Uncategorized

PVC

İçindekiler

Bu rehber, PVC satın almayı düşünenlere kılavuzluk etmek amacıyla hazırlanmıştır. PVC yaptırmadan önce bilmeniz ve sorgulamanız gereken tüm detayları paylaştık. Sağ üst köşede yer alan içindekiler kutucuğundaki linklere tıklayarak ilgili başlıklara hızlıca ulaşabilirsiniz.

PVC yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler

  • İletişime geçilen kişi veya kurumun yetkili bayi olduğundan emin olunmalı.
  • Keşif için gün belirlenmeli ve talepler gelen ekibe detaylıca aktarılmalı.
  • PVC sistemleri ve cam çeşitleri arasındaki farklar bilinerek seçim yapılmalı.
  • Apartmanınızda renk uyumunun sağlanması için komşularınızın doğramalarına yakın bir renk tercih edilmeli.
  • Güvenlik için emniyet kilitleri kullanmalı.
  • Haşerelerden korunmak için sineklik yaptırılmalı.
  • Ödeme yapmadan önce kullanılacak sistemler ve ölçülerin yer aldığı plan detaylıca incelenmeli. Her iki tarafın onayıyla yazılı sözleşme imzalanmalı.
 • Montaj tamamlandıktan sonra belgeler teslim alınmalı ve garanti süresi boyunca muhafaza edilmeli.

PVC nedir?

PVC “Polivinyl-Chlorid [Polivinil – Klorid]” kimyevi isimlerinin baş harflerinden oluşur. Esnek ve katı olmak üzere iki farklı formu vardır. Bu yazıda, PVC’nin katı formda kullanıldığı kapı ve pencereler hakkında detaylı bilgi yer almaktadır.

PVC, tescilli bir marka olan PİMAPEN ile sıkça karıştırılmaktadır. Tıpkı halk dilinde kağıt mendil yerine Selpak denmesi gibi, PVC de Pimapen olarak kullanılmaktadır. Bu durumun başlıca sebebi PİMAŞ tarafından 1982’de üretimine başlanan Pimapen’in, kapı ve pencere çerçevelerinde PVC’yi kullanan ilk marka olmasıdır.

PVC’nin dilimizde Pimapen olarak kullanılmasının yanı sıra, PVC üretimi, satışı ve montajı yapan kişiler “penci” olarak anılmaya başlanmış, sektörün adı “pen sektörü” olarak dilimize yerleşmiştir.

PVC sektörünün yaygınlaşmaya başladığı 2000’li yılların başında Belçika menşeli Deceuninck, “Evimin penceresiii egepennn dikonik” reklam jingle’ından anımsayacağınız Egepen’i satın alarak, Türkiye pazarına Egepen Deceuninck olarak giriş yapmıştır. Ardından 2005 yılında bir Sabancı markası olan Winsa’yı, 2014 yılında ise Pimapen’i satın almıştır.

Egepen, Winsa ve Pimapen tek bir firma tarafından satın alınmış olmasına rağmen bu markaların fabrikaları, bayileri, ürünlerinin özellikleri ve fiyatları farklıdır. Bkz: tröst

Doğrama nedir?

Yapılarda kullanılan kapı ve pencere çerçevelerine doğrama denir. Doğramaların üretiminde metal, ahşap veya plastik (PVC) kullanılır. Doğrama; PVC doğrama, ahşap doğrama, alüminyum doğrama gibi üretildiği malzemenin ismiyle anılır.

Orta yaş kesimin rahatlıkla hatırlayabileceği ahşap doğramalar; yalıtım, dayanıklılık ve maliyet dezavantajlarından dolayı yerini PVC doğramalara bırakmıştır. Böylece, PVC her ne kadar sentetik (yapay) bir madde olsa da, ağaçların kesilerek inşaat malzemesi olarak kullanılmasını azaltmış; ormanlarımızı bir ölçüde korumuştur.

PVC doğramalar günümüzde neredeyse her evde yer alan yapı elemanlarındandır. Alternatifi ahşap ve alüminyum doğramadır. Isı yalıtımı açısından karşılaştırıldıklarında PVC bu 3’lü arasında ön plana çıkmaktadır. Doğramaların ısı geçirgenlik katsayıları yaklaşık olarak aşağıdaki gibi olup en düşük değer, en fazla ısı yalıtımını ifade etmektedir.

 • PVC: 1,4~1,5 W/m2K
 • Ahşap: 2,8 W/m2K
 • Alüminyum: 5,2 W/m2K

Not: Yukarıda belirtilen değerler, farklı teknolojiler ve yan ürünler ile düşürülebilmektedir.

PVC doğrama (çerçeve) çeşitleri ve sistemleri

PVC kapı ve pencereler açılma sistemine göre adlandırılır. Bu sistemlerin özellikleri, artı ve eksi yönleri, alternatifleri aşağıda detaylıca açıklanmıştır.

Klasik PVC sistem (tek açılım sistem)

Düşey menteşeler kullanılarak kanatların sağ veya sola ve içe veya dışa açıldığı en yaygın kullanılan basit sistemdir. Sağa doğru açılıyorsa “sağa tek açılım”; sola doğruysa “sola tek açılım” olarak adlandırılır. Dışa açılım kanat genellikle kapılarda kullanılır ve mutfak balkon kapısı gibi mekanın dar olduğu yerlerde tercih edilir.

tek açılım klasik pvc pimapen pencere

 • Kullanım alanı: Kapılar, pencereler.
 • Artıları: Montajı kolaydır.
 • Eksileri: Geniş kanatlarda ağırlığın artmasına bağlı olarak zorlanma, izolasyonda azalma ve mekan içinde hareket engeli oluşturur. Geniş kanatların kullanılacağı durumlarda devirmeli veya pivot sistem daha doğru bir karar olacaktır.

Vasistas PVC sistem (üstten açılır – yarım açılır)

Vasistas sistemde menteşeler kanadın alt yatay profilinde yer alır ve bu sayede pencerenin üstten açılması sağlanır. Özel makas kullanıldığından belirli bir seviyeye (15 derecelik bir açı) kadar açılabilir. Çarpma kilit veya kollu olmak üzere iki farklı modeli bulunur.

vasistas üstten yarım açılır pvc pimapen pencere

Ters vasistas (gizli kanat) sistemi, adından da anlaşılacağı gibi vasistas sistemin tam tersidir. Menteşeler üst profilde, kol alt profilde yer alır. Dışarıya doğru bir açılım söz konusudur. PVC olarak piyasada bulunmamaktadır. Fakat alüminyum seçenekler mevcuttur.

Yüksek vasistas sistemi, fabrika gibi büyük yapılarda ulaşılması kolay/mümkün olmayan yerlerde kullanılır. Yalnızca çarpma kilitli modelleri mevcuttur.

