Estetik Güzellik

Yüz Estetiği

Sağlıklı ve ışıldayan bir yüz ifadesi kişinin çekiciliğini arttırarak öz güven kazanmasını sağlar. Ancak zamanla yüz eski canlılığını ve formunu kaybeder. Bu gibi durumlarda hem ameliyatlı hem de ameliyatsız yöntemlere başvurularak yüze eski ışıltısı ve güzelliği kazandırılabilir.

Yüz estetiği bakımından günümüzde en çok yüz inceltme, yüz doldurma, porselen yüz estetiği, yüz değiştirme ve yüz germe estetikleri yapılmaktadır.


Yüz inceltme (yüz zayıflatma) estetiği

Yüz eritme egzersizleri ve hareketlerinin işe yaramadığı durumlarda özellikle kadınlar yüz şişkinliklerini makyaj ile kontürleyerek kapatmaya çalışırlar. Ancak bu makyaj illüzyonu her zaman işe yarayamayabilir ve günlük yaşamda, bilhassa yaz aylarında her gün makyaj yapmak zor olabilir. Bu yüzden yüzlerindeki şişkin yapıdan kurtulmak isteyen kişiler yüz inceltme estetiğine başvurmaktadır.

Yüz daraltma estetiği ya da yüz küçültme estetiği olarak da bilinen yüz inceltme estetiği, çehrenin zayıflatılması için yapılan bir işlemdir.

Yüz daraltma / yüz küçültme / yüz inceltme / yüz zayıflatma estetiği nasıl yapılır?

Yüz inceltme estetiği ameliyatsız ya da ameliyatla gerçekleştirilebilir.

Ameliyatsız: Lipoliz

 • Lipoliz ile yüz inceltme tekniğinde kişiye anestezi uygulanmaz.
 • Yaklaşık 20-30 dakikalık bir seans sonrasında kişi yüz yağlarının parçalanması sonucu yüzündeki şişkinlikten kurtulur.
 • Bazı durumlarda birden fazla seansa gereksinim olabilir.
 • Lipoliz ile yüz inceltme fiyatları seans sayısına göre belirlenir.

Daha detaylı bilgi için: lipoliz

Ameliyat ile

Kişinin yüzü ameliyatsız olarak inceltilmeye elverişli değilse; yanak inceltme, yüz gerdirme ve çene küçültme ameliyatları ile yüz inceltme operasyonları yapılmaktadır.

Yüz inceltme ya da küçültme ameliyatının fiyatı kullanılan yönteme ve ameliyat türüne göre değişiklik gösterebilir.

Yanak inceltme ameliyatı ile yüz inceltme

 • Yüz şişkinliği genellikle yanakların dolgunluğundan kaynaklandığı için yanaklardaki yağın alınması operasyonu gerçekleştirilir.
 • Anestezi altında gerçekleştirilen ve bişektomi olarak da bilinen ameliyat sonucunda yanaklarda %40 oranında zayıflama sağlanır ve yüz, kişinin kemik özelliklerine bağlı olarak V şekline kavuşur.

Yanak gerdirme ameliyatı ile yüz inceltme

Yüz inceltmek için yanak gerdirme operasyonlarından endoskopik cerrahi ile yanak gerdirme yöntemi de kullanılabilir (detaylı bilgi: yanak gerdirme)

Çene küçültme ameliyatı ile yüz inceltme

Yüzü daraltmak için kullanılan bir diğer ameliyat yöntemi ise çeneye yapılan estetik operasyonlardır. Zira yüzün geniş ve büyük görünmesi yanaklardan ziyade çeneden de kaynaklanabilir. Bu durumda çene küçültme ameliyatıyla ya da çenedeki masseter kasının alınmasıyla birlikte yüz küçülür (detaylı bilgi: çene küçültme ameliyatı).


Yüz dolgusu (yüz doldurma estetiği)

Çevresel ve metabolizmaya bağlı faktörlerle oluşan yüzdeki kırışıklar, yara izleri, akne ve sivilce izleri sebebiyle oluşmuş çukurlar cildin pürüzsüzlüğünü yok ederek yüz güzelliğini gölgeler. Bu olumsuzluklardan kurtulmak için hem erkekler hem de kadınlar günümüzde en sık yapılan yüz estetik işlemlerinden olan ve halk arasında botoks olarak da bilinen yüz dolgusunu tercih etmektedirler.

Yüz dolgusu hangi bölgelere yapılır?

Yüz dolgusu nasıl yapılır?

