Estetik Güzellik

Koltuk Altı Estetiği

Vücut detaylarından olan ancak genel güzellik ve sağlık konusunda etkili olan bölgelerden bir diğeri de koltuk altıdır. Hem kadınlar hem de erkekler için önem taşıyan koltuk altı, özellikle yaz aylarında kişilerin rahat bir şekilde giyinebilmesi için pürüzsüz, fit ve hijyenik özelliklerde olmalıdır.

Koltuk altı sorunları için hangi bölüme ve doktora gidilir?

 • Koltuk altı kararmalarında nedenin araştırılması için öncelikle dermatoloji uzmanına başvurulur. Ancak hormonal nedenler açısından dahiliye / endokrinoloji doktorlarına ihtiyaç duyulabilir. Koltuk altı kararması plastik cerrahlar ve dermatologlar tarafından tedavi edilir.
 • Koltuk altı sarkması için plastik cerrahi bölümüne gidilir.
 • Koltuk altındaki kist, apse, çıban, ağrı, şişlik, sertlik, lenf bezi ve yağ bezesi genel cerrahi bölümünü ilgilendiren durumlardır.
 • Koltuk altı mantar, sedef, egzama, batık, kıl kökü iltihabı, sivilce, yara, kaşıntı, kızarıklık, yanma şikayetlerinde dermatoloji doktoruna gidilir.

Koltuk altı estetik sorunları ve tedavi çeşitleri

Koltuk altı estetiği için genellikle aşağıdaki tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Koltuk altı kararması (siyahlığı) ve beyazlatma

Koltuk altının kararması sağlık açısından bir sorun oluşturmaz ancak görüntü olarak kişileri rahatsız edebilir. Bu durum, özellikle yaz aylarında kolu açık kıyafetler giyilmesini zorlaştırabilir.

Koltuk altı kararması nedir? Neden olur?

Koltuk altı kararmasına bazı hastalıklar ve yanlış uygulamalar neden olur. En sık rastlanan nedenler aşağıda sıralanmıştır:

 • Koltuk altının tıraş edilmesi: Koltuk altı tüyleri bacak ya da kollardaki tüylerden daha kalındır ve tıraş edildiğinde cilt seviyesinde kesildiği için tüylerin kalan kısmı ve kökleri koyu renkli görünür. Bazen, dışarıya çıkamayıp deri altında kalan tüylerin de bulunması koltuk altı siyahlığına neden olur. Koltuk altının tıraş edilmesi ayrıca bölgenin tahriş olmasına ve bu nedenle de koyulaşmasına yol açar. Geçici çözüm olarak ağda yapılabilir. Böylece tüylerin cilt altındaki kısımlarından da kurtulmak ve koltuk altının daha açık renkli olmasını sağlamak mümkün olur. Koltuk altı tüylerinden uzun süreli olarak kurtulmak lazer epilasyonla sağlanabilir.
 • Koltuk altındaki ölü cilt hücreleri: Bu ölü hücreleri döken bir kozmetik ürün kullanılabilir.
 • Deodorant ve antiperspirant (terlemeyi önleyen) ürünler: Deodorant ve antiperspirantlar alerji ve tahrişe neden olabilir. Bu durumda ciltte kalınlaşma ve siyahlaşma görülür. Terlemenin çok fazla olduğu durumlar, terlemeyi önleyen ürünlerin sık kullanımını gerektirebilir. Böylece koltuk altında kararma daha fazla olabilir. Terleme nedeniyle oluşan renk koyulaşmasını önlemek için aşırı terleme tedavisi yapılmaktadır.
 • Tüy dökücü kremler: İçerdikleri kimyasallar ciltte kaşıntı, kızarıklık ve tahrişe neden olur. Uzun süreli kullanımda koltuk altı kararmasına yol açabilir.
 • Çeşitli enfeksiyonlar: İnsan derisi üzerinde çok çeşitli ve çok sayıda mikrop yaşar. Bu mikroplar bazı vücut bölgelerinde daha yoğun olarak bulunur. Koltuk altı bölgeleri bunlardan biridir. Koltuk altında bulunan bu mikroplar normalde sorun yaratmaz. Ancak, vücut kimyası değişirse, örneğin terlenirse, vücutta kokuya neden olur. Bu mikroplar bazen daha ciddi sorunlara yol açar. Cildin derin tabakalarını etkilediğinde koltuk altında renk değişikliğine yol açan ve eritrazma adı verilen enfeksiyonu oluşturabilir. Eritrazma, ağızdan alınan veya cilde sürülen antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
 • Koltuk altında fazla sürtünme: Dar giysiler, koltuk altı bölgesinde tahrişe ve dolayısıyla kararmaya yol açabilir.
 • Şeker hastalığı: Bu hastalıkta insülin düzeyi yüksektir. İnsülin yüksekliği, vücutta yaptığı birçok tahribatın yanında koltuk altı cildinde kararma ve kalınlaşmaya da neden olur. İleri derecede olduğunda ciltte kadifemsi görünüm oluşur. Bu durum akantozis nigrikans olarak adlandırılır. Genellikle kilolu ve koyu tenli kişilerde görülür. Renk koyulaşması genellikle boyun ve kasıklarda da gözlenir. İnsülin düzeyi ayarlandığında cilt renginin açılması sağlanır.
 • Hamilelik: Hormonal değişikliğe bağlı olarak yüz, meme uçları, kasıklar ve koltuk altlarında renk koyulaşması görülür.