 • Kullanım alanı: Vasistas sistemler büyük çoğunlukla banyo, tuvalet gibi alanlardaki pencerelerde kullanılır. Çift açılım sistemli kapı ve pencerelerde vasistas özelliği bulunur.
 • Artıları: Havalandırmak için ideal bir sistemdir.
 • Eksileri: Temizliği zordur.

Ek bilgi: Vasistas, dilimize Fransızcadan gelen bir kelimedir. Fransızlara da Almanlardan geçmiştir. İlk resmi kayıt olarak 1798 yılında Dictionnaire de l’Académie française isimli sözlüğün 5. baskısında yer alan bu sözcüğün fransızcaya geçişi ile ilgili farklı hikayeler anlatılmıştır. Fakat, en abartısız hali ile; Almanların kapı arkasından “Kim o?” anlamına gelen “Was ist das?” (kelimesi kelimesine çevrildiğinde; “Nedir o?”) demelerinden ortaya çıktığı bilinmektedir. Fransızcaya yerleşen bu kelime zaman içinde Türkçe’ye de geçmiştir.

Çift açılım PVC sistem

Hem yanlardan hem de üstten açılabilen sistemdir. (klasik + vasistas)

çift açılım pvc pimapen pencere

 • Kullanım alanı: Pencereler ve kapılar.
 • Artıları: Fonksiyoneldir. Klasik sisteme göre yalıtım daha iyidir. Perdeyi açmaya gerek olmadan oda kolaylıkla havalandırılabilir.
 • Eksileri: Klasik sisteme göre daha yüksek fiyatlıdır.

Normal (klasik) açılır PVC pencere çift açılıma çevrilir mi?

Klasik sistemli pencerelere vasistas özelliği eklemek isteyenler bu hizmeti PVC bayilerinden alamazlar. Yapan ustalar, Kale, GU ve Vorne markalarına ait setleri kullanarak mevcut pencere-kapıyı modifiye etmektedir. Pencereler için birim fiyat 80 TL’den, kapılar için ise 100 TL’den başlamaktadır. Bu değişikliği yaptırdıktan sonra PVC doğramalarınızın garantisinin bozulacağını lütfen unutmayın.

Çift kanat PVC sistem

Orta kayıtsız/profilsiz olarak da adlandırılan bir sistemdir. Orta kayıt (kanat adaptör profili), kanatlardan birine (sağ veya sol) montelenerek normalde sabit olması gereken bu eleman hareketli duruma getirilmiş olur. Bu sayede pencerelerin-kapıların kapanma noktasındaki birleşiminde görüşü engelleyecek ekstra bir doğrama elemanı yer almaz.

Kanat adaptör profilinin takıldığı kanada pasif kanat denir. Açarken önce aktif sonra pasif kanat, kapatırken ise önce pasif sonrasında aktif kanat hareket ettirilir.

Çift kanat PVC’lerde klasik ve çift açılım sistem kullanılabilmektedir.

Yaygın olarak kullanılan tek kollu çift kanat sistemine alternatif olarak çift kollu çift kanat PVC’ler de üretilmeye başlanmış olup piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir. Çift kollu modelde pasif kanadın üzerinde yer alan kol, yalnızca kanadı hareket ettirebilmek için eklenmiştir, kilitleme işlevi görmez.

çift kanat pimapen pvc pencere

 • Kullanım alanları: Pencereler ve kapılar.
 • Artıları: Geniş görüş açısı.
 • Eksileri: Bulunmuyor.

Sürgülü – raylı – yatay sürme PVC sistem

Sürgülü veya raylı olarak adlandırılan bu sistemde hareketli kanatlar, tekerlekler sayesinde raylar üzerinde yatay olarak sürülerek açılıp kapanmaktadır. Açık konumdayken hareketli kanatlar sabit kanatların önünde yer alır.

sürgülü raylı yatay sürme pimapen pvc

 • Kullanım alanı: Yaygın olarak kapılarda kullanılmakta olup pencereler için de tercih edilebilmektedir.
 • Artıları: Yer kazanımı, estetik görünüm.
 • Eksileri: Yatay düzlemde birbirine paralel olan kanatlar arasında conta yerine fırça (kıl fitil) kullanılması hava giriş çıkışını tam olarak engellemez.

Yalıtım sizin için ön planda ise sürgülü sistem yerine çift kanat, devirmeli veya katlanır sistemi tercih etmelisiniz.

Sürme devirmeli – paralel – volkswagen (vosvos) – çek aç sistem

Paralel sürme devirmeli olarak da bilinen bu sistem, halk dilinde çek aç ve volkswagen olarak da bilinmektedir. Çek aç ismi; pencere veya kapı açılırken yapılan eylemden, paralel ismi; hareket yönünden, volkswagen ise hepimizin büyük sempati beslediği Volkswagen’in T1, T2 minibüs kapılarına benzetilerek dilimize yerleşmiştir.

Yarı ve tam otomatik olmak üzere iki çeşidi vardır. Yarı otomatik modelinde açma işleminde biraz güç kullanmak gerekirken, tam otomatikte kolu çevirmeniz durumunda kapı hareket edeceği raya kendi geçiş yapmaktadır.

Bu sistemde pasif kanat/kanatlar mevcuttur.

 • İki kanatlı sürme devirmeli sitemde kanatlardan biri sabit, diğeri hareketli;
 • Dört kanatlı sistemde ise ikisi sabit, diğer ikisi hareketli olacaktır.

Açık konumda hareketli kanatla pasif kanat arka arkaya durur.

Hem yarı otomatik hem de tam otomatik sistemli pencere ve kapılarda genellikle üstten açılma (vasistas) özelliği bulunmaktadır.

otomatik paralel sürme devirmeli volkswagen vosvos çek aç pvc pimapen kapı

 • Kullanım alanı: Pencereler ve kapılar.
 • Artıları: Kilit sayısının yatay sürme ve klasik sisteme göre fazla olması sayesinde ısı ve ses yalıtımı yüksektir.
 • Eksileri: Bu sistemde pasif kanat/kanatlar bulunduğu için tüm camlar açılamaz, bu nedenle görüş / hareket alanı kısıtlıdır. Fakat katlanır sisteme göre daha estetik bir görünüme sahiptir.

Katlanır / katlanabilir PVC sistem

Üç ve üzeri kanatlı doğramalarda içinde pasif kanatların yer aldığı sistemdir. Kapı veya pencerelerin açılması sırasında pasif kanatlar sağ veya sol tarafta arka arkaya katlanarak maksimum açıklık sağlanır. Geniş odalarda tercih edilir.

katlanır katlanabilir pvc pimapen kapı

 • Kullanım alanı: Pencereler ve kapılar.
 • Artıları: Çoklu kanat sistemleri arasında engelsiz geniş görüş ve hareket avantajı.
 • Eksileri: Kanatlar katlı haldeyken (açıkken) yer kapladığından, küçük odalarda çok fazla tercih edilmez. Ayrıca kapalı haldeyken profil sayısının fazla olması estetik olarak göze hoş gelmeyebilir. Alan sınırlaması veya estetik kaygılardan dolayı sürgülü veya devirmeli sistemler tercih edilebilir.

