Güzellik Saç Bakımı

Fön

Fön yapan kuaförler

Size en yakın fön yapan kuaförleri bulmak ve sürpriz fırsatları yakalamak için ilçenizi seçin.

[wpdatatable id=16]

 

Fön 2019 fiyat listesi

[wpdatatable id=37]

* Fiyatlar, 2019 yılında 486 farklı kuaförden alınarak belirlenmiştir. Fön fiyatları yapılacak modele göre 7 TL ile 50 TL arasında, brezilya fönü (kalıcı fön) fiyatları ise kullanılacak malzeme kalitesine, saçın uzunluğuna ve hacmine göre 100 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Fön işlemleri geçici (günlük) fön ve kalıcı fön olmak üzere ikiye ayrılır.


Geçici (günlük) fön

Günlük hayatta ve özel günlerde tercih edilen saça hacim katma ya da saç düzleştirme tekniklerinden olan fön, saça ısıyla şekil verilerek yapılır. Fön tekniğinde işleme saçların su ile nemlendirilmesiyle ile başlanır. Ardından uygulanmak istenen modele uygun fırça veya aletler kullanılarak saça şekil verilir.

Hem erkeklerin hem de kadınların saçlarına uygulanabilecek bir işlem olan fön, yapılacak modele göre fiyat farklılıkları gösterebilir.

 • Düz fön

  Kıvırcık veya dalgalı saçları düzleştirmek ya da düz saçların elektriklenmesini önleyerek daha bakımlı görünmelerini sağlamak için yapılan saç düzleştirme işlemidir. İşlem sırasında kısa ya da uzun saç nemlendirildikten sonra fön makinesi ve fırça yardımıyla saç düzleştirilir. İstendiği takdirde düz fön işleminde saç uçları dışa kıvrık ya da içe kıvrık olarak şekillendirilebilir.

  Düz fön günlük hayatta rahatlıkla kullanılabildiği gibi, çok şık olmayan davetlerde de kişilerin tercih ettiği saç modelleri arasındadır. Düz fön hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilir. İşlemin kalıcılığını korumak için istenirse fönden sonra saça sprey sıkılabilir.


 • Dalgalı fön (kırık fön)

  Düz saçlara hacim katmak ve dalgalı saçları düzgün bukleler haline getirmek için yapılan işlemin adıdır. Dalgalı fön, saça dalga vermek için uygulanan bir başka işlem olan maşa tekniğine göre daha doğal görünümlü ve dağınık buklelerin elde edilmesini sağlar.

Dalgalı fön nasıl çekilir?

 1. Dalgalı fönde de düz fönde olduğu gibi işleme saçları suyla nemlendirerek başlanır.
 2. Ardından fön makinesi ve özel bir fırça yardımıyla saçlar tutam tutam ayrılır ve döndürülerek kurutulur.
 3. Kurutulan tutamlar tel toka ya da bigudiyle saça sabitlenip bekletilir.
 4. Tüm tutamlar aynı şekilde işlemden geçirildikten sonra saçlar açılır ve arzu edilirse dalgaların kalıcılığını sağlamak amacıyla saça sprey sıkılabilir.

Maşayla kırık fön nasıl yapılır?

Saçlar temizlenip nemlendirildikten sonra elde edilmek istenen dalga boyutuna göre ince veya kalın maşa seçilir. Ardından maşa saç diplerinden uçlarına doğru döndürülür ve aşağı doğru çekilir.


Kalıcı fön

Brezilya fönü

Son dönemlerin en popüler saç düzleştirme tekniklerinden olan Brezilya fönü hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Brezilya fönünün en çok tercih edilme nedeni kalıcı olmasıdır.

Brezilya fönü ile normal fön arasındaki farklar nelerdir?

 • Brezilya fönünün işlem prosedürü, düz fönden oldukça farklıdır. Düz fönde fön makinesi ve fön tarağı kullanılırken, Brezilya fönünde saça protein içeren özel bir keratin bakım uygulanarak saç preslenmektedir.
 • Normal fön ortalama yarım saatte çekilirken, Brezilya fönü işlemleri yaklaşık 2 saat sürmektedir.
 • Normal fön 1-2 gün dayanırken, Brezilya fönü 6 aya kadar dayanabilir.
 • Brezilya fönü uygulama fiyatları düz föne göre daha fazladır ancak daha kalıcı olduğundan fiyat/performans açısından tercih edilmektedir.

Brezilya fönü nasıl yapılır?

 1. Brezilya fönünde öncelikle saçın keratini alma seviyesinin artabilmesi için saç özel kimyasallarla işlenir. Söz konusu işlemde saça özel bir şampuan uygulanarak saç pulcuklarının 3-5 dakika içinde açılması sağlanır.
 2. Pulcukları açılmış saç tellerine bir fırça yardımıyla özel saf keratin uygulanır.
 3. Ardından saç titanyum ve seramik özellikleri bulunan pres aletleriyle düzleştirilir.

Brezilya fönü zararlı mıdır?

Brezilya fönü işlemi sırasında uygulanan keratin, saçlar için yararlıdır. Ancak keratin yüklemesi yapılması için saça uygulanan işlemler ve sonrasındaki presleme işlemi uzman kuaförlerde yapılmadığı takdirde saça zarar verebilir.

Brezilya fönü nasıl bozulur?

Deniz suyu, havuzdaki klor, Brezilya fönü çektirdikten sonra saçın 48 saat içinde yıkanması ve saçın boyanması Brezilya fönünü bozabilecek işlemlerdendir.


Fön ve brezilya fönü hakkında merak edilenler


Fön saça zarar verir mi?

Fön temel olarak saçı ısıyla şekillendirme işlemidir. Yüksek ısı dengesiz bir şekilde uygulanırsa saç zarar görebilir. İşlem öncesinde ve sonrasında serum, yağ gibi saç bakım ürünleri kullanarak saçınızın yıpranmasını önleyebilirsiniz.

Kısa saça fön nasıl çekilir?

Kısa saça fön çekme işlemi de uzun saça uygulandığı gibi yapılmaktadır. Saçlar öncelikle nemlendirilir, ardından saç telinin kalınlığına uygun bir fön fırçası seçilerek saçlara fön işlemi uygulanır.

Erkeklerde fön nasıl çekilir?

Erkeklerin saçlarına fön ile şekil verme işleminde kadınların saçlarına uygulanan aynı teknikler kullanılmaktadır. Öncelikle saçlar yıkanarak temizlenir ve hafifçe kurutularak nemli kalmaları sağlanır. Ardından saç yapısına uygun incelikteki fön fırçası ve fön makinesinden yayılan ısı yardımıyla saçlara istenen şekil verilir.

Evde fön nasıl çekilir?

Saçlarınızı evde fön makinesi ve fön fırçasıyla şekillendirebilirsiniz. Ancak kuaförlerde uzman kişiler tarafından profesyonel malzemeler kullanıldığından daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Fön çeken kuaförleri görmek için tıklayın.


Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!