Estetik Güzellik

Kulak Estetiği

Kulaklar yüz güzelliğini etkileyen en önemli bölgelerdendir. Kulaklarının görünümüyle sorun yaşayan kişiler, genellikle çocukluktan itibaren bu duruma çare aramak üzere çeşitli yöntemlere başvururlar. Günümüzde gelişen teknolojiler ve tıbbi ilerlemeler sayesinde ise, her yaş grubuna uygulanabilen ve kulağın her türlü yapısal sorununu çözmek için gerçekleştirilen uygulamalar oldukça pratik ve kalıcıdır. Sıklıkla başvurulan yöntemler aşağıdaki gibidir.


Kulak estetiği çeşitleri


Genel kulak estetiği (otoplasti)

Otoplasti olarak da bilinen kulak estetiği, genel olarak kulağının şeklinden memnun olmayan ya da bir kaza sonucu kulak kepçesinde şekil bozukluğu gelişen kişilere uygulanmaktadır. Otoplasti 5 yaşını doldurmuş herkese yapılabilir. Bazı durumlarda daha küçük yaştaki çocuklara da uygulanmaktadır.

Genel kulak estetiği (otoplasti) ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Operasyona başlangıcında kişiye lokal ya da genel anestezi yapılır.
 2. Ardından, kulak arkasındaki kıkırdak bölümünün başladığı yere bir kesik atılarak kulağa istenilen şekil verilir.
 3. Kulağa şekil verilmesinin ardından kulak yine aynı noktadan estetik dikişle kapatılır. Böylece, kulak arkasındaki iz belli olmaz.
 4. Kişi aynı gün ya da ertesi gün taburcu olarak bir iki hafta içinde normal hayatına dönebilir.

Kepçe kulak estetiği

Kepçe kulak nedir?

Kulak kepçesiyle arkadaki kafatası bölümü arasındaki açının, olması gereken 30 dereceden fazla olması durumuna kepçe kulak adı verilir.

Kepçe kulak nasıl oluşur?

Kepçe kulak, kulak kıkırdağının fazla gelişmesi sonucunda oluşur. Doğumsal, genetik bir şekil bozukluğudur. Yani, annenin gebeliği sırasında yanlış pozisyonda yatması, bebeğin uyurken kulağının katlanması gibi nedenlerle oluşmamaktadır. Önemli etkisi okul döneminde ortaya çıkar ve çocukların psikolojisini derinden etkiler.

Kepçe kulak nasıl düzeltilir?

Kepçe kulak düzeltme operasyonu 3 farklı yöntemle yapılmaktadır.

 • Kepçe kulak ameliyatı
 • Lazerle kepçe kulak estetiği
 • İple kepçe kulak estetiği (ameliyatsız kepçe kulak düzeltme)
Kepçe kulak ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Genellikle çocukluk döneminde genel; daha ileri yaşlarda lokal anestezi uygulanır.
 2. Kulak arka bölümden açılarak kıkırdakta inceltme yapılır.
 3. Kulak ile baş arasındaki açı ayarlandıktan sonra kesi estetik dikişle kapatılır.

Kepçe kulak ameliyatı kaç saat sürer, kaç günde iyileşir, ameliyat sonrası iz kalır mı?

 • Yaklaşık 50-60 dakika süren ameliyat sonucunda kişi 2-3 hafta boyunca saç bandı kullanır. 2 haftanın sonunda kişi normal hayatına geri dönebilir.
 • Ameliyat izi kulak arkasındaki çizgide kalacağı için, fazla dikkat çekici değildir ve zaman için belirginliği azalmaktadır.

Kepçe kulak estetiği kaç yaşında yapılır?

Kepçe kulak estetik ameliyatı için okul öncesi dönem, çocuğun psikolojik gelişimi yönünden en uygun dönemdir. Ayrıca hayatın her döneminde yapılabilir.

Lazerle kepçe kulak estetiği

Lazerle kepçe kulak estetiği olarak bilinen teknik aslında normal kepçe kulak ameliyatında lazerin kullanıldığı uygulamadır. Lazerle kulak estetiği operasyonuna hastaya anestezi verilerek başlanır. Ardından kulak kıkırdağının küçültülmesinde lazer teknolojisi kullanılır. Böylece kanama riski ve ameliyat izleri minimuma indirilir.

İple kepçe kulak estetiği

Ameliyatsız olarak kepçe kulağı düzeltme konusunda kullanılan yöntem, iple kepçe kulak estetiğidir. İple kepçe kulak ameliyatının fiyatı diğer uygulamalara göre daha uygundur.

İple kepçe kulak estetiği nasıl yapılır?