Koltuk altı kararması nasıl giderilir? Nasıl geçer?

Koltuk altı kararmasına çok çeşitli faktörler neden olur. Kararma nedeninin saptanıp uygun tedavinin belirlenmesi için uzman hekimin muayenesi ve tercihine göre laboratuvar tetkiklerinin yapılması gerekir. Bu nedenle koltuk altı kararmasının giderilmesi için öncelikle mutlaka bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Koltuk altı kararması tıbbi tedavi ile geçirilemeyecekse estetik tedavi yöntemlerine başvurulur.

Koltuk altı kararması tedavisi yöntemleri:

 • Krem
 • Lazer
 • Kimyasal peeling
 • Dermabrazyon

Krem ile koltuk altı beyazlatma

Koltuk altını beyazlatmada koltuk altı kararmasına neden olan pigmentleri baskılayıcı kremler kullanılabilir. Leke açıcı kremlerin içeriklerinde retinoik asit, üre, alfa hidroksiasitler (AHA), salisilik asit ve hidrokinon sıklıkla yer almaktadır.

Lazer ile koltuk altı beyazlatma

Lazer yönteminde amaç, deriye renk veren melanin pigmentlerinin ısıyla tahrip edilmesidir. Diğer lazer uygulamalarında olduğu gibi koltuk altına lazer uygulama işlemi de kısa süreli, riskleri az olan bir işlemdir. Yaklaşık yarım saat süren birkaç seans sonucunda koltuk altı kararması sorunu geçer. Lazerle koltuk altı beyazlatıcı tedavinin fiyatları, uygulanan lazer tekniğine ve seans sayısına göre değişmektedir.

Lazerle koltuk altı nasıl beyazlatılır?

 1. Tedavi öncesinde koltuk altındaki kararmanın boyutları tespit edilir.
 2. Tedaviye başlamadan önce koltuk altına anestezik özelliği olan bir krem sürülür.
 3. Ardından lazer ile koltuk altındaki deri soyularak kararma giderilir. Uygulama sırasında yanma ve batma şeklinde hafif ağrı duyulabilir.
 4. İşlem sonrası kişi günlük aktivitelerine devam edebilir.

Kimyasal peeling ile koltuk altı beyazlatma

Kimyasal peeling, koltuk altı derisine uygulanan bir kimyasal madde aracılığıyla yüzeydeki renk değişikliğine uğramış kısmın soyulması işlemidir (detaylı bilgi: kimyasal peeling).

Dermabrazyon (mekanik soyma) ile koltuk altı beyazlatma

Dermabrazyon, bir cihaz yardımıyla derinin zımparalanarak üstteki koyu renkli kısmın vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

Koltuk altı kararması nasıl engellenir / önlenir?

 • Sürtünmeye neden olan dar elbiseler giymeyin.
 • Koltuk altınızı güneşten koruyun.
 • Sık banyo yapın.
 • Antiperspirant ve deodorant kullanmayın.
 • Tüy dökücü krem kullanmayın.
 • Fazla kilodan kaçının: Bu sayede tahrişe neden olan sürtünme engellenir.
 • Koltuk altınızı tıraş etmeyin: Tüyler, tıraş edildiğinde kalınlaşır ve koltuk altının daha koyu renkli görünmesine neden olur. Evde uygulanabilecek bir yöntem tercih ediyorsanız ağda yapabilirsiniz.
 • Koltuk altınızı nemlendirin: Aloe vera, Hindistan cevizi yağı gibi doğal nemlendiricileri tercih edin.
 • Koltuk altınızın hava almasını sağlayın: Sıkı ve sentetik giysiler giymeyin. Bol ve pamuklu giysiler giyilmesiyle koltuk altının hava alması sağlanarak bakterilerin çoğalması önlenir.

