Estetik Güzellik

Karın estetiği

Özellikle dar kıyafetlerde, yaz aylarında bikini veya deniz şortu giyildiğinde ortaya çıkan karın ve göbek, formunu kaybettiğinde kadın ve erkeklere rahatsızlık verebilecek önemli vücut kısımlarındandır.

Kilo alımıyla yağ bağlayan ya da yaşlılık ve sık kilo alıp verme nedeniyle fit görünümünü kaybeden karın bölgesi için günümüzde birçok estetik operasyon, ameliyatlı veya ameliyatsız olarak gerçekleştirilmektedir.


Karın germe

Yaşlılık, sıkça kilo alıp verme, doğum, hamilelikte alınan kilolar, hormonal nedenler, zaman içinde karnın esnekliğini yitirmesine, karın sarkmasına ve fit görüntüsünü kaybetmesine neden olabilir. Egzersizlerin ve özel diyetlerin bu soruna cevap vermediği durumlarda kişiler karın gerdirme estetik operasyonlarına başvurmaktadır.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Abdominoplasti ve Mini-Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe estetiği operasyonları, karın derisi sarkmış ve deri altı yağ dokusu artmış kişilere uygulanan bir dizi operasyonları içermektedir. İhtiyaca göre tam karın germe (abdominoplasti) ya da mini karın germe (mini-abdominoplasti) operasyonu uygulanabilir.

Karın germe ameliyatı kaç saat sürer?

Her iki ameliyat da minimum 1 saat sürmektedir. Ancak karın germe estetiği ameliyatının çeşidine ve ameliyat sırasında liposuction uygulanıp uygulanmadığına göre ameliyat süresi ve fiyatları değişebilmektedir.

Abdominoplasti ve mini-abdominoplasti

Karın germe ve mini karın germe ameliyatı kimlere yapılır?

Karın germe ameliyatları genellikle doğum yapmış, fazla kilo alma sebebiyle karın kasları gevşemiş ya da yaşlılık nedeniyle karnı sarkmış kişilere uygulanır.

Karın bölgesi fazla yağlı ve karın derisi sarkmış kişilerde çoğunlukla abdominoplasti uygulanırken, yağ toplanması ve sarkmanın az ve sadece göbek hizasının alt kısmında görüldüğü kişilerde ise mini abdominoplasti tercih edilir.

Abdominoplasti nasıl yapılır?

 1. Abdominoplasti ameliyatı genel ya da spinal anesteziyle yapılır.
 2. Kasık bölgesinde ve göbek deliği çevresinde açılan kesilerden girilerek karın bölgesinde gevşemiş kaslar gerginleştirilir. Gerek görülürse karın ve bel bölgelerindeki fazla yağlar liposuction işlemiyle alınır. Karın fıtığı varsa tedavi edilir.
 3. Fazlalık deri kısmı kesilerek alınır ve bölge derisi gerilerek dikilir. Bu operasyonda göbek deliğinin konumunda değişme olabilir.

Mini – abdominoplasti nasıl yapılır?

 • Mini-abdominoplasti işleminde ise yalnızca göbek deliği altındaki bölgeye müdahale edilerek fazla yağ dokusunun alınması ve sarkan derinin gerginleştirilmesi amaçlanır. Daha küçük kesilerle gerçekleştirilir.
 • Ameliyat sonrasında göbek deliğinin yeri değişmez. Eğer kişinin vücudunda sezaryen doğum dikişi varsa, dikiş genellikle sezaryen dikişinin civarına atılır.

Karın germe sonrası

Ameliyatın ardından yaklaşık 2 hafta boyunca özel bir korse takılır ve karın bölgesine çok dikkat edilir. Yaklaşık 2 ay boyunca karın egzersizleri yapılması önerilmez. Karın germe ameliyatında istenilen sonuca 4 ila 10 ay sonunda ulaşılır.

Karın germe ameliyatından sonra banyo yapılır mı?

Karın germe ameliyatı sonrasında, bandajlar çıkarıldıktan sonra banyo yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak suyun ameliyat bölgesine fazla şiddetli bir şekilde gelmemesi ve dikişli bölgenin gerilmemesine dikkat edilmesi önerilir.

