Cilt Bakımı Güzellik

Solaryum

Solaryum merkezleri

Size en yakın solaryum merkezlerini bulmak ve sürpriz fırsatları yakalamak için ilçenizi seçin.

 

Solaryum seansları 2018 fiyat listesi

* Fiyatlar, 2018 yılında 54 farklı merkezden alınarak belirlenmiştir. Solaryum fiyatları seans süresine göre değişmektedir.

Bronzlaşma nedir?

Cildimizin doğal rengini veren madde melanin pigmentidir. Melanosit adı verilen ve derinin üst tabakası olan epidermisin tabanında yerleşmiş hücreler tarafından üretilir. Melaninin görevi vücudumuza gelen ultraviyole ışınlarını emmek, daha içerilere ulaşarak zarar vermesini engellemektir. Deri ultraviyole ışınlarına maruz kaldıkça melanin pigmentinde de artma olur ve cildin rengi giderek koyulaşır. Bronzlaşma adını verdiğimiz bu süreç, aslında vücudun bir korunma yoludur. Bronzlaşma, ileride cilt kanseri oluşma riskini arttırır. Ayrıca genel inancın tersine, bronzlaşma cildi güneş yanığı ve diğer hasarlardan korumaz. Çünkü bronzlaşmış bir ciltteki sonradan oluşan melanin, sadece 2 ila 4 Güneş Koruma Faktörü sağlar. Bu, güneşten etkili bir koruma için önerilen en az 15 faktöre göre çok azdır.

Ultraviyole ışınları nedir? Vücudumuzu nasıl etkiler?

Güneşten yeryüzüne görülebilen ve görülemeyen ışınlar gelir. Bunlardan bir çeşidi ultraviyole (mor ötesi) dediğimiz ışınlardır.

Ultraviyole (UV) ışınları, vücudumuzda D vitamini yapımı için gereklidir. İkinci yararlı etkisi de endorfin üretimini uyarmaktır.

Günde 3-5 dakika güneşlenmek, D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Fazlası bize zarar verir.

Yeryüzüne bizi etkileyebilecek kadar ulaşan 2 tip ultraviyole ışını vardır: Ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB).UVA, ciltte daha derinlere ulaşabilir ve melaninin oksitlenmesiyle daha çabuk bronzlaşmayı sağlar. Bu sırada yeni melanin pigmentleri oluşmaz. UVA ışınları derinin elastikiyetini azaltır ve kırışıklıklara neden olur. UVB, derinin üst tabakalarına zarar verir. Deriyi kurutur ve güneş yanığına neden olur. UVB’nin bronzlaştırma etkisi çabuk değildir. Temastan 72 saat kadar sonra gerçekleşir. Hem UVA hem de UVB ışınları, hücrelerin DNA’sına zarar verir ve bu değişim kansere neden olabilir.

Ultraviyole ışınların insanlarda özelikle deri kanserlerine neden olduğunu gösteren çok sayıda çalışma yapılmıştır. Çeşitli hayvan deneylerinde de cilt kanserleriyle ilişkisi kanıtlanan ultraviyole ışınları, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından 2009 yılında grup 1 kanserojen olarak sınıflandırılmıştır.

Solaryum nedir? Nasıl çalışır?

Solaryum, ultraviyole ışınlar yayan bir cihaz kullanarak tenin bronzlaştırılma işlemine verilen isimdir. 1920’li yıllarda temeli atılan ultraviole (UV) ışını yayan bir cihazla bronzlaşma teknolojisi, 1970’li yılların sonunda ilk bronzlaşma salonlarının Avrupa ve Kuzey Amerika’da açılmasıyla yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Günümüzde, solaryum salonlarında, spor tesislerinde, kaplıcalarda, otellerde ve nadir olarak evlerde kullanılmaktadır.

Cihaz içine yerleştirilmiş floresan ampullerden sağlanan UVA ve UVB ışınları aracılığıyla bronzlaştırma sağlanır.

Güneşlenerek ve solaryumla bronzlaşmak arasındaki farklar nelerdir?

Solaryumla bronzlaşmak güneşlenerek bronzlaşmadan daha güvenli değildir. Solaryum da güneş gibi vücuda UV ışınları göndererek cildin kurumasına, kırışmasına ve çoğu daha tehlikeli olan diğer zararları verir. Solaryumda, güneşlenerek alınabilecek UVA ışınından daha yüksek yoğunlukta UVA ışını kullanılır.

