Estetik Güzellik

Göz Estetiği

Gözler, kuşkusuz hem kadın hem erkek yüzünün en çekici yeridir. Ancak farklı genetik faktörler ve yaşlanma, göz estetiğinin zamanla bozulmasına neden olabilir.

Günümüzde gözlerin daha güzel görünmesini sağlamak ve canlı, yüksek enerjili ve etkileyici bakışlara sahip olmak için göz kapağı, göz çevresi ve göz şekline müdahale edilerek çeşitli estetik operasyonlar kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

Göz altı ve göz çevresi estetiği yöntemleri

Ameliyatla

Göz kapakları ve göz çevresindeki deformasyonlar ameliyatsız yöntemlerle giderilememesi durumunda cerrahi olarak müdahale edilir. Lokal veya genel anestezi uygulandıktan sonra küçük kesilerle gerekli düzeltmeler yapılır.

Ameliyatsız

Göz çevresinde oluşan göz altı torbaları, göz çevresi kırışıklıkları ve morlukları gibi sorunları önlemek ve gidermek için farklı ameliyatsız yöntemler kullanılmaktadır.

Plazma enerjisi

Plazma enerjisi ile göz kapağı düşüklüğü (sarkması), alt ve üst göz kapağı kırışıklıkları gibi sorunlar giderilerek göz çevresinde gençleşme, sıkılaşma sağlanır. İşlem öncesinde lokal anestezi uygulandığından acı hissedilmez. Hızlı sonuçlar alınan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Lazer ve IPL

Lazer ve IPL, deri altına gönderdikleri ışınlar sayesinde göz altındaki koyu halkaları hedef alır. Aynı zamanda bu tip ışık tedavileri cildi gençleştirerek göz çevresindeki kırışıklıkları azaltır veya ortadan kaldırır. Bununla birlikte lazer ya da IPL uygulanan bölgedeki cilt pigmentasyonu düzeleceği için göz çevresindeki morluklar azalabilir.

Botoks

Cilt altındaki kaslara uygulanan enjeksiyonlar ile kazayağı çizgileri gibi göz altı ve çevresi kırışıklıklarının giderilmesi sağlanmaktadır. Yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir (detaylı bilgi: botoks).

Hyaluronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu

Göz altı ve göz çevresindeki deformasyonları gidermek için hyaluronik asit ve yağ bazlı dolgu maddeleri gözyaşı bölmelerine, göz çevrelerine ya da göz altlarına enjekte edilebilmektedir.

Hyaluronik asit, doku kaybı nedeniyle oluşan koyu halkaları düzeltmek için sıklıkla kullanılır. Ancak vücut birkaç yıl içinde bu asidi absorbe edeceği için kalıcı değildir.

Göz altı bölgesi için önerilen diğer dolgu malzemesi, hastanın kendi yağlarıdır. Yağ bazlı enjeksiyonlar, göz altındaki yağ kaybından kaynaklanan koyu halkaların giderilmesinde bir tedavi yöntemi olarak önerilmektedir. İşlemin kalıcılığı, aktarılan yağ hücrelerinin ne kadarının canlılığını sürdüreceğine bağlıdır. Bu nedenle, değişen sürelerde tekrarlanması gerekir (detaylı bilgi: hyaluronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu).

Kimyasal peeling

Göz çevresine uygulanan kimyasal soyma işlemleri kolajen artışını sağlayacakları için pigmentasyon problemini azaltarak göz çevresindeki morlukların azalmasını sağlar (detaylı bilgi: kimyasal peeling).


Göz altı ve göz çevresi estetiği çeşitleri

Sağlıklı, canlı ve güzel bakan gözlere sahip olmanın bir başka yolu da göz çevresi ve göz altı bakımını yaptırmak ve gerektiğinde estetik operasyonlara başvurmaktan geçmektedir. Göz çevresindeki kırışıklıklar, göz altındaki morluklar, torbalar ve çukurluklar göz estetiğini bozduğunda, bu bölgelere hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edebilmek için ameliyatlı ve ameliyatsız farklı uygulamalar yapılmaktadır.