Pivot – dönen PVC sistem

Pivot pencereler halk dilinde “dönen pencere” olarak da bilinmektedir. Hareket yönüne göre yatay ve düşey, şekline göre standart dört köşe ve yuvarlak (oval) olarak adlandırılan modelleri vardır. Pencere, menteşeler üzerinde her iki yönde de 360 derece hareket ettirilebilir. Sabitleme sistemi sayesinde ev rahatlıkla havalandırılabilir. Ayrıca çiçeklerinizi aşağıdaki gibi konumlandırabilmenizi sağlayan bir sistemdir. Böylece çiçeklerinizin bakımını kolaylıkla yapabilirsiniz.

yatay pivot dönen pvc pimapen pencere

 • Kullanım alanı: Pencereler

Pivot kapılar PVC olarak üretilmemektedir. Piyasada alüminyumdan üretilen seçenekler mevcuttur.

 • Artıları: En önemli artısı iç ve dış cam temizliğinin sıfır risk (yolda yürürken kafanıza saksı düşmesi ihtimali) ile yapılmasıdır.
 • Eksileri: Yatay pivot pencerelerin kolu genellikle alt profil seviyesinde olduğundan çocuklar tarafından ulaşılabilir durumdadır. Çocuklu evlerde pencerelerinizi yaptırmadan önce bu durumu lütfen göz önünde bulundurunuz.

Giyotin (düşey sürme) PVC sistem

Kanadın düşey ve paralel iki ray üzerinde hareket ettiği, genellikle üst profilin sabit olduğu sistemdir. Her iki kanadın da hareket ettiği sistemler mevcuttur.

İthal ürünlerde içeri doğru açılım gibi farklı fonksiyonel özellikler bulunmaktadır.

giyotin düşey sürme pvc pimapen pencere ithal giyotin düşey sürme pvc pimapen pencere

 • Kullanım alanları: Pencereler.
 • Artıları: Küçük duvar boşluklarında odayı havalandırmak için ideal bir çözümdür.
 • Eksileri: Klasik giyotin sistemlerinde cam temizliği zordur. İçeri yönde açılım özelliği olan ithal modeller tercih edilerek bu sorunun üstesinden gelinebilir.

PVC giyotin pencerelerdeki kanatlar ağır olduğu için indirme-kaldırma (açma-kapama) işlemi zordur. Yine ithal ürünlerde pürüzsüz düşey sürme işlemi yapılmasına olanak sağlayacak sistemler geliştirilmiştir.

Alternatif olarak alüminyum profillerden üretilen otomatik giyotin (hareketli küpeşte) cam sistemlerini inceleyebilirsiniz.

Kullanım amacına ve yerine göre PVC ürünler & renkleri

PVC kapı ve pencereler günümüzde vazgeçilmez yapı malzemelerindendir. Yazının ilerleyen bölümlerinde nerelerde ve hangi amaçla kullanıldığından bahsedeceğiz.

Kapı ve pencere çerçevelerin (profillerin) rengi ve desenleri, kullanılacak olan folyo kaplamaya göre farklılık gösterir. Satın almaya karar vermeden önce daireniz için uygun rengin hangisi olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde boyamak epey zahmetli olacaktır. (bkz: PVC boyanır mı?)

Piyasada bulunan mevcut renkler aşağıdaki gibidir:


PVC kapı çeşitleri ve modelleri

PVC kapılar, kullanılan sistemlere ve kullanım amaçlarına göre aşağıdaki gibidir.


Akordiyon (akordeon – körüklü) katlanır PVC kapı

Diğer kapılara göre çok daha hesaplıdır. Mekan içi kullanım için uygundur. Genellikle kapının içeri doğru açılması mümkün olmayan durumlarda kullanılır. Ses yalıtımı oldukça düşüktür. Yer kaplamaz. Dikey paneller çıkarılarak daraltılabilir. Üstten veya alttan demir testere yardımıyla kısaltılabilir. Tek bir tarafta veya her iki tarafta kapı kolu bulunabilir. İçeriden anahtarlı veya anahtarsız kilitleme sistemli çeşitleri vardır. Beyaz, ahşap rengi ve diğer renkli seçenekler mevcuttur.

Doğramacılar yerine Koçtaş, Tekzen gibi yapı malzemesi mağazalarından veya internetten sipariş verilip kolaylıkla montajı yapılabilir.

PVC topal kapı

Bir adet kapı ve pencereden oluşur. Şekli topal insanı andırdığı için bu ismi almıştır.

Genellikle balkon kapılarında tercih edilmektedir.

PVC balkon kapısı

Balkona açılan kapılarda camlı PVC kapılar kullanılmalıdır. Sürgülü, çift açılım, katlanır, sürme devirmeli sistemler tercih edilebilir.

PVC banyo – tuvalet (wc) kapısı

Banyo ve tuvalet kapılarında da farklı modellerde PVC seçenekleri bulunmaktadır. En yaygın olanları; katlanır akordiyon (akordeon), altı lambri üstü cam veya full lambridir. Göz zevkinize göre camlı veya camsız (full lambri) modelleri tercih edebilirsiniz.

PVC pencere çeşitleri ve modelleri

PVC pencereler, kullanılan sistemlere ve kullanım amaçlarına göre aşağıdaki gibidir:


Pervazlı PVC pencere

Pencerelerinizin daha estetik görünmesi için pervazlı yaptırabilirsiniz. Pervazsız kullanım da mümkündür.

Banyo PVC penceresi

PVC balkon kapatma modelleri

Balkonu kapatmak için PVC veya cam balkon tercih edilebilir. Eğer balkon sık kullanılacak ve bu yüzden ses – ısı yalıtımı önemliyse PVC önerilmektedir. Aşağıdaki görsellerden PVC balkon kapatma modellerini inceleyebilirsiniz.


Fransız PVC balkon

Dar ve küçük fransız balkonları için çift kanat kapı sistemi önerilir.

Yuvarlak PVC balkon

Profillerin aynı düzlem yerine belirli açılarla birbirine monte edilmesiyle olur.

Balkona PVC yaptırmak yasal mı, yasak mı? (2019 güncel)

Balkonun kapatılması ve balkonun odaya dahil edilmesi farklı işlemlerdir.