Yüz doldurma ya da yağ enjeksiyonu yaptırmak isteyen kişiler öncelikle yüzlerindeki hangi alana ne kadar dolguya ihtiyaç olduğunu belirlemek için muayene olurlar.

 1. Muayeneden sonra, problemli bölgenin özelliğine göre dolgu maddesi hazırlanır. Bazı durumlarda kişinin kalça, karın, basen gibi bölgelerindeki yağlar da kullanılabilir. Bunun dışında dolgu malzemesi olarak genellikle protein özelliği olan hyaluronik asit bazlı, aqualift gibi karışımlar kullanılır.
 2. Dolgu malzemesi yüzdeki sorunlu bölgelere ince iğnelerle enjekte edilir. Bu işlem sırasında kişiye anestezi uygulanmasına gerek yoktur.
 3. Yaklaşık 20-30 dakika süren seanstan sonra kişi hemen günlük hayatına devam edebilecek duruma gelir.

Yüze yapılan dolgu ne zaman etkisini gösterir?

Yalnızca birkaç saat boyunca iğnenin uygulandığı yerde kızarıklık ve şişkinlik oluşması mümkündür. Bu gibi olumsuzlukların sona ermesiyle yüz dolgusu etkisini gösterir.

Yüz dolgusu kalıcı mıdır?

Bu türdeki yüz dolguları yaklaşık olarak 1,5 yıl kalıcıdır. Ancak kişinin yüz özelliklerine bu durum değişebilir ve ihtiyaçlarına göre yıl içinde birden fazla seans gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Yüz dolgusu zararlı mıdır?

Yüz dolgusunda kullanılan malzemelerin kalitesi, uzman kişinin söz konusu operasyonu gerçekleştirme yeterliliği, kişinin metabolizması gibi etmenler yüz dolgusunun risklerini belirler. Uygun şartlarda yapılan bu işlem sonucunda yüzde kısa süreli şişlik, morarma gibi istenmeyen etkiler görülebilir.

Yüz dolgusu sonrası şişlik nasıl geçer?

Yüz dolgusu en kolay uygulanan estetik işlemler arasında yer almaktadır. Yüze şekil verilmek istenen bölgelerin sayısına göre uygulanan yüz dolgusu yaklaşık 30 dakika süren bir işlemdir ve işlemden sonra şişlik oluşması normal bir durumdur. Normal şartlarda yüz dolgusu yapılan yerdeki şişlik birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Şişliğin geçmesini hızlandırmak için estetik uzmanının da tavsiyesi alınarak minik buz kompresleri uygulanabilir.

Yüz dolgusu fiyatları

Yüz dolgusu fiyatları seans sayısına ve dolgu olarak kullanılan malzemenin içeriğine göre değişir.

Daha detaylı bilgi için: hyaluronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu


Yüz germe estetiği

Zamanla sarkan yüz derisinin toparlanması ve kişinin daha genç, canlı, dinamik bir yüze kavuşması için yapılan yüz germe estetiği, yüz dolgusu gibi yıllardır en çok yapılan estetik operasyonlardan biri olmuştur.

Yüz germe yöntemleri

Yüz germe estetiği ameliyatlı ve ameliyatsız olarak gerçekleştirilebilir. En iyi yüz germe yönteminin hangisi olduğu konusunda görüş birliği yoktur.

Ameliyat

Ritidektomi olarak da bilinen yüz germe ameliyatı, dünya üzerinde sıkça yapılsa da zor ve uzun bir operasyondur. Yüz germe ameliyatının kaç yaşında yapılabileceği konusunda belirli bir sınır olmamakla birlikte çok erken yaşlarda yaptırılmaması önerilir.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Yüz germe ameliyatına başlamadan önce kişinin hangi bölgelerde ne şekilde gerdirme işlemine ihtiyacı olduğu tespiti yapılır. Zira bazı vakalarda yüz gerdirme işlemi farklı operasyonlarla birleştirilir ve kişinin yüzünün daha da gergin durması için çene ya da kaş bölgesine implantlar da takılabilir.
 2. Klasik yüz germe ameliyatında operasyona genel anestezi ile başlanır.
 3. Ardından kulak önünden ve arkasından bir kesi atılarak yüzü aşağı çeken fazla yağ dokuları çıkarılır ve sarkmaya sebep olan kaslar tamir edilir.
 4. İşlem sonunda deri gerdirilerek saç çizgisine yakın, ameliyat izinin görünmeyeceği bölgelere dikilir.
 5. Aynı zamanda deri altında kan birikme ihtimaline karşı ameliyat yapılan bölgeye dren takılır.