Karın germe ameliyatından sonra sıvı birikimi normal midir?

Karın germe ameliyatı sonrasında, karın bölgesinde şişlik ve sıvı birikimi olabilir. Dolayısıyla sıvı birikimini vücuttan atmak için ameliyat sırasında kişinin karın bölgesine dren takılabilir. Dren 3-4 gün sonra çıkarılır.

Karın germe ameliyatından sonra kaç kilo gider?

Söz konusu ameliyattan sonra kaç kilo verileceği, çıkarılacak yağ dokusu miktarına bağlı olarak kişiden kişiye değişmektedir.

Karın germe ameliyatından sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilebilir?

Karın germe ameliyatı olduktan sonra, cinsel ilişkiye bir ay sonra girilebilmektedir.

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalınabilir mi?

Karın germe ameliyatı, kişinin hamile kalmasına engel olan bir estetik operasyon değildir. Zira hamilelikte annenin karnının iç çeperi genişlediği için dış karın da bu aktiviteye uyum sağlar. Ancak karın germe ameliyatının etkisinin daha uzun süreli olması için bu ameliyatın erken dönemlerinde hamile kalınması tavsiye edilmez.

Karın germe ameliyatından sonra kilo alınır mı?

Karın germe ameliyatının ardından genellikle birkaç kilo alınması sorun teşkil etmemekle birlikte, fazla kilo alımı ameliyatın etkisini yitirmesine neden olabilir ve karında sarkma sorununa yol açabilir. Dolayısıyla ameliyat sonrası doktorun veya diyetisyenin önerdiği diyet programına uymak çok önemlidir.

Karın germe ameliyatının zararları ve riskleri nelerdir?

Anestezi altında yapıldığı ve yaklaşık 2-3 saat sürdüğü için bu operasyon da klasik ameliyat risklerini taşır. Bununla birlikte hastanın ameliyattan önce, ameliyat sırasında ve sonrasında doktorun tavsiyelerine uyması, sürecin başarılı geçmesini sağlar. Ameliyat sonrasında, bikini bölgesinin içinde yer alan bir dikiş izi kalır.

Sezaryenle birlikte karın germe yapılır mı ve karın yağları alınır mı?

Çoğu kadın hamilelikte aldığı kilolardan bir an önce kurtulmak ister. Bu nedenle sezaryen olurken, aynı anda karın germe ameliyatı olup olamayacaklarını ya da karın yağlarını aldırıp aldıramayacaklarını merak eder. Bu durum teknik olarak mümkün olsa dahi birçok doktor tarafından tercih edilmeyen ameliyat kombinasyonlarındandır. Zira doğum başlı başına risk taşıyan ve uzun sürebilen bir operasyonken, karın germe ya da yağ alımı yapılması anneye zarar verebilir. Aynı zamanda doğum sonrasında oluşan şişlikler ve vücut deformasyonları bir süre devam ettiği için temiz bir sonuç alınamaz. Bununla birlikte doğum sonrası anne bebeğini emzirmek durumunda olduğu için karın hareketlerine ekstra özen göstermesi gerekebilir ve konforlu bir hamilelik sonrası periyodu geçiremez.


Karın yağı aldırma

Diyet ve sporla fazla karın yağlarından kurtulamayan kadın ve erkeklerin tercihi olan karın yağı aldırma ameliyatı, aynı zamanda karın liposuction operasyonu olarak da bilinmektedir. Karın yağı alma ameliyatı yapılmasına karar verilmeden önce karındaki yağ miktarı ölçülür. Zira liposuction işleminde en fazla 5-6 litre kadar yağ alımı yapılabilmektedir.

Karın yağı fazla olmayan, liposuction’ın olası risklerinden çekinen ve ameliyatsız olarak karın yağlarından kurtulmak isteyen kişilerin tercih ettiği yöntem ise lazer lipolizdir (detaylı bilgi: lazer lipoliz).

