Estetik Güzellik Saç Bakımı

Saç Ekimi

Saç ekimi nedir, nasıl yapılır?

Bir tür saç nakli olan saç ekimi, plastik cerrah tarafından saç köklerinin başın saçsız olan bölümlerine yerleştirilmesi operasyonudur.

Lokal anestezi ile gerçekleştirilen işlem sırasında, saç kökleri başın arkasından ya da yan tarafından alınarak saçsız kısma taşınır.

Saç ekimi, Sağlık Bakanlığının onay verdiği sağlık kuruluşlarında yapılır.

Saç ekimi kimlere yapılır?

Seyrek saçlı kişilere, kelleşme sorunu yaşayan kişilere ve kaza sonucu kafa derisinin yaralanmasıyla saçlarını kaybetmiş olan kişilere uygulanabilir.

Kadınlarda saç ekimi

Saç ekimi işleminden önce bir dermatolog saç dökülmesinin tüm nedenlerini araştırarak, hastanın saç ekimine uygun bir aday olup olmadığını saptar. Eğer uygun bir adaysa genellikle, kadınlarda tıraşsız FUE saç ekim tekniği tercih edilir.

Greft nedir?

Greft; ekilmek üzere kişiden alınan, kıl köklerini ve çevresinde bir miktar deri parçasını içeren yapıdır. Saç ekimi fiyatları, sorunlu bölgenin greft ihtiyacına göre belirlenmektedir.

Saç ekimi yöntemleri

Seyrek ya da saçsız bölgelere uygulanan saç ekimi tedavisi aşağıdaki şekillerde gerçekleştirilebilir. Her iki tedavi yönteminde de işlem, saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 4-8 saat arasında sürmektedir.

FUT saç ekimi (folliküler ünite transplantasyonu)

 1. FUT yönteminde, kişinin başının arkasından bir miktar deri kesilerek alınır ve kesilen bölüm dikilerek kapatılır.
 2. Üzerinde saç kökleri bulunan deri parçası, bir mercek altında cerrahi bıçak yardımıyla mikro bölümlere ayırılarak ekilecek greftler elde edilir.
 3. Greftler hazırlandıktan sonra saç ekilmesi istenen bölge uyuşturulur.
 4. Bölge üzerinde neşter ya da mikro iğneler yardımıyla delikler açılır.
 5. Açılan deliklerin her birine hassas bir şekilde greftler yerleştirilir ve tedavi gören bölge gazlı bez ve bandajlar yardımıyla sarılır.
 6. Böylece saçın seyrek olduğu ya da saçın bulunmadığı alanlarda doğal bir şekilde saçın uzaması sağlanır.

FUE saç ekimi (folliküler ünite ekstraksiyonu)

FUE metodunda kıl kökleri lokal anestezi ile uyuşturulan donör bölgeden Punch Biopsy adında kalem benzeri özel bir alet kullanılarak tek tek alınır. Kesi uygulanmadığı için yara izi kalmaz. Alınan kıl folliküllerinin nakledilmesi aşamaları FUT tekniğindeki gibidir.

FUT ve FUE işlemleri sonrası

Saç ekimi işleminden sonra doktor ağrı kesici, antibiyotik gibi bazı ilaçlar önerebilir. Ekim FUT yöntemi ile yapılmışsa, yaklaşık 10 gün sonra dikişler alınır. İstenen saç yoğunluğuna sahip olmak için söz konusu işlemler 3 ya da 4 seans boyunca devam edebilir. Ancak her işlem arasında birkaç ay beklenir. Saç ekilmesini izleyen iki ay içerisinde ekilmiş olan saçlar dökülür. Sonraki altı ay içerisinde yeni saçların % 75 kadarı çıkar. Saçların tamamının çıkması için altı ay daha geçmesi gerekir.

Organik saç ekimi / kök hücre (PRP) saç ekimi enjeksiyonu

Organik saç ekimi, kök hücre saç ekimi ya da PRP saç ekimi olarak da bilinen saç ekim tekniğidir. Organik saç ekiminde, kişinin kendi kanından hazırlanan PRP (trombositlerden zenginleştirilmiş plazma), ekim yapılacak saç derisine enjekte edilir. Daha sonra FUE ya da FUT yöntemiyle ekim yapılır. Söz konusu enjeksiyon; saç derisinin ekime uygun hale getirilmesini, seyrek bölgeye nakledilen saç köklerinin daha iyi bir şekilde tutmasını, saç ekiminden sonra çıkan saçların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır.


