El, Ayak, Tırnak Bakımı Güzellik

Oje Uygulama

El ve ayak tırnakları bakımı için olmazsa olmazlardan biri ojedir. Tırnakların sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlayan oje aynı zamanda sınırsız renk ve model seçeneğiyle stiline stil katmayı isteyen kadınların tercihlerindendir.

Oje & kalıcı oje yapan yerler

Size en yakın oje, kalıcı oje yapan kuaförleri ve güzellik salonlarını bulmak ve sürpriz fırsatları yakalamak için ilçenizi seçin.

[wpdatatable id=10]

 

Oje & kalıcı oje uygulama 2019 fiyat listesi

[wpdatatable id=31]

* Fiyatlar, 2019 yılında 463 farklı kuaför ve güzellik salonundan alınarak belirlenmiştir. Oje uygulama fiyatları 5 TL ile 20 TL arasında, kalıcı oje fiyatları ise 30 TL ile 150 TL arasında değişmektedir.

Kimyasal yöntemlerle elde edilen ojelerin yanında organik bazlı ojeler de bulunmaktadır. Ojenin yapıldığı malzemelere, kullanım amacına ve dayanma süresine göre oje fiyatları değişiklik göstermektedir.


Oje çeşitleri

Ojeler tırnakta kalma süresi bakımından geçici ve kalıcı oje olarak 2 kategoriye ayrılmaktadır.


Kalıcı oje

İki haftaya kadar dayanma süresi olan kalıcı oje uygulaması, uzman manikürcüler tarafından yapılmaktadır. Kalıcı oje manikür işleminin ardından tırnaklara sürülerek UV ışınına tutulur. Birkaç kat daha oje ve UV ışını işlemi uygulandıktan sonra, ojede hiçbir dağılma ya da bozulma yaşanmaz. Oje iki hafta boyunca ilk günkü tazeliğinde kalır.


Geçici oje

Geçici ojeler kullanım amaçlarına göre genel olarak 2’ye ayrılır.

Güzellik ve stil için kullanılan ojeler

Ojelerin oldukça geniş bir yelpazede renk ve özellik seçenekleri bulunmaktadır. Oje içeriğine, tırnağa uygulandıktan sonra dayanma süresine ve markasına göre bu tür ojelerin fiyatları değişiklik göstermektedir. Bu kategorideki oje çeşitleri genellikle aşağıdaki gibidir.

 • Mat
 • Simli
 • Sedefli
 • Metalik, neon, jel görünümlü
 • Gümüş / altın rengi görünümlü
 • UV filtreli
 • Tekstürlü (parçacıklı ya da pütürlü)
 • Renksiz (parlatıcı)
Oje renkleri

Siyah, beyaz, kırmızı, pembe, bordo, gri, mavi, mor, yeşil, lacivert, lila, sarı gibi ana renklerin dışında nude, kum rengi, rakı beyazı, inci beyazı, kireç beyazı, kan kırmızısı, açık kırmızı, koyu kırmızı, pudra pembesi, şeker pembesi, tozpembe, açık pembe, metalik gri, petrol mavisi, bebek mavisi, buz mavisi, deniz mavisi, gece mavisi, saks mavisi, koyu mavi, açık mavi, patlıcan moru, morcivert, açık mor, koyu mor, haki yeşil, su yeşili, asker yeşili, petrol yeşili, fosforlu yeşil, zümrüt yeşili, gülkurusu, gümüş rengi, fuşya, mürdüm, gri lila, altın sarısı, amber sarısı, hardal sarısı, neon sarı, açık sarı gibi tonlarda oje renkleri bulunmaktadır.

Oje genellikle tırnak dibinden başlanarak uçlara doğru sürülür. Ayrıca farklı oje renk ve çeşitleri birbirleriyle kombinlenerek stilize edilebilirler.

Oje uygulama teknikleri
French (Fransız manikürü)

French olarak bilinen Fransız manikürü işleminde de Amerikan maniküründe olduğu gibi uygulamaya öncelikle tırnakların bakımının gerçekleştirilmesiyle başlanır. Ardından tırnaklar kare şeklinde kesilir ve törpülenir. İstenirse tırnaklar hafif oval de yapılabilir. French manikürde bir kat şeffaf ya da çok açık renkte oje sürüldükten sonra tırnak uçlarına beyaz kontür çekilir. Kontür kuruduktan sonra tırnak üzerine bir kat daha şeffaf oje sürülür.

Amerikan manikürü

Tırnak bakımının gerçekleştirilmesinin ardından tırnaklar oval bir şekilde tırnak makasıyla kesildikten sonra hafifçe törpülenir. Eğer tırnak zaten kısaysa oval şekli vermek için tırnak kesilmeden törpülenebilir. Ardından bej, krem, kırık beyaz gibi genellikle açık renkler tercih edilerek tırnak dibinden ucuna kadar eşit bir şekilde uygulanır.

Tırnak sanatı (nail art)

Son dönemlerin en popüler uygulamalarından olan tırnak sanatında farklı renk ojelerle tırnak üzerinde desenler yaratılır. Ayrıca plastik aksesuarlar, taşlar ya da özel sticker’lar da tırnak sanatında kullanılabilir.


Tırnak sağlığı için kullanılan ojeler

Çok çabuk tırnağı kırılan, tırnak mantarı bulunan ya da tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler bakımlı tırnaklara sahip olabilmek için tedavi amaçlı ojeleri kullanmaktadır. Sağlık için kullanılan ojeler genel olarak aşağıdaki çeşitlerde bulunurlar.

 • Argan yağı / Hindistan yağı bazlı ojeler
 • Tırnak yemeyi önleyici oje (acı oje)
 • Nemlendirici oje
 • Oksijen bazlı oje
 • Yaşlanmayı geciktiren oje
 • Tırnakları güçlendiren oje
 • Aminoasitli (peptid katkılı) oje

Oje ve oje uygulamaları hakkında merak edilenler


Oje nasıl yapılır?

Ojenin ana maddesi vernik olarak da bilinen poliakrilamidtir. Poliakrilamide çeşitli pigmentlerin ve reçine, alkolbütil gibi kimyasal maddelerin eklenmesi sonucu oje elde edilir. Son zamanlarda ojeler kimyasal maddelerin azaltılıp, organik bileşenlerin katıldığı yöntemlerle de yapılabilmektedir.

Oje nasıl çıkar?

Oje, içindeki kimyasalları çözücü bir solvent olan aseton ve sünger ya da pamuk yardımıyla çıkarılır. Ojenin kalitesine, rengine ve sim gibi maddeler içerip içermemesine göre ojeyi çıkarmak için kullanılan aseton miktarı değişebilir.

Evde yapılabilecek oje desenleri nelerdir?

Ebru, geometrik şekiller gibi çeşitli oje desenleri evde de yapılabilir fakat ojenin düzgün bir şekilde sürülmesi ve farklı renklendirme çeşitlerini denemek için güzellik salonları ve kuaförler tercih edilmektedir. Oje uygulaması yapan yerleri görmek için tıklayın.


Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!