– Balkonun odaya dahil edilmesi sırasında duvarların yıkılması durumu söz konusu olmaktadır. Binanın taşıyıcı duvarlarının yıkılmaması (binanın iç dengesinin bozulmaması) durumunda izin verilmektedir. FAKAT.. Geçmiş yıllarda apartman sakinleri balkonlarını oy çokluğu ile odaya dahil edebilirken, yargıtaya giden bir davada “oy birliği” olması gerektiği kararı (emsal karar) çıkmıştır.

– Balkon kapatılırken yalnızca tavan ve balkon korkuluğu arası doldurulur. Bu işlem için de apartman sakinlerinin en az 4/5’ü yani 5 daireden 4’ünün yazılı onayı yasal açıdan yeterli olacaktır.

Banyo – tuvalet – wc PVC çeşitleri ve modelleri

Banyo kapısı ve penceresinde PVC kullanılmaktadır.

PVC banyo kapısı

Banyo kapılarında yarı ve full lambri (camsız) seçenekleri vardır.

lambri banyo tuvalet wc beyaz camlı camsız pvc pimapen kapı

PVC banyo penceresi

Banyo pencereleri menfezle sıkça karıştırılmaktadır.

– Menfez: Havanlandırma amaçlıdır.

– PVC banyo penceresi: Banyonun dış cephe duvarına hem havalandırmak hem de güneş ışığının girmesi istendiği durumlarda vasistas sistem kullanılarak takılan pencerelerdir.

pvc pimapen banyo penceresi pvc pimapen menfez

PVC bölmeler

Evlerde ve ofislerde odayı bölmek için bölme veya perdeleme sistemi kullanılmaktadır.Bölmelerde genellikle daha estetik bir görünüm sağlayan alüminyum doğramalar, perdelemede ise mobil veya duvara monte PVC paravanlar (seperatör) tercih edilmelidir.

pvc pimapen ofis bölme alüminyum ofis bölme

pvc pimapen beyaz paravan seperatör bölme pvc pimapen beyaz paravan seperatör bölme

PVC teras kapatma

Terasınızı yer kazanmak için PVC ile kapatmayı düşünüyorsanız, bunun için kapatılmak istenen alan öncelikle demir iskeletler veya ahşap profiller ile belirlenmelidir.

pvc pimapen teras kapatma

Tavanda PVC doğramaların kullanılması önerilmez. Bu yüzden;

– Üst tavanda osb, membran/şilte, şıngıl, alt tavanda estetik bir görünüm için lambri veya alçıpan; üst ve alt tavan arasında ise taşyünü adı verilen izolasyon malzemesi kullanarak tavanın yüksek ısı yalıtımlı olmasını sağlayabilirsiniz.

– Yıldızları izlemek, yağmurun tadını çıkarmak istiyorsanız tavanı cam çatı yaptırabilirsiniz.

– Ayrıca poliüretan sandiviç paneller ile de tavanı kapatabilirsiniz.

Geriye kalan ön ve yan cephelerde PVC kullanılabilir. Minimum görüş engeli ve maksimum ısı yalıtımı için sürme devirmeli sistemi tercih edebilirsiniz. Tüm sistemler için bkz: PVC sistemleri

Terasınızı kapatmak için alternatif olarak cam balkonu da değerlendirebilirsiniz.

PVC cam çeşitleri ve özellikleri

PVC yaptırılırken ısı yalıtımın sağlanabilmesi için çift cam tercih edilmelidir. Maliyeti düşürmek adına tek camlı PVC modelleri de kullanılabilmektedir. Ancak ucuz olması için tek camlı almanız durumunda evinizin yalıtımı düşük olacak, bu nedenle de ısınma giderleriniz bir hayli artacaktır.

PVC doğramaların %20’sini çerçeve, %80’ini ise cam oluşturmaktadır. Kış aylarında soğuktan korunmak, yaz aylarında ise klima soğuğunun dışarı çıkmasını önlemek için cam seçimine önem vermelisiniz. PVC doğramalarınızı yaptırdıktan sonra 10, 20, belki de çok daha uzun yıllar aynı evde oturacağınızı göz önünde bulundurarak seçiminizde dikkatli olmalısınız. Bu sebeplerden dolayı hizmet alacağınız kişi/firmaya mutlaka kullanacağı cam markası ve özelliklerini sormalısınız.

PVC camlar ile ilgili bilinmesi gerekenlerin başında Isıcam’ın Şişecam (Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş)’ın patentli bir ürünü olduğu gelir. Yazının ilerleyen bölümlerinde genel isim olan çift camı ve marka olan Isıcam’ı kullanacağız.

Isıcam’ın 3 farklı serisi bulunmaktadır:

 • Isıcam Klasik (C serisi)
 • Isıcam Sinerji (S serisi)
 • Isıcam Konfor (K serisi)

Isıcam’ın bu ürünleri arasında en özellikli olanı Konfor, orta seviye olanı Sinerji, standart olanı ise Klasik’tir. Arasındaki farkları aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

ısıcam c s k serisi klasik sinerji konfor pimapen pvc

Çevrenizdeki PVC bayilerinden Isıcamlı ve diğer standart çift camlı PVC fiyat teklifi aldığınızda ikisi arasında büyük bir fiyat farkı olduğunu göreceksiniz. Bu fark, Isıcam’ı tercih etmemek için epey geçerli bir sebep gibi görünebilir. Isıcam’ın farkını anlayabilmek için apartmanınızdaki güvendiğiniz komşularınızla hangi cam markasını tercih ettiği ve ısınma giderleri hakkında konuşabilirsiniz. Bu sayede aynı yalıtıma ve büyüklüğe sahip evleri karşılaştırarak farkı görebileceksiniz.

Bu noktada bir diğer tavsiyemiz de Isıcam seçim sihirbazı’nı kullanarak size en uygun seriyi (klasik, konfor, sinerji) seçmeniz ve standart çift camlar yerine tercihinizi Isıcam’dan yana kullanmanızdır. Uzun vadede maddi olarak avantajlı durumda olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Isı yalıtımı dışında güneş alan evler için önemli bir detay daha bulunmaktadır. Isıcam Sinerji ve Konfor, güneşin yaymış olduğu UV ışınlarını (bkz: ultraviyole ışınlarının etkileri) engelleyerek sağlığınızı koruduğu gibi, evinizdeki mobilyaların ve diğer eşyaların deforme olmasını, renginin solmasını önler.

Elbette piyasada Isıcam dışında camcıların ürettiği çift camlar da bulunmaktadır. Çift cam alırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

– Ses yalıtımının yüksek olması için iki camın kalınlıklarının farklı olması gerekir. Bu sayede ses kırılarak yansır ve ses yalıtımı sağlanmış olur.

– Isı yalıtımının yüksek olması için ise camlar arasındaki boşluk fazla olmalıdır.

Ses ve ısı yalıtımı açısından hangi çift camın daha avantajlı olduğunu, 4 farklı örnek üzerinden inceleyelim.

