Güzellik Zayıflama - İncelme

Lipoliz

Bölgesel zayıflamada ameliyatlı ve riskli bir yöntem olan liposuction’a alternatif olarak ortaya çıkan tekniklerden biri de lipoliz tedavisidir.


Lipoliz tedavisi çeşitleri

Soğuk lipoliz ve lazer lipoliz teknikleri sorunlu bölgelerdeki yağ aldırma yöntemleri açısından dünya çapında da sıkça tercih edilen zayıflama işlemlerindendir.


Soğuk lipoliz

Bölgesel zayıflamada en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan soğuk lipoliz, deri altındaki yağ tabakasının soğutulup etkisiz hale gelmesinin ardından vücuttan atılmasını sağlayan özel bir işlemdir.

Soğuk lipoliz seansları ne kadar sürer?

Soğuk lipoliz seansları, sorunlu bölgenin yapısına göre 1 ile 3 saat arasında sürebilmektedir.

Soğuk lipoliz hangi bölgelere uygulanır?

Her cilt tipine uygun bir teknik olan soğuk lipoliz, karın, basen, bel, sırt, bacak, göğüs altı, kol, çene altı (gıdı), yanak gibi bölgelere uygulanabilmektedir.

Soğuk lipoliz çeşitleri

Soğuk lipoliz uygulamaları ikiye ayrılmaktadır. Bu iki yöntemin uygulanma tercihi vücuttaki inceltilmek istenen yere göre değişmektedir.

 • Vakumlu soğuk lipoliz
 • Paletli (vakumsuz) soğuk lipoliz

Soğuk lipoliz sonrası

Cryo lipoliz olarak da bilinen soğuk lipoliz ameliyatsız bir işlem olduğundan tedavi gören kişiler genellikle hemen günlük yaşamlarına dönmektedirler.

Soğuk lipoliz seanslarında istenilen sonucun elde edilmesi için yaklaşık 4 ay gereklidir. 4 ay sonra vücuttan yaklaşık olarak atılan yağ oranı %45’tir. Aynı zamanda vücutta aşağı yukarı 15 cm incelme görülür.

Soğuk lipoliz sonrası özel beslenme programı gerekir mi?

Hayır, şart değildir. Ancak bu yöntem sayesinde fazla yağlarından kurtulup incelen kişiler yüksek motivasyon kazanarak, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeye başlamaktadır.


Lazer lipoliz

Lazer lipoliz, soğuk lipoliz gibi bölgesel incelmek için deri altındaki yağların parçalanması prensibiyle gerçekleştirilen bir uygulamadır. Lazer lipoliz seansında kişiye lokal anestezi uygulanır. Seans sonrasında ağrı olmaz ancak 7-14 gün boyunca korse kullanımı önerilir.

Lazer lipoliz ile soğuk lipoliz arasındaki farklar

 • Lazer lipolizde yağ hücreleri direkt olarak parçalanır; soğuk lipolizde yağ tabakası önce ısıtılıp sonra soğutularak imha edilir.
 • Lazer lipoliz estetik cerrahi operasyonu sayılmaktadır; soğuk lipoliz ise medikal estetik yöntemlerden biri olarak kabul edilir.
 • Lazer lipoliz cerrahi bir müdahale olduğu için sonuçları soğuk lipolize göre daha kalıcı ancak ücreti daha yüksektir.

Lipoliz hakkında merak edilenler


Kimler lipoliz yaptırmamalı?

Hamileler, çocuklar, böbrek hastaları, karaciğer rahatsızlığı bulunan ve soğuğa karşı hassasiyet taşıyan kişiler lipoliz tedavisi için uygun değillerdir.

Lipoliz bölgesel incelmede/zayıflamada ne kadar etkilidir?

Klinik çalışmalar, lipoliz ile tedavi edilen bölgedeki yağlarda %20 ile %40 oranında bir azalma olduğunu göstermektedir. Ancak bu sonuçlar bireyin metabolizmasına, yağ dokusunun kalınlığına ve tedavi sonrasındaki yeme alışkanlıklarına bağlı olarak değişir.

Lipoliz uygulamaları zararlı mıdır?

Lipolizin tespit edilen ciddi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak seans bitiminde kısa süreli olarak vücutta kızarıklık, hissizlik, kaşıntı gibi geçici yan etkiler olabilir.

Kaynaklar
 • http://mayoclinichealthsystem.org/locations/eau-claire/services-and-treatments/plastic-and-reconstructive-surgery/cryolipolysis-q-and-a
 • http://fellrnr.com/wiki/CoolSculpting
 • https://www.clinicafiore.co.uk/cryolipolysis-fat-freeze.html
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/nonsurgical-fat-reduction/cryolipolysis
 • https://www.realself.com/guide/coolsculpting-overview-questions-answers#.WR63umjyg2w
 • http://www.justanswer.com/health/8cgcs-few-questions-cryolipolysis-http-en-wikipedia-org-wiki-cryolipolysis-i.html

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!