Güzellik

Makyaj

Günlük hayatın ve şık davetlerin vazgeçilmez bir parçası olan makyaj; yeni teknikler ve trendler sayesinde kadınların daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlarken, yüzlerini zayıf göstermeye de yardımcı olur.

Doğru makyaj uygulamaları ile ciltteki sivilceler ve diğer kusurlar kamufle edilebilir, oval özellikteki yüz daha ince, olgun ciltler genç, çekik gözler büyük gösterilebilir. Ayrıca dumanlı ya da buğulu göz makyajlarıyla daha etkili bakışlara sahip olunabilir.

Makyaj yapan yerler

Size en yakın makyaj yapan kuaförleri ve güzellik salonlarını bulmak ve sürpriz fırsatları yakalamak için ilçenizi seçin.

[wpdatatable id=21]

 

Makyaj 2019 fiyat listesi

[wpdatatable id=40]

* Fiyatlar, 2019 yılında 454 farklı kuaför ve güzellik salonundan alınarak belirlenmiştir. Makyaj fiyatları kullanılan malzemenin markasına, kalitesine, makyaj türüne, işlemin kalıcılığına ve uygulanan bölgeye göre 40 TL ile 400 TL arasında değişmektedir.

Makyaj, ciltte kaldığı süre bakımından genel olarak geçici ve kalıcı şeklinde ikiye ayrılır.


Geçici makyaj

Gündelik hayatta ya da düğün, nişan, kına, davet, kokteyl, nikâh, açılış gibi özel günlerde kullanılan, en fazla 1 gün dayanan makyaj çeşitleri geçici makyaj olarak adlandırılır. Farklı makyaj tekniklerinin uygulandığı geçici makyaj türleri genel olarak aşağıdaki gibi gruplanabilir.

Günlük makyaj

Hafif makyaj olarak da bilinen günlük makyaj, birçok kadının iş hayatında ya da çok abartılı olmak istemediği özel günlerde tercih ettiği, yüzüne canlılık ve enerji katan makyaj çeşididir. Günlük makyaj genellikle evde yapılsa da güzellik salonlarında ve kuaförlerde ten, göz rengine ve yüz şekline göre en doğru uygulamalar yapılmaktadır. Yüz hatlarını ortaya çıkaran ve kusurları kapatan doğru bir günlük makyaj uygulaması için güzellik salonları ve kuaförler ziyaret edilebilir.

Günlük makyaj nasıl yapılır?

 1. Günlük makyajda genellikle işleme makyaj bazı olarak da bilinen primerle başlanır, tercihe göre cilt rengine uygun fondöten, BB krem, pudra, göz altı kapatıcısı gibi ürünler kullanılır.
 2. Ardından göz kalemi ve rimel uygulanabilir.
 3. Makyaj fırçasıyla doğal tonlarda allık, far, ruj veya balm sürülebilir.

Gece makyajı

Düğün, kına, nişan, nikah, mezuniyet gibi abiye görünümün ön planda olduğu davetlerde uygulanan, abiye makyaj olarak da bilinen makyaj türüdür. Kıyafet ve aksesuar seçimine göre doğru makyaj tekniğinin ve renklerinin uygulanması için güzellik salonlarına ya da uzman kuaförlere gidilmesi önerilir.

Gece makyajı nasıl yapılır?

 1. Gece makyajında öncelikle yüze makyaj bazı uygulanır.
 2. Daha sonra mutlaka fondöten ve kapatıcılar sürülerek cilt makyaja hazırlanır.
 3. Giyilecek kıyafetin rengine göre makyaj tonları seçilir.
 4. Göz kalemi, eyeliner, dipliner ve rimel sürülür.
 5. Makyaj fırçasıyla allık, highlighter (aydınlatıcı) ve far uygulamaları gerçekleştirilir.
 6. Allık rengi olarak şeftali, pembe, toprak tonları ya da bronz renkler seçilebilir.
 7. Gözlere gölgeli ve dumanlı makyaj yapılır.
 8. Dudakların daha güzel ve dolgun görünmesi için dudak kalemi uygulandıktan sonra fırçayla ruj sürülür.
 9. İsteğe göre yüze sim ya da parıltılı taşlar yapıştırılabilir ve takma kirpik takılabilir.
 10. Makyaj tamamlandıktan sonra makyaj sabitleyici sprey sıkılır.