Örnek 1.camın kalınlığı Camlar arasındaki boşluk 2.camın kalınlığı
1 4 mm 12 mm 4 mm
2 4 mm 16 mm 6 mm
3 6 mm 12 mm 4 mm
4 6 mm 16 mm 6 mm

Farklı kalınlıklarda (4mm – 6mm) camların kullanılması ses yalıtımını sağlarken, iki camın arasındaki boşluğun fazla (16 mm) olması ısı yalıtımını arttıracaktır. Bu nedenle yukarıda yer alan seçenekler arasında hem ısı hem de ses yalıtımı en yüksek olan, 4. sıradaki çift camdır.

Güvenliğiniz için lamine camı tercih edin. İki camın özel bir plaka ile birbirine yapıştırılmasıyla üretilen lamine camlar, dışarıdan gelecek darbelere karşı dayanıklıdır. Kırıldığında olduğu yerde kalarak yaralanma riskini azaltır. Ayrıca arabaların yoğun bir şekilde geçtiği bir cadde veya sokakta yaşıyorsanız, ses geçişini minimuma indirmek için de lamine camların kullanılması önerilmektedir.

Garanti süresini öğrenin ve garanti belgesi isteyin. (Isıcam’ın garanti süresi 10 yıldır.)

Üç camlı PVC

Isıcam’ın ürünlerinden biri olan ve üç adet cam yer alan 3+ modellerinde, standart çift camlara göre 4 kat yani %77 daha fazla yalıtım sağlanır. Yoğun dış seslerin olduğu veya kış aylarının sert geçtiği bölgelerde üç camlı modeller tercih edilmelidir.

PVC içten / kendinden jaluzili (perdeli) cam modelleri

Kendinden jaluzili camlar üretilirken, iki camın arasına jaluzi yerleştirilir. Güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından başta mutfak olmak üzere evin tüm odalarında, kapı ve pencerelerde kullanılabilir. Özellikle mutfaklarda tercih edilmesinin en önemli nedeni, yemek pişirilirken ortaya çıkan buharın perdeleri kirletmesi sorununu ortadan kaldırmasıdır. Hatta pencere ocağa yakın bir konumdaysa perdelerin tutuşması ve yangın gibi beklenmedik durumlar meydana gelebilir. Kendinden jaluzili camlarda bu tür sorunlarla karşılaşılmaz.


PVC karolajlı cam

Çift cam arasında yerleştirilmiş çıtalar sayesinde pencerelerinize estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz. Çıtalar sadece dekor amacıyla kullanılır, camlar kesilmez. Karolaj çıtaları içeride olduğundan cam silerken herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Aşağıdaki görsellerden karolajlı PVC cam modellerini inceleyebilirsiniz.

karolajlı pvc pimapen cam kapı pencere

PVC cam renkleri ve desenleri: reflekte, buzlu, kumlu, filmli

Şık bir görünüm elde etmek istediğiniz camlar için renk ve desen seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu camlar kapatma balkonlarda ve ofis bölmelerinde içerisinin görünmesini engellemek amacıyla da kullanılır.

Renkli (füme, bronz, yeşil, mavi, ve diğer renklerdeki) ve desenli (reflekte, buzlu, kumlu, filmli) camlara iki şekilde sahip olabilirsiniz.

 1. Kendiliğinden renkli / desenli camları tercih edebilirsiniz.
 2. Cam üzerine yapıştırılabilen folyoları ise internet üzerinden sipariş vererek camlara kendiniz uygulayabilirsiniz.

PVC yardımcı malzemeler / parçalar / aksesuarlar

PVC sineklik

Sinek ve diğer haşerelerin girişini engelleyerek gönül rahatlığıyla içerisini havalandırmanızı sağlayan farklı sineklik sistemleri mevcuttur. Bunlar;

 • Menteşeli sineklik (basit)

Kolayca çıkarılıp takılabilen ve en uygun fiyatlı sineklik çeşididir.

 • Plise (pileli) – akordiyon sineklik

Dikey, yatay ve çift (duble) seçenekleri vardır. Sineklik tülü katlandığı için kapalı konumdayken gözü rahatsız etmez.

 • Sürme (sürgülü) sineklik

Rulmanlar (küçük tekerlek) üzerinde hareket ettirilen sinekliktir.

 • Stor sineklik

Yaylı sistem sayesinde küçük bir müdahale ile kendi kendine açılabilen sinekliktir.

PVC kapı – pencere kolu

PVC kapı ve pencere kolları basit ve anahtarlı olmak üzere iki çeşittir.

Basit PVC kapı ve pencere kolu

Açma-kapama işlemi kolun hareket ettirilerek gerçekleştirildiği basit kollardır.

Anahtarlı (kilitli) PVC kapı ve pencere kolu

Güvenliğinizi üst seviyede tutmak için anahtarla kilitlenebilir kolları tercih edebilirsiniz.

PVC kapı – pencere kolu nasıl sökülür ve değiştirilir? Montajı nasıl yapılır?

Kolun profil ile kesiştiği noktada yer alan plastik parçayı ileri-geri ittirerek, sağa-sola çevirerek gevşettiğinizde iki adet vida göreceksiniz. Bu vidaları tornavida yardımıyla çıkartarak bozulan kolu yerinden sökebilir ve yeni almış olduğunuz kolla değiştirebilirsiniz.

Eğer pencere – kapı kolunuzda bir problem varsa, kol tamiri yazısına göz atınız.

PVC emniyet (güvenlik) kilidi

PVC kapı ve pencerelerinizde hırsızlara veya küçük çocuklarınızın beklenmedik hareketlerine karşı güvenlik sağlamak için emniyet kilit sistemlerini tercih edebilirsiniz. Kilit sistemlerinin anahtarlı ve anahtarsız (mandallı) olmak üzere iki çeşidi bulunur. İstenirse alarm takılarak güvenlik bir üst seviyeye çıkarılabilir.

Anahtarsız (mandallı) kapı ve pencere kilidi

Profil üzerine monte edilen mandal hareket ettirilerek kilitleme işlemi gerçekleştirilir. Basit bir sistemdir.

Çarpma kilit

Genellikle vasistas pencere sistemlerinde kullanılan bir kilittir. Kullanımı emniyet amaçlı değildir. Kol görevi görür.

Anahtarlı kapı ve pencere kilidi

Standart kilit sistemlerinin yanında, kol üzerinde kilit veya montajı oldukça kolay olan aparatlı ve anahtarlı kilit sistemleri mevcuttur. İnternet üzerinden sipariş vererek tüm kapı ve pencerelerinize emniyet kilitlerini takabilirsiniz.

