Estetik Güzellik

Meme Estetiği (Göğüs Estetiği)

İçindekiler

Meme estetiği hakkında merak edilen tüm bilgilere bu yazı içerisinde yer verilmiştir. Sağ tarafta yer alan içindekiler kutucuğundaki linklere tıklayarak ilgili başlığa hızlıca ulaşabilirsiniz.

Meme estetiği hakkında bilinmesi gerekenler (özet bilgi)

Meme estetiği ile göğüsleri büyütmek, dikleştirmek, küçültmek, düzeltmek, meme uçlarının estetiğini sağlamak mümkündür.

Meme büyütme

Meme dikleştirme

 • Memeler yaşlanma, hamilelik, kilo alıp verme gibi nedenlerle sarkar.
 • Ameliyatla veya ameliyatsız olarak (lazerle) dikleştirilebilir.
 • Lazer yöntemi uygulandığında herhangi bir iz kalmaz.

Meme küçültme

Meme estetiği nasıl yapılır?

Memeye uygulanan plastik cerrahi operasyonları tıp dilinde mamoplasti ya da mastoplasti olarak adlandırılır. Meme estetiği kapsamında, farklı yöntemlerin kullanıldığı aşağıdaki işlemler yapılır. Linklere tıklayarak uygulama şekillerini görebilirsiniz.

Meme estetiği ne zaman yapılır?

Meme estetiğinin türüne göre yaş, zaman, mevsim tercihleri değişiklik gösterebilir. Ancak, kadın ve erkeklerde meme estetiği operasyonları kişi reşit olduğu zaman yapılır. Zira ergenliğini doldurmayan bir kişinin vücut oranları henüz oturmamıştır ve yanlış bir müdahale vücutta kalıcı deformasyonlara sebebiyet verebilir. Meme estetiği ameliyatından sonra genellikle birkaç ay ağır fiziksel hareketlerden kaçınılması gerektiğinden bu ameliyat için zaman seçiminde bu kriterin göz önünde bulundurulması gerekir.

Meme estetiği fiyatları

Meme estetiği fiyatları; yapılacak operasyon çeşidine, uygulanacak yöntem ve tekniğe, doktorun popülaritesine, işlemin yapılacağı hastaneye ve bu hastanenin konumuna, donanımına, ne kadar konfor sağladığına, kullanılacak malzemelere ve ücretin devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığına göre değişmektedir.

Net ücretin öğrenilebilmesi için hastane veya doktor ile iletişime geçilmesi gerekir. Bazı hastane ve doktorlar fiyatı muayene sonucunda verirken, bazıları fotoğraf üzerinden değerlendirme yaparak fiyat verebilmektedir.

Meme estetiği sonrası

İyileşme süreci

 • Meme estetiği ameliyatları sonrasında, diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi ağrı, şişlik (ödem), morarma gibi şikayetler görülür. Bu şikayetlerin derecesi ve iyileşme süresi yapılan ameliyat çeşidine, uygulanan yönteme ve kişiye göre değişir. Ağrı hissedilmemesi için doktor tarafından ağrı kesici önerilir. Ödemin daha az olması için tuzun kısıtlanması gerekir.
 • İlk gün ameliyat yerinden hafif kanama olması normaldir.
 • Bazı meme ameliyatlarından sonra meme ucunda veya meme genelinde hissizlik görülebilir. Birkaç ayda düzelmesi beklenen his kaybı nadiren kalıcı olur.
 • Meme estetiği ameliyatından sonra enfeksiyon gelişme riski vardır ancak antibiyotik kullanımıyla çoğu zaman önlenir.

Yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler

 • Ameliyattan hemen sonra takılacak olan sporcu sütyeni 1 ay boyunca sürekli kullanılmalıdır.
 • Evdeki ilk gün kolay sindirilebilir yiyecekler yiyin. Birkaç gün, ameliyatta kullanılan ilaçların vücuttan daha çabuk atılabilmesi için bol sıvı alın.
 • Göğüs bölgesi yukarıda kalacak şekilde, sırt üstü pozisyonda yatın. Ne zaman yan yatabileceğiniz doktorunuz tarafından söylenecektir.
 • Meme estetiği ameliyatından sonra en az 1 hafta sigara ve alkol kullanmayın.
 • Doktor tarafından ameliyat yaranız kontrol edilerek banyo yapabileceğiniz gün söylenecektir. Çok sıcak suyla banyo yapmayın ve sıcak ortamlarda bulunmayın.
 • Ameliyat bölgenize darbe gelmemesine dikkat ederek, evdeki ilk gününüzden itibaren kısa süreli yürüyüşler yapmanız gerekir. Hareketsiz kalmak bacaklarda pıhtı oluşmasına neden olabilir.
 • Ameliyattan sonra ilk 6-8 hafta ağır spor yapmayın.

Meme estetiği yaptıranların tavsiyeleri ve yorumları

Daha önce meme estetiği yaptıranların tavsiye ve yorumlarını, samimi anlatımlarıyla kendi ağızlarından dinlemek için aşağıdaki blogları ziyaret edebilirsiniz.

Meme estetiği çeşitleri

Meme büyütme estetiği

Meme estetiği dendiğinde akla gelen ilk işlemlerden biri meme büyütmedir.

Kimler meme büyütme estetiği yaptırır?

 • Göğsünün küçük olmasından şikayet eden kadınlar
 • Meme kanseri veya farklı hastalıklar nedeniyle memesi alınan kadınlar
 • Emzirmeden sonra meme formu bozulan kadınlar
 • Göğüs dokusunda problem yaşayan ya da istediği göğüs kaslarına kavuşamayan erkekler
 • Meme asimetrisi olanlar

Meme nasıl büyütülür?

Farklı nedenlerden dolayı memeleri küçük olan kadınlarda estetik işlemler ile memeler büyütülür. Memelerin dolgunlaştırılması için çeşitli dolgu maddeleri ve silikon implantlar kullanılır.

Erkeklerde ise göğüsler, göğüs kaslarını çalıştıran egzersizler yapılarak büyütülür. Egzersizler ile göğüslerde yeterli büyüme sağlanamazsa göğüs büyütme ameliyatı yapılır.

Estetikle meme büyütme yöntemleri

Meme büyütmede ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler kullanılır. Ameliyatlı yöntemde, göğüs içine silikon implant yerleştirilir. Ameliyatsız yöntemde ise meme büyütme çeşitli dolgu maddeleriyle sağlanır. Dolgu, uzun süre etkili bir teknik olsa da doktorlar daha çok silikon ameliyatını tercih etmektedir.

Ameliyatsız meme büyütme (meme dolgusu ve yağ enjeksiyonu)

Ameliyatsız (silikonsuz) meme büyütme, kişinin kendi yağı veya sentetik dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile sağlanır. Halk arasında botoks ile meme büyütme yapılabileceğine dair bir inanış vardır fakat botoks kullanılarak memeleri büyütmek mümkün değildir (detaylı bilgi: botoks)

Yağ enjeksiyonu

Ameliyatsız meme büyütmede sentetik dolguya göre daha fazla tercih edilen memeye yağ enjeksiyonu, çoğunlukla karın bölgesinden olmak üzere kişinin kendi vücudundan liposuction ile alınan yağ dokusunun, bazen kök hücre eklenerek, göğüslere enjekte edilmesidir.

Meme büyütmede bir seferde eklenecek hacim genellikle 150-200 cc (1 su bardağı hacmi kadar) dır. Gerekli olması durumunda yağ enjeksiyonu işlemi daha sonra tekrarlanarak daha fazla dolgunluk sağlanabilir.

Yağ enjeksiyonuyla meme büyütme yaptıranların kalça, karın gibi bölgelerinde yeterli yağ dokusuna sahip olmaları gerekir.

