El, Ayak, Tırnak Bakımı Güzellik

Nasır Tedavisi

Nasır nedir?

Nasırlar, cildin sürtünmeye ve basınca karşı kendisini korumaya çalıştığında gelişen, kalın, sertleşmiş cilt katmanlarıdır. Nasırlar kabarık sert bir deri formundadırlar ve pul pul dökülürler. Bazı çeşitleri ağrıya da yol açabilmektedir.

Farklı çeşitlerde olabilen nasırlar genellikle ayaklarda, ellerde, parmaklarda, parmak arasında, dirsekte, topukta gelişmektedir. Zayıf kan akışına sahip veya diyabet hastalığı olan kişiler için mutlaka tedavi edilmesi gereken bir cilt deformasyonudur. Herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kişiler için ise kritik bir sağlık sorunu değildir. Ancak acı ve ağrı yapabilir ve ileride komplikasyonlara yol açmaması için tedavi edilmesi önerilir. Nasır tedavisine başlamadan önce bir dermatolog veya genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekir.

Nasır neden oluşur?

Başlıca nasır oluşma nedenleri:

 • Yanlış ayakkabı seçimi
 • Ayakkabının çorapsız olarak giyilmesi
 • Ayak kemiklerinde şekil bozukluğu
 • Spor, tamir vb. araçlarının eldivensiz olarak kullanılması

Nasır nasıl tedavi edilir?

Ayak altındaki, ayak parmağındaki, parmak arasındaki nasırlar nasıl tedavi edilir?

Nasırın boyutuna ve nasırın temel noktası nidusun yapısına bağlı olarak ayak altındaki, ayak parmağındaki, parmak arasındaki ve topuktaki nasırların tedavi yöntemi değişiklik göstermektedir.

Nasır tedavisi yöntemleri genel olarak aşağıdaki gibidir.


Nasırın çıkarılması

Nasırın oluşturduğu basıncın azaltılması için nasırlı bölgedeki sert deri tabakası bistüri yardımıyla kesilir. Dikiş ya da lokal anestezi gerektirmese de bu işlem bir uzman tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde deri mikrop kapabilir.

Nasır tedavisi ürünleri

Hafif nasırları geçirmek için hekimlerce önerilen ürünler kullanılabilir. Bu ürünler arasında nasır bantları, nasır kremleri, rehidrasyon kremleri, özel dolgulu pedler ve ponza taşı bulunmaktadır. Her bir ürünün uygulaması nasırın boyutuna ve derinliğine göre değişmektedir.

Salisilik asit tedavisi

Nasır tedavisinde salisilik asit içeren karışımlar kullanılabilir. Salisilik asitli ürünler, nasır üzerine sürüldüğünde ölü cildin üst tabakasını yumuşatmaya yardımcı olur ve böylece nasırın kolayca çıkarılabilmesini sağlar.

Salisilik asitli nasır tedavisi kan dolaşımı problemi veya diyabet hastalığı olan kişilere uygulanmamalıdır. Ayrıca bu tedaviye mutlaka uzman kişiler tarafından önerildiğinde başlanmalıdır. Aksi takdirde bu tip ürünler cilde zarar verebilir.

Radyofrekansla nasır tedavisi

Nasır kremi, nasır bandı gibi tedavi yöntemlerinin nasırı geçirmediği durumlarda radyofrekans tedavisine başvurulabilir. Radyofrekans tedavisinde genellikle 10 dakika içinde nasır eritilir. Fakat bu süre nasırın derinliğine bağlı olarak değişir.

Radyofrekansla nasır tedavisi nasıl yapılır?

 1. Bu tedavi kapsamında nasırlı bölge öncelikle lokal anesteziyle uyuşturulur.
 2. Ardından radyofrekansla nasır üzerindeki sert deri tabakası eritilir.
 3. Nasırın oluştuğu temel noktaya, diğer bir ismiyle nidusa ulaşıncaya kadar radyofrekans vermeye devam edilir.

Radyofrekansla nasır tedavisi sonrası

İşlem sonrası kişiler genellikle günlük hayatlarına rahatça devam eder. Bölgenin daha çabuk iyileşmesi için uzmanlar tarafından özel kremler önerilebilir.

Nasır ameliyatı

Nasır, cerrahi olarak da tedavi edilebilir. Nasır ameliyatları genellikle yarım saat ile bir saat arasında sürmektedir.

Nasır ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Ameliyata başlamadan önce sorunlu bölge lokal anesteziyle uyuşturulur.
 2. Bistüri yardımıyla nasırlı bölgeye kesikler atılır ve nasırın temel noktası nidusa ulaşılır.
 3. Nidus dikkatlice çıkarılır ve bistüriyle açılan kesikler dikişle kapatılır. Nasırın büyüklüğüne bağlı olarak atılan dikiş sayısı değişmektedir.

Cilt nasır ameliyatından sonra kaç günde iyileşir?

Cilt tipine, metabolizmaya ve ameliyat edilen nasırın büyüklüğüne göre iyileşme süreci değişmektedir; ancak genellikle hasta yaklaşık 4 hafta içinde iyileşmektedir.


Nasır ve nasır tedavisi hakkında merak edilenler


Ayaktaki nasır nasıl geçer?

Ayaktaki nasır yanlış ayakkabı seçimi, genetik nedenler, aşırı spor yapma gibi sebeplerle oluşabilir. Nasırın farklı dereceleri olabileceği için, farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Örneğin hafif nasırlarda özel kremler, losyonlar, maskeler ve nasır bantları ile sorun giderilebilirken, ağır ve ağrılı durumlarda nasır ameliyatı yapılabilir (detaylı bilgi: nasır tedavisi).

Kaynaklar
 • http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/corns-and-calluses/diagnosis-treatment/treatment/txc-20317281
 • http://www.nhs.uk/Conditions/CornsandCalluses/Pages/Treatment.aspx
 • http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-corns-calluses-treatment
 • https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/corns-and-calluses
 • http://www.medicinenet.com/corns/article.htm

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!