Yapay bronzlaştırıcı sistemler aracılığıyla gerçekleşen güçlü bir bronzlaşma esnasında gün ortası güneşten kaynaklanan doğal radyasyonun yaklaşık 10-15 katına maruz kalınmaktadır.

Solaryum, ergenlik çağında özellikle tehlikelidir. Bu dönemde başlanacak solaryum uygulaması, ileride cilt kanseri olma riskini daha da arttırır.

Solaryum çeşitleri nelerdir? Hangi ışınlar kullanılır?

Solaryum cihazlarının temel olarak 3 tipi vardır. Cihazlar yaydıkları UV ışını gücüne göre düşük basınçlı ve yüksek basınçlı; konumlanmasına göre de yatay ve dikey olarak sınıflandırılır. Cihazlara yatarak veya ayakta girilebilir.

 • Düşük basınçlı yatay cihazlar: En sık kullanılan cihazlardır. Güneş ışığına benzer oranda UVA ve UVB yayar. Çabuk bronzlaşma sağlar. Bu nedenle de güneş yanığına neden olma riski yüksektir. Bu tür cihazlar, çabuk bronzlaştıkları için koyu tenli kişilere uygun değildir.
 • Yüksek basınçlı yatay cihazlar: Bu cihazlar UVB ışınlarına oranla daha çok UVA ışını yayar. Daha derin ve daha uzun süreli bronzluk sağlar ancak bronzlaşma yavaş gelişir. Genellikle daha pahalıdır.
 • Dikey cihazlar: Farkı sadece dikey pozisyonda durmasıdır. Ancak bu bazı avantajlar sağlar. Solaryuma girecek kişi yatma yerine ayakta durur. Bu sayede vücut cihazın herhangi bir yüzeyine temas etmez. Ayrıca yatay cihazların tersine klostrofobisi olanlar için en iyi seçimdir. Dikey cihazlar, daha az yer kapladıkları için işletmecilere de avantaj sağlar.

Solaryum süresi

Solaryumda kalınacak sürenin ilk seans için 4-5 dakika civarında olması önerilmektedir. Daha sonraki seanslarda ise bu süre solaryum uzmanıyla görüşülerek istenen bronzluğa göre arttırılabilir. Doğal bir bronzluğa ulaşmak için 6-7 seans gitmek genellikle yeterli olmaktadır.

Seans fiyatları solaryumda kalınan süreye göre ücretlendirilmektedir. Bununla birlikte solaryum süresi güzellik salonlarındaki uzmanlar tarafından cilt tipine ve hassasiyetine göre belirlenmektedir. Cilt tipine göre uygun seanslar uygulandığında solaryumun cilde zararı minimuma indirilir.

Fitzpatrick sınıflandırmasına göre dünyada kadın ve erkekler için 6 cilt tipi olduğu kabul edilmektedir.


Cilt Tipi I: Bu cilt tipine sahip olan kişilerin ten renkleri oldukça soluktur ve beyaza yakın renktedir. Mavi ya da yeşil göz rengine sahiptirler. Kızıl saçlı ve çillidirler. Bu kişilerin bronzlaşması sakıncalıdır.

Cilt Tipi II: Açık ten rengine sahip olan bu kişilerin, mavi ya da yeşil gözleri vardır. Sarı, kumral saçlara ve çillere sahiptirler. Bu ten rengine sahip kişilerin solaryumdaki ilk seanslarına 4 dakika ile başlamaları ve 6 seansta süreyi maksimum 11 dakikaya çıkarmaları önerilmektedir.

Cilt Tipi III: Bu kişilerin kahverengiye dönük açık ten renkleri, kahverengi saçları ve gözleri vardır. Solaryum seansına 5-6 dakika ile başlamaları, 6 seansta süreyi maksimum 12 dakikaya çıkarmaları önerilmektedir.

Cilt Tipi IV: Yanık tene sahip bu kişilerin koyu kahverengi saçları ve gözleri vardır. Solaryum seansına 7 dakika ile başlayıp, 6 seansta süreyi maksimum 15 dakikaya çıkarmaları önerilir.

Cilt Tipi V: Koyu kahverengi tene sahip olan bu cilt tipindeki kişilerin saçları ve gözleri koyu kahverengidir. Solaryum seansına 9 dakika ile başlayıp, 6 seansta süreyi maksimum 15 dakikaya çıkarmaları önerilir.

Cilt Tipi VI: Siyahi tene sahip bu kişilerin siyah saçları ve gözleri vardır. Solaryum seansına 10 dakika ile başlayıp, 6 seansta süreyi maksimum 15 dakikaya çıkarmaları önerilir.