DHI saç ekimi (direct hair ımplant)

Aynı zamanda Tıraşsız FUE Saç Ekimi olarak da bilinen DHI Saç Ekimi tekniğinde saçların kesilmesine ya da tıraşlanmasına gerek kalmadan saç ekim işlemi gerçekleştirilir. Saç telleri zayıf ve saç telleri arasında mesafe elverişliyse tıraşsız FUE işlemi rahatlıkla uygulanabilir. Bu teknikle tek seansta 2.000 saç kökü saça eklenebilir. Tıraşsız FUE Saç Ekimi diğer saç nakli tekniklerine göre daha uzun ve zahmetli bir işlem olduğundan, fiyatı biraz daha yüksektir.

DHI saç ekimi nasıl yapılır?

 1. Greftler, saç köklerinin alınacağı bölgedeki kafa derisinden özel uçlu bir kalem yardımıyla teker teker çekilir.
 2. Çekilen greftler, seyrek bölgeye ekilmek üzere hazırlanır. Saç ekim işleminin yapılacağı bölgeye önceden kanal açılması gerekmez; ekim sırasında kullanılan kalem, kanal açma ve ekim işlemini aynı anda gerçekleştirir.Bu, ekim işleminin daha kısa sürmesini sağlar.

Sakaldan saç ekimi

FUE ve FUT saç ekimi işlemlerinde, donör yetersiz ise sakaldan alınan kıl kökleriyle saç sıklaştırma işlemi yapılabilir. Sakaldan kıl kökü alma işlemi için elmacık kemiğinin üstü, çene altı gibi bölgeler kullanılmaktadır. Sakaldan saç ekimi uygulamasında yaklaşık 4.000’e yakın kıl kökü seyrek saç bölgelerine ekilebilmektedir.

Kaş ekimi

Seyrek kaşlarını gürleştirmek ve kaş şekil bozukluklarını gidermek isteyen kadınlar ve erkekler tarafından tercih edilen bir yöntem olan kaş ekimi, saç ekimiyle benzer şekilde uygulanmaktadır.

Kaş ekimi nasıl yapılır?

Kaş ekimi işlemi kaşların ihtiyacına göre FUT veya FUE yöntemi uygulanarak yapılabilir. Her iki yöntemde de lokal anestezi uygulanır. İşleme başlanmadan önce, kaşın boyutu ve kişinin arzuladığı kaş kalınlığı belirlenerek kaşa yerleştirilecek kıl kökü sayısı saptanır. Genellikle kaş ekimi işlemlerinde 300-500 kıl kökü (greft) yeterli olmaktadır. Kaş ekimi için genellikle başın ense bölümündeki kıl kökleri kullanılır (detaylı bilgi: FUT ve FUE yöntemleri).

Kaş ekimi sonrası

Kaş ekildikten sonra gereksiz görülen kıllar cımbız yardımıyla 15 gün içinde çekilirse bir daha çıkmazlar.

Kaş ekimi fiyatları

Ekilen greftin sayısına göre seans uzunluğu ve fiyatı değişiklik gösterebilir.

Kirpik ekimi

Sadece plastik cerrahlar tarafından yapılabilen bu işlem, saç ve kaş ekiminde de uygulanan teknik olan FUE tekniğiyle gerçekleştirilmektedir (detaylı bilgi: FUE tekniği).

Kirpik ekim seansı yaklaşık 1 ila 2 saat sürmektedir.

Kirpik ekimi nasıl yapılır?

 1. Kirpik ekim işlemine başlamadan önce kişinin ihtiyaç duyduğu kirpik adedi belirlenir.
 2. Ardından kirpiğe ekilecek kıl köklerini (greft) enseden alabilmek için ense lokal anesteziyle uyuşturulur.
 3. Uyuşturulan bölgeden özel bir iğne yardımıyla tek tek kıl kökleri çekilir.
 4. Çekilen kıl kökleri kirpik bölgesine yerleştirilir. Kirpik ihtiyacına bağlı olarak 20-30 adet kıl kökü kullanılır.

Kirpik ekimi sonrası

Kirpik ekimi uygulaması ağrısızdır; kişi işlem sonrası günlük hayatına devam edebilir.

