Estetik

Jinekomasti tedavisi ve ameliyatı

İçindekiler

Jinekomasti hakkında merak edilen tüm bilgilere bu yazı içerisinde yer verilmiştir. Sağ tarafta yer alan içindekiler kutucuğundaki linklere tıklayarak ilgili başlığa hızlıca ulaşabilirsiniz.

Jinekomasti hakkında bilinmesi gerekenler (özet bilgi)

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti, erkeklerde hormonal nedenlerden kaynaklanan meme büyümesi demektir. Ergenlik ya da yetişkinlik döneminde, bir veya her iki memede görülen, herhangi bir sağlık sorununa yol açmayan ancak psikolojik ve sosyal sorunlar yaratabilen, bazen önemli bir rahatsızlığın göstergesi olabilen bir durumdur.

Erkek memesi, az miktarda yağ dokusu ve sınırlı glandüler dokudan (kadınlarda süt salgılayan doku) oluşur. Jinekomastide hem yağ hem de glandüler dokuda artış olur.

Pseudojinekomasti, lipomasti, lipomatöz jinekomasti ya da adipomasti adları verilen durumda ise memelerdeki büyümenin nedeni sadece yağ dokusundaki artıştır. Bu yüzden obez erkeklerde görülür.

Jinekomasti nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Muayene: Jinekomasti çoğu zaman sadece fizik muayene ile anlaşılır. Ancak evde kendi kendine yapılan muayenede de kişinin jinekomasti olup olmadığı anlaşılabilir. Elle muayeneden önce memeler ayna karşısında gözle muayene edilir. Hem memelerin hem de meme başı ve çevresindeki koyu renkli alanın (areola) büyümüş olması jinekomastinin belirtisidir.

Memenin elle muayenesi için kol dirsekten bükülerek başın üzerine konur. Diğer taraftaki elin parmaklarıyla meme başı çevresi sıkıştırılarak meme altında bir sertlik olup olmadığı kontrol edilir. Meme başı altından başlayarak zamanla çevreye doğru büyüyen hareketli kitle jinekomastinin diğer bir belirtisidir.

Jinekomastinin belirtilerinden biri de memenin sıkıştırılmasıyla hissedilen hassasiyet veya ağrıdır. Yalancı jinekomastide (pseudojinekomasti) ağrı duyulmaz. Meme genel olarak yumuşaktır ve meme başı altında ele gelen kitle yoktur.

Tahlil ve tetkikler: Tahlil ve tetkiklerin büyük kısmı jinekomasti tanısı koymak için değil, jinekomastiye yol açan nedenlerin anlaşılması amacıyla yapılır.

 • Hormon testi (LH, FSH, Testosteron, Östradiol, Prolaktin, Beta HCG)
 • Karaciğer, böbrek ve tiroid fonksiyon testleri
 • Tümör belirteçleri (marker’ları)
 • Diğer kan ve idrar tahlilleri
 • Ultrasonografi, mamografi, BT (bilgisayarlı tomografi), MR (emar)
 • Biyopsi

Aşağıdaki gibi bazı durumlar jinekomastiyle benzer belirtiler verir. Bu yüzden memedeki tüm değişikliklerde doktora gidilmelidir.

 • Lipom: İyi huylu yağ dokusu tümörüdür. Genellikle tek taraflı (unilateral), ağrısız, çevre dokuya yapışık olmayan, meme ucundan uzak yerleşimli şişliktir. Jinekomastiden ayırmak için doktorun fizik muayenesi çoğu zaman yeterlidir.
 • Nörofibrom: Diğer belirtilerinin yanında vücutta irili ufaklı tümörlere yol açan nörofibrom hastalığında meme içinde yumrular görülebilir.
 • Meme kanseri: Erkeklerdeki tüm kanser vakalarının %0,5’ini oluşturur. Toplumda görülme sıklığı 1/100.000’dir. Memenin herhangi bir yerinde yerleşebilir ve genellikle tek taraflıdır. Meme başında içeri çekilme, meme cildinde kalınlaşma, meme başından kanlı akıntı gelmesi ve koltuk altı lenf bezlerinde büyüme gibi belirtileri vardır. Meme içindeki kitle çok sert, ağrısız, hareketsiz ve kenarları genellikle düzensizdir.
 • Obezite: Aşırı kilo nedeniyle meme büyümesinde süt bezlerinde değişiklik olmayıp sadece yağ dokusunda artış söz konusudur.

Jinekomasti için hangi bölüme gidilmelidir?

Jinekomastide öncelikle bu sorunu yaratan hastalıkların ve durumların araştırılması gerekir. Bu amaçla, hasta ergenlik dönemindeyse pediatri (çocuk hastalıkları) bölümüne gidilmelidir. Erişkin yaşlarda ise genel cerrahi bölümüne gidilir. Hormonal bozukluğun araştırılmasında bir endokrinoloji doktorunun, bazı farklı durumlarda da diğer branş doktorlarının muayenesi gerekebilir.

Jinekomastiye yol açan bir neden bulunamaması ya da bir nedenin saptanıp tedavisinin tamamlanması durumunda bundan sonra yapılması gereken, memeden yağ ve glandüler dokunun çıkartılacağı jinekomasti ameliyatıdır. Bu ameliyat için devlet hastaneleri veya özel hastanelerde estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi ya da genel cerrahi doktorlarına gitmek gerekir.

Jinekomasti neden olur? Nedenleri nelerdir?

Östrojen ve testosteron, kadın ve erkeklerin cinsiyet özelliklerini belirleyen hormonlardır. Bu hormonlar hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunur ancak östrojen kadınlarda, testosteron ise erkeklerde fazladır. Erkekteki östrojenin kaynağı testosterondur. Yani erkeklerde östrojen üretilmez fakat testosteronun östrojene dönüşmesiyle vücutta bir miktar bulunur.

