Cilt Bakımı Güzellik

Solaryum

Solaryum merkezleri

Size en yakın solaryum merkezlerini bulmak ve sürpriz fırsatları yakalamak için ilçenizi seçin.

[wpdatatable id=22]

Solaryum seansları 2019 fiyat listesi

[wpdatatable id=42]

* Fiyatlar, 2019 yılında 54 farklı merkezden alınarak belirlenmiştir. Solaryum fiyatları seans süresine göre değişmektedir.

Bronzlaşma nedir?

Bronzlaşma, ultraviyole ışınların etkisiyle cilt renginin koyulaşmasıdır.

Nasıl bronzlaşılır?

Cildimizin doğal rengini veren madde melanin pigmentidir. Bu pigmentler melanosit adı verilen ve derinin üst tabakası olan epidermisin tabanında yerleşmiş hücreler tarafından üretilir. Melaninin görevi vücudumuza gelen ultraviyole ışınlarını emmek, daha içerilere ulaşarak zarar vermesini engellemektir. Deri ultraviyole ışınlarına maruz kaldıkça melanin pigmentinde de artma olur ve cildin rengi giderek koyulaşır. Yani, bronzlaşma adını verdiğimiz bu süreç, aslında vücudun bir korunma yoludur. Fakat sadece 2 ila 4 Güneş Koruma Faktörü (SPF – Sun Protection Factor) sağlar. Ancak güneşten etkili bir koruma için önerilen en az 15 faktördür. Bu nedenle genel inancın tersine, bronzlaşma cildi güneş yanığı ve diğer hasarlardan korumaz.

Ultraviyole ışınları nedir? Etkileri nelerdir?

Güneşten yeryüzüne görülebilen ve görülemeyen ışınlar gelir. Görülemeyen ışınların bir çeşidi ultraviyole (mor ötesi) dediğimiz ışınlardır.

Ultraviyole (UV) ışınları, vücudumuzda D vitamini yapımı için gereklidir. İkinci yararlı etkisi de endorfin üretimini uyarmaktır. Günde 3-5 dakika güneşlenmek, D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Fazlası vücuda zarar verir.

Yeryüzüne kadar ulaşarak bizi etkileyen 2 tip ultraviyole ışını vardır: Ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB). UVA, cildin derinlerine ulaşabilir ve melaninin oksitlenmesiyle çabuk bronzlaşmayı sağlar. Bu sırada yeni melanin pigmentleri oluşmaz. UVA ışınları derinin elastikiyetini azaltır ve kırışıklıklara neden olur. UVB, derinin üst tabakalarına ulaşır. Deriyi kurutur ve güneş yanığına neden olur. UVB’nin bronzlaştırma etkisi daha yavaştır; temastan 72 saat kadar sonra gerçekleşir. Hem UVA hem de UVB ışınları, hücrelerin DNA’sına zarar verir ve bu değişim kansere neden olabilir.

Ultraviyole ışınların insanlarda özelikle deri kanserlerine neden olduğunu gösteren çok sayıda çalışma yapılmıştır. Çeşitli hayvan deneylerinde de cilt kanserleriyle ilişkisi kanıtlanan ultraviyole ışınları, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından 2009 yılında grup 1 kanserojen olarak sınıflandırılmıştır.

Solaryum nedir? Solaryum cihazı nasıl çalışır?

Solaryum, ultraviyole ışınlar yayan bir cihaz kullanılarak tenin bronzlaştırılması işlemine verilen isimdir. 1920’li yıllarda temeli atılan solaryum teknolojisi, 1970’li yılların sonunda ilk solaryum salonlarının Avrupa ve Kuzey Amerika’da açılmasıyla yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Günümüzde, solaryum salonlarında, spor tesislerinde, kaplıcalarda, otellerde ve nadir olarak evlerde kullanılmaktadır.

Solaryum cihazı elektrik enerjisini ışık enerjisine çevirerek çalışır. Cihaz içine yerleştirilmiş floresan ampullerden sağlanan UVA ve UVB ışınları aracılığıyla bronzlaşma sağlanır.

Güneşlenerek ve solaryumla bronzlaşmak arasındaki farklar nelerdir?

Solaryumla bronzlaşmak güneşlenerek bronzlaşmadan daha güvenli değildir. Solaryum da güneş gibi vücuda UV ışınları göndererek cildin kurumasına, kırışmasına ve çoğu daha tehlikeli olan diğer zararları verir. Solaryumda, güneşlenerek alınabilecek UVA ışınından daha yüksek yoğunlukta UVA ışını kullanılır.