Düşük göz kapağı estetiği

Göz kapağı, yaşlanma ya da genetik faktörler sebebiyle yıllar içinde deforme olarak, gözlerin yorgun görünmesine ve göz estetiğinin bozulmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda göz kapağını eski haline getirmek, düşük göz kapağını kaldırmak, deforme olan dokuyu düzeltmek için blefaroplasti adı da verilen göz kapağı estetiği ameliyatlarına başvurulur.

Göz kapağı düşüklüğü (pitozis) neden olur?

Göz kapağı düşüklüğünün farklı nedenleri bulunmaktadır. Öncelikle zaman içinde yaşlandıkça yer çekimine karşı koyamayan göz kapakları sarkabilir. Bununla birlikte göz kapağı düşüklüğü doğuştan ya da kişinin geçirdiği bir hastalık ya da kaza dolayısıyla da meydana gelebilir. Doğuştan olan göz kapağı düşüklüğünün tıptaki adı konjenital pitozisdir ve göz kapağı kasının yeterince gelişememesi sonucunda görülür. Gözbebeğinin önüne kadar ulaşan kapak düşüklüğü görmeye engel olur ve hemen tedavi edilmelidir. Daha hafif düşüklük, çocukta psikolojik sorunlara neden olabileceği için okul öncesi dönemde sonuçlandırılmalıdır.

Göz kapağı estetiği yöntemleri:

Göz kapağı estetiğinde en çok aşağıdaki üç yöntem tercih edilmektedir.

Ameliyatla

Özellikle ilerleyen yaş sebebiyle göz kapakları düşen kişiler, bu olumsuzluğu ortadan kalıcı bir şekilde kaldırmak üzere, düşük göz kapağı estetik ameliyatını tercih etmektedirler.

Düşük göz kapağı estetik ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Düşük göz kapağı estetiğinde öncelikle durum tespiti yapılarak, hastanın göz kapaklarının kaldırılması için gerekli olan işlemlere karar verilir. Zira düşük göz kapağı estetiği, kaş kaldırma gibi farklı estetik müdahaleler ile de birleştirilebilir.
 2. Operasyon çeşidine karar verilmesinin ardından hastaya lokal ya da genel anestezi uygulanarak göz bölgesi uyuşturulur.
 3. Ardından üst ve alt göz kapaklarının başlangıç çizgilerine minik kesikler atılır ve kesiklerin içinden göz kapağının altındaki deforme olmuş yağ ve kas dokuları düzeltilir.
 4. Gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra göz kapak çevresi hafifçe gerilerek mini dikişlerle kapatılır ve pansuman yapılır.

Düşük göz kapağı estetik ameliyatı sonrası

 • Yaklaşık bir saat süren işlem sonucunda hasta 5-6 saat sonra hastaneden taburcu edilebilir.
 • İlk üç gün göz çevresinde şişkinlik ve rahatsızlık olması normaldir.
 • Ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra hastanın şikâyetlerinin sona ererek normal hayata geçmesi beklenir.

Göz kapağı ameliyatında iz kalır mı?

Göz kapağı ameliyatı üst göz kapağında gerçekleştirildiğinde, operasyon gözün açılıp kapandığında oluşan çizgideki bölgeden yapılır. Dolayısıyla ameliyattan sonra iz iyi bir şekilde kamufle olmuş olur. Ameliyatın ardından birkaç gün sonra da söz konusu izin keskinliği azalır. Alt göz kapağı ameliyatında ise kesik alt kirpiğin başladığı noktaya yakın bir yere atılır, böylece ameliyat izi görünmez.

Göz kapağı estetik ameliyatı fiyatları

Göz kapağı ameliyatı fiyatları hastanın göz yapısına ve bu ameliyatın bir başka operasyonla birleştirip birleştirilmemesine göre farklılık gösterebilir.

Lazerle

Lazer blefaroplasti olarak da bilinen lazerle göz kapağı kaldırma operasyonu, ameliyatsız ve ağrısız yöntemlerden biri olarak günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Karbondioksit (CO2) lazer ile gerçekleştirilen teknik oldukça pratik ve risksizdir.

Lazerle düşük göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Lazer ile göz kapağı estetiğinde de göz çevresi anesteziyle uyuşturulur. Ardından CO2 (karbondioksit) lazer göz kapaklarına uygulanır.

