Güzellik Zayıflama - İncelme

Selülit Tedavisi

Selülit nedir?

Tıpta hidro-lipo distrofi olarak adlandırılan selülit, vücuttaki yağ tabakasının bağ dokuları arasında sıkışması sonucu ortaya çıkan bir deformasyondur.

Selülit tıbbi olarak ciddi bir rahatsızlık sayılmaz, ancak estetik açıdan tedavi edilmesi önerilmektedir. Özel kremler ve masajlarla birlikte cihazlarla gerçekleştirilen teknikler selülit tedavisinde kullanılır.


Selülit neden olur?

Dünya üzerinde kadınların %90’ında görülmektedir ve sağlıksız beslenme, metabolizma yavaşlığı, fiziksel aktivite eksikliği, hormon değişimi, yeteri kadar su tüketmeme ve cilt yapısı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.


Selülit giderme yöntemleri

Selülitten tamamen kurtulmak ne yazık ki mümkün değildir. Ancak, sorunun azaltılması, görünümünün iyileştirilmesi için aşağıdaki yöntemler birbirleriyle kombinlenerek kullanılabilmektedir.


Mezoterapi

Mezoterapi, selülitten etkilenen dokuya doğrudan ilaç veya diğer maddelerin enjekte edilmesini içeren bir tedavidir. Enjekte edilen maddede doğal bitki özleri ve vitaminler sıklıkla kullanılır. Kişinin ihtiyaçlarına göre farklı enjeksiyon maddeleri kullanılabilir. Sonuç alabilmek için seanslar birden fazla sayıda yapılır.

Lazer, ışık veya radyofrekans terapisi

Selülit görünümünü azaltmak için ışık, lazer ya da radyofrekans içeren cihazlarla özel seanslar düzenlenir. Bu tedavide kullanılan TriActive cihazı, düşük seviyeli bir lazer ile cilde uyguladığı emme ve sıkıştırma yoluyla yağları düzenlerken, Velasmooth / Velashape olarak bilinen cihazlar lazer ve masaj terapisini birleştirmektedir.

Her iki tedavide iyi bir sonuç elde etmek için birden fazla seansa katılmak gereklidir. Lazer, ışık, radyofrekans uygulamaları özel teknik ekipman gerektirdiğinden masaj uygulamalarına göre daha pahalıdır.

Kollajenaz enjeksiyonu

Kollajenaz vücutta doğal olarak oluşan bir enzimdir ve bağ dokusunun bir bileşeni olan kollajeni parçalamaktadır. Bazı çalışmalar, bu enzimle yapılan enjeksiyonların selülit görünümünü iyileştirmede faydalı olabileceğini önermektedir ancak bu enjeksiyonların uzun vadeli etkileri halen bilinmediğinden selülitle savaşta deneysel bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.

Masaj uygulamaları

Selülitli bölgelere manuel masaj yapılabildiği gibi, piyasada aynı tekniği daha etkili bir şekilde uygulayan çeşitli cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlarda cilt bölgelerini düzeltmek için silindirli bir sistem kullanılmaktadır. Söz konusu cihazların kullanıldığı en eski ve tercih edilen yöntemlerden biri, Fransız LPG firmasının geliştirdiği ve 1990’ların ortalarından beri selülit tedavisinde kullanılan Endermoloji’dir.

Endermoloji tekniğinde, selülitli bölge elektrikli bir aygıt sayesinde sıkıştırılarak ve emilerek cildin portakal kabuğu görüntüsünden kurtulması sağlanır. Tedavi genellikle 30-45 dakika sürer. Tam olarak sonucu görebilmek için 12 seansa ihtiyaç duyulmaktadır. Tedavi tamamlandıktan sonra cilde düzenli bakım yaptırmak gereklidir.

Ozon terapi

Yağ hücrelerinin vücuttan atılmasını ve kılcal dolaşımın artmasını sağlayan Ozon Terapi selülit tedavilerinde sıklıkla başvurulan bir işlemdir.

Subsizyon

Subsizyon tekniğiyle cilt dokusunu aşağıya çeken bağların kesilerek derinin düz bir yapıya kavuşması sağlanır. Bu teknik, akne tedavisinde de sıklıkla kullanılır.

