Güzellik Saç Bakımı

Saç Boyama

İmaj değişikliği için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de saç boyama işlemidir. Güzellik salonlarında ve kuaförlerde gerçekleştirilen saç rengi değiştirme işleminin birbirinden farklı teknikleri bulunmaktadır.

Saç boyası yapan kuaförler

Size en yakın saç boyası yapan yerleri bulmak ve sürpriz fırsatları yakalamak için ilçenizi seçin.

[wpdatatable id=6]

 

Saç boyama 2019 fiyat listesi

[wpdatatable id=27]

* Fiyatlar, 2019 yılında 483 farklı kuaförden alınarak belirlenmiştir. Saç boyama fiyatları yapılacak işleme, renk değişikliğinin düzeyine, kullanılan boya ve renk açıcının kalitesine, saçın boyuna ve hacmine göre 30 TL ile 300 TL arasında değişmektedir.


Saç boyama teknikleri


Ombre

Ombre tekniğinde saçın dibinden bir miktar bırakılarak, orijinal saç rengi saç ucuna doğru kademe kademe açılır. Böylece saçlara güneşten doğal olarak sararmış görüntüsü verilir. Saçı   açık renkte olan kişiler için uzman kuaförler, renk tonlamasını doğal bir şekilde ayarlayarak saça ombre uygulayabilirler.

Ombre işleminde kumral, koyu kahverengi, kızıl ya da siyah saçlar uçlara doğru açılırken, renk geçişi platin sarı, küllü sarı veya karamele doğru yapılabilir.

Ombre ne kadar sürede akar?

Ombrenin akma süresi kişinin saç yıkama sıklığı, saç yıkarken kullandığı ürünler ve sonrasında günlük hayatta saçlarına uyguladığı saç ürünlerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle 1-2 ay içinde ombrenin tonları bozulmaya başlar.

Sombre

Sombre, ombre işleminin daha yumuşak geçişli versiyonudur. Sombre’de açılan saçın kök rengiyle uçlarındaki açık renk birbirine yakındır. Sombre tekniği, kullanılan renge göre Bronde Sombre, Karamel Sombre, Mocha Sombre gibi isimler alır.

Bronde

Son yıllarda doğal bir görünüme sahip olmayı isteyen kişiler tarafından en çok tercih edilen saç rengi değiştirme işlemlerinden Bronde, brown (kahverengi) ve blonde (sarı-sarışın) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bronde rengi, kahverengi ve sarı rengin karıştırılmasıyla elde edilen kumral ve balköpüğü rengi arasındaki tondur.

Ombre, röfle, sombre, balyaj saça zarar verir mi?

Ombre, röfle, sombre ve balyaj işlemlerinin gerçekleştirildiği kuaförlerde kullanılan boyaların kalitesi ve özellikleri oldukça önemlidir. Zira kimyasal özelliği fazla olan boyalar saçlara zarar verebileceği gibi kişilerin sağlığını da tehdit edebilmektedir. Uzman kuaförler yan etkileri ve zararları minimum olan boyaları kullanarak bu işlemleri gerçekleştirmektedirler.

Balyaj

Saçın güneşten açılmış görüntüsünün verildiği balyaj işleminde, saçın doğal olarak tonlarına açılması sağlanır. İşleme başlamadan önce saç dibinden bir miktar bırakılır ve krepelenir. Krepelenmiş saçlar gelişigüzel bir şekilde rengin tonlarına boyanarak saçın orijinal rengiyle bütünleştirilir. Balyaj işleminde saça ton farkı verilirken kalın tutamlar kullanılır.

Koyu kahverengi, kestane, kumral ve siyah saçlara; sarı, kızıl, karamel, platin sarı, papatya sarısı gibi renklerle balyaj yapılmaktadır. Ayrıca son dönemlerde kırmızı, mor, pembe, beyaz, yeşil gibi farklı renklerde balyaj attırmak moda olmuştur.

Balyaj ile ombre arasındaki fark nedir?

Balyaj saçın güneşten açılma etkisini saça tutam tutam verme işlemidir. Ombre ise saçın dibinden ucuna doğru saç renginin açılma işlemidir.

Balyaj ile röfle arasındaki fark nedir?

Balyaj işleminde saçın doğal rengi korunurken, röfle işleminde saçlar tamamen boyanır.

Röfle

Röfle de balyaj gibi saçlara canlılık ve ışık kazandırmak için, saçların arasına simetrik olarak açık renk tonlarının atılma işlemidir. Röflede genellikle iki renk tonu kullanılır ve en fazla 6 renk tonuna kadar çıkılması önerilir. Saç rengini açmak için oryal ya da açık renkli boyalar kullanılabilir. Saç uzunsa, röfle işlemi sırasında folyo kullanılabilir.

Röfle işlemlerinde koyu kumral, kestane veya kahverengi saçlara; platin sarı, kahve köpüğü ya da küllü sarı gibi renklerin tonları kullanılır. Tonların birbiriyle kaynaşması için saç cilası yapılır.

Röfle fiyatları saçın uzunluğuna, röfle sıklığına ve kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterebilir.

Röfleli saçın dip boyası ne renk olmalı?

Röfleli saçta kullanılan tonlara göre dip boyası da değişiklik gösterilebilir. Ten rengi de göz önüne alınarak seçilecek dip boyası için uzman bir kuaföre danışılmalıdır.

Röfle ile ombre arasındaki fark nedir?