Solaryum cihazıyla gerçekleştirilen güçlü bir bronzlaşma esnasında, gün ortası güneşten kaynaklanan doğal radyasyonun yaklaşık 10-15 katına maruz kalınmaktadır.

Solaryum çeşitleri nelerdir? Solaryumda hangi ışınlar kullanılır?

Solaryum makine çeşitleri temel olarak 3 tanedir. Cihazlar yaydıkları UV ışını gücüne göre düşük basınçlı ve yüksek basınçlı; konumlanmasına göre de yatay ve dikey olarak sınıflandırılır. Cihazın çeşidine göre solaryuma yatarak veya ayakta girilebilir.

 • Düşük basınçlı yatay cihazlar: Cihaz çeşitlerinden en sık kullanılanıdır. Güneş ışığına benzer oranda UVA ve UVB yayar. Çabuk bronzlaşma sağlar. Bu nedenle de güneş yanığına neden olma riski yüksektir. Bu tür makineler, koyu tenli kişilere çabuk bronzlaştıkları için uygun değildir.
 • Yüksek basınçlı yatay cihazlar: Bu cihazlar UVB ışınlarına oranla daha çok UVA ışını yayar. Daha derin ve daha uzun süreli bronzluk sağlar ancak bronzlaşma yavaş gelişir. Genellikle düşük basınçlı makinelere göre daha pahalıdır.
 • Dikey cihazlar: Yatay cihazlardan tek farkı dikey pozisyonda durmasıdır. Ancak bu özellik bazı avantajlar sağlar. Solaryuma girecek kişi ayakta durur. Bu sayede vücut cihazın herhangi bir yüzeyine temas etmez. Ayrıca klostrofobisi olanlar için daha uygundur. Dikey cihazlar, daha az yer kapladıkları için işletmeciler tarafından sıklıkla kullanılır.

Solaryum süresi

Solaryumda kalınacak süre solaryum uzmanıyla görüşülerek istenen bronzluğa, cilt tipine ve hassasiyetine göre belirlenir. Solaryum süresi ilk seanstan sonra yavaş yavaş arttırılır. Doğal bir bronzluğa ulaşmak için 6-7 seans gitmek genellikle yeterli olmaktadır.

Seanslar cilt tipine uygun olarak yapıldığında solaryumun cilde zararı minimuma indirilir. Fitzpatrick sınıflandırmasına göre dünyada kadın ve erkekler için 6 cilt tipi olduğu kabul edilmektedir.

Cilt Tipi I: Bu cilt tipine sahip olan kişilerin ten renkleri oldukça soluktur ve beyaza yakın renktedir. Mavi ya da yeşil göz rengine sahiptirler. Kızıl saçlı ve çillidirler. Bu kişilerin bronzlaşması sakıncalıdır.

Cilt Tipi II: Açık ten rengine sahip olan bu kişilerin, mavi ya da yeşil gözleri vardır. Sarı, kumral saçlara ve çillere sahiptirler. Bu ten rengine sahip kişilerin solaryumdaki ilk seanslarına 4 dakika ile başlamaları ve 6 seansta süreyi maksimum 11 dakikaya çıkarmaları önerilmektedir.

Cilt Tipi III: Bu kişilerin kahverengiye dönük açık ten renkleri, kahverengi saçları ve gözleri vardır. Solaryum seansına 5-6 dakika ile başlamaları, 6 seansta süreyi maksimum 12 dakikaya çıkarmaları önerilmektedir.

Cilt Tipi IV: Yanık tene sahip bu kişilerin koyu kahverengi saçları ve gözleri vardır. Solaryum seansına 7 dakika ile başlayıp, 6 seansta süreyi maksimum 15 dakikaya çıkarmaları önerilir.

Cilt Tipi V: Koyu kahverengi tene sahip olan bu cilt tipindeki kişilerin saçları ve gözleri koyu kahverengidir. Solaryum seansına 9 dakika ile başlayıp, 6 seansta süreyi maksimum 15 dakikaya çıkarmaları önerilir.

Cilt Tipi VI: Siyahi tene sahip bu kişilerin siyah saçları ve gözleri vardır. Solaryum seansına 10 dakika ile başlayıp, 6 seansta süreyi maksimum 15 dakikaya çıkarmaları önerilir.

Solaryuma hangi sıklıkta girilmeli?

Solaryuma haftada en fazla 3 kere; 36-48 saat aralıklarla girilmelidir. Seanslar arasındaki bu süre cildin dinlendirilmesi için gereklidir. Ayrıca, solaryumdan çıktıktan sonra en az 1 gün daha bronzlaşma devam eder.

Herkesin cilt yapısı ve bronzlaşma beklentisi farklı olduğu için, solaryuma hangi sıklıkta girilmesi gerektiği solaryum uzmanı tarafından cildin özellikleri değerlendirilerek belirlenir.