 1. Yaklaşık 20 dakika süren işleme öncelikle kişiye anestezi uygulanarak başlanır.
 2. Ardından kulağın kafatasından ne kadar uzaklıkta olması gerektiği ve açısı belirlenerek kulak arkasına küçük delikler açılır.
 3. Bu deliklerden özel iğnelerle medikal iplikler geçirilir ve kulak kıkırdağına tutturularak kulağın kafatasına yakınlaşması sağlanır.

İple kulak estetiği kalıcı mıdır?

İple kulak estetiği, kepçe kulak ameliyatı ve lazerle kepçe kulak estetiği kadar kalıcı olmayabilir.

İple kepçe kulak estetik operasyonu sonrası

 • İşlem sonrasında kişi aynı gün taburcu olur ve 2-3 gün sonra günlük hayatına dönebilecek duruma gelir.
 • İyileşme süresi boyunca kişiden saç bandı kullanması istenir.

Sivri kulak estetiği

Sivri kulak ya da diğer bir adıyla Stahl Kulağı olarak da bilinen estetik sorun, kulağın üst kısmında fazladan bir çıkıntı olması durumudur. Kişinin sağlığına ya da duyma yetisine olumsuz etkisi olmayan bu durum, kişiye bilimkurgu karakteri “Mr. Spock” gibi bir görüntü verdiği için özgüvenini yitirmesine neden olması sebebiyle tedavi edilebilir.

Sivri kulak estetiği nasıl yapılır?

Eğer sivri kulak sorunu bebek 2-3 aylıkken tespit edilmişse ameliyata gerek kalmadan özel kulak şekillendirme kalıplarıyla bu sorun ortadan kaldırılabilir. Ancak daha sonrasında kulak yapısı oturmaya başlayacağı için ancak kıkırdak çıkarma ameliyatıyla tedavi edilebilir. Bu ameliyat için ise bebeğin 5-7 yaşına ulaşması beklenir.

5-7 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanan ameliyatta ise kişiye anestezi uygulandıktan sonra kulağa sivrilik veren kıkırdak ve dokular çıkarılır ardından estetik dikişle ameliyat izi kapatılır.

Sivri kulak ameliyatı süresi kulak özelliklerine göre değişse de yaklaşık 45 dakika süren bir operasyondur. Kişi hastanede kalmadan aynı gün içinde taburcu olabilmektedir.


Kulak memesi estetiği

Kulağın şekil bozukluğu sebeplerinden biri de kulak memesindeki orantı sorunudur. Kulak memesinin büyük olması yüz estetiğinin bozulmasına neden olur. Aynı zamanda kulağa hasar verebilecek kazalar ve özellikle kadınların kullandığı ağır küpeler kulak memesinin yırtılmasına neden olabilir.

Tüm bu problemler kulak memesi estetiğiyle kısa zamanda çözüme kavuşturulabilir.

Kulak memesi yırtığı tedavisi

Kulak memesinin küpe deliğinden yırtılması ya da “kanal / tünel” adı verilen teknikle kulak memesinin fazlaca genişletilerek deforme olması sonucunda kulak memesi estetik görünümünü yitirir.

Kulak deliği ameliyatı nasıl yapılır, kaç saat sürer?

Küpe deliğine yeniden eski görüntüsünü kazandırmak için 15-20 dakikalık mini bir cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Müdahale sırasında kişiye lokal anestezi uygulandıktan sonra küpe deliği onarılır.

Kulak deliği ameliyatı sonrası

Kişi aynı gün taburcu olarak 2-3 gün içinde günlük yaşantısına geri dönebilir. Kulak memesi deliği tamamen iyileştikten sonra yeniden kulak delinebilir ve küpe takılmaya başlanabilir.

Kulak memesi küçültme

Bir ya da iki kulağının da meme kısmı üst kısmına göre geniş olan kişiler kulak memesi küçültme ameliyatı sayesinde yaklaşık 35-40 dakika süren oldukça pratik bir işlemden sonra bu sorunlarından kurtulabilmektedir.

Kulak memesi nasıl küçültülür?

 1. Kulak memesi küçültme uygulamasında öncelikle kişiye lokal anestezi uygulanır.
 2. Ardından kulak memesine arkadan ya da önden müdahale edilerek fazlalıklar kesilerek çıkarılır.
 3. İki kulak memesinin de oranı birbirlerine ve kişinin yüzüne göre ayarlandıktan sonra estetik dikişlerle kesiler kapatılır.

Kulak memesi küçültme ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrasında kişi birkaç gün içinde normal hayatına dönebilmektedir. Aynı zamanda ameliyat izi zaman içinde giderek belirsizleşmekte, bazı hastalarda tamamen yok olmaktadır.

