Cilt Bakımı Güzellik

Epilasyon

Epilasyon nedir?

Epilasyon: Lazer epilasyon (Alexandrite, Diode / Ütüleme / Buz Lazer, Nd:YAG), iğneli epilasyon, IPL (foto epilasyon) gibi yöntemler kullanarak yüz ve vücuttaki istenmeyen tüyleri köküyle birlikte alma işlemine epilasyon denir. Etkisi uzun süreli, bazen de kalıcıdır.

Depilasyon: Sıcak ağda (sir ağda), soğuk ağda (ağda bantları), ılık ağda (şeker ağda), depilasyon makinesi, epilatör, cımbız, ip kullanılarak kılların kökünden alınmasına depilasyon denir. Bu tanım yabancı kaynaklarda “Jilet, tüy dökücü krem, depilasyon aleti, tıraş makinesi vb. kullanarak kılların deri yüzeyinin üstünde kalan kısımlarının vücuttan uzaklaştırılması işlemi.” olarak yapılsa da Türkiye’deki kullanımı farklıdır. Jilet, tüy dökücü krem gibi yöntemler ülkemizde, “tüyleri kısa süreli uzaklaştırma yöntemleri” olarak tanımlanmıştır.

Epilasyon ile depilasyon arasındaki en önemli fark etki süresidir.

Epilasyon yöntemleri, çeşitleri ve arasındaki farklar

Epilasyon yöntemleri, enerjinin kullanım şekillerine göre lazer epilasyon, iğneli epilasyon ve IPL (foto epilasyon) olmak üzere üçe ayrılır.

Epilasyonda kullanılan cihazlarda lazer ışını, görülebilir ışık veya doğrudan elektrik akımından yararlanılır. Lazer epilasyonda gözle görülemeyen kızılötesi ışınlar, IPL epilasyonda görünür ışık, iğneli epilasyonda ise düşük voltajlı elektrik akımı kullanılır.

Lazer epilasyon ve çeşitleri

Lazer epilasyonda kullanılan kızılötesi ışınların etkisi dalga boylarıyla ilişkilidir. Dalga boyunun birimi, metrenin milyarda biri olan nanometre, kısaltması ise nm’dir. Kısa dalga boylu ışınlar cilt yüzeyine yakın kısımları, uzun dalga boylu ışınlar ise daha derin kısımları etkiler.

Lazer epilasyon çeşitleri, kullanılan kızılötesi ışınların dalga boylarına göre Alexandrite (755 nm), Diode / Ütüleme (810 nm) ve Nd:YAG (1064 nm) olmak üzere üçe ayrılır. Lazer epilasyon cihazlarının markaları çok çeşitli olsa da tüm cihazlar Alexandrite, Diode ya da Nd:YAG yönteminden birini kullanır.

Lazer epilasyon cihazlarının çeşitleri ve özellikleri:

Nd:YAG lazer epilasyon: 1064 nanometre dalga boylu ışınlar kullanılır. Her cilt tipine uygulanabilir. Ancak çoğunlukla, koyu renk tenli kişilerde tercih edilir.

Alexandrite lazer epilasyon: Lazer epilasyon uygulamalarında yaygın olarak kullanılır. Alexandrite lazer epilasyon yönteminde kıl foliküllerinde yer alan melanin pigmentlerine 755 nm dalga boyundaki lazer ışınları gönderilir. Bu ışınların absorbe edilmesiyle kıl kökleri yanarak etkisiz hale gelir. Tüm cilt tipleri için kullanılsa da en çok açık tenli ve koru renk tüylü kişiler için uygundur. Alexandrite lazer epilasyon geniş alanlardaki kılların alınmasında etkilidir.

Diode / ütüleme lazer epilasyon: Kıl köklerini ısıtarak hasar vermek üzere gönderilen lazer ışınları 810 nanometre dalga boyundadır. Açık ve buğday tenli kişilerde, genellikle geniş alanlarda kullanılır. Diode lazer epilasyon da Alexandrite ile aynı şekilde çalışır.

Diode lazer ile Alexandrite lazer arasındaki farklar

 • Kullanılan lazer ışınlarının dalga boyu Diode lazer epilasyonda 810 nanometre iken, Alexandrite lazer epilasyonda 755 nanometredir.
 • Diode lazer epilasyon, orta koyuluktaki ciltlerde Alexandrite lazer epilasyona göre daha etkilidir.
 • Alexandrite lazer epilasyonda epilasyon bölgesi küçük bölgelere ayrılarak sırayla atış yapılır. Diode lazer epilasyon ise ütüler gibi daha seri hareketlerle uygulanır.

Yapılan birçok araştırma, açık ten ve koyu kıllara sahip kişilere uygulanan Diode ve Alexandrite lazer epilasyon arasında etkinlik açısından fark bulunmadığını göstermiştir.

Buz lazer ile Diode (diod / diyot) lazer arasındaki farklar

 • Buz lazer, Soprano ICE ve Soprano ICE Platinum cihazlarının kullanıldığı bir markadır. Diode ise bir lazer epilasyon yöntemidir.
 • Buz lazerde, soğutucu özellikteki cihaz başlığı sayesinde acı hissi azaltılır.
 • Buz lazer cihazıyla Diode, Alexandrite ve Nd:YAG lazer aynı anda uygulanabilir.

İğneli epilasyon ve çeşitleri

İğneli epilasyon (elektro epilasyon), ışın kullanılmayan tek epilasyon yöntemidir. Kıl köklerine elektrik akımıyla zarar vererek etki gösterir. Uygulama süresinin diğer epilasyon yöntemlerine göre daha uzun olması sebebiyle yüz, koltuk altı ve genital bölge (bikini bölgesi) gibi küçük bölgelerde tercih edilir.

İğneli epilasyon yöntemleri, kullanılan elektrik akımının çeşidine göre galvanik yöntem, termoliz yöntemi ve bu ikisinin birleşimi olan blend yöntemi olmak üzere üçe ayrılır.

 • Galvanik yöntem (elektroliz yöntemi): Bu yöntemde galvanik akım kullanılır. Akım verildiğinde iğne çevresindeki dokuda sodyum hidroksit oluşur ve bu madde kıl köküne zarar verir. Kıl kökünün hasara uğraması 30 saniye ile 1 dakika arasında zaman alır. Bu yöntemde az ağrı duyulur ve yanık izi oluşma ihtimali azdır. Akım şiddeti, kişinin ağrı eşiğine göre uygulayıcı tarafından ayarlanabilir.
 • Termoliz (kısa dalga) yöntemi: Kıl köklerinden ısı enerjisiyle kurtulma yöntemidir. Bu teknikte, kıl köklerindeki büyüme hücreleri, verilen elektrik sonucu oluşan ısı ile yok edilir. Galvanik yönteme göre daha hızlıdır; her bir kıl kökü için 1-3 saniye uygulanması gerekir. En çabuk sonuç alınan iğneli epilasyon yöntemi olsa da sadece çok ince tüylerde etkilidir. Yanık izi oluşmaması için uzman kişiler tarafından dikkatlice uygulanmalıdır.
 • Blend yöntem (karma yöntem)i: Hem galvanik yöntemin hem de termoliz yönteminin birlikte kullanıldığı iğneli epilasyon yöntemidir. Bu yöntemde her bir kıl kökünün hasara uğraması yaklaşık 7 saniye sürer. Etkinlik açısından galvanik yöntem ile termoliz yöntem arasında yer alır.

Lazer epilasyon ile iğneli epilasyon arasındaki farklar

İğneli epilasyon ile lazer epilasyon arasında aşağıdaki konularda farklar bulunur:

 • Etkisi – kalıcılığı: İğneli epilasyon, epilasyon yöntemleri arasında kalıcılığı FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanan tek yöntemdir. Lazer yöntemleri de kalıcı olarak tanımlanabilir ancak kalıcılığı iğneli epilasyona göre daha düşüktür.
 • Seans sayısı ve uzunluğu: İğneli epilasyonda lazer epilasyona göre çok daha fazla seans yapılması gerekir. Ayrıca her kıl köküne tek tek müdahale edildiği için seans süresi lazer epilasyona göre daha uzundur.
 • Uygulayıcının tecrübesi: İğneli epilasyonun başarısında uygulayan kişinin tecrübesi lazer epilasyona göre daha fazla önem taşır.
 • Batık, yamuk kıl kökü yapısı: Daha önce uygulanan ağda ve epilatör gibi işlemler kıl foliküllerinin eğilmesine, bükülmesine neden olabilir. Bu durum, iğneli epilasyonun (termoliz yönteminin) uygulanmasını zorlaştırır fakat lazer epilasyon için herhangi bir sorun oluşturmaz.
 • Bakım: İğneli epilasyon uygulamasından sonra lazer epilasyona göre daha az bakım yapılması gerekir.
 • Maliyet: İğneli epilasyonun maliyeti lazer epilasyona göre daha yüksektir.
 • İnce tüylere etkisi: İğneli epilasyon (termoliz ve blend yöntemi), lazer epilasyonun aksine ince tüylerde etkilidir.