Koltuk altı kararması olanların önerileri ve yorumları (blog)

Koltuk altı kararması olanların tavsiye ve yorumlarını, samimi anlatımlarıyla kendi ağızlarından dinlemek için bu blog’u ziyaret edebilirsiniz: Yeliz’in Dünyası (sizden gelenler)

Koltuk altı aşırı terlemesi

Koltuk altı, aşırı terlemenin en sık görüldüğü vücut bölgelerindendir. Çeşitli yöntemlerle geçici veya kalıcı olarak tedavi edilir (detaylı bilgi: aşırı terleme tedavisi).

Koltuk altı sarkması ve gerdirme

Koltuk altı sarkması nasıl geçer?

Yaşlılık, aşırı ve sıklıkla kilo alıp verme, hamilelik, hormonal bozukluklar ve genetik nedenlerle kol ve koltuk altı sarkması meydana gelebilir. Bu tür sarkmaların bir kısmı egzersizle azalsa dahi, bazı sarkmaların toparlanabilmesi ve koltuk altını gerdirmek için estetik işlemlere başvurulması gerekir (detaylı bilgi: kol ve koltuk altı gerdirme).

Diğer koltuk altı sorunları ve hastalıkları

Koltuk altı batıkları

Nedir: Koltuk altı tüylerinin cilt yüzeyine çıkamama durumuna koltuk altı batığı denir. Genellikle cildin kuruması ve kalınlaşması sonucu görülür.

Nasıl geçer: Koltuk altı batıkları, bölgenin nemlendirilmesi ve koltuk altındaki ölü derinin kese ya da ponza taşı kullanarak ortadan kaldırılmasıyla geçer. Koltuk altı batıklarının çözümünde kullanılan bir diğer yöntem de epilasyondur (detaylı bilgi: epilasyon).

Koltuk altı apsesi

Nedir, neden olur: Koltuk altı apsesi, rengi pembe ile kırmızı arasında değişen; içinde bakterilerin, akyuvarların ve ölü dokunun bulunduğu yapıdır. Bakterilerin ciltten içerilere girmesiyle oluşur.

Belirtileri: Apsenin olduğu yerde ve yakın çevresindeki sıcaklık, ağrı, şişlik ve kızarıklık, koltuk altı apsesinin belirtilerindendir.

Nasıl geçer: Koltuk altı apsesi, üzerinin açılıp içinin boşaltılması ve antibiyotik kullanılması ile tedavi edilir.

Koltuk altı kıl kökü iltihabı

Nedir, neden olur: Kıl kökü iltihabı, koltuk altında yaygın görülen bir deri enfeksiyonudur. Genellikle bakteriler ve mantarlar tarafından oluşturulur. Hayati tehlike yaratmaz.

Tedavisi: Koltuk altındaki hafif kıl kökü iltihapları tedavi gerektirmez; basit koltuk altı bakımı ile kaybolur. Ancak derin enfeksiyonlar ilaçla tedavi edilir ve iyileştiklerinde yara izi bırakabilir.

Koltuk altı çıbanı (fronkül)

Nedir: Kıl kökünün derin iltihabına çıban denir. Deriden kabarık, ağrılı, kırmızı şişliktir. Çıbanın içi, cerahat denilen ve bakteriler, ölü doku hücreleri ve akyuvarları içeren sıvı ile doludur. Başlangıçta sert olan çıban, olgunlaştıkça tepe noktasından başlayarak yumuşar ve genellikle patlar. Büyük bir çıban ateş ve halsizliğe neden olabilir.

Tedavisi: Koltuk altı çıbanı kendiliğinden geçebileceği gibi çoğunlukla olgunlaştığında tepe kısmından açılan bir kesiyle içi boşaltılır. Bu işlem sonrasında antibiyotik tedavisine başlanır. Çıbanın içinin boşaltılması ve antibiyotik tedavisi iyileşme süresini kısalttığı gibi, iltihabın vücuda yayılması gibi tehlikeli komplikasyonları da önlemiş olur.