PVC cam çıtası

Cam çıtası, camı çevreleyerek çerçevesini oluşturan ve yalıtım özelliği bulunan profillere denir. Çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Tek cam çıtası
 • Çift cam çıtası
 • Özel cam çıtası
 • Sıcak kenar cam çıtası (yalıtımlı)

PVC lastiği – conta – fitil

PVC lastiği, fitil, cam fitili veya conta olarak adlandırılan bu yardımcı eleman, yalıtım (izolasyon) görevi görür. PVC kapı ve pencerelerde kullanılan EPDM contalar oldukça dayanıklıdır, fakat zamanla yoğun güneş ışığı gibi etkenlerden dolayı deformasyona uğrayabilir ve değişmesi gerekebilir. İnternet üzerinden yenisi sipariş verilerek montajını kolayca yapabilirsiniz.

PVC kıl fitil: Sürgülü kapı ve pencere sistemlerinde ve sinekliklerde kullanılan fitillerdir. Yalıtım konusunda pek başarılı değildir.

PVC kapı – pencere fitili nasıl takılır? Nasıl değiştirilir?

Zamanla eskiyen ve görevini yerine getiremeyen fitiller çıkarılarak yerine yenisi takılabilir. Eğer daha önce bu işlemi yapmadıysanız bir usta çağırarak dikkatlice izleyebilir, bir sonraki seferde ekstra masraf olmadan kendiniz değiştirebilirsiniz.

İspanyolet

İspanyolet, PVC pencere ve kapılarda kolu hareket ettirdiğinizde kilitlenmesini sağlayan sisteme denir. 60 cm’den 180 cm’e kadar farklı uzunluklarda bulunur.

Menteşe

Menteşe, PVC kapı ve pencerelerin hareketliliğini sağlar. Sağlam olması için metal menteşeler tercih edilmelidir. Beyaz, ahşap rengi gibi farklı renklerde bulunabilmektedir.

Pervaz

PVC doğrama ile duvar arasındaki kötü görüntüyü kapatarak estetik bir görünüm sağlayan parçaya pervaz denir. Kapı ve pencere doğramalarınızın rengine uygun pervaz çeşitlerini bulmanız mümkündür.

Yapışkanlı yalıtım süngeri

PVC doğramalarda yapışkanlı süngerlerin kullanılması kilit sistemi, zamak gibi parçaların bozulmasına sebep olacaktır. Bu yüzden kullanılması önerilmez.

Zamak (karşılık)

PVC doğramalarda ispanyolet kilit karşılıklarına zamak denir. Karşılık olarak da bilinir. Farklı PVC firmalarının zamak karşılıklarında şekil ve fonksiyon olarak (tek delik, çift delik) farklılıklar olabilmektedir.

Silikon mastik

PVC pencere ve kapıların duvar ile temas ettiği yerlerin izolasyonunda slikon mastik kullanılır. Suya ve diğer dış etkenlere karşı dayanıklıdır.

En iyi / kaliteli / sağlam PVC markaları

Piyasanın önemli bir kısmını Pimapen, Winsa, Egepen ve Fıratpen oluşturmaktadır. Bu firmalar TSE, CE, ISO9001 gibi belgelerin tamamına sahiptir. Her birinin garanti süreleri ve talep ettiğiniz takdirde ücretli/ücretsiz servis hizmetleri bulunmaktadır. Firmalar arasındaki fark, sahip oldukları dizayn patentleri ve ürünlerinin gramajlarıdır.

en iyi kaliteli sağlam pimapen pvc markaları

Hizmet öncesinde olduğu gibi sonrasında da destek noktasında sorun yaşamayacağınızı bilmek, kararınızı önemli derecede etkileyecektir. Karar verme aşamasında arada kaldığınız firmalar ile ilgili şikayetleri bireysel kullanıcılardan dinlemek en etkili yollardan biridir. Aşağıdaki link’lere tıklayarak şikayetleri inceleyebilir, firmaların iletilen sorunlara karşı nasıl hareket ettiğini görebilirsiniz:

PVC fiyatları

PVC doğrama fiyatları metretül üzerinden hesaplanır. Metretül hesabına dahil edilen parçalar doğramayı oluşturan profiller, yani kasa ve kanatlardır. Doğrama fiyatına ek olarak cam, mermer, aksesuar (kilit, vb.) ve montaj ücreti dahil edilerek teklif tarafınıza iletilir.

Bir evin/dairenin PVC maliyeti hesaplanırken, kullanılacak olan kapı – pencere sayısı ve sistemler dikkate alınır.

En sağlıklı fiyat teklifi keşif sonrasında verilebilmektedir. Keşif talebi için sol alt köşede yer alan butona tıklayarak size en yakın bayiler ile iletişime geçebilirsiniz.

PVC kapı ve pencere montajı nasıl yapılır? Nasıl sökülür ve takılır?

Keşif ve ölçüm/ölçü: Net bir fiyat teklifi alabilmeniz için keşif yapılarak mevcut kapı ve pencereleriniz ile ilgili tüm detayların incelenmesi ve ölçü alınması gerekir. Keşif ücretsiz yapılabileceği gibi küçük bir ücret (ustaların jargonunda; “mazot parası”) de talep edilebilmektedir.

Taleplerinize uygun PVC sistemleri belirlendikten sonra doğrama ve camların hazırlanması için birkaç gün gereklidir.

Eski doğramaların sökülmesi: Söküme eski doğrama (ahşap, alüminyum, pvc) kanatları menteşelerinden çıkarılarak başlanır. Çıkartma işlemi, önce esnetme sonra kanırtma yöntemiyle gerçekleştirilir. Eğer cam ile doğrama arasında macun yer alıyorsa iskarpela ile ayrılarak dikkatli bir şekilde yerinden alınmalı, kırmamaya özen gösterilmelidir.

Eski doğrama özellikle dış cepheye zarar vermeden, kesilerek çıkartılır. Bunun sebebi sıva kırılma ve dökülmelerini en aza indirmektir. Sökülen pencere parçalarından oluşan moloz ve atıklar toplanarak dışarı atılmalıdır.

Mermer montajı: Mermer montajı, çimento ve ince kumla hazırlanan harçla yapılmalıdır. Metreyle ölçümler yapılarak mermerin içeriye – dışarıya doğru ve sağa – sola doğru duvar içine eşit bir şekilde taşması sağlanmalıdır. Bu aşamada su terazisi kullanılarak öncelikle mermerin doğrama genişliğince düzlüğü ve daha sonra mermerin dışa doğru eğimi sağlanmalıdır. Bu noktada iletkenliği azaltmak için mermerin enlemesine ikiye kesilmesi ve arasının XPS ve poliüretan köpükle doldurulması önerilir. Uygun eğimli mermer, yağmur sularının iç kısma doğru akmasını engelleyecektir.