IPL (foto epilasyon)

Epilasyonun yanında cilt yenileme, cilt gençleştirme ve çatlak, akne (sivilce), cilt lekesi, kılcal damar genişlemesi tedavilerinde de kullanılan IPL cihazı, bildiğimiz lambalar gibi görünür ışık yayar. Çok küçük bir alana odaklanabilen lazer ışınlarının aksine IPL ışınları dar bir alana odaklanamayıp saçılır. Bu durum, etkilenmesi istenen kıl kökünün çevresindeki bölgelerin de bu ışığa maruz kalmasına neden olur. Aynı prensiple (kıl kökünün ışık aracılığıyla hasara uğratılması şeklinde) çalışsalar da IPL ile lazer epilasyon arasındaki temel fark budur.

IPL ile lazer epilasyon arasındaki farklar

 • Aynı amaçla kullanılsalar da IPL epilasyon bir lazer epilasyon yöntemi değildir. IPL cihazı gerçekte lazer ışığı yaymaz, görünür ışık yayar. Ancak etki mekanizması lazer cihazlarıyla aynıdır.
 • Lazer, IPL’e göre daha yüksek maliyetli ama daha etkili bir yöntemdir.
 • Lazer, sadece kıl kökünü hedef alırken, IPL ise daha geniş alana saçılarak hedeflenen yapının dışındaki yapıları da etkiler.
 • Lazer, IPL’e göre daha geniş bölgelerin epilasyonunda kullanılır.
 • Lazer, tüm renkteki ciltlerde güvenli olarak kullanılabilirken, IPL koyu renk ciltlerde yanığa neden olabilir.

Epilasyon işe yarıyor mu? Kesin çözüm mü? İyi mi? Ne kadar etkili?

Lazer epilasyon

Işık, koyu renkli nesneler tarafından emilir. Lazer ışınları da kıllardaki koyu renkli melanin pigmentleri tarafından emilir ve ısı enerjisi ortaya çıkar. Bu ısı, kıl kökünde yer alan ve kılın büyümesini sağlayan hücrelere zarar verir.

Kıllarda iki tip melanin vardır. Birincisi kıla siyah ya da kahverengi, diğeri sarı yada kızıl rengi verir. Lazer ışınları koyu renk melaninde etkili olduğu için lazer epilasyon en çok siyah, kahverengi ve kızıl-kahverengi kıllarda işe yarar.

Alexandrite lazer epilasyon için ideal olan, koyu renkli kıl ve açık ten kombinasyonudur. Diğer bir deyişle, tenle kıl rengi arasındaki zıtlık (kontrast) ne kadar fazlaysa Alexandrite lazer o kadar etkilidir. Lazerin koyu tenli kişilerde de kullanılabilmesi amacıyla Nd:YAG lazer geliştirilmiştir. Jelli veya jelsiz diode (ütüleme) lazer ise orta koyuluktaki ciltlere uygulanabilir.

1997 yılında kullanılmaya başlayan lazer epilasyon, bütün tüylerin yok edilmesinde kalıcı olarak çözüm sağlayamasa da tüylerde %80-90’a varan oranda kalıcı bir azalma sağlamaktadır. Kalan tüyler ise daha ince ve daha açık renkte çıkmaktadır.

İğneli epilasyon

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından kalıcı olarak nitelendirilen tek epilasyon yöntemi iğneli epilasyondur (elektroliz yöntemi). İğneli epilasyonda her bir kıl köküne tek tek elektrik akımı verilmesiyle kıl kökünün harap edilmesi sağlanır. Bu nedenle cilt tipi ve kıl renginin önemi yoktur. Herkese ve her vücut bölgesine uygulanabilir. Kalıcılığı ve her cilt tipine uygulanması sayesinde kıllardan kesin olarak kurtulmada en iyi çözüm olarak görülmektedir.

IPL (foto epilasyon)

IPL epilasyon, görünür ışık kullanılan ve lazer epilasyon gibi ciltteki melaninde etkili olan bir epilasyon yöntemidir. IPL epilasyonun etkisi lazer ve iğneli epilasyona göre daha düşüktür.

Epilasyon fiyatları

Lazer (Alexandrite, Diode / Ütüleme / Buz lazer, Nd:YAG), IPL ve iğneli epilasyon fiyatları aşağıdaki faktörlere göre belirlenir:

 • Epilasyonda kullanılan yöntem ve cihaz: Seans ücreti en düşük olan epilasyon yöntemi IPL’dir. Lazer epilasyon, IPL’e göre daha yüksek fiyatlı olup; en yüksek fiyata sahip epilasyon yöntemi iğneli epilasyondur.
 • Kıl tipi: Kılların sıklığı, rengi ve kalınlığı, fiyatın belirlenmesinde önemlidir. Çok sık, açık renkli ve ince kıllar için daha fazla seans uygulanması gerekeceğinden toplam fiyat artar.
 • Uygulanan vücut bölgesi: Geniş alanlar, uygulama süresini uzattığı için daha yüksek fiyatlıdır. Bu nedenle kol, bacak ve sırt gibi geniş bölgelerin epilasyon ücretleri daha yüksek olurken, genital bölge (bikini bölgesi) ve yüz bölgeleri (yanak, kaş ortası, dudak üstü) daha düşük ücretlidir.
 • Cinsiyet: Genellikle erkeklerin vücut büyüklüğünün ve kıl yoğunluğunun kadınlara göre daha fazla olması nedeniyle, erkeklerde epilasyon fiyatları daha yüksek olmaktadır.
 • Seans sayısı: Epilasyon ücretleri tek seans veya paket olarak verilebilir. Uygulanacak seans sayısına göre toplam fiyat hesaplandığında genellikle paket fiyatları daha uyguna gelmektedir. Ayrıca birkaç bölge veya komple vücut için epilasyona gidilecekse, her bir seans için ayrı ayrı ödeme yapmak yerine paket şeklinde ödeme yapmak toplam maliyeti düşürecektir.
 • Epilasyonun yapıldığı yer: Bulunduğu konum (il, ilçe, mahalle vb.), donanım, konfor, lüks, hizmet kalitesi, hastane, tıp merkezi veya güzellik salonu olması gibi etkenler de fiyatı etkiler.

Epilasyon seansları ne kadar sürer? Kaç seansta biter?

Neden birden fazla seans gerekir?

Kıllar, kıl köklerinde oluşur ve büyüme süreçlerinde 4 evre vardır.

 1. Anagen: Kılların aktif büyüme evresi
 2. Katagen: Gerileme evresi
 3. Telogen: Dinlenme evresi
 4. Exogen: Dökülme evresi

Bütün bu evreleri geçirerek dökülen kılın yerine kıl kökünde yeni bir kıl oluşmaya başlar. Kılların %90’ı anagen evresinde bulunur. Lazer (Alexandrite, Diode / Ütüleme, Nd: YAG), IPL ve iğneli epilasyon bu aşamadaki kıllarda etkilidir. Dolayısıyla bütün kıllar aynı anda etkilenmez. 1’den fazla seans uygulanarak bu seanslarda kılların anagen evresinde yakalanması mümkün olur.

Epilasyon kaç seans sürer? Ne kadar sürede biter?

Lazer epilasyon çoğunlukla 4-8 seansta biter. Her bir seanstan 1-2 hafta sonra kontrol seansı yapılabilir. Kontrol seansının yapılmasındaki amaç, atış yapılmayan kıl kökünün kalmamasını sağlamaktır. Tüm seanslar tamamlandıktan sonra yılda 1-2 kez tamamlama seansı (rötuş) yapılması gerekir.

Seans sayısı, lazer epilasyon yapılacak bölgenin boyutuna, kıl sıklığına, kıl tipine, cilt rengine ve cinsiyete göre değişir. Örneğin, açık tenli ve koyu renk kıllara sahip kişilerde en az sayıda seansla sonuç alınabilirken, erkeklerde sakal üstü bölgesi epilasyonu en fazla seans gerektiren uygulamalardandır.

IPL epilasyon lazer epilasyona göre biraz daha fazla seans gerektirir. İğneli epilasyon ise genellikle 10-30 seansta biter.