Gelin makyajı

Gelinliği, gelin saçını ve gelinin yüz hatlarını ortaya çıkaran gelin makyajı, gelinliğin tarzına ve düğünün yapılacağı mekâna göre uzman makyözler tarafından gerçekleştirilir. Gece makyajının tekniklerinin kullanıldığı gelin makyajında fark olarak genellikle gelinin masumluğunu tamamlamak için doğal renkler kullanılır. Aynı zamanda sarı, kahverengi, kızıl, turuncu gibi renkli saçlara sahip olan gelinlerin makyajları saç renkleri dikkate alınarak yapılır. Gelin başı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Porselen makyaj

Cilde porselen görüntüsünün verilmesinin amaçlandığı bu makyaj genellikle kamera karşısına geçecek ya da yüzünde yara izi bulunan kişilere uygulanmaktadır. Bu makyaj çeşidinde yüze kapatıcı özelliği olan özel makyaj malzemeleri uygulanmaktadır. Aynı zamanda porselen makyaj gece makyajı ve gelin makyajında da baz olarak kullanılabilir.


Kontür makyaj

Kontür makyaj aslında günlük makyaj hariç her makyaj çeşidinde kullanılan bir tekniktir. Kontür makyajda yüz hatlarını ortaya çıkarmak, yuvarlak yüz hatlarına sahip kişilerin yüzlerini ince göstermek için yüzün belirli kısımlarına açıklı koyulu kapatıcılarla gölgeler yapılır. Aynı zamanda burun da ince ve pürüzsüz gösterilir. Kontür makyaj uygulandıktan sonra kişinin isteğine göre diğer makyaj çeşitleri yapılır.


Strobing makyaj

Son dönemlerin en gündemde olan makyaj trendlerinden Strobing makyaj tekniğinde amaç yüzün ışıltısını ortaya çıkarmak ve yüze ıslak bir görünüm vermektir. Bu teknik düşük ve yorgun görünen yüzlere canlılık kazandırmaktadır.

Kontür makyajın zıttı olan Strobing makyajda yüze ağır kapatıcılar sürülmez ve yüz ışık-gölge farklılıklarıyla değil, aydınlatıcı özellikteki makyaj ürünleriyle ışıltısına kavuşturulur. Strobing makyaj yağlı ciltlere de özel tekniklerle uygulanmaktadır.


Gotik makyaj

Ağır bir makyaj türü olan gotik makyajda siyah, bordo gibi çok koyu renkler ya da kırmızı, mor gibi iddialı renkler kullanılır. Diğer makyaj tekniklerinde olduğu gibi işleme fondöten ve kapatıcılarla yüzün pürüzsüzleştirilmesiyle başlanır. Gotik makyajda genellikle yüze beyaz pudra da uygulanır. Koyu göz kalemi, koyu far ve bol rimel gotik makyajın olmazsa olmazlarındandır.

Kahverengi, mavi, yeşil, ela gibi her türlü göz rengine uygulanabilir. Gotik makyaj açık renkli tende daha net yapılsa da esmer tene de uygulanır. Aynı zamanda gotik makyajın tamamlayıcısı olarak siyah, gri, lacivert, mürdüm moru, yeşil gibi alternatif renklerde saçlar kullanılır.


Kalıcı makyaj

Kalıcı makyaj son güzellik teknoloji uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Güzellik salonlarında, tıp merkezlerinde ve estetik kliniklerinde uygulanan kalıcı makyaj ile yüzdeki kusurlar için sürekli makyaj yaptırmayı gerektirmeyecek çözümler sunulmaktadır.

Kalıcı makyaj nerelere yapılır?