Kirpik ekimi fiyatları

Kirpik ekimi fiyatı, işlemde kullanılan greft sayısına ve ekim yapılan bölgenin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.


Saç ekimi hakkında merak edilenler


Saç ekimi var olan saçlara zarar verir mi?

Uygulayan kişiye, uygulanan yönteme ve hastanın işlem sonrası önerilere uyma derecesine göre risk değişir. Ekim yapılan yer çevresindeki sağlıklı kıl kökleri zedelenebilir. Enfeksiyon gelişebilir. Saç alınan bölgede kötü yara izi oluşabilir. Ayrıca, kıl kökünün uygun derinliğe ekilmemesi sonucunda saçlı deride kabarıklıklar meydana gelebilir.

Saç ekiminde saçlar kesilir mi?

Saç ekimi için uygulanan tekniğe göre değişir. DHI (Direct Hair Implant) tekniğinde saç kesilmeden ya da tıraş edilmeden saç ekimi gerçekleştirilebilir (detaylı bilgi: DHI tekniği).

Seyrek saça saç ekimi yapılır mı?

Evet, seyrek saçları gürleştirmek için saç ekimi uygulanabilir (detaylı bilgi: saç ekimi).

Saç ekimi sonrası iyileşme döneminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi sonrasında, terlemeye yol açacak fiziksel aktiviteden, stresten ve antibiyotik kullanılıyorsa alkolden uzak durulması gerekir. Uyku sırasında saç ekilen yere yastığın temas etmesi önlenmelidir. . Ameliyattan sonra saçlar hemen yıkanmamalıdır. Saçların yıkanması için 3 gün beklenmeli ve sadece hekimin önerdiği şampuanlar kullanılmalıdır. Saçlar, fön makinesi kullanılmadan, havlu ile hafif hareketlerle kurutulmalıdır. Saç ekimi gerçekleştirilen bölge güneş ışığından, yağmurdan ve tozdan korunmalıdır.

Saç ekimi sonrası kızarıklık, şişlik, ödem nasıl giderilir, ne zaman geçer?

Saç ekim işlemlerinden sonra kafa derisindeki kızarıklığın kişinin bünyesine ve cilt tipine bağlı olarak 2 ay ile 3 ay arasında kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer geçmezse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Saç ekimi sonrasında yaşanan şişlik ve ödem ise, lokal anestezi yapılan alanın büyüklüğüne, enfeksiyon oluşma ihtimaline, kişinin beslenme alışkanlıklarına göre değişmektedir. Ödem ya da şişlik oluştuğu takdirde, saç ekimini gerçekleştirilen doktora başvurularak ödemin oluşma sebebine göre gerekirse tedaviye başlanmalıdır.

Saç ekimi sonrası kabuklar nasıl temizlenir?

Saç ekiminden 2-3 gün sonra saçlar nazik bir şekilde yıkanarak oluşan kabuklar temizlenebilir. Kabukların tamamen saçtan temizlenmesi 9-10 günü bulabilir.

Saç ekimi sonrası şok dökülme nedir? Ne zaman başlar ve geçer?

Saç ekimi sonrası ekilen bölgedeki saçların dökülmesi şok dökülme olarak adlandırılır. Şok dökülme normal şartlarda saç ekimi operasyonundan 1 ay sonra yaşanır ve 1-2 hafta boyunca sürer.

Saç ekimi sonrası bakım nasıl yapılır?

Saç ekimi operasyonundan 2-3 gün sonra saçlar ilk kez yıkanır. Ardından hekimin tavsiye ettiği şampuanla saçlar 15 gün boyunca günde 1-2 kere nazik bir şekilde yıkanır ve losyonlanır. Saç kurutma makinesi 5-6 gün boyunca kullanılmaz, saçlar doğal bir şekilde kendiliğinden kurur. 15 gün boyunca saça ekstra hiçbir ürünün uygulanmaması gerekmektedir. Saçlı derideki kabuklanma  geçtikten sonra normal şampuana dönülebilir.

Kaynaklar
 • http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/men-hair-loss-17/hair-transplants
 • https://www.realself.com/Hair-transplant-surgery/reviews
 • http://www.healthline.com/health/hair-transplant
 • http://www.eyebrowtransplantation.com/procedures/eyebrow-transplants

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!