Epilasyon seans aralıkları

Lazer (Alexandrite, Diode / Ütüleme, Nd:YAG) ve IPL (foto epilasyon) genellikle 4-10 haftalık aralıklarla yapılır. Yüzdeki kıllar hızlı uzadığı için seans aralığı yaklaşık 4 hafta olurken, bacak kılları daha yavaş uzadığından daha uzun aralıklarla yapılır. İğneli epilasyon seansları arasındaki süre ise 1-2 haftadır.

Epilasyon seansı ne kadar sürer?

Lazer epilasyonda seans süresi, uygulama bölgesine, cihaz başlığının boyutlarına, cilt tipine, kıl rengine ve uygulayan kişiye göre değişir. Bıyık bölgesinde 5 dakika içerisinde biten uygulama, bacak ve sırt gibi bölgelerde çok daha uzun sürer.

Lazer epilasyon seans süreleri bölgelere göre ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

Bölgelere göre epilasyon seans süreleri

[wpdatatable id=45]

İğneli epilasyon seansları lazer epilasyona göre daha uzun sürer. Diğer epilasyon yöntemlerindeki gibi, seans süresi uygulama yapılmak istenen bölgenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Örneğin iğneli epilasyonda sırt bölgesi 4 saat civarında sürebilir.

Epilasyon kimlere yapılmaz?

Alexandrite lazer, Diode (ütüleme) lazer, Nd:YAG lazer, iğneli epilasyon ve IPL (foto epilasyon) aşağıdaki durumlarda yapılmaz ya da bazı önlemler gerektirir.

 • Hamilelik ve emzirme: Hamilelerde ve emziren kadınlarda deneysel araştırmalar yapılamadığı için lazer, iğneli ve foto epilasyonun bir zararı olup olmadığına ilişkin kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Her ihtimale karşı uygulanmaz. Ayrıca uygulama öncesinde sürülen uyuşturucu kremler kana geçip bebeğe zarar verebileceği için emzirme döneminde de uygulanmaz. Bu dönemlerde ağda, jilet, tüy dökücü krem gibi yöntemler tercih edilebilir.
 • Bazı hastalıklar: Sedef hastalığı, vitiligo, epilepsi, varis gibi hastalıklarda ve kanama bozukluklarında epilasyon yapılmaz. Işığı tamamen engelleyecek şekilde göz koruması sağlandığı takdirde epilepsi hastalarına lazer ve IPL epilasyon uygulanabilir. İğneli epilasyonda ışık kullanılmadığı için epilepsi hastalarına uygulanmasında sakınca yoktur. Diyabet (şeker) ve kalp hastalarının epilasyon yaptırmadan önce doktora danışması gerekir.
 • Bazı ilaçlar: Cildi ışığa karşı duyarlı hale getiren ilaçları kullanan kişilere lazer ve IPL epilasyon yapılması istenmeyen etkiler oluşturur.
 • Açık yaralar: Epilasyon yapılacak bölgede açık yara olması durumunda ancak yara bölgesi korunarak uygulanır.
 • Uçuk: Epilasyon işlemleri uçuğun yayılmasına neden olur. Bu nedenle iyileşene kadar ağız çevresine epilasyon uygulanamaz.
 • Cilt yenileme işlemleri: Daha önce kimyasal peeling veya lazerle cilt yenileme işlemi yapılması cildi hassaslaştıracağı için epilasyon uygulaması cilde daha fazla zarar verebilir.
 • Son iki hafta içinde ağda, cımbız, ip ile kılların alınması: Bu yöntemlerde kıl kökleri de çıkarıldığından, epilasyon etkisiz olacağı için yapılmaz.
 • Cildin çok koyu renk olması: Çok koyu cilt rengine sahip (cilt tipi 5 veya 6 olan) kişilerde lazer epilasyon cilt yanığına neden olabilir. Görünmeyen bir cilt bölgesinde denendikten sonra sorun oluşmadıysa uygulanabilir. İğneli epilasyonda cilt rengi önemli değildir. Bu nedenle her cilt tipine uygulanır.
 • Dövme ve kalıcı makyaj: Her iki uygulama da cilt rengini koyulaştırdığı için lazer ve IPL ışınının kıl kökünü hedef alması zorlaşır. Bu nedenle dövme ve kalıcı makyaj bulunan bölgelere lazer ve IPL epilasyon uygulanmaz. İğneli epilasyon için, cilt renginin ve epilasyon bölgesinde dövme veya kalıcı makyaj olmasının bir önemi yoktur ve bu bölgelere de iğneli epilasyon yapılır.

Epilasyon acıtır mı? Acısını azaltmak için ne yapmalı?

Lazer (Alexandrite, Diode / Ütüleme, Nd:YAG) epilasyon uygulaması, lastik çarpmasına veya böcek ısırmasına benzer bir şekilde acıtır. Epilasyon acısı sadece uygulama sırasında duyulur ve hemen sonrasında azalarak geçer. Lazer epilasyon acısının ne kadar hissedileceği kişinin ağrı eşiğine, işlemin yapıldığı bölgeye, cildin yapısına, kılların rengi, sıklığı ve kalınlığına bağlıdır.

 • Ağrı eşiği: Herkesin ağrı eşiği farklı olduğu için epilasyon acısının düzeyi de kişiden kişiye farklılık gösterir.
 • İşlemin yapıldığı bölge: Lazer epilasyon yapılacak bölgedeki cildin hassasiyeti yani sinir uçlarının sayısı duyulan acıyı etkiler. Koltuk altı, bikini bölgesi (genital bölge) ve dudak üstü (bıyık bölgesi) hassas bölgelerdendir.
 • Cildin yapısı: Koyu renk cilde sahip olan kişiler uygulama sırasında daha fazla acı hissedebilir. Bu kişilerin ciltlerinde daha fazla melanin pigmenti olduğundan lazer ışınlarından daha fazla etkilenirler ve dolayısıyla daha fazla acı duyarlar.
 • Kılların rengi, sıklığı ve kalınlığı: Koyu, kalın ve gür kıllara sahip kişiler daha fazla acı duyar. Her seanstan sonra kılların rengi açılacağı, kalınlığı azalacağı ve seyreleceği için acı giderek daha az hissedilir.

İğneli epilasyonda her bir kıl köküne iğne batırılıp elektrik akımı verilerek kıl kökü yakılır. Bu işlem sırasında 1 saniyeden kısa süren, yanma şeklinde bir acı hissedilir. Bazen ek olarak karıncalanma hissi de duyulabilir. Genital bölge ve yüz, acının daha fazla hissedildiği hassas bölgelerdendir. Kişinin ağrı eşiği de hissedilen acının düzeyinde etkili olduğundan, ağrı eşiği düşük olanların canı diğer kişilere göre daha çok acır. Ayrıca ciltteki batıklar da hissedilen acıyı arttırır. Bazı uygulamalarla epilasyon sırasındaki acıyı azaltmak mümkündür.

Epilasyon acısını azaltmak için ne yapılmalı?

 • Uygulamadan 20-30 dakika önce, epilasyon acısını azaltmak için anestezik özellikli krem, sprey, jel uygulanabilir. Emla krem sıkça tercih edilen uyuşturucu kremlerdendir; epilasyon acısını azaltır ve işlemi daha konforlu hale getirir.
 • Epilasyondan hemen önce, epilasyon sırasında veya sonrasında hissedilen acıyı azaltan soğuk kompres (buz) uygulanabilir.
 • Epilasyon sırasında uygulama yerinin acımaması için bazı cihazların başlığı soğuk hava üfler. Bazılarının da temas eden ucu soğutucu özelliktedir (buz lazer). Bu sayede epilasyonun acısı azaltılır.
 • Doktor önerdiği takdirde epilasyona gitmeden ağrı kesici alınabilir.
 • İşlem sırasında çok fazla rahatsız olunursa uygulama bölgesinin acımaması için atış sıklığı azaltılır ve/veya cihazın derecesi düşürülür.

Epilasyon yaptıranların tavsiye ve yorumları

Alexandrite lazer, Diode / Ütüleme lazer, Nd:YAG lazer, IPL ve iğneli epilasyon yaptıran kadın ve erkeklerin yorumlarını ve önerilerini incelemek isterseniz aşağıdaki blogları ziyaret edebilirsiniz.

Epilasyon hangi bölüme girer?

Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon, hekimler tarafından yapılması gereken uygulamalardır. Plastik cerrahi ve dermatoloji (cildiye) bölümü doktorları ile medikal estetik sertifikasına sahip hekimler bu uygulamaları yapma yetkisine sahiptir.

IPL, doktorlar tarafından uygulanması gereken bir epilasyon yöntemi olmadığı için hastaneye gidilmesi gerekmez. Ancak IPL epilasyonun hastanede yapılması tercih edilirse dermatoloji veya estetik bölümüne gidilir.

Epilasyon nerede yapılır?

