Estetik Güzellik

Vajina Estetiği (Genital Estetik)

Kadın genital estetiği olarak da bilinen vajina estetiği, cinsel bölgesini güzelleştirmek isteyen kadınların başvurduğu estetik cerrahi yöntemlerindendir. Sağlıklı ve güzel görünümlü bir vajinaya sahip olmak, kişilerin öz güvenini arttırarak kendilerinden daha emin olmalarını sağlamaktadır. Bu doğrultuda zamanla ya da farklı nedenlerden dolayı deforme olmuş cinsel bölgeler, tıptaki gelişmeler sayesinde kolaylıkla düzeltilmektedir.

Kadınların genital bölge şekil bozuklukları tedavisinde en çok vajina daraltma (sıkılaştırma), vajina iç ve dış dudak estetiği, ve kızlık zarı dikimi gerçekleştirilmektedir.


Vajina daraltma (vajinoplasti)

Vajina daraltma hangi durumlarda yapılır?

Jinekolojik işlemler, doğum yapma, farklı rahatsızlıklar ya da metabolizmaya bağlı olarak zaman içinde vajina gevşeyerek istenmeyen sarkık bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Bu durum hem estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturur hem de cinsel aktivitelerde kadının kendisini rahatsız hissetmesine neden olur. Günümüzde yaklaşık 40 dakikada tamamlanan vajina sıkılaştırma ameliyatlarıyla bu sorundan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Vajinoplasti ameliyatı olmak isteyen kişinin muayenesinin ardından vajina girişi ve vajina kanalının ne kadar daraltılacağına karar verilir.
 2. Ameliyat günü genital bölge lokal anesteziyle uyuşturulur.
 3. Vajinoplasti ameliyatında vajinayı daraltmak için kesiler atılmaz, yalnızca bu bölgede eriyebilen dikiş ipiyle dikilerek daraltılır. Bu yöntem sayesinde vajinal kanal 3-4 cm kadar sıkılaştırılabilir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası

 • Ameliyat sonrasında hasta aynı gün taburcu olur ve yaklaşık 3 gün sonra günlük hayatına dönebilir.
 • Operasyondan sonra hastanın yaklaşık bir ay boyunca cinsel ilişkiye girmesi önerilmez.
 • Vajinoplasti ameliyatı sonrasında hamile kalınması durumunda, normal doğum yapılması önerilmez.

Vajina daraltma ameliyatı fiyatları

Vajina daraltma fiyatı, operasyon gerçekleştirilen bölgenin yapısına ve işlem süresine göre değişebilir.


İç ve dış dudak estetiği (labioplasti)

Kadın dış genital organlarından iç ve dış dudakların sarkık ya da şişkin olması, birçok kadının cinsel hayatını etkilemekte; yaz aylarında bikini ve mayo giyildiğinde kadınlara rahatsız verebilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için labioplasti estetik ameliyatları uygulanmaktadır. Labioplasti, kızlık zarına zarar vermediğinden bakirelere de yapılabilir.

İç ve dış dudak estetiği nasıl yapılır?

 1. İç dudak ve dış dudak estetiği kapsamında öncelikle muayene ile kişinin ihtiyaçları ve ne kadar düzeltmeye ihtiyacı olduğu saptanır.
 2. Ameliyatta lokal anestezi uygulanır ve hem iç hem de dış dudaktaki fazlalıklar alınarak eriyebilen dikiş atılır.
 3. Yaklaşık 40-45 dakika süren ameliyat sonucunda kişi aynı gün hastaneden taburcu olabilir.

İç ve dış dudak estetiği sonrası

 • Labioplasti ameliyatından sonra idrara çıkmada bir sorun yaşanmaz.
 • Labioplasti yaptıran kişiler 3 gün içinde normal hayatına dönebilir fakat cinsel hayata başlamadan önce 4 hafta beklemeleri gerekir.
 • Ameliyat sonrası ödem, kızarlıklık, kaşıntı gibi olumsuzluklar genellikle 1 hafta içine geçer.