Pervaz adaptör profillerin doğramaya takılması: Ambalajı açılan doğrama üzerine pervaz adaptör profilleri çakılarak monte edilir. Adaptör profiller yerinden çıkmaması için sık vidalanmalıdır.

Hazırlıkların yapılması: Montaj esnasında çıta profillerinin zarar görmemesi için doğrama üzerinden çıta profilleri çıkartılmalıdır. Bu aşamada pencere kolu takılarak, kanat açılarak, kasa profili üzerine uygulanacak montaj vida deliklikleri, mesafeleri belirlenerek işaretlenmelidir. Doğramanın duvara ve mermere vidalanması esnasında profillerin zarar görmemesi için daha önce belirlenmiş olan noktalara delici kırıcı matkabın ilerleyebileceği delikler açılmalıdır.

Yalıtım bandının takılması: Doğramanın alt kısmına doğrama mermer birleşiminde izolasyon sağlanması amacıyla şişen bant olarak da bilinen kendinden yapışkanlı yalıtım bandı uygulanmalıdır.

Doğramaların konumlandırılması ve monte edilmesi: Yalıtım bandı uygulanmış olan doğrama mermer üzerine yeterli izolasyon boşluğu bırakılarak konulmalıdır. Doğrama, eşit mesafelerde sabitlenerek delici kırıcı matkapla kılavuz deliklerden duvar ve mermer 6 mm çapında elmas uçla delinmelidir. Montaj vidaları profil içerisinde gömülü kalacak şekilde vidalanmalıdır. Profil içerisindeki atıklar cam takılmadan önce fırça kullanılarak temizlenmeli, sabit bölmelerdeki montaj vida delikleri, profil içerisine su almamaları için silikonlanarak kapatılmalıdır.

Cam takozların ve camın yerleştirilmesi: Uygun ana cam takozları ve mesafe takozları (gerekirse dolgu takozları) profil üzerine yerleştirilerek cam yerine takılır. Mesafe eşitlenir. Çıta profillerinin rahat takılması ve camın kırılmaması için sprey uygulaması yapılarak çıta profilleri takılır. Kanat üzerine cam takılmadan önce ana cam takozları ve mesafe takozları çapraz şekilde yerleştirilir. Çift açılım kanatlarda orta kilitleme için de takozlama yapılmalıdır. Cam, kanat içerisine takılarak mesafeler eşitlenir. Cam kaydırma işlemi, cam küreği kullanılarak yapılmalıdır. Hassas kanat ayarları mutlaka yapılmalıdır. Cam takozlar, bir süre sonra düşmemesi için profil yüzeyine silikonlanarak yapıştırılmalıdır.

Cam çıtalarının takılması: Son olarak, cam çıtaları takılarak kanadın yandan ve üstten açılımı kontrol edilir.

Deliklerin kapatılması: Kasa profili üzerine açılan montaj delikleri 12 mm çapında matkap ucuyla büyütülerek montaj tapasıyla kapatılmalıdır.

Köpük uygulaması: Duvar-doğrama birleşimlerinde ısı ve ses yalıtımı sağlanması için köpük uygulaması yapılır.

Pervaz profillerin takılması: Daha sonra pervaz profilleri köşe bağlantı parçaları kullanılarak doğrama üzerindeki adaptör profiller üzerine takılır.

Dış cephede dolgu olarak kesinlikle alçı kullanılmamalıdır. Alçı, suya ve rutubete dayanıksız bir malzemedir. Suyu bünyesine çeker, aktarır ve çözünür.

Silikon çekilmesi: Doğrama mermer birleşimi fırça ile temizlenerek yalıtım amacıyla silikon çekilir.

Ve.. PVC’lerin montajı tamamlandı! Yukarıdaki işlemlerin süresi montajı yapılacak pencere ve kapı sayısına göre farklılık gösterecektir. Fakat genellikle montaj işlemleri bir günden az sürmektedir.

Montaj sonrası

Evrakların teslim edilmesi: Son olarak müşteriye doğrama detay resimleri, fatura, garanti belgeleri, CE etiket evrakları teslim edilmelidir.

PVC kapı ve pencerelerde ısı & ses yalıtımı (izolasyonu)

Her işte olduğu gibi PVC tamiri öncesinde de sorun iyi bir şekilde tespit edilmelidir. Yanlış müdahaleler hem zaman hem de maddi kayıplarla sonuçlanacaktır.

PVC kapı / pencere yalıtım sorunlarının tespiti:

Yalıtım dört ana konu altında incelenmelidir.

 1. Duvarların durumu: Daireniz inşaat aşamasındayken duvarlarda yalıtım malzemeleri kullanılmamış veya yeteri kadar özen gösterilmemiş olabilir.
 2. Camın çeşidi ve kalitesi: Isıcam, standart çift camlara göre çok daha fazla ısı ve ses yalıtımı sağlar. Detaylı bilgi: Cam çeşitleri
 3. Doğramaların kalitesi: Profillerin içerisinde yalıtımı sağlayan odacıklar ve destek sacları bulunmalıdır. Üretiminde ucuza kaçılan PVC doğramaların yalıtımı da fiyatı gibi düşük olacaktır.
 4. Doğramaların montaj şekli: Kasa ve duvar arasında izolasyon maddelerinin yeterli kullanılmaması ve takozların eksik olması da sizi zor durumda bırakacak durumlar arasındadır.

Yukarıdaki her bir madde başlı başına izolasyonun kötü durumda olmasının sebeplerindendir. Bir usta çağırarak gerekli kontrollerin yapılması ve izlenecek yolun belirlenmesi gerekir.

PVC pencere ve kapılar su / hava / rüzgar alıyor, giriyor, kaçırıyor, sızdırıyor ise

 • Contalar (filtreler, lastikler) deforme olmuş, vakumlama özelliğini kaybetmiş olabilir.
 • Pencere-kapı profili ile duvarın kesiştiği yerlerdeki silikon mastik sıcak-soğuk etkisi ile zamanla çatlamış olabilir.
 • Montaj hatasından veya zamanla gerçekleşen kapı sarkması / düşmesi, boşlukların oluşmasına sebep olmuş olabilir.
 • Yaz ve kış aylarında duvarların esnemesi nedeniyle doğramalarınız eğrilebilir, yamulabilir.
 • Çift açılımlı pencere ve kapıların ayarları (mekanizması) zamanla bozulur.
 • Eğer sürmeli cam / kapı kullanıyorsanız, bu sistemler zaten hava, su, ses geçirmez değildir.

Yukarıda görebileceğiniz gibi istenmeyen su, hava ve rüzgar sızıntılarının birçok sebebi vardır. Sorunun tespit edilmesi ve en kısa sürede bu sıkıntılardan kurtulmak için tamircileri aramanızı öneririz.

PVC kapı ve pencere tamiri

[wpdatatable id=47]

PVC kapı / pencere kapanmıyor, ne yapmalıyım?