Lazer epilasyon (Alexandrite, Diode / Ütüleme / Buz lazer, Nd:YAG) ve iğneli epilasyon tıp merkezlerinde ve özel hastanelerde hekim tarafından yapılmalıdır. Depilasyon işlemleri ise güzellik salonu, kuaför ve berberlerde yapılır. Epilasyon yöntemlerinden olan IPL (foto epilasyon), sanıldığının aksine lazer ışını kullanmayan bir cihazdır. Bu nedenle hekimler tarafından ve sağlık kuruluşlarında yapılması gerekmez; nerede yaptırılacağı tercihe bağlıdır; güzellik salonlarında da yaptırılır. İğneli epilasyon ise sağlık kuruluşlarında yaptırılmalıdır.

 • Lazer epilasyon (Alexandrite, Diode / ütüleme epilasyon, Buz lazer, Nd:YAG ve iğneli epilasyon özel hastane & tıp merkezlerinde yapılır.
 • Kuaför ve güzellik salonlarında IPL, ağda, cımbız, ip ile epilasyon yapılır.
 • Evde ise epilasyon, epilasyon aleti (epilatör), ev tipi IPL epilasyon cihazları, ağda (sir ağda, çam sakızı ağda, ağda bantları), cımbız ve ip kullanarak yapılır.

Epilasyon öncesi yapılması gerekenler

Lazer (Alexandrite, Diode / Ütüleme, Nd:YAG), IPL ve iğneli epilasyondan önce:

 • Tüyleri kökünden almayın: Epilasyon öncesindeki 2 hafta boyunca, kılların ağda veya cımbız ile kökünden alınmaması gerekir. Çünkü bu işlemler ışınların hedeflediği kıl köklerini geçici olarak çıkarır. Epilasyon yaptırmadan 1-3 gün önce uygulama bölgesindeki tüylere jilet ya da tüy dökücü uygulanmalı veya tüy kısaltma makinesi ile tüyler tıraş edilmelidir. Epilasyon seansına değil de ilk görüşmeye gidecekseniz herhangi bir yöntemle tüylerinizi almayın. Çünkü uygulanacak yönteme karar verilebilmesi için kıl tipinin incelenmesi, bunun için de kılların uzunluğunun değerlendirmeye imkan tanıyacak boyda olması gerekir.
 • Güneşlenmeyin: Lazer ve IPL epilasyon öncesi 2 hafta süreyle güneşlenilmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Güneşe maruz kalmak lazer ve IPL’in etkisini azaltır ve istenmeyen etkilerin görülme ihtimalini arttırır. Epilasyon öncesinde güneşlenmek iğneli epilasyon işlemini etkilemez.
 • Cilt tahrişini önleyin: Kimyasal peeling ve kolajen enjeksiyonu yaptırmamak; kan sulandırıcı özelliklerinden dolayı aspirin, antienflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeler kullanmamak gerekir.
 • Tüy sarartıcı kullanmayın: Lazer ve IPL ışınlarının etkili olabilmesi için uygulamanın 2 hafta öncesinde tüy sarartıcı kullanılmamalıdır. İğneli epilasyonda ise sadece cildin tahriş olmaması için, epilasyondan 1-2 gün önce kullanılmaması önerilir.
 • Cildinizi temizleyin: Epilasyona gitmeden önce cilt temizlenmelidir. Epilasyon seansına deodorant, parfüm, krem gibi kozmetik ürünler kullanmadan, makyaj yapmadan, duş alıp vücut temizliği yapılarak gidilmelidir.
 • Rahat giysiler giyin: Epilasyon hazırlığında seçilen giysiler de önemlidir. Epilasyona giderken giyilen elbise rahat ve mümkünse uygulama alanını örtmeyecek özellikte olmalıdır. Giysinin sürtünmesi, epilasyon sonrası hassaslaşan cildi rahatsız edebilir.
 • Acı azaltma önlemlerini uygulayın: Epilasyon yaptırmadan 20-30 dk önce bölgeye anestezi uygulamak için uyuşturucu krem, sprey veya jel sürülebilir. Acıyı azaltmak için işlemin hemen öncesinde buz uygulanabilir. Bu yöntemlerin acıyı azaltmada etkili olmayacağı düşünülüyorsa epilasyona başlamadan önce ağrı kesici ilaç alınabilir.

Epilasyon nasıl yapılır?

 1. Hasta onam formunun imzalanması: Epilasyon uygulamasının nasıl yapılacağı, süresi, riskleri, yan etkileri, alternatif tedavi yolları, uygulama esnası, öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, nasıl bir sonuç alınacağı ve iyileşme süreci hakkında bilgilerin yer aldığı form imzalanır. Böylece lazer veya iğneli epilasyon yapacak kişiye yetki verilmiş olur. IPL epilasyonda böyle bir prosedür yoktur.
 2. Anestezi: Epilasyon sırasında hissedilecek acıyı mümkün olduğu kadar azaltmak amacıyla uygulama bölgesine lokal anestezik krem sürülebilir. Ayrıca daha az acı hissedilmesi için işlem sırasında bazen soğuk uygulanır.
 3. Uygulama bölgesinin işaretlenmesi: İşlem yapılacak bölge büyükse, özel bir kalemle küçük alanlara bölünür.
 4. Koruyucu gözlük takılması: Lazer ve IPL ışınlarının göze zarar vermemesi için hem epilasyon uygulamasını yapan hem de uygulama yapılan kişi koruyucu gözlük takar. İğneli epilasyonda koruyucu gözlük kullanılmasına gerek yoktur.
 5. Uygulamanın yapılması:

Alexandrite lazer epilasyon: Cihazın başlığı küçük bölgeler üzerinde sırayla gezdirilerek ve cilde 2-3 cm uzak tutularak kıl köklerine lazer ışını atışları yapılır. Her bir atışta lastik çarpması gibi bir acı hissedilir. Lazer uygulaması bölgenin büyüklüğüne göre değişen sürelerde yapılır. 755 nanometre dalga boyundaki lazer ışınları kullanılır. Her cilt tipinde uygulanabilse de en çok açık tenli ve koyu renk tüylü kişiler için uygundur.

Diode / ütüleme lazer epilasyon: Ütüleme yöntemi olarak da bilinen Diode lazer epilasyon sırasında cihaz başlığı, Alexandrite epilasyona göre daha hızlı hareketlerle, ütü yapar gibi cilt üzerinde gezdirilir. İşlem öncesinde sürülen soğuk jel ile hissedilen acının azaltılması sağlanır. Açık ve buğday tende (cilt tipi 1, 2, 3, 4) uygulanır. Genellikle 810 nanometre dalga boyundaki lazer ışınları kullanılır.

Nd:YAG lazer epilasyon: Cihaz başlığından 1064 nanometrelik lazer ışını atışı yapılır. Diğer lazer epilasyon yöntemlerine göre daha uzun dalga boylu ışın kullanılması koyu tenli kişilere uygulanabilmesini sağlar. Bu nedenle, tüm cilt tipleri için uygun olsa da daha çok koyu renk tenli kişilere uygulanır.

Buz lazer epilasyon: Bu epilasyonda Soprano ICE veya Soprano ICE Platinum cihazı kullanılır. Acıyı azaltmak için cihazın başlığı -3 dereceye kadar soğutabilecek şekilde tasarlanmıştır. Alexandrite, Diode ve Nd:YAG lazer aynı anda uygulanabilir.

IPL (foto epilasyon): Lazer epilasyon çeşidi değildir. IPL epilasyonda görülebilir ışık kullanılır. Açık ve buğday tenli kişilere uygulanır. Etkisi lazer ve iğneli epilasyona göre daha azdır. Güzellik salonlarında ve sağlık kuruluşlarında uygulanır.

İğneli epilasyon: İğneli epilasyon, ince uçlu özel bir iğnenin kıl foliküllerine batırılarak kıl köklerine hafif elektrik verilmesini ve bu sayede kıl köklerinin yanmasını sağlar. Tüm kıl ve cilt tipleri için uygundur. İşlem süresi diğer epilasyon yöntemlerine göre daha uzundur. Kalıcılığı FDA tarafından onaylanmış tek epilasyon yöntemidir.

Yüze lazer epilasyon nasıl yapılır?

Yüzdeki tüyler genellikle fazla derinde olmayan, açık renkli ve vücuttaki diğer tüylere göre nispeten daha incedir. Yüze yapılan lazer epilasyonda diğer vücut bölgelerinde olduğu gibi koruyucu gözlük takılır ve kılların yapısına göre uygun cihaz kullanılarak epilasyon gerçekleştirilir. Küçük bir bölge olduğu için uygulama süresi kısadır.

Genital bölgeye lazer epilasyon nasıl yapılır?

