Estetik Güzellik

Meme Estetiği (Göğüs Estetiği)

Kadın ve erkekler için vücudun en önemli bölgelerinden biri olan meme, estetik anlamda orantısız, istenilenden büyük ya da küçük olduğu takdirde hem vücutta farklı sorunlara yol açabilmekte hem de kişinin öz güvenini etkileyerek kaliteli bir yaşam sürmesine engel olabilmektedir. 21. yüzyılda gelişen plastik cerrahi teknikleri sayesinde, birkaç saatlik ameliyatların ardından ya da ameliyatsız bir şekilde istenilen boyutta ve şekilde göğüslere sahip olunabilmektedir.

Meme estetiği ameliyatı

Memeye uygulanan plastik cerrahi operasyonları tıp dilinde mamoplasti ya da mastoplasti olarak adlandırılır. Günümüzde en çok tercih edilen meme operasyonları ve bu operasyonlarda kullanılan ameliyat teknikleri aşağıdaki gibidir.


Meme büyütme estetiği / göğüs büyütme / meme protezi

Meme estetiği denildiğinde akla gelen ilk işlemlerden biri meme büyütme ya da diğer isimleriyle göğüs büyütme, meme protezi veya meme implantı ameliyatlarıdır.

Kimler meme büyütme estetiği yaptırır?

Meme büyütme estetiğini en çok tercih eden kişiler:

 • Göğsünün küçük olmasından şikayet eden kadınlar
 • Meme kanseri veya farklı hastalıklar nedeniyle memesi alınan kadınlar
 • Emzirmeden sonra meme dokusu hasar görmüş kadınlar
 • Göğüs dokusunda problem yaşayan ya da istediği göğüs kaslarına kavuşamayan erkekler

Meme büyüme estetiği öncesi

 • Meme büyütme estetiğinde öncelikle göğüslerinin küçük olmasından şikayet eden kişi muayene edilir. Muayenede kişinin vücut ve göğüs kafesinin ölçüleri belirlenir.
 • Kişinin sergilemek istediği estetik görüntüsüne göre meme büyütmek için kullanılacak protezin yuvarlak ya da damla modelinden hangisinin seçileceğine karar verilir.
 • Meme protezleri salin (serum fizyolojik adı verilen tuzlu su çözeltisi) ya da silikon jel dolgulu olabilir. Kişinin isteğine göre bu protezlerden biri seçilir. Salin dolgulu meme protezi için daha ucuz olması tercih sebeplerindendir. Ancak silikon jel dolgulu meme protezi de doğal memeye daha çok benzediği için tercih edilir.

Meme büyütme tedavisi nasıl yapılır?

 1. Öncelikle kişiye genel anestezi uygulanır.
 2. Ardından protezi göğüslere yerleştirmek için kişinin vücut özelliklerine, kullanılacak protez cinsine göre meme başından, meme altı kıvrımından, koltuk altından ya da göbek deliğinden bir kesik atılarak vücuda girilir.
 3. Protez, yine kişinin vücut özelliklerine göre meme dokusunun altına, meme için hazırlanan özel bir cebe ya da meme kasının altına yerleştirilir.
 4. Yaklaşık 2 saat süren ameliyat sonrasında açılan kesik dikilir ve kişi 1 gün boyunca hastanede konuk edilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası

 • Ameliyattan sonra ödem ve ağrının oluşması normaldir. Yaklaşık 1 hafta sonra kişi normal hayatına dönebilir. 2 ay boyunca ağır spor yapmaması önerilir. Ameliyat sonrası hafif bir iz kalır.
 • Ameliyattan sonra periyodik olarak doktorun ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Meme büyütme fiyatları

Meme büyütme estetiği fiyatları seçilen protez tipine ve ameliyatın zorluk derecesine göre değişiklik göstermektedir.


Meme dikleştirme estetiği (mastopeksi)

Meme sarkması her ne kadar doğal bir sonuç olsa da çoğu kadının özgüven kaybı yaşamasına neden olur. Bu problemi birkaç saat içinde çözüme kavuşturmak ise son zamanlardaki teknolojik gelişmeler sayesinde artık mümkündür.

Meme neden sarkar?