Jinekomastiye, östrojen ve testosteron hormonları arasındaki dengenin bozulması neden olur. Bu durum, testosteron hormonunun azalması, östrojen hormonunun artması ya da her iki durumun birlikte olmasıyla meydana gelebilir. İki hormon arasındaki dengenin bozulması, aşağıdakiler gibi pek çok nedene bağlıdır:

Jinekomastinin doğal nedenleri

 • Yenidoğan dönemi: Anneden gelen östrojen nedeniyle erkek bebeklerin yarısında doğumsal olarak meme büyümesi oluşur ve 2-3 haftada kaybolur.
 • Ergenlik (püberte) dönemi: Bu dönemin başlangıcındaki erkek çocuklarında hormon değişiklikleri nedeniyle jinekomasti görülebilir ve jüvenil jinekomasti ya da adolesan jinekomasti olarak adlandırılır. Büyüme çoğu zaman bilateraldir (iki taraflıdır) ancak tek taraflı başlayabilir ve zamanla diğer meme de büyüyebilir. Genellikle 1 yıl içinde kendiliğinden geçer. Bu sürenin sonunda meme dokusunda tıbbi olarak “fibrozis” olarak adlandırılan ve geri dönüşü olmayan sert doku oluşacağı için, 1 yılı aşan jinekomasti vakaları cerrahi olarak tedavi edilir.
 • 50-70 yaş: Erkeklerde bu dönemde testosteron üretiminin azalması yanında testosteronun östrojene dönüşümü de hızlanır ve memeler bu nedenle büyüyebilir. Çoğunlukla 6-12 ay sonra kendiliğinden düzelir.

Jinekomasti yapan ilaçlar

 • Prostat büyümesi (iyi ya da kötü huylu) tedavisinde kullanılan antiandrojen ilaçlar jinekomasti yapan nedenlerdendir.
 • Anabolik steroidler ve androjenler: hCG (ör: Pregnyl, Choragon) gibi vücut geliştirmede de kullanılan ilaçlar, jinekomasti yapan önemli nedenlerdendir.
 • Anksiyete ve depresyon ilaçları: Diazepam ve trisiklik antidepresanlar jinekomastiye sebep olur. Escitalopram, fluoxetin gibi etken maddeler içeren SSRI grubu antidepresanların (ör: Cipralex, Citoles, Elitrex, Lustral, Prozac, Fulsac, Deprex) jinekomastiye yol açtığına dair kullanıcı raporları olsa da yeterli kanıt yoktur.
 • Antipsikotik ilaçlar: Risperidon etken maddesini içeren ilaçlar (ör: Risperdal)
 • Anti-androjenler: Finasteride etken maddesini içeren ilaçlar (ör: Propecia, Dilaprost)
 • Antibiyotikler: İzoniazid, ketokonazol, metronidazol etken maddelerini içeren ilaçlar
 • Kalp ve hipertansiyon ilaçları: Kalsiyum kanal blokerleri (amlodipin, verapamil), diüretikler (spironolacton), methyldopa, lipid düşüren ilaçlar (clofibrat), dijital glikozidleri
 • Ülser ilaçları: Simetidin, ranitidin, omeprazol etken maddelerini içeren ilaçlar
 • Kemoterapi ilaçları
 • Dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğu ilaçları: Metilfenidat hidroklorür etken maddesini içeren ilaçlar (ör: Concerta)
 • İsotretinoin etken maddesini içeren ilaçlar (ör: Roaccutane)

Prolactin hormonunun salgılanmasını baskılayan cabergoline (ör: Cabaser, Dostinex); mesterolon (ör: Proviron), trenbolone (ör: Parabolan), stanozolol (ör: Winstrol) gibi anabolik-androjenik steroidler vücut geliştirme yapanlar tarafından jinekomastiyi önlemek ve “kas yapmak” amacıyla, spor salonları ve internet forum ortamlarında paylaşılan tavsiyelere dayanarak bilinçsizce kullanılmaktadır. Kullanıcılar, sağlığı tehlikeye atan bu tür ilaçların zararlı etkileri konusunda dikkatli olmalıdır.

Alkol ve uyuşturucu ilaçlar

 • Aşırı alkol
 • Amfetamin
 • Eroin
 • Esrar

Jinekomasti yapan hastalıklar ve durumlar

 • Hipogonadizm: İnmemiş testis, testisleri etkileyen geçirilmiş kabakulak, testis travması, şişmanlık, genetik sebepler veya sarkoidoz, tüberküloz gibi hastalıklar nedeniyle oluşan bu durumda, testislerde testosteron üretiminin azalmasına bağlı olarak jinekomastiye gelişir.
 • Tümörler: Testis, böbrek üstü bezleri veya hipofiz tümörlerinin ürettiği hormonlar, vücuttaki östrojen-testosteron dengesini bozabilir.
 • Hipertiroidi (guatr)
 • Böbrek yetmezliği
 • Siroz
 • Akciğer kanseri
 • Leptomonas enfeksiyonu
 • Yetersiz beslenme: Uzun süreli yetersiz beslenme jinekomastiye neden olabileceği gibi, yetersiz beslenmenin sona erip normal beslenmeye geçilmesiyle de jinekomasti gelişebilir.

Jinekomasti yapan kozmetik ürünler ve yiyecekler

 • Vücut temizliği ve bakımında kullanılan lavanta, çay ağacı (Hint defnesi) gibi bazı bitkilerin yağı
 • Hayvansal yiyecek ve içecekler (üretiminde hormon kullanılan süt, tavuk ve büyükbaş hayvan eti gibi)
 • Bitkisel gıdalar (soya, fındık yağı, keten tohumu, susam, baklagiller, kuru kayısı gibi yiyeceklerde östrojenle aynı etkiyi gösteren fitoöstrojen bulunur)

Jinekomasti nasıl tedavi edilir?