Koltuk altı sivilceleri

Koltuk altlarındaki sivilcelerinin çoğu, tıbbi adı folikülit olan yüzeysel kıl kökü iltihaplarıdır. Genellikle toplu iğne başı büyüklüğünde, içi cerahatle dolu yapılardır. Tedavi gerektirmeyen bu sivilcelerin içi kendiliğinden boşalır ve kısa sürede geçer.

Koltuk altı sivilcelerinin bir diğer şekli olan hidradenitis suppurativa, başlangıçta değişik büyüklükte sert şişlikler, az sayıda kist ve siyah noktalardan oluşan yapıda olduğu için genellikle fazla önemsenmez. Ancak basit bir hastalık olmayıp ilerleyici ve kronikleşen bir cilt hastalığıdır. Genellikle basit sivilce olarak düşünüldüğü için zamanında tanı konulamamaktadır. Sivilcenin aksine mikrobik değildir ve nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Koltuk altı dışında kasık ve göğüs altında da sık görülür. Ağrıya neden olur. Tedavi edilmediği takdirde cilt kanserine kadar varan komplikasyonları vardır. Bilinen kesin bir tedavisi olmamakla birlikte erken teşhis edilmesi tedavi şansını arttırmaktadır. Geniş bilgi ve fotoğraflar için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Koltuk altı mantarı

Nedir, neden olur: Koltuk altı mantarı, cildin herhangi bir nedenle zarar görmesi, koltuk altının aşırı terlemesi ve bozuk hijyeni, vitamin eksikliği, sentetik giysiler, şişmanlık, şeker hastalığı, bağışıklık sisteminin bozukluğu gibi nedenlerle oluşur ve bulaşıcıdır. Mantar hastalığı bulunan bir kişiyle doğrudan temas, o kişiye ait havlu ve giysilerin kullanılması ya da ortak yararlanılan havuz ve hamama girilmesi mantarın bulaşmasına neden olur.

Belirtileri: Koltuk altında kaşıntı, kızarıklık, yanma, renk değişikliği gibi belirtileri vardır.

Çözümü / tedavisi: Mantarlı bölgeye uygulanan krem, sprey ve losyonların yanında ağızdan alınan ilaçlar da bulunmaktadır. Cildiye uzmanı tarafından tedavi edilir. Bitkisel yöntemlerle çözümü mümkün değildir.

Koltuk altı lenf bezi şişmesi ve yağ bezesi

Lenf bezi şişmesi (lenf bezesi): Sadece koltuk altında lenf bezi büyümesi çoğunlukla el, kol ya da koltuk altındaki bir iltihap nedeniyle olur. Ancak, önce meme kanseri yayılması yönünden araştırma yapılmalıdır. Enfeksiyona bağlı olan lenf bezi büyümelerinin en sık görülen nedeni kedi tırmığı hastalığıdır.

Lenf bezi şişmesinin belirtileri: Bu belirtiler elle muayene edildiğinde koltuk altında şişlik, sertlik ve bazen sıcaklık hissedilmesidir. Koltuk altındaki büyümüş lenf bezleri ağrılı ya da ağrısız olabilir. Lenf bezi şişmesi 15 günden uzun sürmüşse veya koltuk altı ile birlikte vücudun diğer bölgelerinde de lenf bezi şişmesi varsa mutlaka doktora gidilerek muayene olunması gerekir.

Lenf bezi şişmesi neden olur: Enfeksiyonlar, kanserler, bazı ilaçların uzun süre kullanılması ve otoimmün hastalıklar lenf bezlerinde büyümeye yol açar.

Lenf bezi şişliği nasıl geçer: Lenf bezeleri, büyümelerine neden olan durum ortadan kalktığında genellikle kendiliğinden kaybolur. Büyümüş olarak kalmasının zararı yoktur.

Yağ bezesi (lipom) nedir: Yağ hücrelerinden oluşan iyi huylu yumrudur. Deri altında yer alır ve ciltte hafif kabarıklık yaratabilir. Çevreye yapışık olmadığından elle kısmen hareket ettirilebilir.

Yağ bezesi neden olur: Yağ bezelerinin oluşma nedeni kesin olarak bilinmemektedir.

Yağ bezesi ağrı yapar mı: Çoğunlukla ağrı yapmaz. Ancak çok büyüdüğünde çevre dokulara yaptığı baskı nedeniyle ağrıya neden olabilir.

Yağ bezesi zararlı mıdır: Zararsızdır ancak giderek büyüyorsa küçük bir ameliyatla çıkarılması tercih edilir. Bazen iltihaplanabilir ve patlayabilir.