Memeye yağ enjeksiyonu hangi amaçlarla yapılır?

 • Çeşitli nedenlerle küçük kalmış memeleri büyütmek
 • Yaşlanma veya emzirme nedeniyle bozulan meme formunu eski haline getirmek
 • Kısmi mastektomi (meme dokusunun bir kısmının çıkarılması) ya da lumpektomi ( memedeki anormal yapının bir kısım meme dokusuyla birlikte çıkarılması) operasyonları sonrası oluşan meme dokusu kayıplarını gidermek
 • Silikon taktırdıktan yıllar sonra yağ dokusundaki azalmaya bağlı olarak memelerde oluşan şekil bozukluğunu düzeltmek
 • Meme asimetrisini ortadan kaldırmak

Memeye yağ enjeksiyonu zararlı mıdır?

Uygulanmaya başladığı 1980 yılından bu yana, yağ enjeksiyonuyla meme büyütmenin memeye zarar vermediği ve kanser oluşma riskini arttırmadığı çeşitli araştırmalarla gösterilmiştir.

Nakledilen yağ hücrelerinin bir kısmının ölmesi sonucu meme içinde oluşabilecek kireçlenmenin, mamografiyle meme kanserinin erken teşhis edilmesinde engel çıkaracağı düşüncesi doktorları rahatsız etmiş ancak, tetkiklerin dikkatli yapılmasıyla sorun oluşturmayacağı görülmüştür (detaylı bilgi: yağ enjeksiyonu).

Aquafilling meme dolgusu

Aquafilling, ameliyatsız meme büyütmede kullanılan sentetik bir dolgu maddesidir ve enjeksiyon yoluyla uygulanır. Aquafilling ile meme dolgusu fiyatı, yağ enjeksiyonu ile meme büyütmeye göre daha düşük olmasına rağmen oluşturabileceği komplikasyonlar nedeniyle daha az tercih edilmektedir (detaylı bilgi: aquafilling dolgu).

Meme büyütme ameliyatı (göğüs silikonu)

Meme büyütme ameliyatı, meme bezi ya da göğüs kası alına çeşitli büyüklüklerde silikon implant takılarak memeleri kalıcı olarak dolgunlaştıran bir estetik operasyondur.

Meme büyütme operasyonu öncesi doktorla görüşme sırasında, ameliyat sonucu ile ilgili beklentiler, bu beklentilerin karşılanabilirliği, ameliyatın nasıl yapılacağı, iyileşme süreci, ameliyat sonrasında yaşanacak fiziksel ve duygusal değişiklikler mutlaka ayrıntılı olarak konuşulmalıdır. Bu görüşmede göğüs muayenesi yapılarak göğüslerin büyütme işlemi için uygun olup olmadığı, ne kadar büyütülebileceği, hangi ameliyat tekniğinin ve silikon implant çeşidinin kullanılacağı belirlenir.

Memeye silikon nasıl takılır?

 1. Ameliyat genel anestezi ile yapılır.
 2. Protezi göğüslere yerleştirmek için kişinin vücut özelliklerine, kullanılacak protez cinsine göre meme başından, meme altı kıvrımından, koltuk altından ya da göbek deliğinden bir kesi açılır.
 3. Bu kesiden sokulan parmakla, meme dokusu ya da göğüs kası altında bir cep oluşturulur.
 4. Protez, hazırlanan bu cebe yerleştirilir.
 5. Açılan kesi dikilir.
 6. Bazı meme implantı ameliyatlarında, meme içindeki sızıntının dışarıya atılabilmesi için dren konulabilir.
 7. Meme büyütme ameliyatından birkaç saat sonra taburcu olunabileceği gibi bazen 1 gece hastanede yatmak gerekebilir.

Silikon memenin ömrü ne kadardır?

Silikon meme implantları vücutta herhangi bir kimyasal değişime uğramaz, kişinin ömrü boyunca erimeden kalır. Ancak kilo kaybı sonucunda meme yağ dokusunun azalması veya zamanla silikon etrafındaki fibröz dokunun artması nedeniyle silikon implant şekil değiştirebilir. Bu nedenle de meme şeklinde bozulma olabilir ve yeni bir meme büyütme operasyonuna ihtiyaç duyulabilir.

Meme silikonu çeşitleri ve modelleri

Meme silikon protez çeşitleri, silikondan yapılmış bir kılıf (kabuk) içerisinde salin (tuzlu su) veya silikon jel içerir. Her iki çeşit de değişik boyutlarda üretilir. Salin meme implantları 18; silikon meme implantları ise 22 yaş üstü kişilerde uygulanabilir.

 • Salin meme protezi: Bu silikon çeşidinde, silikon kılıf içerisinde steril tuzlu su bulunur. Tuzlu su doğaldır; vücuda herhangi bir zararı olmaz. Silikon kılıfın yırtılması durumunda vücut tarafından emilir. Salin meme protezleri önceden doldurulmuş halde olabileceği gibi uygulama sırasında da doldurulabilir. Sonradan doldurulan salin protezlerin diğer tüm protezlere göre bazı üstün özellikleri vardır: Sabit hacimli implantlara göre daha küçük bir kesiden meme içine yerleştirilebilir. Kesinin küçük olması, ameliyatın ve iyileşme süresinin daha kısa olmasının yanında yara izinin de daha küçük olmasını sağlar. Tam istendiği kadar doldurulabilir. Böylece meme büyüklükleri farklı olan kişilerin memeleri eşit boyutlara getirilebilir ve hazır implant ölçülerine bağlı kalmadan göğüslerde istenen miktarda büyüme sağlanabilir.
 • Silikon meme protezi: Daha doğal görünüm sağlayan ve meme dokusu hissi veren silikon çeşididir. Silikon kılıf içerisinde jel halinde silikon bulunur. Silikon jel akıcı olabileceği gibi, kesildiği durumda şekli bozulmayacak kadar kıvamlı da olabilir. Kıvamlı olanlar koheziv jel silikon olarak adlandırılır. Koheziv jel silikonlar daha uzun süre dayanır ancak meme içerisine yerleştirilmesi için daha büyük bir kesi gerekir. Akıcı olan silikon jelin silikon kılıftan sızması durumunda komplikasyonlar meydana gelebileceği için memenin ameliyatla temizlenmesi gerekir. Koheziv jel silikon kesilse bile içindeki jel akmadığı, dağılmadığı için daha çok tercih edilir.

Meme silikon çeşitleri iki tür yüzeye sahiptir:

 • Düz yüzeyli silikon protez: Daha ince kılıfı vardır ve daha yumuşak hissedilir.
 • Pütürlü yüzeyli silikon protez: Yüzeyi sayesinde çevresindeki meme dokusuyla daha iyi kaynaşır. Bu sayede meme içinde yer değiştirme ihtimali azalır.

Meme protezlerinin iki modeli vardır. Meme estetiği yaptıracak kişinin sergilemek istediği estetik görünüme ve vücut yapısına göre yuvarlak ya da damla modeli seçilebilir.

 • Yuvarlak model: Göğsün üst kısmında daha fazla dolgunluk isteyenler için uygun olan modeldir. Meme dokusunu başarılı olarak taklit eder. Yer çekimine ve vücut pozisyonuna göre doğal meme dokusu gibi şekil değiştirir. Bir diğer özelliği de meme içinde dönse bile şekil bozukluğu yaratmamasıdır.
 • Damla (anatomik) model: Alt kısımda geniş, yukarıya doğru daralan şekliyle meme anatomisine uygun bir modeldir. Damla silikon modeli, özellikle ince meme dokusuna sahip olan kadınlarda kullanılır. Damla silikonun meme içinde yer değiştirmesi memede şekil bozukluğuna neden olur.

Silikon memenin zararları nelerdir?