Solaryum bronzluğu kalıcı mı geçici midir?

Solaryum seansları ve güneş eşit derecede bronzlaşma sağlar; ikisinin bronzluğu da geçicidir ve kalıcılık süreleri aynıdır. Solaryumun kalıcılığı, bol su içmek, beta karoten, likopen ve C vitamini takviyeleri almak, keselenmemek gibi önlemlerle uzatılabilir ve solaryumla kazanılan renk korunur.

Solaryumun yararları nelerdir?

Solaryum cihazları, güneş gibi UV ışınları yayarak vücutta D vitamini üretilmesini sağlar. Ancak D vitamini almak için solaryuma girmek gerekmez; vücudun ihtiyacı olan miktar günde 3-5 dakika güneşlenerek de alınabilir.

Solaryum bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. UV ışınlarından fayda gören keratoz, sedef hastalığı (psoriazis), egzama ve akne (sivilce) solaryumun tedavi amaçlı kullanıldığı hastalıklardandır. Sedef hastalığının bazı çeşitlerinde psoralen içeren tablet veya kremlerle birlikte UVA ışınları kullanılmaktadır (PUVA tedavisi).

Önemli not: Sedef hastaları doktora danışmadan solaryuma girmemelidir. Ayrıca, halk arasında solaryumun zayıflattığı şeklindeki kanı doğru değildir.

Solaryumun zararları, komplikasyonları, yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Solaryum genel olarak sağlığa zararlıdır. Kaynağını ister güneş isterse solaryum cihazından alsın, ultraviyole ışınlarının aşağıdaki zararları verdiği kanıtlanmıştır.

Cilt kanseri: UV ışınlarının aşağıdaki üç önemli cilt kanserini yapma riski vardır.

 • Bazal hücreli cilt kanseri
 • Skuamoz hücreli cilt kanseri
 • Melanom

İlk iki kanser türü, cilt kanserleri arasında daha sık görülür. Erken teşhis ve tedaviyle %95 oranında iyileşir. Melanoma, cilt kanserlerinin %1’ini oluşturur ancak cilt kanserinden kaynaklanan ölümlerin çoğunun nedenidir. Solaryum cihazı ile bronzlaşma, bazal hücreli kanser riskini 1,5 kat; skuamoz hücreli kanser riskini 2,5 kat arttırmaktadır. 35 yaş öncesinde solaryuma girmeye başlayanlarda melanom görülme riskinin, girmeyenlere göre %75 daha fazla olduğu görülmüştür. Solaryum, ergenlik çağında özellikle tehlikelidir. Bu dönemde başlanacak solaryum uygulamasının zararları daha fazladır ve ileride cilt kanseri olma riskini daha da arttırır.

Cildin erken yaşlanması: Hormonlar, besinler, yer çekimi ve sigara cildi yaşlandıran etkenlerdir ancak ultraviyole ışınları bu zararlı etkenler arasında %80-90’lık oranıyla ilk sıradadır. UV ışınları, derideki kolajen ve elastin liflere zarar vererek cildin kırışmasına yol açar. Ayrıca cilt renginin koyulaşması ve lekeler, cilde verdiği diğer zararlarıdır.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı enfeksiyonlar: Dünya Sağlık Örgütü’ne göre UV ışınları, cilt tipine bağlı olmaksızın herkeste bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Güneşe uzun süre maruz kalındığında uçuk (herpes) enfeksiyonunun ortaya çıkması, UV ışınlarının bağışıklığı zayıflattığını gösteren bir örnektir.

Yanık: Solaryumun cilt üzerindeki zararlarından biridir. Yanık, UV ışınları ile oluşan cilt hasarının en çabuk gelişen ve en belirgin belirtilerindendir. Cilt kızarır, kaşınır ve acı hissedilir. Çoğunlukla derinin soyulmasıyla sonlanır. Çeşitli araştırmalar sonucunda, şiddetli UV yanığı ile melanom oluşumu arasında ilişki saptanmıştır.

Göz rahatsızlıkları:

 • Katarakt: Gözdeki doğal lensin zarar görerek saydamlığını yitirmesidir.
 • Fotokeratit (kar körlüğü): Gözün dış tabakası olan korneanın şiddetli ultraviyole ışınlarına maruz kalması sonucu görülen bir komplikasyondur. Kar körlüğü denmesinin nedeni, çoğunlukla UVB’nin yansımasının yoğun olduğu karlı ve yüksek rakımlı alanlarda gelişmesidir.
 • Göz kanseri: Solaryumun zararları arasında en tehlikeli olan durumdur. Göz ve göz çevresindeki kanserler uzun süreli UV maruziyetiyle ilişkilidir.