PVC kapılarda kilitleme işlemi, kapı kolu yukarı kaldırıldıktan sonra anahtar sola çevrilerek yapılmaktadır. Kapı kolunu yukarı hiç hareket ettirmemeniz veya yeteri kadar güç uygulayarak kaldırmamanız durumunda kilitlemeye çalışır ve başaramazsanız bozulmuş olduğunu düşünebilirsiniz. Kilitle ilgili bir problem olmadığından emin olmak için bir kişinin de yardımıyla kapı açık konumdayken kolu yukarı kaldırın, anahtarı çevirin ve pimlerin hareket edip etmediğinden emin olun. Eğer hareket etmiyorsa ispanyolet kilit bozulmuştur. Kilidi yenilemek gerekir.

Kapı açık konumdayken kilitleniyor, kapalıyken kilitlenmiyorsa, kapı karşılıkları (zamak) tutmuyordur, yani kapı sarkmıştır/düşmüştür.

Zor kapanma sorunu sürgülü kapılarda sıkça yaşanmaktadır. Bu durumun sebebi, kapının hareket etmesini sağlayan rulmanların (tekerleklerin) aşınmış olmasıdır. Bu parça yenilenerek sürgülü kapının eskisi gibi kolayca hareket etmesi sağlanabilir.

Kapı dili tutmuyor, ne yapmalıyım?

Kapının yayı bozulmuş, kırılmış veya kopmuş olabilir. Kilit göbeği açılarak sorun tespit edilmelidir. Kapı karmaşık bir yapıya sahip olduğundan bir ustanın görmesi ve müdahale etmesi önerilir.

PVC sarkması / düşmesi durumunda kapı ve pencere ayarı nasıl yapılır?

Düşen veya sarkan kapı ve pencerelerde;

 • Cam çıtaların sökülüp 1-2 ek cam takozuyla kanatların yukarı kalkması sağlanır.
 • Ek takozlar yeterli olmazsa menteşeler birkaç santim geriye çekilir.
 • Çift açılım kapılarda kanadın yukarıya kaldırılması ayarlanabilir takozlarla olur.

PVC kapı – pencere kolu dönmüyor veya boşa dönüyorsa ne yapmalı?

Yan bölümde yer alan uzun metal parça, yani kilit mekanizması (ispanyolet) bozulmuş olabilir. Bu parçanın değiştirilmesi pek kolay değildir. Bu yüzden tamirci çağırılmasını öneririz.

PVC kapı açılış yönünü değiştirmek mümkün müdür?

İçe açılan dışa açılır, dışa açılan da içe açılır hale getirilebilir mi?

PVC bakımı

Ahşap doğramalar yerine PVC doğramaların tercih edilmesinin en önemli sebepleri arasında dayanıklılık yer alır. Çok fazla ilgi istemese de PVC ürünlerin belirli aralıklarla bakımının ve temizliğinin yapılması ömrünü uzatacaktır.

PVC bakımı nasıl yapılır?

 • Gevşeyen vidalar tornavida yardımıyla sıkılabilir.
 • Yılda bir veya iki kez silikon bakımı yapılabilir.
 • Metalin metale temas ettiği yerler (kilitler, zamak, vb.) makine veya gres yağıyla yağlanabilir.

PVC temizliği: Sararan PVC nasıl temizlenir ve beyazlatılır?

PVC’ler silinirken sıcak suyla ıslatılmış bir bez ve sabunla temizliği yapılmalıdır. Cif, tiner ve aseton gibi malzemelerin kullanılması PVC’lerinize zarar verecektir.

PVC boyanır mı?

Evet, her renge boyanabilir. Sipariş vermek için aşağıdaki ürünleri inceleyebilirsiniz.

Beyaz PVC çerçevelerinizden sıkıldıysanız, sınırsız renk seçeneği ile PVC’lerinizi kendiniz kolayca boyayabilirsiniz.

Öncelikle iki kat astar boya sürülmeli ve kuruması için 24 saat beklenmelidir. Ardından PVC boyasını sürerek dilediğiniz renkte doğramalara sahip olabilirsiniz.

Kaplamalı PVC nedir? Nasıl boyanır? (Video)

Kaplama işlemi; doğramaların sanayi tipi makinelerde yüksek sıcaklık ve basınç yardımıyla folyo ile kaplanmasıyla gerçekleştirilir. Yapışkan folyo ile karıştırılmamalıdır. Aşağıdaki video’dan yapılan işlemi izleyebilirsiniz:

PVC’ler için alternatif olarak yapışkanlı folyo kaplama da önerilmektedir. Fakat bu malzeme ile PVC’lerinizi kaplamak için folyoyu kesmeniz ve yapıştırmanız gerekecek; parçalara ayrılan folyoların uçları zamanla kalkarak güzel olmayan bir görüntü ortaya çıkacaktır.

PVC’lerde buğulanma – buhar – terleme

PVC’lerde en sık karşılaşılan durumlardan biri buğulanma, diğer adıyla terlemedir.

Buğu, rutubetin habercisidir. Rutubet ilk olarak camların buğulanması ile başlar, aşırı derecede olması durumunda duvarlarda görülür. İnsan sağlığı açısından tehlikeli bir durumdur.

PVC’lerde buğu oluşmasının başlıca nedenleri ve önleme yolları:

Buğulanmanın nedenlerine geçmeden önce belirtmemiz gerekir ki, yalıtımınız iyiyse PVC pencerelerinizde terleme olur; kötüyse terleme olmaz. Yani, PVC kenarlarındaki boşluklardan hava giriş çıkışı oluyorsa buhar, terleme gözlemlemezsiniz.

 • Buğulanmanın sebebi nemdir. Ev içinde nem arttıkça pencerelerde buğulanma görülür.
 • Evin sıcaklığı optimum derece olan 22 °C olmalıdır. Termometre yardımıyla ev sıcaklığı kontrol edilmelidir. Eğer sıcaklık düşükse arttırmalıdır.
 • Higrometre adındaki uygun fiyatlı cihaz satın alınarak evin soğuk (örn; kapı ve pencerelerin etrafı) yerlerindeki nem değerleri ölçülmelidir.
 • Ev belirli aralıklarla havalandırılarak, camlardaki buğulanmalar gözlenmelidir.
 • Buğulanma mutfağa yakın pencerede görülüyorsa, sebebi pişen yemeklerin çıkardığı buhar olabilir. Buharın yapmış olduğu nemi azaltmak için aspiratör kullanılmalıdır.
 • Çamaşırların ev içinde kurutulması yine buhar çıkışına sebep olan bir durumdur. Kurutucu kullanarak ev içerisindeki nemi azaltabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler ile sorun çözülmezse ve terleme devam ediyorsa evde oldukça fazla rutubet var demektir.

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!