Meme büyütmede silikon kullanımının meme ve vücut sağlığına zarar veren herhangi bir etkisi kanıtlanmamıştır. 1962 yılında kullanılmaya başlanan silikon meme protezleri, yaygın olarak kullanıldığı 1980’li yılların ardından, bazı hastalıklara yol açtığından şüphe duyulmasıyla popülaritesini kaybetmiştir. 1992 yılında FDA tarafından zararları olduğu düşünülerek kullanımı kısıtlanan bu implantlar, söz konusu hastalıklarla ilişkisinin olmadığı gösterildikten sonra 2006 yılından itibaren FDA onaylı olarak yeniden yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fakat yapılan araştırmalar, silikon meme implantlarının zararları hakkında kesin yargıya varmak için hala yeterli değildir.

Silikonlu memede ağrı olur mu?

Meme silikon ameliyatı, diğer tüm ameliyatlar gibi ağrıya neden olur. Ameliyattan sonraki ilk 1-2 gün kuvvetli ağrı hissedilir. Bu ağrı, sonraki günlerde giderek hafifler ve çoğunlukla 1-2 haftanın sonunda kesilir. Ameliyat sonrası ağrı hissedilmemesi için ağrı kesici ve kas gevşetici kullanılmasının yanında buz uygulaması yapılabilir. Meme silikonunun göğüs kası altına yerleştirilmesi, büyük silikon kullanılması, kişinin ağrı eşiğinin düşük olması gibi nedenlerle daha kuvvetli ağrı hissedilebilir. Ameliyat sonrasındaki 1-2 haftalık ağrılı dönem bittikten sonra, kişinin iyileştiğini hissederek kollarını yeniden kullanmaya başlamasıyla ağrı yeniden başlayabilir.

Ameliyat ve iyileşme süreciyle ilgisi olmaksızın, çok daha sonra başlayan ağrıların nedeni silikon çevresinde kapsül gelişmesi olabilir. Ancak memedeki başka rahatsızlıklar da ağrıya sebep olabilir. Bu şekildeki geç başlayan ağrılarda, nedenin anlaşılması ve tedavi için mutlaka doktora gidilmelidir.

Silikonlu memede kapsül oluşumu

Meme silikonunun en sık görülen bölgesel komplikasyonlarından biri, silikon çevresinde kapsül oluşumudur. Kapsül, silikonun etrafındaki bağ dokusunun artmasıyla oluşan sertleşmedir. Bu doku, içindeki silikonu sıkarak hem ağrıya hem de silikonun yamulmasına, dolayısıyla da memede şekil bozukluğuna neden olur. Kapsül oluşumunun gelişme ihtimali, silikonun meme içerisinde kaldığı süreyle birlikte artar. Düz yüzeyli silikonlarda daha fazla görülür.

Silikonlu memeden süt gelir mi? Silikon emzirmeyi etkiler mi?

Bu soruların cevabı, meme büyütme operasyonunda uygulanan tekniğe göre değişir. İmplant, meme başı çevresindeki areola adı verilen koyu renkli kısım kesilerek yerleştirildiyse emzirmeyi bazen etkiler. Çünkü bu kısımda süt bezlerinden meme başına süt akışını sağlayan kanallar bulunur ve işlem sırasında bir miktar zarara uğrayabilir. Bu nedenle memeden daha az süt gelir. Meme altı, koltuk altı veya karından girilen tekniklerin uygulanması durumunda emzirmenin etkilenmesi beklenmez.

Hamilelik ve emzirme göğüslerde hacim değişikliği yaratarak sarkmaya neden olur. Bu nedenle meme silikonu ameliyatının bir daha hamile kalmamaya karar verildiği zaman yapılması önerilir.

Silikonlu memede hissizlik olur mu?

Ameliyat sonrasında meme başında duyu azalması veya kaybı olabileceği gibi, iğnelenme, kaşınma tarzında duyu artışı da görülebilir. Çoğu zaman geçici olan hissizlik genellikle 6 ay içerisinde (nadiren 1-2 yılda) düzelir. Ancak hissizlik çok düşük ihtimalle kalıcı olabilir. Duyu değişikliği, meme başı dışında, daha hafif olarak memenin diğer kısımlarında da görülebilir.

Memede hissizlik oluşma ihtimali çoğunlukla implantın büyüklüğüne bağlıdır. Tıbbi araştırmalar kesi yerinin bir rolü olmadığını göstermekte ancak areola çevresinde yapılan kesilerde hissizlik oluşma ihtimalinin daha fazla olmasından kuşkulanılmaktadır.

Silikonlu memede kanser riski nedir?

Meme silikonunun meme kanseri riskini arttırıp arttırmadığını saptayabilmek için çeşitli araştırmalar yapılmıştır. FDA, bu çalışmaların yeterli olmadığını ancak eldeki verilere göre meme implantları ile nadir görülen bir kanser türü olan ALCL (Anaplastik geniş hücreli lenfoma) arasında bir ilişki olabileceğini belirtmektedir. Bu tür meme kanserinin daha çok pütürlü yüzeye sahip silikon kullanılan kişilerde görüldüğü belirtilen FDA raporlarında, risk yüzdesi verilmemekte ve “nadir” görüldüğü söylenmektedir.

FDA tarafından, meme implantı bulunan ve herhangi bir şikayeti olmayan kişilerin, önlem amaçlı olarak implantı çıkarttırmaları önerilmemektedir. Meme kanseri riski açısından rutin kontrollerini yaptırmaları ve memede topaklanma, ağrı, şişme gibi değişiklik gördüklerinde doktora başvurmaları gerektiği belirtilmektedir.

Silikonlu meme nasıl anlaşılır?

Hiç bir yapay malzeme, dokunmakla meme dokusunun verdiği hissi vermez. Ancak, silikon boyutunda aşırıya kaçılmamışsa doğal meme ile silikonlu meme arasındaki fark kolayca anlaşılabilecek kadar fazla değildir.

Memenin silikonlu olduğunu anlamak, göğüs kası altına yerleştirilen silikonlarda, meme dokusu altına yerleştirilenlere göre daha zordur. Yoğun meme dokusu olanlarda da silikonlu meme zor anlaşılır.

Meme büyütme sonrası

İyileşme süreci: Meme büyütme ameliyatından sonra ödem, ağrı ve dikiş çevresinde hafif bir morarmanın oluşması normaldir. Silikon protez, meme dokusunun altına yerleştirilmişse yaklaşık 1 hafta sonra kişi normal hayatına dönebilir. Silikonun göğüs kası altına yerleştirilmesi durumunda ise ağrı, ödem ve iyileşme dönemi biraz daha uzun sürer. Ameliyattan sonra implanttan silikon sızıntısı olup olmadığının anlaşılması için doktorun periyodik olarak (genellikle yılda bir) ziyaret edilmesi gerekir.

Dikiş izleri: Meme silikonu ameliyatı sonrasında belli belirsiz dikiş izleri kalabilir. Plastik cerrahlar kesileri uygun yerlerde oluşturdukları için ameliyat izleri başkaları tarafından kolayca fark edilemez. Koltuk altı veya meme altı kıvrımındaki dikiş izi ancak kol ya da memenin yukarı kaldırılmasıyla görülebilir. Areola ve göbek deliği çevresi ise ameliyat izinin kolaylıkla gizlenebileceği bölgelerdir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler diğer meme estetiği operasyonları ile aynıdır (detaylı bilgi: meme estetiği sonrası).