 • Hızlı veya sık kilo alıp verme
 • Hamilelik
 • Emzirme
 • Yaşlılık
 • Çeşitli hastalıklar sebebiyle göğüsteki yağ dokularının azalması veya bozulması

Kadınlar ve erkeklerde meme sarkması nedenleri benzerdir. Yaşlılık, hızlı ve sık kilo alıp verme, derinin elastikiyetini kaybetmesi, çeşitli hastalıklar, spor yapmama, dengeli ve düzenli beslenmeme gibi nedenlerden ötürü meme zaman içinde sarkabilir. Aynı zamanda erkeklerden farklı olarak kadınlarda meme sarkmasının iki nedeni daha olabilir. Bunlardan ilki hamilelik ve sonrasında bebeğin emzirilmesi, ikincisi de yanlış sütyen seçimidir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatına başlamadan önce kişi muayene edilerek sarkma probleminin boyutları ölçülür.

 • Eğer kişinin meme ucu meme katlanma çizgisine kadar sarkmışsa, meme altına yerleştirilen bir protez yardımıyla, meme dikleştirilebilir.
 • Sarkma meme katlanma çizgisinin altına kadar geliyorsa ve memenin boyu büyükse, bu durumda meme toparlama ameliyatı gerçekleştirilir ve fazla dokular meme ucu çevresinden kesilerek azaltılır. Bu yöntemle istenilen dikliğe ulaşmayan memelere ayrıca protez de takılabilir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık olarak 3 saat sürer ve kişi 1 gün hastanede yatar.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası

Kişi normal hayatına 1-2 hafta içinde dönse de memenin tam olarak istenilen şekle ulaşması 6 ila 12 ay arasını bulabilir.

Meme dikleştirme fiyatları

Meme dikleştirme ameliyatının fiyatları estetiğin yapıldığı tekniğe, dikleştirme operasyonu sırasında meme protezi takılıp takılmadığına göre değişmektedir.


Meme ucu estetiği

Meme ucu ya da meme başı, güzel göğüslere sahip olmak için estetik önem taşıyan noktalardan biridir. Meme ucunda zaman içinde ya da farklı nedenlere bağlı olarak bozulmalar meydana gelebilir veya meme ucu doğuştan anomaliye sahip olabilir. En çok karşılaşılan meme ucu problemleri arasında aşağıdaki sorunlar ve çözümleri bulunmaktadır:

Meme ucu çökmesi

Meme ucu çöküklüğü, genetik faktörlerle doğuştan veya kişinin geçirdiği rahatsızlıklar sebebiyle oluşabilir. Meme başının içeri doğru konumlanması hem kişide özgüven kaybına yol açmakta hem de bebeği olan anneler için emzirme sorunlarına sebep olmaktadır.

Meme ucu çökmesi estetiği nasıl yapılır?

 1. Meme ucu çökmesi estetiğinde, kişiye öncelikle genel anestezi uygulanır.
 2. Meme başı açılır.
 3. Memeyi geriye doğru çeken kaslara müdahale edilir.
 4. Meme ucunun dışarı doğru çıkmasını sağlayan destekler konulur.
 5. Meme ucu kapatılır.

Yaklaşık 50 dakika süren ameliyat sonrasında kişi 1-2 gün içinde normal hayatına dönebilir.

Büyük meme ucu

Meme ucunun göğüsün tamamına oranla daha büyük olması, estetik açıdan rahatsız edici bir görüntüye neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda meme ucu küçültme ameliyatı tercih edilir. Meme ucu büyüklüğü hem kadın hem erkeklerde görülebilir.

Meme ucu küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme ucu küçültme ameliyatı basit bir işlemdir ve lokal anesteziyle yaklaşık 30-40 dakikada gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında süt kanalları ve meme ucundaki sinirler korunarak meme ucu kesilip küçültülür. Ameliyattan 1 hafta sonra kişi normal hayatına dönebilir.

Büyük areola

Meme ucunun çevresinde yer alan kahverengi halkaya areola adı verilmektedir. Areola, göğüslerin estetik görüntüsünü korumak için meme ucu kadar önem taşımaktadır. Büyük areolalara sahip kadın ve erkekler, göğüs estetiklerini korumak için areola küçültme ameliyatı yaptırmaktadır.

Areola küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Areola küçültme ameliyatı oldukça kolay bir işlemdir ve ameliyattan sonra kişi günlük hayatına hızla dönebilir. Areola ameliyatında kişiye anestezi uygulandıktan sonra meme ucunun çevresindeki kahverengi alan kesilerek daraltılır ve yeniden dikilir. Dikiş izleri yavaş yavaş kaybolarak yaklaşık bir yılın sonunda silinir.