Fototoksik reaksiyonlar: Kullanılan ilaç, parfüm, krem gibi bir maddenin UVA etkisiyle vücutta geliştirdiği çeşitli aşırı duyarlılık durumlarıdır.

Aktinik (solar) keratoz: Uzun süreli UV ışınlarına maruz kalmanın yan etkisi olarak yüz, eller, boyun ve ön kolda görülen, yüzeyi pürüzlü ve sert, koyu renkli lekelerdir. Kanserleşme oranı düşüktür.

Solaryuma alternatif uygulamalar nelerdir?

Amerikan Dermatoloji Akademisi, güneş veya solaryum kaynaklı UV ışınlarıyla sağlanan bronzlaştırmaya alternatif olarak kendinden bronzlaştırıcı (otobronzan) losyonların ve spreylerin kullanılmasını önermektedir. Birçok otobronzan ürün dihidroksiaseton (DHA) içerir. Bu ürünler piyasada losyon, jel, köpük, sprey ve mendil şeklinde bulunur. Cilde uygulandığında melanine benzeyen melanoid pigmenti üretir. Yaklaşık 2-4 saatte bronzlaşma başlar ve etkisi 24-72 saat devam eder. Suya, sabuna ve terlemeye karşı dayanıklıdır. Bronzluk 3-7 gün arasında yavaş yavaş azalmaya başlar. DHA içeren bu ürünler, su ve sabunla kolayca çıkan diğer ürünlere kıyasla uygulama kolaylığı ve etki süresinin daha uzun olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ürünlerin göz, ağız ve mukozalarla temas etmesi sakıncalıdır. Kızarıklık, öksürük, baş dönmesi ve bayılma gibi yan etkileri vardır.

Solaryum öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Solaryuma girmeden önce cilt testi yaptırılması önerilmektedir. Hangi cihazın kaç dakika kullanılması gerektiğine solaryum uzmanıyla görüşerek karar verilmelidir. Aynı zamanda solaryuma girmeden önce solaryum kremi ya da spreyi kullanılır. Bununla birlikte solaryumdan çıktıktan sonra da vücuda nemlendirici özelliği olan solaryum spreyi sıkılabilir.

Solaryuma girmeden önce yapılması gerekenler genel olarak şunlardır:

 • Solaryum salonunu görmeye gidin ve uygulamalarını öğrenin: Birçok solaryum salonunda çeşitli solaryum cihazları vardır. Hangi tip cihazları kullandıkları hakkında bilgi alın.
 • Salonu gezin: Çevrenin ve yatakların temiz olup olmadığını kontrol edin. Cihaz için kullandıkları temizlik maddesini öğrenin. Bakterileri öldüren bir ürün olduğundan emin olun.
 • Cilt analizinizi yaptırın: Profesyonel işletmeler cilt analizinizi yaparak sizin için uygun cihazı, seans sürelerini, seans sıklığını ve solaryum sırasında kullanılacak kozmetik ürünleri belirler.
 • Kullandığınız ilaçları bildirin: Antibiyotikler, ağrı kesiciler, şeker hastalığı ilaçları, idrar söktürücüler, retinoidler gibi ilaçların bazılarının kullanılması sırasında solaryum uygulaması ciddi sorunlar yaratabilir. Kullandığınız ilaçların prospektüsünü bu amaçla siz de okuyun.
 • Ağda gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapmayın.
 • Kakao yağı, havuç yağı, vazelin ve bebe yağı kullanılabilir.
 • Solaryuma gideceğiniz gün parfüm ya da herhangi bir kozmetik ürün kullanmayın.
 • Bronzlaştırıcı krem sürmeyin. Aşağıda nedenleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz (bkz: bronzlaşma hızlandırıcılarından kaçının).

Solaryuma girerken nelere dikkat edilmelidir?