Yağ bezesi nasıl geçer: Yağ bezelerinin tedavisi, cerrahi olarak (ameliyatla) alınmasıdır.

Koltuk altında ağrı, yanma, sertlik, şişlik, kızarıklık, uyuşma

Koltuk altı ağrısı neden olur: Koltuk altı ağrısına yol açan nedenler çok çeşitlidir. Aşağıda sıralanan nedenler, sağ veya sol koltuk altında ağrıya yol açabilir:

 • Kaslar: Kol ve göğüs kasları zorlandığında koltuk altında ağrıya neden olabilir. koltuk altı bölgesindeki kaburgalar üzerinde de çoğu zaman soğuk nedeniyle ağrı hissedilir.
 • Koltuk altı cildinin tahrişi: Tıraş, ağda, deodorantlar ve giysilerin temizliğinde kullanılan deterjanlar alerjiye neden olarak cildi tahriş edebilir. Bu da kızarıklık ve ağrıya yol açabilir.
 • Koltuk altındaki iltihabi hastalıklar: Apse, çıban gibi mikrobik hastalıklar sık rastlanan koltuk altı ağrısı nedenlerindendir.
 • Zona hastalığı: Çizgi şeklinde kızarıklık ve sivilceli bir görüntüsü olan zona hastalığı yanma şeklinde ağrı yapar.
 • Reflü: Mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Bu durum, göğüs ve koltuk altlarına doğru ağrıya neden olur.
 • Angina: Kalpten kaynaklanan bu ağrı, koltuk altında, omuzda, kolda, göğüste, boyunda, çenede ya da sırtta hissedilebilir.
 • Koltuk değneği kullanmak: Koltuk altında ağrı ve uyuşmaya neden olabilir.
 • Hamilelik: Hamileliğin ilk aylarında hormonal değişiklikler ve memedeki gerginlik, koltuk altı ağrısı yapabilir.
 • Emzirme: Emzirme döneminde koltuk altı ağrısı olması doğaldır. En büyük nedeni memenin fazla salgılanan sütle dolu olmasıdır.
 • Regl: Adet (regl) öneminde de memedeki hassasiyet artışının yanında hafif koltuk altı ağrısı görülebilir.
 • Lenf bezi büyümesi
 • Meme kanseri
 • Koltuk altı kisti
 • Meme iltihabı

Koltuk altında sertlik ve şişlik neden olur:

 • Yağ bezeleri (lipom): Sadece yağ hücrelerinden oluşan iyi huylu kitlelerdir.
 • Fibroadenom: İyi huylu yumuşak doku tümörleridir.
 • Büyümüş lenf bezi
 • Bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonları
 • Kistler
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Lupus
 • Meme kanseri
 • Lenfoma
 • Lösemi

Nasıl tedavi edilir: Yukarıdaki sorunların tedavisi için hangi bölüme ve doktorlara gidileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Koltuk altı kaşıntısı

Neden olur: Koltuk altı kaşınmasının bazı önemli nedenleri şunlardır:

 • Yetersiz koltuk altı temizliği
 • Deodorant ve antiperspirantlar
 • Mantar hastalığı
 • Egzama
 • Batık
 • Sedef hastalığı
 • Hidradenitis suppurativa

Tedavisi:

 • Koltuk altı hijyenine dikkat edilmeli; özellikle fazla kilodan kaynaklanan koltuk altı terlemesi varsa bölge sıkça yıkanıp kuru tutulmalıdır.
 • Kaşıntı tüylerin tıraş edilmesinden sonra oluyorsa başka bir epilasyon yöntemi denenmelidir.
 • Koltuk altı kaşıntısının nedeni mantar hastalığı ise, cilt üzerine uygulanan ve ağızdan alınan ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir.
 • Yeni kullanılmaya başlanan deodorant gibi kozmetik ürünlerden sonra kaşıntı gelişmişse ürünü bırakmak yeterli olur.
 • Batıklar için, ıslatılmış ponza taşı ya da keseyle koltuk altlarını hafifçe ovuşturmak gerekir. Bu şekilde ölü deri atılıp tüylerin dışarı çıkması sağlanmış olur.
 • Sedef hastalığı ve hidradenitis suppurativa için dermatoloğa başvurulmalıdır.

