Estetik Güzellik

Estetik Dikiş

Estetik ameliyatları kişilere vücutlarında istedikleri değişimi yapabilme şansı verse de birçok kişi ameliyat sonrasında iz kalma kaygısını taşır. Baştan söylemeliyiz ki her ameliyat kesisi iz bırakarak iyileşir. Burada önemli olan, ne kadar iz kaldığı ya da izin görünür yerde olup olmamasıdır.

Estetik dikiş nedir?

Estetik dikiş, herhangi bir ameliyatın yapılmasının ardından ameliyat kesisini kapatırken en uygun iplik ve dikiş teknikleriyle cilde minimum hasarı vermek, dolayısıyla ameliyat sonrası yara izinin görünmeyene yakın olmasını sağlamak için yapılan bir işlemdir. Estetik dikiş aslında normal dikişten farklı bir dikiş türü değildir. Her hekim estetik dikiş atabilir ancak diğerlerinden farklı olarak estetik cerrahların önceliği yara izlerinin mümkün olduğu kadar az görüldüğü estetik dikiştir.

Estetik ameliyatın kalitesini ortaya koyan en önemli noktalardan biri de ameliyat sırasında açılan kesilerin nasıl kapatıldığıdır. Dikiş, ameliyatta her ne kadar bir detay gibi görünse de yüz, göğüs, vajina gibi bölgelerde estetik ameliyatın sonucuna etkisi oldukça büyüktür. Estetik dikiş doğum, sünnet gibi ameliyatlarda da kullanılır. Genel ameliyatlarda da sıklıkla kullanılan estetik dikiş, açılan kesiği kapatmak için cerrahın uygun malzemeleri ve tekniği kullandığı ve estetik dikiş eğitimi aldığı anlamına gelmektedir.

Estetik dikiş ile normal dikiş arasındaki farklar nelerdir?

  • Estetik dikişte çoğunlukla eriyebilen dikiş ipi kullanılır. Böylece, dikişin alınması gerekmediğinden yara yerinde enfeksiyon daha az görülür.
  • Estetik dikişin açılma riski, normal dikişe göre daha düşüktür.
  • Estetik dikişte kullanılan dikiş ipi normal dikiş ipinden çok daha incedir. Bu, kesi kenarlarının daha az zedelenmesini sağlar.
  • Normal dikişte kesilen bölgeyi kapatmak için 2 dikişe ihtiyaç duyuluyorsa, estetik dikiş ile kesilen bölgeyi kapatmak için yaklaşık 10 dikişe ihtiyaç duyulur. Böylece daha az dikiş izi kalır.
  • Estetik dikiş normal dikişe göre daha yüksek fiyatlı olabilir.

Estetik dikişin uygulandığı alanlar

Bacak, kol, yüz, meme, burun, çene, karın, vajina gibi vücudun tüm bölgelerine yapılan dikişler estetik dikiş olarak yapılabilir.

Doğum sonrasında, özellikle sezeryanda yapılan estetik dikişler, estetik dikiş hakkında en fazla merak edilen konular arasındadır.

Doğum sonrası estetik dikiş

Sezeryanda estetik dikiş

Normal doğum gerçekleştiremeyen kişilere uygulanan yöntem olan sezeryan, tıptaki ilerlemelerle giderek daha az riskli bir şekilde gerçekleştirilen bir işlem haline gelmiştir. Ancak sezeryan yöntemiyle doğumda bebeği çıkarmak için annenin karın ve döl yatağının kesilmesinin ardından, bu bölgedeki kesik kısmın dikilmesi vücutta ameliyat izi bırakır. Sezeryan estetik dikiş tekniği ise ameliyat sonrası oluşacak izi minimuma indirmektedir.

Sezeryanda estetik dikiş nasıl yapılır?

  1. Sezeryan doğum tekniğinde bebeği almak için karnın alt kısmında yaklaşık 15cm’lik yatay (nadiren, göbek deliğinin altından itibaren dikey) bir kesi açılır.
  2. Bebek alındıktan sonra sezaryen doğum ameliyatı için açılan cilt kesisi cildin altından ve eriyebilen dikiş ipliğiyle dikilir.

Normal doğumda estetik dikiş

Normal doğum sırasında annenin perine bölgesinde (dış dudaklarla anüs arasında kalan bölge) olabilecek yırtılmayı önlemek, bebeğin başının büyük olması, makat gelişi gibi durumlarda çıkışı kolaylaştırmak için vajinanın giriş kısmına doğum başlangıcında doğum kesisi, diğer adıyla epizyotomi uygulanabilir. Bu durumda doğumun ardından vajinanın eski formuna ulaşabilmesi için kesilen bölgeye estetik dikiş atılır.


Estetik dikiş hakkında merak edilenler


Dikiş izi nasıl iyileşir ve kaç günde geçer?

Ameliyatlar sonucu oluşan dikiş izleri “skar” ya da deriden kabarık-hacimli ise “keloid” olarak adlandırılır. Dikişlerin vücutta ne kadar iz bırakabileceği ya da ne zaman geçebileceği; kesinin derinliğine, büyüklüğüne, dikiş sonrası enfeksiyon gelişip gelişmemesine, kesi çevresindeki dokuların ne kadar zedelendiğine, kesinin yerine, kullanılan malzemelere ve doktorun maharetine bağlıdır. Bazı bünyelerde dikiş ardından neredeyse iz kalmazken, bazılarında estetik dikiş uygulaması yapılsa dahi keloid oluşumu gözlemlenebilir. Dikiş izlerinin iyileşmesi 2 yıla kadar uzayabilir.

Estetik dikiş yapılmasına rağmen vücutta iz kalması durumunda dikiş izi estetiğine başvurulmaktadır (detaylı bilgi: dikiş izi tedavisi).

Estetik dikiş izi kalır mı?

Dikiş sonrasında iz kalması, ister normal ister estetik yöntemle atılsın, her zaman beklenen bir durumdur. Ancak dikişin nasıl ve hangi bölgeye atıldığı ve hangi tekniklerin kullanıldığı gibi kriterler ameliyat izinin belirginlik düzeyini etkilemektedir. Aynı zamanda ameliyat için açılan kesinin uzunluğu ve genişliği de izin görünürlüğünde önemlidir. Estetik dikişte, dikiş genellikle vücut çizgilerine saklanır ya da görünmeyen kısımlara uygulanır ve dikiş izi 1-2 yıl sonra belli belirsiz bir görünüm alır.

Estetik dikiş alınır mı? Estetik dikiş ne zaman erir?

Estetik dikişte kullanılan iplikler, ameliyat sonrasında alınmazlar ve bu tür ipliklerin kendiliğinden eriyebilme özellikleri bulunmaktadır. Estetik dikişteki ipliklerin eriyebilme süresi, kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterir. 2 haftada eriyen iplikler olduğu gibi 7 ayda eriyen iplikler de vardır.

Kaynaklar
  • http://www.tavmd.com/2013/06/19/plastic-surgery-stitches-suture-information/
  • http://rejuvenusaesthetics.com/suture-types-plastic-surgery/
  • http://www.midamericaplasticsurgery.com/general-patient-information/suture-care/

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!