İç ve dış dudak estetiği fiyatları

İç ve dış dudak estetiği ameliyat fiyatı kişinin ihtiyacı olan operasyona, ameliyat süresine ve kullanılan teknik ekipmana göre değişebilir.


Kızlık zarı dikimi (himenoplasti)

Kadınların tercih ettiği bir diğer genital estetik türü de kızlık zarı dikimi operasyonudur. Himenoplasti olarak da bilinen bu ameliyat geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı seçenek ile gerçekleştirilebilir.

Geçici kızlık zarı dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Operasyonda hastaya lokal ya da genel anestezi uygulanır. Ardından “hymen” adı verilen kızlık zarı dokusuna benzer bir doku eriyebilen dikiş ipiyle kızlık zarı duvarına tutturulur.

Geçici kızlık zarı dikimi ne kadar sürer?

Yaklaşık 40 dakika süren operasyon sonucunda kişi aynı gün evine dönebilir.

Geçici kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süresi ne kadardır?

Operasyondan 1-2 gün sonra kişi normal hayatına devam edebilir.

Geçici kızlık zarı dikimi kaç gün dayanır?

Geçici kızlık zarı en fazla 7-8 gün dayanmaktadır. Bu yüzden operasyon cinsel ilişkiye girmeden 6-7 gün önce yapılır.

Geçici kızlık zarı dikimi sonrası kanama olur mu?

Yaşanan cinsel ilişki sonrasında kızlık zarı patlayarak kan gelmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

 • Bu yöntemde da hastaya lokal ya da genel anestezi verilerek operasyona başlanır.
 • Kalıcı kızlık zarı oluşturmak için vajinadan kızlık zarı dokusu görevi görebilecek bir parça doktor tarafından el ya da lazer ile alınır.
 • Sonrasında söz konuşu parça dikiş ipleriyle kızlık zarı duvarına tutturulur ve vajinayla kaynaşması sağlanır. İhtiyaç doğrultusunda bu işlem iki kat olarak da uygulanabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ne kadar sürer?

Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu yaklaşık 1 saat sürer.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süresi ne kadardır?

Operasyon sonrasında hasta aynı gün tabucu olur ve birkaç gün içinde günlük hayatına devam edebilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası kanama olur mu?

Cinsel ilişkiye girene kadar kızlık zarı bozulmadan kalmaktadır. Cinsel ilişki sonrasında ya da kızlık zarı bozma durumunda da kanama oluşmaktadır.

Kızlık zarı dikimi fiyatları

Himenoplasti ameliyatının fiyatları tercih edilen kızlık zarı dikimi yöntemine göre değişiklik göstermektedir.


Vajina beyazlatma

Kadınlarda genital bölge zamanla renk değiştirerek, istenmeyen koyu tonlara doğru bir değişim gösterebilir. Bu durum estetik açıdan kötü ve kirli bir görünüme sebebiyet verdiğinden kadınlar genital bölgelerini beyazlatmak için vajinanın rengini açıcı estetik yöntemlere başvurmaktadır.

Vajina beyazlatma yöntemleri

Vajina rengini açmak için en çok kullanılan yöntem karbondioksit (CO2)  lazer ile dış genital bölge renk açma işlemidir. Vajinayı lazerle beyazlatma işlemi için genellikle tek seans yeterli olmaktadır.

Karbondioksit lazer ile vajina beyazlatma nasıl yapılır?

 1. Bu işleme başlamadan önce vajina lokal anesteziyle uyuşturulur.
 2. Ardından yaklaşık 25 dakika boyunca genital bölgeye koyu renk veren tabaka lazer yardımıyla soyulur.
 3. İşlem tamamlandığında, vajina pembe-parlak bir görüntüye kavuşur ve kişi hemen günlük yaşantısına geri dönebilir.