Yüz germe ameliyatı sonrası

 • Yüz gerdirme estetiği geçiren kişi bir gün boyunca hastanede tutulur.
 • Ertesi gün drenler çıkarılarak hasta muayene edilir.
 • Kişi doktorun onayıyla taburcu olur ve bir hafta içinde normal hayatına dönebilir.
 • İlk 2 hafta boyunca hissedilecek şişkinlik, ağrı gibi komplikasyonlar normal karşılanır. Ancak şiddetli rahatsızlık hissedilen durumlarda ya da kişinin ateşinin yükselmesi durumunda mutlaka doktorla iletişime geçilmelidir.

Yüz germe ameliyatı fiyatları

Yüz gerdirme ameliyatının fiyatı yapılan işlemlerin bölge sayısına ve ameliyat sırasında implant takılıp takılmadığına göre değişir.

Yarım yüz germe ameliyatı nedir?

Endoskopik yüz germe ameliyatı olarak da bilinen yarım yüz germe ameliyatı aslında, yüzün orta bölgesini yani yanakları germe anlamına gelmektedir. Yanaklar yüzün büyük bölümünü kapladığından yalnızca bu bölgelerin gerilmesi bile yüzdeki kırışıkların çoğunu azaltarak daha genç bir görünüme kavuşmayı sağlar (detaylı bilgi: yanak germe).


Ameliyatsız

Yüzü fazla sarkıp kırışmamış ya da yüz gerdirme konusunda ameliyatı tercih etmeyen kişiler sıklıkla ameliyatsız yüz germe yöntemlerinden Ultherapy, Örümcek Ağı ve Saten Yüz Germe işlemlerini tercih etmektedir.

Ultherapy

Ultherapy, aslında cildin yeniden kolajen üretmesini sağlayan bir sistemdir. Ultherapy ile yüz germe, Ulthera ismindeki ultrasona benzeyen bir cihaz aracılığıyla gerçekleştirilir.

Ultherapy nasıl yapılır?

 1. Ulthera öncelikle yüz derisinin yapısını ve deri altındaki bölgelerin özelliklerini inceler.
 2. Ardından bu bölgelere ses dalgaları gönderir ve söz konusu noktalara hasar vererek onarım görmesini sağlar. Bu onarım sırasında yüz kolajen üretimine hızlı bir şekilde geçtiği için cilt sıkılaşır ve yüz gerilir.

Ultherapy ile yüz germe kalıcı mıdır?

Ultherapy ile genellikle tek seansta istenilen sonuç elde edilir. Ancak işlemin yılda bir iki kere tekrar edilmesi gerekir.

Ultherapy ile yüz germe fiyatları

Ultherapy, ameliyatlı yüz gerdirme operasyonuna göre oldukça uygun fiyatlı bir estetik operasyondur.

Örümcek ağı yüz estetiği (iple yüz askılama, v lift, lifting)

İple yüz gerdirme, kilit asma ya da V lift olarak da bilinen örümcek ağı yüz germe estetiği, ameliyatsız bir operasyon olmasının yanında, yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlandığından oldukça pratiktir.

Örümcek ağı yüz germe nasıl yapılır?

 1. Örümcek ağı yüz germe işlemine başlamadan önce yüzün şekli ve sarkma veya kırışma problemi incelenir.
 2. Operasyon öncesinde yüz uyuşturulur.
 3. Ardından medikal olarak kullanılan polidioksanon ipler, özel ince iğnelerle yüzdeki kırışıklık sorunu olan bölgelerin altına yerleştirilir.
 4. Söz konusu iplerle karşılaşan cilt dokusu, kolajen ve cildin gerilerek gençleşmesi için gerekli olan enzimleri üretir.
 5. Böylece cilt gerilir ve yüz altında örümcek ağına benzer yapıda dokunan ipler yüze lifting uygular.

Örümcek ağı yüz germe sonrası

 • Tedavi sonrasında kişi en kısa zamanda günlük hayatına dönebilir.
 • Yüz altına yerleştirilen iplerin ömrü yaklaşık olarak 1,5 yıldır. 1,5 yılın sonunda ipler vücuda zarar vermeden çözünerek vücuttan atılır.