Genital bölge (bikini bölgesi), güneşe maruz kalmadığı için vücudun diğer bölgelerine göre daha açık renklidir. Bölgedeki kıllar da koyu renkli ve kalındır. Bu durum lazer epilasyon uygulaması için idealdir. Ayrıca genital bölge uygulama sonrasında güneş görmeyeceği için yan etkiler daha az olur. Kişinin acı eşiği düşükse, seansın ağrısız ve acısız geçmesi için genital bölgeye bölgesel uyuşturucu etkisi olan krem ve sprey benzeri ürünler sürülebilir.

Koltuk altı lazer epilasyonu nasıl yapılır?

Koltuk altı, lazer epilasyonun en çok tercih edildiği bölgelerden biridir. Koltuk altı epilasyonu kişinin kıl yapısına göre 4-6 seans arasında tamamlanmaktadır.

Evde epilasyon nasıl yapılır?

Evdeki epilasyon işlemleri için genellikle depilasyon yöntemleri tercih edilir. Bunlar ağda, cımbız, tüy dökücü krem ve epilatör ile tüy alma yöntemleridir.

Epilasyon sonrası

Tüyler ne zaman dökülür?

Epilasyon seansından sonra 10-15 gün içerisinde tüyler dökülür. Bu aşamada tüyleri el veya cımbızla çekme, kese yapma gibi tüylerin dökülmesini hızlandıracak müdahalelerde bulunmamak gerekir. Tüylerin kendi kendine dökülmesi beklenmelidir. Bu dönemde epilasyon bölgesi tahriş ve enfeksiyondan korunmalı; güneş görmemeli ve solaryuma girilmemelidir.

Her seanstan sonra kıl sayısında %20 civarında azalma olur. Bu oran, kullanılan epilasyon yöntemine ve kıl yapısına göre değişir.

Komplikasyonlar (yan etkileri) ve riskleri neden olur, nasıl geçer?

Lazer epilasyon, IPL ve iğneli epilasyon sonrasında ortak olarak görülen yan etki ve riskler şunlardır:

 • Kaşıntı: Kaşıntı çok yaygın görülen bir yan etki değildir. Ciltte kuruma, enfeksiyon ve epilasyon sonrasında kullanılan ürünlere bağlı olarak gelişebilir. Kaşıntının geçmesi için epilasyon bölgesi günde 3-5 defa sirkeyle yıkanabilir ve vazelin uygulanabilir.
 • Kızarıklık: Epilasyon sırasında kıl kökleri hasara uğratıldığından bölgede kızarıklık olması doğaldır. Genellikle 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçer.
 • Kanama ve kabuklanma: Epilasyonda ışının fazla verilmesi ciltte tahrişe yol açtığından hafif kanama ve kabuklanma görülebilir. Kanamanın kendiliğinden durmasını bekleyin, kabukları çıkartmaya çalışmayın. Vazelin ile nemlendirerek kabuklanmanın daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Şişlik: Vücuda hasar veren her işlem sonrasında az da olsa şişlik olur. Soğuk kompres yaparak şişliği azaltabilirsiniz.
 • Morarma: Hassas ciltli kişilerde cilt altında kanamaya bağlı morarma oluşabilir. Morluklar bir süre sonra kendiliğinden geçer.
 • Kuruluk: Epilasyon sonrasında genellikle hafif kuruluk olur. Kuruyan bölge nemlendirilmelidir.
 • Ağrı / acı hissi: Lazer sırasında ağrı hissedilmemesi için bölgeyi uyuşturan krem kullanılsa da yanma şeklinde hafif acı hissedilebilir ve bu acı epilasyon sonrasında da devam edebilir. Genellikle 2-3 gün içerisinde ağrı geçer. İstenirse basit ağrı kesiciler kullanılabilir ve buz uygulanabilir.
 • Sivilce: Epilasyon sırasında kıl kökündeki harabiyete bağlı olarak kıl kökü iltihabı oluşabilir. Sivilcelerin kendiliğinden geçmesi beklenir; devam etmesi durumunda bir dermatoloğa başvurulmalıdır.
 • Enfeksiyon (ciltte iltihaplı yaralar): Epilasyonun neden olduğu tahriş sonrasında komplikasyon olarak bakteri, mantar ve uçuk gibi virüs enfeksiyonları görülebilir. Bakteriyel enfeksiyonlar ateşe neden olabilir. Bu şikayetler için dermatoloğa gidilmelidir.
 • Alerji: Anestezi için sürülen kreme ya da epilasyon jeline karşı alerji ve egzama görülebilir. Ciddi alerji şikayetlerinde dermatolog muayenesi gerekir.
 • Cilt lekeleri: Koyu renkli cilt lekeleri (hiperpigmentasyon / kararma), fazla ışın verilip yetersiz cilt soğutması sonucunda koyu ciltli hastalarda görülen bir yan etkidir. Koyu renk cilt tipine uygun oldukları için Nd:YAG ve Diode kullanımı bu yan etkinin riskini azaltır. Koyu cilt lekeleri genellikle 3 ay içinde, nadiren 6 aya kadar uzayan sürede kendiliğinden geçer. Hipopigmentasyon (açık renk cilt lekeleri), ışınların kıl kökü ile birlikte kısmen cilt tarafından da emildiğini gösterir. Işınlar ciltteki melanine zarar verdiğinden cilt renginde açılma meydana gelir. Koyu renk cilde sahip kişilerde daha sık görülür. Açık renk cilt lekeleri genellikle 2 ay içerisinde geçer fakat bazen kalıcı olabilir.
 • Nadiren ciltte yanık, yara izleri ve kıllanmada artış: Yanlış yöntem ve ışın ayarıyla yapılan epilasyon, foliküllerin güçlenmesine, tüylenmede artışa, kalıcı yara izlerine, yanık ve su toplamasına (kabarmaya) neden olabilir. Tedavi için cildiye doktoruna başvurulması önerilir.

Lazer ve IPL epilasyonun diğer yan etkileri

Lazer ve IPL epilasyonun yukarıdaki yan etkiler dışında iki önemli yan etkisi bulunur:

 • Güneş ışığına karşı hassasiyet: Lazer ve IPL ışınları cildi güneş ışınlarına karşı hassas hale getirir. Minimum 30 faktör güneş koruyucu krem sürmek, epilasyon yapılan bölgeleri kapatan giysiler giymek, epilasyon yüz bölgesine yapılmışsa şapka takmak uygun önlemlerdir.
 • Göz yaralanması: İşlemin doğru şekilde yapılmaması sonucu son derece nadir olarak çeşitli derecelerde göz hasarları oluşabilir. Bu nedenle göz çevresindeki uygulamalar önerilmemektedir. Uygulama esnasında gözler özel gözlükle çok iyi korunmalıdır.

Lazer epilasyon, iğneli epilasyon ve IPL epilasyon; ben oluşması, batık, siyah nokta, kanser, aşırı terleme ve ter kokusuna neden olmaz. Epilasyon sırasında hissedilen acı ve strese bağlı olarak mide bulantısı görülebilir. Stres; adet (regl) gecikmesi ve düzensizliğine de yol açabilir.