Solaryuma ne sıklıkta girilmeli?

Solaryuma haftada en fazla 3 kere girilmesi önerilmektedir. Seanslara 36 ile 48 saat aralıklarla girmek uygun olur. Bu süre cildin dinlendirilmesi için gereken süredir. Ayrıca, solaryum salonundan çıktıktan sonra en az 1 gün daha bronzlaşma devam eder.

Solaryum bronzluğu kalıcı mı geçici midir?

Solaryum seansları ve güneş eşit derecede bronzlaşma sağlar; bronzluğun kalıcılık süreleri de aynıdır. Solaryumun etkisi, bol su içmek, beta karoten, likopen ve C vitamini takviyeleri almak, keselenmemek gibi önlemlerle uzatılabilir ve solaryumla kazanılan renk korunur.

Solaryuma giren blogger’ların deneyimleri ve tavsiyeleri

Solaryumun yararları nelerdir?

D vitamini, başta kemik sağlığı üzerine olmak üzere önemli görevleri olan bir maddedir. Güneş ışınlarının yardımıyla vücutta üretilir. Solaryum cihazları da güneş gibi UV ışınları yaydığından, bu şekilde de D vitamini sağlanabilir. Ancak gerekli olan D vitamini günde 3-5 dakika güneşlenerek de alınabilir.

Solaryum bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. UV ışınlarından fayda gören keratoz, sedef hastalığı (psoriazis), egzama ve akne (sivilce) solaryumun tedavi amaçlı kullanıldığı hastalıklardandır. Sedef hastalığının bazı çeşitlerinde psoralen içeren tablet veya kremlerle birlikte UVA ışınları kullanılmaktadır (PUVA tedavisi).

Önemli not: Sedef hastaları doktora danışmadan solaryuma girmemelidir.

Halk arasında solaryumun zayıflattığı şeklindeki kanı doğru değildir.

Solaryumun zararları, komplikasyonları, yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Solaryum genel olarak sağlığa zararlıdır.

Kaynağını ister güneş isterse solaryum cihazından alsın, ultraviyole ışınlarının aşağıdaki zararları verdiği kanıtlanmıştır.

Cilt kanseri: UV ışınlarının aşağıdaki üç önemli cilt kanserini yapma riski vardır.

 • Bazal hücreli cilt kanseri
 • Skuamoz hücreli cilt kanseri
 • Melanom

İlk iki kanser türü, cilt kanserleri arasında sık görülür. Erken teşhis ve tedaviyle %95 oranında iyileşir. Melanoma, cilt kanserlerinin %1’ini oluşturur ancak cilt kanserinden kaynaklanan ölümlerin çoğunun nedenidir. Solaryum cihazı ile bronzlaşma, bazal hücreli kanser riskini 1,5 kat; skuamoz hücreli kanser riskini 2,5 kat arttırmaktadır. 35 yaş öncesinde solaryum kullanmaya başlayanlarda melanom görülme riskinin, kullanmayanlara göre %75 daha fazla olduğu görülmüştür.

Cildin erken yaşlanması: Hormonlar, besinler, yer çekimi ve sigara cildi yaşlandıran etkenlerdir ancak ultraviyole ışınları bu etkenler arasında %80-90’lık oranıyla ilk sıradadır. UV ışınları, derideki kolajen ve elastin liflere zarar vererek cildin kırışmasına yol açar. Cilt rengi koyulaşır, lekeler oluşur. Güneşlenme ya da solaryum bir yana, yaz günlerinde vücudun sürekli dışarıda kalan kısımları olan yüz ve elleri güneşten korumak, cildin uzun yıllar sağlıklı ve genç görünümünü korumasını sağlayacaktır.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı enfeksiyonlar: Dünya Sağlık Örgütüne göre tüm cilt tiplerindeki kişiler UV ışınlarının bağışıklık sistemini zayıflatmasından etkilenir. Güneşe uzun süre maruz kalındığında ortaya çıkan uçuk (herpes) enfeksiyonu, bağışıklığın zayıfladığını göstermektedir.

Yanık: UV ışınları ile oluşan cilt hasarının en çabuk gelişen ve en belirgin belirtilerindendir. Cilt kızarır, kaşınır ve acı verir. Çoğunlukla derinin soyulmasıyla sonlanır. Araştırmalar, şiddetli güneş yanığı ile melanom arasında ilişki saptamıştır.