Saten yüz germe

Ameliyatsız yüz gerdirme işlemlerinin arasında, son zamanlarda öne çıkan uygulamalardan biri de saten yüz germe işlemidir. Saten yüz germe operasyonunda yüze cerrahi bir müdahalede bulunmadan genç bir görüntü verilmesi sağlanır. Aynı zamanda göz kapakları, yanaklar, çene altı gibi farklı bölgelere rahatlıkla uygulanabilir.

Saten yüz germe nasıl yapılır?

 1. Saten yüz germe işlemi öncesinde yüzün gerilme ve sıkılaştırmaya ihtiyacı olan bölgeleri tespit edilir.
 2. Ardından bu bölgelere ultrason kremi sürülür ve özel saten yüz germe cihazıyla bu bölgelere radyofrekanslar gönderilerek kolajen artırımı sağlanır.
 3. Bölgedeki kolajen artımı sonrasında yüz derisi gerilir ve kırışıklıklar azalır.

Saten yüz germe ne kadar sürede yapılır?

Saten yüz germe uygulaması süresi, işlemin yapıldığı yüzdeki bölge sayısına göre değişiklik gösterse de genellikle 45 dakika civarındadır.

Saten yüz germe sonrası

Yüzün tamamen kırışıklıklarından kurtulması için birden fazla seans uygulanması gerekebilir. Seanslar ardından kişi hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Saten yüz germe zararları nelerdir?

Bu yöntemin henüz bilinen bir zararı olmamakla birlikte, uzman kişiler tarafından yapılmadığı takdirde yüzde deformasyonlara yol açabileceği görüşü hakimdir.


Porselen yüz estetiği

Zaman içinde yüzün maruz kaldığı dış faktörler bu bölgedeki derinin yıpranarak elastikliğini kaybetmesine ve sonucunda kırışıklıkların ve sarkmaların meydana gelmesine sebep olur. Ayrıca metabolizmaya bağlı olarak ortaya çıkan deri deformasyonları yüzü olumsuz etkileyerek cildin pürüzsüzlüğünü ve canlılığını yitirmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişiler pürüzsüz ve porselen görünümünde bir yüze sahip olmak için estetik yöntemlerine başvurabilirler.

Günümüzde cilt kırışıklığı açma anlamına gelen yüz ütüleme, diğer adıyla porselen yüz estetiği için ameliyatsız yöntemler tercih edilmektedir.

Porselen yüz estetiği yöntemleri

Yüzdeki kırışıklıkları azaltmak, yüzü gençleştirmek ve sivilce ya da yara izlerini yok etmek için genellikle ışık ve ses teknolojisinin desteğiyle aşağıdaki yöntemler kullanılmaktadır.

 • Deri Yüzeyini Yenileyici Lazerler
 • IPL
 • Thermage
 • PRP
 • Radyofrekans

Tüm bu yöntemler ameliyatsız bir şekilde, yaklaşık 20 dakika süren seanslar şeklinde uygulanmaktadır. Hangi yöntemin kullanılması gerektiğine doktor kontrolü sonrasında karar verilir. Porselen yüz estetiği fiyatları kullanılan yönteme göre değişiklik gösterir (detaylı bilgi: cilt yenileme ve cilt gençleştirme).


Yüz değiştirme estetiği

Yüz özelliklerinden tamamıyla memnun olmayan kişiler ya da özel sebeplerden ötürü tanınmak istemeyen kişilerin başvurduğu bir ameliyat çeşidi olarak yüz değiştirme estetiği karşımıza çıkmaktadır.

Yüz değiştirme estetiği nedir? Yüz değiştirmek mümkün müdür?

Yüz değiştirme estetiği tek bir işlem olmayıp, simanın tamamen değiştirilmesini amaçlayan bir dizi estetik operasyonlardan oluşmaktadır. Bu ameliyatların sayısı ve hangi bölgelere yapılacağı, yüzünü değiştirmek isteyen kişiyle karar verilir. Yüz değiştirme ameliyatı fiyatları yapılacak estetik operasyonların türüne ve sayısına göre değişir.

Yüz değiştirme operasyonlarıyla değiştirilen yüz bölgeleri

Yüz değiştirme estetiği geri dönüşü olmayan ve kişiyi tamamen değiştirecek bir operasyon olduğundan, yaptırılmadan önce çok iyi düşünüp karar verilmesi önerilir.


Yüz estetiği hakkında merak edilenler


Yüz neden sarkar?

