdır?

İnternette ameliyat ya da estetik operasyonlara başvurmadan elmacık kemiği şekline kavuşmak isteyen kişilere yönelik egzersiz videoları bulunmaktadır. Bu tür videoları çeken kişilerin takipçi sayıları yüksek olsa da verdikleri bilgiler bilimsel bir dayanak taşımamaktadır. Elmacık kemiği genişliğinin deri altındaki unsurlardan kaynaklanması sebebiyle cerrahi ya da estetik işlem dışında yapılan uygulamalar efektif değildir.

Elmacık kemiği nerededir?

Elmacık kemiği göz çukurunun altından başlayarak üst dişlerin başladığı noktada biten, burun ile şakak noktası arasında uzanan çıkıntılı bir kemiktir. Elmacık kemiği bu alandaki bölgenin korumasını sağlamakla görevlidir.

Kaynaklar
 • http://www.medhalt.com/procedure/cheekbone-surgery
 • https://www.wellnesskliniek.com/en/plastic-surgery/cheekbones
 • http://www.drchugay.com/procedures/facial-rejuvenation-plastic-surgery/cheek-sculpting-surgery-cheek-augmentation-surgery/

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!