Estetik Güzellik

Kafatası Estetiği

Kafatasının şekli, yüz özelliklerini belirleyen bölgelerden biridir. Özellikle kısa saç kullanan kadın ve erkekler için kafatası, estetik açıdan önem taşımaktadır.

Kafa estetiğini etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Kafatasının simetrik olmaması
 • Kafatasında doğumsal şekil bozukluğunun olması
 • Kaza veya kafaya alınan darbeler sebebiyle kafatasında çöküntülerin bulunması
 • Kafatasının büyük olması
 • Kafatasının yassı olması

Kafatası estetiği mümkün müdür?

Günümüzde yukarıda bahsedilen sorunların birçoğu “kraniofasiyal cerrahi” olarak da bilinen kafatası estetiği ile çözümlenebilmektedir. Kafa estetiğini düzeltmek için en çok aşağıdaki operasyonlar gerçekleştirilmektedir.


Kafa şekli estetiği (kafa yapısı estetiği)

Kafa şeklini bozan ve vücut ile orantısını etkileyen farklı estetik sorunlar mevcuttur. Örneğin kafatasındaki çukurluklar, özellikle alın ve şakak bölgesindeki düzensizlikler yüz estetiğini etkilemektedir. Yetişkinlerdeki kafatası bozukluklarının yanı sıra bebeğin kafatası görüntüsünü bozan şişlik ve yamukluklar da bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda kafatasındaki çöküntüleri giderme ve kafatası küçültme için farklı yöntemler uygulanır.

Kafatası çöküntülerini giderme

Çöküntülerin nedeni saptandıktan sonra tedavi süreci de ona göre başlar.

Kafatası çökmesi nedenleri

 • Genetik
 • Bebeklikte kafatasının yumuşak olması
 • Kafa travmaları

Kafatası yamukluğu düzeltme

Yetişkinlerde kafatası kemiği sertleştiği için ameliyat yapılması çoğu durumda zorunludur.

 • Hastaya anestezi uygulandıktan sonra kafatasının yapısına göre hazırlanan protezler kafa derisi açılarak yerleştirilir.
 • Ameliyattan sonra kafa bölgesinde ameliyat ağrısı yaşanması mümkündür.
 • Ameliyatın süresi ve fiyatı kafadaki çöküklüğün boyutuna ve yapılacak işlemlere bağlı olarak değişmektedir.

Bebeklerde kafatası yamuklukları nasıl düzelir?

Bebeklerde kafatası çöküntüsü özel başlıklarla ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir. Ancak bazı durumlarda kemiğe benzer bir seramik bir materyal, ameliyatla kafatasının yapısına uygun olarak yerleştirilip kemikle kaynaşarak büyümesi sağlanır.

Kafatası küçültme

Büyük kafatası çoğu zaman kişilerin vücutlarıyla olan orantılarını bozduğu için estetik açıdan istenmeyen bir durumdur. Kafatasını birkaç milim küçültmek günümüzdeki ameliyat teknikleriyle mümkün hale gelmiştir. Ancak çok dikkat edilmesi gereken bir operasyondur.

Kafatası nasıl küçültülür?

 1. Kafatası küçültme operasyonunda öncelikle kişiye genel anestezi uygulanır.
 2. Ardından kafa derisi açılarak kafatasının dış katmanı ve korteks kısmı törpülenerek ya da bir kısım alınarak küçültülür.
 3. Beyni koruyan tabakaya zarar verilmeden %10-15 oranında kafatası kemiği küçültülür.
 4. Ameliyat için açılan kafa derisi dikilerek işlem tamamlanır.

Kafatası küçültme ameliyatının süresi ve fiyatı, yapılan işlemlere bağlı olarak değişir. Ameliyatla kafatası küçültme operasyonunun çok dikkat gerektiren ve beyne zarar verebilecek bir operasyon olduğu unutulmamalıdır.


Düz – Yassı kafa estetiği

Düz kafa sendromu ya da diğer ismiyle yassı kafa sendromu, bebeklerin kafatası yumuşak olduğu için, sürekli olarak sırt üstü yatırılması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Yetişkinlerde düz kafa sendromu nasıl tedavi edilir?

Kalıcı hale gelmiş düz kafa sendromu ise yetişkinlerde yalnızca ameliyatla tedavi edilmektedir. Yassı kafa sendromu olan yetişkinler, öncelikle muayene olarak bu sorundan kurtulabilme ihtimallerini ve ameliyat risklerini doktor ile görüşürler.

Bebeklerde düz kafa sendromu nasıl tedavi edilir?

Plagiosefali olarak da bilinen düz kafa sendromu, bebeklerde erken evrelerde başlıkla tedavi edilebilir. Aynı zamanda bebeğin yastığı, düz kafa yastığı olarak bilinen ve kafanın düzleşmesini engelleyen bir yastıkla değiştirilebilir. Uyku dışındaki saatlerde yüzükoyun yatırmak, kafatasındaki düzleşmeyi azaltırken kaslarının güçlenmesini de sağlar. Tedavi edilmezse kalıcı olabilir. Bu nedenle, kafatasında şekil bozukluğu saptanan bebekler hekime muayene ettirilmeli; hekimin uygun gördüğü önerilerle 1 yaşına kadar tedavisi sağlanmalıdır.

Düz kafa sendromu ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Öncelikle hastaya genel anestezi uygulanır.
 2. Ardından hastanın kafa derisi açılır.
 3. Kafasının arkasındaki bölümü yükseltmek için özel protezler takılır.
 4. Protezlerin yerleştirilmesinin ardından kesikler dikiş ile kapatılır.

Ameliyatın süresi ve fiyatı yapılan işleme göre değişir.

Kafatasıyla ilgili ameliyatlarda risk yüksek olduğu için, gerekli bütün muayenelerin yaptırılıp tüm risklerin farkında olarak ameliyat kararının alınması gerekir.

Bebeklerde kafatası estetiği

Bebeklerde kafa şekli ve yapısı ne zamana kadar düzelir veya şekillenir? Kafa ve kafatası büyümesi kaç yaşına kadar sürer?

Bebeklerin kafatası kemikleri doğdukları anda henüz birleşmemiş şekildedir. Bu durum, beyin büyümesinin hızlı olduğu ilk iki yılda bu büyümeye olanak tanır. Bebeklerin kafa kemiklerinin birleşmesi ve kafatası büyümesi, bebekten bebeğe değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak, bebek 18 aylık oluncaya kadar kafatası kemikleri birleşmektedir.

Bebeklerde sivri kafa nasıl düzelir?

Bebeklerde kafatası anne karnında yanlış pozisyonlardan dolayı sivrileşebilir ya da doğum anında sivri şekle bürünebilir. Bazen de bebeğin yanlış yatırılmasından ötürü kafa sivri bir şekil alabilir. Sivri kafa genellikle bebek büyürken düzelir. Ancak bu durumu kontrol altında tutabilmek için mutlaka periyodik olarak doktor kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Kaynaklar
 • http://www.eppleyplasticsurgery.com/skull-reshaping/
 • http://tahiriplasticsurgery.com/craniofacial-surgery/cranium-skull-reshaping/
 • http://itemcliniceng.com/plastic-surgery/facial-contouring/back-of-head-augmentation-skull-reshaping/?ckattempt=1
 • https://deschamps-braly.com/skull-reshaping-san-francisco/
 • http://skullreshaping.com/large-skull-procedures/
 • http://ezinearticles.com/?Can-Plagiocephaly-Be-Treated-in-Adults?&id=9084217

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!