El, Ayak, Tırnak Bakımı Güzellik

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması nedir?

Çocuklardan yetişkinlere kadar birçok kişide görülebilen tırnak batması, ayak parmaklarındaki tırnakların kenarının yumuşak deri içine girerek gelişmesi olarak tanımlanır.

Genellikle ayak başparmağında görülen tırnak batması; kişinin estetik görünümünü olumsuz etkilediği gibi, iltihaplanmasıyla ayak sağlığını da tehdit etmektedir. Batık tırnak ayrıca acıya ve kişinin düzgün yürüyememesine de neden olmaktadır.

Tırnak batması neden olur?

 • Tenis, futbol, basketbol gibi sporları yapmak
 • Sivri burunlu, yüksek topuklu ve dar ayakkabı giyilmesi
 • Ayaktaki tırnakların yanlış kesimi
 • Ayağa düzenli olarak basınç uygulanması ya da ayakta travma oluşması
 • Ayak hijyenini sağlayamama
 • Anormal yürüyüş
 • Ayak ya da ayak parmaklarındaki deformasyonlar
 • Aşırı uzun ayak parmakları
 • Obezite ve şişmanlık
 • Diyabet
 • Ayakta tırnak mantarı varlığı
 • Ayakta oluşan yumuşak doku tümörleri
 • Aşırı terleme (hiperhidroz)

Tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Tırnak batması sorunuyla karşılaşan kişilerin, herhangi bir tedaviye başlamadan önce ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Tırnak batması sorununun büyüklüğüne göre hekim aşağıdaki tedavilerden birini uygulayabilir:

Tırnak kaldırma

Hafif tırnak batmalarında, ağrı ya da kızarıklık olmadığı durumlarda kullanılan bu tedavi yöntemi hem ortopedi ve travmatoloji uzmanları hem de pedikürcüler tarafından yapılabilmektedir. İşlem sırasında tırnak çevresine hafifçe batan tırnak kaldırılarak altına pamuk, tel ya da benzeri bir materyal yerleştirilir. Bu uygulama tırnağın deriden ayrılmasını sağlayarak, tırnağın deri üzerinde büyümesine yardımcı olur. Tedavinin işe yaraması için, her gün  ayak parmakları yıkanmalı, nemlendirilmeli ve tırnak altındaki pamuk değiştirilmelidir.

Tırnağın kısmen alınması

Kızarıklık, ağrı ve iltihap bulunan şiddetli tırnak batması vakaları oluştuğunda  hekim tırnağın batan kısmını çeker. İşlem öncesinde tırnak batması sorunu olan parmak lokal anesteziyle uyuşturulur. Ardından batan tırnak kısmını  çıkarır. Varsa, tırnağın üzerine doğru büyümüş dokuyu alır. Aynı zamanda bölgedeki iltihabın iyileşmesi için antibiyotik de verebilir.

Tırnak batması ameliyatı

Kızarıklık, ağrı ve iltihap bulunan çok şiddetli ve derin tırnak batması vakaları ile aynı yerde tekrarlayan tırnak batması vakaları için doku ve tırnak alma ameliyatı gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında öncelikle ayak parmağı uyuşturulur ve tırnak batmasıyla oluşan iltihap bölgeden temizlenir. Ardından tırnağın batma sorununa sebep olan bölümü ve altındaki doku alınır. Hekim,  bu işlem sırasında lazer, koter ya da kimyasal madde kullanabilir. Doktor, acının giderilmesi ve vücudu iltihaptan kurtarmak için antibiyotik ve ağrı kesici  önerebilir.

Tırnak batması ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadardır?

Genellikle hasta ameliyattan sonra 8-10 gün içinde iyileşir.


Tırnak batması ve tırnak batması tedavisi hakkında merak edilenler


Tırnak batması nasıl anlaşılır?

Batan tırnak parmağa acı verir. Ayrıca batma bölgesindeki deride şişme, kızarıklık görülebilir.

Tırnak batması nasıl engellenir?

Doğru ayakkabı seçimi, ayak hijyeninin sağlanması, periyodik olarak pedikür yapılması ve doğru tırnak kesimi tırnak batmasını önlemektedir (detaylı bilgi: pedikür).

Batık tırnak nasıl çıkarılır?

Eğer tırnak batması hafifse uzman kuaförler tarafından; ancak derin ve ağrılıysa doktorlar tarafından çıkarılmalıdır (detaylı bilgi: batık tırnak kaldırma).

Tırnak batması iltihabı nasıl geçer?

Batık tırnak alındıktan sonra bölge temizlenir. Bazı durumlarda doktorlar antibiyotik önerebilir (detaylı bilgi: batık tırnağın alınarak tedavisi).

Kaynaklar
 • http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/tc/ingrown-toenail-topic-overview
 • http://www.medicinenet.com/ingrown_toenail/article.htm
 • http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ingrown-toenails/home/ovc-20273045

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!