Birçok jinekomasti vakası tedavi edilmeden zamanla düzelir. Ancak jinekomastiye yol açan bir hastalık ya da durum belirlenmişse önce bunun giderilmesi gerekir. Örneğin jinekomastinin nedeni bir ilacın kullanılmasıysa, ilaç bırakılmalı ya da yerine başka bir ilaç kullanılmalıdır. İlacın bırakılması meme büyüklüğünü azaltsa bile genellikle yetersiz kalır ve tedavi edilmesi gerekir.

Ergenlik döneminde başlayan jinekomastide, hastalar genellikle 3-6 ayda bir yapılan kontrollerle 2 yıl izlenir. Kendi kendine gerileme olmazsa tedavi edilir.

Jinekomastinin ilaçla tedavisi konusunda yeterli veri yoktur. Klomifen, tamoksifen (ör: Nolvadex), danazol, vb gibi hormon düzenleyici bazı ilaçlar sınırlı vakalarda kullanılabilir. Örneğin, testosteron düzeyi düşük olan yaşlı erkeklerde bu hormonun verilmesiyle sorun ortadan kaldırılabilir ancak hormon düzeyi normal olan erkeklerde etkili olmaz. Hormon düzeylerini etkileyen ilaçların yan etkileri fazla olduğundan kullanımları nadirdir.

Jinekomastiden kurtulmanın etkisi kanıtlanmış tek yolu ameliyattır.

Jinekomasti ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyat yöntemleri / teknikleri nelerdir?

Jinekomasti ameliyatları çeşitli cerrahi tekniklerin kullanıldığı iki yöntemle yapılır:

 • Liposuction: Bu yöntem sadece meme yağ dokusunu çıkarmak için yapılır.
 • Mastektomi: Meme bezi dokusunu çıkarmak için yapılan açık ameliyattır.

Hafif büyümenin olduğu jinekomasti vakalarında liposuction yeterli olur. Ancak hastaların büyük çoğunluğunda hem yağ hem de meme bezi büyümesi orta ve ileri derecede olduğu için liposuction ve mastektomi yöntemleri genellikle birlikte uygulanır.

Orta ve ileri derecede jinekomastide bazen iki aşamalı ameliyat tercih edilir. Bu iki ameliyat 4-6 ay aralıkla yapılır. İki aşamalı ameliyat tekniğinin avantajı, daha az ameliyat kesisi ve bu sayede daha az dikiş izi olmasıdır.

Liposuction ile jinekomasti ameliyatı

Ameliyat öncesi onam formu imzalanır.

 1. Genel veya lokal anestezi yapılır. Lokal anesteziyle yapılan operasyonda ek olarak sedasyon anestezisi (sadece damardan sakinleştirici verilerek yapılan anestezi) uygulanır.
 2. Meme başının çevresindeki koyu renkli alanın (areola) kenarında ya da koltuk altında açılan küçük bir kesiden girilerek yağ dokusu emilir.
 3. Kesi dikilerek kapatılır.

Lazer liposuction ile jinekomasti ameliyatı: Bazen liposuction işleminde yardımcı olarak lazer de kullanılabilir. Lazer kullanımı, meme cildinin sıkılaşmasını sağlar. Sadece liposuction veya lazer liposuction, meme bezi dokusuna (glandüler doku) etki etmez.

Vaser liposuction ile jinekomasti ameliyatı: Erkek memesindeki yağ dokusu yoğundur ve ultrason yardımı olmaksızın sadece liposuction ile çıkarılması zordur. Vaser cihazının ucu, ultrasonik ses dalgaları yayarak bu yoğun yağ dokusunun parçalanması ve eritilmesinde kolaylık sağlar. Liposuction’a göre daha az kanama ve doku hasarı yaratır ve daha fazla yağ çıkarılmasına imkan tanır. Vaser liposuction ile jinekomasti tedavisinde meme bezi dokusu (glandüler doku) küçükse, kısmen çıkarılabilir.

Jinekomasti hastalarında meme bezi dokusunda da artış olduğu için tek başına liposuction, memede çok hafif büyümenin olduğu sınırlı sayıda hastada kullanılabilmektedir. Liposuction’ın asıl kullanım alanı, lipomasti veya adipomasti olarak da anılan pseudojinekomasti (sadece memedeki yağ dokusunun arttığı yalancı jinekomasti) vakalarıdır.

Liposuction ile jinekomasti fiyatı mastektomiye göre düşüktür.

Mastektomi ile jinekomasti ameliyatı

Mastektomi ameliyatı genellikle liposuction ile birlikte yapılır. Böylece daha fazla dokunun çıkarılmasına ve meme cildinde sarkma varsa düzeltilmesine imkan tanınır.

Genel veya lokal anestezinin uygulandığı mastektomi ameliyatında, areola sınırı veya memenin diğer bölgelerinde, ameliyat tekniğine göre değişen uzunluktaki kesiler açılır. Cerrahi tekniklerin ilerlemesiyle giderek daha az kesiyle gerçekleştirilen jinekomasti ameliyatlarında en sık başvurulan teknik, meme ucunu çevreleyen koyu renkli halkada yarım daire şeklindeki bir kesiden girilerek önce liposuction ile yağ dokusunun; daha sonra meme glandüler dokusunun çıkarılmasıdır. Meme derisinin genişlemesine ve bazen sarkmasına neden olacak kadar ileri jinekomasti vakalarında derinin küçültülmesi amacıyla daha büyük kesilerin kullanılması gerekir.