Kulak memesi küçültme ameliyatı fiyatları

Kulak memesi küçültme işleminin fiyatları kulak memesinin boyutuna ve bu ameliyatı gerçekleştiren kliniğe göre değişiklik gösterir.


Kulak estetiği hakkında merak edilenler


Kepçe kulak nasıl düzelir?

Doğuştan bir kulak problemi olan kepçe kulağı düzeltmek için günümüzde farklı teknikler uygulanmaktadır. Kulağı birtakım yapıştırıcılarla kafatasına yapıştırma veya özel bantlar kullanma gibi yöntemler hem geçicidir hem de kulağı deforme edebilir. Kepçe kulağı düzeltmenin en kalıcı yöntemi ise kepçe kulak estetik ameliyatı ya da ameliyatsız olarak iple yapılan uygulamalardır (detaylı bilgi: kepçe kulak düzeltme yöntemleri).

Kepçe kulak genetik mi ve kendiliğinden düzelir mi?

Kepçe kulak kişide doğuştan oluşan genetik bir durumdur. Kepçe kulak kendiliğinden ya da doğal krem, merhem gibi bitkisel çözümlerle giderilemez. Kulağın kafatasıyla arasındaki mesafenin fazlalığı sebebiyle ortaya çıkan kepçe kulağı düzeltmek için cerrahi müdahale gerekir (detaylı bilgi: kepçe kulak ameliyatı).

Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikişler ne zaman erir ve bandaj ne zaman açılır?

Kepçe kulak ameliyatı, kolay estetik operasyonlarından biridir ve ameliyat sonrası hastanın iyileşme süreci genellikle kısa sürmektedir. Kepçe kulak ameliyatından sonra bandajlar, yaklaşık 3-4 gün sonra çıkarılır, ameliyatta atılan dikişler ise 7 ila 10 gün içinde kendiliğinden eriyerek vücuttan atılır. Yine de gerçekleştirilen operasyonun kapsamına göre bandaj açılma ya da dikiş erime süresi değişiklik gösterebilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası banyo nasıl yapılır?

Kepçe kulak ameliyatından sonra genellikle bandajlar açılana kadar kişinin kulaklarına su değdirmemesi istenir. Ameliyat olan kişi, ameliyattan 2 gün sonra kulakları hariç vücudunu yıkayabilir. Bandajlar açıldıktan sonra, doktor tavsiyesine göre kulaklar da vücutla birlikte yıkanmaya başlanabilir. Ancak kulakları yıkarken fazla basınç uygulamamaya, ameliyat bölgesinde fiziksel bir hasar vermemeye dikkat edilmesi gerekir.

Bebeklerde kepçe kulak neden olur ve nasıl anlaşılır?

Kulak ile kafa arasındaki açının olması gerekenden daha fazla olması kulakların kepçe olduğu anlamına gelir. Bebeklerde kepçe kulak genetik olarak yani doğuştan oluşur. Bebek doğduktan sonra ilk 3 ay kulak kıkırdakları ve dokuları henüz tam oturmadığı için özel bandaj ve kalıplarla bebeğin kepçe kulak sorunu azaltılabilir ve bazen giderilebilir.

Bebeklerde kepçe kulak bandı işe yarıyor mu?

Kepçe kulak sorunu bulunan bebeklerde saç bandını kullanmadan önce bir kulak estetiği uzmanına danışılması gerekir. Zira bebeğe uygun olmayan bir kulak bandı, kepçe kulak problemini geçirmeyeceği gibi bebeğin yumuşak kafatasına zarar vererek farklı problemlerin oluşmasına yol açabilir. Bebeklerde kepçe kulak oluşumuna karşı kullanılan saç bandının ne kadar etkili olacağı, bebeğin kaç aylık olduğuyla da yakından ilgilidir.

Yapışık kulak memesi nasıl tedavi edilir?

Kulak memesi yapışık ya da ayrık olabilir. Bu durum sağlık açısından bir sıkıntı teşkil etmese de estetik ve güzellik açısından kişinin değiştirmek istediği özelliklerden biri olabilir. Bu durumda genellikle ameliyatsız işlemler tercih edilir. Ameliyatsız yapışık kulak estetiğinde kulak memesine dolgu enjekte edilir ve kulak memesinin hacimli görünmesi sağlanır. Böylece kulak memesinin yapışık görüntüsü azaltılmış olur (detaylı bilgi: dolgu)

Kaynaklar
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/ear-surgery
 • http://www.docshop.com/education/cosmetic/face/ear-surgery
 • http://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-ears
 • https://www.aafprs.org/patient/procedures/otoplasty.html
 • http://www.medicinenet.com/otoplasty/article.htm
 • http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/otoplasty/basics/definition/prc-20013020

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!