Yapılması, yapılmaması ve dikkat edilmesi gerekenler

 • Kozmetik ürünler kullanmayın: 4-5 gün süreyle parfüm, deodorant, kolonya, fondöten, otobronzan krem gibi tahrişe neden olabilecek kozmetik ürünler kullanmayın; makyaj yapmayın.
 • İlaç kullanımına dikkat edin: Kanama riskini arttırabilecek aspirin, non-steroid antienflamatuar ilaçlardan ve bitkisel takviyelerden kaçının.
 • Kılları kökünden almayın: Bir sonraki seansa kadar tüylerinizden kurtulmak için ağda ve cımbız kullanmayın; yalnızca jilet, tıraş makinesi gibi yöntemler uygulayın. Bu işlemler epilasyon seansından minimum 4-5 gün sonra yapılmalıdır.
 • Sıcağa maruz kalmayın: Sıcak, melanin üretimini uyaracağı ve cilt tahrişini arttıracağı için 48 saat boyunca sauna, hamam, buhar odası gibi sıcak alanlara girmeyin. Aynı sürede terlemeye yol açacak kadar vücudu ısıtan ağır spor yapmayın. Epilasyon bölgesine su temasının bir zararı yoktur, soğuk ya da ılık duş alınabilir.
 • Havuza ve denize girmeyin: Klor ve tuz cildi tahriş edebileceği için 4-5 gün süreyle havuz ve denize girmeyin.
 • Hafif temizleyiciler kullanın: Epilasyon sonrası vücut temizliğinizi bebek şampuanı gibi hassas ciltler için üretilmiş ürünlerle yapmaya dikkat edilmesi gerekir. Yüz bölgesi epilasyon açısından diğer bölgelere göre daha hassas olduğundan yüz yıkama sırasında daha nazik davranılmalıdır.
 • Cildinizi nemlendirin: Hassas ciltlere uygun ve yağsız nemlendirici krem, jel ve losyonlar ile epilasyon bölgesini nemlendirin. Aloe vera, bebek yağı, zeytinyağı, tuzlu su, limon, pudra gibi malzemelerin etkileri hakkında kesin bilgi bulunmadığı ve olumsuz etkilere yol açabileceği için dermatoloğa danışmadan kullanılmaması gerekir.
 • Cildinizi tahriş etmeyin: Epilasyon sonrasında cilt hassas olacağı için cildin darbelerden, sürtünmeden korunması; peeling yapılmaması, banyo sırasında cildin ovuşturulmaması ve kese yapılmaması gerekir. Tahrişi engellemek için cilt bakımınızı tahriş etmeyen ürünlerle yapın; 1-2 gün süreyle bol ve pamuklu kıyafetler giyin. Genital bölgeye yapılan epilasyon sonrasında tahrişi arttırabileceği için cilt iyileşmeden cinsel ilişkide bulunmayın.
 • Güneşten koruyun: Lazer ve IPL epilasyon, cildi güneş ışınlarına karşı hassaslaştıracağı için uygulama bölgesini güneşten koruyun ve solaryuma girmeyin. Epilasyon sonrasında güneşlenmek, ciltte lekelere neden olabilir. En az 30 koruma faktörlü güneş kremi kullanılması önerilir.
 • Soğuk uygulama yapın: Epilasyon sonrasında ciltte hafif güneş yanığı acısına benzer acı, şişlik ve kızarıklık olabilir. Bu yan etkileri gidermek için epilasyonun hemen sonrasından itibaren, aralarında 1’er saat bırakarak 10’ar dakika süreyle buz uygulaması yapılması uygun olur. Buzun 10 dakikadan daha uzun süre tutulması bölgenin kanlanmasını azaltacağı için cildin normale dönmesini geciktirir. Buz, cildin daha fazla tahriş olmaması için bir havluya sarılarak kullanılmalıdır. Buz uygulaması yeterli etkiyi göstermiyorsa doktorun önermesi durumunda bir ağrı kesici alınabilir.
 • Epilasyonun yan etkileri tümüyle geçmeden hamile kalmayın: Komplikasyonların tedavisi için ilaç kullanmanız gerekebilir. Bu yüzden hamileliğinizi tedavi sonrasında planlayın.

Epilasyon sonrası yapılması, yapılmaması ve dikkat edilmesi gereken konulara uyulması, işlemin daha sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Epilasyon hangi aylarda, ne zaman yapılır?

IPL (foto epilasyon) ve tüm lazer epilasyon çeşitleri (Alexandrite, Diode, Nd:YAG) için hangi aylarda, ne zaman yapıldığı değil, uygulama sonrasında epilasyon yapılan bölgenin güneşe maruz kalmaması önemlidir. Bu nedenle, lazer ve IPL epilasyon, güneşin etkili olduğu aylarda yapılmamalı; sonbahar ve kış aylarında yapılmalıdır. Bikini bölgesi, koltuk altı gibi güneşe maruz kalmayan alanlara herhangi bir mevsimde lazer veya IPL epilasyon yapılabilir.

Alexandrite lazer, Diode lazer ve IPL, koyu tenli kişilerde tercih edilmediği için, bronzlaşılması durumunda esmer tenlere de uygulanabilen Nd:YAG lazer veya iğneli epilasyon yapılır.

Epilasyon en erken kaç yaşında yapılır?

Lazer epilasyona başlamak için kesin bir yaş sınırı yoktur. Lazer epilasyona başlama yaşının belirlenmesindeki üç önemli konu; epilasyon yapılacak kişinin hormonal durumu, epilasyon işlemine karar verme olgunluğuna sahip olup olmadığı ve ebeveyn onayıdır.

 • Hormonal durum: Çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde vücutta önemli hormonal değişiklikler olur. Bu hormonların etkisiyle fiziksel görünüm şekillenir. Tüylenmede artış da bu dönemde olan bir değişikliktir. Bu nedenle lazer epilasyon, bu değişikliklerin tamamlandığı, hormonların düzene girdiği dönemde yapılır. Çünkü hormonlar ergenliğin ilk birkaç yılında yüksek seviyede olduğu için bu dönemde yeni tüyler oluşmaya devam eder. Kızlar ergenliğe 12-13 yaşında girdiği için lazer epilasyon 14-15 yaşından itibaren yapılabilir. Erkeklerde ergenliğe daha geç girdiğinden 15-16-17 yaşından sonra lazer epilasyona başlanabilir.
 • Ebeveyn onayı: 18 yaşından küçüklerde lazer uygulaması ebeveyninin onayıyla yapılabilir.
 • Karar verme süreci: Çocuğun uygulamanın sonuçlarını, oluşabilecek yan etkilerini, öncesi ve sonrasında dikkat etmesi gerekenleri anlayabilecek ve epilasyon yaptırmaya karar verebilecek olgunlukta olduğu zaman yapılmalıdır.

IPL (foto epilasyon) ve iğneli epilasyona başlama yaşı lazer epilasyonla aynıdır.

Epilasyon nerelere yapılır? Hangi bölgelere uygulanır?

Lazer (Alexandrite, Diode / Ütüleme, Nd:YAG), IPL ve iğneli epilasyon göz çukurunda uygulanmaz; diğer tüm bölgelere uygulanır. Epilasyon kadın ve erkeklerde en sık aşağıdaki bölgelere uygulanır.

Kadınlarda:

 • Yüz: Kaş ortası, dudak üstü (bıyık bölgesi), yanak, çene ve çene altı
 • Vücut: Genital bölge (bikini bölgesi, özel bölge, vajina), bacak, göbek, göğüs ucu, koltuk altı, ense, kol, bel, el üstü, ayak üstü

Erkeklerde:

 • Yüz: Yanak (sakal ve sakal üstü), kaş ortası, çene, bıyık, burun üstü
 • Vücut: Kol, koltuk altı, omuz, ense, boyun, sırt, bel, göbek, göğüs, genital bölge (cinsel bölge), bacak, kalça, el üstü, ayak üstü

Nerelere ve hangi cilt tipine uygulanacağına göre, bazı yöntemler daha fazla tercih edilir.

İğneli epilasyon, geniş bölgelerde uygulanması daha uzun sürdüğü için genellikle yüz bölgesi ve özellikle dudak üstü, çene ve erkeklerin kulak kılları gibi küçük bölgelerde tercih edilmektedir. İğneli epilasyonun tercih edilmesinin ikinci nedeni, diğer epilasyon yöntemlerinin etkili olmadığı sarı, beyaz, gri, kızıl kıllarda da başarılı olmasıdır.

Sırt, bacak gibi geniş vücut bölgelerinde, uygulama kolaylığı sayesinde Diode / ütüleme lazer epilasyon tercih edilebilir. Alexandrite lazer epilasyon da bu bölgelerde sıkça kullanılan yöntemlerdendir.

Genital bölge güneşe maruz kalmadığı için cildin açık renk olduğu bir bölgedir. Bu nedenle genellikle Alexandrite lazer epilasyon yapılır. IPL ve Diode lazer epilasyon, cihaz başlıkları cilde temas ettiğinden hijyen açısından genital bölge için uygun değildir. Fakat bazı cihazlara tek kullanımlık başlıklar takılarak genital bölgede güvenle kullanılması sağlanabilir.

Epilasyon hakkında merak edilenler

Epilasyonun zararları var mı? Zararlı mı? Zarar verir mi?

Epilasyon, doğru uygulandığında çok az risk taşıyan, istenmeyen tüylerden kurtulmada uzun vadeli çözüm sunan, hem bayanlarda hem de erkeklerde tüm vücut bölgelerine uygulanan oldukça güvenli bir estetik işlemdir. Cilt tipine uygun cihaz seçildiğinde, yeterli soğutma uygulandığında, cihaz doğru ayarda kullanıldığında, epilasyonun verebileceği zararları minimumdur. Epilasyonun nadiren verebileceği zararları ciltte lekelenme, yanık ve yara izi ile göz yaralanması (lazerle) olup, daha çok uygulayıcı hatalarından kaynaklanır. Bunların dışında zararı yoktur.

Epilasyon göz çukuru dışında tüm vücuda uygulanabilir.