Vajina estetiği hakkında merak edilenler


Kızlık zarı kolay bozulur mu? Bozulduğunda neden kan gelmez?

Kızlık zarı yapısı itibariyle kişiden kişiye göre değişmektedir. Zarın yapısına göre bazı kadınların kızlık zarını bozmak için çok güçlü bir basınç ve darbe gerekirken, diğerlerinde hafif bir darbenin gerçekleşmesi kızlık zarını bozabilir. Ayrıca kızlık zarının bozulmasından sonra bazı kişilerde kan gelirken bazılarında gelmeyebilir. Kızlık zarının kesin olarak bozulup bozulmadığını anlamak için bir jinekoloğa başvurulabilir.

Kızlık zarı kendini yeniler mi?

Kızlık zarı bir kere yırtıldıktan sonra kendi kendini yenileme özelliğine sahip bir yapı değildir. Yırtılan kızlık zarının uçları onarılır ve zar yırtık olarak kalır, bir sonraki cinsel ilişkide bu nedenle kanama meydana gelmez.

Vajina iç ve dış dudakları neden sarkar, kararır ve genişler?

Vajinadaki sarkma, kararma veya genişleme gibi sorunlar öncelikle cinsel ilişkinin sıklığı, şiddeti gibi farklı fiziki olaylara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak vajinadaki söz konusu problemler, fiziki ve cinsel vakalardan kaynaklanmıyorsa sorunun nedeni cinsel bölgedeki enfeksiyon, mantar gibi problemler olabilir. Cinsel hastalıklar vajinanın şeklinin ve renginin bozulmasına neden olabilir. Aynı zamanda vajina kıllarının yanlış tekniklerle alınması da vajinada deformasyona sebep olabilir.

Vajinanın sarkmaması için ne yapılmalı?

Vajinanın sarkmaması için iç ve dış dudaktaki kasları sıkılaştırıcı egzersizler bulunmaktadır. Vajina sarkmasını önlemek için yapılabilecekler bir estetik uzmanına ya da jinekoloğa danışılarak öğrenilebilir.

Vajina estetiği kremleri işe yarıyor mu?

Vajinası sarkmış kadınların başvurduğu ameliyatsız yöntemlerden biri de piyasada uygun fiyata satılan ve vajina daraltma özelliği olduğu iddia edilen kremlerdir. Ancak sarkan vajinanın o bölgedeki doku bozulmasından meydana geldiği düşünüldüğünde bu tarz uygulamaların hafif bir etkisi olabileceğinin bilincinde olmak gereklidir. Ayrıca bu yöntemler geçici özelliktedir. Aynı zamanda kremlerin dikkatli kullanılmaması vajinanın ph dengesini bozarak enfeksiyona sebep olabilir.

Evde vajina beyazlatma işlemi nasıl yapılır?

Vajina beyazlatma konusunda internette birçok çözüm sunulmakta ve bu konuyla ilgili tavsiyeler video ve resim olarak paylaşılmaktadır. Ancak bu tür tavsiyelerin ne yazık ki tıbbi bir dayanağı olmamakla birlikte etkisi kişiden kişiye değişebilmektedir. Vajinanın rengini açtığı iddia edilen birçok krem, jel ve türevi ürünler vajinanın sağlığının bozulmasına sebebiyet verebileceği gibi, ciddi alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Dolayısıyla bu tür video ve resimlere itibar etmeden önce bir jinekoloğa ya da estetik uzmanına başvurmak gerekir (detaylı bilgi: vajina beyazlatma).

Kaynaklar
 • http://www.webmd.com/women/guide/vaginoplasty-and-labiaplasty-procedures
 • https://torontosurgery.com/page-category/cosmetic-vaginal-procedures/
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/female-genital-plastic-surgery/vaginoplasty
 • https://www.harleymedical.co.uk/cosmetic-surgery-for-women/the-body/cosmetic-gynaecology

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!