Selülit diyetleri

Selülit tedavisinde etkili olduğu iddia edilen özel selülit diyetleri diyetisyenler tarafından önerilmektedir. Söz konusu diyetler sayesinde, diyet menüsünde yer alan besinlerin tüketilmesi halinde, etkilenmiş bölgelerdeki dolaşımın arttığı, metabolizmanın hızlandığı ve selülitin azaltıldığı belirtilmektedir (detaylı bilgi: diyetler).

Diyet takviyeleri ve bitkisel ilaçlar

Bu ürünlerin birçoğu ginkgo biloba, üzüm çekirdeği, balık yağı ve soya lesitin gibi çeşitli maddeler içerir. Söz konusu takviyelerin ve ilaçların, metabolizmanın artırılmasına, dolaşım sisteminin iyileştirilmesine ve yağların parçalanmasına olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir. Ancak bitkisel dahi olsa bu tür ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Vücut sargıları

Birçok güzellik salonunda selülit tedavisi olarak bitki özleri ve özel karışımlarla hazırlanan vücut sargısı türleri sunulmaktadır. Bu tür uygulamaların geçici çözümler niteliğinde oldukları ve uzun vadede sonuçlar elde etmek adına daha farklı uygulamalarla birlikte kullanılmaları gerektiği tavsiye edilmektedir.

Metilksantin içeren kremler

Metilksantinler; aminofilin, kafein ve teofilin içeren kimyasal gruptur. Bu kimyasallar birçok selülit kreminde bulunur ve yağ depolarını yıkma konusunda bilinen yetenekleri sayesinde selülit tedavisinde tercih edilirler.


Selülit tedavisi hakkında merak edilenler


Selülitten kurtulmak için:

Selülitlerimden liposuction ile kurtulabilir miyim?

Liposuction selülit için önerilen bir tedavi değildir. Cildin altından vakumla yağ alma tekniği selülit için etkili değildir. Hatta liposuction yöntemi ciltteki selülitin kötüleşmesine yol açabilir.

Kilo verdiğimde selülitlerimden kurtulur muyum?

Kilo vermek selülitin derin görüntüsünü azaltacaktır ancak tamamen yok etmeyebilir. Zira genetik de selülit oluşumunda önemli bir etkendir.

Ayrıca, topuklu ayakkabı kan dolaşımında bozukluklara yol açtığı için vücutta selülit artışına neden olabilir. Sigara ve alkol kullanımı da selüliti arttırabilir.

Selülitten tek seferde kurtulmak mümkün mü?

Hayır, selülit tedavisinde lazerli makineler kullanılsa dahi, seanslar devamlı olmalıdır.

Düzenli olarak spor yapmama rağmen selülitlerimden kurtulamıyorum, neden?

Selülit oluşumunda fiziksel olarak hareketsiz kalmanın yanı sıra, beslenme düzeni de önemli faktörlerdendir. Selülitten kurtulmak için beslenme düzenini kişiye özel olarak hazırlayan bir diyetisyene başvurmak gereklidir. Ayrıca lazer, radyofrekans tedavisi gibi modern medikal estetik yöntemler de selülitlerden kurtulma konusunda oldukça etkilidir.

Selülitten kurtulmak için önerilen egzersizler nelerdir?

Özellikle bacak ve kol bölgesindeki selülitler için bazı hareketler tasarlanmıştır. Ancak sakatlıklara yol açmamak için uzman bir spor eğitmeniyle söz konusu hareketlerin yapılması önerilmektedir.

Selüliti önlemek mümkün mü?

Genetik ya da hormonal bozukluklar haricinde, doğru beslenme ve sağlıklı yaşam kurallarını doğru uygulamak selüliti engellemeye yardımcı olabilir.

Selülit sağlık açısından tehlikeli mi?

Selülit ile artan sağlık riski arasında herhangi bir bağlantı olduğu görülmemektedir.

Kaynaklar
  • http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cellulite/home/ovc-20265001
  • http://www.fitnessmagazine.com/workout/lose-weight/burn-fat/cellulite-causes/
  • http://www.healthline.com/health/cellulitis?m=0
  • http://www.medicinenet.com/cellulite/article.htm

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!