Güzellik Saç Bakımı

Perma

Perma olarak bilinen kalıcı dalga, saçların bukleli olarak kalmasını sağlayan kimyasal bir saç bakım uygulamasıdır. Perma işlemi kısa ya da uzun saça uygulanabilir. Saçın yapısına ve bakımına bağlı olarak 6 aya kadar bozulmadan saçta kalabilir.

Perma yapan kuaförler

Size en yakın perma yapan yerleri bulmak ve sürpriz fırsatları yakalamak için ilçenizi seçin.

[wpdatatable id=8]

 

Perma 2019 fiyat listesi

[wpdatatable id=29]

* Fiyatlar, 2019 yılında 378 farklı kuaförden alınarak belirlenmiştir. Perma fiyatları saçın uzunluğuna göre 60 TL ile 600 TL arasında değişmektedir.

Perma nasıl yapılır?

Permanın uygulama adımları hazırlık, saçı sarma, perma kimyasalının uygulanması, arındırma ve perma sonrası yıkamadır.

  1. Hazırlık: Öncelikle bir güzellik uzmanı ya da kuaföre tarafından perma uygulanacak saç tipi analiz edilir. Ardından perma yapılacak kişinin saçları yıkanır ve hafifçe saç kremi sürülür. Daha sonra saç, istenen perma buklesi boyutuna göre ince ya da kalın tutamlara ayrılır. Ancak tutamlar perma için kullanılacak silindirli aletten daha geniş olamaz. Aynı zamanda perma işleminde kullanılacak kimyasalın cilde zarar vererek deri yüzeyinde yanıklar oluşturmaması için, saç çizgisi çevresindeki deriye koruyu bir merhem uygulanır.
  2. Saçı sarma: Ayrılan saç tutamlarının uçları özel bir mendille kapatılır ve tutamlar perma çubuklarına sıkıca sarılır. Saçın sarılma işleminde kullanılan perma çubuklarının kalınlığı saç dalgası boyutlarını belirler. Kalın çubuklarla iri su dalgaları, ince çubuklarla sık ve minik kıvrımlar elde edilir.
  3. Perma kimyasalının uygulanması: Tüm saç tutamları perma çubuklarına sarıldıktan sonra, her bir çubuğa amonyum tioglikolat çözeltisi uygulanır. Çözelti, saçtaki pulcukları kaldırarak ve disülfid bağlarını parçalayarak saç yüzeyinin yeniden yapılanmasını sağlar. Perma kimyasal solüsyonu, saçın dokusuna ve kalınlığına bağlı olarak, 10 ila 20 dakika saçta bekletilir.
  4. Arındırma: Saç, çubuklar çıkarılmadan ılık su ile perma solüsyonundan arındırılır. Daha sonra, her bir çubuk, bir hidrojen peroksit solüsyonu veya nötrleştirici ile durulanır. Beş dakika sonra silindirler dikkatlice çıkarılır, daha sonra nötrleştirici yeniden saça uygulanır ve iki dakika daha bekletilir. Ardında saçlar çok sıcak suyla üç ila beş dakika boyunca durulanır.
  5. Perma sonrası yıkama: Perma işleminin sonuçları, saç yapısına bağlı olarak değişir ancak genellikle permanın uygulandığı ilk anda bukleler çok sıkı olabilir. Perma uygulanan saç 1-2 gün yıkanmamalıdır. İlk yıkamadan sonra, saçtaki bukleler biraz açılacak ve saç yıkandıkça bukleler açılmaya devam edecektir. Kişinin saç tipine, saç bakımı uygulama metotlarına ve günlük yaşamına bağlı olarak perma saçta 2 ila 6 ay kadar kalabilir.

Perma hakkında merak edilenler


Perma çeşitleri nelerdir?

Perma çeşitleri ince dalgalı perma ve kalın dalgalı permadır. Perma işleminde seçiminize göre ince veya kalın perma çubuğu kullanılır.

Perma saça zarar verir mi?

Perma işleminin kişiye herhangi bir zarar vermemesi için kişinin saç tipinin ve permayı kaldırıp kaldıramayacağının doğru tespit edilmesi çok önemlidir. Dolayısıyla bu noktada uzman kuaförlerde perma işleminin yapılması, alerji, saç kopması, saçın yanması gibi olası zararlardan kişiyi önleyecektir. Bu nedenle perma işlemi için en uygun fiyatlı yerden ziyade işlemi en doğru yapabilecek yeri seçmek önemlidir. Perma yapan kuaförleri görmek için tıklayın.

Permalı saç bakımı nasıl yapılır?

Perma yaptırdıktan sonra saçların karıştırılmadan nazik bir şekilde yıkanması gerekir. Yıkama işleminin ardından, saçların birbirine dolanmaması için saç kremi kullanılması önerilir. Aynı zamanda gün aşırı doğal yağlar kullanılabilir. Saçların kurutma işleminde ise kullanılan ısıya dikkat etmek gereklidir. Ayrıca saçları vigo ile kurutmak permanın kalıcılığını arttırmaktadır.

Su dalgası perma, kalıcı su dalgası ve iri dalgalı perma nedir?

Perma çeşitleri perma çubuğunun kalınlığının adını alır. Kalın çubuk kullanılarak yapılan permaya su dalgası perma denir. Bu işleme aynı zamanda kalıcı su dalgası ve iri dalgalı perma da denmektedir.

Hamilelikte perma yapılır mı?

Perma işleminde kimyasal maddeler kullanıldığı için gebelikte perma yaptırılması önerilmemektedir.

İnce telli saça perma yapılır mı?

İnce telli saça perma yapılabilir ancak permanın saçta kalma süresi kalın telli saçtan daha kısa olacaktır. Ayrıca işlem sırasında kullanılan kimyasallara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kıvırcık saça perma yapılır mı?

Kıvırcık saçlarının yapısından memnun olmayan, daha iri veya küçük dalgalar isteyen kişiler de perma yaptırabilir. Fakat düz veya dalgalı saçlı kişilere göre işlemin başarısı daha düşük seviyede olabilir.

Boyalı saça perma yapılır mı?

Evet, boyalı saça perma uygulanabilir.

Röfleli saça perma yapılır mı?

Evet, röfleli saça perma yaptırılır.

Erkeklere perma yapılır mı?

Çok kısa saçlı olmayan erkeklere de perma yapılabilir. Perma yapan kuaförleri görmek için tıklayın.


Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!