Güzellik

Kirpik Bakımı & Takma – İpek Kirpik

Uzun, gür ve sağlıklı kirpikler kuşkusuz yüz güzelliği için en önemli unsurlardandır. Kirpiklerin dolgun olmasını sağlamak için günümüzde kalıcı ve geçici birçok yöntem bulunmaktadır. Bununla birlikte kirpik uzatma ve boyatma gibi farklı işlemler güzellik salonlarında ve kuaförlerde sıkça uygulanmaktadır.

İpek kirpik yapan yerler

Size en yakın takma (ipek) kirpik ve kirpik bakımı yapan kuaförleri ve güzellik salonlarını bulmak ve sürpriz fırsatları yakalamak için ilçenizi seçin.

[wpdatatable id=12]

 

Takma – ipek kirpik 2019 fiyat listesi

[wpdatatable id=33]

* Fiyatlar, 2019 yılında 213 farklı kuaför ve güzellik salonundan alınarak belirlenmiştir. Takma – ipek kirpik fiyatları uygulanacak tekniğe, kullanılan malzemenin çeşidine, kalitesine ve miktarına göre 100 TL ile 400 TL arasında değişmektedir.

Kirpiklerin güzel görünmesini sağlamak, kirpiklere iyi ve doğru bakımı uygulamak için gerçekleştirilen işlemler aşağıdaki gibidir.


Kirpik uzatma ve kirpik gürleştirme

Kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemlerinde geçici, kalıcı ve bitkisel olarak birçok uygulama gerçekleştirilmektedir.

Uzun, güçlü ve gür kirpiklere sahip olmak için evde organik olarak kullanılan malzemeler arasında kirpiklere badem yağı, hint yağı, Hindistan cevizi yağı vazelin, kirpik uzatıcı ve gürleştirici serum bulunmaktadır. Bu tip yağların sürümünün düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir ve kirpiklerin istenilen uzunluğa ve gürlüğe ulaşması oldukça zaman alabilmektedir.

Bu sebeple birçok kadın kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemi olarak takma kirpiklerden yararlanmaktadır.

Takma kirpik

Günümüzde hemen hemen her kozmetik markasının çıkardığı evde de uygulanabilen takma kirpik seçenekleri bulunmaktadır. Takma kirpik seti içinde ayrıca kirpiğin uygulama kitapçığı ile takma kirpik yapıştırıcısı da bulunmaktadır. Ayrıca takma kirpik modelleri, hayvan kılından sentetik kıllara kadar farklı çeşitlerde ve renklerde olabilmektedir. 1-2 gün dayanan takma kirpik setleri özelliklerine göre çok farklı fiyat aralığına sahiptir.

Aynı zamanda kuaförlerde ve güzellik salonlarında uygulanan profesyonel makyaja eşlik eden ya da tek başına kullanılabilen takma kirpik uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Göz şekline en uygun olan takma kirpiği seçmek, var olan kirpiklere ve göze zarar vermeden doğru uygulamayı yapmak için bu tür yerlere başvurulması gerekmektedir.

Takma kirpikler birkaç günden fazla dayanmamaktadır. Daha kalıcı olması için son zamanlarda en çok uygulanan yöntem ipek kirpiktir.

İpek kirpik uygulaması

Tamamen organik olarak ipekten elde edilen takma kirpik uygulaması özellikle doğal durması sebebiyle sıkça tercih edilmektedir. İpek kirpik uygulaması güzellik salonlarında yaptırılmaktadır.

İpek kirpik nasıl takılır?
 1. İpek kirpik uygulamasına öncellikle kişinin göz yapısına ve kaç adet ipek kirpiğe ihtiyacının belirlenmesiyle başlanır.
 2. Ardından göz tüm kozmetik ürünlerden arındırılır.
 3. Seçilen ipek kirpikler özel bir yapıştırıcı vasıtasıyla teker teker doğal kirpiklerinin yanına yapıştırılmaya başlanır. Bu işlem sırasında var olan kirpiklere zarar verilmez.
İpek kirpik ne kadar sürer?

İşlem süresi ve fiyatı, takılacak kirpiğin adedine ve markasına göre değişiklik gösterse de genellikle seanslar genellikle 1 saat kadar sürmektedir.

İpek kirpik sonrası

İpek takma kirpik işleminden sonra göze hiçbir makyaj yapmaya gerek kalmadan günlük hayata devam edilebilir.

İpek kirpik ne kadar dayanır?

İpek kirpik 3 ila 6 aya kadar dayanabilmektedir.