Fazla meme başı oluşması

Genellikle doğuştan ve genetik faktörler sonucunda oluşmuş olan fazla meme ucu hem kadınlarda hem erkeklerde görülen bir estetik problemdir. Aksesuar meme olarak da adlandırılan üçüncü meme ucu, basit bir ameliyatla alınabilir.


Meme küçültme

Vücudun taşıyamayacağı kadar büyük memelere sahip olmak hem vücut görünümünü bozar, hem de sırt, omuz, baş ağrısı, nefes darlığı, duruş bozukluğu ve meme altında isilik gibi problemlere yol açabilir. Bu gibi durumlardan şikayetçi olan kadınlar meme küçültme ameliyatına başvurmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı öncesi

Meme küçültme ameliyatından önce kişi muayene edilerek büyük göğüsten kaynaklanan sorunlar tespit edilir ve memenin ne kadar küçültülmesi gerektiğine karar verilir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Öncelikle kişiye genel anestezi uygulanır.
 2. Genellikle meme altından açılan kesikle fazla dokular çıkarılır ve deri küçültülür. Bazen söz konusu kesik memenin yapısına göre meme ucunun altındaki halkadan da açılabilir.
 3. Göğüsteki orantıyı bozmamak için meme ucu olması gereken yere konumlandırılır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası

 • Yaklaşık 2 saat süren ameliyat sonrasında hasta genellikle 1 gün, bazı durumlarda da 2 gün hastanede yatmak durumunda kalabilir.
 • Günlük hayatına yaklaşık 10 gün sonra dönebilen kişinin ayrıca birkaç hafta boyunca özel bir sütyen kullanması istenir.
 • Ameliyat izinin tamamen kaybolması 6 ay ile 1 yıl arasındadır.

Meme küçültme fiyatları

Meme küçültme ameliyatı fiyatı, memeden alınan dokunun miktarına, ameliyat süresine göre değişmektedir.


Jinekomasti tedavisi (erkeklerde)

Jinekomasti nedir?

Erkeklerde meme büyümesine jinekomasti denmektedir. Kilo alma sebebiyle ya da hormonal bozukluklar nedeniyle ortaya çıkabilen jinekomasti, yetişkin erkeklerin yaklaşık yarısında görülen estetik bir problemdir.

Jinekomasti nasıl anlaşılır?

Jinekomasti, vücut oranına göre memenin normalinden daha büyük olmasından anlaşılır.

Jinekomasti nasıl tedavi edilir?

Erkeklerin göğüslerinin büyümesi estetik açıdan istenmeyen bir durumdur. Eğer göğüs büyümesinin nedeni göğüste oluşan kötü huylu bir kitle ya da geçici hormonal bir durum değilse, jinekomasti hastalığı bulunan erkeklere göğüs küçültme ameliyatı uygulanabilir.

Jinekomasti tedavisi kaç yaşında yapılır?

Jinekomasti ameliyatı gerçekleştirilecek erkeğin ergenlik dönemini tamamlaması beklenir. Zira bazı durumlarda erkeklerdeki meme büyüklüğü ergenlikten sonra geçebilir.

Jinekomasti tedavisi nasıl yapılır?

Jinekomasti tedavisinde kadınlara yapılan göğüs küçültme ameliyatındaki teknikler uygulanır. Eğer göğüsteki büyüme çok fazla değilse, küçük iğnelerle göğüsteki yağ çekilebilir. Göğüs küçültme ameliyatı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Jinekomasti tedavisi sonrası

Ameliyat sonrası, liposuction korsesi ya da jinekomasti korsesi olarak bilinen özel bir korse takılır ve korsenin çıkarılma süresi hekim tarafından belirlenir.

Jinekomasti tedavisi riskleri ve zararları nelerdir?

Jinekomasti ameliyatının riskleri de diğer ameliyatlarda karşılaşılabilecek türdendir. Ameliyat sonrasında dikkatli olunmadığı takdirde göğüse kan oturabilir, enfeksiyon kapma riski doğabilir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında memede bir süre hissizlik ya da uyuşma gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilir, ancak bu kalıcı olmayan bir durumdur.

Jinekomasti, sporla düzelir mi, zayıflayarak geçer mi, ilaçla tedavi edilir mi?