Göz rahatsızlıkları:

 • Katarakt: gözdeki doğal lensin saydamlığını yitirmesidir.
 • Fotokeratit (kar körlüğü): Gözün dış tabakası olan kornea’nın şiddetli UVB ve UVC ışınlarına maruz kalması sonucu görülür.Kar körlüğü denmesinin nedeni, çoğunlukla UVB’nin yansımasının yoğun olduğu karlı ve yüksek rakımlı alanlarda gelişmesidir.
 • Göz kanseri: Göz çevresindeki kanserler de uzun süreli UV maruziyetiyle ilişkilidir.

Fototoksik reaksiyonlar: Kullanılan ilaç, parfüm, krem gibi bir maddenin UVA etkisiyle vücutta geliştirdiği çeşitli aşırı duyarlılık durumlarıdır.

Aktinik (solar) keratoz: Uzun süreli UV ışınlarına maruz kalma sonucu, yüz, eller, boyun ve önkolda görülen, yüzeyi pürüzlü ve sert, koyu renkli lekelerdir. Düşük oranda kanserleşirler.

Solaryuma alternatif

Amerikan Dermatoloji Akademisi, güneş veya solaryum kaynaklı UV ışınlarıyla sağlanan bronzlaştırmaya alternatif olarak kendinden bronzlaştırıcı (otobronzan) losyonların ve spreylerin kullanılmasını önerir. Birçok otobronzan ürün dihidroksiaseton (DHA) içerir. Bu ürünler piyasada losyon, jel, köpük, sprey ve mendil şeklinde bulunur. Cilde uygulandığında melanine benzeyen melanoid pigmenti üretir. Yaklaşık 2-4 saatte bronzlaşma başlar ve etkisi 24-72 saat devam eder. Suya, sabuna ve terlemeye dirençlidir. Bronzluk 3-7 gün arasında yavaş yavaş azalmaya başlar. DHA içeren bu ürünler, su ve sabunla kolayca çıkan diğer ürünlere kıyasla uygulama kolaylığı ve etki süresinin daha uzun olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ürünlerin göz, ağız ve mukozalarla temas etmesi sakıncalıdır. Kızarıklık, öksürük, baş dönmesi ve bayılma gibi yan etkileri vardır.

Solaryum öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Solaryuma girmeden önce cilt testi yaptırılması önerilmektedir. Hangi cihazın kaç dakika kullanılması gerektiğine solaryum uzmanıyla görüşerek karar verilmelidir. Aynı zamanda solaryuma girmeden önce solaryum kremi ya da spreyi kullanılır. Bununla birlikte solaryumdan çıktıktan sonra da vücuda nemlendirici özelliği olan solaryum spreyi sıkılabilir.

 • Solaryum salonunu görmeye gidin ve uygulamalarını öğrenin: Birçok solaryum salonda çeşitli solaryum cihazları vardır. Hangi tip cihazları kullandıkları hakkında bilgi alın.
 • Salonu gezin: Çevrenin ve yatakların temiz olup olmadığını kontrol edin. Cihaz için kullandıkları temizlik maddesini öğrenin. Bakterileri öldüren bir ürün olduğundan emin olun.
 • Cilt analizinizi yaptırın: Profesyonel işletmeler cilt analizinizi yaparak sizin için uygun cihazı, seans sürelerini, seans sıklığını ve solaryum sırasında kullanılacak kozmetik ürünleri belirler.
 • Kullandığınız ilaçları bildirin: Antibiyotikler, ağrı kesiciler, şeker hastalığı ilaçları, idrar söktürücüler, retinoidler gibi ilaçların bazılarının kullanılması sırasında solaryum uygulaması ciddi sorun yaratabilir. Kullandığınız ilaçların prospektüsünü bu amaçla siz de okuyun.
 • Ağda gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapmayın.
 • Kakao yağı, havuç yağı, vazelin ve bebe yağı kullanılabilir..
 • Solaryuma gideceğiniz gün parfüm ya da herhangi bir kozmetik ürün kullanmayın.
 • Bronzlaştırıcı krem kullanmayın. Aşağıda nedenleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Solaryuma girerken nelere dikkat edilmelidir?