Meme büyütme fiyatları

Meme büyütme estetiği fiyatları uygulanan yönteme göre değişiklik gösterir. Meme silikonu takma ameliyatları, ameliyatsız yöntemlere göre daha yüksek fiyatlıdır. Seçilen göğüs protezi çeşidi (salin veya silikon implant) ve uygulanacak yöntem, göğüs büyütme ameliyatı fiyatlarını önemli derecede etkiler. Ameliyatsız meme büyütme yöntemi olan meme dolgusunda da işlem ücretinin ne kadar olacağını belirleyen en önemli faktörlerden biri, kullanılacak dolgu maddesidir.

Meme dikleştirme estetiği

Göğüs sarkması her ne kadar doğal bir sonuç olsa da çoğu kadının özgüven kaybı yaşamasına neden olur. Meme estetiği ameliyatları sayesinde memeleri kaldırmak, gerdirmek, sıkılaştırmak, dikleştirmek, sertleştirmek, toparlamak mümkündür.

Meme neden sarkar? Meme sarkması nedenleri nelerdir?

Kadınlarda meme sarkmasının nedenleri:

 • Genetik: Birçok özellik gibi, meme formuna ait özellikler de kalıtsal olarak aktarılır. Dolayısıyla memeleri genç yaşta sarkan bir kadının kızında da aynı şekilde erken sarkma görülmesi muhtemeldir.
 • Memelerin büyük olması: Büyük memeler, memelerin yukarıda tutulmasını sağlayan ligamentleri ve cildi zorlayarak, bunların bir süre sonra esnekliğini kaybetmesine ve memelerin kalıcı olarak sarkık hale gelmesine yol açar.
 • Hızlı veya sık kilo alıp verme: Kilo almak meme derisinin elastikiyetini kaybetmesine, kilo vermek yağ dokusunun azalmasına neden olur. Bu iki durumun etkisiyle memeler daha erken yaşta sarkar. Sadece kilo vermek ise yalancı meme sarkmasına sebep olur.
 • Hamilelik ve emzirme: Hamilelik ile başlayıp emzirme döneminin sonuna kadar devam eden süreçte süt bezleri geliştiği için memeler büyür. Bu sürecin sonunda süt bezleri küçülerek memeler sarkar.
 • Spor yapmama: Spor, hem meme yağ dokusunu azalttığı hem de cildi sıkılaştırdığı için meme formunun korunmasını sağlar. Memelerinin sarkık olmasını istemeyen kişilerin, göğüs hareketlerini de içeren vücut egzersizlerini düzenli olarak yapması önerilir.
 • Dengeli ve düzenli beslenmeme: Aşırı kiloya neden olduğu gibi, cildin erken yaşlanmasına, dolayısıyla da sarkmasına yol açar.
 • Yaşlılık: Yaşlanmayla birlikte deri elastikiyetini kaybeder; yağ dokusu ve süt bezleri azalır. Böylece memeler sarkık hale gelir.

Erkeklerde meme sarkmasının nedenleri:

Kadınlara özel durumlar dışındaki diğer tüm nedenlerle erkeklerde meme sarkması görülebilir. Bunların haricinde, vücut geliştirmenin bırakılmasıyla da erkeklerin göğüsleri sarkabilir.

Hem kadınların hem erkeklerin yukarıda belirtilen nedenlerle sarkan memeleri estetik operasyonlarla dikleştirilebilir. Tıbbi olmayan uygulamalar ile meme sarkmasına çözüm bulmak mümkün değildir.

Meme nasıl dikleştirilir?

Memeler; yağ dokusu, süt bezleri, bağ dokusu ve bunları dışarıdan saran deriden oluşur. Genç yaşlarda memelerin sert ve diri oluşu, cildin sıkı, içerisindeki dokuların eksilmemiş olmasından kaynaklanır. Yaşın ilerlemesi, kilo alıp verme, emzirme gibi nedenlerle derinin elastikiyetini kaybetmesi, meme içerisindeki yağ ve süt dokusunun azalması, memenin sarkmasına, buruşmasına neden olur.

Memeler sarktıktan sonra hangi egzersiz yapılırsa yapılsın, meme içerisinde bir kas yapısı bulunmadığı için, memelerin sertleştirilmesi, dikleştirilmesi gibi değişiklikler sağlanamaz. Göğüs kasının sertleştirilmesinin de sarkık göğüslerin dikleştirilmesi ve toparlanmasına faydası yoktur; sadece memelerin küçük bir miktar dışarı doğru itilmesini sağlar. Göğüsleri dikleştirdiği iddia edilen egzersiz, krem, losyon, merhem, yağ ya da masajlar hiçbir fayda sağlamayıp hayal kırıklığı yaratmakta ve ekonomik kayba neden olmaktadır. Sarkan göğüsler sadece göğüs dikleştirme estetiği ile dikleştirilir.

Estetikle meme dikleştirme yöntemleri

Göğüsleri dikleştirme, toparlama ve sertleştirmenin ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemleri bulunmaktadır. Ameliyatlı yöntem olan ve mastopeksi adı verilen meme dikleştirme ameliyatında farklı teknikler kullanılır. Bu ameliyatta, sadece esnekliğini kaybederek genişlemiş deri kısımları çıkartılabileceği gibi, meme içine protez veya mesh (elek şeklinde destek) de konabilir.

Göğüslerin dikleştirilmesinde kullanılan “askıya alma” ya da “meme asma yöntemi” olarak adlandırılan diğer bir yöntemde ise memelerin alt kısmı cerrahi ipliklerle yukarıya tutturulur.

Ameliyatsız meme dikleştirme

Ameliyatsız ve dolayısıyla yara izine sebep olmayan tek yöntem, lazerle meme dikleştirme yöntemidir. Ameliyatsız yüz gerdirmede de kullanılan lazer, göğüslerdeki hafif sarkmalarda uygulanabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı (mastopeksi)

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

 • Eğer kişinin meme ucu meme katlanma çizgisine kadar sarkmışsa, meme altına yerleştirilen bir protez yardımıyla meme kaldırılabilir.
 • Sarkma meme katlanma çizgisini geçmişse meme toparlama ameliyatı gerçekleştirilir ve fazla dokular kesilerek çıkarılır. Bu operasyonla istenen dikliğe ulaşmayan memelere protez de takılabilir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık olarak 3 saat sürer ve ameliyat sonrası kişi 1 gün hastanede yatar.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası

Meme dikleştirme ameliyatından sonra kişi normal hayatına 1-2 hafta içinde dönse de göğüslerin tam olarak istenen şekle ulaşması 6 ila 12 ay arasını bulabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı olanların yorumları

Daha önce mastopeksi ameliyatı olanların tavsiye ve yorumlarını, samimi anlatımlarıyla kendi ağızlarından dinlemek için annneysen.com adlı blog’u ziyaret edebilirsiniz.

Meme dikleştirme izleri kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatlarının hepsinde, diğer ameliyatlarda olduğu gibi izler kalır. Ancak plastik cerrahlar ameliyat kesilerini kolayca görünmeyecek bölgelerde oluşturarak, izlerin mümkün olduğu kadar gizlenmesini sağlar.

Göğüsleri dikleştirmede kullanılan lazerle meme dikleştirme uygulaması, iz kalmasına sebep olmayan tek işlemdir.

Meme dikleştirme fiyatları

Meme dikleştirme, gerdirme, kaldırma, toparlatma (mastopeksi) ameliyatlarının fiyatları, estetiğin hangi teknikle yapıldığına, dikleştirme operasyonu sırasında meme protezi takılıp takılmadığına, göğüslerdeki sarkıklığın derecesine göre değişir. Meme dikleştirme ameliyatları estetik amaçla yapıldığı için ücreti devlet tarafından karşılanmaz.

Meme küçültme estetiği

Memelerin büyük olması hem vücut estetiğini bozar hem de sırt, omuz ve baş ağrısı, duruş bozukluğu ve meme altında isilik gibi problemlere yol açabilir. Bu gibi durumlardan şikayetçi olan kadınlar göğüs küçültme estetik operasyonlarına başvurmaktadır. Erkeklerde göğüs küçültme estetiği, jinekomasti ve pseudojinekomasti durumlarında uygulanır.