Yukarıda da belirtildiği üzere jinekomastinin oluşmasının farklı nedenleri olabilir. Eğer erkeklerdeki meme büyümesi kilo alma sebebiyle ortaya çıkmışsa, spor yapmak ve dengeli beslenmek göğüsteki yağlanmayı azaltacağı için işe yarayabilir. Doğru beslenme programı konusunda bir diyetisyene başvurulmalıdır. Jinekomasti hormonal bir bozukluktan kaynaklanıyorsa, doktorun vereceği hormon düzenleyici bir ilaç tedavisi bu sorunu ortadan kaldırabilir.


Meme rekonstrüksiyonu (meme onarımı)

Kanser, farklı hastalıklar ya da kaza sonucu göğsünün bir kısmını ya da tamamını kaybetmiş kişilere yapılan ameliyatlara “meme rekonstrüksiyonu” ya da “meme onarımı” estetiği adı verilir.

Meme rekonstrüksiyonu nasıl yapılır?

 1. Kişi muayene edilerek göğsündeki hasarın boyutu belirlenir ve uygulanması gereken ameliyat tekniğine karar verilir.
 2. Genel anestezi uygulanır.
 3. Meme onarımında, memeye hacim kazandırmak için protezler kullanılabilir veya kişinin vücut bölgelerinden alınan fazla deri ve dokular kullanılarak meme yapılandırılabilir.
 4. Meme ucunun yapılandırılması ve göğse uygun bir noktada konumlandırılması için ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Meme rekonstrüksiyonu sonrası

 • Meme rekonstrüksiyonu ağır bir ameliyat olduğundan kişinin birkaç gün hastanede kalması gerekebilir ve normal hayatına dönmesi haftaları bulabilir.
 • Aynı zamanda bu süre boyunca memenin onarımı için birden fazla ameliyat gerekebilir.

Meme rekonstrüksiyonu fiyatları

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatının fiyatı yüksektir. Fiyatlar ameliyat sayısına, yapılan işleme ve tekniğe göre değişiklik gösterebilir.

Yağ enjeksiyonu ve dolgu ile ameliyatsız meme estetiği

Meme büyütme operasyonları, teknolojik gelişmelerin artmasıyla her geçen gün çeşitlenmektedir. Günümüzde en güvenilir ve en çok tercih edilen yöntem salin ya da silikon jel içeren implantlardır. Ancak son zamanlarda vücuttan alınan yağın göğüslere enjeksiyonu ya da sentetik maddelerin enjektörlerle memeye yerleştirilmesi söz konusudur. Ancak bu uygulamalar çok yeni olduğu için çoğu klinikte yapılmamaktadır.


Meme estetiği hakkında merak edilenler


İdeal göğüs ölçüsü nedir?

Kadınlarda ideal vücut ölçüsü olarak görülen 90-60-90 olmak güzel bir vücut için bir kriter sayılsa da trendlere ve zamana göre bu algı değişmektedir. Aynı zamanda ideal göğüs ölçüsü kişinin vücuduna göre belirlenir. Çok dar bir vücutta büyük göğüs estetik görünümü bozabileceği gibi, göğsün olması gerektiğinden daha küçük olması da genel estetiğe gölge düşürebilir. Dolayısıyla her kadın için ideal göğüs ölçüsü, diğer vücut ölçüleriyle orantılı olmalıdır.

Meme estetiği ne zaman yapılır?

Meme estetiğinin türüne göre yaş, zaman, mevsim tercihleri değişiklik gösterebilir. Ancak, kadın ve erkeklerde meme estetiği operasyonları için kişinin reşit olması beklenmelidir. Zira ergenliğini doldurmayan bir kişinin vücut oranları henüz oturmamıştır ve yanlış bir müdahale vücutta kalıcı deformasyonlara sebebiyet verebilir. Meme estetiği ameliyatından sonra genellikle birkaç ay ağır fiziksel hareketlerden kaçınılması gerektiğinden bu ameliyat için zaman seçiminde bu kriterin göz önünde bulundurulması gerekir.

Meme estetiğinin riskleri ya da silikon memenin zararları nelerdir?

Meme estetiğinin riskleri, her ameliyatta oluşan riskler gibidir. Bu riskler dışında silikon meme ameliyatına özel riskler bulunmamaktadır. Silikon protezin patlaması, kesici-delici yaralanmalar sonucunda görülebilecek nadir risklerdendir ve vücuda zararı olmaz. Kansere sebep olduğu ile ilgili şu ana kadar kanıtlanmış bir veri yoktur. Silikon protez, dışarıdan vücuda yerleştirilen her protez gibi yabancı cisim reaksiyonu yaratır ve bu durumda silikon çevresinde bağ dokusundan oluşan bir kapsül gelişir. Bu kapsülün fazla gelişmesi, proteze baskı uyguladığı için memede şekil bozukluğu yaratır. Ancak bu durum, meme masajıyla ya da ileri derecede ise cerrahi olarak düzeltilir.