 • Bronzlaşma hızlandırıcılarından kaçının: Solaryumun etkisini arttırmak için “solaryum kremi” olarak bilinen Tirozin esaslı bronzlaşma hızlandırıcılar önerilirse reddedin. Bu ürünler FDA tarafından onaylanmamıştır. Bu, zararlı anlamında değildir çünkü yeterli araştırma yapılmamıştır. Ancak bronzlaşmayı kolaylaştırdığına yönelik bir etkisi de gösterilememiştir. Solaryumun cildinizi kurutmasını engellemek için nemlendirici krem sürülebilir. Güneş yağı solaryumun etkisini azaltacağı için sürülmez.
 • Solaryum cihazının bulunduğu odaya gidin: Solaryuma girmek için hazırlıklarınızı yapın. Tüm aksesuarlarınızı ve kullanıyorsanız lenslerinizi çıkartın. Solaryuma hangi kıyafetle girileceği konusu size bağlı: Bikini giyebilirsiniz ya da hiçbir şey giymeyebilirsiniz. Önceki kullanıcıdan sonra cihazın içi temizlenmiş olsa da odanın diğer kısımları için aynı şey söz konusu olmayabilir. Genel banyolarda olduğu gibi davranın; odadaki sandalyeye bir havlu sermeden oturmayın.
 • Solaryum cihazındaki kontrol düğmelerini öğrenin: Cihazın nasıl tamamen durdurulacağını, fanın nasıl çalıştırılacağını mutlaka bilin.
 • Gözlüğünüzü takın: Solaryum seansı sırasında gözlerinizin UV ışınlarından etkilenmemesi için özel gözlük verilir. Size yakışmayabilir ama kimse görmeyeceği için sorun olmaz; mutlaka takın. Bazı salonlarda gözlük yerine aynı görevi gören tek kullanımlık bantlar kullanılabilir. Gözlük kullanılmaması sonucunda geçici körlük oluşabilir, kalıcı olarak gece görmeniz ve renkleri tam ve parlak görme yeteneğiniz azalabilir. Gözleri kapalı tutmak korunma için yeterli değildir çünkü göz kapakları incedir ve UV ışınlarını geçirir.
 • Dudaklarınızı koruyun: Dudaklarınız melanin içermediği için kendisini UV ışınlardan koruyamaz. 15 ve üzeri koruma faktörlü bir krem sürün. Korumanız gereken üç bölge daha vardır: koltuk altları meme uçları ve genital bölge. Koltuk altları için krem sürebilir; diğer bölgelerin üzerini örtebilirsiniz.
 • Cihazın içine yatın ve kapağını kapatın: Salon görevlisi solaryum seansının süresini ayarlar. Bu başlangıç için 4-5 dakikadır. Bu süre daha sonraki seanslarda bronzlaşma durumuna göre yavaş yavaş artacaktır.
 • Cihazdan çıkın: Terliyseniz bir havluyla kurulanın. Artık giyinip salondan ayrılabilirsiniz.

Solaryum sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Solaryum size istediğiniz sağlıklı görünüme kavuştursa da uzun vadede cildi kurutur ve kırıştırır. Solaryumdan sonra cildinizin mümkün olduğu kadar az etkilenmesi için bazı şeylere dikkat etmelisiniz:

Cildinizi nemlendirin:

 • Solaryumdan çıktıktan sonra hemen banyo yapmayın: 3-4 saat duşa girmeden bekleyin. Bu sürede vücudunuza nemlendirici krem veya losyon sürün. Duş almadan süreceğiniz nemlendiricinin etkisi duş aldıktan sonra sürmeye göre daha fazladır. Nemlendirici sürdükten sonra duş almak istiyorsanız:
  • Soğuk ya da ılık duş alın.
  • Cildinizin yağını korumak amacıyla duş süresini kısa tutun.
  • Sabun kullanmayın. Ya da kasık, koltuk altı gibi kokulu olabilecek yerlerle sınırlı tutun.
  • Nemlendiricinin cildinizden tamamen gitmemesi için yumuşak hareketlerle kurulanın.
 • Hyalüronik asit içeren krem kullanın: Hyalüronik asit cildin nemli kalmasını ve esnekliğini sağlayan doğal bir maddedir.
 • Nemlendirici sürün: Cildinizin su kaybetmesini önlemek için vitamin A içeren lipozomlu bir nemlendirici kullanın. Gözenekleri kapatmayan bir tanesini tercih edin.

Bunları yiyin-için:

 • Bol su için: Solaryuma girdiğiniz günler daha fazla su kaybedersiniz.
 • Bitter çikolata yiyin: Cildi nemlendirir ve iyi bir antioksidandır.
 • Polifenollerden zengin meyveleri tüketin: Elma, armut, üzüm, kiraz, çilek gibi meyveler cildinizi zararlı UV ışınlarına karşı korur.
 • Nar yiyin: Sağlık üzerine geniş etkileri bulunan flavonoidleri içerir.
 • Domatesi çok tüketin: Likopen içeriğiyle cildi UV ışınlarından koruyan domatesi salça ya da domates sosu olarak da kullanabilirsiniz.
 • Ayçiçeği: Bol E vitamini içerdiği için antioksidandır.
 • Yeşil çay için: Antioksidan ve anti-kanserojen özelliğinden yararlanın.