Epilasyon; yanak, kaş ortası, dudak üstü (bıyık bölgesi), sakal, sakal üstü, elmacık kemiği (göz altı), burun, kulak ve çene olmak üzere yüze; boyun, omuz, kol, el ve ayak parmakları, sırt, koltuk altı, meme, göğüs, göbek, bacak ve özel bölge (genital bölge, bikini bölgesi, vajina) gibi tüm vücut bölgelerine uygulanabilir. Göze zararlı olduğu için göz çukuruna epilasyon işlemi yapılmaz.

En kalıcı epilasyon yöntemi olan iğneli epilasyon dahil hiçbir epilasyon çeşidi (jelsiz / jelli lazer epilasyon, Alexandrite lazer epilasyon, Nd:YAG lazer epilasyon, Diode/Diyot lazer epilasyon, IPL epilasyon), ter bezlerine, kaslara, dişlere, damarlara, silikona zarar vermez. Genital bölgeye uygulandığında rahime, yumurtalıklara, kızlık zarına (bekarete), spermlere, spirale herhangi bir zararı yoktur. Adetliyken epilasyon yapılması vücuda zarar vermez.

Epilasyon uygulamasında kullanılan cihazlar iyonlaştırıcı radyasyon yaymadığı için sağlıklı kişilerde kansere neden olmaz.

Epilasyon bazı durumlarda sakıncalı olabilir.

Epilasyon yumurtalık kistlerine zarar vermez ancak bu kistler hormon dengesizliği yaratabilir ve kıllanmada artışa neden olabilir. Bu yüzden yumurtalığında kist bulunanlar epilasyona karar vermeden önce kadın doğum uzmanı tarafından muayene ve tedavi edilmelidir.

Epilasyon bazen benlere zarar verir. Benlerin iyi ya da kötü huylu olduğu dermatoloji uzmanınca değerlendirilmeli ve iyi huylu benlerde değişimin önlenmesi amacıyla epilasyon sırasında üzeri beyaz bir kağıtla kapatılmalı veya beyaz kalemle boyanmalıdır.

Dövmeli bölge, koyu renk olması nedeniyle gelen lazer ve IPL ışınlarını normal cilde göre daha fazla emer. Bu durum, dövmenin olduğu yerin aşırı ısınmasına ve dolayısıyla cilt yanıklarına yol açabilir. Lazer ve IPL epilasyon, cilde verdiği zararın yanı sıra dövmeye de zarar verir; dövmenin şeklini ve rengini bozar. İğneli epilasyon dövmeli bölgede kullanılabilir.

Epilasyon varislere zararlı olduğu için varis olan bölgelere epilasyon yapılmaması gerekir.

Gebelikte, yeterli deneysel araştırmalar yapılmadığı ve bu yüzden hamilelere ve bebeğe zararlı olup olmadığı değerlendirilemediği için epilasyon yapılmaz. Hamileyken olduğu gibi emziren annelere de epilasyon uygulanmaz.

Epilasyonun faydaları nelerdir?

Lazer (Alexandrite, Diode / Ütüleme, Nd:YAG), IPL ve iğneli epilasyonun faydaları:

 • Zararsızdır. Cilt tipine uygun cihazlar ile tecrübeli kişiler tarafından uygulandığı takdirde vücuda herhangi bir zararı yoktur.
 • Uzun vadede tasarruf sağlar. Ağda, ip, cımbız, epilatör gibi depilasyon yöntemleri geçici yöntemler olduğu için sık sık uygulanması gerekir. Tüylerden büyük ölçüde kurtulmayı sağlayan epilasyon yöntemleri sayesinde uzun vadede yararları hem zaman açısından hem de maddi olarak tasarruf edilmesidir.
 • Uzun süre kalıcıdır. Lazer epilasyonla 4-6 seans sonunda tüyler %80-90 oranında azalır. İğneli epilasyonla daha fazla seans uygulanır ama daha yüksek başarı elde edilir. IPL epilasyonda kalıcılık süresi lazer ve iğneli epilasyona göre daha kısadır.
 • Daha az acı verir. Epilasyon da acı veren bir uygulamadır. Ancak ömür boyu acı veren depilasyon işlemlerinin tersine, epilasyonda bu süreç birkaç seansla sınırlıdır.
 • Yan etkileri kısa sürelidir. Uygulama sonrası görülen yan etkiler kısa sürede kaybolur.
 • Uygulama alanı geniştir. Göz çukuru dışında vücudun tüm bölgelerine uygulanabilir.
 • Seansları kısa sürelidir. Lazer ve IPL ile tüm vücut epilasyon seansı 90 dakikada tamamlanabilir. İğneli epilasyonda seans süreleri daha uzundur.
 • Epilasyon seansları aralarında tüyler tıraş edilebilir. Tüylerini ağda, cımbız, ip gibi yöntemler ile alan kişiler ara dönemlerde tüylerinin çıkmasından rahatsız olur. Ancak tüyleri yeterli uzunlukta olmadığı için istedikleri anda alamazlar. Epilasyonda ise seanslar arasında tüyler uzadığında jiletle alınabilir.
 • Batıkları önler. Batığa neden olan depilasyon yöntemleri yerine epilasyon yapılması batıkları önler. Ayrıca lazer, iğneli (galvanik yöntem) ve IPL epilasyon cihazları batık kılları da görerek etki eder ve köklerini yok eder. Böylece batıkları önlemenin yanında tedavi de eder.
 • Ciltteki koyu renkli görünümü ortadan kaldırır. Özellikle koltuk altı ve genital bölgenin koyu renk görünmesine neden olan kıl köklerini yok ederek daha aydınlık bir görünüm sağlar.
 • Cildi pürüzsüzleştirir. Epilasyonun yararlarından biri de cildi uzun vadeli olarak pürüzsüz hale getirmesidir.

Epilasyon kılları (tüyleri) azaltır mı?

Epilasyon uygulamaları her bir seansta kılları azaltır. Alexandrite, Diode (ütüleme) ve Nd:YAG lazer epilasyon, birkaç seans sonunda kılların %80-90’a varan oranda azalmasını sağlar. İğneli epilasyon tüylerin kalıcı olarak yok olmasını sağlarken, IPL epilasyon, tüyleri diğer yöntemlere göre daha düşük oranda azaltır.

Epilasyon tehlikeli mi? Tehlikeleri nelerdir?

Lazer epilasyon, IPL epilasyon ve iğneli epilasyon, uygun cilt ve kıl tipindeki kişilere, doğru şekilde uygulandığı ve cihaz ayarları doğru yapıldığı takdirde tehlikeli değildir. İşlem sonunda hafif yan etkiler görülebilir fakat kısa süre içinde ortadan kalkacaktır. Ciddi yan etkiler oluşmaması için uygulamayı yapan kişinin eğitimi ve tecrübesi de önem taşır.

Hamilelikte lazer, iğneli ve IPL epilasyonun tehlikelerinin olmadığı düşünülmekte fakat gebelik dönemindeki kadınlar üzerinde gerekli araştırmalar yapılamadığı için, her ihtimale karşın epilasyon yaptırılmaması önerilir.

Epilasyon … etkiler mi?

Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon, tüm etkilerini sadece kıl kökleri üzerinde gösterir. Lazer ışınları ya da iğneli epilasyonun oluşturduğu ısı enerjisi daha derin dokulara ulaşmaz.  Bu nedenle genital bölgeye uygulansa bile doğurganlığı, yumurtalıkları, hormonları, regl (adet) dönemini, cinselliği ve orgazmı etkilemez. Araştırma yapılamadığı için hamileliği / gebeliği etkileyip etkilemediği net olarak söylenemez. Emzirenlerde de epilasyonun etkileri bilinmediği için yapılması önerilmez.

Epilasyon … yapar mı? Neden olur mu?

Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon bazen kaşıntı, alerji, sivilce, vb. yapar. Ayrıca nadiren leke ve kararmaya neden olur. Epilasyon yöntemleri kılları kökünden yok etmeye yönelik uygulandığı için batık oluşumuna neden olmaz, aksine batıkları ortadan kaldırır. Kılların varlığı ter kokusunu arttırdığından epilasyon yapılması ter kokusunun daha az olmasını sağlar. Hem lazer hem de iğneli epilasyon yöntemi sadece kıl köküne etki ettiği, daha derinlere ulaşamadığı ve iyonlaştırılmış radyasyon yaymadığı için cilt kanseri gibi kanser hastalıklarına, kist oluşumuna, düşüğe, adet gecikmesine, kısırlığa veya varise neden olmaz.

Epilasyon … iyi gelir mi?

Batıklara: Ağda, jilet, epilatör gibi yöntemler batık oluşmasına neden olabilir. Lazer epilasyon, IPL epilasyon ve iğneli epilasyonda uygulanan galvanik yöntem batık yapmaz, tam tersine batık kıllara iyi gelir.