Üst göz kapağına ve çevresine uygulanan karbondioksit lazer, bu bölgedeki yağlanmayı ve deri tabakasını azaltır. Böylece kişi, göz kapağının düşük ve yorgun görüntüsünden birkaç seansta ameliyatsız bir şekilde kurtulmuş olur.

Lazerle düşük göz kapağı estetiği sonrası

Lazer tedavisinden 3-4 saat sonra kişi taburcu olarak normal hayatına uyum sağlamaya başlayabilmektedir.

Lazerle göz kapağı estetiğinin avantajları

 • Lazerin en büyük avantajı, ameliyatta oluşan kanamaların lazer tekniğinde oluşmamasıdır.
 • Lazer tedavisindeki iyileşme süreci, ameliyattan sonraki iyileşme sürecinden daha hızlıdır.
 • Aynı zamanda lazer ile göz kapağı estetiği operasyonu ameliyata göre daha kısa sürede yapılmaktadır.

Plazma enerjisi ile

Düşük göz kapağı tedavisinde son zamanlarda uygulanan yeni metotlardan biri de plazma enerjisiyle göz kapağı estetiğidir. Ameliyatsız göz estetiği yöntemlerinden olan plazma enerjisi, lazer tedavisine rakip bir operasyon olarak piyasada yer almaktadır.

Plazma enerjisi ile düşük göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

 1. Plazma enerjisi ile göz kapağı kaldırma estetiğinde öncelikle göz çevresi lokal anestezi ya da anestezik özelliği olan kremlerle uyuşturulur.
 2. Ardından, havadaki gazları iyonize ederek plazma enerjisi oluşturan ve bu enerjinin yarattığı sıcaklık ile göz kapağı derisinin üst tabakasındaki hücreleri buharlaştıran cihazla işleme devam edilir. Böylece göz kapağı gerilerek düşüklüğün ortadan kaldırılması sağlanır.

Botoks uygulamasının oldukça gelişmiş versiyonu olan plazma enerjisi, yaklaşık 30 dakika süren seans sonunda tamamlanır.

Plazma enerjisi ile düşük göz kapağı estetiği sonrası

 • Plazma enerjisi ile düşük göz kapağı estetiği sonrasında kişi günlük yaşantısına rahatlıkla geri döner.
 • Kişinin göz yapısına ve göz kapağı düşüklüğüne göre tek seans yeterli olabileceği gibi, birden fazla seansa da ihtiyaç duyulabilir.

Plazma enerjisi ile düşük göz kapağı estetiği fiyatları

Plazma enerjisi fiyatları seans süresi ve sıklığına göre değişiklik göstermektedir.


Göz altı ve çevresi kırışıklıkları için estetik

Yaşlılık, güneş ışınları gibi çevresel ve genetik faktörler sebebiyle oluşan göz kırışıklıkları ve kaz ayakları günümüzde ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir.

Göz altı kırışıklığı tedavi yöntemleri

Hangi uygulamanın yapılması gerektiğine, kırışık yapısının ve derinliğinin tespiti ardından uzman hekim tarafından karar verilir.

Göz altı kırışıklığı estetiği fiyatları

Göz altı kırışıklığı estetik uygulamalarının her biri seans seans sunulduğundan, fiyatlar yapılan seanslara göre değişiklik göstermektedir.


Göz altı torbaları estetiği

Yorgunluk, stres, yaşlılık ve göz çevresi bakımının doğru ve iyi bir şekilde yapılmaması, göz altı torbalarının oluşmasının nedenlerindendir. Farklı yöntemlerle giderilemeyen göz altı torbalarına cerrahi olarak müdahale edilerek bu sorundan kalıcı olarak kurtulunabilir.

Göz altı torbası ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Göz torbası ameliyatı öncesinde kişinin göz çevresi analiz edilir.
 2. Ameliyata geçilmeden önce göz çevresi uyuşturulur.
 3. Göz altına mikro kesiler atılır.
 4. Göz torbalarına neden olan dokular ve yağ bezeleri alınır.
 5. Deri altındaki yağ tekstürleri düzeltilir.
 6. Göz altındaki kesiler dikişle kapatılır.

Göz altı torbası ameliyatı sonrası

 • Ortalama 2 saat süren ameliyat sonrasında hasta aynı gün taburcu edilebilir.
 • Göz altı torba aldırma ameliyatından sonra şişliklerin oluşması normaldir. Ancak bu tür komplikasyonlar genellikle 10 gün içinde geçer.