Bunları yapmayın:

 • Ağda ve lazer epilasyon yaptırmayın.

Solaryum sonrasında kaşıntı ve kızarıklık nasıl geçer?

Solaryum sonrası kaşıntının nedeni, hasar gören ya da canlılığını yitiren hücrelerin yenilenmesi sürecidir. Bronzlaşma belirtilerinin görülmesiyle birlikte başlar ve genellikle 1-2 gün sürdükten sonra kaybolur. Her bronzlaşma seansından sonra olmayabilir ve genellikle vücudun susuz kaldığı zamanlar görülür. Kaşıntıya neden olan olay cildin alt tabakalarında olduğundan, her zamanki gibi kaşımakla rahatlama sağlanmaz.

Kaşıntıyı durdurmak için için soğuk ya da ılık duştan yararlanabilirsiniz. Uzun sürüyorsa bir hekime danışmanız doğru olur.

Solaryumdan sonra kızarıklık görülebilir. Hafif bir kızarıklık saatler içerisinde kaybolur. Ancak kızarıklık ileri derecedeyse cilt soğutulmalı ve suyla nemlendirilmelidir. Hem vücut hem de yüz kızarıklığı için ayrıca nemlendirici krem kullanılabilir.Kızarıklığa genellikle yanma da eşlik eder. Basit ağrı kesiciler alınabilir.

Erkekler solaryuma girer mi?

Evet, erkekler de daha bronz bir tene sahip olmak için solaryuma girebilir. Güzellik salonlarında uzmanlar tarafından cilt tipine göre uygun seans süresi belirlenir. Solaryuma isteğe göre tek seferlik girilebilir veya belirli aralıklarla seanslar tekrarlanabilir. Solaryum öncesinde erkeklerin de kadınlar gibi koruyucu krem veya sprey kullanması önerilir. Sonrasında ise cildin nemlendirilmesi için krem ve losyonlar kullanılmalıdır.

Hamileler solaryuma girebilir mi?

UV ışınlarının vücutta folik asiti bozabildiğini bildiren araştırmalar vardır. Folik asit eksikliğinin de bir nöral tüp defekti olan spina bifida (bebeğin omuriliğinin çevresindeki omurganın kısmen oluşmaması durumu) ile ilgili olduğu gösterilmiştir. Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında folik asit eksikliğinin olmaması gerekir.

Hamilelikte ayrıca cilt yanmaya ve kloazma adı verilen cilt lekelerinin oluşmasına daha yatkındır.

Hamilelerin sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmamaları önerilir. Solaryum cihazları da benzer etki gösterir.

Cilt hassasiyeti artmış olduğu için, bu dönemde solaryum ya da güneşlenmeyle ürtiker gelişme riski artmıştır.

Yukarıdaki nedenlerle solaryum hamilelere zararlıdır. Güneş ve solaryuma alternatif olarak DHA içeren bronzlaşma losyonu gebeliğin ilk üç ayından sonra kullanılabilir. Ancak bu konuda mutlaka kadın doğum uzmanının fikri alınmalıdır.

Bölgesel solaryum olur mu?

Evet, bölgesel solaryum uygulanabilir. Halk dilinde amele yanığı olarak da adlandırılan parçalı yanıklarda solaryum uzmanına danışarak doğru dakikada ve cihazda, önceden bronzlaşmış kısımlarınızı kapatarak açık renkli bölgelerin aynı tona ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Solaryumda yaş sınırı var mı?

Evet, solaryuma giren kişi en az 18 yaşında olmalıdır. Solaryum her yaştaki kişilere zarar verir. Ancak 18 yaş altındaki kişilerde bu zararlar çok daha fazladır.

… solaryuma girebilir mi?

Emziren anne / kadınlar, hamileler, güneş alerjisi olanlar ve cilt tipi l olan beyaz tenliler için uygun değildir.