 • Bronzlaşma hızlandırıcılarından kaçının: Solaryumun etkisini arttırmak için “solaryum kremi” olarak bilinen Tirozin esaslı bronzlaşma hızlandırıcıları kullanmayın. Bu ürünler FDA tarafından onaylanmamıştır. Yeterli araştırma yapılmadığından zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Ayrıca bronzlaşmayı kolaylaştırdığına yönelik bir etkisi de gösterilememiştir. Solaryumun cildi kurutmasını engellemek için nemlendirici krem sürülebilir. Güneş yağı solaryumun etkisini azaltacağı için sürülmez.
 • Solaryuma girmek için hazırlıklarınızı yapın: Solaryum cihazının bulunduğu odada tüm aksesuarlarınızı ve kullanıyorsanız lenslerinizi çıkartın. Solaryuma bikiniyle veya çıplak olarak girebilirsiniz. Önceki kullanıcıdan sonra cihazın içi temizlenmiş olsa da odanın diğer kısımları için aynı şey söz konusu olmayabilir. Diğer ortak kullanım alanlarındaki gibi, odadaki eşyaları kullanırken dikkat edin (mesela sandalyeye bir havlu sererek oturun).
 • Solaryum cihazındaki kontrol düğmelerini öğrenin: Cihazın nasıl tamamen durdurulacağını, fanın nasıl çalıştırılacağını mutlaka bilin.
 • Gözlüğünüzü takın: Solaryum seansı sırasında gözlerinizin UV ışınlarından etkilenmemesi için özel gözlük verilir. Size yakışmayabilir ama kimse görmeyeceği için sorun olmaz; mutlaka takın 🙂 Bazı salonlarda gözlük yerine aynı görevi gören tek kullanımlık bantlar kullanılabilir. Solaryuma girerken gözlük kullanılmaması durumunda geçici körlük oluşabilir, kalıcı olarak gece görmeniz ve renkleri tam ve parlak görme yeteneğiniz azalabilir. Gözleri kapalı tutmak korunma için yeterli değildir çünkü göz kapakları incedir ve UV ışınlarını geçirir.
 • Dudaklarınızı koruyun: Dudaklarınız melanin içermediği için kendisini UV ışınlardan koruyamaz. Bu nedenle solaryuma girerken 15 ve üzeri koruma faktörlü bir krem sürün. Koltuk altları, meme uçları ve genital bölge, korumaya dikkat etmeniz gereken diğer alanlardır. Koltuk altları için güneş kremi sürebilir; diğer bölgelerin üzerini örtebilirsiniz.
 • Cihazın içine yatın ve kapağını kapatın: Salon görevlisi solaryum seansının süresini ayarlar (detaylı bilgi: solaryum süresi).
 • Cihazdan çıkın: Terliyseniz bir havluyla kurulanın. Artık giyinip salondan ayrılabilirsiniz.

Solaryum sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Solaryum sizi istediğiniz sağlıklı görünüme kavuştursa da uzun vadede cildi kurutur ve kırıştırır. Solaryumdan sonra cildinizin mümkün olduğu kadar az etkilenmesi için bazı şeylere dikkat etmeli ve yapılması gerekenlere uymalısınız:

Cildinizi nemlendirin:

 • Solaryumdan çıktıktan sonra hemen banyo yapmayın: 3-4 saat duşa girmeden bekleyin. Bu sürede vücudunuza nemlendirici krem veya losyon sürün. Duş almadan süreceğiniz nemlendiricinin etkisi duş aldıktan sonra sürmeye göre daha fazladır. Nemlendirici sürdükten sonra duş almak istiyorsanız:
  • Soğuk ya da ılık duş alın.
  • Cildinizin yağını korumak amacıyla duş süresini kısa tutun.
  • Sabun kullanmayın. Ya da kasık, koltuk altı gibi kokulu olabilecek yerlerle sınırlı tutun.
  • Nemlendiricinin cildinizden tamamen gitmemesi için yumuşak hareketlerle kurulanın.
 • Hyaluronik asit içeren krem kullanın: Hyaluronik asit cildin nemli kalmasını ve esnekliğini sağlayan doğal bir maddedir.
 • Nemlendirici sürün: Cildinizin su kaybetmesini önlemek için A vitamini içeren lipozomlu bir nemlendirici kullanın. Gözenekleri kapatmayan ürünleri tercih edin.

Bunları yiyin-için:

 • Bol su için: Solaryuma girdiğiniz günler daha fazla su kaybettiğiniz için almanız gereken sıvı miktarı artar.
 • Bitter çikolata yiyin: Cildi nemlendirir ve iyi bir antioksidandır.
 • Polifenoller açısından zengin meyveleri tüketin: Elma, armut, üzüm, kiraz, çilek gibi meyveler cildinizi zararlı UV ışınlarına karşı korur.
 • Nar yiyin: Sağlığa olumlu etkileri bulunan flavonoidleri içerir.
 • Domatesi çok tüketin: Likopen içeriğiyle cildi UV ışınlarından koruyan domatesi salça ya da domates sosu olarak da kullanabilirsiniz.
 • Ayçiçeği: Bol E vitamini içerdiği için antioksidandır.
 • Yeşil çay için: Antioksidan ve anti-kanserojen özelliğinden yararlanın.

Bunları yapmayın:

 • Ağda ve lazer epilasyon yaptırmayın.