Kesilerin dikilmesiyle mastektomi ameliyatı tamamlanmış olur. Bazı ameliyatlarda ameliyat bölgesinde toplanan kanın dışarı atılması amacıyla 1-2 gün süreli dren konabilir.

Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürer?

Jinekomasti ameliyatının kaç saat süreceği, memenin büyüklüğüne ve yapılması gereken işlemlere bağlı olarak değişir. Uygulanacak işlem sadece yağ dokusunun alınmasıyla (liposuction) sınırlıysa 1 saat kadar sürer. Yağ ve meme bezi dokusunun birlikte geliştiği; ayrıca meme derisinde de genişlemenin olduğu daha ileri vakalarda ise dokuların alınması ve bir kısım derinin kesilerek çıkartılması gerektiği için ameliyat daha fazla sürer. Bu durumda ameliyat süresi 1-3 saat arasında değişir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi hazırlık

Ameliyat öncesi son 2 hafta: Sigara bırakılmalı, bu süre içinde aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar, E vitamini, sarımsak, yeşil çay, ginseng gibi kanama riskini ve diğer komplikasyonları arttırabilecek desteklerden kaçınılmalıdır.

Ameliyat öncesi son 1 hafta: Yorucu egzersiz yapılmamalı, hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlara girilmemeli, göğüs kılları traş edilmelidir. Ameliyattan sonra kullanılmak üzere jiekomasti atleti (korsesi, bandajı) temin edilmelidir.

Son gün: Banyo yapılmalı, sonrasında krem, deodorant, saç spreyi gibi herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Ameliyattan 8 saat önce yeme ve içme bırakılmalıdır.

Ameliyat günü: Rahat elbiseler giyilmeli, yüzük, kolye gibi aksesuar takılmamalı, mümkünse bir refakatçiyle birlikte gidilmelidir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi hazırlık genel olarak bu şekilde yapılır. Ancak doktorunuzun daha farklı tavsiyeleri olabilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası

Jinekomasti ameliyatı sonrası ilk gün genellikle hastanede geçirilir. Bu süre içindeki yönlendirme ve müdahaleler ameliyatınızla ilgili ekip tarafından gerçekleştirilir. Ameliyatta dren konmuşsa, hastaneden çıkarken veya 1-2 gün sonra çıkarılır. Pansuman günleri doktorunuz tarafından belirlenir. Ameliyattan çıkarken uygulanan bandaj genellikle 3-4 gün sonra çıkarılır.

İyileşme süreci nasıldır? Kaç günde iyileşir?

Jinekomasti ameliyatı, deneyimli kişiler tarafından yapıldığında çok iyi sonuç verir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de hafif ve bazen orta derecede bazı şikayetler olabilir.

Ağrı, ödem (şişlik) ve morarma sık görülen şikayetlerdir. Bu şikayetler liposuction yapıldığında hafif; mastektomi uygulandığında ise biraz daha fazladır. Ağrı genellikle 7-8 gün içinde geçer. Bu sürede doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaç kullanılabilir. Şişlik 3-4 haftada önemli ölçüde iner ancak tam olarak kaybolması 6-9 haftayı bulabilir. Morluklar 6 hafta içerisinde düzelir.

İlk gün ameliyat yerinden hafif kanama olabilir. Bazı durumlarda ameliyat bölgesinde hissizlik olabilir. Birkaç ay sürebilen his kaybı, yavaş yavaş düzelir. Bu süreçte meme başında kaşıntı, karıncalanma olabilir. Kaşıntı için doktor tarafından ilaç önerilebilir. Ameliyat sonrasında yara yerinde gelişebilecek enfeksiyonu önlemek amacıyla antibiyotik kullanmak gerekebilir. İyileşme sürecinde meme dokusu ele düzensiz gelebilir. Bu durum zamanla kaybolur ve masaj yapmak düzelmesine yardım eder.

İyileşme sürecinin tamamlanması genellikle 6 ayı bulur.

Ameliyat sonrasında memelerde sertlik, asimetri, su toplaması, hematom (kan toplanması), sarkma, meme ucunda çökme gibi sorunlar gözlenirse vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Ameliyat sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Eve çıktığınız ilk gün bir refakatçi bulundurun. Anestezinin etkisi ile düşme, çarpma gibi yaralanmanıza neden olabilecek ev kazalarına karşı dikkatli olun.
 • Anestezik maddenin vücuttan atılması için daha fazla sıvı tüketin (tercihen su).
 • İlk gün sindirimi kolay yumuşak gıdalar alın. Ödemi engellemek için tuzu azaltın. Sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
 • Ameliyatın ertesi gününden itibaren ameliyat bölgesine dikkat edilerek hafif yürüyüş gibi yorucu olmayan aktivitelerin yapılması uygundur.
 • İlk üç günü evde dinlenerek geçirin ancak sürekli yatakta kalmayın. Hareket etmek, bacaklarda pıhtı oluşmasını engeller.
 • Yatış pozisyonu 1 hafta süreyle sırtüstü ve göğüs bölgesi yukarıda kalacak şekilde olmalıdır.
 • Ameliyat öncesinde olduğu gibi, ameliyattan sonra da 1 hafta süreyle sigara ve alkolden uzak durulması gerekir.
 • 1 haftalık süre içinde cinsel aktivitede bulunmayın.
 • Ameliyattan sonra derinin alttaki dokuya daha iyi kaynaşması ve kanamanın daha az olması için 3-4 hafta süreyle jinekomasti korsesi kullanılır. Bazen jinekomasti atleti ile devam etmeniz istenebilir.
 • 6 hafta süresince yüzme, tenis, koşu, body, fitness, vücut geliştirme gibi ağır sporlar yapmayın; ağır kaldırmayın.
 • Banyo/duş yapabileceğiniz gün, dikişleriniz kontrol edildikten sonra doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Jinekomasti ameliyatlarının çoğunun, meme başının çevresindeki koyu renkli alanda (areola) oluşturulan küçük kesilerle yapılması nedeniyle ameliyat sonrasında ya hiç dikiş izi kalmaz ya da çok zor fark edilen bir iz kalır. Bazı ameliyatlarda ise genişlemiş meme derisindeki fazlalığın kesilerek çıkarılması gerekir. Bu durumda yara ve dolayısıyla bıraktığı ameliyat izi büyük olacaktır.