Meme büyümesi

Meme büyümesi neden olur?

Kız çocuklarında ergenliğe giriş; yetişkin kadınlarda ise çoğunlukla kilo alma, hamilelik – emzirme ve menopoz, meme büyümesinin doğal olarak gerçekleştiği dönemlerdir. Ergenlikte meme bezi ve yağ dokusu gelişimiyle birlikte göğüslerde büyüme başlar. Yetişkin kadınlarda yaşlanma dönemine kadar herhangi bir zamanda kilo alınması memelerin büyümesine neden olur. Hamilelikte ve emzirme dönemindeyse, süt bezlerinin gelişmesi nedeniyle meme büyümesi olur.

Yukarıdaki doğal nedenler dışında, östrojen içeren doğum kontrol haplarının kullanılması, polikistik over sendromu ya da bazı hormon salgılayan tümörler de göğüslerin iki taraflı büyümesinin diğer nedenleridir. Tek memede (sağ veya sol farkı yoktur) büyüme, meme apsesi, fibrokistik meme hastalığı, memenin iyi ya da kötü huylu tümörleri gibi meme içinde yer kaplayan oluşumlar nedeniyle görülür.

Erkeklerde glandüler dokunun gelişmesi sonucu memelerin şişmesiyle kendini gösteren jinekomasti (kadın tipi meme büyümesi) hormonal kaynaklıdır ve testosteron/östrojen dengesinin bozulması sonucunda görülür. Erkekte göğüs büyümesine yol açan nedenlerden bir diğeri de fazla kiloya bağlı olarak memelerdeki yağlanmadır (detaylı bilgi: pseudojinekomasti).

Meme büyümesi nasıl önlenir?

Memelerin ne kadar büyüyeceği genetik yapıya bağlıdır ve bu nedenle önlenemez. Ancak, kilosu fazla olan kişilerde uygun diyetle kilo verilmesi sonucu memelerdeki yağlanma azaltılarak küçülmesi sağlanır veya en azından daha fazla büyümesi önlenir. Meme büyümesinin engellenmesinde egzersizin de yararı görülür.

Meme büyümesi nasıl geçer?

Meme büyümesi hem kadınlar hem de erkeklerde sadece estetik ameliyat ile geçer. Bu amaçla plastik cerrahlar tarafından çeşitli meme küçültme işlemleri uygulanır (detaylı bilgi: meme küçültme estetiği).

Meme büyümesi için hangi doktora / bölüme gidilir?

Kadın ve erkeklerde, memenin büyümesine neden olan duruma göre tedavi uygulayacak doktor farklı olacaktır. Meme muayenesi için öncelikle genel cerrahi uzmanlarına gidilir. Meme büyümesinin teşhis ve tedavisinde endokrinoloji ve plastik cerrahi başta olmak üzere diğer bölüm doktorlarının da yardımı gerekebilir.

Meme büyümesi ne zaman durur?

Meme büyümesinin ne zaman duracağı konusunda belirli bir yaş söylemek mümkün değildir. Çünkü herkeste ergenliğin başlama ve bitiş yaşı farklılık gösterir. Genel olarak göğüsler erişkinlikteki büyüklüğüne 20’li yaşların başında ulaşır ve büyümesi durur.

Meme nasıl küçültülür?

Hem kadın hem erkeklerde büyük memeler mastektomi (meme küçültme) ameliyatları ile küçültülür. Bu ameliyatlarla fazla meme ve yağ dokusu çıkarılır, meme derisi küçültülür ve meme başı olması gereken konuma getirilir.

Meme derisinin küçültülmesi gerekmeyen ve memelerinde yağ dokusu fazla olan kişilerde yağların liposuction ile emilmesiyle göğüsler bir miktar küçültülür. Ancak, bu bazen göğüslerde sarkmaya da yol açabilir.

Egzersiz ve kilo verme, meme yağ dokusunda bir miktar azalmaya yol açacağı için göğüs hacminin hafifçe küçülmesini sağlayabilir.

Erkeklerde meme küçültme hakkında detaylı bilgi: jinekomasti tedavisi

Meme küçültme yöntemleri

Meme küçültmenin, ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemleri vardır. Lazerle meme küçültme yönteminde lazer teknolojisinden yararlanılarak yağ dokusu eritilir. Eriyen yağ dokusu liposuction ile emilir ya da zamanla vücut tarafından atılması beklenir. Ancak, bu yöntemde sadece yağ dokusuna müdahale edilebildiği için meme glandüler dokusu değişmeden kalır. Bu nedenle göğüslerde sınırlı küçülme sağlanır. Ameliyatla meme küçültme (mastektomi) operasyonu ise, memelerde istenen küçülmeyi sağlayabilecek ve memelerdeki sarkmayı giderip şekillendirebilecek etkili bir yöntemdir.

Ameliyatsız meme küçültme

Lazer lipoliz ve soğuk lipoliz, ameliyatsız meme küçültme yöntemleridir.

Lazer lipoliz: Göğüsteki yağ dokusunun azaltılmasında yaygın olarak kullanılan, FDA onaylı, ameliyatsız bir meme küçültme yöntemidir. Yağları sıvılaştırarak yok etmesinin yanında, elastin ve kolajen miktarını attırarak ciltte sıkılaşmayı sağlar. Komplikasyonları çok nadir olan lazer lipoliz yönteminin etkinliği, liposuction ile birlikte uygulandığında artmaktadır (detaylı bilgi: lazer lipoliz)

Soğuk lipoliz: Bu ameliyatsız meme küçültme yöntemi, süt bezlerine zarar verebileceği için kadınlarda kullanılmaz. Soğuk lipolizin erkeklerdeki kullanımı hakkında detaylı bilgi için: soğuk lipoliz ile jinekomasti tedavisi

Meme küçültme ameliyatı

Ameliyat öncesi muayenede memelerin ne kadar küçültülmesi gerektiğine ve meme küçültmede uygulanacak ameliyat yöntemine karar verilir. Meme küçültme ameliyatlarında kesi izleri önemli olduğundan, uygulanan çoğu teknik de yapılan kesilere göre adlandırılır. Sıklıkla kullanılan ameliyat teknikleri şunlardır:

 • Çıpa (çapa) tekniği: Meme küçültme ameliyatlarında en sık kullanılan tekniktir. Meme altı kıvrımında, buradan areolaya dik çıkan çizgide ve areola çevresinde kesi yapılır. Memeden fazla miktarda doku çıkarılmasını gerektiren durumda kullanılan bu teknikte cilt de geniş ölçüde çıkarıldığından, memenin küçültülmesi yanında pürüzsüz bir cilt de elde edilir. Geniş yara izine neden olması, meme ucunda his kaybı ve emzirme sorunu yaratma riskleri, çıpa tekniğinin olumsuz yanlarıdır. Bu yöntem özellikle çok iri göğüslü kişilerde tercih edilir.
 • Lolipop tekniği: Genellikle memeden fazla dokunun çıkarılması gerekmeyen kişilerde tercih edilen bu teknik, çıpa tekniğine göre daha az yara izi bırakır. Areola çevresine uygulanan kesi, daha sonra dik olarak meme altına kadar uzanır. Bu haliyle kesi lolipop şekline benzer. Emzirmeyi nadiren etkiler.
 • Donut tekniği: Meme küçültme ameliyatlarında az kullanılan bir tekniktir. Hafif derecede meme büyüklüğü olan kişiler için uygundur. Areola çevresinde, aralarında bir şerit bırakacak şekilde iki adet daire şeklinde kesi yapılıp, arada kalan deri parçasının çıkarılmasıyla memede küçülme sağlanır.
 • Liposuction tekniği (izsiz teknik): Göğüslerdeki büyüklüğün daha çok yağ dokusundan kaynaklandığı durumlarda kullanılan tekniktir. Koltuk altı ya da meme altı kıvrımında yapılan küçük bir kesiden giren liposuction kanülü ile yağ dokusu emilir. Meme başında his kaybı riski olmaması, emzirmeyi etkilememesi, önemsenmeyecek bir yara izi bırakması, işlemin kolay ve iyileşme sürecinin rahat olması gibi avantajları vardır. Ancak sadece meme hacmini değiştirmesi; meme şeklinde ya da sarkmasında düzelme sağlamaması da olumsuz yönlerindendir.
 • Lazer liposuction: Bu yöntemde lazerle eritilen yağ dokusu liposuction ile emilir. Lazer, derin yağ dokusuna uygulanarak yağların azaltılmasını sağlarken, cilt altı dokusuna uygulanmasıyla elastin ve kolajen üretimini arttırarak cildi sıkılaştırır. Lazer liposuction, lazer lipo veya smart lipo adlarıyla da anılır.
Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?
 1. Genel anestezi yapılır.
 2. Yukarıda açıklanan göğüs küçültme ameliyatı tekniklerinden biri uygulanır.
 3. Kesiler dikilerek kapatılır.
 4. Bandaj ve cerrahi sütyen takılarak ameliyat bölgesi korunur.
 5. Ameliyatın kapsamına göre kişiler aynı gün evlerine dönebilecekleri gibi, bazen 1 gece hastanede yatırılabilir.
Meme küçültme ameliyatı kaç saat sürer?

Meme küçültme ameliyatının süresi, memelerin boyutuna, uygulanacak işleme ve cerrahi ekibe göre değişir. Sadece areoladaki bir kesiden girilerek fazlalık meme ve yağ dokusunun çıkarıldığı ameliyatlar kısa süreliyken, çapa tekniğinin kullanıldığı, meme başının yeniden konumlandırıldığı ameliyatlar uzun sürer. Çoğu plastik cerrah için meme küçültme ameliyatının ortalama süresi 2-3 saattir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası iyileşme süreci

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi, meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde de ağrı, ödem ve morluk gibi bazı şikayetler görülür. Ödem ve morarma birkaç hafta sürebilir. Tuzdan kaçınmak ödemi azaltmaya yardımcı olur. Ağrı hissedilmemesi için doktor tarafından genellikle ağrı kesici verilir.

Ameliyatın hemen sonrasında göğüs bölgesi sargı bezleriyle sarılır ve üzerine elastik bandaj veya cerrahi sütyen giydirilir. Sargılar 2-3 gün sonra çıkarılabilir ancak cerrahi sütyenin birkaç hafta daha kullanılması istenir.

Ameliyat sonrası iyileşme döneminde enfeksiyon gelişmemesi için temizliğe dikkat edilmesi ve doktor tarafından önerilmişse antibiyotiğin düzenli kullanılması gerekir. Ameliyat izleri üzerinde önceleri görülen sertlik ve kızarıklık, zamanla azalacaktır. İzlerin minimum seviyeye inmesi 1 yılı bulabilir.

Ameliyat sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası 1 hafta kadar cinsel aktiviteden ve birkaç hafta boyunca da ağır egzersizlerden kaçınmak dikiş bölgelerinin korunması için gereklidir. 1-2 ay boyunca göğüs bölgesine baskı uygulanmamalı ve göğüs darbelerden korunmalıdır. Ameliyat sonrası 1 hafta boyunca, kanamayı arttırmamak için aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların içilmemesi; yara iyileşmesini geciktirmemek için de sigara kullanılmaması önerilir.

Doktorun ameliyat sonrası yapılması gerekenler hakkındaki önerilerine dikkat edilmesi, iyileşme sürecinin daha çabuk ve sorunsuz geçmesini sağlayacaktır.

Meme küçültme ameliyatında iz kalır mı?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi göğüs küçültme ameliyatları sonrasında da mutlaka yara izi kalır. Ancak ne kadar yara izi kalacağı, en başta kesinin uzunluğu olmak üzere, ameliyat tekniği, ameliyat sonrası yara bakımı, cildin özelliği ve doktorun deneyimine bağlıdır.

En fazla iz çapa tekniğinde kalırken, kesinin areola çevresinde yapıldığı donut tekniğinde kalan ameliyat izi belli belirsizdir (bkz: meme küçültme ameliyatı teknikleri).

Meme büyüklüğünün çok fazla olmadığı durumlarda, uygun alanlarda yapılan küçük kesiler sayesinde küçük ameliyat izleri kalır. Göğüs küçültme ameliyatı izlerini azaltmak için ameliyat sonrasında lazer ve bazı ilaçlar kullanılabilir.

Meme küçültme ameliyatı tehlikeli mi? Riskleri ve zararları neler?

Göğüs küçültme ameliyatı tehlikeli ameliyatlar arasında yer almaz. Meme cildinin altında kan ve sıvı birikmesi, enfeksiyon gelişmesi, memeler arasında büyüklük farkı oluşması, meme başında doku ölümü gibi riskleri bulunan meme küçültme ameliyatının, yara izi oluşturması ve meme başında his kaybı yaratması gibi zararları da görülebilir. Fakat bu riskler ve zararlarla sıkça karşılaşılmaz.

Meme küçültme ameliyatı emzirmeye engel olur mu?

Meme küçültme ameliyatlarının bazılarında areola (meme ucu çevresindeki koyu renkli alan) çevresinde kesi yapılması gerekir. Bu kesiler süt bezlerinden meme ucuna uzanan süt kanallarına zarar verebilir. Bu da memeden yeterli süt gelmesine; dolayısıyla emzirmeye engel olur. Göğüs küçültme ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin, ameliyattan sonra emzirmemeye karar vermiş olmaları ya da emzirmeye engel olacak bir risk taşımayan teknik ile ameliyat yaptırmaları gerekir.

Meme küçültme ameliyatını devlet karşılıyor mu?

Makromasti (meme büyüklüğü) rahatsızlığının tıbbi sorunlara yol açması ve bu sorunların sağlık kurulu tarafından belgelendirilmesi durumunda devlet (SGK, SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı, Yeşil Kart) meme küçültme ameliyatını karşılar. Yaş sınırı olmaksızın ücretsiz gerçekleştirilen göğüs küçültme ameliyatları, devlet ve üniversite hastanelerinde yapılabilmektedir (bkz: SGK Sağlık Uygulama Tebliği).

Meme küçültme ameliyatı fiyatları

Hem erkeklerde hem de kadınlarda uygulanan meme küçültme ameliyatı fiyatları, memeden alınan dokuya (sadece yağ aldırma veya glandüler dokuyla birlikte), ek olarak dikleştirme gibi bir göğüs estetiği operasyonu yapılıp yapılmamasına, hangi küçültücü ameliyatın uygulandığına, doktorun bilgi ve yeteneğine kadar çok çeşitli etkenlerce belirlenir.

Meme küçültme ücretinin net olarak öğrenilebilmesi için doktor muayenesi gerekir. Bazı doktorlar fotoğraf üzerinden inceleme yaparak da fiyat verebilmektedir.

Meme rekonstrüksiyonu (meme onarımı)

Kanser, farklı hastalıklar ya da kaza sonucu göğsünün bir kısmını ya da tamamını kaybetmiş kişilere yapılan ameliyatlara “meme rekonstrüksiyonu” ya da “meme onarımı” estetiği adı verilir.

Meme rekonstrüksiyonu nasıl yapılır?

Muayene sonucunda göğsündeki hasarın boyutu belirlenir ve uygulanması gereken ameliyat tekniğine karar verilir.

Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Meme onarımında, memeye hacim kazandırmak için protezler kullanılabilir veya kişinin vücut bölgelerinden alınan fazla deri ve dokular kullanılarak meme yapılandırılabilir. Meme ucunun yapılandırılması ve göğse uygun bir noktada konumlandırılması için ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Meme rekonstrüksiyonu sonrası

Meme rekonstrüksiyonu ağır bir ameliyat olduğundan, kişinin birkaç gün hastanede kalması gerekebilir ve normal hayatına dönmesi haftaları bulabilir.

Meme ucu estetiği

Meme ucu, diğer ismiyle meme başı, güzel göğüslere sahip olmak için estetik önem taşıyan bölgelerden biridir. Meme ucu doğuştan şekil bozukluğuna sahip olabilir veya zaman içinde farklı nedenlere bağlı olarak bozulmalar meydana gelebilir. En çok karşılaşılan meme ucu problemleri ve çözümleri aşağıda yer almaktadır:

Küçük meme ucu (meme ucu büyütme)

Küçük meme ucunu büyütme yöntemleri, meme ucuna kişinin kendi vücudundan temin edilen yağ dokusunun veya diğer dolgu maddelerinin enjeksiyonudur (detaylı bilgi: dolgu ve yağ enjeksiyonu).

Büyük meme ucu (meme ucu küçültme)

Meme ucunun göğsün tamamına oranla daha büyük olması, estetik açıdan rahatsız edici bir görüntüye neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda meme ucu küçültme ameliyatı tercih edilir. Meme ucu büyüklüğü hem kadın hem erkeklerde görülebilir.

Erkeklerde meme ucu büyümesinin nedeni jinekomastidir. Meme ucu şişmesi, dolgunlaşması şeklinde başlar ve giderek memenin tamamında büyüme olur (detaylı bilgi: jinekomasti).

Meme ucunun tek taraflı şişkinliği ya da göğsün tek taraflı büyümesi, bazı hastalıkların belirtisi olduğu için bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Meme ucu küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme ucu küçültme ameliyatı basit bir işlemdir ve lokal anesteziyle yaklaşık 30-40 dakikada yapılır. Ameliyat sırasında süt kanalları ve meme ucundaki sinirler korunarak meme ucu kesilip küçültülür. Ameliyattan 1 hafta sonra kişi normal hayatına dönebilir.

Areola büyüklüğü (areola küçültme)

Meme ucunun çevresinde yer alan kahverengi halkaya areola adı verilir. Areola büyüklüğü, göğüslerin estetik görüntüsünü korumak için meme ucu kadar önem taşır. Büyük areolalara sahip kadın ve erkekler, estetik göğüslere kavuşmak için areola küçültme ameliyatı yaptırmaktadır.

Areola nasıl küçültülür?

Areola küçültme ameliyatı oldukça kolay bir işlemdir ve ameliyattan sonra günlük hayata hızla dönülebilir. Areola ameliyatında anestezi uygulandıktan sonra meme ucunun çevresindeki kahverengi alan kesilerek küçültülür ve yeniden dikilir. Dikiş izleri yavaş yavaş kaybolarak yaklaşık bir yılın sonunda silinir.

Çökük / içe dönük / ters meme ucu

Meme ucunun içeri doğru dönmüş haline çökük (içe dönük, ters) meme ucu adı verilir. Doğumsal ya da geçirilmiş meme hastalığına bağlı olarak gelişen bir kusur olan meme ucu çöküklüğü, tek ya da iki taraflı olabilir.

Göğüs ucunun içeride olması, hem emzirme hem de estetikle ilgili sorunlara yol açar. Meme ucu, memenin uyarılması ve sıcak uygulanmasıyla veya hamilelik ve emzirme döneminde kendiliğinden dışarı çıkabilir. İçe dönük meme ucunu dışarı çıkarmak için masaj uygulanabilir ve gerekirse özel pompalar kullanılabilir.

Çökük meme ucu estetik operasyonla düzeltilebilir. Ancak işlem sırasında süt kanalları da kesileceğinden bu operasyondan sonra genellikle emzirmek mümkün olmamaktadır.

Meme ucu çökmesi estetiği nasıl yapılır?

 1. Genel anestezi yapılır.
 2. Meme ucu açılır.
 3. Meme ucunu geriye doğru çeken kaslara müdahale edilir.
 4. Meme ucunun dışarı doğru çıkmasını sağlayan destekler konur.
 5. Meme ucu kesisi dikilerek kapatılır.

Yaklaşık 15 dakika süren ameliyat sonrasında kişi 1-2 gün içinde normal hayatına dönebilir.

Çift meme ucu

Herhangi bir sağlık sorununa yol açmayan çift meme ucu sorunu, doğumsal bir anomalidir ve istendiği takdirde estetik operasyonla ikinci meme ucu çıkartılarak sorun giderilebilir.

Meme ucu kararması

Göğüs ucu kararmasının en büyük nedeni, önemli hormonal değişimlerin olduğu gebeliktir. Yaş ilerledikçe de meme ucu kararması gözlenir. Menopoz dönemi, göğüs uçlarının kararmasına yol açan diğer bir nedendir.

Göğüs uçları ve areoladaki renk değişiklikleri iki taraflı, eşit düzeyde ve yavaş gelişiyorsa genellikle bir sorun oluşturmaz. Ancak renk değişikliği tek taraflı olur; hızlı gelişir ve memede başka değişiklikler de gözlenirse mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Doğumsal bozukluklar

Asimetrik meme, tüberöz meme, aksesuar meme ve aksesuar meme ucu doğumsal bozukluklardır. İstenirse estetik operasyonlar ile bu bozukluklar giderilebilmektedir.

Asimetrik meme

Asimetrik meme, memenin birinin büyük birinin küçük olmasıdır. Ergenlik dönemindeki meme gelişimi sırasında memelerin büyüklüğü arasında farklılık bulunabilir ve bu doğal bir durumdur. Meme gelişimi tamamlanana kadar düzelmesi beklenen bu meme asimetrisi, nadiren ergenlik dönemi sonrasında da devam eder. Meme asimetrisi hafif olduğunda, sütyen dolgusu gibi basit yöntemlerle çözüm sağlanabilir. Ancak asimetrinin belirgin olup, cerrahi olarak düzeltilmesi talep edildiğinde doktorların genel fikri, aralıklarla birkaç yıl izledikten sonra ameliyata karar vermektir.

Tüberöz meme

Tüberöz meme, memenin göğüs kafesiyle birleştiği yerin normalden daha dar, iki meme arasındaki mesafenin geniş, memelerin sarkık, areolanın büyük olduğu doğumsal bir anomalidir. Hem erkeklerde hem kadınlarda, tek veya her iki memede görülebilir. Tüberöz memede süt bezlerinin az gelişmiş olması nedeniyle süt üretimi azdır. İstenirse memelerin şekli estetik operasyonla düzeltilebilir.

Aksesuar meme

Aksesuar meme, normal memelerin dışında, fazladan oluşan meme dokusudur. Yüzden uyluğun orta kısımlarına kadar olan bölgenin herhangi bir yerinde görülebilir. En fazla rastlandığı yer koltuk altıdır. Bir veya daha fazla sayıda olabilir. Aksesuar meme toplumun %6’sında görülür. Kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır. Genellikle iki taraflıdır. Aksesuar memelerin bazıları vücut yüzeyinde görülmez; radyolojik incelemelerde tesadüfen tespit edilir. Zararsızdır; istenirse estetik operasyonla çıkarılabilir.

Aksesuar meme ucu

Benzer bir durum olarak, vücudun çeşitli yerlerinde bir ya da daha fazla meme ucu görülebilir. Aksesuar meme ucu olarak adlandırılan bu yapılar genellikle normal meme ucundan daha küçüktür. Hem erkeklerde hem de kadınlarda %1 sıklıkta rastlanır.