İlaç kullananlar: Ultraviyole ışınlarına karşı duyarlılık yaratan ilaçları kullanan kişilerin solaryuma girmemesi gerekir.Bazı antibiyotikler, non-steroid antienflamatuar grubu ağrı kesiciler, kalp ilaçları ve retinoidler (Roaccutane) gibi çok çeşitli ilaçlar cildi UV ışınlarına karşı duyarlılaştırabilir. Kullandığınız ilaçlarla ilgili tereddütünüz varsa mutlaka doktora danışın.

Vitiligo hastalarının solaryuma girmeleri sakıncalıdır, çünkü melanin içermeyen açık renkli alanlar UV ışınlarının zararlı etkilerine çok açıktır. Güneşten korunmak için de yüksek koruyuculuğu olan krem kullanmaları önerilir.

Sedef hastaları doktorun önerisine göre solaryumdan yarar görebilir.

Lazer yaptıran, epilasyona gidenler solaryuma girmemelidir. Aksi takdirde solaryum vücudunuzda izler bırakabilir. Özellikle lazer epilasyon seanslarından sonra belirli bir süre beklenmesi önerilir. Solaryum, lazer epilasyon öncesinde de uygulanmamalıdır. Çünkü lazer epilasyon cihazının bronzlaşmamış ciltte daha başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir.

… solaryuma girilir mi?

Cildi duyarlılaştıran antibiyotik kullanırken solaryuma girmek fototoksik reaksiyonlara yol açar. Kullanılan antibiyotiğin solaryuma girme konusunda sorun yaratıp yaratmayacağı konusunda ilacın prospektüsüne bakılması gerekir. Emin olunmadığında doktora danışılmalıdır.

Lensle solaryuma girilmesi önerilmez. Çünkü solaryum sırasında hem cilt hem de gözler nemini kaybeder. Kuruyan lens göze yapışabilir ve çıkartılmasında zorluk yaşanabilir.

Solaryum cihazları ortak kullanılan alanlar olduğu için adetliyken / regl döneminde iken solaryuma girmek hijyenik açıdan doğru olmaz.

Denizden sonra solaryuma girilmesi doğru değildir. Güneşten alınan UV ışınlarına ek olarak solaryumda da bu ışınlara maruz kalmak cildiniz için daha fazla tehlike yaratır. Solaryum, güneşlenmeye göre daha yoğun UVA ışınları yayan ve böylece hızlandırılmış bronzlaşma sağlayan bir uygulamadır.

Gün içerisinde güneşlendikten sonra cilt hassasiyetiniz artar ve bu nedenle aynı gün içinde solaryuma girmeniz önerilmez. İstediğiniz bronzlaşmaya ulaşmak için aceleci davranmamanız gerekir. Kısa sürede bronzlaşmak cilde daha fazla zarar verir.

Alkollüyken: İçki içtikten sonra alkol vücutta asetaldehit adı verilen bir bileşiğe dönüşür. Asetaldehit, cildin güneş ya da solaryum cihazından yayılan UV ışınlarına karşı daha hassas hale gelmesine ve sonuç olarak kansere neden olabilecek hücre hasarı riskini arttırmasına neden olabilir. Bu nedenle solaryuma girmek için alkolün vücuttan atılması gerekir.

Ayrıca lazerden, epilasyondan, saunadan, burun estetiğinden ve dövme yaptırdıktan sonra solaryuma girilmesi önerilmez.

Solaryum … iyi gelir mi?

Solaryum, sedefe (psoriazis), egzamaya, akneye (sivilce) iyi gelir. Bu nedenle doktor tarafından önerilmişse hastalar solaryuma girebilir.

Solaryum sivilce lekelerini ortadan kaldırmaz. Sadece, ürettiği UV ışınlarıyla cildi bronzlaştırır. Sivilce lekeleri normal cilt rengine göre daha koyu renktedir. Bronzlaşma sonucunda sivilce lekesi ile cilt rengi aynı tona geldiğinde lekenin fark edilebilirliği azalır. Sivilce lekesi tedavisi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Solaryumun yaralara ve batıklara faydası yoktur. Yaralar dermatologlar tarafından yara cinsine göre uygun şekilde tedavi edilir. Keratit ise solaryumun komplikasyonlarından (yan etkilerinden) biridir. Selülite solaryumun faydası yoktur. Selülit için kullanılacak değişik alternatif tedaviler mevcuttur.

Solaryum … ne iyi gelir?