Jinekomasti ameliyatının komplikasyonları (yan etkileri) ve riskleri nelerdir?

Genel olarak az riskli olarak tanımlanabilen jinekomasti ameliyatının riskleri ve komplikasyonları, yapılan ameliyat çeşidine (sadece liposuction veya liposuction ile birlikte mastektomi gibi) göre değişir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında görülebilecek önemli komplikasyonlar (yan etkiler) aşağıda sıralanmıştır:

 • Ameliyat yerinde deri altı kan toplanması (hematom)
 • Deri altında sıvı toplanması (seroma)
 • Enfeksiyon
 • Meme asimetrisi
 • Meme başı ve çevresinde doku ölümü
 • His kaybı ya da değişikliği (uyuşma, karıncalanma, yanma gibi)
 • Görülebilir yara izi
 • Memede şekil bozukluğu

Jinekomasti ameliyatı nerede olunur?

Mastektomi ile jinekomasti ameliyatı için ameliyathane şartları gerekir. Sedasyon anestezisi ve lokal anesteziyle yapılan liposuctionla jinekomasti ameliyatının, ameliyathanede yapılması gerekmez. Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde jinekomasti ameliyatı olunabilir.

Jinekomasti ameliyatını sigorta karşılıyor mu?

Jinekomasti ameliyatını devlet karşılıyor mu?

SGK (SSK, Emekli Sandığı, Bağkur) ve Yeşil Kart, tıbbi gerekçeyi gösteren sağlık kurulu raporu (heyet raporu) alınması şartıyla jinekomasti ameliyatını karşılar. Bu durum, ameliyatın devlete ait hastanelerde yapılması ve rahatsızlığın gerçek jinekomasti olması halinde geçerlidir (detaylı bilgi: SGK Sağlık Uygulama Tebliği).

Pseudojinekomasti adı verilen, memenin sadece yağ dokusunun artması sonucunda büyüdüğü durumda yapılan ameliyat, estetik işlemlere girdiği için devlet tarafından karşılanmaz; ücret ödemek gerekir. Jinekomasti ameliyatları özel hastanelerde ücretli olarak yapılmaktadır.

Jinekomasti ameliyatını özel sağlık sigortası karşılıyor mu?

Sigorta şirketleri, estetik amaçla yapılan bazı işlemleri ek ücret karşılığında özel sağlık sigortası poliçesine dahil edebilmektedir. Böylece, belirlenen limitler dahilindeki jinekomasti ameliyatı giderleri, anlaşmalı sağlık kuruluşlarında yapılması koşuluyla karşılanır.

Jinekomasti ameliyatı fiyatları

Ameliyatı devlet hastanesinde yaptırmanız ve heyet raporunuzun olması durumunda tedavi masrafları SGK tarafından karşılandığı için jinekomasti ameliyatı ücretsizdir. Özel hastanelerde ise jinekomasti ameliyatının fiyatları operasyonu yapan doktora, yapıldığı hastaneye, tedavide uygulanacak cerrahi müdahaleye, memenin büyüklüğüne göre değişir.

Jinekomasti erkekler için psikolojik ve sosyal açıdan önemli bir sorun olduğundan, özel hastaneler arasında karar vermek gerektiğinde en ucuz, maliyeti en düşük olanı değil, en iyisini seçmek için detaylı araştırma yapılmalıdır.

Jinekomasti ameliyatı zor mu?

Çoğu jinekomasti ameliyatı diğer ameliyatlarla kıyaslandığında hem doktor hem de hasta açısından kolay ameliyatlardandır.

Büyümenin hafif olduğu jinekomasti vakalarında koltuk altına açılan küçük bir kesiden girilerek memedeki yağ dokusu ve bir miktar meme bezi dokusu liposuction ile kolayca çıkarılır (detaylı bilgi: liposuction ile jinekomasti ameliyatı).

Daha ileri büyümelerde yapılan ameliyat ise areoladaki küçük bir kesiden memedeki fazla dokuların çıkarılması şeklinde yapılır (detaylı bilgi: mastektomi ile jinekomasti ameliyatı).

Her iki durumda da iyileşme süreci zor değildir. Jinekomastide zor olarak nitelendirilebilecek ameliyatlar, memenin aşırı büyümesine bağlı olarak derideki esnemenin fazla olduğu; bir miktar derinin kesip çıkarılarak meme başının yeniden konumlandırıldığı ameliyatlardır.

Jinekomasti ameliyatı tehlikeli mi?

Jinekomasti ameliyatlarında yapılan uygulama, meme içerisinde artmış bulunan yağ ve meme bezi dokusunun, deride açılan küçük bir kesiden dışarı çıkarılmasıdır. Bu yüzden jinekomasti ameliyatı tehlikeli ameliyatlardan değildir.

Jinekomasti ameliyatı yaş sınırı nedir? Kaç yaşında yapılır?