Meme estetiği hakkında merak edilenler

Memeler ne zaman ve nasıl büyür?

Kadınların memeleri hayatın iki döneminde büyür: ergenlik ve hamilelik.

Memelerin büyümeye başlaması ergenlik dönemine girildiğinin işaretidir. 8-13 yaşları arasında başlayan bu değişimin ilk belirtisi memelerin göğüs duvarında hafifçe kabarmasıdır. Ancak henüz süt üreten yapılar oluşmaya başlamamıştır. Daha sonra meme dokusu oluşmaya başlar ve göğüslerdeki büyümeye genellikle hafif bir ağrı ya da hassasiyet eşlik eder. Meme gelişiminin bu erken dönemlerinde bir memenin diğerine göre daha büyük olması doğaldır. Östrojen hormonu sayesinde göğüslerde yağ depolanır ve süt kanalları gelişir. Yumurtalıklar olgunlaştığı zaman ise adet görme ve progesteron hormonu üretilmeye başlar. Progesteron, memelerde süt bezlerinin oluşmasını sağlar. 3-4 yıl süren bu meme gelişim sürecinin sonunda memeler erişkin büyüklüğüne ulaşmış olur.

Hamilelikteki meme büyümesi genellikle 6-8. haftalarda başlar. Hamileliğin sonuna kadar sürecek olan bu büyümeyle birlikte, meme başı çevresindeki areola adındaki koyu renkli kısım (göğüs halkaları) daha da koyulaşır ve büyür. Üzerinde küçük şişlikler belirir. Gerilmeden dolayı meme cildinde sıklıkla kaşıntı olur. Toplardamarlar belirginleşir.

Memeler evlenince büyür mü?

Memeler cinsel aktiviteler sonucunda büyümez. Ancak birçok kadın evlenince korunmak için doğum kontrol hapı kullanır. Bu hapların içerdiği hormonlar, memelerde büyümeye neden olabilir. Evlendikten sonra kilo alma sonucunda da memeler büyüyebilir. Memelerin büyümesi 1,5-2 ay önce hamile kalınmış olabileceğini de gösterir.

Memeler neden büyür?

Kadınlarda memeler fizyolojik olarak ergenlik, hamilelik, menopoz dönemi ve kilo alma nedeniyle büyür. Bunun dışında bazı hastalıklar da memelerin büyümesine neden olur.

Erkeklerde de memelerin fizyolojik olarak büyüdüğü dönemler vardır: Ergenlik ve yaşlılık dönemi. Bu iki dönemde memenin glandüler dokusunda çoğunlukla geçici büyüme görülür. Erkeklerde meme büyümesinin diğer nedenleri şişmanlık ve çeşitli hastalıklardır. Hormonal nedenlere bağlı meme büyümesine jinekomasti, kilo alımı sonucunda görülen büyümeye ise pseudojinekomasti denir.

Memeler kaç yaşına kadar büyür?

Memelerin büyümesi herkesin genetik yapısına bağlı olarak değişik yaşlarda başlar ve sona erer. Genellikle 20’li yaşların başına kadar büyüyen memeler, kilo alma durumunda sonraki yıllarda da büyür.

İdeal göğüs ölçüsü nedir?

Kadınlarda 90-60-90 ölçüleri ideal vücut ölçüleri olarak görülse de trendlere ve zamana göre bu algı değişmektedir. İdeal göğüs ölçüsü de kişinin vücuduna göre belirlenmelidir. Minyon kadınlarda büyük göğüsler, iri kadınlarda ise küçük göğüsler estetik görünümü bozabilir. Dolayısıyla her kadın için göğüs boyutları, diğer vücut ölçüleriyle orantılı olmalıdır.

Meme büyüklüğü 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100 beden numaralarıyla ölçülür. Sütyen seçimi yapılırken bu beden numaraları kullanılır.

Meme estetiğinde ideal göğüs ölçüsü yanında meme şekli, diriliği, areola büyüklüğü ve rengi de önem taşır.

Meme yağları nasıl eritilir?

İdeal kilolarının üzerinde olan kadın ve erkeklerde göğüs yağları sadece kilo vererek ve egzersiz yaparak eritilir. Kilo vermek, vücudun diğer bölgelerinde depolanmış olan yağlarda olduğu gibi göğüste toplanan yağların da eritilmesini sağlar. Egzersiz de kilo vermeye yardımcı olarak göğüslerdeki yağı eritmede etkili olur.

Eğer göğüslerdeki yağlar kilo vererek eritilemiyorsa meme küçültme estetiği yöntemlerine başvurulur (detaylı bilgi: meme küçültme estetiği).

Memedeki büyüklüğün sebebi süt bezlerinin gelişmesi de olabilir. Erkeklerde süt bezlerinin büyümesin durumuna jinekomasti adı verilir ve ameliyat ile tedavi edilmesi gerekir. Kadınlarda ise bu sorun meme küçültme ameliyatıyla ortadan kaldırılabilir (detaylı bilgi: meme küçültme ameliyatı).

Memeleri büyütücü, dikleştirici, küçültücü doğal / bitkisel çözümler ve egzersizler / hareketler işe yarar mı?

Dolgun memelere kavuşmak hemen hemen her kadının hayalidir. Ancak meme estetiği operasyonları konusunda çoğu kadın çekingen davranmakta ve memelerini büyütmek için ameliyatsız, doğal yöntemlerde çare aramaktadır. Bu nedenle internette yaptıkları araştırmalar sonucunda, meme büyütmeyi sağladığı iddia edilen çörek otu, keten tohumu, şerbetçi otu, rezene yağı, çilek yağı, adaçayı, kara üzüm çekirdeği gibi bitkisel malzemelerle hazırlanan kürleri denemektedir. Ancak bilimsel açıdan bu tür yiyeceklerin memeleri istenen büyüklüğe getirdiği kanıtlanamamıştır.

Göğsü büyütme, dikleştirme ya da küçültme isteği olan kadınların bitkisel çözümler dışında evlerinde uyguladıkları birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunların arasında göğüsleri büyütmek için özel krem ve jellerle yapılan göğüs masajları ve göğüsün dikleşmesini veya küçülmesini sağlayan göğüs egzersizleri vardır. Masaj ve spor hareketleri göğüste minik değişikliklere yol açabilir ancak kalıcı formüller değildir ve istenen sonucu vermez.

Meme küçültme ve dikleştirme için uygun fiyatlı yöntemler arayan kişiler piyasadaki göğüs dikleştirici bant, göğüs küçültücü sütyen ve korse gibi alternatif çözümlere başvurmaktadır. Ancak bu uygulamalar ile göğüslerde kalıcı olarak küçülme ve dikleşme sağlanamamakta, yalnızca küçük veya dik gösterilebilmektedir. Göğüslerinin büyüklüğünden şikayet eden ve göğüslerini kalıcı olarak küçültmek veya dikleştirmek isteyen kişilerin plastik cerrahi uzmanlarına başvurması önerilir.

Kaynaklar
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-augmentation
 • http://www.webmd.com/beauty/cosmetic-surgery-mammoplasty
 • https://plasticsurgeons.com.au/breast-augmentation/
 • http://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/breast/breast-lift-guide/
 • http://www.smartbeautyguide.com/procedures/breast/breast-augmentation/
 • https://www.harleymedical.co.uk/cosmetic-surgery-for-women/breast-surgery
 • https://www.castellanocosmeticsurgery.com/cosmetic-surgery/breast/breast-augmentation/
 • https://emedicine.medscape.com/article/1273437-treatment
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3706045/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC137592/
 • https://www.docshop.com/education/cosmetic/breast/reduction

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?

[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!