Estetik Güzellik

Kaş Estetiği

Kaş bölgesi, gözlerle birlikte yüz ifadesini belirleyen en önemli bölgelerdendir. Kaşlar, hem erkek hem kadınlarda kişinin yüzüne sert, yorgun, şaşkın ifadeler verebileceği gibi yumuşak, çekici, zarif ifadeler de katabilir.

Genetik faktörler, yaşlılık, stres, yorgunluk, yüzü yıpratabilecek güneş ışınları gibi çevresel faktörler kaş bölgesindeki kasların zaman içinde formunu kaybetmesine ve kişinin yüz ifadesinin değişmesine neden olabilir.

Formunu kaybeden kaşlara yapılan cerrahi müdahaleyle yüz ifadesinin düzeltilmesi sağlanmaktadır. En çok tercih edilen kaş operasyonları arasında kaş kaldırma estetiği ve kaş düzeltme estetiği bulunmaktadır.


Kaş kaldırma estetiği

Kaşların altındaki kasların ve dokuların zayıflamasıyla meydana gelen kaş düşmesi, günümüzde 45 dakikalık mini cerrahi operasyonlarla eski haline getirilebilmektedir.

Kaş kaldırma yöntemleri

Kaş kaldırma ameliyatı kişinin ihtiyacına göre iki farklı yöntemle yapılabilmektedir.

Endoskopik

Endoskopik kaş kaldırma, en yaygın olarak gerçekleştirilen kaş kaldırma yöntemidir.

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Operasyondan önce kişiye lokal ya da genel anestezi uygulanır.
 2. Ardından kişinin alın ya da şakak bitimindeki saçlı bölgeye simetrik olarak minik kesikler atılır.
 3. Bu kesikler içinden endoskopla girilerek kaşlar yukarı doğru kaldırılır ve istenilen kıvrım ile kavis verilir.
 4. Kaş şekillendirme bittiğinde özel medikal enstrümanlarla dokular sabitlenir ve ameliyat kesisi kendiliğinden eriyen dikiş kullanılarak kapatılır.

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı sonrası

 • Yaklaşık bir saat süren operasyon sonucunda kişi birkaç saat hastanede dinlendikten sonra taburcu olabilmektedir.
 • Birkaç gün istirahatten sonra günlük hayatına devam eden kişilerin kaş bölgesinde hafif şişlik görülse de bu durumun 10 gün içinde geçmesi beklenir.

İple (askı yöntemiyle)

İple kaş kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Tercih edilen ikinci kaş kaldırma yöntemi olan askı ya da iple kaş kaldırma operasyonuna da endoskopik kaş kaldırma ameliyatı gibi kişiye anestezi verilerek başlanır.
 2. Alın bitimindeki ya da şakaktaki saçlı deriye kaşa ulaşmak için kesiler atılır. Bu aşamada işlem endoskopik ameliyattan farklılaşır. Zira kaş altındaki dokular kendiliğinden değil, ip benzeri tıbbi bir askı ile yukarı doğru çekilerek tutturulur.
 3. Kaşa şekil verilmesinin ardından askı yöntemiyle kaş kaldırma operasyonu yaklaşık bir saatin sonunda biter.

İple kaş kaldırma ameliyatı sonrası

İyileşme ve günlük hayata dönme zamanı endoskopik kaş kaldırma ameliyatında olduğu gibi 1 hafta-10 günü bulabilmektedir.


Kaş düzeltme estetiği

Kaş düşüklüğü ciddi boyutta olmayan ve kaşlarının şekli ciddi şekilde bozuk olmayan kişilere ameliyatsız olarak kaş düzeltme estetiği uygulanabilmektedir.

Kaş düzeltme yöntemleri

Kaş dolgusu

Kaşların hacmini arttırmak için özel dolgular enjekte edilir. Aynı zamanda kaşta belirli bölgelerde çöküntüler ya da yara izleri sebebiyle oluşan girintili çıkıntılı bölgeler varsa, bu yerlere dolgu enjeksiyonu yapılarak kaşın düzgün bir şekle kavuşması sağlanabilir. Dolgu enjeksiyonunun fiyatı yapılan işleme ve seansa göre değişiklik gösterebilir (detaylı bilgi: dolgu ve yağ enjeksiyonu)

Kaş ekimi

Botoks ve dolgu enjeksiyonu dışında, kaş düzeltme estetiği olarak başvurulan yöntemlerden bir diğeri de kaş ekimi olarak karşımıza çıkar. Zira kaş alma sırasında doğru yöntemlerin uygulanmaması kaşın kalıcı olarak bozulmasına neden olmaktadır (detaylı bilgi: kaş ekimi).


Kaş estetiği hakkında merak edilenler


Kaş estetiği ile kalıcı kaş kontürü yapılabilir mi?

Kalıcı kaş kontürü ile kaş düzeltme ya da kaş kaldırma estetiği ile yapılmamaktadır. Bu tarz işlemler kaş altındaki doku ve kasların onarılması aşamalarını içerir. Kaş kontürü ise yüz hatlarını, kaşlardaki kıl sayısı ve rengini dikkate alarak dıştan, deri üzerine yapılan bir uygulamadır.

Kalıcı kaş kontürü için genellikle kalıcı makyaj uygulamaları tercih edilir. Ancak kaş hattı düzgün değilse, yapılan kalıcı makyaj da iyi sonu vermez. Dolayısıyla kaşının şeklinden memnun olmayan ve kaş kontörü yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle kaş estetiğiyle ilgili bir kliniğe ya da hastaneye başvurmaları ardından kalıcı makyaj uygulamalarını tercih etmeleri önerilir.

Kaynaklar

Kaynaklar
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/brow-lift
 • https://www.drlangsdon.com/face/eyebrow-lift-memphis-tn/
 • http://www.estetikinternational.com/eyebrow-lifting/
 • https://www.cosmosclinic.com.au/face/eybrow-lift/

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!