Jinekomasti ameliyatı için bir alt yaş sınırı mevcut değildir. Ameliyatın kaç yaşında yapılacağı, memelerdeki bu değişimin ne zaman başladığına, sürecin nasıl ilerlediğine ve hastanın sosyal ve psikolojik olarak ne kadar etkilendiğine bağlı olarak değişir.

Ergenlik dönemindeki fizyolojik jinekomastide hasta, çocuk hekimi tarafından belirli aralıklarla 1-2 yıl boyunca izlenmelidir. Bu süre sonunda kendiliğinden gerileme olmaması durumunda ameliyat yapılır. Ancak ameliyatın yapılma zamanını değiştiren istisnai durumlar da vardır. Bazı çocuklar jinekomasti nedeniyle psikososyal yönden çok fazla etkilenebilir. Bu nedenle ameliyat daha erken yaşta yapılabilir. Bazı kişilerde de jinekomasti çok şiddetli şikayetlere neden olabilir ve bu yüzden daha önce ameliyat yapılabilir.

Jinekomasti ameliyatı olanların tavsiye ve yorumları (blog)

Jinekomasti tekrarlar mı?

Jinekomasti ameliyatı genellikle kalıcı sonuç verir ancak ameliyat sonrasında memede aynı durumun tekrarlama riskini ortadan kaldırmak için kilo artışından kaçınmak, bazı hastalıklardan korunmak, aşırı alkolden ve uyuşturucudan uzak durmak gibi önlemler almak gerekir.

Memenin büyümesine neden olan yağ ve glandüler doku jinekomasti ameliyatıyla önemli ölçüde azaltılır. Ancak, liposuction yapılan vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi, kilo alma sonucunda yağ dokusunda tekrar büyüme olabilir. Jinekomastinin tekrar etmesine yol açan diğer bir neden de jinekomasti sebebinin tam olarak ortadan kaldırılamamış olmasıdır.

Jinekomasti nasıl önlenir?

Ergenlik ve yaşlanma döneminde doğal olarak gelişen jinekomastiyi engellemek mümkün değildir. Diğer nedenlerle oluşan jinekomasti vakalarının bazıları önlenir. Jinekomastiye neden olan ilaçların kullanılmaması, aşırı alkol alınmaması ve düzenli beslenmenin sağlanması gibi bazı önlemler ile jinekomasti engellenebilir.

Jinekomasti teşhisi nasıl konur?

Jinekomasti kolay teşhis edilir. Büyük ölçüde hastanın verdiği bilgiler ve fizik muayene ile teşhisi konur. Bazı hastalıklar jinekomastide olduğu gibi memede şişkinliğe yol açar. Hem ayırıcı tanıyı yapmak hem de jinekomastiye neden olan durumları tespit etmek üzere çeşitli laboratuvar ve radyolojik tetkikler istenebilir (detaylı bilgi: jinekomastinin belirtileri).

Jinekomasti genetik midir?

Jinekomastinin çok çeşitli nedenleri arasında genetik hastalıklar da yer alır. Bu genetik hastalıklardan bazıları Klinefelter sendromu, Kallman sendromu, hemokromatozis ve idyopatik hipogonadotropik hipogonadizm’dir.

Jinekomasti kilodan olur mu?

Jinekomastinin nedeni vücuttaki östrojen ve testosteron dengesinin bozulmasıdır. Sağlıklı erkeklerde yüksek miktarda testosteron ve çok az miktarda östrojen bulunur. Herhangi bir nedenle östrojenin artması ya da testosteronun azalması hormon dengesini bozar. Bu da memelerde yağ ve meme dokusu artışına; dolayısıyla memelerde büyümeye neden olur.

Vücuttaki hormon dengesini bozan nedenlerden biri aşırı kilodur. Çünkü yağ dokusu östrojen üretimini teşvik eder. Yükselen östrojen düzeyi nedeniyle vücuttaki yağ dokusunda artış olur. Böylece bir kısır döngü oluşur. Sonuç olarak, fazla kilo, östrojen üretimini arttırarak jinekomastiye yol açabilir.

Fazla kilolu kişilerde görülen ve memede sadece yağ dokusunun artışıyla meydana gelen meme büyümesi, gerçek jinekomasti değildir. Pseudojinekomasti (yalancı jinekomasti) adı verilen bu durum yalnızca kilo artışına bağlı olan bir durumdur.

Jinekomasti ameliyatsız tedavi edilir mi?

Orta ve ileri derecedeki jinekomasti, esas olarak memedeki glandüler dokunun artışından kaynaklandığı ve bu doku başka yollarla küçültülemediği için sadece ameliyatla tedavi edilir (detaylı bilgi: jinekomasti ameliyatı).

Glandüler dokunun az miktarda geliştiği; memeyi asıl büyüten nedenin yağ dokusu artışı olduğu hafif jinekomasti ise bazı ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir. Ameliyatsız jinekomasti tedavisi yöntemleri lazer lipoliz ve soğuk lipolizdir.

Lazer lipoliz ve soğuk lipoliz ile jinekomasti tedavisi

Lazer lipoliz ile jinekomasti tedavisi

Lazer lipoliz ile jinekomasti tedavisi, memedeki yağ dokusunu eritmek ve meme cildinin sıkılaşmasını sağlamak için uygulanan güvenli bir yoldur. Lazer lipoliz uygulanan hastalarla ilgili yapılan çalışmalarda bu yöntemin hafif jinekomasti tedavisinde basit ve etkili bir yol olduğu, meme dokusuna çok çok az hasar verdiği ve hastanın günlük aktivitelerine kısa sürede dönebilmesini sağladığı belirtilmektedir. Lazer lipoliz ile jinekomasti tedavisinin fiyatı, memenin yağ hacmine göre değişiklik gösterir (detaylı bilgi: lazer lipoliz).