Yüz sarkmasının fiziki veya hormonal olarak birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden en başta gelenleri arasında yaşlılık, yüz derisinin elastikiyetini kaybetmesi, sıkça kilo alıp verme, dengesiz beslenme, stres, yorgunluk, uyku dengesinin bozulması gibi faktörlerdir. Aynı zamanda bazı hormonal bozukluklar da yüzün gevşeyerek sarkmasına neden olabilir.

Yüz çökmesi nasıl düzelir?

Yüz çökmesi aslında yanak çökmesi olarak da bilinmektedir. Yaşlılık, stres, olumsuz dış faktörler, hormonal durumlar gibi etkenlerin yanı sıra kilo alıp verme konusundaki dengesizlikler, düzensiz beslenme ve yanlış diyetler de yanakların çökmesine sebep olmaktadır. Yüz çökmesinin düzelmesi için çökme nedeni tespit edilmeli ve bu doğrultuda tedaviye başlanmalıdır. Aynı zamanda internette yazan yüz çökmesine karşı yüz toplarlayıcı yiyecekler, kremler ya da yüz yogası egzersizleri kısa süreli yararlı olsa bile uzun vadede etki göstermeyebilir.

Asimetrik yüz nasıl düzelir?

Yüz asimetrisinin bozuk olmasına neden olan yüzde farklı noktalar olabilir. Çenenin, yanakların, alnın, burnun iki yarısının birbirinden farklı olması yüzdeki asimetriyi bozabilir. Bu gibi durumlarda asimetriyi bozan yüz bölgesi tespitinden sonra, gerekli işlem uygulanır. Bu işlemler arasında implant, dolgu gibi uygulamalar bulunur.

Yüz ütüleme zararları nelerdir?

Yüz ütüleme yöntemlerinde farklı uygulamalar kullanılmaktadır ve her uygulamanın da kendine göre özellikleri bulunmaktadır. Her uygulama, her yüz tipine ya da metabolizmaya uygun olmayabilir. Yanlış uygulamalar yüzde deformasyona, çökmeye ya da geri döndürülmeyecek bölgesel bozukluklara yol açabilir. Bu yüzden de yüz ütülemenin genel zararları olduğu konusunda belirli bir yorum yapılamamaktadır.

Yüzdeki sivilce lekeleri estetik ile yok edilebilir mi?

Yüzdeki güneş yanığı, yaşlılık lekesi gibi sivilce izleri de cildin genç görünmesine engel olan bir cilt deformasyonudur. Sivilce ve aknelerin yanlış tedavi edilmesiyle ortaya çıkan lekeler ne yazık ki bazı durumlarda kremler, bitkisel ve badem yağı gibi doğal yağlar ya da ilaçlarla geçmeyebilir. Bu noktada estetik operasyonlarından yararlanarak birkaç seansın ardından söz konusu izlerde hafifleme hatta yok olma görülebilir (detaylı bilgi: sivilce izi tedavisi).

Yüz güzelliği için yapılması gerekenler nelerdir?

Yüzün çirkin olmasının birden fazla sebebi olabilir. Çoğu kişi yüzünü önden beğenmemekle birlikte profil görüntüsünden de şikayetçi olabilir. Yüz profilini güzelleştirmek için çene, alın, burun ucu, elmacık kemikleri baz alınarak farklı işlemler uygulanabilir. Bunlar dışında yüzündeki lekelerden ya da kırışıklardan rahatsız olan kişiler cilt lekesi giderme ve cilt gençleştirme operasyonlarına başvurabilirler. Eğer bu tip işlemlerin fiyatı kişinin bütçesine uygun değilse, kırışıklar için krem ve maske de yapılabilir. Ancak bu tür işlemler kişinin sorununu geçici bir şekilde çözecektir.

Kaynaklar
 • http://www.marinaplasticsurgery.com/plastic-surgery/face-procedures-los-angeles/facial-liposuction/
 • http://www.kiora.com.au/advanced-cosmetic-injection-melbourne.asp
 • http://www.theprivateclinic.ae/treatments/lpg-endermolift-non-surgical-facelift-eyelift/
 • http://www.tiffinyyangclinic.com/facial-slimming-jaw-reduction/
 • https://www.seoultouchup.com/face-contouring-surgery/
 • https://www.facialesthetics.org/patient-info/facial-esthetics/wrinkle-treatment/facial-fillers-injections/
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/dermal-fillers
 • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/facial-implants
 • http://www.yourplasticsurgeryguide.com/facial-rejuvenation/facial-implants.htm
 • http://www.implantech.com/before-after/facial-implants/

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
[ratings]

Yorum yazmak ister misiniz?

error: Content is protected!