İpek kirpik zararlı mıdır?

İpek kirpik uygulamasının uzman kişiler tarafından yapılmaması durumunda kalitesiz malzemelerin ve yapıştırıcıların kullanılması vücuda zarar verebilir. Ancak her şey doğru uygulandığında ipek kirpiğin bir zararı bulunmamaktadır.


Kirpik kıvırma

Kirpik kıvırma işlemi evde kirpik kıvırıcı aparatlarla yapılabilmektedir. Fakat bu aparatlar çok kısa süreli çözümler sunmaktadır. Kirpiklerinin daha uzun süreli kıvrık kalmasını isteyen kişiler, kirpik perması ve kirpik lifting (kirpik laminasyonu) uygulamalarını tercih etmektedir.

Kirpik perması

Kirpiklerin 2-3 ay boyunca bozulmadan kıvrık durmasını sağlama işlemine kirpik perması adı verilir. Kirpik perması uygun fiyatlı, kozmetik bir işlemdir ve saç permasında olduğu gibi özel teknikler ve solüsyonlar uygulanır.

Kirpik perması nasıl yapılır?

 1. İşleme başlamadan önce kirpikler güzelce temizlenir.
 2. Ardından kirpikler özel kirpik bigudisine sarılır.
 3. Kirpiklere özel bir solüsyon uygulanır.
 4. Solüsyonun ardından kirpiğin havayla teması önlenir ve bir süre bu şekilde bekletilir.
 5. Yaklaşık 1 saat süren işlem sonrasında kirpikler yarı kalıcı kıvrıklığa ulaşmış olur.

Kirpik lifting (kirpik laminasyonu)

Son zamanların popüler kirpik kıvırma uygulamalarından olan kirpik lifting ya da diğer adıyla kirpik laminasyonu işlemi fiyat/performans açısından sıkça tercih edilmektedir.

Kirpik lifting nasıl yapılır?

 1. Kirpik Lifting işleminin öncesinde kirpiklerin istenen kıvrıklık oranına karar verilir.
 2. Kirpikler her türlü kozmetik üründen ve takma kirpiklerden temizlenir.
 3. Bu işlemin ardından, kişinin kirpikleri kıvrılır ve kirpiklere keratin ile bitkisel ürünler dökülür.
 4. Kıvrılan kirpiklere “patch” adı verilen özel silikonlar uygulanır ve bir süre bekletilir.
 5. 1 saat süren işlem sonrasında yaklaşık 4 ay kıvrıklığını kaybetmeyecek kirpiklere sahip olunur.

Kirpik lifting ile kirpik perması arasındaki farklar

Kirpik lifting uygulamasının kirpik permasından en büyük farkı, bu işlem sırasında tamamen organik ürünlerin kullanılıp ekstra olarak bigudiye yer verilmemesidir.


Kirpik boyama

Saç ve kaş boyatmanın ardından kirpiklerin renginin de uyumlu olması için ya da doğuştan açık renkli kirpiklerin dolgun durmasını sağlamak amacıyla koyulaştırmak için kirpik boyama işlemi yapılır.

Kuaförlerde ve güzellik salonlarında uygulanan işlemlerde bitkisel bazlı boyalar kullanılarak kirpikler boyanır. Kirpik boyasının göze zarar vermemesi için mutlaka uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Kirpik boyası kullanıma bağlı olarak yaklaşık 1-2 ay kalmaktadır.


Kirpik bakımı & takma – ipek kirpik hakkında merak edilenler


Takma kirpik nasıl çıkarılır?

Takma kirpikler oldukça kolay şekilde takılıp çıkarılabilir. Takma kirpikler eğer evde uygulandıysa takma kirpik seti içinden çıkan yapıştırıcı vasıtasıyla takılır ve genellikle göz temizleyicisi ya da lens solüsyonuyla temizlenerek çıkarılır.

Kirpikleri ne uzatır?

Kirpikler doğal ya da kozmetik yoluyla farklı şekillerde uzatılabilir. Kişiye özel olarak en doğru kirpik uzatma yöntemi bir güzellik salonu ya da kuaföre uğranarak öğrenilebilir.

Kirpik kıvırıcı nasıl kullanılır?

Kirpik maşası olarak da bilinen kirpik kıvırıcı kirpiklere rimel sürmeden önce uygulanır. Kirpik köküne yerleştirilen kıvırıcı yaklaşık 10 sn. beklendikten sonra kirpik uçlarına doğru nazikçe çekilerek açılır.


Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!