Soğuk lipoliz (cool sculpting) ile jinekomasti tedavisi

Soğuk lipoliz, Zeltiq firması tarafından geliştirilen ve yağ dokusunun soğuk uygulanarak azaltılması işlemine verilen addır. Yağ hücrelerini %20-25 azalttığı belirtilen bu uygulama, bölgesel zayıflamada kullanılır ve FDA onaylıdır (detaylı bilgi: soğuk lipoliz).

Diyetle ya da egzersizle zayıflama mümkündür ancak bu tür zayıflamada yağ hücreleri hacim olarak azalıp; sayıları sabit kalmaktadır. Kilonun korunması için çaba harcanmadığında yağ hücrelerinin hacimleri yeniden artar ve kaybedilen kilo geri gelir. Soğuk lipoliz yönteminde, deriye zarar vermeden alttaki yağ tabakası soğutularak yağ hücrelerinin ölmesi sağlanır. Ölü yağ hücreleri vücut tarafından atılır. Bu şekilde uzun vadeli bölgesel zayıflama sağlanır.

Soğuk lipoliz her ne kadar jinekomasti tedavisi için uygulansa da jinekomastide esas sorun, yağ dokusu artışının yanında meme bezi dokusunda da artış olmasıdır. Yani, soğuk lipoliz uygulanarak memedeki gelişmiş yağ dokusu bir miktar (%20-25) eritilebilir ama büyümüş meme bezi dokusuna herhangi bir etkisi yoktur. Bunun yanında, soğuk lipoliz uygulaması, meme dokusunda düzensizlik ve memede sarkma gibi sonuçlar doğurabilir.

Soğuk lipoliz, memedeki büyümenin sadece yağ dokusundaki artıştan kaynaklandığı pseudojinekomastide kullanılabilir.

Jinekomasti için bitkisel ve doğal çözümler var mıdır?

Jinekomastinin tek kesin çözüm yöntemi ameliyattır. Jinekomastinin doğal yolla tedavisi için evde uygulanan bitkisel kürlerin (ör: zerdeçal), kremlerin ve masajların kesinlikle hiçbir yararı yoktur (detaylı bilgi: jinekomasti ameliyatı).

Jinekomasti nasıl saklanır? Gizleme yöntemleri nelerdir?

Jinekomastinin çözümü büyümüş memeleri gizlemek olmasa da sorun tıbbi yollarla giderilene kadar geçici olarak azaltılabilir. Bunun için aşağıdaki gizleme yöntemlerinden yararlanılabilir:

 • Jinekomasti atleti (yeleği, korsesi): Büyümüş memeleri sıkıştırarak giysiler üzerinden fark edilmeyecek şekilde gizlemenin en etkin yolu bu tür iç giyim ürünleridir. Değişik renk ve bedenleri bulunur.
 • Elastik bandaj: Sadece göğüs bölgesini kapsayacak genişliktedir. Ayarlanabilir olması sayesinde jinekomasti ameliyatından sonra da kullanılabilir.
 • Uygun giysi seçimi: Cep kapakları da olan iki cepli gömlek giymek, jinekomastiyi kıyafetlerle gizleme yöntemlerinin en iyisidir. Koyu renkli giysiler vücut hatlarını daha az belli eder. Kaba dokulu kumaşlar ya da kazaklarla göğüsler daha iyi saklanır. Dikey şeritli giysiler kişiyi daha ince ve uzun gösterir. Büyük göğüsler, küçük desenli giysilerle daha başarılı gizlenir. Vücudu saran giysiler yerine bol giysiler tercih edilmelidir.

Jinekomasti erkeklerde meme kanserine yol açar mı?

Jinekomasti hastalarında meme kanseri gelişme riskinin diğer kişilere göre 5 kat fazla olduğu bulunmuştur. Ancak, meme kanserine jinekomastinin kendisi değil, muhtemelen östrojen oranının yükselmiş olması yol açar. Jinekomasti hastalarında meme dokusunun ameliyatla çıkarılması, kanser gelişme riskini azaltmaktadır.

Jinekomasti polisliğe – askerliğe engel mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Ek-3-B’de açıklandığı gibi, jinekomasti ve meme şekil bozukluklarının bulunması polis okullarında öğrenci olmaya / polisliğe engel olur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne göre yükümlüler, yedek subay aday adayları, yedek subay adayları, yedek subaylar, erbaş ve erler için “memenin ameliyatla düzeltilebilen, konjenital ve hastalık sonucu meydana gelen şekil bozuklukları, pitozları, büyüklük ve küçüklükleri, yanık sekelleri ile selim tümörleri” nin bulunması askerliğe engel değildir.

Jinekomasti … yapar mı?

Jinekomasti ağrı yapar mı?

Jinekomasti, memelerde gerginlik, hassasiyet şeklinde nitelendirilen şikayetlere sebep olabilir. Jinekomasti ağrı olmadan seyredebileceği gibi bazen de çeşitli derecelerde ağrı yapar.

Jinekomasti kısırlık yapar mı?

Jinekomasti bir kısırlık nedeni değildir. Ancak jinekomastiye yol açan durumların bazıları aynı zamanda kısırlık da yapar. Erkeklerde hem jinekomastiye hem de kısırlığa yol açan durumlardan biri Klinefelter sendromudur. Genetik geçiş gösteren bu bozuklukta testosteron seviyesi düşüktür. Günümüzde, Klinefelter sendromu olan kişilerin tıbbi tedavi ile çocuk sahibi olabilmeleri mümkün hale gelmiştir.

Hiperprolaktinemi ve kronik böbrek yetmezliği de jinekomasti ile birlikte kısırlık yapan nedenlerdendir.