 • Kaşı seyrek olan ya da kaşı olmayan kişiler ve dudağı estetik açıdan iyi görünmeyen kişiler kalıcı makyaj uygulamasını sıkça tercih etmektedir.
 • Aynı zamanda meme uçlarında bozulma yaşayan kişiler de kalıcı makyajla meme uçlarının estetiğini düzeltebilmektedir. Bu işleme meme ucu simülasyonu adı verilir.

Kalıcı makyaj nasıl yapılır?

 • Kalıcı makyaj uygulamasında doğal ve bitkisel boyalar kullanılır. Ancak, uygulamadan önce cildin herhangi bir alerjik reaksiyon göstermemesi için alerji testi yapılabilir.
 • Kalıcı makyajın yaptırılmak istendiği alana göre uzman yardımıyla renkler seçilir ve steril bir iğne yardımıyla cildin üst tabakası olan epidermise enjekte edilir.
 • Kalıcı makyajın dövmeden farkı, dövmede söz konusu boyanın epidermise değil, altındaki dermal tabakaya enjekte edilmesidir.
 • Kalıcı makyajın yapılış süresi uygulamanın yapıldığı alana göre değişiklik göstermektedir.

Kalıcı makyaj sonrası

 • Kalıcı makyaj genellikle uygulamadan 2 ila 3 hafta sonra doğal görünüme kavuşur ve cilde tam oturur.
 • Kalıcı makyajın ömrü, kişinin metabolizmasına ve cilt özelliklerine bağlı olarak 2-5 yıl arasındadır.

Makyaj hakkında merak edilenler


Doğal makyaj nasıl yapılır?

Doğal makyaj, temiz bir cilt üzerine fazla kapatıcı sürülmeden yapılan makyaj tekniğidir. Doğal makyajda ağır renk tonları kullanılmaz, genellikle yüzün belli bir noktası öne çıkarılır.  Nude far paletleri doğal makyajda sıklıkla tercih edilir.

Makyaj nasıl temizlenir?

Gece makyajı, porselen makyaj gibi makyaj türlerinin temizlenmesi, günlük makyajın temizlenmesinden daha uzun sürmektedir. Makyaj temizlenirken, makyaj temizleme jeli ya da sabunu ile yüz yıkanır. Makyaj ayrıca makyaj temizleme suyu ve pamuk yardımıyla da çıkarılabilir. Makyaj temizleme işleminin ardından gözenekleri sıkılaştırmak için tonik kullanılabilir. Makyajı pratik bir şekilde temizlemek için ise makyaj temizleme mendilleri kullanılabilir.

Makyaj fırçaları nasıl temizlenir?

Makyaj fırçaları, bakteri toplayıp yüzde sivilceye yol açmaması için sıklıkla temizlenmelidir. Fırçalar ılık su ve sabunla yıkandıktan sonra oda sıcaklığında doğal bir şekilde kurutulmalıdır.

Makyaj süngeri nasıl kullanılır?

Makyaj süngeri farklı makyaj ürünlerinin cilde uygulanmasında kullanılabilir. Makyaj süngeri en çok kontür makyajda yapılan gölgelendirmenin geçişlerini homojen bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılır.

Evde makyaj nasıl yapılır?

Öncelikle evde makyaj yapılan ortamdaki ışık çok iyi ayarlanmalıdır. Makyaj aynası temiz olmalı ve gün ışığına en yakın ışıkla çalışılmalıdır. Temel makyaj uygulamaları gerçekleştirmek için makyaj bloggerlarının videoları ve önerileri izlenebilir. Ancak yüz tipine göre doğru makyajı bulmak, doğru makyaj malzemesini kullanmak için kuaför ve güzellik salonlarındaki makyaj profesyonellerine danışılmalıdır.

Hamilelikte makyaj yapmak zararlı mıdır?

Gebeyken geçici makyaj yaptırmanın bilinen ciddi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak oldukça kaliteli makyaj ürünleri kullanılmalı ve cildin temizliğine özen gösterilmelidir. Bununla birlikte kalıcı makyaj uygulamaları için genellikle hamileliğin bitmesi önerilir.


Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!