Estetik Güzellik

Kol Estetiği

Fit ve sağlıklı bir fiziğe sahip olmanın olmazsa olmazlarından biri de kol güzelliğidir. Özellikle vücudun önden görüntüsünde ilk göze çarpan alanlardan biri olan kol, eğer kişinin istediği estetiğe sahip değilse kolu açık kıyafetler giymesine engel olur ve kişinin istediği stili yakalayamamasına, öz güven eksikliği yaşamasına neden olur.

Kimler kol estetiği yaptırmalıdır?

Özellikle fazla kilolarından ötürü kalın kola sahip olan, hızlı kilo alıp verme ya da yaşlılık gibi nedenlerden ötürü kolunda sarkma yaşayan ya da farklı nedenlerden ötürü kollarındaki deformasyonu düzeltmek isteyen kişiler kol estetiği ameliyatlarına başvurmaktadır.

Kol estetiği çeşitleri

Günümüzde en çok tercih edilen kol estetiği uygulamaları arasında kol germe ve kol inceltme bulunmaktadır.


Kol germe / kol sıkılaştırma estetiği

Kol neden sarkar?

Sağlıksız beslenme, aşırı kilo alıp verme, yaşlanma, spor yapmama gibi nedenlerden ötürü zaman içinde omuz ve dirsek arasında yer alan üst kol kısmı sarkmaya başlar. Kolda deformasyona neden olan bu durum, derinin buruşmasına ve kol kontürünün bozularak dalgalı bir görünüm oluşmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda kollarının sarkık görünümünden kurtulmak isteyen kişiler özel kol egzersizleri yapsa ve spora başlasa bile deformasyon tam olarak giderilemeyebilir.

Kol gerdirme ve kol sıkılaştırma için günümüzde kol gelme ameliyatı yapılmaktadır.

Kol germe ameliyatı (kol germe estetiği)

Brakioplasti olarak da bilinen kol germe ameliyatı, kolundaki sarkma probleminden şikayet eden tüm kişilere uygulanabilir.

Kol germe ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat öncesinde kişinin kol sarkması nedenleri araştırılır. Kol sarkması kişi kilo aldığı için derinin genişlemesiyle oluştuysa ameliyatta liposuction’a başvurulur; kol sarkması yaşlılık ya da diğer nedenlerden dolayı oluşmuşsa sadece fazla derinin çıkarıldığı bir işlem uygulanır.

  1. Kol germe ameliyatından önce kişiye anestezi uygulanır.
  2. Daha sonra sarkan bölgelerdeki fazla deri, yumuşak dokular ve yağ tabakası kesilerek alınır. Bu aşamada kişinin yağlarının daha fazla alınmasına gerek olursa liposuction uygulanabilir.
  3. Ardından estetik dikişle yara izi kapatılır. Yara izi belli olacağı için, dikişlerin kişi kolsuz kıyafetler giyse dahi görünmemesi amacıyla koltuk altına yakın bölgelere atılır.

Kol germe ameliyatı sonrası

  • Yaklaşık 2 saat süren ameliyat sonunda kişi 1 gün hastanede istirahat eder, ardından taburcu edilir.
  • Ameliyattan sonra kişi günlük hayatına yaklaşık 6 gün içinde dönebilir.
  • Ameliyattan sonra 2 hafta boyunca hafif şişlik ve morartının olması normaldir.

Kol inceltme

Kol estetiğini bozan bir başka durum da yağlanmanın artarak kolları kalınlaştırması ve kişiyi kilolu göstermesidir. Spor yapma ve kol eritme hareketlerinin işe yaramadığı durumlarda ameliyatlı ve ameliyatsız kol estetiği yöntemlerine başvurulmaktadır.

Kol inceltme ameliyatı

Kol inceltme ameliyatı yağ aldırma yöntemi ile yapılmaktadır. Yağ alma işlemi ise liposuction ile gerçekleştirilmektedir. Günümüzde yağ aldırma ameliyatlarının yanı sıra riski daha düşük olan ameliyatsız kol inceltme yöntemleri de kullanılmaktadır.

Ameliyatsız kol inceltme

Lazer lipoliz, yaygın ve etkisi kanıtlanmış olan kol inceltme yöntemidir. Lazer lipolizle koldaki yağ oranına göre kolu birkaç seansta inceltmek mümkündür. Kol inceltme fiyatları ise seans sayısına göre değişmektedir (detaylı bilgi: lazer lipoliz).


Kol estetiği hakkında merak edilenler


Kol nasıl incelir? Kolları zayıflatmak için ne yapılmalıdır?

Kolların, bacak, gövde ya da vücudun diğer bölümlerine göre kalın olması orantısız bir fiziki görünüme neden olur. Kolları eritmek için spor salonunda veya evde profesyonel egzersiz videoları eşliğinde yapılan kol sıkılaştırma egzersizleri bazen işe yaramayabilir. Bu gibi durumlarda beslenme de çok önemli olduğundan sporla birlikte dengeli beslenmek için bir diyetisyene başvurulması gerekir. Ancak bu sürecin zaman alacağı göz önüne alındığında, kolları inceltmede daha pratik bir yöntem olarak ameliyatsız estetik işlem seçenekleri değerlendirilebilir.

Kol korsesi, kol sarkması için krem ya da kol inceltici bant işe yarıyor mu?

Spor ya da ameliyatsız kol sıkılaştırma ve inceltme yollarına alternatif olarak piyasaya sürülen kol korsesi, kol sarkması için krem ya da kol inceltici bant gibi ürünler diğer yöntemlere göre uygun fiyatlı olsa da etkileri uzun vadeli ve kalıcı değildir. Aynı zamanda kollara sürülen kremler kişinin derisinde alerjik reaksiyonlara yol açabilir ve kol korsesinin doğru uygulanmaması kolda ödem oluşturarak kolları olduğundan daha da kalın gösterebilir. Bu sebeple bu tip uygulamalardan yararlanmadan önce çok dikkatli olunması gerekir.

Kaynaklar
  • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/arm-lift
  • http://www.docshop.com/education/cosmetic/body/arm-lift
  • http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/arm-lift/basics/definition/prc-20014655

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!