Solaryum kaşıntısı ve kızarıklığı nasıl geçer?

Kaşıntı: Solaryum sonrası kaşıntının nedeni, hasar gören ya da canlılığını yitiren hücrelerin yenilenmesi sürecidir. Bronzlaşma belirtilerinin görülmesiyle birlikte başlar ve genellikle 1-2 gün sürdükten sonra geçer. Her bronzlaşma seansından sonra olmayabilir ve genellikle vücudun susuz kaldığı zamanlarda görülür. Kaşıntıya neden olan olay cildin alt tabakalarında olduğundan, kaşımakla rahatlama sağlanmaz. Soğuk ya da ılık duş kaşıntıya iyi gelir. Kaşıntı uzun sürerse bir hekime danışmanız doğru olur.

Kızarıklık: Solaryumdan sonra kızarıklık görülebilir. Hafif bir kızarıklık saatler içerisinde geçer. Ancak kızarıklık ileri derecedeyse cilt soğutulmalı ve suyla nemlendirilmelidir. Ayrıca hem vücut hem de yüz kızarıklığı için nemlendirici krem kullanılabilir. Kızarıklığa genellikle yanma da eşlik eder. Basit ağrı kesiciler alınarak yanma hissi ortadan kaldırılabilir.

Erkekler solaryuma girer mi?

Evet, erkekler de daha bronz bir tene sahip olmak için solaryuma girer. Güzellik salonlarında uzmanlar tarafından cilt tipine göre uygun seans süresi belirlenir. Solaryuma isteğe göre tek seferlik girilebilir veya belirli aralıklarla seanslar tekrarlanabilir. Solaryum öncesinde erkeklerin de kadınlar gibi koruyucu krem veya sprey kullanması önerilir. Sonrasında ise cildin nemlendirilmesi için krem ve losyonlar kullanılmalıdır.

Hamileler solaryuma girebilir mi?

Solaryum hamilelikte aşağıdaki sorunlara yol açabilir:

 • Folik asit eksikliği: UV ışınlarının vücutta folik asiti bozabildiğini gösteren araştırmalar vardır. Folik asit eksikliğinin de bir nöral tüp defekti olan spina bifida (bebeğin omuriliğinin çevresindeki omurganın kısmen oluşmaması durumu) ile ilgili olduğu gösterilmiştir. Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında folik asit eksikliğinin olmaması gerekir.
 • Cilt yanığı ve lekeleri: Ayrıca, hamilelikte cilt yanmaya ve kloazma adı verilen cilt lekelerinin oluşmasına daha yatkındır.
 • Ürtiker: Hamilelerin sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmamaları önerilir. Solaryum cihazları da benzer etki gösterir. Cilt hassasiyeti artmış olduğu için, bu dönemde solaryum ya da güneşlenmeyle ürtiker gelişme riski artmıştır.

Yukarıdaki nedenlerle solaryum hamilelere zararlıdır. Güneşlenme ve solaryuma alternatif olarak DHA içeren bronzlaşma losyonları gebeliğin ilk üç ayından sonra kullanılabilir. Ancak bu konuda mutlaka kadın doğum uzmanının fikri alınmalıdır.

Hamileler ve süt verme dönemindeki anneler ancak bu dönemler bittikten sonra solaryuma girebilir.

Bölgesel solaryum olur mu?

Evet, bölgesel solaryum uygulanabilir. Kıyafetle güneşe maruz kalındığında, halk dilinde amele yanığı olarak da adlandırılan bölgesel bronzlaşma olur. Bu durumda solaryum uzmanına danışarak doğru dakikada ve cihazda, önceden bronzlaşmış kısımlarınızı kapatarak açık renkli bölgelerin aynı tona ulaşması sağlanabilir.

Solaryumda yaş sınırı var mı?

Evet, solaryumda 18 yaş sınırı vardır. Solaryum, kaç yaşında olursa olsun herkese zarar verir. Ancak 18 yaş altındaki kişilerde bu zararlar çok daha fazladır.

… solaryuma girebilir mi?

Emziren anneler, güneş alerjisi olanlar ve cilt tipi l olan beyaz tenliler için uygun değildir. Emziren kadınlar, süt verme dönemi bittikten sonra solaryuma girebilir.

İlaç kullananlar: Ultraviyole ışınlarına karşı duyarlılık yaratan ilaçları kullanan kişilerin solaryuma girmemesi gerekir. Bazı antibiyotikler, non-steroid antienflamatuar grubu ağrı kesiciler, kalp ilaçları ve retinoidler (Roaccutane) gibi çok çeşitli ilaçlar cildi UV ışınlarına karşı duyarlılaştırabilir. Kullanılan ilaçlarla ilgili tereddüt yaşanırsa mutlaka doktora danışılması gerekir.