Koltuk altı yarası

Neden olur:

 • Bakteriler, virüsler ve mantarlar koltuk altı yaralarının önemli sebeplerindendir.
 • Deodorant, roll-on, antiperspirant gibi kozmetik ürünler de alerjiye neden olarak koltuk altında yara yapabilir.
 • Koltuk altı tüylerini tıraş etmek de bu bölgedeki yaraların oluşmasında sık karşılaşılan bir nedendir.

Ne iyi gelir: Koltuk altı yaraları krem, merhem, losyon gibi cilde uygulanan ilaçların yanında, ağızdan alınan ilaçlarla da tedavi edilir. Koltuk altı yarası tedavisi için dermatoloğa başvurulmalıdır.

Koltuk altı kisti

Nedir: Kistler, çevresi bir kapsülle çevrili, içi sıvı dolu olan yapılardır.

Neden olur: Koltuk altı kistlerine en çok traş olma, deodorant ve antiperspirant kullanımı neden olmaktadır.

Tedavisi: Koltu kaltı kistinin tedavisi için genel cerrahi bölümüne gidilir.

Koltuk altı morlukları

Neden olur: Vücudun neresinde olursa olsun, ciltteki bir morarma deri altında bir kanamayı gösterir. Bu, günlük yaşamda herkesin ara sıra karşılaştığı bir durumdur. Küçük bir darbe ya da ezilme, ciltte morarmayla sonuçlanabilir.

Nasıl geçer: Koltuk altlarındaki morluk da bir travma nedeniyle olabileceği gibi kanama-pıhtılaşma bozukluğuna da bağlı olabileceğinden bir hekime gidilmelidir.

Gebelikte / hamilelikte / doğumdan sonra koltuk altı değişimleri

 • Koltuk altı kararması: Hamilelikte hormonal değişimin sonucu olarak gelişen melanin pigmentindeki artış, cilt renginin koyulaşmasına ve lekeler oluşmasına neden olur. Gebelikte çoğunlukla yüzde görülen bu renk koyulaşması, koltuk altlarında ve genital bölgede (bikini bölgesinde) de olabilir. Doğumdan sonra giderek kaybolur.
 • Koltuk altı mantarı: Koltuk altı mantarı kaşıntı ve yanmaya neden olabilir. Hamilelerde de kullanılabilen bazı mantar ilaçlarıyla tedavi edilebilir.
 • Aşırı terleme ve ter kokusu: Hamilelik döneminde ter bezleri daha fazla ter salgılar. Bu da vücut kokusuna neden olabilir. Koltuk altı kokularını gidermek için deodorant, roll on gibi kozmetik ürünler kullanmak alerjiye yol açabileceği için sorunu doğal yollardan ortadan kaldırmaya çalışmak daha doğru bir çözümdür.
 • Koltuk altında ağrı ve beze: Koltuk altında ağrı olması ve beze çıkması durumunda doktora baş vurulması önerilir. Hangi doktora gidilmesi gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Evde uygulanabilecek yöntemler

Ürünler: Beyazlatıcı ürünler, krem (bepanthen-bepanthol, vb.), roll on, deodorant, pudra, vazelin, maske ve sabunlar.

Doğal çözümler: Limon, karbonat (kabartma tozu), patates, sirke, gül suyu, diş macunu, yoğurt, pirinç, Hindistan cevizi yağı, kantaron yağı, ozon yağı, aloe vera, tentürdiyot ve tuz içeren kürler.

Koltuk altı kararması nasıl kapatılır: Fondöten, kapatıcı, pudra gibi makyaj malzemeleriyle koltuk altı kararması kapatılabilir.

Koltuk altı estetiği hakkında merak edilenler

Koltuk altı nasıl pürüzsüz olur?

Koltuk altının pürüzsüzlüğünü sağlamak özellikle kadınlar için ayrı bir önem taşımaktadır. Estetik olarak pürüzsüz bir koltuk altı hem kişiye öz güven aşılar hem de hayat kalitesini arttırır. Pürüzsüz bir koltuk altı tüylerden arınmış, sararma ya da kararma gerçekleşmemiş yapıdadır.

Kaynaklar
 • https://www.sweathelp.org/hyperhidrosis-treatments/underarm-surgeries.html
 • http://dr-smiley.com/skin-and-fat-removal-along-the-armpit-with-axillary-lift-surgery/
 • http://www.uofmhealth.org/conditions-treatments/surgery/plastic/cosmetic/body/underarm
 • https://emedicine.medscape.com/article/1296530-treatment

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?

[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!