Memeye damla silikon mu yuvarlak silikon mu takılmalı?

Meme estetiği yaptıracak kişinin sergilemek istediği estetik görüntüsüne ve vücut yapısına göre meme büyütmek için kullanılacak protezin yuvarlak ya da damla modelinde olması gerektiğine karar verilir.

Silikon emzirmeye engel mi? Emziren anne dolgu yaptırabilir mi?

Kadınların göğüslerini dolgunlaştırmak ve büyütmek için silikon protezle meme büyütme ameliyatından önce akıllarına takılan sorulardan biri de silikonun emzirmeye engel olup olmayacağıdır. Bu konuda hekimlerin görüşü, işlemin süt kanallarına zarar verilmeden yapılması sebebiyle bebeği emzirmede protezlerin bir etkisinin olmayacağı yönündedir. Emziren anneler de teknik açıdan göğüslerine dolgu enjeksiyonu yaptırabilirler ancak emzirme dönemi sona ermediği için göğüslerde yeni bir bozulma riski doğabilir. Dolayısıyla dolgu işlemi için emzirme döneminin bitmesi önerilir.

Tek memede ya da memenin tamamında büyüme nedenleri nelerdir?

Kadınlar ve erkeklerde meme büyümesi genellikle ergenlikten sonra durur. Bu periyottan sonra tek ya da iki memenin de aşırı şekilde büyümesi dikkat çekici bir durumdur ve sağlığı tehdit edebilir. Bu gibi düzensiz büyümeler vücutta bir hormon sorunu olduğuna işaret edebileceği gibi, göğüste iyi ya da kötü huylu bir tümör olabileceği anlamına da gelebilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Memeler doğal ya da bitkisel yöntemlerle büyür mü? Memeleri büyüten yiyecekler nelerdir?

Dolgun ve sağlıklı memelere kavuşmak hemen hemen her kadının hayalidir. Ancak meme estetik operasyonları konusunda çoğu kadın çekingen davranmakta ve memelerini büyütmek için ameliyatsız yöntemlerde çare aramaktadır. Bu nedenle internette yaptıkları araştırmalar sonucunda, meme büyütmeyi sağladığı iddia edilen çörek otu, keten tohumu, şerbetçi otu, rezene yağı, çilek yağı, adaçayı, kara üzüm çekirdeği gibi bitkisel malzemeleri denemektedir. Ancak bilimsel açıdan bu tür yiyeceklerin memeleri istenilen büyüklüğe getirdiği kanıtlanamamıştır.

Kaldırma veya dikleştirici özelliği olan göğüs büyütme masajı ya da göğüs dikleştirici kremler işe yarar mı?

Göğsü dikleştirme ya da büyütme isteği olan kadınların ameliyat ya da estetik müdahaleler dışında evlerinde uyguladıkları birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunların arasında göğüs büyütmek için özel kremlerle göğüs masajları veya göğüsün dikleşmesini sağlayan göğüs egzersizleri vardır. Bu yöntemler göğüste minik değişikliklere yol açabilirler ancak kalıcı değildir ve istenilen sonucu da vermeyebilir.

Göğüs küçültücü sütyen işe yarıyor mu?

Büyük göğüslerin başlıca sebebi memede bulunan fazla yağ dokusudur. Meme küçültme için uygun fiyatlı yöntemler arayan kişiler piyasadaki göğüs küçültücü sütyen, krem, jel, bant gibi alternatif çözümlere başvurmaktadırlar. Ancak bu uygulamalar işe yaramadığı gibi kişinin göğüslerinde deformasyona da sebep olabileceğinden uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Göğüslerinin büyüklüğünden şikayet eden kişilerin plastik cerrahi uzmanlarına danışması önerilir.

Kaynaklar
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-augmentation
 • http://www.webmd.com/beauty/cosmetic-surgery-mammoplasty#1
 • https://plasticsurgeons.com.au/breast-augmentation/
 • http://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/breast/breast-lift-guide/
 • http://www.smartbeautyguide.com/procedures/breast/breast-augmentation/
 • https://www.harleymedical.co.uk/cosmetic-surgery-for-women/breast-surgery
 • https://www.castellanocosmeticsurgery.com/cosmetic-surgery/breast/breast-augmentation/

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!