Solaryum yanığına güneş yanığı tedavisinin aynısı uygulanır. Solaryum yanık tedavisinde öncelikle cildin zarar gören kısımları soğutulmalıdır. Soğuk banyo yapmak ya da soğuk kompres uygulamak kişiyi rahatlatır. Yanık bölgeyi iyileştirmek amacıyla yanık kremlerinden uygulamak gerekir. Bol su içmek yararlıdır. Yanığın derecesine göre değişik sürelerde geçer. Yanık bölgesinde içi suyla dolu kesecikler bulunuyorsa, bunları patlatmadan doktora başvurulması önerilir.

Solaryum alerjisine de diğer alerjilerde olduğu gibi çoğunlukla alerjiyi durduran ilaçlarla müdahale edilir. Bunlar tablet, krem, losyon ya da iğne formlarında olabilir. Cildin kızarıklığına, cilt üzerinde oluşabilecek diğer değişikliklere göre alerjinin ciddiyeti değerlendirilerek gerekirse dermatoloji uzmanına görünmek gerekir.

Solaryumdan sonra kaşıntıya neden olan etkenleri ve kaşıntıyı giderme yolları hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Solaryum … zarar verir mi?

Solaryum en büyük zararını cilde verir. Cildi erken yaşlandırdığı gibi kurumasına, kırışmasına, yanmasına, cilt alerjisine ve lekelenmesine de neden olur. Detaylı bilgi için tıklayın.

Solaryumun göze olan zararları katarakt, fotokeratit ve göz kanserleridir. Detaylı bilgi için tıklayın.

Solaryumun benlere olan zararı, onların kanserleşmesine sebep olabilmesidir. Bazı benler kanserleşmeye eğilimlidir ve UV ışınları onların kansere dönüşmesinde etkilidir.

Solaryumun saça zararı, güneşlenmede olduğu gibi, saçların renginin açılması, kırılması, saçların ve saç derisinin kurumasıdır. Solaryum seanslarından sonra saç bakımının da ihmal edilmemesi gerekir.

Solaryum dövmeye zarar verir. Güneş ya da solaryum, ikisi de giderek dövmenin renklerini soldurur. Dövmenizi yeni yaptırdıysanız, hassasiyet oluşmaması adına bir süre bekledikten sonra solaryuma girmeniz önerilir. Eğer dövmeniz eskiyse, dövmenizin üzerine koruyucu krem sürerek solaryuma girebilirsiniz.

Solaryum … yapar mı?

Solaryum, aynı güneşlenme sonucunda olduğu gibi güneş lekesi olarak adlandırılan cilt lekelerine yol açabilir. Çiller, melazma ve solar lentigo, uzun süre UV ışınlarına maruz kalındığında ortaya çıkan cilt lekelerindendir.

Solaryum, kullanma süresine bağlı olarak ciltte soyulmaya, kırışıklıklara, cilt kanserlerine ve benlerin kanserleşmesine neden olabilir.

Solaryum cildi kurutarak, sonrasında yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Bu da sivilce oluşmasına ya da var olan sivilcelerin artmasına yol açar.

UV ışınları bazı kişilerde baş ağrısı ve bulantıya neden olabilir.

Solaryum … kapatır mı?

Sivilceler, iyileştikten sonra yerlerinde genellikle ciltten daha koyu renkte iz bırakır. Solaryum, sivilce lekeleri olarak adlandırabileceğimiz bu izleri kapatmaz ancak bronzlaştırarak cildin rengini sivilce lekelerinin rengine yaklaştırır. Renk farkının kapanmasıyla sivilce lekeleri daha az görünür hale gelir. Sivilce lekesi tedavisi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Solaryum çatlakları kapatmada etkili olmaz. Çatlakların tedavisi en çok lazerle olmak üzere çeşitli estetik yöntemler kullanılarak yapılır (bkz: çatlak tedavisi yöntemleri).

Kaynaklar
 • https://www.fda.gov/Radiation-EmittingProducts/RadiationEmittingProductsandProcedures/Tanning/ucm116432.htm#2
 • https://medlineplus.gov/tanning.html
 • https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/solariums-sunbeds-and-tanning-beds
 • https://www.bu.edu/today/2012/new-report-on-perils-of-tanning-salons/
 • https://www.fda.gov/Radiation-EmittingProducts/RadiationEmittingProductsandProcedures/Tanning/ucm116432.htm
 • http://www.iarc.fr/en/publications/pdfs-online/wrk/wrk1/ArtificialUVRad&SkinCancer.pdf
 • http://www.journalagent.com/okmeydanitip/pdfs/OTD_29_SUP_2_89_93.pdf
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4345932/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22747844
 • https://www.nichd.nih.gov/health/topics/spinabifida/conditioninfo/Pages/causes.aspx
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17131335

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!