Göz altı morlukları estetiği

Gözü yorgun gösteren, yüzün ışığını alan ve kişiyi olduğundan yaşlı gösteren faktörlerden biri de göz altı morluklarıdır.

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morluklarının tedavisinde genellikle özel kremler tercih edilse de tedavinin kalıcı olabilmesi için ameliyat, IPL, lazer, kimyasal peeling, dolgu ve yağ enjeksiyonu gibi yöntemlere başvurulur.

Göz altı torbası ve göz altı morlukları neden olur?

Göz altı torbasının ve göz altı morluklarının oluşma nedenleri birbiriyle hemen hemen aynıdır. Öncelikle yaşlılık, hamilelik gibi durumlarda göz çevresinde bu sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda dengesiz beslenme, stres, uyku bozukluğu, hormonal durumlar, ödem, alerji, alkol, sigara, zararlı çevresel faktörlere maruz kalmak da göz altı torbalarının ya da morluklarının oluşmasına neden olabilir.

Göz altı morluklarına ne iyi gelir?

Göz altı morluklarının tedavisinde genelde ilk olarak likit kremler, jeller, bitkisel ve organik malzemeler kullanılmaktadır. Makyaj da göz altı morluklarını kapatmada başvurulan yöntemlerdendir. Ne var ki bu tip geçici çözümler kısa süreli olarak işe yarasa da, yanlış kremlerin kullanılması ya da makyaj malzemelerinin doğru seçilmemesi uzun vadede negatif sonuçlar doğurarak göz çevresindeki morlukların, çöküklüğün ya da kırışıkların artmasına sebep olabilir. Dolayısıyla göz çevresindeki sorunlar tespit edildiğinde geçici çözümlerle zaman kaybetmeden bir dermatoloğa ya da plastik cerrahi uzmanına gidilmelidir.


Göz çukuru estetiği

Göz çukuru da göz altı torbaları gibi, yaşlılık, stres ya da genetik nedenlerle ortaya çıkan göz problemlerinden biridir. Ancak göz çukurunun tedavisi göz altı torbalarının tedavisinden daha farklıdır. Göz altı torbaları ameliyatla tedavi edilirken, göz çukurları, kırışıklık tedavisinde olduğu gibi dolgu malzemeleri ve hyaluronik asit içerikli cilt kokteylleriyle tedavi edilmektedir.

Uzman hekimin muayenesinden sonra göz altı çukurunun yapısına göre uygulanacak en doğru enjeksiyona karar verilir. Seans seans uygulanan göz çukuru estetiği tedavisinin her seansı yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Seans fiyatları uygulanan enjeksiyon türüne ve seans sayısına göre değişiklik göstermektedir (detaylı bilgi: hyaluronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu).


Göz çevresindeki yağ bezeleri

Göz çevresindeki yağ bezeleri neden olur?

Göz çevresindeki sarı renkteki deriden kabarık yağ bezeleri (ksantelazma) kolesterol birikiminden kaynaklanan bir sorundur.

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer?

Yağ bezelerinin tedavisi cerrahidir. Lokal anesteziyle yapılır ve hastanede yatmayı gerektirmez.


Göz şekli estetiği

Göz şekli yüz güzelliğini belirleyen en önemli faktörlerdendir. Doğuştan çekik, küçük ya da iri göze sahip olan bazı kişiler, bu görünümlerinden rahatsız olarak göz şekillerini değiştirmek istemektedirler. Yeni geliştirilen tekniklerle artık göz şeklinin değiştirilmesi de kolaylıkla yapılan göz estetiği ameliyatlarından biri olarak sayılmaktadır.

Badem göz estetiği (çekik göz estetiği)

Küçük gözleri büyütmede ve düşük göz çevresini düzeltmede kullanılan tekniklerden biri olan badem göz estetiği yaklaşık 30 dakika süren hızlı ve etkili bir operasyondur. Badem göz estetik operasyonunda göz kenarlara doğru çekik hale getirilir. Bu sebeple bu operasyona çekik göz estetiği adı da verilmektedir.

Badem göz estetiği nasıl yapılır?