Sivilcelere: Sivilcenin nedeni yağ bezlerinin fazla çalışmasıdır. Lazer, IPL ve iğneli epilasyon yağ bezlerini etkilemediği için sivilcelere faydası yoktur.

Selülite: Epilasyonun selülite olumlu veya olumsuz bir etkisi yoktur.

… epilasyon yapılır mı?

Hamilelikte ve lohusa iken / emzirme döneminde epilasyonun etkileri ile ilgili yeterli klinik çalışma yapılamadığı için hamileler ve bebek üzerinde olası olumsuz etkileri öngörülemez. Bu yüzden her ihtimale karşı, epilasyon yapılması için gebeliğin ve emzirme döneminin sonlanması beklenmelidir.

Adet (regl) döneminde epilasyon yapılması sağlık açısından bir risk oluşturmaz. Ancak hassasiyetin artması ve ağrı toleransının azalması dolayısıyla epilasyon sırasında hissedilen acı daha fazla olabilir. Bu nedenle hastayken (adetliyken) lazer, iğneli veya ipl epilasyon yapılmaması önerilir. Epilasyon sırasındaki ağrının daha az hissedilmesi için lazer epilasyon cihazının derecesi düşürülebilir. Genital bölgeye (bikini bölgesine) yapılacak epilasyon seanslarında ped yerine tampon kullanılırsa seans daha konforlu bir şekilde yapılır.

Zoretanin, Roaccutane gibi akne tedavisinde kullanılan ilaçlar ışığa duyarlılığı arttırdığı için bu ilaçlar alınırken lazer ve IPL epilasyon yapılmaz. İlacı bıraktıktan 4 ila 6 ay sonra yaptırılabilir.

Cilt, sivilceliyken hassastır ve epilasyon işlemi de bu hassasiyeti arttırır. Bu nedenle sivilceli yüze epilasyon yapılmaz.

Lazer ve iğneli epilasyon doktor kontrolünde uygulanması gerektiği için evde yapılmaz. Evde IPL cihazları kullanılarak epilasyon yapılır.

Epilasyon; kola, bacağa, koltuk altına, karına, sırta, omuza, genital bölgeye ve yüz bölgesinde alına, kaşlara, bıyık bölgesine, yanaklara, kadınlarda çene altında görülen sakala, erkeklerde sakal üstüne yapılır.

Cilt ve kıl tipleri

Fitzpatrick sınıflandırmasına göre dünyada 6 cilt tipi olduğu kabul edilmektedir. Genellikle Alexandrite lazer, Diode lazer ve IPL cilt tipi 1, 2, 3, 4 olan kişilere, Nd:YAG lazer cilt tipi 5 ve 6 olan kişilere, iğneli epilasyon ise tüm cilt tiplerine uygulanır.

 • Cilt tipi 1: Ten renkleri oldukça soluktur ve açık beyaz renktedir. Mavi ya da yeşil göz rengine sahiptirler. Kızıl saçlı ve çillidirler. Kıl tipleri genellikle platin sarısına ya da kızıla yakın renkte ve oldukça ince ve tüyümsüdür.
 • Cilt tipi 2: Açık ten renkleri ve mavi ya da yeşil gözleri vardır. Sarı, kumral saçlara ve çillere sahiptirler. Kılları koyu sarı ya da koyu kızıldır.
 • Cilt tipi 3: Kahverengiye dönük açık ten renkleri, kahverengi saçları ve gözleri vardır. Kılları açık kahverengi, gri-kahverengi, sarı-kızıla dönük kahverengi ya da koyu kahverengi olabilir.
 • Cilt tipi 4: Yanık tene sahip bu kişilerin koyu kahverengi saçları ve gözleri vardır. Kılları siyaha yakın koyu kahverengi ya da siyahtır. Ayrıca kılları genellikle kalındır.
 • Cilt tipi 5: Koyu kahverengi tene sahip olan bu cilt tipindeki kişilerin saçları ve gözleri koyu kahverengidir. Kıl renkleri çok koyu kahverengi ya da siyahtır.
 • Cilt tipi 6: Siyahi tene sahip bu kişilerin siyah saçları ve gözleri vardır. Kılları siyah renkte ve kalındır.

Depilasyon yöntemleri

Ağda ile tüy alma

 • En geleneksel kıl alma yöntemlerinden olan ağda, güzellik salonlarında, kuaförlerde ve evde uygulanabilmektedir. Temel olarak, yapışkan bir madde olan ağdanın ılık bir haldeyken cilt üzerine kılların çıkış yönüne doğru yapıştırılıp temiz biz bez ya da özel ağda bandıyla kılların ters yönüne doğru çekilerek alınma işlemidir.
 • Ağda yüz dahil vücuttaki bütün bölgelere ve her cinsten ve yaştan kişilere uygulanabilmektedir. Ağda tüm vücuda veya vücudun belirli bölgelerine uygulanabilir. Uygulama yöntemine göre ağda ismi değişebilir. Örneğin tüm vücuda uygulanan ağdaya komple ağda, bikini bölgesindeki (genital bölge) kıllardan kurtulmak için yapılan ağdaya Brezilya ağdası denilmektedir.
 • Ağda bal ve şekerin eritilmesiyle yapılırsa “şeker ağdası”, çam reçinesinden yapılmışsa “sir ağda” adını alır. Kuaförlerde ve güzellik salonlarında genellikle sir ağda yapılmaktadır.

İple tüy alma

 • Cımbız metodu gibi, ip ile kıl alma da özellikle yüz kıllarının temizlenmesinde kullanılan ilk yöntemlerdendir. Daha çok kuaförlerde ve güzellik salonlarında uygulanan bu yöntem pamuk ipliğinin parmaklara dolanarak bir makas gibi kullanılmasıyla bölgedeki istenmeyen kılların sıkıştırılarak kökünden alınmasını sağlar. İp ile kıl alma yöntemi hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılmaktadır.
 • İplikle kıl alma tekniğinin ardından kişinin metabolizmasına da bağlı olarak bölgedeki yeni kıllar 2 ila 4 hafta arasında çıkar. İplikle kıl alma işleminde cımbızda olduğu gibi kıl köklerinin enfeksiyona açık kalma ihtimali çok yüksektir. Ayrıca ipliğin doğru kullanılmadığı durumlarda deride yanıklar ve renk değişimi oluşabilir. Dolayısıyla bu yöntem kesinlikle güzellik uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Cımbız ile tüy alma

 • Kılların alınmasında en eski yöntem olan cımbız ile kıl çekme işlemi günümüzde en çok yüz bölgesinde, dudak üstü tüylerde, çenedeki, şakaktaki ve kaştaki tüylerde kullanılmaktadır. Ayrıca dağınık ve seyrek tüylerin de hızlıca alınmasında etkilidir. Cımbızla kıl alma yöntemi hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılmaktadır.
 • Kılların tersten çekilmesi, cımbızın doğru kullanılmaması sonucu cildin yaralanması ve bunun sonucu olarak bölgenin mikrop kapması, kaş düzeltme için yanlış uygulandığında kaş çizgisinin kayması gibi olumsuz sonuçlar meydana gelmektedir.
 • Cımbızla kıl alma işleminde öncelikle kılın alınacağı bölgeye uygun bir cımbız seçilmelidir. Ardından cımbız sterilize edilerek, kıllar çıkış yönüne doğru taranır. Kılların köke en yakın yerinden cımbızla tutularak çıkış yönüne doğru çekilmesiyle kıl alma işlemi tamamlanır.
Kaynaklar
 • https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm048995.htm
 • https://www.nottingham.ac.uk/research/groups/skin-integrity/surgical/hair-removal-research-shapes-surgery-guidelines.aspx
 • https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/laser-hair-removal/basics/definition/prc-20019438
 • http://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-hair-removal
 • http://www.webmd.com/beauty/features/for-women-only-best-choices-for-hair-removal
 • http://www.webmd.com/beauty/laser-hair-removal
 • http://www.healthcentre.org.uk/laser-hair-removal/lhr-types-machines.html
 • https://www.aad.org/public/diseases/cosmetic-treatments/laser-hair-removal
 • http://www.goodepilator.com/permanent-hair-removal-methods
 • http://www.goodepilator.com/sites/default/files/skin%20tone%20and%20hair%20color%20chart.jpg
 • http://hairfreelife.com/overview-of-the-different-types-of-lasers-available-and-who-theyre-effective-for-clinical-research/
 • http://www.healthcentre.org.uk/laser-hair-removal/lhr-types-of-lasers.html
 • https://www.realself.com/article/Laser-Hair-Removal-and-Your-Skin-Type
 • https://www.electrology.com/faqs-about-permanent-hair-removal/what-is-the-electrolysis-process.html
 • http://www.wikizero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSGFpcl9yZW1vdmFs

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?

[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!