Jinekomasti … geçer mi? Nasıl geçer?

Erkeklerde en sık görülen meme rahatsızlığı olan jinekomasti, bebeklik, ergenlik ve yaşlanma olmak üzere hayatın üç döneminde doğal olarak gelişir ve çoğunlukla kendiliğinden geçer. Her üç dönemde de neden, geçici hormonal dalgalanmadır. Ergenlik ve yaşlılık dönemindeki jinekomasti bazen uzar ve kalıcı hale gelir. Kalıcı hale gelen jinekomasti sadece ameliyatla geçer (detaylı bilgi: jinekomasti ameliyatı).

Jinekomastide memelerin asıl büyüme nedeni, meme bezi dokusunun gelişmesi; bu dokunun gelişmesinin nedeni ise hormonlardır ve tıbbi tedavi yöntemleri dışında küçültülmesi mümkün değildir.

Ancak jinekomastide meme dokusunun büyümesi yanında genellikle yağ dokusunda da artış vardır. Bu durum, jinekomasti tedavisinin tek yolunun tıbbi tedavi olduğu gerçeğini değiştirmese de memelerde bir miktar küçülmenin sağlanabileceği anlamına gelir.

Zayıflayınca jinekomasti geçmese de memeler küçültülebilir. Zayıflayarak meme bezi dokusunda azalma sağlanamasa da yağ dokusu azaldığı için meme hacmi biraz küçülür. Ayrıca vücutta yağ dokusunun azalması, jinekomastiye neden olan östrojenin daha az üretilmesini sağlar.

Pseudojinekomasti (yalancı jinekomasti) adı verilen ve memenin sadece yağ dokusundaki artış nedeniyle büyüdüğü durumda zayıflamak memelerin küçülmesinde etkili olur.

Jinekomasti, spor yaparak da azaltılabilir. Fitness, yüzme gibi tüm vücudu çalıştıran egzersizler, vücut görünümünün düzeltilmesi yanında kilo kaybetmeyi de sağlar. Ancak, body sporuyla kas yaparak jinekomastide düzelmenin aksine artma görülebilir. Göğüs kasları fazla çalıştırıldığı ve geliştirildiğinde memeler daha da büyüyebilir.

Özetle; sadece fizyolojik jinekomasti kendi kendine geçer. Jinekomasti bunun dışında sporla, zayıflamayla veya zamanla geçmez. Jinekomastinin tek geçerli tedavi yolu tıbbi tedavidir (detaylı bilgi: jinekomasti tedavisi).

Pseudojinekomasti (psödojinekomasti – yalancı jinekomasti)

Pseudojinekomasti nedir?

Pseudojinekomasti ve jinekomastide memelerin görünümü aynıdır. Ancak her iki duruma yol açan nedenler ve belirtileri farklıdır.

Jinekomasti, östrojen ve testosteron hormonları arasındaki dengenin bozulması sonucunda erkek memesinin büyümesidir. Sağlıklı erkeklerin memesi, kadınlardakine oranla çok az miktarda meme bezi (süt üretilen kısım) içerir. Jinekomastide dengenin östrojen lehine bozulması, bu dokunun gelişmesine, büyümesine yol açar. Büyüyen meme dokusuna genellikle yağ dokusu artışı eşlik eder (detaylı bilgi: jinekomasti nedenleri).

Pseudojinekomastide memenin büyüme nedeni sadece yağ dokusundaki artıştır. Meme bezi dokusu etkilenmez. Temelinde östrojen ve testosteron dengesizliği yoktur. Pseudojinekomasti çoğunlukla aşırı kilolu/obez kişilerde görülür.

Pseudojinekomasti nasıl anlaşılır?

Büyümüş memelerin nedeninin jinekomasti mi pseudojinekomasti mi olduğu bir doktor tarafından kolaylıkla anlaşılır. Doktor bu amaçla memeyi elle muayene eder. Bazen ultrason gibi bir görüntüleme yöntemi kullanması gerekebilir.

Meme muayenesinde, meme başının altında ağrılı ya da ağrısız bir kitle hissedilmesi jinekomastiyi düşündürür. Yalancı jinekomastide ise memede herhangi bir kitle hissedilmez ve ağrı duyulmaz.

Pseudojinekomasti tedavisi yöntemleri:

 • Diyet: Pseudojinekomastinin nedeni meme yağ dokusundaki artış olduğu için ilk başvurulacak yöntem öğünlerdeki yağ miktarını azaltmak ve böylece kilo vermek olmalıdır.
 • Egzersiz / spor: Hem genel vücut egzersizi hem de göğüs bölgesi egzersizleri yapılmalıdır. Bütün vücudu kapsayan egzersizler metabolizmayı hızlandırarak daha fazla yağ yakılmasını; göğüs egzersizleri de memenin daha kaslı hale gelmesini sağlar.
 • Jinekomasti atleti, yeleği, korsesi: Meme yapısında herhangi bir değişiklik yapmasa da büyümüş memelerin gizlenmesine yarayan geçici bir yöntemdir.
 • Ameliyatla tedavi (liposuction): Yalancı jinekomasti asıl olarak diyet ve sporla geçer. Ancak daha kısa sürede sonuç almak gerektiğinde liposuction’a başvurulabilir. Liposuction, memedeki fazla yağ dokusunun cihaz yardımıyla emilerek alındığı meme küçültme işlemidir.
Kaynaklar
 • https://emedicine.medscape.com/article/1273437-treatment
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3706045/
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gynecomastia/symptoms-causes/syc-20351793
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC137592/
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/gynecomastia-surgery
 • https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/body/gynecomastia-surgery-guide/
 • https://academic.oup.com/asj/article/24/5/471/251408

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?

[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!