El, Ayak, Tırnak Bakımı Güzellik

Pedikür

Pedikür nedir?

Pedikür, ayak bakımı ve sağlığı için en önemli uygulamalardan biridir. Pedikür seansında ayaktaki ölü deri temizlenerek cilt yumuşatılır ve tırnaklar sağlığına kavuşturulur. Aynı zamanda pedikür, el tırnak bakımı olarak bilinen manikürün ayaklara uygulanan hali olarak bilinmektedir.

Düzenli olarak pedikür yaptırmak, estetik olarak güzel ayaklara sahip olmanın yanında, ayaktaki mantar ve tırnak batması gibi sorunları önlemeye de yardımcı olur. Pedikür hem kadınlara hem erkeklere uygulanan bir işlemdir.

Pedikür yapan yerler

Size en yakın pedikür yapan kuaförleri ve güzellik salonlarını bulmak ve sürpriz fırsatları yakalamak için ilçenizi seçin.

[wpdatatable id=9]

 

Pedikür 2019 fiyat listesi

[wpdatatable id=30]

* Fiyatlar, 2019 yılında 472 farklı kuaför ve güzellik salonundan alınarak belirlenmiştir. Pedikür fiyatları uygulanacak tekniklere, ayaklara spa ve masaj yapılıp yapılmamasına göre 20 TL ile 70 TL arasında değişmektedir.


Pedikür çeşitleri

Güzellik salonlarında, spalarda ve uzman kuaförlerde uygulanan pedikür teknikleri genel olarak aşağıdaki gibidir.


Spa pedikürü

Spa pedikürü uygun fiyatlı bir işlemdir ve genellikle 30-40 dakika sürmektedir.

Spa pedikürü nasıl yapılır?

 1. Pedikür öncelikle ayaktaki ojenin temizlenmesiyle başlar.
 2. Ojesi temizlenen ayak, aromaterapik özelliği bulunan ılık ayak banyosuna sokulur.
 3. Ayak ılık suyun içinde kaldıkça deri yumuşar.
 4. Ardından yumuşayan derideki ölü derileri atmak için ayak özel tuzlar veya minerallerle ovulmaya başlanır.
 5. Ayak tırnakları çevresindeki deriler ve kütiküller de yumuşayarak temizlenmesi kolay hale gelir.
 6. Pedikür uzmanı ayakları ılık sudan çıkararak teker teker tırnak kenarlarındaki ölü derileri temizler, tırnakları keser ve törpüleyerek şekil verir.
 7. Tüm parmakların temizlik işlemi tamamlandığında topuktaki ve ayağın diğer kısımlarındaki deriyi yenilemek ve yumuşatmak için törpülenir veya özel kremler ve aromaterapi yağlarıyla masaj yapılır. Söz konusu masaj sırasında aynı zamanda alt bacağı da rahatlatmak üzere refleksoloji gibi ayak masajı teknikleri kullanılır. Bazı özel pedikür merkezlerinde bu seans sırasında sıcak taş, çamur, sargı ve yosun kullanılabilir.
 8. Ayak masajı tamamlandıktan sonra, istenirse ayak tırnaklarına oje sürülebilir.

Normal pedikür

Normal pedikür, özellikle ayak bakımına fazla vakit ve bütçe ayıramayan kişiler için ideal bir tekniktir.

Normal pedikür nasıl yapılır?

 1. Normal pedikürde ayakları rahatlatmak üzere herhangi bir masaj uygulanmaz. Bu teknikte sadece ayak tırnaklarının bakımı yapılır.
 2. Ardından seçilen oje rengi tırnaklara uygulanır.

Balıklı pedikür

Balık ile pedikür ayak bakımında son dönemlerde trend olan bir uygulama çeşididir. Tedavi sırasında özel bir cins balık olan ve doktor balığı olarak da bilinen kangal balığı (garra rufa) kullanılır. Balıklı pedikür fiyatları spa pedikürüne yakındır.

Balıklı pedikür nasıl yapılır?

 1. Balıklı pedikür işlemine başlamadan önce ayak ojeden arındırılır.
 2. Ardından ayaklar, içinde kangal balıklarının yüzdüğü özel bir platforma sokulur.
 3. 15 ila 30 dakika boyunca balıklar ciltteki ölü deriyi temizler ve ayakların yumuşamasını sağlar.

Pedikür hakkında merak edilenler


Pedikür işleminde tırnaklar nasıl törpülenir?

Ayak ve ayak tırnaklarının çevresi yumuşatıldıktan sonra, ojesiz tırnaklar istenilen boyutta kesilir. Tırnak uçları kullanım boyuna göre törpülenir ve şekil verilir. Bu işlem sırasında tırnakta batık oluşmaması için özen gösterilir. Ardından tırnak üzerlerindeki pürüzler de özel bir törpüyle düzeltilir.

Evde pedikür nasıl yapılır?

Pedikür evde özel pedikür setleri kullanılarak yapılabilir. Ancak yanlış uygulamalarda ayak tırnaklarında deformasyonun oluşarak bakterilere açık hale gelmesi riski vardır. Ayrıca tırnakların yanlış kesilmesi ve törpülenmesi, batık oluşumundan mantar oluşumuna kadar çok çeşitli sorunlara yol açabilir. Pedikür yapan yerleri görmek için tıklayın.

Ayak tırnakları nasıl kesilir?

Bakımlı ayaklara sahip olmak ve ayak hastalıklarına davetiye çıkarmamak için ayak tırnakları el tırnaklarından farklı biçimde kesilmelidir. Örneğin eldeki tırnakların uzun bırakılıp, oval bir şekilde kesilmesi gerekirken, ayak tırnakları tırnak batma sorununun oluşmaması için tırnak makasıyla küt bir şekilde kesilmelidir.


Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!