Röfle de balyaj gibi saçların tutam tutam ayrılarak tonlandırılma işlemidir. Ombrede saçın dibi orijinal renk olarak bırakılıp uçlara doğru ton ton açılır.

Saç uçlarına ve aralarına renk işlemi

Son zamanlarda saç boyama konusunda oldukça trend olan uygulamalardan biri de gri, pembe, yeşil, mavi, mor gibi renklerin saç uçlarına ve saç aralarına atılması işlemidir. Bu işlem yarı kalıcı boyalarla yapılabildiği gibi, daha uzun süre dayanan saç boyalarıyla da yapılabilmektedir. Mavi, yeşil, pembe, mor gibi renkler en iyi açık renkli saçlarda sonuç verdiği için, renk verilecek saç rengi koyuysa öncelikle saç sarıya kadar oryal ya da farklı bir malzeme ile açılır.

Işıltı (gölge)

Gölge işleminde, saçın özellikle yüz çevresine yakın olan belirli bölümleri, saçın ana rengine uygun olarak açılmakta ve saçlara aydınlık katılmaktadır. Saçları gölgelendirme işlemi olarak da adlandırılan ışıltı işleminde saç oryalle açılır ya da daha açık renge boyanır. Bu işlem sırasında saç fazla yıpranmadığından, ince telli saçlar için de uygundur.

Dip boya

Dip boyama işlemi, saçın uzamasından ötürü saç boyasının uçlara doğru inmesi sonucu aradaki ton farkını kapatma tekniğidir. Boyalı saçlarda kişinin saç uzama hızına da bağlı olarak genellikle 3-4 haftada bir dip boyama işlemi yaptırması gerekmektedir.

Tek renk boya

Tek renk boya işlemi saç diplerinden saç uçlarına kadar tek bir rengin uygulanmasıdır. Farklı bir görünüm elde etmek isteyen veya saçları beyazlamaya başlayan kişiler tek renk boyama işlemini sıklıkla tercih etmektedir.

Tek renk boyama işlemine başlamadan önce uzman kuaförün de önerisiyle renk kataloğundan en uygun saç rengi seçilir. Kadınlar tarafından en çok tercih edilen renkler kahve, bakır, karamel, kızıl, siyah, altın sarısı, kumral, kestane kabuğu, tarçın ya da fındık kabuğu renkleriyken, son dönemde patlıcan moru, lacivert, açık gri, koyu gri, gümüş gibi renkler de sıkça kullanılmaktadır.

Saçtaki tüm bölgelerin aynı renk olabilmesi ya da istenilen tek rengin doğru tonlarda uygulanabilmesi için tek renk boyama işleminden önce saç oryal ya da farklı boyalarla açılır. Oryalle saç rengi açma işlemi sadece sağlıklı ve boyalı saçlara uygulanırken; boyayla saç açma işlemi boyasız saçlara uygulanabilmektedir. Tek renk boyama işlemi kadınlar ve erkeklere uygulanabilir.


Saç boyama hakkında merak edilenler


Sık sık saç boyatmak zararlı mıdır?

Evet. Sık sık saç boyatmak, özellikle saç açma işlemi yaptırmak saçı yıpratıp yanmasına sebep olabilir.

Hamileyken saç boyanır mı?

Hamileyken saç boyatılmaması gerektiğine dair bilimsel bir veri olmamakla birlikte, genellikle gebeyken saç boyatmaya 4. aydan sonra başlanması önerilmektedir.

Emzirirken saç boyanır mı?

Emzirirken bitkisel boyalarla saç boyanabilse de herhangi bir saç boyama işlemi yaptırmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Adetliyken (regl döneminde) saç boyanır mı?

Adetliyken saç boyanabilir ancak adet döneminde vücudun hormonal dengesi değiştiği ve vücut ısısı arttığı için açık renge boyandığında saç rengi kızıla doğru dönebilir.

Permalı saç boyanır mı?

Evet, permalı saçlar bitkisel boyalarla boyanabilir.

Kınalı saça boya tutar mı?

Kına, saçta boyadan daha uzun süre durmakta ve kolay kolay saçtan çıkmamaktadır. Kınadan sonra saçı yıpratmamak ve boyanın daha iyi tutması için 2-3 ay beklenmesi önerilir.

Zeytinyağı saç rengini açar mı?

Evet, saça uygulanan zeytinyağı kürü saç açmada doğal bir yöntemdir.

Saç boyası temiz saça mı uygulanır?

Bu konuda görüş ayrılıkları bulunmakla birlikte, kişinin saç derisinin yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak kirli saça uygulanacaksa bile boyanın daha iyi tutması için saçtaki jöle ya da benzeri ürünler temizlenmelidir.

Boyalı saçta saç kremi nasıl kullanılır?

Boyalı saçlar yıkandıkça boyanın rengi solmakta ve saç parlaklığını yitirmektedir. Saçın daha uzun süre parlak kalmasını sağlamak için amonyaksız saç kremleri tercih edilmelidir. Aynı zamanda saç rengine göre renk koruyucu saç kremleri kullanmak da saç boyasının kalıcılığını arttırmaktadır.

Siyah saç hangi renge boyanır?

Siyah saçın rengi oryalle açılarak boyaya uygun hale getirilir. Ardından koyu kahverengi, kızıl gibi renklere boyanabilir. Kişi daha açık bir saç rengine sahip olmak istiyorsa bu tonlar açılarak her seansta saçın rengi sarıya doğru döndürülebilir.


Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!