El, Ayak, Tırnak Bakımı Güzellik

Manikür

Manikür nedir?

Eller ve el tırnaklarının bakımını sağlamak için uygulanan işlemlere manikür adı verilmektedir. Manikür aynı zamanda ayak bakımını ve sağlığını korumak için yapılan pedikür işleminin ele uygulanan versiyonu olarak da bilinmektedir.

Manikür yapan yerler

Size en yakın manikür yapan kuaförleri ve güzellik salonlarını bulmak ve sürpriz fırsatları yakalamak için ilçenizi seçin.

[wpdatatable id=23]

 

Manikür 2019 fiyat listesi

[wpdatatable id=41]

* Fiyatlar, 2019 yılında 474 farklı kuaför ve güzellik salonundan alınarak belirlenmiştir. Manikür fiyatları manikür çeşidine ve oje ya da takma tırnak uygulamasına bağlı olarak 15 TL ile 60 TL arasında değişmektedir.


 

Manikür çeşitleri

Güzellik salonlarında, spa’larda ya da kuaförde uygulanabilen manikürde standart olarak el tırnakları ve el tırnak çevresi canlandırılması için bir dizi işlem uygulanır. Manikür sonunda ayrıca takma tırnak uygulamaları da gerçekleştirilebilir.

Klasik spa manikür

Klasik maniküre öncelikle eldeki ojenin temizlenmesiyle başlanır. Ardından eller özel minerallerin bulunduğu ılık sulu bir kaba koyulur. Eldeki ve tırnakların çevresindeki deri yumuşar, ölü deri temizlenir. Bu işlem sırasında özel tuzlarla el ovularak ele masaj uygulanır. Eller uygun bir şekilde yumuşatıldıktan sonra, el parmakları teker teker suda çıkarılır, tırnak etleri ve kütiküller temizlenir, tırnaklar istenilen boyuta göre tırnak makasıyla kesilir ya da törpülenir. Ardından tırnaklar temiz bir havluyla kurulanır ve eller lavanta, badem gibi özel ve organik yağlarla ovulur. İstenildiği takdirde oje ya da takma tırnak uygulaması gerçekleştirilir.

Hızlı manikür / mini manikür

El masajının dâhil edilmediği, sadece tırnak etlerinin temizlenerek istendiği takdirde oje sürülme işlemidir. Hızlı manikür oldukça kısa sürede tamamlanır. Ayrıca fiyat açısından diğer manikür uygulamalarına oranla daha uygundur.

Hızlı manikür işlemi sonunda sürülen oje tekniğine ya da tırnağın kesim stiline göre bu manikür farklı isimler de alabilir.

Parafin (mum) manikürü

Elin ve tırnakların daha yumuşak ve nemli olmasını sağlayan bir uygulama olarak parafin manikürü son yıllarda oldukça tercih edilen uygulamalardan olmuştur. Bu işlem sırasında tırnaklarda oje varsa temizlenir ve parmaklar ılık yoğun parafinle kaplanır. Bir süre bekletildikten sonra parafin el parmaklarından ve tırnaktan özel yağlarla temizlenir. Ardından yumuşayan tırnakların ve tırnak çevresinin bakımı gerçekleştirilir. İşlem sonunda istenirse oje sürülebilir ya da takma tırnak uygulaması gerçekleştirilebilir.

Kuru manikür

Kuru manikür işleminde tırnakların ojeleri temizlendikten sonra, tırnak kesilir ve törpülenir. Diğer manikür işlemlerinden farklı olarak, eller manikür suyuna sokulmaz. Bunun yerine kütiküllerden kurtulmayı sağlayan özel bir jel uygulanır. Jel uygulamasından sonra parmaklar temizlenerek, istenirse manikür işlemine oje uygulamalarıyla devam edilebilir.


Manikür hakkında merak edilenler


Manikür ne kadar sıklıkla yapılmalı?

Eğer kişinin özel tırnak problemi bulunmuyorsa genellikle iki haftada bir manikür yaptırması gerekir.

Kütikül nedir?

Tırnağı çevreleyen ölü deriye kütikül denir. Kütikül şeffaf ya da çok açık beyaz renkte olabilir.

Evde manikür nasıl yapılır?

Evde manikür, özel manikür setiyle gerçekleştirilebilir. Ancak tırnakların doğru bir şekilde kesilmesi ve bakterilere açık hale gelmemesi için manikür işleminin uzman manikürcüler tarafından yapılması önerilmektedir.

Manikür malzemeleri nelerdir?

Genel olarak manikür malzemeleri arasında tırnak pensi, tırnak törpüsü, partikül törpüsü, krong, parlatıcı, et makası, et pensi, özel kremler ve manikür seti için dezenfektan bulunur.

Manikür suyu nasıl hazırlanır?

Öncelikle manikür suyu için doğru ısıyı ayarlamak çok önemlidir. Ayrıca cildi yumuşatıcı özelliği olan yağlar ve mineraller suya eklenir.

Hamileyken manikür yaptırılır mı?

Evet yaptırılabilir ancak manikür yaptırılacak yerin hijyenine oldukça dikkat edilmelidir.

Erkeklere manikür nasıl yapılır?

Erkekler için de kadınlarda olduğu gibi güzellik salonlarında, spa’larda ve berberde manikür uygulamaları gerçekleştirilir. Oje sürme aşamasına kadar olan tüm manikür aşamaları aynı şekilde gerçekleştirilir.


Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!