Karın yağı aldırma ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Ameliyat öncesinde kişiye anestezi uygulanır.
 2. Ardından karın bölgesindeki yağı vakumlayarak dışarı atmak için söz konusu bölgeye minik kesiler açılır.
 3. Bu bölgelerden sokulan ve aspiratöre bağlanabilen özel aletler sayesinde yağ dokuları çekilerek dışarı atılır.
 4. Kesiler kendiliğinden eriyebilen dikiş ipliğiyle kapatılır.
 5. Ameliyat sonrasında yaklaşık bir ay boyunca özel bir korse giyilir.

Karın liposuction işleminin süresi ve fiyatı karından çıkarılan yağ miktarına göre değişmektedir.


Karın kası estetiği

“Six-pack karın kası estetiği” ya da “baklava karın kası estetiği” olarak da bilinen karın kası estetiği, diyet ve egzersizle kişilerin fit bir karın görüntüsüne ulaşamadıkları zaman gerçekleştirilir. Özellikle erkekler tarafından tercih edilen karın kası estetiği, kişilerin öz güvenini arttırmada etkilidir.

Karın kası estetiği yöntemleri nelerdir?

Karın bölgesinde kaslı bir görüntü elde etmek için genel olarak iki yöntem uygulanmaktadır.

 • Vaser liposelection (Vaser liposuction)
 • Karın kası protezi

Vaser liposelection nasıl yapılır?

Vaser liposelection yönteminde liposuction işlemine benzer bir operasyon gerçekleştirilmektedir.

 1. Öncelikle karın kasları incelenir ve kaslar etrafındaki fazla yağın alındığında kas şeklinin nasıl görüneceği hesaplanır.
 2. Ardından liposuction işleminde olduğu gibi karın kası oluşturulacak bölgede mini kesikler açılır.
 3. Açılan kesiklerden liposelection cihazıyla karın kaslarına doğru ilerlenir.
 4. Ultrason ile karın altında kas görünümünü önleyici yağlar parçalanır.
 5. Parçalanan yağlar vakumlanarak dışarı atılır ve karın kasları görünür bir şekle bürünür.
 6. Ameliyatın sonunda kesiler eriyebilen dikiş ipliğiyle dikilir.
 7. Hasta bir ya da iki gün hastanede misafir edildikten sonra taburcu edilir.

Ameliyat süresi ve fiyatı yapılan işlemin uzunluğuna ve alınan yağın miktarına göre değişiklik gösterebilir.

Karın kası estetiğinde uygulanan ikinci yöntem protez yerleştirilmesidir.

Karın kası protezi ameliyatı nasıl yapılır?

Protez yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen karın kası estetiği özellikle zayıf erkekler tarafından tercih edilmektedir.

 1. Ameliyat öncesi, silikon protez takılacak bölge ve silikon boyutu hastayla birlikte kararlaştırılır.
 2. Ardından hastaya genel anestezi uygulanır.
 3. Karnın alt bölgesine bir kesik açılır.
 4. Açılan bir kesik bölgesinden karına protez yerleştirilir.
 5. Ameliyat sonrası estetik dikiş uygulanır ve dikişler kendiliğinden erir.

Ameliyat yaklaşık 1,5 saat sürmektedir, takılan protezler uzun süre bozulmadan vücutta kalabilmektedirler.


Karın estetiği hakkında merak edilenler


Karındaki sarkmalar nasıl giderilir?

Karın bölgesinde estetiği bozan sarkma problemi sık kilo alıp vermekten, hamilelikten, yaşlılıktan ya da hormonal durumlardan ötürü kas kütlesinin zayıflaması ya da erimesiyle ortaya çıkmaktadır. Karın sarkması problemi, oluşma nedenine göre farklı şekillerde çözülebilmektedir. Diyet, egzersiz, karın hareketleri genç yaşlarda bu sorunun ortadan kalkmasını genellikle sağlasa da bu çözümlerin yeterli olmadığı karın sarkmalarına cerrahi olarak müdahale edilmesi gerekilebilir.

Kaynaklar
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/tummy-tuck
 • https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-tummy-tuck#1
 • https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/body/tummy-tuck-guide/
 • http://www.theplasticsurgerychannel.com/2017/04/24/buying-six-pack-abs/

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!