Vitiligo hastalarının solaryuma girmeleri sakıncalıdır, çünkü melanin içermeyen açık renkli alanlar UV ışınlarının zararlı etkilerine çok açıktır. Güneşten korunmak için de yüksek koruyuculuğu olan krem kullanmaları önerilir.

Solaryum sedef hastaları için yararlı olabilir ancak yalnızca doktor önerisiyle uygulanmalıdır.

Lazer yaptıran ve epilasyona gidenler solaryuma girmemelidir. Aksi takdirde solaryum vücutta izler bırakabilir. Özellikle lazer epilasyon seanslarından sonra belirli bir süre beklenmesi önerilir. Solaryum, lazer epilasyon öncesinde de uygulanmamalıdır. Çünkü lazer epilasyon cihazının bronzlaşmamış ciltte daha başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir.

… solaryuma girilir mi?

Cildi duyarlılaştıran bir antibiyotik kullanırken solaryuma girmek fototoksik reaksiyonlara yol açar. Kullanılan antibiyotiğin solaryuma girme konusunda sorun yaratıp yaratmayacağını öğrenmek için ilacın prospektüsüne bakılması gerekir. Emin olunmadığında doktora danışılmalıdır.

Lensle solaryuma girilmesi önerilmez. Çünkü solaryum sırasında hem cilt hem de gözler nemini kaybeder. Kuruyan lens göze yapışabilir ve çıkartılmasında zorluk yaşanabilir.

Solaryum cihazları ortak kullanılan alanlar olduğu için adetliyken / regl döneminde iken solaryuma girmek hijyenik açıdan doğru olmaz.

Solaryum, güneşlenmeye göre daha yoğun UVA ışınları yayan ve böylece hızlandırılmış bronzlaşma sağlayan bir uygulamadır. Bu yüzden denizden sonra solaryuma girilmesi doğru değildir. Güneşten alınan UV ışınlarına ek olarak solaryumda da bu ışınlara maruz kalmak cildiniz için daha fazla tehlike yaratır.

Gün içerisinde güneşlendikten sonra cilt hassasiyetiniz artar ve bu nedenle aynı gün içinde solaryuma girmeniz önerilmez. İstediğiniz bronzlaşmaya ulaşmak için aceleci davranmamanız gerekir. Kısa sürede bronzlaşmak cilde daha fazla zarar verir.

Alkollüyken solaryuma girmek uygun değildir. Çünkü içki içtikten sonra alkol vücutta asetaldehit adı verilen bir bileşiğe dönüşür. Asetaldehit, cildin güneş ya da solaryum cihazından yayılan UV ışınlarına karşı daha hassas hale gelmesine ve sonuç olarak kansere neden olabilecek hücre hasarı riskini arttırmasına neden olabilir. Bu nedenle solaryuma girmek için alkolün vücuttan atılması gerekir.

Ayrıca lazerden, epilasyondan, saunadan, dövme yaptırdıktan, burun estetiğinden ve diğer estetik operasyonlardan sonra solaryuma girilmesi önerilmez.

Solaryum … iyi gelir mi?

Solaryum, sedefe (psoriazis), egzamaya, akneye (sivilce) iyi gelir. Bu nedenle doktor tarafından önerilmişse hastalar solaryuma girebilir.

Solaryum sivilce lekelerini ortadan kaldırmaz. Sadece, ürettiği UV ışınlarıyla cildi bronzlaştırır. Sivilce lekeleri normal cilt rengine göre daha koyu renktedir. Bronzlaşma sonucunda sivilce lekesi ile cilt rengi aynı tona geldiğinde lekenin fark edilebilirliği azalır (detaylı bilgi: sivilce lekesi tedavisi).

Solaryumun yaralara ve batıklara faydası yoktur. Yaralar dermatologlar tarafından yara cinsine göre uygun şekilde tedavi edilir. Epilasyon yaptırmak batıklardan kurtulmanın çözüm yollarından biridir (detaylı bilgi: epilasyon).

Solaryumun selülite de faydası yoktur. Selülit için kullanılan farklı tedavi yöntemleri mevcuttur (detaylı bilgi: selülit tedavisi yöntemleri).

Solaryum … ne iyi gelir?

Solaryum yanığına güneş yanığı tedavisinin aynısı uygulanır. Solaryum yanığı tedavisinde öncelikle cildin zarar gören kısımları soğutulmalıdır. Soğuk banyo yapmak ya da soğuk kompres uygulamak ağrıya ve batma hissine iyi gelir. Yanık bölgeyi iyileştirmek amacıyla yanık kremleri uygulamak gerekir. Bol su içmek, cildin nemini geri kazanması için iyi bir yoldur. Solaryum yanığı, derecesine göre farklı sürelerde geçer. Yanık bölgesinde içi suyla dolu kesecikler bulunuyorsa, bunları patlatmadan doktora başvurulması önerilir.