 1. Ameliyat öncesinde göz çevresine lokal anestezi uygulanır.
 2. Özel mikro iğneler ya da kesici aletler yardımıyla göz çevresine mikro delikler açılır.
 3. Ardından söz konusu minik deliklerden içeri girilir ve gözün dış bölgesindeki doku, göz çevresindeki kararlaştırılan bir bölgeye doğru cerrahi müdahale ile kaldırılır.
 4. Kaldırılan doku özel tekniklerle kemiğe sabitlenir ve minik kesik eriyebilen dikiş ipiyle dikilir.

Badem göz estetik ameliyatı sonrası

Operasyondan sonra kişi birkaç saat içinde taburcu olur ve 2-3 gün içinde günlük yaşantısına dönebilir.

Göz büyütme estetiği

Gözlerinin boyutundan şikayetçi olan kişilerin başvurduğu bir başka estetik cerrahi yöntem ise göz büyütme estetiğidir. Göz büyütme estetiği de badem göz estetiğindeki aşamalar izlenir.

Göz büyütme estetiği nasıl yapılır?

 1. Göz muayenesiyle başlanılan işlemde gözün ameliyat sonrası alacağı şekil hasta ile paylaşılır.
 2. Hastanın onayıyla göz çevresi lokal anesteziyle uyuşturulur.
 3. Göz çevresinde, tercihen kaş altında açılan küçük kesik içerisinden bir grup doku alınarak yukarı kaldırılır ve kaş bölgesindeki kemiğin zarına sabitlenir.

Göz büyütme estetik ameliyatı sonrası

Yaklaşık 40 dakika süren ameliyat sonunda hasta 1-2 saat içinde taburcu olur.


Göz estetiği hakkında merak edilenler


Göz altı torbaları, morlukları ve göz çevresi kırışıklıkları neden olur?

Yorgunluk, düzensiz beslenme ve düzensiz uyku, alkol, yaşlılık, stres gibi etkenler, göz altı torbalarını, göz altındaki çizgileri, kırışıklıkları ve morlukları arttırarak kişilerin görünümlerini negatif etkilemektedir. Aynı zamanda genetik ve hormonal faktörlere bağlı olarak da göz çevresinde deformasyonlar meydana gelmektedir.

Göz çevresi kırışıklıkları için kesin çözüm nedir?

Göz çevresindeki kırışıkları gidermede kremler ve maskeler geçici bir çözüm olmaktadır. Estetik uygulamaları diğer yöntemlere göre daha kalıcı olmaktadır (detaylı bilgi: göz çevresi kırışıklıkları estetiği).

Göz makyajla nasıl büyük görünür?

Göze uygulanan eyeliner, kalem, far tonları, allık ve göz büyütme makyajı ile gözü olduğundan büyük göstermek mümkündür. Göz etrafına doğal ışık efekti veren makyajlar da göz yorgunluğunu gidermeyi sağladığından kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca takma kirpikler de gözü büyütmeye yardımcı olmaktadır. Ancak bu tip uygulamalar ne yazık ki geçici çözümlerdir. Kalıcı olarak gözünü büyütmek isteyen kişiler 30 dakikalık mini operasyon sonucunda istedikleri göz şekline kavuşabilirler (detaylı bilgi: göz büyütme estetiği).

Kaynaklar
 • http://www.medicinenet.com/blepharoplasty__eyelid_surgery/article.htm
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/eyelid-surgery
 • http://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-eyelid-surgery#1
 • https://www.realself.com/question/blepharoplasty-upper-lower-eyelids-surgical-laser
 • https://www.cosmetic-eyes.com/blog/laser-blepharoplasty-vs-traditional-blepharoplasty/
 • https://www.lightscalpel.com/blog/co2-laser-blepharoplasty/
 • http://www.drmeronk.com/blepharoplasty/25-laser.html
 • https://www.sydneycosmeticclinic.com.au/procedures/laser-eyelid-rejuvenation-surgery/
 • http://www.drswclinics.com/treatments/plexr/
 • https://www.consultingroom.com/Treatment/Plexr
 • https://www.mulberryhouseclinic.co.uk/treatments/plexr/
 • https://www.cosmetic-eyes.com/blog/removing-eye-bags-with-and-without-surgery/
 • http://prasadcosmeticsurgery.com/lower-eyelift/

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!