Solaryum alerjisine de diğer alerjilerde olduğu gibi çoğunlukla alerjiyi durduran ilaçlarla müdahale edilir. Bunlar tablet, krem, losyon ya da iğne formlarında olabilir. Cildin kızarıklığına ve cilt üzerinde oluşabilecek diğer değişikliklere göre alerjinin ciddiyeti değerlendirilerek gerekirse dermatoloji uzmanına görünmek gerekir.

Solaryumdan sonra kaşıntıya neden olan etkenleri ve kaşıntıyı giderme yolları hakkında detaylı bilgi için: solaryum kaşıntısı.

Solaryum … zarar verir mi?

Solaryum en çok cilde zarar verir. Cildi erken yaşlandırdığı gibi kurumasına, kırışmasına, yanmasına, cilt alerjisine ve lekelenmesine de neden olur (detaylı bilgi: solaryumun zararları).

Solaryum göze zararı, katarakt, fotokeratit ve göz kanserlerine yol açmasıdır.

Solaryumun benlere zarar verir ve kanserleşmesine sebep olabilir. Bazı benler kanserleşmeye eğilimlidir ve UV ışınları onların kansere dönüşmesinde etkilidir.

Solaryumun saça zararı, güneşlenmede olduğu gibi, saçların renginin solması, parlaklığını yitirmesi, kırılması, saçların ve saç derisinin kurumasıdır. Solaryum seanslarından sonra saç bakımının da ihmal edilmemesi gerekir.

Solaryum dövmeye zarar verir. Hem güneş hem solaryum, dövmenin renklerini giderek soldurur. Dövmenizi yeni yaptırdıysanız, hassasiyet oluşmaması için bir süre bekledikten sonra solaryuma girmeniz önerilir. Eğer dövmeniz eskiyse, dövmenizin üzerine koruyucu krem sürerek solaryuma girebilirsiniz.

Solaryum … yapar mı?

Solaryum, aynı güneşlenme sonucunda olduğu gibi güneş lekesi olarak adlandırılan cilt lekelerine yol açabilir. Çiller, melazma ve solar lentigo, uzun süre UV ışınlarına maruz kalındığında ortaya çıkan cilt lekelerindendir.

Solaryum, uygulanma süresine bağlı olarak ciltte bazı kişilerde soyulma, kırışıklık, cilt kanseri yapar ve bazı ben çeşitlerinin oluşumuna ve kanserleşmesine neden olabilir.

Solaryum cildi kurutarak, sonrasında yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Bu da sivilce oluşmasına ya da var olan sivilcelerin artmasına yol açar.

UV ışınları bazı kişilerde baş ağrısı ve bulantı yapar.

Solaryum … kapatır mı?

Sivilceler, iyileştikten sonra yerlerinde genellikle ciltten daha koyu renkte izler bırakır. Solaryum, sivilce lekeleri olarak adlandırabileceğimiz bu izleri kapatmaz ancak bronzlaştırarak cildin rengini sivilce lekelerinin rengine yaklaştırır. Renk farkının kapanmasıyla sivilce lekeleri daha az görünür hale gelir (detaylı bilgi: sivilce lekesi tedavisi).

Solaryum çatlakları kapatmada etkili olmaz. Çatlakların tedavisi en çok lazerle olmak üzere çeşitli estetik yöntemler kullanılarak yapılır (detaylı bilgi: çatlak tedavisi yöntemleri).

Kaynaklar
 • https://www.fda.gov/Radiation-EmittingProducts/RadiationEmittingProductsandProcedures/Tanning/ucm116432.htm#2
 • https://medlineplus.gov/tanning.html
 • https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/solariums-sunbeds-and-tanning-beds
 • https://www.bu.edu/today/2012/new-report-on-perils-of-tanning-salons/
 • https://www.fda.gov/Radiation-EmittingProducts/RadiationEmittingProductsandProcedures/Tanning/ucm116432.htm
 • http://www.iarc.fr/en/publications/pdfs-online/wrk/wrk1/ArtificialUVRad&SkinCancer.pdf
 • http://www.journalagent.com/okmeydanitip/pdfs/OTD_29_SUP_2_89_93.pdf
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4345932/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22747844
 • https://www.nichd.nih.gov/health/topics/spinabifida/conditioninfo/Pages/causes.aspx
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17131335

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?

[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!